30 Een schoenpoets-machine. We leven toch waarlijk wel in de eeuw van de machines Geen handwerk, geen ambacht, ja haast geen enkele bezigheid, of er is eer. machine voor uitgevonden Machines om borden te spoelen, om messen te slijpen zijn van dien aard al de bekendste vindingen geweest. Nu is er een bijgekomen, die al van zeer bizonderen aard is, en die onze lezers op deze pagina zien af gebeeld. De nieuwste vinding op machinegebied van onzen tijdde schoenpoetsmachine die al in alle groote New-Yorksche hotels in gebruik is, en ook ten onzent in verschuilende omstandigheden nuttig kan werken. Het ism. 1. de „schoenpoets-machine", een inge nieus product van wat de tegenwoordige werktuig kunde vermag. Op de jongste tentoonstelling van am bach ts werk tuigen en klein-industrie te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gehouden, waren er óók machines, die schoenen poetsten, d. w. z. die de ingesmeerde schoenen door middel van snel draaiende borstels in een oogenblik tijds polijstten. Het z. g. uitpoetsen werd door die werktuigen dus machinaal verricht, maar de voorbereidende maatregelen moesten toch alle gedaan worden met de hand. Dat is evenwel anders bij de vernuftige machine die we hierbij voor onze lezers afdrukken en die natuurlijk 1 weer een Amerikaansche vinding is. Hier wordt de vuile schoen op een soort leest gestoken en dan zoo maar in de machine gezet. Deze doet dan.zelf het werk van 't begin tot het eind. Een ketting zonder einde voert nl. den schoen met leest door verschillende soorten van veerende bor stels heen, waarvan de eerste den schoen van vuil zuiveren en zoo noodig afkrabben, de volgende het schoensmeer erop brengen, en de laatste het eigen lijke poetswerk verrichten, waarna de schoenen blank en glimmend aan de andere zijde uit de machine komen! Zoo poetst dit werktuig 80 tot 90 paar schoenen per uur! Voor hotels, kostscholen, op de groote steamers van onzen tijd en in dergelijke in richtingen zal zoo'n schoenpoets-machine zeker enorm diensten kunnen verrichten en heel wat onvrucht baar, moeilijk en tijdroovend werk kunnen uitsparen! Een trouwe dienstbode. Een trouwe dienstbode„ze bestaan niet meer in den tegenwoordigen tijd," zeggen met een beetje overdrijving sommige wat èl te pessimistische huis moeders 1 Nu, dat is zeker dat ze zeldzamer zijn dan vroe ger: de tijden dat de dienstboden geregelde „familie stukken" waren, die bij de familie hoorden en zich daar één mede gevoelden, die tijden zijn over, men kan zeggen wat men wil! En onze snelheidstijd schijnt ook in de dienst bodenwereld in zooverre haar invloed te doen gelden, dat ze komen en verdwijnenin sommige huis houdens met de snelheid van een automobiel, om nu maar eens een^ passende moderne beeldspraak te gebruiken. Maar toch tóch zijn de voorbeelden nog wel te vinden van die trouwe gezellinnen van huis en hof, die in stillen eenvoud en in kalmen arbeid hun levensdagen wijden aan de taak die ze op zich namen zorgen voor anderen met voorbijgaan dikwijls van eigen gemak en eigen smaak En het doet goed als we zien, dat ook van over heidswege die trouwe dienst in particulieren kring wordt gewaardeerd: het eeremetaal van koninklijke ridderorden wordt tegenwoordig zóólang is men daaraan nog niet toeóók geschonken aan trouwe dienstboden en plichtsbetrachtende werklieden! Onze foto geeft de beeltenis van zulk een getrouwe weer. Elisabeth Elberse, die op 6 December van het vorige jaar 50 jaren lang in één dienst was, bij de Eerwaarde Zusters n. 1. te Hillegom, werd door Hare Majesteit onlangs begiftigd met de Oranje- Nassau-orde Werkelijk, zoo, ooit een onderscheiding verdiend is, dan deze Een gouden j ubileum als dienstbode wie durft er nog te vertellen dat de trouwe dienst boden de wereld uit zijn?.. Vijftig jaar in een dienst! Elisabeth Elberse te Hillegom, die meer dan 50 iaar bij de Eerw. Zusters aldaar in dienst is en onlangs door H. M. de Koningin gedecoreerd werd met de Orde van Oranje- Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 20