m NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. De koningen der woestijn. De Fransche journalist, kalmpjes in 'z'n bureau stoel gezeten op zijn kantoor aan een der Parijsche boulevards, mag heftig afgeven op den tegenstander, dien de Fransche troepen zoo „glorievol" en „ridder lijk" en „met doodsverachting" in Marokko bestrij den, dat neemt niet weg, dat degeen die wat verder kijkt, een heel andere blik op die zaken krijgt Die ziet in het „Fransche leger," dat in Marokko aan het vechten is, al heel spoedig een allegaartje van alle naties, en 't wel uitvaagsel van alle volkeren, bijeengeschaard in het befaamde „Vreemdenlegioen," dat de kern vormt van de troepenmacht die in Marokko opereert, en waarin de Franschen alleen een deel van het kader vormen en de officieren Die ziet voorts dat de ruiterij der Franschen geheel bestaat uit Arabieren: de befaamde Turco's en de losse Moorsche ruiterscharen, die|geen druppel Fransch bloed in de aderen hebben I Die ziet óók in de „vijandige Moorsche stammen" dappere verdedigers van hun geboortegrond, die dood en vrijheid verkiezen boven een leven onder den scep ter der blanke mannen uit 't noorden I En hij bewondert des ondanks hun vrijheidzin en moedl Neen, Frankrijk heeft in Marokko nog niet het spel gewonnen. Het voorbeeld van Abd'el Kader, den beroemden Algierschen aanvoerder, om wiens wille tienduizenden Franschen werden gewapend en duizenden in de ontoe gankelijke bergpassen en de heete zandwoestijnen van Algiers den dood hebben gevonden, leert maar al te wel, hoe een oorlog tegen de Mooren in hun eigen land een zware taak is voor iedere Europeesche macht. En in Frankrijk weet men dit maar al te wel. Geen wonder dan ook, dat menig nadenkend Franschman wat verder en wat beter kijkt dan sommige oppervlakkige courantiers, en den strijd tegen deze „Koningen der woestijn" voor zwaarder telt, dan men het boulevard-organen doet in verschillende Parijsche Een aanval der woestijn-vorsten: een der meest spannende oogenblikken uit een der gevechten, die Generaal Drude tegen de Mooren bij Casablanca leverde, was een groote storm-aanval der Marokkanen, die ternauwernood door de Fransche infanterie kon worden doorstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 7