Damiaatjes. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, STADSNIEUWS. en twee brorders om het lijk te herkennen. Algemeen wordt verondersteld dat zij den avond te voren uit den trein gevallen is. Nader verneemt het blad. Het lijk is geschouwd door den geueesheer der H. IJ. S. M. dr! Endtz, die den dood constateerde. Behalve de schrammen aan het gelaat en een verwonding aan den knie waarschijnlijk tengevolge van den val vertoonde het geen sporen van geweld. De doode is door de familie her kend als zijnde mej. A. vau Dieren, gewoond hebbende Sehiedamsche Singel 12 te Botterdam. Zij was voornemens terug te keeren uit Den Haag, waar ze vertoefde, met don sneltrein van 8,18 die te Delft niet stopt. Het spoorkaartje, dat op het lijk gevonden is, is gisteravond te Den Haag afgegeven, waaruit dus valt te veronderstellen, dat de verongelukte jongedame aan dit voornemen ook werkelijk gevolg heeft gegeven. Is^dit zoo, dan heeft ze van gisteravond ongeveer kwart voor negen af naast den spoorlijn gelegen. Blijkbaar is de ongelukkige toen tengevolge van de duisternis niet opgemerkt door het personeel van later in den avond passeerende treinen. Men denkt aan een ongeluk: Misschien is hot portier niet vol doende gesloten geweest. Ongeluk b ij den arbeid. Op de werf Gusto" van de firma A. F. Smulders te Schiedam had gisternamiddag een ernstig ongeval plaats. Toen men bezig was een gedeelte van een kolentransporteur met een drijvende bok op te hijschen ten einde die op een vaartuig te plaat sen, brak eensklaps de stalen strop waarin de last hing, 2 werklieden verdeü verwond, een nogal gevaar lijk, die bewusteloos naar het Zie kenhuis werd vervoerd, de andere bekwam eenige kwetsuren aan het hoofd. A a n den ketting! Een groot aantal nieuwsgierigen was gisterenavond te Gouda getuige van bet aan den ketting leggen van het ijzeren kraakschip De Industrie, komende van Rotterdam. De eigenaar van dit schip wordt wegens een hem overkomen onge luk in een ziekenhuis verpleegd, terwijl diens echtgenoote toen liet schip te Maastricht lag, aldaar overboord sloeg en verdronk De knecht had daarop van de familie van den eigenaar last ge kregen, naar Rotterdam te varen, doch in plaats van hieraan gevolg te geven, voer hij door, met het doel zich naar Arasterdam te begeven. De familie nam toen de politie i;i den arm en als gevolg daarvan is De Industrie gisteren in de Turf- singelgracht te Gouda aangehouden en onder bewaking gesteld. Nederl. R. K. Vakvcreenigingscongres. Zondag j.l. vergaderde, onde voor zitterschap van Rector F. N. W. Bult, het Voorbereidingscomité van bovengenoemd congres met de Be sturen der Nederl. R. K, en Dioce sane Vakbonden, in bet St. Jozef- buis te Utrecht. De bond „Unitas" bad aan alle R. K. Vakbonden een circulaire gezonden, waarin zij verzocht wer den, mede te werken tot oprichting van een federatie, van alle R. K. en Piot. Clir. Vakbonden. Naar aanleiding van deze circulaire had IH. (vervolg). Veel nuchterder dan Edward Bella my ontvouwt de heer de Lobel on3 ..denC li r i s t e 1 ij ken Toekomsstaat." Hij kruipt niet onder den grond en slaapt niet; integendeel: hij betreedt de hoogte van een katheder wacht tot onderwijzers zijn gehoor oplet tend hein aanzien, werpt, als bewijs van waakzaamheid, een blik door de ruime zaal van St. Bavo, en zegt dan „Mijne Heeren". een uur later volgt applaus, nog wat laler een verslag in de Courant en afgeloopen is het. „Mooi geweest" zeggen een paar; „een kalme spreker" „een heldere uiteenzetting" merken anderen op en na een paar dagen contribueert Haarlem weer zijn alledaagsch aandeel in den hedendaag- schen staat, zonder zich over socialis tische of Christelijke toekomstdroo- men warm te maken. Dan had de (Amerikaan meer succes; over zijn toe komst-ontsluiering werd jarenlang en wordt nog gesproken, geschreven, ge lezen; zijn boekje was gericht tot het volk, berekehd op het volk, en het volk is succesvolles propagandist dan c n uitgelezen gehoor van uitgelezen uitverkorenen; daarom wil dit Da- miaatje over het Haarlemsche kran tenlezend publiek uitluiden, wat aan niet-Haarlemmers toevertrouwd is ge worden: wij, Haarlemmers, zien ook wel eens graag achter de schermen. De spreker begon dan met een uit eenzetting van het verschil tusschen d liberale en christelijke opvattingen van het staatsbegrip. Dit begin lijkt het Bestuur der Nederl. R. K. Dia mantbewerkers-^vereeniging voorge steld, deze zaak gezameulijk te be handelen. Tengevolge hiervan werd besloten afwijzend te beschikken op het voorstel van „Unitas", op grond, dat le een dergelijk instituut sedert geruimen tijd bij de R. K. Vakbon den in voorbereiding is en 2e dat in de gegeven omstandigheden niet met „Unitas kan samengewerkt worden. De te behanden punten werden vastgesteld en zullen zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Tot samenstelling van het Con- gresbestuur werd uil eiken vakbond een bestuurslid aangewezen. Voor zitter en Secretaris zullen in den volgenden vergadering benoemd worden. Aan de heeren Van Bossum, Haa- zevoet en Van der Ven werd op gedragen een reglement te ontwer pen voor een Nationaal Fonds tot uitkeering bij werkstaking, uitslui ting enz. welk fonds aan het eerst volgend congres zal worden voor gelegd. Als datum, waarop de verplichte tien cents per lid, gestort moet zijn, weid 15 Dee. a.s. gesteld. Hierna werd de vergadering ge sloten. Bestrijding van het alcoholisme in en door de school. De Commissie tot Bestrijding van het Alcoholisme in en door de School in het Bisdom Haarlem heeft een circulaire gezonden aan alle R.K. Hoofden van Scholen, onderwijzers en onderwijzeressen in het Bisdom Haarlem. Zij doet in_ die circulaire een beroep op aller medewerking, ten einde bet doeide school dienstbaar te maken aan den strijd tegen den alcohol, zoo goed en volledig mogelijk te kunnen bereiken. In de circulaire vraagt de Com missie vooreerst de hulp van de R.K. onderwijzers, verzocht ze hun, de ken nis aangaande het drankbestrijdings- vraagstuk te willen onderhouden en vermeerderen, en geeft zij vervolgens nog andere nuttige wenken. Allereerst wijst de Commissie erop, dat het voorbeeld van den onderwijzer van den allergrootsten invloed is. Voorts vraagt zij. dat de onder wijzer zich ook bij het onderwijs de drankbestrijding herinnere, waartoe in de circulaire de noodige aanwij zingen en raad wordt gegeven. De pakkende circulaire, die bij de katholieke onderwijzers zeker zal in-slaan, is geteekend door de leden der Commissie, zijnde de Zeer Eer waarde Heeren E. H. Rijkenberg, Directeur der Bissch. Kweekschool te Beverwijk, Voorzitter, Th. J. Bosman, Kanunnik en Rector te Haarlem, en H. A. van Kessel, Pastoor te Delft, en de heeren Dr. H. J. Damen, Arts te Amsterdam, G. Bulten, Hoofd der Openb. School te Zilk bij Hillegom, W. J. van Dam, Hoofd der R. K. School te Ouderkerk a. d. A., J. Huijbers, Onderwijzer aan de R. K. School te Delft, en H. Ammerdorffer, Hoofd der R. K. School te Ursem, Secr.-Penningmeester. In de circulaire wordt voorts nog medegedeeld, dat de Bisschoppelijke Inspecteurs van het Kath. Bijz. Onder wijs in dit Bisdom adhaesie hebben betuigd aan den inhoud ervan. VELSEN. Raadszitting. In de jongste raadszitting was een verzoek ingekomen van de Geheel-Ontkou- dersvereeniging „Ve'sen en Omstre ken" tol beperking der vergunningen tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, en om subsidie uit de gemeentekas. De adressen konden eigenlijk niet in behandeling komen, omdat de mij, volgens mijn bescheiden meening (en een klokkeluider kan van wege zijn lage bezoldiging zich geen andere, dan een bescheiden meening, veroor loven) murder practisch dan de aan vang van de Amerikaansche brochure, die haar lezers dadelijk naar hetjaar 2000 verplaatst! Dat laatste vat ik nu maar dade lijk bij den kop, en zoo geef ik dan op mijn wijze direct weer, wat de spreker in de Sint Bavozaal aan zijn onderwijzers pas op het einde van zijn lezing gegund heeft. De spreker, die den Christelijken toekomststaat voor zich ziet, ziet in dien nieuwen staat wel geen breede straten, open vierkanten, boomen, beelden en fonteinen: misschien hier en daar, maar lang niet overal; ook ontmoet hij armen en ongelukkigen er laat voor liefdadigheid nog plaats genoeg over; maar het schromelijk verschil tusschen armen en rijken is verdwenen; een krachtig ontwikkelde middenstand heeft de sociale onge lijkheid opgeheven; er zal nog wel een minderbedeelde, of een meer ge fortuneerde gevonden worden, maar een door wetten, gebruiken, handig heden georganiseerd stelsel, om meerderen ten onder en enkelen er heel boven op te brengen, zal dan plaats geruimd hebben voor een in stelling van Beroepsstanden, die, in vakvereenigingen van patroons en arbeiders verdeeld, elke concurreniie tot haar deugdelijke en juiste grenzen zullen teruggebracht hebben. Deze beroepsstanden bestaan i« den Chris telijken toekomststaat uit de leden van een of ander beroepbijv. de bakkers.... (evenals huismoeders den ken kamergeleerden, die over inaat- vereeniging geen rechtspersoonlijk beid bezit. Intusschen werd toch besloten haar kennis te geven, dat de wet niet toestaat, het aantal verloven te beperken. Als de vereeniging rechtspersoonlijkheid aanvraagt, zal de raad niet ongeneigd zijn subsidie te verleenen. Aan de firma v. Gelder en Zonen werd verlof verleend, de Eendracht- slraat naar het Noorden tot 36 meter te verlengen, onder dezelfde voorwaarden als voor den aanleg dezer straat gesteld zijn. Op een verzoek om die straat later nog eens naar het noorden toe te ver lengen, moest geantwoord wor.. en dat in het uitbreidingsplan voor Wijkeroog die straat in gebogen lijn is ontworpen. Er zal dus ge wacht moeten worden op de defi nitieve vaststelling van dit plan. Onder de gewone voorwaarden werd aan G. ten Napel en F. de Vries het gebruik van een school lokaal voor teekenonderwijs bewil ligd. Van A. Bertling was een verzoek ingekomen dat de gemeente den Duinlustweg te Santpoort zou over nemen. Hierop zal geantwoord worden dat de gemeente geen bezwaren lieeft tegen overneming op de ge wone voorwaarden, doch dat er niet in kan worden toegestemd in plaats van de onderhoudskosten een strook grond aan te nemen. Besloten werd voor één jaar een toelage van 50 gulden te verleenen aan de dames D. de Boer en M. de JongMeurs Besloten werd den politieagenten te IJmuiden een verhooging van 100 gulden 'sjaars toe te staan, ingaande op het oogenblik dat zij de betrekking aldaar aanvaardden! Een klacht van de Burger Socië teit „Ons Belang" te Velseroord is door B. en W. onderzocht en gegrond bevonden. De betrokken ambtenaar is daarover onderhouden. Aan mej. J, Heijmel is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school B. te IJmuiden. (Wordt vervolgd.) VELSEROORD. Een flinke verbetering. De vierde genees heer, die zich dezer dagen te IJmui den gevestigd heeft, houdt des morgens spreekuur alhier voor de Velseroorders eeu groote verbetering! BEVERWIJK. De landweer. De landweerplichtigen uit de ge meenten Beverwijk, Wijk-aan-Zee en Wijk-aan-Duin, Heemskerk, Uitgeest en Castricum zijn opge roepen tegen 29 en 30 November om te verschijnen voor den com mandant van het 26e district, ten einde inspectie te maken. Zooals gewoonlijk zal die inspsctie plaats hebben in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school alhier. BEVERWIJK. Veemarkt. Op Zaterdag 2 November zal alhier de groote jaarlijkscbe veemarkt plaats hebben. Goed afgeloopen. Dinsdag morgen werd alhier aan de Bree- straat een kar met brood van den bakker S. door een vrachtwagen omver geroden, een en ander liep nog al goed af, daar de materiale schade niet groot was. PURMEREND. Benoemd. We gens de benoeming van den heer H. Klerck Jz commies ter secretarie te Purmerend, tot secretaris en ge meente-ontvanger te Oudendijk en secretaris der gemeente Beets, is in zijn plaats benoemd de heer P. schappelijke toestanden schrijven en een voorbeeld noemen willen, ook altijd het eerste aan de onsterfelijke bakkers!) Deze bakkers dan van wie verondersteld wordt dat zij een grondige vakopleiding genoten hebben in hun Volksbond, iets wat in 93 jaren (want bedenk: ik schets den toestand uit 't jaar 2000aangeleerd worden kan -- vereenigen zich tot een beroepsstand en kiezen een be stuur dat, let hier wel op, de plaats en 't gezag van de Wettelijke Overheid inneemt: de uitspraken van dat bestuur zijn verplichtend en hebben voor de maatschappij dezelfde bin dende kracht als eelt Koninklijke Wetgeving zoodat een vergrijp tegen die (publiekrechtelijke) beroeps standen je in kennis brengt met een politie en advokaat, een rechter en een gevangenis! Die beroepsstanden nemen en vaardigen uit besluiten over het loon, arbeidsduur, hygiënische toestanden in fabrieken, al of niet geoorloofde concurrentie, wettigheid van werkstakingen enz. enz. Want de bestuursleden zijn in het beroep, waar voor zij zitting hebben, zaakkundigen, gekozen door leden die, door een goede vakopleiding geschoold, zeiven over de geschiktheid van hun candi- daten kunnen oordeelen en de advie zen van een Kiesvereenigings-bestuur of krant niet meer noodig zulilenhebbeni Tengevolge van den invloed die van]deze beroepstanden uitgaat, zijn alle werk plaatsen voorzien van verwarmings toestellen, liften, zindelijke closets, lees- en biljartlokalen vinden de werk lieden in een bibliotheek brochuren en boeken over hun vak ziet ge ner gens meer voor de winkels de op lin nen of papier geschilderde adverten- Wolthuis, ambtenaar ter secretarie te Franeker. HEEMSTEDE. Men schrijft ons: Het bericht betreffende uitbrei diDg van het aantal raadsleden heeft bij velen de gedachte gewekt dat zulks binnen kort zou geschie den. Dit is evenwel geheel onjuist Eerst bij de periodieke verkiezing van 1911 zal het aantal raadsleden van 11 op 13 worden gebracht. Landweer. De inspectie over de Landweer zal alhier geschieden in een der lokalen van het raad huis op Dinsdag 12 November a.s. des voormiddags halftien voor de de verlofgangers der lichting 1903 en 1904des voormiddags halftwaalf voor de verlofgangers der lichting 1905 en 1906 en des namiddags 2 uur voor de verlofgangers der lich ting 1907. (Sp.) BENNEBROEK. Zoo'n deug niet. Een elfjarige knaap alhier had Zondag in de Haarlemmermeer een bankje van 10 gulden gevonden en heeft dit geld Maandag met een paar vriendjes te Haarlem versnoept. De politie die de zaak onderzocht, vond bij hem nog een paar stukken chocolade en een paar tabakspijpjes. VOGELENZANG. Mond- en klauwzeer. Ook hier heeft deze veeziekte haar intreden gedaan, ge lukkig nog maar bij enkele vee houders en zonder dat ze een be paald kwaadaardig karakter draagt. HILLEGOM. Posterijen. Met ingang van 1 November is de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse H. Hazelhout van Oegstgeest naai hier verplaatst. SASSENHEIM. Rechtszaken. Overeenkomstig den eiscli van het Openbaar Ministerie heeft de Haag- sc.he rechtbank J. C K., huisvrouw van F. v. d. W. alhier, wegens diefstal van een gulden uit de lade van den winkelier H. J. O. alhier, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. NOORDWIJKERHOUT. Rechts zaken. Overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie heeft de Haagsche Rechtbank G. de J. en K. de H., beiden arbeiders, wegens mishandeling alhier gepleegd, ver oordeeld respectievelijk tot 15 gld. boete of 10 dagen en zes gld. boete of 4 dagen. HAARLEMMERMEER. Geen liefhebbers! Na herhaalde op roeping heeft zich slechts een solli citant aangemeld voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacts aan school 5 alhier 1 Er zal geen nieuwe oproeping gedaan worden. HOOFDDORP. De loting. Vrij dag j.l. is het hier met de Aals meersche lotelingen voor de mili tie niet zonder ongeregeldheden afgeloopen. Eén hunner was reeds voor den aanvang zóó dronken, dat hij bij het trekken van zijn nummer moest ondersteund worden. Een andere loteling verkeerde ook in ergerlijke beschonken toestand en maakte zoo'n kabaal, dat de politie zich genoodzaakt zag hem in te sluiten. Hoewel hij zich hevig ver zette, zag hij geen kans, zich uit de handen der drie veldwachters, die hem opbrachten los te rukken. BLOEMENDAAL. Kennemer Electriciteit-Mij. Aangesloten lampen aan de kabelnetten der elec- trische Centraal-stationsuit. Septem ber 1907 21,913 lampen (waaronder 135,8 P.K. in motoren). Uit. Septem ber 1906 18,829 lampen (waaronder 95 P.K. in motoren). tie's als SPOTKOOPJES UITVER KOOP wegens STERFGEVAL (dik wijls van die sterfgevallen, waarbij, als er voor een telegram twee woor den te veel zijn, meestal „met droef heid" wel geschrapt worden kan). Zullen dan in dien toekomststaat geen sterfgevallen, liquidaties, opheffingen der zaken, verplaatsingen naar elders meer zijn? Zeker, maar de beroeps standen zullen met hun bindend ge zag iedereen verbieden voor degelijke levenstoevalligheden misbruik te ma ken, om oncler de door hen vastge stelde prijzen te verkoopen. In den nieuwen toekomststaat ook geen op- zweepende, 't land in rep en-roer-bren- gende verkiezing-campagneswant de regeering van de helft plus 1, waarop zoo langen tijd de moraliteit der wetten geschoeid was, is dan uit; dan geen getalsmeerderheid meer die regeert, maar wel een regeermg waarin de vier elementen: de mensch, het huisgezin, de staat en de maatschappij elk tot hun recht komen de mensch want iedereen heeft het recht om in de ge meenschap te gelden voor hetgeen hij eigentlijlc waard is; het huisgezin dat als grondslag van den staat mede zeggingsmacht verlangen mag; de staat die er niet zooals in het liberale be ginsel voor spek-en boonen behoort bij te zitten, maar wel degelijk in par ticuliere belangen heeft in te grijpen; en de maatschappij, die voor haar handel en nijverheid en kunst ook stem-in -'t-kapittel opeischt. Daarom zal in den nieuwen Chris telijken staat de volksvertegenwoor diging bestaan uit drie groepen: een technisch lichaam van juristen, geleerden en kunstenaars die de redac tie der wetten behartigen; een door Personalia. De heer F. R. J. Dubois, ge boortig van hier, werd gisteren te Amsterdam op „stellingen" bevorderd tot Doctor in de Rechtswetenschap. De heer Henk van Breemen al hier heeft met ingang van 1 Februari 1908 zijn ontslag aangevraagd als leeraar aan de Muziekschool. De heer P. Mok alhier, ingenieur bij de gemeentewerken, is tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de bur geravondschool te Deventer benoemd. De heer J. J. van den Berg is benoemd tot „waarnemend handicap per" op de renbaan Woudesteijn te Rotterdam. Kr ui s verbond. Maandagavond vergaderde in St. Bavo het Kruis- verbond om de agenda te bespre ken van de a.s. algemeene Verga dering. De belangrijke punten, welke dan aan de orde zullen komen, werden breed besproken en de hou ding, welke de vereeniging daar omtrent zal aannemen, werd vast gesteld. De voorzitter richtte eenige op wekkende woorden tot de aanwe zigen om deze algemeene vergade ring, die dit jaar weder in onze stad gehouden wordt, te bezoeken. Zondag 27 October zal, zooals we gemeld hebben in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging" deze jaarlijkscbe bijeenkomst van bijna alle kruis verbonden in ons Bisdom plaats hebben. Na de verkiezing van drie afge vaardigden en een commissie tot het nazien der geloofsbrieven, deelde de voorzitter mede, dat de leden der Propaganda-club aan het station zullen tegenwoordig zijn, om de van verre komende bezoekers den weg te wijzen. Mogen de Haarlemsche drank bestrijders blijk geven van hunne belangstelling en in grooten getale deze vergadering bijwonen Italiaansche Opera. De di rectie der Italiaansche Opera be richt ons, dat Vrijdag 18 October a.s. in de Schouwburg alhier zal worden opgevoerd Cavalleria Rus- ticana van Mascagni gevolgd door Pagliacci van Leoncavolli met den beroemden Italiaanschen tenor Sil- vano Isalberti in de partijen van Turidder en Canio. Door de vele verbintenissen met andere plaatsen zal Isalberii slechts deze enkele maal alhier kunnen optreden. In beide Opera's welke door de uitgebreid heid van het repertoir niet meer dan deze ééne keer kunnen opge voerd worden, zullen medewerken het volledig koor en orkest der opera onder leiding van den orkest directeur Signor Car. Gini Pucetti. Gymnastiek- en Scherm- vereen. „Concordia". Maan dagavond werd door bovengenoemde vereeniging de halfjaarlijkscheleden vergadering gehouden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de vereenigteg in het afgeloopen halfjaar (April Sept) zeer belangrijk was vooruit gegaan en thans pl.m. 150 leden telt. Vooral na de groote gymnastiek uitvoering in Juli 1.1. hebben zich velen als lid opgegeven. De onlangs opgerichte Dames- en meisjes afdeelingen nemen in ledenaantal toe terwijl de scherm- afd. zich ook in de noodige belang stelling mag verheugen. Een ontwerp reglement opgemaakt voor de Damesafd. zal op een eerst daags te houden vergadering over de beroepsstanden gekozen Maat schappelijke vertegenwoordiging, die zich bezig te houden heeft met practische sociale wetten en een door gezinshoofden gekozen volk svertegen- woordiging, die zich over begrootin gen en algemeene landswetten uit te laten heeft. In den nieuwen staat zullen ook. „Help help politie.politie. 'n Oploop van belang. „Zoo'n fielt.zoo'n schooiert. „Wat is er dan?" „Och meheer,u weet wel van die eene manufacturenzaak, waarvan zoo gekletst werd dat-ie zwak stond. „Ja... „Nou, u moet weten dat een con current van die zaak adverteeren durft, dat hij, ik weet niet hoeveel goederen opgekocht heeft, die voor die besproken firma bestemd waren maar uit vrees voor failliet niet af geleverd werden.en nou adverteert zoo'n concurrent dat hij die goederen opgekocht heeft en ze voor een klein prijsje verkoopt.is het geen schande meheer, zoo te liegen.daar gaat-ie, daar brengen ze 'm op".En tus schen twee agenten tusschen een Hermandit en een Hermandat werd de winkelier opgebracht, en ge vonnist door zijn beroepstand. Want al was de koopman zoo slim geweest de be trokken firma niet bij naam te noemen, de beroepsstand was van oordeel dat zulk een wetsontduiking misschien nog wel goedgepraat kon worden door de spitsvondige advokaterij van 1907, maar niet .meer in hetjaar 2000... cd de koopman werd veroordeeld tot herroeping van zijn verzonnen adver tentie, schadevergoeding, proceskos ten... „Allemaal Verdiend, mokte het die afdeeling worden besprokens Tot bestuursleden der Damesafd. werden voorloopig gekozen de dame. Swijgman, Visser en de Blazer. Nadat nog eenige zaken waren besproken die thans nog niet voor publiciteit geschikt zijn werd de vergadering gesloten. Het Brongebouw. Wij verne men, dat door de Maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen de exploitatie van het Brongebouw voor het jaar 1908 wederom opgedragen is aan de heeren G. J. van Gasteren en S. J. Chabot. „Dindua". Het Gemengd Koor „Dindua" geeft Zaterdag een concert, waarbij zullen medewerken mej. Doro thea Schoon (sopraan), mej. Henriette Stoetzer (piano) en de heer Henri Berghuis, directeur, (piano). Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens. De afdeeling Haarlem van dez vereeniging houdt Vrijdagmiddag te half vijf in een der lokalen der Sociëteit Vereeniging een algemeene vergadering ter verkiezing van bestuursleden. Vereeniging voor vrouwen kiesrecht. De vereeniging voor vrouwenkiesrecht zal in December hier ter stede hare 14e algemeene vergadering houden. Nederlandsche bond van Confectiebedienden. Men ver zocht ons het volgende op te nemen Dezer dagen vergaderde op de boven zaal van Café Dekker, Groote Hout straat, het Centraal bestuur van den Ned. Bond van Confectiebedienden, vogrzitter de heer J. H. van Kerkhofi van Leiden. Hoofdzakelijk^ werd ter sprake ge bracht het onderwerp Zondagsrust. Het bestuur der afdeeling Haarlem was op de vergadering tegenwoordig. Het woord werd gegeven aan den heer A. Vergeer, als voorzitter der afdeeling, die met leedwezen aan het Centraal bestuur bekend moest ma ken, dat de Zondagsrust onder win kelstand juist in confectiemagazijnen hier ter stede achterblijft, waarop de Centraal-voorzitter de afdeeling Haar lem aanspoorde, het publiek zooveel mogelijk tot medewerking over te halen en krachtige middelen in het werk te stellen de Zondagsrust, zoo niet geheel, toch voor het stille sei zoen ingevoerd te zien. Ned. Brood-, koek- e n ban ket- bakkersbond. Hedenmiddag ver gaderde de Afdeeling Haarlem van dezen Bond in Café Brinkman. De Agenda bevatte de volgende punten 1. Opening. 2 Notulen. 3 Ingekomen stukken. 4 Mededeelingen omtrent eene Maatschappij „Krulstaarten". 5 Ballotage van den Heer G J. Willders, Spaarnwouderstraat en van de N. V. „Van Dijk's Beschuitfabriek". 6 Be noeming eener commissie van zeven leden ter voorbereiding van de Alge meene Bondsvergadering in 1908. 7. Bespreking Bonds-Agenda en Rond vraag. Concert in het Bronge bouw. Gisterenavond gaf het Man- nenzang-Kwartet „Sempre Anima te,in het Brongebouw een concert ten bate der weduwe en weezen van een overleden zangbroeder. Wij zagen met leedwezen dat er, ondanks het edele doel, zoo weinig hoorders waren opgekomen. Er werd overigens zeer verdien stelijk gezongen; ook eenige andere muziekvereenigingen, die hun wel willende medewerking hadden ver leend hadden veel succes. De directeur bedankte ten slotte het publiek voor de belangstelling en de vereenigingen voor hun wel willende medewerking, waardoor het mogelijk zou zijn de weduwe en weezen eenige verlichting te brengen. De feestavond in de Soeie- oude vrouwtje nog wat na; „dan moet- ie ook maar niet zoo gemeen doen;" 'n j ood zou er zich nog voor hebben geschaamd". Zóó zal het gaan in het jaar 2000 Maar door al die herrie is de spre ker die zijn droom van het jaar 2000 vertelde, uit dien droom wakker ge worden; hij wrijft zich de oogen uit en komt tot de treurige ontdekking dat hij nog leeft onder de zij-het-dan- reeds m eer-en-meer-wankelende Regee ring van het liberale beginsel, dat van Staatstns schenk om st in het leven niet weten wil; dat hij weer meestem men moet om voor zijn partij de helft plus 1 te helpen verzekeren; dathij weer dagelijks de dupe kan worden van oneerlijke concurrentiedat hij maar waar te eindigen, als we al de na- deelen van den tegenwoordigen, al de voordeelen van den toekomstigen, staat wilden opsommen, wikken en wegen? Dat zou een studie worden die voor een krant te uitvoerig zou kunnen zijn! Lezers ge weet nu zoowat van hetgeen er in de hoofden van sommigen broeit over later; ge zult om vele van die luclitkasteelen limlachen. enz. enz. Maar dat we ien weg op zulle njen op moeten valt mij, die boven uit mijn toren eeuwen lang honderde wereldveranderingen meegemaakt heb, gemakkelijker te gelooven dan U, lezers, die alleen den dag van nu ziet! Tingtang Tingtang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2