GEBROKEN TROTS. Onze Kinderen. Van Overal. Wat anderen zeggen. UIT FRANKRIJK. STADSNIEUWS. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ™.5™.E «A5 Met grooten ophef werd door de Combisteu en blokmannen in Frank rijk dag in dag uit geschreven over het milliard der kloostergoe deren. Na de scheiding van Kerk eu Staat zouden de duizend millioen francs teti goede komen "aan de behoef tige ouden van dagen en invalide werklieden Duiz md millioen Dat was, naar cene berekeuing van zeven behoef tige of invalide werklieden boven de zestig jaar op duizend inwoners, voor ieder hunner een kapitaal van 4000 frs. a 4 percent uitgezet f60 frs. intrest 'sjaars! Maar nog is men steeds bezig met de liquidatie, die overal erg tegen valt. In het Departement van de A in hadden de inventarismakers de goederen der Kartuizers geschat op 737 440 frs. Zij hebben opge bracht 110,000 frs. De goederen der missionarissen van La Öalette geschat op 154,000 frs., zijn aangeboden voor 30,000 frs., maar ei' is geen kooper. De eigendommen der Trappisten en Maristen geschat op 292,000 frs. zijn gebleven voor 40,000 fr. De beziLtingen van de vier ge noemde congregatiën 'geschat op 1,760,000 frs. hebben niet meer op gebracht dan 150,000 frs. De ge- zamelijke goederen in het Dapar temen! geschat op elf millioen frs. zijn verkocht voor 935,000 frs. Deze moeten nog verminderd worden met het honorarium der inventariseerders, de kosten der ad- vokaten, der deurwa irders, der huisbewaarders en niet te vergeten de reis-eu verblijfkosten en dag gelden der liquidatoren. Tot op den dag van heden is er geen cent van de duizend mil lioen gestoit in het fonds voor de pensioneering der werklieden. En deze zijn natuurlijk bitter teleur gesteld Eene andere teleurstelling onder vinden de Kegeeringsmannen bij het leekenpersoneel der hospitalen en ziekenverzorgers. De gouverneur generaal van Indo China verzocht dringend om hulp ter verpleging van de inhtndsche melaatschen in het leprozenhuis te Ci-lao-Rong. Uit Parijs wrerd gemeld, dat ter verpleging dier zieken. geen leeken waren te vinden! Ten einde raad, heeft men zich tot de religieuzen gewend, die nog in Frankrijk vertoeven. Ofschoon duizenden barer mede zusters uit de hospitalen en hare kloosterzijn verdreven, hebben zij zich gewroken noar den raad van het evangelie: „Doe goed aan hen die u haten en vervolgen." Onmiddelijk hebbeu zich meer zusters aangemeld dan geviaagd waren. Maar ondanks dat voorbeeld van christelijke heldiunenmoed, blijven de godsdiensthaters blind en ver stokt in de boosheid. VIL Ontwikkeling.^ Het is met de ontwikkeling van het jonge kind zoowel in lichame lijk i^Js geestelijk opzicht zeer eigen aardig gesteld. Daaraan moet veel zorg besteed worden, maar meer de zorg van den tuinman voor zijr. planten, die hij laat groeien, dan van een werkman, die iets moet vervaardigen. In het kind ligt de aanleg, de kiem van lichamelijke en geestelijke vermogens, maar tevens liggen in het kind de neigingen, driften, die de ontwikkeling dier kiemen bevor deren. Zoo is de beweeglijkheid van het kind een gevolg van zijn streven naar beweging en bezigheid, nood zakelijk voor de lichamelijke ontwikkeling. De opvoeder heeft niets te doen dan dit streven te laten werken en alleen tegen over drijving te waken. Zoo is de zucht tot opmerken, waarnemen in het kind, het stre ven naar kennis, het middel om de verstandelijke ontwikkeling te bevorderen. Deze ontwikkeling gaat dan ook in de prille jeugd van zelf. Daarvoor b hoeft niets bijzon ders gedaan te worden. Een kind leert in de eerste 3 levensjaren meer dan later in 3 akademische jaren, luidt een beken de uitspraak, en toch wordt in de eerste drie levensjaren weinig op zettelijk daaraan gewerkt. De natuur van het kind, de kiem der vermo gens door den Schepper in het kind gelegd en de drijfveer om die ont wikkeling te bevorderen zijn vol doende. Een andere neiging van het kind is de zucht tot navolging. Deze bestaat evenals alle andere neigin gen bij groot en klein, maar bij de jeugd is zij het sterkst, evenals de meeste andere, omdat dan die ueigingen noodzakelijk zijn ter ont wikkeling. Zoo is de zucht tot na volging een oorzaak, dat een kind onnoemelijk veel leertspreken zoo wel als handelen, lichamelijke zoowel als geestelijke, materieele zoowel als moreele handelingen. Ware de om geving van het kind altijd onbe rispelijk en volmaakt, dat zou een gunstigen invloed op zijne ontwik keling hebben. Zoo ligt ook in het kind de kiem voor godsdienst en zedelijkheid, voor waarheid en schoonheid, en de strevingen die deze moeten ontwik kelen zijn mede aanwezig. Eveneens ontwikkelt zich in het kind liefde tot den naaste, zelfs tot het rede- looze dier. Al deze neigingen en strevingen ontwaken op hun tijd en behoeven slechts voldoening om in kracht toe te nemen, maar een gepaste vol doening. Overmatige voldoening- of ontwikkeling kan het streven verstompen. Men wachte zich dus voor elk te veel in de opvoeding. Dit geldt van geestelijk voedsel zoowel als van lichamelijk eu zeker niet het minst in godsdienstig-zede- lijk opzicht. Maar behalve voor het te veel wake men tegen verkeerde invloe den, verkeerde voorbeelden, ver keerde kennis, slechte makkers, slechte boeken enz. Onder deze verkeerde of slechte zaken, versta men niet alleen wat in zich zelve slecht is, maar ook wat voor den leeftijd van een kind niet past. Iets wat goed en nuttig kan zijn voor een jongmensch van 18 jaar bij voorbeeld, kan hoogst verderfelijk zijn op jeugdiger leeftijd. Dit geldt van zaken, van genoegens en ge notmiddelen, van boeken en ge schriften, van kennis van sommige dingen. Ontijdig aangebracht of j gebruikt kunnen die het kind schaden. Ik behoef hier geen dingen te noemen of nader aan te duiden. Do moderne geest in de j opvoeding wijst hier zeer vaak een verkeerden weg, waarlangs het kind in zijn tijdelijk en eeuwig verderf i loopt. Zal men dus de ontwikkeling van het kind in elk opzicht trachten te bevorderen, voor ontijdige te Vroege ontwikkeling zij men op zijne hoede. Deze werkt verstompend en vef- dorfelijk. In de opvoeding is het meer dan elders noodzakelijk dat alles zijn juisten tijd heeft. Prijsvraag van den R K. Volksbond. Gisteren reeds hebben we over dezen prijs onder ons stadsnieuws een en ander medegedeeld. Zooals we daarbij beloofden, geven we hierbij een uittreksel uit het tegenwoordige rapport, door de com missie van bevordering opgemaakt, en waarin wij verschillende opmerkens waardige zaken vinden opgenomen, die ook buiten den R. K. Volksbond kring wel aandacht verdienen. Naar onze lezers weten was de vraag zelve aldus geformuleerd: „Hoe kunnen de vakafdeelingen met inachtneming der omstandigheden van onzen Volksbond krachtiger gemaakt worden." Wij deelden gisteren al mede, dat zes antwoorden zijn ingekomen. De antwoorden, hebben, in acht genomen, dat onze afdeeling uit ongeveer 550 leden bestaat, niet aan de verwach ting beantwoord, wat het aantal be treft. Den inhoud echter oordeelt de Commissie over het algemeen zeer bevredigend. Als eerste middel voor den bloei der vakafdeelingen wordt door bijna al de inzenders genoemd „Huisbezoek", en wel een huisbezoek, waarbij de noodzakelijkheid wordt aangetoond voor ieder R. K. vakman, om zich bij zijne R. K. vakafdeeling aan te sluiten waarbij ook wordt gewezen op het reeds behaalde succes en wordt voor gehouden wat er in de toekomst nog te doen valt en te bereiken is voor iedere vakafdeeling. De commissie deelt mede, harerzijds diej) overtuigd te zijn van de goede, werking dezer raadgeving. Wat den propagandisten betreft zag zij daarbij gaarne het volgende plan toegepast De geheele propaganda worde opge dragen aan ééne vereeniging van pro pagandisten. Om de aangeworvenen te behouden, eischen bijna alle inzenders, dat de gewone vergaderingen der vakafdee lingen geleid worden door goede be- bestuurders, die, vólgens velen, meestal ontbreken. Twee der beantwoorders willen goede bestuurders verkrijgen door speciaal daarvoor een cursus in te richten, bo vendien wil een van hen een hand leiding zien aangeschaft, waardoor de leden zich kunnen bekwamen tot goede bestuurders. Opmerkelijk is liet, dat de meesten van hen, die een antwoord op de prijsvraag inzonden, er nadrukkelijk op wezen dat een vakafdeeling on mogelijk tot standvastigen bloei kan gebracht worden, als de gewone ver gaderingen der leden niet belangrijk worden gemaakt. Hoe een belangrijk agenda kan samengesteld worden echter, zegt jam mer genoeg, niemand. Mocht er door omstandigheden niets belangrijks te behandelen zijn, dan meent de Commissie dat de vergade ring tocli zeer zaakrijk en zeer aan genaam voor de leden gemaakt kan worden, dó-jv een groot gedeelte ervan te wijden aan de ontwikkeling van de vakkennis en op sociaal gebied. Om de vergadering belangrijk tc maken wordt ook noodzakelijk ge- ëischt meerdere kennis op verschillend gebeid, en daarom vragen sommmige inzenders, dat er door en voor do vakafdeelingen .worde opgericht een vakbibliotheek en dut er onder de verschillende afdeelingen een porte feuille worde verspreid, verschillende vakbladen inhoudende. De commissie geeft in overweging om de lezing der bladen uit de porte feuille toe te vertrouwen aan drie of meerdere leden van iedere vakafdee ling, wier plicht het is, de bladen zorgvuldig te lezen en al het zakelijke en wetenswaardige "daaruit op de vergaderingen mede te deelen. Ken uitstekend middel tevens om de ver gadering ook belangwekkend te maken. Als volgend middel wordt aange geven „een jaarverslag". Over de be langrijkheid van dit punt is de com missaris het éénparig eens. Om aan al deze voorgaande ver- eisehten voor den bloei der vakaf deelingen te voldoen, worden de uit gaven in ruime vergroot en daarom verzoeken verschillende inzenders om betere regeling der subsidie door het hoofdbestuur aan de afdeelingen te verleenen. De commissie billijkt geheel en al dit verzoek, doch was van meening dat er voorloopig bij al deze grootere uitgaven niet te veel mag gerekend worden op den geldelijken steun van het hoofdbestuur, omdat een ieder overtuigd is van de zware lasten die thans op het hoofdbestuur rusten. Trouwens, juist de contributie is door meedere inzenders besproken. Twee daarvan wenschen haar te zien verlaagd, de commissie is echter van tegenovergestelde meening. Een der inzenders was van meening dat dj wijze van uitkeering de zieken fondsen in neutrale vereenigingen dikwijls een beletsel is voor het toe treden van de leden van den Volks bond tot de ziekenfondsen in dezen bond bestaande. Om dat beletsel nu op te heffen wenschte hij de uitkee ring geregeld te zien naar die der neutrale ziekenfondsen en na ieder 5-jarig lidmaatschap de wekelijksche uitkeering met 50 cent te verhoogen. De middelen waardoor de vakaf deelingen tot een krachtigen bloei worden opgewekt, zijn niet alleen onder de leden zelf te vinden, maar ook in kringen buiten den Volksbond staande. Zulk middel vinden ver schillende inzenders in de RK. Pers. De commissie was het hiermede vol komen eens! Over don invloed van de R.K. Pers ten bate van den Volks- bonds en zijne onderafdeelingen be hoeft de commissie geen oordeel uit te spreken, daar een ieder van dien invloed op het vereenigingsleven ten volle overtuigd is! Merkwaardig is ook het volgende: een der inzenders merkt op, dat de toetreding van den vakman tot den Volksbond en de vakafdeeling dik wijls onmogelijk gemaakt wordt door de vrouwen, althans toch het gere geld bezoek aan de vergaderingen. Hij wil nu de vrouwon meer iti de gelegenheid stellen, met den bonden zijne afdeelingen kennis te maken, door de feestavonden van den bond en van de vakafdeelingen toeganke lijk te maken voor de vrouwen. De Commissie dezen wensch goed keurend,vroeg echter deaandachttevens voor een ander middel om de vrouwen te overtuigen van de noodzakelijkheid van het vereenigingsleven en van het lidmaatschap der vak-afdeelingen,door een enkele maal per jaar die nood zakelijkheid uiteen te zetten in tegen woordigheid van de vrouw! Wij hebben hiermede de hoofdin houd van het rapport weergegeven. Men ziet dat het belangrijk genoeg is en begrijpt dat er in onzen Huar- lemschen Volksbond pit en studie en veerkracht genoeg zit, om voor een vruchtbaar sociaalleven de beste ver wachtingen te koesteren 1 Een s p o o r w e g 1 ij n door de volle zee. 1'aarover schrijft de Aarde en haar Volken het volgende Aan de zuidpunt van Florida iigt een rij van wel honderden kleine eilandjes, die zich voortzet door de golf van Mexiko Key West is er het eindpunt van en is een belangrijke Amerikaansche oorlogs haven, juist ten noorden van Havana op Cuba. Nu hebben de Amerikanen de grootsche onderneming op het ge touw gezet, om Key West met het vasteland van Florida te verbinden door een spoorweg, die zonder onderbreking door zal loopen over al de eilandjes. De aanleg is een reuzenarbeid en de moeilijkheden zijn velerleimaar toch denkt men het volgend jaar de lijn te voltooien. Er moeten bergen van materialen naar de plaatsen van het werk worden vervoerd. Geheele rots blokken worden van den mond van de Hudson aangebrachtgrint komt in platboomde schuiten van Mobile en het cement wordt geleverd door uitsche fabrieken. De ingenieurs hebben het geluk gehad, in Florida zelf grintlagen te ontdekken, die hun de taak zullen verlichten. Een honderd vijftigtal schepen zijn in gebruik voor al di« trans porten, voor het inslaan van pijlers in den zeebodem en het aanleggen van dijken in volle zee. Gelukkig dat de oceaan daar niet zeer diep is. Om een vaste basis te krijgen voor de lijn, die door de golven van den Atlantisrhen Oceaan aan de eene en door die van de Golf van Mexico aan de andere zijde zal worden gebeukt en overspoeld, zijn lange rijen booten en schepen bezig, van het eene eiland naar het andere in een rechte lijn rots blokken in zee te werpen ter vor ming van den grondslag voor den dijk, waar de spoorweg over zal loopen. Vierduizend arbeiders zijn er aan het werk. Boven de waterlijn worden de blokken door cement aan elkander verbonden en deze stof wordt zoo hard, dat er krachtige explosief- stoffen noodig zouden zijn om de steenen van elkaar te scheiden en dat de brug aan de heftigste zeeën weerstand zal kunnen bieden. De reede van Key West, die in de eerste plaats van de lijn zal profiteeren, is reeds vergroot en van havenbekkens voorzien over een lengte van 306 en een breedte van 30 meter, om als lig- en losplaatsen te dienen bij de uitbreiding, die men van het handelsverkeer ver wacht. De toekomstige spoor weg zal aansluiten hij de groote lijn der Florida East Coast Railway die langs Florida's oostkust loopt, zooals de naam aanwijst en zich bö de spoorwegen van de oostkust der Vereenigde Staten aansluit. EenhokvasteEngels c he. Op den algemeenen regel dat de Engolschen het meet t reizende volk ter wereld ziju, bestaan ook nog wel uitzonderingen. Zoo heeft de vorige week te Great Ponton nabij Grantham, een zekere mrs. Mould den gezegende» ouderdom van hon derd jaar bereikt, die zich haar leven lang niet verwijderd heeft buiten een gebied van twee Engel- sche mijl in middellijn, l'e oude dame lijdt alleen aan gezichtszwakte enze kan geen auto's uitstaan. Het m u ziek. Op een der [dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen 1 moest een hoofd der school benoemd j worden. De oude hoofdonderwijzer, tevens kapelmeester van de dorps- j fanfare, wasoverleden. De voordracht bestond uit no. 1 en 2, Zeeuwen, no. 3, een Limburger1 en 2 deden niet, 3 wel aan muziek. No. 3 werd benoemd, want, „hetmuziek" moest toch een directeur hebben Een brutale roof in de Vereenigde Staten. Op het ge bied van dit fstal en roof worden er in de laatste jaren ouder den invloed der omstandigheden in Rusland stoute stukjes uitgehaald, maar het schijnt dat Amerika toch nog immer de overhand heeft, wellicht niet wat het aantal, maar wel wat den aard der rooverijen betreft. Zoo hebben Zondag een viertal gemaskerde mannen een inval go- daan in de plaatselijke bank van Seddon in Alabama en ze maakten zich ongestoord meester van alles wat niet nagel- en spijker vast was en de moeite van het meenemen loo'.de. Bij hun vertrek werden de brutale dieven ontdekt door eenige burgers, die zich van zulk een schanddaad op Zondag eerst geen voorstelling konden maken, maar imeenigszins van de verbouwereerdheid bekomen te zijn, besloten ze de kerels ach terna te zetten en de daad bij het woord voegden. Zoo begon er dan een de Zon dagsrust en Zondagskalmte te Sed don verstorende wilde jacht, maai de roovers hadden hun wapens in hun voordeel, waarmee ze de jagers op een behoorlijken afstand wisten te houden Om er den schrik in te houden schoten de bandieten den sherif dood. Ouder de algemeene verwarring bereikten ze ongestoord en onverlet hun rijtuig, legden de zweep over de paarden en ontkwamen met een bedrag van vijfhonderdduizend dol lars. Nog eens: de stelling van Amsterdam. Ook het „Utrechtsch Dgbl." is zeer sterk gekant tegen het nog vermorsen van vele rnillioenen aan de stelling Amsterdam. Dit blad zegt: Wie zich nu de moeite geeft om een deel der stelling van Amsterdam te gaan bezichtigen, zal spoedig de zwak heid van die hoofdstelling inzien. De inundatiën zijn niet verzekerd. De forten worden, naar wij vernemen, volgens één vast type gebouwd, on geacht terrein en omstandigheden dus met volledige verwaarloozing van bet eerste beginsel der versterkings kunst. De forten heeten te zijn steun punten, maar ze zijn het niet, en ze kunnen het niet zijn. En in die hoofdstelling zullen wij dus weldra met ons .veldleger zitten Men kan wel beweren dat het er bui ten blijft, doch dit laat de overmach tige aanvaller aan dat geslagen leger niet toe. En waarheen zou dat veld leger ook uitwijken? Naar Amsterdam of naar zee? Andere keus heeft het niet. Bovendien zal de aanvaller van onze stratische en tactegische fouten gaarne gebruik maken. De aanvaller heeft dan ons geheele land in zijn bezit. Slechts de stelling van Amsterdam is ons. Doch we zitten daar met minstens één millioen mon den en... geen eten. Er uit kunnen i«) Het mes, welks greep hij nog kramp achtig omvat hield, ontzonk aan zijn hand. Met heide handen bedekte hij zijn gelaat en weende. Kr lag niets onman nelijks in deze tranen van den man, die nog zooeven op zoo vreeselijke wijze zich zijn vrijheid heroverd had. De oude vrouw richtte hem op. „Vlucht!" Gebiedend klonk haar stem. „Nog aan anderen dan u zelf en mij zijt ge verplicht, voor u zelf te zorgen. Ga naar overste Maubourg. liij zal je een schuilplaats en middelen voor de vlucht verschaffen. Misschien gaat hij zelf wel mede, want ook hij wordt bedreigd. Men verdenkt hem, de aanvoerder van het geheim genootschap te zijn, en morgen zullen de soldaten des konings huiszoe king hij Item kotnen doen. Graaf Perronet is met onbeperkte volmacht tot konink lijk commissaris benoemd. Zeg dat aan overste Maubourg en gij zult. hem wel kom zyn. Ge moet door het bosch vluch ten, dat is (h- veiligste weg. Neem uw mes en laat mjj voor het overige zorgen. Gauw, vooruit, ik hoor ze al!" Zij raapte het mes op, drukte het hem in de hand en duwde hem vooruit. Bijna willoos gehoorzaamde Henri, liet wus hem, alsol een zware, benauwende droom zijn geest gevangen hield. De zekerheid van Melanie's liefde, de ge heimzinnige toespelingen zijner grootmoe der, zijn eigen droevig lot en het gevaar, dat den vereerden overste Maubourg be dreigde, dat alles woelde in zijn geest dooreen. Slechts éen gedachte sterkte zijn wilskracht: Melanie was bezorgd voor hem en om harentwil moest hij leven! De ruwe kameraden van George Dèblas hadden den gewonde naar bet slot ge- dragen. Een bloedspoor toekende den weg, dien zij gevolgd hadden. Heel het landgoed kwam in beweging. De graaf, die reeds te bed lag, werd door het geraas gewekt en snelde, zoodra bij do oorzaak vernam, naar het bed van ridder George. Ijlboden werden uitgezonden naar dok ters en apothekers; de knechts moesten met lantaarns en door jachthonden ver gezeld, heel de omgeving van het kasteel doorzoeken en den dader trachten te vatten, dien men reeds in het huis zijner grootmoeder tevergeefs gezocht had. On der strenge bewaking bleef de oude vrouw in haar huis. Geen woord, zelfs geen woord van deel neming in het lot van haar vervolgd kleinkind, was haar bloedlooze lippen ont napt. Melanie schreide op haar kamer bittere tranen. Zij had gehoord wat er gebeurd was en lag voor het open venster op haar knieën, Blarend over de wijde velden en over de ondoordringbare duisternis van het woud, waarin zeker nu wel de ongelukkige man zich verborgen hield, dien zij zon liet' had en die nu waar schijnlijk wor altijd voor haar verloren was. De duisternis van hot woud! Niets vermochten de bleeke stralen der maan, niets de flikkerende sterren tegen het ondoordringbare bladerendak, dat de reuzen hoornen hoven liet hoofd van den ongelukkige welfden, die daar tusschen struiken en laag geboomte heen zich een weg baande. Nu en dan hield hij even stil om zich van de juiste richting te vergewis sen, en daarna zette hij de vlucht voort- Hij moet ongeveer in liet midden van het bosch zijn, en zijn terreinkennis zeide hem, dat hij spoedig aan een pad moest komen, dat hem in korten tijd naar de woning van overste Maubourg zou voeren. Koortsfantasieën verwarden zijn geest en meer dan eens had hij al zijn wilskracht noodig om de schrikbeel den te verjagen, die in zijn verhitte ver beelding opkwamen. Eensklaps hield hij op dat was geen verbeelding Aan liet. einde van het pad, op de open plek die zich daar moest be vinden, scheen fakkellicht: verwarde ge luiden bereikten zijn oor, alsof daar lie vig getwist werd. Hoe nader hij kwam, des te onbedrieglijker werden de teeke nen er werd daar een geheime vergade ring gehouden in het diepste van het woud. Het waren de „wrekers van den dood" daaraan twijfelde hij geen oogen- hlik. Voorzichtig sloop hij nader; zorgvuldig ieder gedruisch vermijdend, slaagde hij erin, een boschje struikgewas te bereiken in de onmiddelijke nabijheid van de open plek. Ongeveer dertig mannen bijna allen tot de lagere klassen dei' maatschappij belmoren», maar onder wie ook eenigen waren, wier kleeding en gelaat hun hooge- ren stand verrieden, vulden de open ruimte, die door eenige fakkels spaarzaam werd verlicht. Ieder hunner was van wapenen voorzien. De meesten droegen pistolen, degens en messen, enkelen bijlen. De vergadering was niet geopend; de mannen stonden in groepjes bij elkaar te praten. Opeens klonk niet een korte tusschenpoos het geluid eener bel, waarop liet fluisteren verstomde. Ilenri wachtte ademloos op hetgeen er gebeuren zou en staarde in gespannen verwachting op de donkere gestalten, die door het licht der walmende fakkels onheilspellend verlicht werden. De fakkeldragers naderden elkaar, zoo dat een oogenblik al liet licht op een soort van podium viel, dat inderhaast onder een reusachtigen beuk was opge slagen. Een oud man met sneeuwwit haar en baard betrad de verhevenheid. De luiste raar kende hem wel; liet was een oud soldaat van Napoleon, die getuige was geweest van keizers verheffing en val. Hij had gestreden aan den voet der pi ramiden en op de ijskoude velden aan de Beresina. „Broeders," duidelijk drong de stem van den grijsaard tot Henri door „hïoeders, leden van den hond der wrekers van der. doode, zijn wij allen aanwezig?" Een algemeen „ja" beantwoordde deze vraag, en de grijsaaard ging voort: „Heb ben de wachters bun plicht gedaan? Is er geen luisteraar in de nabijheid?" Ken uit de groep antwoordde: Wij hebben onzen plicht gedaaner is geen luisteraar in de nabjjheid." „En is er onder ons geen verrader?" [ging de grijsaard met indrukwekkende i «tem voort. „Gedenk de straf, die den meineedige zal treffen, herinnert u den eed dien gij gezworen hebt om onzen grooten doode te wreken en zijn werk voort te zetten tot Frankrijk» roem en glorie. Zweert ge dat ge allen bereid zijt goed en bloed op te offeren voor onze heilige zaak?" „Wij zweren liet!" Handen en wapenen werden in bonte wanorde omhoog ge stoken naar den nachtelijken hemel. „Dan maak ik hier plaats voor iemand die waardiger is om tot u te spreken dan ik, een man dien Napoleon II, de zoon van onzen grooten doode, met zjjn vriendschap vereert. Gij allen kent hem, Neem dus mijn plaats in,overste Maubourg de ouderdom weikt voor de waardigheid en de dapperheid van een edele als gij." Overste Maubourg als een electrische vonk doortrilde liet den jongen man. Tot dezen man wilde hij gaan, en nu was de overste zoo dicht bij hem, maar tegelijk was liet hem duidelijk, dat de. door hem zoo hoog vereerde man tot die duistere bende behoorde, die in naam dei- wraak in het duister van den nacht hare misdaden pleegde. Henri hield den adem in om te luiste ren. Een krachtige marinengestalto in een militairen mantel gehuld, had de verhevenheid bestegen en liet hoofd ont bloot. het licht der fakkels viel op de scherpe lijnen van het gelaat waarin een lijdende trek sterk uitgedrukt lag. Het geelbruine gelaat van den ongeveer vijftig jarigen man was glad geschoren, de haren waren bijna wit men zag liet. hem aan dat hij vóór zijn tijd oud geworden was. Hij sloeg zjjn mantel open en de uni form van een overste der linietroepen van den grooten keizer werd zichtbaar. „Mijne vrienden," zoo begon de overste „ik groet u, kameradm uit de veldslagen onder onzen onvergetelijken doode go- leverd. Gij allen weet, dat in duizend en nog eens duizend harten slechts één gevoel leeft, dat in die duizenden één groote gedachte cverheersehtde ver wijdering van den verzwakten Bourbon en de verheffing van den zoen van den grooten keizer op den troon. Daarvoor heb ik mijn goed en bloed veil, en het is een groote, edele zaak die ik desnoods mot gevaar voor mijn leven zal weten te be waren voor bevlekking. Maar gij gij hebt de zaak ontheiligd, ze bevlekt door lagen hartstocht en ellendige wraak." Een ontevreden, gemompel werd hoor baar. Naar voren treden en met de voet op de eerste trede der verhevenheid, riep de oude: „Noem toch wat wij gedaan hebben en nog verder denken te doen, geen lage wraak, maar rechtmatige ver gelding, overste Moubourg. Wee dengene in ons midden die zich ook maar de ge ringste kleinigheid zou verrijken uit liet goed onzer vijanden; maar de bezittingen te' vernielen van hen, die door laaghar tig verraad tot welstand gekomen zijn, die het aandenken van onzen grooten doode beschimpen en zijn getrouwen vervolgen, dat is handelen, zooals het de wrekers vau den doode past.-Wat hebt gy bewerkt met al uw schrijven, uw beloften en be- dreigingen? Bodewijk XVIII zit in de Tuileriën en te Sehönbrilnn smacht onze keizer." Wtrdt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 5