DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. H. VAD DEN BERD. GEBROKEN TROTS. r Verkiezing voor de Provinciale Staten. BINNENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. DONDERDAC 17 OCTOBER 1907. No. 6713, 32*<* Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Met aandrang noodigen Luij alle kiezers uit, bij de a. s. uerkiezing uan een lid der Pro- uinciale Staten op Vrijdag 25 dezer, hun stem uit te bren gen op den candidaat der Christelijke partijen, den heer Algemeen Overzicht. In Italië is nu 'proefondervin delijk te aanschouwen, hoe het er op de wereld uit zal zien, als de socialisten meer nog dan nu in vloed gaan krijgen op de groote massa. Het heele spoorwegverkeer, de fabrieksnijverheid, de kranten, het gasbedrijf, dat alles ligt in Noord- Italiè overhoop, enkel en alleen door den wil der vakvereenigingen. De vakvereeniging, op zich zelve een nuttige instelling en die veel goeds kan doen, mits ze verzoening op de eerste plaats in haar pro gramma stelt, die vakvereeniging in handen van politieke drijvers of egoïstistische voormannen, brengt de maatschappij in desorganisatie. Italië bewijst dat te over. De socialistische opruiers hebben te Turijn de algemeene staking uitgeroepen* nadat die te Milaan hetzelfde deden. Waarom? Niet omdat ze iets wilden afdwin gen of eischen. Neen, alleen uit louter moedwill Te Milaan was^ het "allereerst een daad van weerwraak. De fabrikan tenvereniging was er opgetreden tegen enkele werkliedendat beviel de socialistische leiders niet, en ze kondigdeaf: werkstaking in alle vakken! En de domme] schapen deden eraan mede. Te Turijn liggen nu de leiders der socialisten met die van Milaan overhoop. Geen mooiere gelegenheid dus dan deze, om nu ook eens te toonen, dat zij in Turijn óók macht over de domme werklui hebben! En.... ze kondigden ook in Turijn de algemeene slaking af! Dat is nu mode géworden in Noord-Italië. Zijn de werklui ergens niet mee tevreden, moeten ze een paar uur overwerken, wordt er een wegge zonden dan kondigt het bestuur der vakvereeniging eenvoudig als straf aan: „een dagen staken," ofwel „twee dagen staken".,., en zoo ge beurt. Men begrijpt dat alle ordelijke en ordelievende lieden langzamerhand partij kiezen tegen die onverwerpers der maatschappij. De toestand wordt dan ook alge meen als zeer ernstig genoemd, ook door de regeeringsorganen, die eischen, dat de regeering door krachtige maatregelen, voor goed een eind zal maken vooral aan de plichtsverzaking der spoorwegamb tenaren, op gevaar af van een nieuwe algemeene staking. De minister-president Giolitti heeft zijn vacantie afgebroken en kwam gisteren te Rome. Ook de Minister van Justitie wordt uit Sicilië verwacht. De „Mattesia" eischt het bijeen roepen der Kamers, opdat deze Giolitti voor alle te nemen maat regelen kunnen dekken. De publieke opinie is algemeen van oordeel, dat de toestand onhoud baar is. Zoo is het dan ook werkelijk, als de vakvereeniging op dergelijke wijze zijn invloed gaat misbruiken! En waar het heen moet, als de socialisten met hun persoonlijke willekeur de massa gaan beheer- èchen, wordt nu toch wel duidelijk door dit alles aangetoond! In Marokko wint de Fransche invloed hoe langer hoe meer veld. En wel door het groote middel, dat overal en altijd de zwaarste deuren heeft doen ontsluiten en de grootste kwesties heeft opgelost en wat krom is recht maakt en alles kan in dit ondermaanschedoor het geld. De Sultan zit op zwart zaad. Hij moet nu «optreden tegen Moelai-Hafid, daarover zijn allen het eens. En er staat dan ook een legertje van 2000, anderen zeggen zelfs 3500 man klaar om een expeditie deor het Zuiden van Marokko te ondernamen, maar.... de Sultan heeft geen geld om dien tocht te bekostigen En zie nu eens, hoe lief hij gaat worden tegen Frankrijk Volgens de „Ternps" hebben eenige ministers van den Sultan verklaard, dat zij hoe langer hoe minder achterdochtig zijn tegen over Frankrijk en hoe laDger hoe beter inzien, dat de Marokkaansche regeering hand aan hand moet gaan met de Fransche regeering. Dit wijst er wel op dat er inder- handelingen gaande zijn over een voorschot van de Fransche regee ring aan de Marokkaansche Natuurlijk, met geld houdt Frank rijk den Sultan het beste zoet. De kwestie fe nu maar, wat kan en wat mag de Sultan Frankrijk aanbieden in ruil voor die hulp? De Matin" deelt mede. dat de Sultan aan Regnault aanbood, de Marokkaansche havens door Frank rijk te doen bezetten. Dit bericht wordt van andere zijde echter tegen gesproken. En dat is duidelijk. Door de aanne ming van een dergelijk voorstel zou Frankrijk in flagranten strijd komen met de Acte van Algeciras! En dat zou Duitschland niet kunnen dulden! Hier zit immer de moeilijkheid, dat Duitschland niet kan gedogen dat Frankrijk verder gaat dan de acte van Algeciras. Maar Frankrijk wil steeds verder en de gebeurte nissen leiden ertoe. 't Is een puzzle, dat zeiden we al meer. Eu 't zal te benieuwen staan, hoe Frankrijk zich op waardige en be vredigende wijze hieruit zal redden. Boven spraken we van den strijd tegen de socialistische vakvereeni ging die in Italië wordt gestreden, nu die vereenigingen de ordelijke macht in de maatschappij zijn boven het hoofd gegroeid. In Duitschland in men wijzer, de regeering neemt daar te voren maatregelen om die vakvereenigin gen, welke verstoring van orde en vrede in het schild voeren, althans onder haar eigen personeel te weren. Naar het „Berliner Tageblatt," meldt, heeft de administratie der Pruisische Staatsspoorwegen den met haar in betrekking staanden expediteurs aangezegd, dat zij hun ne bedienden, voerlieden en arbei ders, die lid zijn van het„Centraal- verbond der arbeiders in den handel en het verkeer," dienen te ontslaan, zoo dezen hun lidmaatschap niet opzeggen, en dat zij voortaan geen personen, lid van dit Verbond, meer in dienst moeten nemenDe spoor- wergadministratie doet dit op grond, dat genoemd verbond er op uit is, den vrede tusschen het bestuur der Staatsspoorwegen en het personeel te verstoren. Natuurlijk wordt deze wijze maatregel vau zelfdekking en zelfbehoud door de socialisten direct „schennis van het recht van ver- eeniging" genoemd. En ook de liberalen, die aan dat heilige huisje niet komen durven, mompelen zoo iets. Maar in andere kringen juicht men het toe, dat de regeering zoo veel mogelijk zorgt, de orde en de maatschappelijke tucht onder haar personeel te bewaren, en de opruiers verre houdt. Als dit gepaard gaat met voort durende zorg voor liet personeel en steeds grootere maatregelen in het belang daarvan (waarover de Prui sische spoorwegambtenaren aller minst kunnen klagen) dan i3 een en ander niet anders dan verstan dig te noemen! De overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Hongarije, waarvan we al alles hebben verteld, is gis teren in de beide Kamers van afgevaardigden dier beide landen openbaar gemaakt. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden verklaarde de mi nister-president, dat het vergelijk weliswaar niet beantwoordt aan al de Oostenrijksche verwachtingen, maar er zijn geen Oostenrijksche belangen opgeofferd en het verge lijk is gelijkelijk voordeelig voor beide landen. Overeenstemming op economisch gebied beteekent kracht voor de monarchie. „Wij helpen" aldus ging de ministerpresident voort „wij hel pen den Europeesehen vrede waar borgen, en hebben als factoren van gelijken waarde deel in de besluiten, die voor Europa van groot gewicht zijn". De minister-president verzocht het Huis spoedig een besluit te nemen. In hei Hongaarsche Huis van Afgevaardigden wees de minister president, Wekerlé, op de voordee- len, die het vergelijk voor Honga rije brengt: h(j rechtvaardigde de aan Oostenrijk gedane concessie wat betreft de verhooging van het quotum vau Hongarije in de ge meenschappelijke uitgaven: Honga rije zal in de toekomst voortgaan met in volkomen onafhankelijkheid de vraagstukken van zijn interna tionale handelspolitiek te regelen. De tot standgekomen post- entele- graafo vereen komsten zijn overwin ningen voor de beide landen, zeide hij. Het Huis van Afgevaardigden bracht minister president Wekerlé een langdurige ovatie, nadat deze zijn verklaring had afgelegd bij 't indienen van den tekst van het vergelijk. Evenals de tekst van dat stuk heeft ook de indiening van het ontwerp op de grondwettelijke waar borgen diepen indruk gemaakt. Men neemt aan dat het vergelijk door de Oostenrijksche en Hongaar sche parlementen zal worden aan genomen. Nieuwtjes in drie regels. Moelai Hafid heeft nu zoo meldt menwerkelijk den heiligen oorlog uit geroepen tegen de Frauschen. De afgevaardigden van Moelai Ha fid zijn ook te Berlijn niet ontvangen. Ze vingen bot, evenals in Londen. De internationale scheepvaart-con ferentie te houden heeft een comité in gesteld tot verweer bij stakingen. Iswolski, de Russische minister van buitenlandschezaken,is alweer teParijs. Hij onderhandelt druk met de regeering De Fransche regeering zal een credit van zes millioen francs aanvragen voor de slachtoffers van de watersnooden. Bebel, de Duitsche socialist, gaat een reisje doen naar Amerika. Propaganda van het woord natuurlijk Het Koninklijk Echtpaar in Mecklenburg. H. M. Koningin Wilhelmina ver wacht binnenkort den groothertog en de groothertogiDg van Mecklen- burg-Schwerin op Dobbin. Het vorstelijk Echtpaar denkt daar eenige dagen te verblijven. Vermoodelijk begin November keert H. M. Koningin Wilhelmina naar Holland terug. Uit de Staats Courant. Bij Kon. besl. van 14 dezer is, met ingang van 16 December, be noemd tot lid van den Raad van State, Mr. J. Oppenheim, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Bij Kon. besl. van 26 September zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche regeering bij de 15de Orientalistencongres te Kopen hagen in 1908, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, dr. M. J. de Goeje, oud-hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, en dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. De Vredesconferentie. Gisteren kwam de Vredesconfe rentie nog eens in algemeene zitting bijeen. De voorzitter deelde in deze zit- ting mede, dat de Conferentie heden ten 11 uur zou bijeenkomen ter behandeling van de ontwerp-slotakte dat deze Vrijdag in den loop van den dag zou worden geteekend en dat dan de slotzitting der Confe- Tentie Vrijdagmiddag kon plaats hebben, terwijl misschien nog Za terdag de verdragen zouden getee kend kunnen worden. De nadering der sluiting van de Vredesconferentie kondigt zich reeds aan door het vertrek van verschil lende dames, die de gedelegeerden en andere leden van het congres hebben vergezeld. Zoo verlieten hedenochtend met den Paryschen trein mevrouw Choate, echtge- noote van den gedelegeerde der Vereenigde Noord-Amerikaansche Staten en hun dochter de stad, op reis medenemende een aantal bloem stukken, die hun door de leden der delegatie van Amerika aan het station tot afscheid werden over handigd. Verkiezing te Oud-Beijerland. De uitslag der gisteren gehouden stemming te Oud-Beijerland voor een lid der Prov. Staten van Zuid- Holland was als volgtUitgebracht 4498 geldige stemmen. De heer J. Vlielander (lib.) kreeg 2540, de heer A. P. v. Ooijen (antirev.) 1866 en de heer J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 92 stemmen. Gekozen dus de heer J. Vlielander (lib.). Ned. Juristenvereeniging. Voor de algemeene vergadering van 1908 der Nederlandsche Juris- ten-vereeniging, welke zal gehouden worden te Amsterdam, zijn gekozen de volgende onderwerpen: 1 Is wijziging en aanvulling wen- schelijk van de bepalingen in ons recht betreffende levering van sche pen en het vestigen van rechten daarop; zoo ja, welke? Prae- adviseur mrs. A. J. Bik en A. Lind. 2. Verdient het aanbeveling, het leekenelement aan de rechtspraak (in strafproces, burgerlek proces, administratief proces) te doen deel nemen? Prae-adviseursmrs. J. A. van Hamel, J. A. Levy en M. Men- dels. Partijdige benoemingen. We lezen in de „Limb. Koerier De partijdige benoemingen te Wijchen en Bemmel liggen nog versch in 't geheugen. in 't katholieke 's-Hertogenbosch hadden we de benoeming van een niet-katholiek tot kantonrechter. In Breda met overwegend katho lieke bevolking, de benoeming van een niet-katholiek tot president der rechtbank. Mr. Pathuys Cremers (katholiek), een zeer verdien stelijk en achtenswaardig ambte naar, daar reeds jaren het presi dium waarnemend, werd gepasseerd en nam als protest daartegen reeds ontslag. In Maart 1906 werd benoemd tot burgemeester aan het overwegend katholieke Spaarnwoude.... een libe raal; in den raad zaten in 1906 7 R. K. 2 A. R. en.... 2 lib. In Klundert hetzelfdede ge meente is voor 1/15 liberaaltoch een liberale burgemeester. In Naaldwijk werd de christelijke burgemeester door een liberaal ver vangen. In het district Maasland, waar voor dezelfde ant. rev. schoolop ziener was, werd eveneens een lib. in de plaats gesteld. Hetzelfde feit deed zich voor in de arrondissementen Goes en Mid- delharnis. Te Zelhem werd dr. Brants, nu burgemeester van Schiedam, door een liberaal vervangen. Tot directeur der tuchtschool in Ginneken werd benoemd.... een ge- pensionneerd kapitein-luitenant ter zeechristelijke paedagogen waren onder de sollicitanten, doch werden (De heer Van Rij, die bij bijna iedere rechtvaardige benoeming door dr. Kuyper een mond opzette als een schuurdeur, zwijgt nu als een pot). Een zoon van minister v. Raalte werd rijks-advoeaaat te Rotterdam; de compagnon van minister Rink secretaris van den voogdijraad te Tiel; de ex-compagnon van mr. Rink, administrateur aan het depar tement van Justitie; het neefje van den minister yan Buitenlandsche Zaken werd onder dak gebracht aan genoemd ministeriede schoon zoon van minister Van Raalte werd buiten de voordracht om benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Gemengde Berichten. Strenge heeren. Men schrijft uit Millingen aan de „Ny- meegsche Ct.": Vier Woudrichem9che stroopers FEUILLETON. Wordt wrwlfféj SHIRE HIEMSCHE COURUT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1,80 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) fö.60 Elke regel meer.0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant 1 21) „Laat. dat inaarik zal u 'ook zonder dat wel helpen. Ge ziet er bleek en ver vallen uit, waarde heer, en toch moet ge vroolyk en opgewekt zijn. Gaat ge van daag niet met uw bloedhond op de men- schenjacht om de wrekers vandendoode op te sporen?" De Graaf haalde de schouders op. „Ga naar uw keuken en maak mij den drank klaar, die mij ook laatst zoo goed gehol pen 1 leeft. Zwijgend verliet de oude vrouw het vertrek, terwijl de graaf in Henri s kamer bleef wachten. Langzaam stapte hij in gedachten de kamer op en neer. „Pardon, men heeft mij dat huisje aan gewezen als de woning der wijze vrouw van Perronet." klonk het opeens. Uit zijn gedachten opgeschrikt, keek de graaf naar de deur, waar een grijs aard stond, van wiens binnentreden hij niet het minste gehoord had. Een magere gebogen gestalte in donkerbruin reisge waad was het; de ^deeding van den vreemde verried, zoo eenvoudig als ze was, toch een zekere mate van welstand, indien niet rijkdom. De edelman boog ten teekon van groet, en blijde aan zijn sombere overpeinsingen ontrukt te worden, sprak hij beleefder dan men van hem gewoon was: „Treed u maar binnen, maneer. V bent hier te recht. De oude is in haar keukon bezig. Deze kamer is van een jongen man, dien do oude haar kleinzoon noemt Is u vreemd hier op Perronet?" „Ja, mijnheer." Ik kom uit Duitsch land mijn naam is Ehrenkrans en ik ben een Hamburger koopman en zoo heet P0*" mjjn firma, door heel het land be kend. Ik weet niet, mijnheer of u mis schien ook zaken doet Op het gelaat van den graaf vertoonde zich het afwijzend lachje van den in zijn trots gekwetsten edelman. „Mijn naam is Leonard graaf Perronet, en ik ben de eigenaar van dit landgoed." De koopman maakte een lichte bewe ging met het hoofd, die moeilijk een groet kon heeten. De graaf bemerkte, dat zijn blik onwillekeurig .vragend op hem rustte. „Mijn aanwezigheid hier zal u wellicht vreemd voorkomen," haastte Perronet zich te verklaren, „Mijn bezorgdheid voor het leven van een mij dierbaren bloed verwant, dien een ellendige vlegel giste ren door een messteek ernstig verwond de, drijft mij hierheen. De oude vrouw is zeer bekwaam in do heelkunst, zij kent menig geneesmiddel tegen ziekten en wonden, dat zelfs bekwamen geneeshee- ren onbekend is." „Die zelfde oorzaak heeft mij naar Per ronet gevoerd," antwoordde de koopman. „Sinds langen tijd bevind ik mij op raad der geneesheeren te Marseille. Zij hebben do weduwe van mijn zoon een zachter licht veorgeschreven dan het ruwe klimaai van het noorden kan aanbieden. Maar ook hier vindt de arme vrouw geen genezing. Harteleed i s moeilijk te gene zen, eindigde hij met een zwaren zucht. „Ik versta u. Gij wilt dus voor uw schoondochter de hulp der oude vrouw hier inroepen. Ja, zieleleed is moeilijk te overwinnen, ik weet het. Ik heb mijn «enigen zoon en erfgenaam moeten ver liezen: de toekomst van het buis Perro net rust thans op slechts éen hoofd, dat mijner kleindochter." „Dan zijt ge toch nog gelukkiger dan ik, graaf," ging de koopman voort. „Gij kunt u ten minste nog verheugen in de liefde van het kind uws zoons, u er over verheugen, dat de knop bloem geworden is. Ook ik heb een kleinkind, een jongen zelfs. Hij had mijn vreugde, het geluk zijner moeder, de hoop van ons huis kun nen zijn. Maar in een vreeselijken nacht heeft een oude vrouw ons, door onver klaarbare beweegredenen gedreven, het kind ontroofd. Meer dan twintig jaren zijn sinds dien nacht verstreken, siiftls dien dag toen de Fransche soldaten mijn zoon, Frans Ehrenkrans, op het vonnis van een inderhaast bijeen geraapten krijgs raad, wegens smokkelarij fusilleerden!" Diep ontroerd hield de koopman op. Met blijkbare belangstelling had graaf Perronet toegeluisterd. Geen van beiden vermoedden ze, dat op dit oogenblik de oude bewoonster van het huis achter de deur stond, die Henri's kleine slaapka mer met zijn werkvertrek verbond. Zij had in de voorkamer hooren spreken en zich er van willen overtuigen, wie de nieuw aangekomene was, eer zij binnen trad. Nu echter stond zij daar met inge houden adem en weerhield slechts met moeite den angstkreet, die aan haar be nauwde borst dreigde te ontsnappen. „Ik beklaag u van ganscher harte," antwoordde de graaf. „Dat is weer een nieuw offer van de gewelddaden des kei zers! Nu nog lijden Europa's.volken on« der de gevolgen van zijn hoogmoed. Een bende ellendelingen bedreigt haar in de omgeving onder den trotschen titel van „wrekers van den doode" orde en veilig heid. Z(jne Majesteit heeft mij tot alge meen Commissaris benoemd om tegen die ellendelingen op te treden. Nog van daag zal een hunner de zwaarte van mijn arm gevoelen: het is overste Maubourg." „Maubourg?" De koopman sprong op, en de heftigste opg-wondenheid sprak uit zijn trekken. „Maar neen het is niet mogelijk, dat kan dezelfde met zijn! De Manbourg, dien ik bedoel, was jaren ge leden douane-officier in het Hannover- aansclie dorpje Scharrrode. Toen ik hem, nadat ik van een lange ziekte hersteld was, opzocht om aan hem goed te maken, wat in meer dan éen opzicht jegens hem misdreven had, toen ik hem rijkdom wilde brengen rijkdom aan den man, die over mijn zoon het doodvonnis had uitgesproken, toon was hij sinds lang naar Spanje gecommandeerd en ik ont ving het officieele bericht, dat hij op de slagvelden van Valencia gesneuveld was." „Rijkdom voor de Bonapartisten," riep de graaf uit, „dat ontbrak er nog maar aan. In naam van Zijne Majesteit leg ik beslag op alles, wat den van hoogverraad verdachte toekomt, totdat over zijn schuld of onschuld beslist is. In het eerste geval worden natuurlijk al zijn goederen ver beurd verklaard. Gij zijt verantwoordelijk voor al wat ge daar gezegd hebt, waarde heer, want de Maubourg die gy zoekt, is dezelfde dien ik bedoel. Ik weet dat h\j douane-officier geweest is, dat hij voor dood gelegen heeft op het slagveld b(j Valencia, en toen door de zorgvuldige verpleging van een Spaanschen priester behouden is gebleven- Hij heeft het tot overste gebracht: had hy het gewild, hy zou generaal geworden kunnen zijn. Maar wat zie ik!" viel hij zichzelf in de rede, „welk oen onbeschaamdheid. Daar komt hij zelf aanrijden, en zijn beschermeling, de man die myn neef zoo verwondde, zit naast hem." Inderdaad hield juist een open rytuig door twee krachtige paarden getrokken, voor de woning van moeder Anna stil. Overste Maubourg en Henri Walter, in vertrouwelijk gesprek verdiept, hadden nauwelijks bemerkt, dat zij het doel van hun tocht bereikt hadden. Eerst het stilhouden van het rytuig onderbrak hun druk gesprek. De overste drukte zijn jongen vriend de hand. „We kennen elkaar nu, "sprak hij har telijk. „Ik zal u helpen om u een lot, zoo droevig als het mjjne, te besparen, en wensch daartoe een onderhoud met uwo grootmoeder. Wellicht kan ik een deel van den sluier opheffen, die uw ver leden bedekt. Mij zelf komt de oude vrouw niet onbekend voor. Het volgende uur zal ons met Gods hulp licht bren gen." Met deze woorden was hy, door Henri gevolgd, de woning der oude vrouw bin nengetreden. Henri legde de "hand op den knop van do eerste deur. „Dit vertrek is het mijne," sprak hij. „Gun my het genoegen u als mijn geëerden gast te begroeten, eer ik de oude vrouw waarschuw." Hij deed de deur open en Maubourg trad over den drempel een kreet van verrassing ontsnapte hem. „Graaf Perronet, gij hier?" Haastig drong Henri achter bescher ming van zyn vriend, zich tusschen do- 1 den ouden edelman. sen en Op Ehren krans werd door niemand gelet. De koop man had zich tot achter in de kamer teruggetrokken en staarde den Bonapar- tischen officier strak aan. De jonge man groette met een eerbie dige hoofdbeweging den grijsaard, in wiens dienst hij stond. „Uwe tegenwootdigheid, meneer de Graaf, in het vertrek dat ik sinds jaren het myne noem, is my een onverwachte, maar daarom niet minder groote eer," sprak hij „Ik kon niet vermoeden." antwoordde de graaf op jjskouden toon, „dat de el lendeling, die zyn handen bevlekte met het bloed wan het grafelijk geslacht, on- beschaamd genoeg zou zijn om de plaats, waai hij zijn euveldaad bedreven had. opnieuw te betreden. Gij zult deze plaats tot nader order niet verlaten „Het was myn doël, mij in handen van het gerecht te stellen. Daarvoor keerde ik naar Perronet terug. Mijn vlucht was een dwaling, maar een dwaling kan men uitboeten." Ondertusschen scheen overste Mau bourg niet goed te weten, wat te doen. De besluiteloosheid hinderde hem blijk baar. Eindelijk had hij ze overwonnen, i n de rimpels in zyn voorhöofd verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1