Kwartjes- flduertentiën. I BINNENLAND. Sociale Berichten Uit den Omtrek, scbers vereert, en dat de Russen [- door hem hooggeschat worden! Dan was alles prachtig Ik I I 1 f li |a Koning Peter van Servië heeft een leelijken klap op den neus gekregen Een bank had het plannetje op geworpen, en de regeering had een forschen greep in de schatkist ge daan en 30.000 frcs. beschikbaai gesteld,Voor de oprichting van een gedenkteeken voor Karageorge, den stichter der thans reg'eerende dy nastie. Nu zou de minister-president Pasjitsj een comité voor dit doel vormen en vandaar dat hij de lei ders van alle partijen uitnoodigde zich bij het comité aan te sluiten. Dócher was geen enkele liefhebber voor te vinden, allen weigerden toe te treden, als reden opgevend, dat bij den tegenwoor- digen potitieken en economischen toestand en met het oog op de in het land heerschende stemming, het tijdstip om over oprichting van een standbeeld voor den stichter van de tegenwoordige dynastie te spreken, zeer slecht gekozen was! Pleizierig voor den koning! Met het oog op den „politieken toestand", en de „in het land heer schende stemming" wil men van den stichter der tegenwoordige dynastie liefst niets weten. Zou Peter I, staande op de trap pen van den met bloed bevlekten troon, de ongenade, die hem dreigt, niet met schrik zien naderen? Nieuwtjes in drie regels. De keizer van Oostenrijk betert H langzaam, naar het schijnt. De tele grammen worden geruststellender. Het Spaansche koningspaar komt niet op officieel bezoek in ons land. Men zie een bericht onder „Binnenland." Debekende Centrumsman kapelaan Dasbach, lid van den Rijksdag, en een van de vurigste strijders, is overleden. J De afgevaardigden van Moei ai Ha- fid zijn te Londen aangekomen. De re geering wil hen niet ontvangen. De Duitsche kroonprins gaat een jaar aan binnenlandsche zaken werken. Prachtig voor 'n aanstaand vorst! Hofbericht. Uit den Haag is te Amsterdam aangekomen, om in het Amstelho tel eenige dagen te vertoeven, de Infante Isabtlla van Spanje, tante van koning Alfonsus. Het bezoek van den Duitschen Keizer en de Keizerin. Baron Clifford,opperhofmaarschalk van II. M. de Koningin, en jhr. Hoeufft van Velsen, intendant der koninklijke paleizen, zijn naar Dob bin, om Hr. Ms. beschikkingen te vernemen met betrekking tot de ontvangst van den Duitschen kei zer en de keizerin bij hun bezoek aan ons hof. Die bespreking schijnt ook nord- zakelijk te zijn geworden door de bezwaren, die zich al meer en meer blijken voor te doen tegen het plan van aankomst te Vlissingen in het reeds met de tweede helft van No vember vergevorderde najaarssei zoen. Met het oog hierop wordt het zeer waarschijnlijk dat liét keizerlijke jacht „Hohenzollern," waajmede de keizerlijke familie de reis zal doen, te IJmuiden zal bin nenkomen en, evenals in 1891, Amsterdam in het bezoek zal wor den opgenomen. Wij hebben dit trouwens al gemeld. Ze gaan voorbij Men meldt uit den Haag dat de Koning en de Koningin van Spanje op hun weg naar Engeland wel de reis door ons land zullen doen, maar geen bezoek in de residentie of elders zullen brengen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl, van 7 dezer is: lo. aan jhr, mr. A, F. de Savor nin Lobman, lid van de comm'ssie belast met het afnemen der diplo raatieke examens, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking.be wezen gewichtige diensten 2o. benoemd tot lid van voor noemde commissie, de lieer mr. J. W. H. M. van Idsinga, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal 3o. herbenoemd tot lid van meer genoemde commissie, de heer G. H. Hintzen, te Rotterdam. Vereeniging „Het Netferlandsche Lied". Men schrijft ons uit Utrecht: In de heden onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. te Winkel gehouden algemeene vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht deelde de Voorzitter mee, dat, ter wijl nauwe lijks het nieuwe vereenigingsjaar begonnen is, het aantal leden toe genomen is met 70%. Hij bracht hulde aan de Utrechtsche studen ten, die door toetreding tot de vereeniging in groot aantal belang- -ate]jing,L._jiefdj^_en_ luedewerking toonen in wat geldt het geluk, de grootheid van ons volk. Ilun voor treffelijk voorbeeld is te volgen door stulenten der andere Hooge- scholen. Prof. Dr. te Winkel wekte allen op, de vereenigingHet Ned. Lied krachtig te steunen door het aanbrengen van nieuwe leden, opdat de vereeniging in staat worde gesteld, liederen in ptano- bewerking uit te geven, weike liederen aan de leden kosteloos zullen worden gezonden. De pers kan hieraan veel doen steun werd ingeroepen van rijke Nederlanders. Met groote ingenomenheid werd gewaggemaakt van liet adres ter verbetering van het zangonderwijs op de lagere scholen, dat behalve doorde vereeniging „Het Ned. Lied" ondevteekend werd door de Maat schappij tot bevordering der Toon kunst, de Ned. Toonkunstenaarsver- eeniging, de Ned Koorvereeniging, de Vereeniging van Muziekonder wijzers en Onderwijzeressen, de Nationale vereeniging voor den volkszang en de Ned. vereeniging tot bevordering v an het sehoon- heidsbeginsel in het Onderwijs. De gemeenteraad vi n Groningen mach ligde B. en W. een onderzoek omtrent dat onderwijs in Ie stellen. Een uitstekend begin. De gemeenteraad van 'sGravenhage stond gelden toe voor ."de benoeming van een com missie uit leerkrachten van bet openbaar onderwijs, welke commisse reeds werd samengesteld. Ook in Utrecht is datadres in behandeling. Daarna las Prof. Mr. J. C. Naber, eerste schrijver der vereeniging, het 3de jaarverslag voor. In het Bestuur werden vervolgens gekozen: G. C. O. due d'Aumale, Baron van Hardenbroek Burgem. van Driebergen en Rijzenburg, tot Onder Voorzitter Jhr. Mr. A. E. vau Boelens van Eijsinga, Leeuwarden en Prof. Dr. W. Vogelsang, Utrecht. Gemengde Berichten. -Over afgesneden bloemen lezen we in „Semper Virens": Afgesneden bloemen, ze verwelken soms zoo gauw! Zeker, is er onder scheid tusschen de eene en de an dere soort, maar toch, hoe vaak ge beurt het niet, dat d< zelfde bloem den eenen tijd lang goed blijft, terwijl ze den anderen al heel gauw haar steeltje laat verslappen en zelfs Verflenst. Èr moet dus iets zijn, dat invloed daarop oefenen kan. En (lat is ook werkelijk het geval. Gaan we om spoedig tot een op lossing van het vraagstuk te komen, een oogenblik bij de bloemisten iu de leer. Zoodra zij hun bloemen ge sneden hebben, plaatsen ze die dade lijk diep in het water, zóó diep, dat alleen de bloemen er boven uitsteken. En intusschen staan ze op een koel en donker plekje, zoodat er van ver damping haast geen sprake is. En dat niet alleen. Alle bloemen worden bo vendien althans voor zoover het mogelijk is gesneden, voordat zij zich volkomen geopend hebben. Wan neer het juiste oogenblik gekomen is daarvoor, hangt van het weer af en. van de soort Vooral de rozen zijn in dat opzicht bijzonder kieskeurig. Zij moeten 's morgens vroeg, in warme zomerdagen zelfs vóór zessen gesneden worden. Doch men schere ze niet over één kam. Zoo moeten de Belle Sie- brecht en de Frau Karl Druschki veel vroeger gesneden worden dan de Kaiserin Augusta Victoria en de Ma- man Cochet, doch over het algemeen kan men zeggen, dat zij zoo zacht moe ten aanvoelen als een stevig gekookt ei, van de schaal ontdaan. Onmiddel lijk daarna worden zij, zooals gezegd, tot aan de knoppen toe in het water gezet en daarbij kool en donker ge houden. En niet alleen bij de rozen, maarr ook bij vele andere bloemen is dat het geval. Zoo is het van de Doro- nicums bekend die heerlijk oranje gele bloemen, precies goudsbl ern, maar veel mooier en eleganter en reeds bloeiende in de maand April dat ze heel gauw hun lange stelen laten verslappen en zelfs he; kopje laten hangen, wanneer ze onmiddel lijk van de plant in een vaasbouquet worden geplaatst. Maar verblijven ze errst enkele uren tot de bloem toe in het water, dan houden ze zich dagen lang goed Bij de hoogstelige Chrysanten, hun tijd breekt weer aan is het dringend noodig, ze, vóór het gebruik een bad te geven en mochten ze, door warme kamerlucht verflenst, over dag een deel van hun frischheid verliezen, dan komen ze, diep in 't water en koel geplaatst, dos nachts weer op hun verhaal. Doch besproeien moet men ze nooit. Ze worden dan licht vlekkig en hebben daarmee al hun schoonheid verloren. Daarentegen kan men ze wel met zacht en dun vloei papier bedekken, dat dan van boven voorzichtig bevochtigd wordt. Het water dringt nu langzaam naar bin nen en geeft een nevelachtigen atmos feer, die een spoedig herstel niet weinig bevordert. Uitzonderingen op den regel zijn er ook: die zijn er trouwens altijd, doch in negen van de tien gevallen zal men bij toepassing van het boven staande, gunstige resultaten krijgen. Sommige zijn er,die aan het opnieuw inkorten der stelen onderwater een bij zondere waarde hechten. Wanneer ik eigen ervaring in dit opzicht raadpleeg, dan vind ik dat voordeel op zijn zachtst uitgedruktzeer problematisch. Zeker, het kan ons voorkomen, dat men bloemen afsnijdt, die een tochtje van een half uur en langer moeten maken, eer zij in het water komen. Dan is de wondvlakte ingedroogd en laat het water moeilijk passeeren, zoodat het onderste deel weggesneden dient to wordtn. Maar wie recht streeks uit den tuin zijn bioemen in vazen plaatst, die behoeft dergelijke voorzorgsmaatregelen werkelijk niet te nemen. Woestelingen. Zondag avond omstreeks 10 uur ontstond op de Hoogstraat te Schiedam een opstootje,- doordat eenige bootwer kers, gewapend met groote messen, blijkbaar met geen goede bedoe lingen daar rondliepen. De politie wist van de voornaamste belhamels de messen afhandig té maken en de anderen te verdrijven. In Nieuwsticht was het eveneens onrustig: daar werd een jonge man bij een ruzie die hij met anderen had, met een mes op verschi lende plaatsen van het lichaam zóó toe getakeld, dat overbrenging naar het ziekenhuis dringend noodig was. De daders, 2 uit Schiedam en 1 uit Rotterdam, werden door de politie in hechtenis gesteld. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is ingebroken in een huis van koop met recht tot vvederinkoop van v. Mierlo in de Oost straat te Scheveningen._ Er wordt ver mist voor een bedrag van pl.m, f 5000 aan gouden, zilveren en andere kost bare voorwerpen, zoomede aan klee- dingstukken. De dader of de daders zijn niet bekend. Het garnizoen te Rotter dam. Het bericht van De Tijd dat tot het vestigen van een vast garni zoen alhier in aanmerking zou komen het le bataljon van het 6e reg. inf. te Breda, wordt door het Dgbl. van N.-Brab. weersproken. Mocht er in Rotterdam een vast garnizoen gevestigd worden, dan komt daarvoor allereerst in aanmerking het garnizoen te Utrecht, waarheen naar men weet, de koloniale reserve uit Nijmegen en Harderwijk verplaatst worden. Een aardig huisdiertje! Iemand le. 's-Gravenhage heeft een vos, die als een hond aan den ket ting door de straten loopt. Deze vos, Daisy genaamd, moet zich in het gewoel op straat heel aardig thuis voelen. Daisy is 8 maandgr oud en werd door dtn eigenaar V. in den tijd van eeu week gewend aan het loo- pen aan den ketting en aan ma nieren. Trappen loopen kan zij nog niet. Spoken. Men meldt uit de Krim pener waard 't Heeft op eeu der dorpen in den polder gespookt. 't Joggie van den slager had 't spook het eerst vernomen, toen hij tegen middernacht wakker lag. Uit het naburige, onbewoonde buis weer klonk een getik, gezucht en gekerm, dat overging in een helseh gekrijsch. Natuurlijk werd het verhaal 's mor gens aan baas en vrouw verteld, die liet meedeelden aan de klanten. Algemeen was weldra 't praatje't spookt iederen nacht in het huis naast den slager. En menigeen, die 's avonds voorhij het spookhuis moest, luisterde sidderend of't zich zou doen hooien. Soms vernam iemand een geheimzinnig geluid, maar gewoonlijk bleef 't spookach tig stil. Men interpelleerde den koster, eeu wijs man, die veel gelezen had in oude, geheimzinnige folianten. Die wist er alles van. Of er spoken waren. Had 't vroeger niet gespookt op de begraafplaats om de kerk en wisten de zalmvisschers op de Lek niet te verhalen van spoken, die 's nachts rondzweefden op de rivier langs rietvelden en grienden Dat getik en gezucht, 't was vast de ziel van iemaud, die zich aan den duivel verkocht had. Iu de oude kronieken las je van eeu ze keren Jan van Arkel, Heer van Haastrecht. Die had zijn ziel aan den duivel verkocht en wandelde in goddeloosheid eu onrecht. Maar eindelijk kwahi de vergelding. Toen hij eens zat te hengelen in een bootje, naderde in woesten galop een zwarte hengst, die sprong in het schuitje en de heer verdronk. Dat paard was natuurlijk de duivel, die Jan's ziel kwam halen! Eèn dergelijke rustelooze ziel spookte in het huis op 't dorp. Doch er kwa men nieuwe bewoners, die zich om den geest niet bekommerden. Het spook scheen gevlucht. Maar teen de huurders op een zoelen herfst avond een luchtje schepten aan de voordeur, zeiden bijgeloovige buur vrouwtjes tegen elkaar: zie.je wel, ze durven niet in huis te blijven voor 't spook, ze gaan op de vlucht De bewoners wisten echter wel, waar 't spookachtig geluid vandaan kwam. 't Werd voortgebracht door een draaiende ventilator op 't huis, boven een inrichting, die men ook wel met den Franscben naam ca binet aanduidt. Malversatie. Een brigadier tit. der rij ksveldwacht te Rhoon heeft aangehouden en gearresteerd I). S. gewezen ontvanger der ge meente Hoogvliet, tegen uien, we gens malversatie in zijn beheer, door de arr. rechtbank alhier- rechtsingang was verleenen met bevel tot gevangenneming. De verdachte is, ter beschikking van den officier van justitie, naar het huis van bewaiing overgebracht. Woestelingen. In een vechtpartij aan den Buitenhovenweg te Schiedam, Zondagavond gehou den tusschen personeel van de werf Gusto, is zekere B. door messteken zoo verwond, dat hij ter verpleging in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De twee vermoedelijke daders zijn in arrest. Inmiddels hadden op de Hoog straat relletjes plaats, waarbij de politie van Rotterdamsclie bootwer kers eenige messen inbeslaggenomen heeft. i—Een noodlottig on ge va Bij het kabelhuisje van de Maat schappij Electra, staande op den SiDgel bij de Torensluis, bad gister ochtend een noodlottig o? g val plaats. Toen n.l. de ingenieur der Maatschappij, de heer Henri Oldigs, de deur had geopend om eene inwendige inspectie te verrichten men vermoedde eene onregelmatig heid werd hij door een gewel digen electrisehen schok getroffen en bewusteloos achterover geworpen. Men droeg hem aanstonds in de bierbottelarij van de heeren E in, waar men gedurende een uur trachtte de levensgeesten op te weken. Doch tevergeefs. De dood was reeds ingetreden. Men meent de oorzaak in kortsluiting te moeten zoeken. St. Vincentius-Tentoonstelliiig. Men meldt ons uit Leiden Zondagmiddag had de plechtige opening plaats van de Vincentius tentoonstelling in het gebouw der vereeniging aan de Hooglandsche Kerkgraclit. Een hartelijk en toepasselijk wel komstwoord werd gesproken door de heeren L. van der Laan, voorzitter van de tentoonstellingscommissie en J. H. Creyghton, voorzitter van den bijzonderen raad der vereeniging, aan allen die hadden bijgedragen tot het welslagen van de tentoon stelling, ook in 't bijzonder aan de jonge dames, leden van de St. Auna vereeniging die voor de eerst volgende wekeu zich hadden be schikbaar gesteld om iu 't belang van tentoonstelling eu loterij hare gewaardeerde medewerking te ver- leenen, terwijl beide spr.'s de beste wenschen uitspraken voor'gunstige finaucieele uitkomsten der onder neming. De zalen der expositie zijn uit nemend fraai gedrapeerd en gede coreerd, de prijzen keurig gerang schikt, zoodat de etalage der voor werpen volkomen tot haar recht komt. Belangloos werd gezorgd voor het smaakvol decoratief door de firma Gebrs. Reinke, voor de bloem versiering door den lieer Verbiest-, terwijl het artistiek aanzicht vau 't geheel in niet geringe mate wordt verhoogd door de splendide spiegel versier ing, aangebracht door de goede zorgen vau de firma Sala. Tot de prijzen belmoren, om slechts enkele te noemen, fraai porceleinen eetserviezen, geschonken door de leden der Dominions- en Petrus-conferenties, een kostbaar dito ontbijtservies, vereerd door de St. Elisabetbsvereeniging, een kost bare achtarmige metalen gaskroon, geschenk van de St. Annavereeni- ging, wit albasten pendule onder stolp, met zilver gemonteerde wijn- karaffen, een groote voorraad kin derspeelgoed, lingeriëu, gestikte dekens en, zooals vanzelve spreekt, een «.antal damesliandwerken, boe ken en vele voorwerpen van kunst en smaak, tot versiering van wand, meubel en vertrek. Tot de uitspanningen, waarvan de opbrengst moet strekken tot stijving der kas, belmoren uitteraard eenige onontbeerlijke tombola's, eene elec- trisclie visscherij, ring- en plaat- werpingen, kegelbaan en meerdere vermaaklijkheden tot opluistering en inkomstenbloei der onderneming. Den commissie die zich tot samentstelling en uitvoering van tentoonstelling en loterij blijmoedig en belangeloos zoo vele zorgen en moeiten heeft getroost, zij toege wensclit dat zij haar humanitair streven, een -steentje te kunnen bijdragen tot leniging van nood van armen en weezeu, niet alleen naar wepscli moge zien bevredigd maar zelfs nog verre overtreffen. Diocesane Textielarbeiders voor dé Bisdommen Utrecht-" Haarlem. Men schrijft ons uit Hengelo: Gisteren bad alhier in liet ge bouw St. Jozef de vergadering voor de oprichting van bovengenoemden boud plaats. Er was veel belang stelling; een honderd textielarbei ders en arbeidsters, eenige eerwaarde geestelijken en het D. B. uit den Bosch van den textielbond, verte genwoordigd door zijn voorzitter en den eerw. adviseur, waren aan wezig. Uit 14 verschillende plaat sen waren afgevaardigden gezonden sprekende uit naam van (ruim) 750 leden en aspirant leden. De vergaderi' g werd geopend door den voorzitter der Textielar- beidersvereeniging van Hengelo, die de vergaderden in zijn welkomst woord herinnerde aan den uitdrukke- lijken wensch van Z. 1). H. den Aartsbisschop en meeedeelde, dat op de concept-statuten bereids de goedkeuring van Z. D. H. was verkregen. De behandeling der statuten geschiedde onder leiding van den eerw. adviseur Tolboom van Hengelo en getuigde van den goeden geest der vergadering al de opgekomen afgevaardigden verklaren na de behandeling een stemmig den D. B. voor opge richt. Daarna sprak de voorzitter van den D. B. van den Bosch over het vakvereenigingsblad. Een voldoend aantal nummers van het Hoog Ambacht zal aan de verschillende plaatsen gezonden worden, waarna beslist zal worden of de D. B. voor Utrecht en Haarlèm het blad zal nemen. De Bondsadviseur van 's-Bosch bespaak de interdiocesane Federatie die in principe werd aangenomen De verschillende aangesloten ver- eenigingen zullen binnen drie weken hunne bestuursleden verkiezen. Op 3 November om 1 uur zal de eerste bestuursvergadering in Hengelo worden gehouden, ter regeling der lmishoudelijka zaken. Zooals dezer dagen in dit blad werd verondersteld, dat het gaan zou, is ook het verloop van de op richting van den D. B. geweest. De Boud is, naar gewenscht werd, als een flinke jongen ter wereld gekomen. Moge hij bloeien en groeien, dan gaan onze R. K. textiel arbeiders een schoon e toekomst tegemoet. De nieuwe D. -B. zal Zondag op de vergadering van den Bosschen D. B., waar ook de R. K. textiel arbeiders-vereen igi ng van Maastricht komt, vertegenwoordigd zijn. C. Kleine Aduertentiën, niet groofer dan 5 regels (uraag en aanbod, dienst aanbiedingen) morden in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" geplaatst a 25 ets. per geheele aduer- tentie. Bij driemaal plaat sing slechts 50 Cents. Deze Aduertentiën kunnen alleen morden aangeno men tot dien prijs tegen contante betaling. HEEMSTEDE. R.K. Volksbond. Ia de vergadering van den Ned. R.K. Volksbond afd. Heemstede trad als spreker op de WelEerw. Heer Meyne- ma, kapelaan te Bennebroek. Zijn Eerw. gaf een korte levensschets van Maarte» Luther. Dat hij dit onderwerp gekozen had, was om twee redenen geschied, til. 1. omdat wij te midden van Gereformeerden leven en 2e om dat mr. Aalberse e.a. er op aange drongen hebben het volk te ontwik kelen en liet vooral voor te lichten op historisch gebied. Spreker begon zijn schets met de geboorte van Lut her, stond iets langer stil bij zijn jeugd, omdat vooral deze van invloed ge weest is op zijn karaktervorming en besprak vervolgens zijn leven op La- tijnsche school en Universiteit, zijn intrede en leven in het klooster, zijn voortdurende angstvalligheid, zijn af val en sterfbed. De gevolgtrekking,welke Z.Eerw. uit zijn lezing trok, was deze: kon het werk van Luther een werk zijn, waar op God zijn zegen liet rusten? Luther had gehoopt, dat het pausdom zou «indigen dat Rome vallen zou onder zijn slagen, doch de Kerk stond nog oven vast en onwrikbaar als voor zijn aanval; die Kerk zal blijven,om- <kt Zij gegrondvest is door Hem, die gezegd heeft. Gij zijt Petrus enz. De voorzitter dankte den Weleerw. Heer Mevnema voor zijn leerrij-ke lezing, waarna de penningmeester zijn halfjaarlijksche rekening en verant woording deed. Hieruit bleek, dat ontvangen was f 379.65 en uitgegeven f 301.75r\ De heeren Spanjaard en J. van der Horst werden aangewezen om die rekening na te zien. De collecte voor de bootwerkers te Rotterdam bracht f 4 98 op. Tot com missaris werd gekozen de heer J. v. (1. Horst, die deze benoeming aannam. R. K. Volksbond. Op de eerst volgende vergadering van deh Ned. R. K. Volksbond afd. Heemstede, zal als spreker optreden de heer P. Tromp, onderwijzer aan de R. K. Par. Jon gensschool, met het onderwerpOuder* domsverzekeri ng. Bloemententoonstelling: Er bestaan plannen tot organiseering van een bloemententoonstelling in het a.s. voorjaar. Het Kruis verbond heeft hier toe het initiatief genomen en zal samen werken met den Ned. R. K. Volksbond. De tentoonstelling zal gehouden worden in de groote zaal van het R. K. Vcreenigingsgebouw, die daartoe uitstekend geschikt is. SANTPOORT. Een schade post! Maandagmorgen omstreeks negen uur is op den Rijksstraatweg alhier de broodkar va i bakker Doelewijn, terwijl de knecht ze even onbeheerd had laten staan, door de stoomtram aangereden en geheel verbrijzeld. VELSEN. Een ju bi lé. De beer H. Pronk, meesterknecht aan de che mische fabriek der firma Smits A Co. alhier, hehlenkt heden zijn 25-jarige werkzaamheid aan die fabriek. Nationale Militie. De lo ting is hier dit jaar kalm afgeloopen. Waarschijnlijk door den uitstekenden maatregel van sluiting der café's op den lotingsdag, gaan de jongelui na afloop der loting thans onmiddellijk naar huis. BEVERWIJK. Aanbesteding- Zaterdag werd door den architect N. de Wolf aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen met werkplaats aan de Groenelaan, alhier, waarvoor de volgende inschrijvingen waren inge komen: Hergarden 'Zn., Beverwijk, f9310; Burger, Velsen, f8470; P. Lan- gendijk, Beverwijk, f8159; H. Slen ters, Velsen, f8010; Zijp Homburg, IJmuiden, f8000; E. de Groeft, Bever wijk, f7700; P. van 't- Veer, Velsen, f7640; Gebrs. Apeldoorn, Egmond, f7640; Oudshoorn Slingerland, Velsen, f7540; Ph. Schram, Beverwijk f7539; K. Rol, Uitgeeft, f7451); C. Rol, f7390; A. v. Hensbergen, f7264; H. W. Duijn, f5610;. de laatst,en te Beverwijk. De gunning werd aangehouden. Landweer. Op 29 en 30 No vember a.s. zal' door den comman dant in het 26e district de inspectie worden gehouden in het gymnastiek lokaal dor openbare lagere school alhier over de landweerplichtigen dezer gemeente en die uit Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Wijk aan Zee en Duin TJMUIDEN. Gestrand. Zaterdag morgen heeft de stoomtrawler „Cata nia" bij den Noorderpier aan den grond gezeten. Hij was echter spoe dig weer vlot. LTSSE. V reese 1 ijk'. Zaterdagavond is hier een allerdroevigst ongeluk ge beurd. Het zoontje van den vracht rijder S. wilde nabij de Stalen Brug op de in beweging zijnde tram sprin gen. De knaap struikelde en wel tus schen, de wagens, met het noodlottig gevolg dat een goederenwagen het kind over het lichaam ging. Ontzettend verminkt werd de knaap opgenomen en naar de ouderlijke wo ning gedragen en vandaar naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd waar het ongelukkige kind nog dien eigen nacht aan de vreeselijke ver wondingen overleden is. Arme ouders! G e k w e t s t. De vletschipper J. Kops had Zaterdag het ongeluk tegen den ijzeren rand van zijn vlet op te sprin gen, waardoor hij een zeer ernstige beenwonde kreeg, die hom het staan belette. Gelukkig vond de vrachtrijder Eigen brood, die een wagen gras ging ha len, Kops daar liggen. Terstond legde hij den gewonde op zijn wagen en bracht hem naar huis, waar Kops door dr. Blok verbonden is. SASSENHEIM. Rechtzaken. M. T. een 75 jarig arbeider alhier, had onlangs op den openbaren weg een geweerschot gelost. Voor den kantonrechter te Leiden beweerde hij, niet op den weg maar op eigen erf geschoten te hebben. Hij had het gedaan, zeide hij, om zijn zieke buurvrouw van het hinderlijk bu rengerucht af te helpen! De zaak is acht dagen uitgesteld. Aangehouden. De rijks veldwachter de Vijver alhier heeft. Zaterdagmiddag in deRastus onder Lisse een man aangehouden, die daar van een hengelaar een rijwiel had gestolen. Dit rijwiel had hij te Noordwijk voor 18 gulden ver kocht, waarvan intusschen reeds 10 gulden verdwenen bleken. Onder politiegeleide is de rij - wieldief naar het Iluis van Bewa ring te 's-Hage overgebracht. WARMOND. Dat mag niet. A. J. (le V., bloembollen kweker alhier, was een huis gaan bewonen qpnder dat B. en W. daartoe toe stemming hadden verleend. Tegen hem is deswege gisteren te Leiden een boete van 6 gulden, subs. 4 dagen hechtenis geëischf. NOORDWIJK. V oor moto r- r ij ders. Tegen II. W. L. K., rij wjplhei steller alhier, werden gis teren voor het kantongerecht te Leiden twee geldboeten ieder van drie gulden, subs. 2 dagen hechtenis geëischt, wegens liet rijden op een motorrijwiel zonder dat bij van een rij- en nummerbewijs voorzien was. VOORHOUT. R. K. (Volksbond Zondagavond vergaderde de afd. Voor hout van de Ned. R K. Volksbond in het Stationskoffiehuis. II 19 ('l l'l to)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2