31 Frederik II. De, nieuwe groothertog van Baden. In het groothertogdom Baden is dezer dagen de hoogbejaarde groot hertog overleden, tot diepe droefheid van zijn onderdanen. Want Frederik I was een dier vorsten, zooals men er meer in Duitsch- land, ook en vooral in de kleinere vorsten dommen aantreft, die door zijn volk letterlijk worden op de handen eedragen. Frederik 1 heeft een groote rol gespeeld in de stichting van het Duitsche keizerrijk. Hij was een van de voornaamste Bondsvorsten die met Pruissen optrokken tegen Frankrijk en in de his torische spiegelzaal van Versailles was hij het, die het eerste den kreet deed hooren„Leve Wilhelm de Eerste, Duitsch keizer". Ook aan dien naam „Duitsch Keizer" zit nog een heele historie vast. Wilhelm I wilde met alle geweld den titel voeren „Keizer van Duitschland" en of Bismarck al praatte dat het niet kon, daar wilde de aanstaande keizer niet van afzien. Bisnarck begreep later terecht dat door den koning van Pruissen ook keizer van Duitsch land te lieeten, de gevoeligheid van de Zuid- Duitsche Bondstaten vooral, die toch al met leede oogen de suprematie van Pruissen zagen, wat ül te erg gekwetst zou worden. Frederik van Baden werd toen door Bismarck in den arm genomen, om aan koning Wilhelm van Pruissen dat op zachte maar besliste manier te doen voelen, en werkelijk slaagde de groothertog van Baden er in, om koning Wilhelm van zijn eisch op den titel van „Keizer van Duitschland" te doen af zien en zich met het minder-pretentieuze „Duitsch Keizer" te vergenoegen. Overigens was Frederik van Baden een uiterst gemoedelijk vorst, die in de groote politiek geen Frederik I. Louise. Ben der medestichters, van De-nieuive groothertogin het Duitsche Dijk. groot- van Baden, hertog van Baden, overleed dezer dagen in hoogen ouder dom. eerdere rol heeft gespeeld, maar om zijn hartelijkheid, jovialen omgang met iedereen en zijn buitengewone beminnelijkheid door geheel zijn volk als een vader werd geëerd. Zijn oudste zoon, Frederik II nu, volgt hem op als groothertog. Diens huwelijk is kinderloos gebleven zoodat een neef, prins Maximiliaan van Baden troonopvolger wordt. Een momentopname uit een hanengevecht. Ken soort sport die tegenwoordig in Frankrijk opgeld doet! Wreedaardige sport. Wie in Shanghai of Kanton is geweest of de an dere kustplaatsen aan de Gele Zee, kent er de voor een Europeaan eenvoudig afschuwelijke hanenge vechten, een soort sport waarop de Chineezen vooral verzot zijn en waarbij ze dikwijls hun heele ver mogen verdobbelen. Ook op sommige eilanden in de Middellandsche Zee wordt de hanenvechterij als officieel volksver maak erkend en is een hanengevecht waarbij de omstanders allen om de tafel heenzitten of staan, waarop de beide vechtlustige kampioenen tegen elkaar strijden, een vermakelijkheid van den aller- etrsten rang. En nu is zoowaar in Frankrijk ook al op som mige plaatsen dat afschuwelijk „vermaak" in de mode: de Franschen, ontzenuwd als ze zijn en steeds méér worden, dalen van de hoogte der elegante kunst en wereldberoemde chicque, die hen steeds kenmerkten, langzamerhand af tot allerlei ontaarde liefhebberijen. Men voert er al de Spaansche stie rengevechten in, die in steden als Bordeaux en de heele streek ten zuiden van Arles, Nimes en andere plaatsen met tooverslag een niet uit te roeien „volks vermakelijkheid" is geworden, en nu is men ook op verschillende plaatsen al met de sport der hanen gevechten begonnen! Het moet een opwindend gezicht zijn, twee woe dende hanen, die expresselijk daarvoor zijn gekweekt en opgevoed, met elkaar te zien vechten en den puntigen bek en de vlijm-scherpe sporen te zien gebruiken om elkaar te vernietigen. Want dat is 't ware woord! Een hanengevecht eindigt altijd met den dood van een der kampioenen Onze fotograaf heeft één moment uit zoo'n span nend gevecht met zijn toestel gekiekt; wel een van de interessantste en spannenste momenten, dat van den verwoeden aanval namelijk. Met een 'ko lossalen sprong vliegt de eerste haan opwaarts, om den tegenstander boven op den kop te vallen. Maar deze, met bek en sporen gereed, wacht den aanval af!... Wie zal het winnen? Vorstenwisseling in Baden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 21