DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. H. VA* OEN BERG. SCinderhuisvest 31-33, Haarlem Verkiezing voor de Provinciale Staten. De Begrootings- verslagen. BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG 16 OCTOBER 1907. No. 6712, 32ste Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3.maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: tnterc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant. Met aandrang noodigen utfj alle kiezers uit, bij de a. s. uerkiezing uan een lid der Pro- uinciale Staten op Vrijdag 25 dezer, hun stem uit te bren gen op den candidaat der Christelijke partijen, den heer ii. Zooals wo in ons eerste artikel (zie ons blad van Zaterdagavond jl.) hebben gezien, is de toestand onzer gemeente op financieel gebied alles behalve rooskleurig. Eu de raadsleden beseffen dat volkomen, zooals we met verschil lende aanhalingen uit de begroo- tings-verslagen hebben aangetoond. Wat vooral dezen toestand zorge lijk maakt, is de opdrijving der kosten voor liet Openbaar onderwijs. Zooals overal, verslindt ook ten onzent het Openbaar ouderwijs liet overgroote deel onzer stedelijke in komsten. Het Openbaar onderwijs ia niet alléén in Haarlem de nachtmerrie des wethouders van financiën Maar we hebben er hier nog iets bij: de kwestie der forenzen van onze scholen, om 't zoo eens te noemen. Haarlem's Iloogero Burgerschool vooral trekt enorm veel leerlingen uit naburige" gemeenten, en omdat liet schoolgeld niet in verhouding kan komen tot de werkelijke kos ten, lijdt onze gemeente voor die buitenstadscbe leerlingen enorme schade. En die schade is zóó groot, dat .alle afdeelingen van den Raad er lang en breed over hebben ge sproken. In de derde afdeeling werd als middel daartegen genoemd het hef fen van booger schoolgeld voor leerlingen van buiten, en wel tot den kostenden prijs. Een maatre gel, die misschien op het eerste gezicht ;>vat hard mag schijnen, maar die toch zeer zeker overweging verdient, dunkt ons. Ook in de eerste en tweede afdeeling werd in dien geest gesprokeu, en we gelöOven dat we daarvan nog wel nader in open bare zitting zullen vernemen! Merkwaardig mogen we het noe men, dat in de eerste afdeeling als bezwaar tegen het nemen van maatregelen te dezen opzichte werd aangevoerd„het annexatie-gevaar van ongewenschte aangrenzende ge- meentedeelen"Omtrent de al-of nietwenschelijkheid daarvan,althans in d i t verband, zullen de meeningen wel wat uiteenloopen! In verband met den gedrukten liuanciëeleu toestand werd in een der afdeelingen nog de wensch ge uit, evenredige heffing van school geld op enkele inrichtingen van onderwijs in te voeren, een denk beeld dat wel waard is overwogen te worden. I ntusschen is in de tweede afdee ling besloten, in ieder geval toch bij de begrooting in openbare ver gadering terug te komen op den fmanciëelen toestand der gemeente. We krijgen dan dus ongetwijfeld nog wel meer erover te hoorenl Met dat gebrek aan inkomsten, waaraan H aarlem chronisch lijdende is, hang^ natuurlijk nog tal van andere <mgen samen. Zoo b.v. de slechte bestrating op verschillende plaatsen. Wanneer op verbetering daarvan wordt aangedrongen, beet liet telkens: er is geen geld voor disponibel 1 In dit verband mag wel eens wat naders worden onderzocht omtrent de besparing, die volgens verschil lende leden in den Haag wordt verkreg n, door de bestrating to doen aanbesteden. De toestanden op verschillende plaatsen zijn niet de zelfde, en het zou zeer goed kunnen we:en dat wat te 's Gravenhage mogelijk is en goede resultaten geeft, hier te Haarlem niet is uit te voeren Intusscheneen onderzoek is allicht te doen en mag, dunkt ons, ook in verband met de enorme tekortkomingen van onze bestra ting, niet uitblijven I De klaclit dat de eene tak van gemeente-dienst de straat opbreekt na, de andere, en dat er geen voldoende voeling wordt gehouden tusschèn die ver schillende onderdeden van „Open bare Werken", zal wel altijd terugkeeren 't is in alle grnotere plaatsen zoo, en verbetering schijnt daarin onmogenlijk te zijn. Daar moeten we ons maar mede troosten I Daar is echter één punt, waarop wij hier eens uitdrukkelijk willen wijzen, naar aanleiding van een even gerechtvaardigde als juiste klacht, door een der leden uitgebracht. Dat lid wees er n.l. cp (in de tweede afdeeling) dat de rioolputten in de Groote Houtstraat des na middags worden gereinigd, juist als er veel wandelaars in de straat zijn. En dat werd „ongewensch-t" geacht. We zouden nog heel wat verder willen gaan in onze qualificatie We noemen het ongepast en dor perlij k, zooals de Gemeentereiniging hier ter stede dat onsmakelijke, maar noodige werkje van rioolputten te ledigen, verricht. Zij doet dat toch bij voorkeur op klaarlichten dag, méér nog op het mooiste uur van den da,g I En tact of gezond oordeel schijnt er lieele- maal niet bij gebruikt te worden i In andere steden gebeurt dat leegmaken vau beerputten en riolen des avonds laat of des morgens vroeg. Wij hebben hier onlangs echter gezien, dat in het Café-restaurant Brinktnanu op de Groote Markt de rioolpomp-machine met toebehooren midden op den dag, op het uur dat vele vreemdelingen er hun lunch zaten te gebruiken, voor de deur kwam staan en het werkje begon.... Dames moesten op de meest voor zichtige manier over de dikke buis heenstappen, die door de geheele gang lag.... Om van andere onaangenaam heden, die met deze bezigheid ge paaid gaan, nu maar te zwijgen.... We gelooven, dat we gerust mogen spreken van een ongepaste wijze van handelen, wanneer zóó iets kan gebeuren I Het is geen kwestie van geld, maar van organisatie, zeide een der ieden in de tweede afdeeling zeer terecht. De organisatie deugt niet, en die moét verbeterd! Kleinere dingen, die ieder op zichzelf nog wel de bespreking waard zijn, zullen we, om niet al te uit voerig te worden, maar achterwege laten. We zouden b.v. een-en ander kunnen zeggen over de noodzakelijk heid, naambordjes op de bruggen te plaatsen, wat door „vele leden" noodig werd geacht. In dit verband zouden we ook de onderdoorgangen vau de H.S M. officiëel gedoopt willen zien, waarop in ons blad reeds vroeger is aangedrongen. We zouden ook kunnen spreken over de plaatsen, waar de nieuw- toegezegde electrisehe verlichting noodzakelijk komen moet. We zouden kunnen wijzen op het Statenbolwerk, dat nog niet bestraat behoeft te worden volgens enkele leden, die ongetwijfeld den modder poel van de laatste dagen daar niet hebben aanschouwd. We zouden, in verband met de gevraagde oprichting van een „ge makbuisje" in de stad, nog eens kunnen aandringen op de plaa tsing van meer ijzeren urinoirs in onze stad, die van deze nuttige en noodige meubels zéér veel te kort beeft Maar dat alles zou ons te ver voe-en. We bepalen ons dus tot liet bovenstaande, in de verwachting, dat de enkele opmerkingen die wij maakten, ten gevolge zullen hebben, dat de belangt telling voor de ge- meentebegrootiug t>ij de a.s. open bare behandeling in den Raad ook onder onze lezers zal gewekt worden! Algemeen Overzicht. De comedie in Antwerpen is er door, zooals we al kortelings heb ben bericht: de liberale reeders heb de 50 centimes gegeven, en de socialistische bondgenooten van het verkiezingscartel hebben hun zin. En de liberale burgemeester van Antwerpen wrijft zich de handen, dat hij als tusschèn persoon de we- derzijdsche vriend is geweest, en hij hoopt dat de socialisten en li beralen hem a.s. Zondag m ^eeeti anticlericale meerderheid zullen be- loonen. Het doen van dezen liberalen burgervader wordt echter ook zelfs door zijn vrienden niet geheel goed gekeurd Bijvoorbeeld de „Külnisclie Zei- tung", zich tot tolk makende van de kringen der groot-industrie en der Duitsche reeders, acht het op treden van den Antwerpschen bur gervader zeer bedenkelijk en meent dat de havenarbeiders zich nu wel eens aangespoord konden gevoelen, om op 'n zekeren dag een nieuwe staking te beginnen! Vandaar dat de Duitsche reeders aanstonds na het bekend worden van de belofte des burgemeesters, besloten, de werkgevers in de Ant- werpsche haven evenals tot dus verre, verder te steunen en tot dit doel een tweede millioen francs be schikbaar te stellen. Het jongste bericht uit scheep- vaartkringen luidt, zegt de „Kol- nische", aldus, dat eenige voorname reederijen bet plan koesteren haar schepen voortaan niet langer Ant werpen te laten aandoen, döch in de plaats daarvan de nieuwe Bel gische haven Zeebrugge. Het is nog niet bekend geworden boever het met de voorbereiding van dezen maatregel gevorderd is, die naar het schijnt, verklaard moet worden door de houding van den Ant werpschen burgemeester en die voor Antwerpen natuurlijk hoogst na- deelig zoude zijn." Dit artikel staat, merkt het „Hbd van Antwerpen" op, in een groot liberaal blad, in het voornaamste orgaan van Duitschland's handel en nijverheid. „Niemand zal zeggen, dat het werd ingegeven door haat of ijver zucht tegen Antwerpen; het werd geschreven door menschen, die, ver van onze politieke twisten, den toestand koelbloedig beoordeelen. „Welnu, dit oordeel komt overeen met het oordeel, dat heel de beza digde en gematigde bevolking hééft uitgedrukt. „De socialistische baldadigheden zijn niet alleen de schuld, dat Ant werpen door vernieling en brand stichting, door stilliggen van den arbeidendoor de ontieddering vaD het havenbedrijf, millioenen en millioenén verloren heeft. „De pogingen der liberalen om hun Cartel te redden; de pleidooien der liberale gazetten om de socia listen wit te wasschen en ïiun open lijk partij kiezen tegen de werk gevers, de scheldwoorden, door de leiders der stakers, Chapelle en Wieme, niet alleen, maar zelfs in liberale bladen tegen de buiten- landselie Ieden dér „Federation Maritime" gericht, de stelselmatige eenzijdigheid van liet stadhuis in liet conflict en ten slotte het ver stommend optreden des burge meesters om de socialisten te redden op Liet oogeublik dat zij onweder- roepelijk geslagen gingen zijn, dit alles heeft de maat doen overloo- pen. De groote Engelsche en Duitsche reederijen, die bron van Antwerpen,s welvaren, zijn het beu, hier be- spogen en beleedigd te worden en de stadsoverheid te zien medewer ken met diegenen die hen bespuwen en belasteren. „Zij gaan elders een gastvrijer oord zoeken en keeren den rug aan Antwerpen toe; de liberalen hebben hun Cartel, maar ze hebben, om bet te behouden, de liaven gerui- neerd en al wie leeft van het haven bedrijf, naar den bedelstaf helpen brengen". Dat is taal 1 Doch het is te vreezen, dat het auti-clericale monsterverbond 't in Antwerpen toch winnen zal, dank zij bet geknoei van den liberalen burgemeester, tot schade voor den godsdienst zoowel als voor den handel De keizer van Oostenrijk betert langzaam, zoo luiden steeds de be richten. Maar ondanks al die geruststel lende officieele berichten is het be grijpelijk, dat in Oostenrijk een zekere bezorgdlmid heersclit. De „Neue Freie Presse" geeft daaraan aldus uiting: „De zieken kamer op Schünbrunn is het kruis punt van allerlei mogelijkheden. Wat de eene dag brengt kan door den volgenden wellicht weder on gedaan worden gemaaktmaar dit i§ niets in vergelijking met de zorg die overal opkomt in het hart des volks.... „Voor de geheele monarchie is er slechts één feit, dat diep in geest en gtmoed van allen dringt: de ziekte des keizers. Menschelijke deelneming, de groote belangen van het rijk, het samengroeien met een heerscher die twee geslachten overleefde, de onwillekeurige terug blik op een ernstig bewogen ver leden, al deze stemmingen omzwe ven thans ieder van ons en voeren ons denken en gevoelen telkens weer terug tot de ziekenkamer des keizers.... „Een groot vraagteeken staat aan den drempel der monarchie; nie mand kan zich rekenschap geven van liet antwoord, en van de ge volgen voor den welstand, den vrede, de politieke toekomst. En bezorgd vraagt men zicli af, of de monarchie gezond kan blijven, als de keizer ziek is?" Deze woorden zijn te opmerkelijk om ze bier niet te vermelden. Oostenrijk zal voor een gewichtig moment in zijn historie komen te staan, als Frans Jozef eens mocht overlijden In Engeland is men hoogst bezorgd over de spoorwegcrisis. De directies der groote spoorweg maatschappijen hebben aan den secretaris der groote vak vereeniging doen weten, dat de maatschappijen die yak vereeniging niet willen er kennen. En dat was de eisch die gesteld werd. Anders zoo dreigden de spoorwegmannen zou de staking losbreken. Het afwijzend antwoord van de spoorwegmaatschappijen laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. En aangezien de leden dep vak- vereeniging hun uitvoerend comité bij de thans gehouden stemming ongetwijfeld zullen machtigen om de erkenning der vereeniging des noods door een werkstaking af te dwingen, blijft er niets anders dan de tusschenkomst van minister Lloyd George over, om dat te ver hoeden. En daarop wordt in Enge land nu alleen nog vertrouwd. De M a r o k k o-affaire gaat me. r en meer iu dé" richting, die Frank rijk er al vroeger aan geven wilde en die Duitschland steeds tegen streeft. Er is reden om aan te nemem, dat de Fransche en Spaansche re- geeringe nu weer op 't punt staan in vereeniging een circulaire te richten tot de mogendheden van de Algesiras-acte, waarin dezen wordt medegedeeld, dat Abdul-Azis aan Frankrijk en Spanje het recht heeft verleend, de politie op de Marokkaanscho kusten te organi- seeren, ten einde het smokkelen van wapens tegen te gaan. De „Times", die zich dit bericht uit Parijs laat seinen, teekent er gauw bij aan: Dit plan is natuurlijk van tijde- lijken aard. Het is geformuleerd, ten einde front te maken tegen een groot gevaar, dat de belangen van 'alle Europeescbe mogendheden be dreigt. Zoodra dit gevaar is geweken, zullen Frankrijk en Spanje zonder twijfel hun eigen politie vervangen door die, uit Marokkanen gecru- teerd, zooals ze is voorzien in de acte van Algeciras." Die aanteekeuing is eigenlijk het meest-typische van heel het bericht. Ze toont aan, hoe de mogendheden nog altijd over Marokko denken Frankrijk moet er af blijven! En dat Frankrijk eigenlijk dat niet doen wil, geeft juist de groote moeilijkheid 1 Nieuwtjes in drie regels. Weer een ernstig spoorwegongeluk in Engeland. De express van Bristol te Shrewsbury ontspoord.Twintig dooden. Een paarEngelschezeeofficieren zijn door Duitsche torpedobooten bij Bor- kum wegens spionnage opgepakt. De heele stad Fontanet in de Ver- eenigde Staten, is vernield door een ont ploffing der kruitfabriek. •*- In Tanger circuleert een adres om den Spaanschen officier Olalla en de Spaansche troepen terug te roepen. Kamerverkiezing te Franeker. Bij de gisteren gehouden her stemming voor de Tweede Kamer in het district Franeker werden uitgebracht 6356 geldige stemmen. Gekozen de beer W. P. G. Ilels- diugen (soc.-dem.) met 3340 stem men. De heer J. v. d. Molen (autir.) bad 3016 stemmen. De liberalen hebben dus, zooals te verwachten viel, den sociaalde mocraat duchtig gesteund. Het „liever Turksch dan Paapsck" heeft weer eens een overwinning gebracht I Minister-crisis in 't zicht! Het staat er kwaad voor, zoo schrijft de Haagsche correspondent van „De Tijd" met het plan tot instelling van een fonds tot spoe dige afwerking van de stelling van Amsterdam. Ik heb de laatste dagen, zooveel ik vermocht, getracht eens op de hoogte te komen van de om trent dit onderwerp in de Tweede Kamer heerscliende stemming. Als resultaat van mijn ernstig naspeuren, meen ik te mogen con- stateeren, dat er buitengewoon veel kans is, dat het ontwerp «al wor den verworpen. Waarschijnlijk zal het grootste deel van onze partij - genooten ook tegenstemmen. Wat er dan gebeuren zal? Een algemeene crisis wordt niet verwacht, wel, dat de Minister van Oorlog zijne portefeuille ter beschik king zal stellen. Hoe dat zij, de eerstkomende dagen zullen iu alle geval de Kamer voor een hoogst belangrijke beslissing stellen, waar op ik reeds bij voorbaat de aandacht van onze lezers vestig. Oppositie onder de Middenstanders. De Amsterdamsclie correspondent' van de „Maasbode" schrijft: Naar wij vernemen zal in de deze week te houden vergadering van de Algemeene "Wmkeliersvereeni- ging door de rapporteurs verslag worden uitgebracht over het in dezen zomer te Nijmegen gehouden Mid denstandscongres. In dit verslag wordt er met leedwezen op gewezen dat het Middenstaudscongres, voor zoover het de ontvangst en de ver dere feestelijkheden betroi, uitste kend geslaagd kan genoemd wor den, doch dat liet als middenstands congres totaal mislukt is. Een en ander wordt door de rapporteurs in hoofdzaak geweten aan de leiding van den bondsvoorzitter, den heer J. S. Meuwsen, die den ofïicieelen afgevaardigden geen voldoenden tijd en gelegenheid schonk om hun mandaat naar behooren te vervullen en bun meening over tal van on derwerpen kenbaar te maken. Gemengde Berichten. Ongewenschte gasten. In een gehucht in Drente, bad een alleenwonend persoon sedert gerui- men tijd zijn woning verlaten, om iu Duitschland te gaan werken. Dezer dagen kwam hij echter terug om eenige werkzaamheden op zijn groDd, die bij de woning behoorde, te verrichten. Nu kwam zijne komst zeer ongelegen uit aan een gezin, dat zonder toestemming van den bewoner tijdens diens afwezigheid er zoolang intrek bad genomen. Zij herbergden zich daarom stilletjes op den zolder, zoolang de eigenlijke bewoner er was, en zoodra deze weer was verdwenen heten zij zich weer zien, maar met leege magen, wantzij hadden deze enkele dagen niets kunnen krijgenWat zal men naar het vertrek van den man hebben verlangd Doch 't is 'n wonder dat deze niets vernomen heeft. Diefstal. Te Amersfoort is op last van den commissaris van politie gearresteerd zekere v. <1. II., portier van de wagenwerkplaatsen van de H. IJ. S. M., als verdacht van diefstal van goederen, toebe- hoorende aan de genoemde maat schappij. Het door v. d. H. ont vreemde is in'beslag genomen. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd en is ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. Een kloeke vrouw. Nabij de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam was Zondagavond een beschonken man, die zich als een woesteling aanstelde en herhaaldelijk zijn vrouw in 't gelaat sloeg. De [reden van zijn verbolgenheid was alleen dat zij hein smeekte mee naar liuis en de kinderen te gaan. De man deed zoo ruw, dat niemand van de vele omstanders lusschenbeiden durfde komen; docli een juist voor bijkomende vrouwelijke Heilsoldaat wist door baar beslist en onversaagd optreden den man te kaimeeren en hem te bewegen met zijn vrouw mede te gaan. De omstanders had den eerbied voor deze jonge vrouw. Branden. Gistermiddag brandde de woning \an den vis- scher H. F. te Steenwijkerwold tot den grond af. Het vuur ontstond vermoedelijk door het in brand geraken van een pan met olie. De geheele inboedel, alsmede een groote voorraad vischnetten, werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak brand de te Ambt-Doetinchem de woning van den winkelier en bakker B. Massen geheel af. Van den inboe del kon veel gered worden. Alles was verzekerd. In den afgeloopen nacht ia afgebrand de boerderij van den landman G. Verschuur te Onderdijk (N.-H.) Oorzaak onbekend, Verze kering dekt de schade. Grieselig. Een agent van politie te Rotterdam deed een grie- selige vondst op een open terrein nabij den overweg achter Diergaarde en Stationssingel. Het was een lijk. De politiegeneesheer werd gewaar schuwd, want men dacht aan het lijk van een op afschuwelijke wijze vermoord mensch. Na schouwing bleek het evenwel te zijn liet lijk van een van zijn vel ontdane Chim- pansé, uit de Diergaarde afkomstig en daar maar nedergeworpen Brutale inbraak. In een woning in de Mariastraat te Apel doorn is, naar het „Dev. Dagbl." meldt, gistermorgen vroeg ingebro ken. De dievan zijn door het raamje van het privaat binnengekropen en hebben de huisdeur van binnen opengedaan. Er is een bedrag van f1200 gestolen, de daders hebben getracht door brandstichting bun misdrijf te bedekken. Enkele meu bels waren met petroleum overgo ten en iu brand gestoken, doch hebben geen vuur gevat. Een d roe vig ongel uk. De Maasbode meldt; Gistermorgen ar - riveerden trein 311 der II: IJ. S. M. aan bet station Schiedam en bracht mede het lijk eener jonge dame van ctrca 24 jaar. Men vond dit lijk langs de rails liggen, met eenige schrammen in het gelaat, onder de gemeente Hof van Delft, tusschèn station Delft en de halte Kelhel. Te Schiedam werd lmt door de zorgen van personen der H: IJ.-S. M. en de politie naar het lijkenbuis op de algemeene begraafplaats ver- voei <1. Met den trein van 8.34 uit Rot terdam avri veerden haar verloofde f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1