DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Damiaatjes. Nieuwe Haarlemsclie Courant. Dr. H. van den Berg, Kinderhuisvest 31-33, Haarlem Wien zullen wij stemmen BUITENLAND. BINNENLAND. DINSDAG 22 OCTOBER 1907. No. 6717, 329te Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Die vraag belieerscbt op dit oogenblik weei velen, nu de ver kiezing voor de Provinciale Stalen a.s. Vrijdag ons naar de stembus roept. f Overvloed van keus is er niet! We staan voor een tweetal den oen of den ander. Den president van de rechtbank, of een geneesheer. Een radicaal in de politiek, een man a la Ketelaar. Nolting, Treub c.s., of een Katholiek. Wien zullen we stemmen Voor de Katholieken is de keus geen keus meer zij stemmen na tuurlijk den Katholiek. Ook de een of ander, die naar de oude gewoonte soms nog eens aarzelen zou, als de tegencandidaat een deftig, behou dend man was van de middenparty, zal nu. zich geen oogenblik beden ken, nu een vrijzinnig-democraat de man van links is geworden Maar behalve deze kiezers, die principiëel van een radicaal in geen geval iets willen weten, zijn er toch nog anderen, voor wie ook de per soon van den candidaat toch altijd nog eeuig gewicht :n de schaal legt. Ook tot hen willen we een woordje spreken. Ook voor hen is de keuze dit maal waarlijk gemakkelijk Want als persoonlijke redenen nu eens alles deden bij het kiezer corps, dan ware de zege zonder éénigen twijfel reeds daardoor aan onzen candidaat verzekerd Dokter van" den Berg is een Haarlemmer van ouds I Bij zijn jongste zilveren jubileum Ms geneesheer is het gebleken, hoe hij in alle kringen, onder geloofsge- nooten zoowel alartudersdenkenden, hij rijk en arm, vrienden had die hem met de meeste hartelijkheid hun hulde brachten. Een hulde trouwens, die in alle opzichten welverdiend is! Het lijstje van de verschillende betrekkingen, door dokter van den Berg bekleed, de opsomming van verschillende eereambten, door hem steeds met zorg waargenomen, de reeks van de openbare en particu liere functies waartoe hem het ver- Houwen zijner medeburgers, de Publieke opinie of de genegenheid van de meerderheid in particuliere kringen heeft geroepen, - dat alles toont wel, welke hooge plaats dokter van den Berg inneemt in het openbaar leven onzer stad Wij hebben al eens meer hier Hr plaatse gezegd, dat we uit principe niet gaarne een candidaat °m persoonlijke verdiensten willen °phemelen. 't Beginsel sta voor alles Maar naast dat beginsel mag toch ook persoonlijke verdienste niet onder de korenmaat worden verborgen, wanneer het geldt de populariteit aan te toonen van een man, die door zijn werk in het openbaar, door zijn bekendheid als weinigen in onze stad hebben, de rechte op de rechte plaats moet genoemd worden voor de beharti ging van Haarlem's belangen in het Provinciebestuur. Aan wien zoudt ge beter Haar lem's belangen kunnen opdragen dan aan iemand, die Haarlem zoo goed kent als dokter van den Berg Aan wien beter dan aan hem, die zooveel jaren in Haarlem heeft gesleten en er steeds geweest is onder de meest bekende en meest geachte notabelen? Aan wien beter dan aan hem, die zoovéél voor Haarlem en de Haarlemmers heeft weten tot stand te brengen, die als voorzitter van het „Witte Kruis" nog zoo onnoe melijk veel goed doet, die de we tenschap hoog houdt door zyn medische kennis, de hygiène en sociale weldadigheid bevordert in de talrijke vereenigingen waarvan hij lid is of bestuurder, de kunst eert als muziekminnaar en met-ter daad-beschermer De vraag„wien moeten wij stemmen?" is bjj overweging van alle persoonlijke redenen geen vraag meer voor een echt Haarlemmer, wanneer een man als dokter van den Berg staat tegenover een betrek kelijk onbekend iemand als den pre sident van de rechtbank! 't Ware feusacré ontbreekt dan ook aan de overzijde blijkbaar bij deze verkiezingeen radicaal in de politiek, een onbekende voor 't Haarlemsclie publiek, dat is niet iemand om er vanzelf warm voor te loopen Zeker, wij zullen persoonlijke redenen niet op den voorgrond stellen bij een zoo gewichtige poli tieke verkiezing als. deze yan a. s. Vrijdag is En al om principieële, beginsel redenen is dokter van den Berg allereerst onze man Maar wil men persoonlijke ar gumentatie doen gelden, wil men persoonlijke redenen bijbrengen en velen zijn daarvoor niet on gevoelig! ook dan nog blijft dokter van den Berg de meest ge- wenschte candidaat En niet tegen te spreken is, dat de belangen van de Haarlemsclie burgerij, de belangen van den ge zondheidstoestand in onze provincie en onze woonplaats, de voorspoed van stad en omgeving, de eischen van hygiène en van kunst, door niemand beter zullen behartigd wor den in het bestuur van ons ge west, dan door den man, op wien alle Katholieken zonder één enkele uitzondering Vrijdag a. s. hun stem moeten uitbrengen, door Dokter van den Berg. Algemeen Overzicht. De Belgische raadsverkiezin gen zijn nog gunstiger voor de Katholieken afgeloopen dan het eerste telegram van onze Belgischen correspondent, dat we gisteren onder onze „Laatste Berichten" nog kon den opnemen, deed denken. De plaatsen waar de Katholieken kranige overwinningen bevochten, zullen we hier nu niet alle met name vermelden, maar over het algemeen is, vooral ten plattenlande, de verkiezing een victorie geweest voor de Katholieke partij. In de groote steden, waar de arbeidersbevolking helaas voor het overgroote deel socialist is, hebben de anticlericalen gewonnen. Bij de gratie der roode heeren Het liberalisme zélf heeft niets gepraesteerdin Belgie is tegen woordig al de groote strijd tusschen christendom en socialisme begonnen: de groote scheiding, die langzamer hand ook ten onzent de partij for matie zal worden. Het liberalisme heeft afgedaan, dat is, zooals onze correspondent gisteren reèds als zijn hoofdindruk gaf, werkelijk de groote beteekenis der verkiezingen. En daar doet het geschrijf van de „groote pers" die voor een deel nog doctrinair-liberaal is, niets meer aan af. Cyfers bewijzen méér dan artikelen - Nu we toch over België spreken, moet er tevens wat worden gezegd van België's Koning, Leopold II, die nu al zoolang z'n land uit is, dat de Belgen er zelf over klagen. Leopold woont maar 't liefst in Parijs, of elders, maar in België zelf schijnt hij niet graag te zijn. Geen veertig dagen van 't heele jaar is hij in Brussel. En de Belgen klagen daarover, dat begrijpt men. Maar nu komt er nog bij dat Koning Leopold, die op een kasteel vertoeft bij Parijs, dat hij voor een paar maanden gehuurd, officiéél volgens de Belgische staatstukken op een heel andere plaats woont, in een badplaats Royat namelijkHoewel hij daar maar heel kort heeft ver toeft, worden alle wetten en beslui ten nog maar trouw uit dat plaatsje, en niet vanuit het kasteel te Lor- moy ondèrteekend Men maakt daaruit op, dat de koning officieel niet wil weten dat hij te Lormoy verblijften nu kan men denken, wat de kwade wereld daar nog verder op voort borduurt! Daar komt bovendien nog bij dat koning weigerachtig is om de plannen der regeering in zake het netelige Congo-vraagstuk goed te keuren, en van geen concessie weten wil. Ja, de Belgen hebben een raren ko ning En te begrijpen is het, dat zelfs de meest-royalistisch-gezinden beden kelijk het hoofd schudden en vra gen waar moet dat heen Diezelfde vraag kan zich ook stellen de befaamde koning van Servië: Peter I. Verleden week hebben we verteld die historie van het standbeeld van Peter's voorganganger, dat er niet komt omdat alle partijen vin den dat de toestand van de dynas tie er niet naar is om door 'n stand beeld vereeuwigd te worden. Nu is er weer zoowat. De koning heeft de zitting van 't parlement gesloten, omdat die heeren te lastig waren en met zijn bewind en zijn ministerie allesbe halve ingenomen blijken. Minister Pasjits zou daarvan Za terdag mededeeling doen, maar toen hij het woord wilde voeren, werd het onmiddellijk een leven als een oordeel, en de stem van den mi nister-president werd door het woeste rumoer van de oppositie volkomen onhoorbaar gemaak t. Een aanslag op het parlement!"„Weg met de misdadigers!" Moorde naars! Moordenaars!" werd er geroepen. Maar zonder zich daaraan te sto ren, las Pasjits zijn koninklijke boodschap, bergde toen het docu ment in zijn portefeuille en verliet met den president der Skoepsjtina de zittingzaal. De oppositie bleef echter in de zaal, en hield op eigen houtje een stormachtige beraadslaging, over de vraagwat haar te doen stond. Het denkbeeld werd geopperd bij den koning te protésteeren maar de afgevaardigde dr. Welkowitsj meende, dat dit dwaasheid wezen zou, daar de koning zelf mede schuldig is aan de verkorting der rechten van het parlement! Ten slotte werd besloten, dat de beraad slagingen over de beste wijze van protesteeren zouden hervat woeden. De stemming is door dit besluit van de regeering zeer opgewonden. Men verbaast zich, dat koning Peter, die altoos wijst op zijn trouw aan 'de constitutie, nu zulk een noodlottigen stap gedaan heelt. In liet geheele land, zoo wordt uit Belgrado gemeld, heerscht groote ontstemming over de houding der regeering. Overal worden prqtest- betoogingen voorbereid. Op 1 November moet de nieuwe Doema. in Rusland er komen, nummer drie van de Blauwbaard serie. De algemeene opinie is wel, dat de reactionairen nu ditmaal eens de meerderheid zullen krijgen en Stolypin's manoeuvreeren daarmee de overwinning zal behalen. Volgens de officieele mededee- lingen waren Zaterdag j.l. gekozen 544;] kiesmannen, die aldus werden ingedeeld: 2670 gematigden, 100 rechterzijde, 508 linkerzijde, 165 onbekend. De verkiezingen in eer sten aanleg waren nu zoover ge vorderd, dat men geen belangrijke wijzigingen in deze verhoudings- cijfers meer verwacht. Maar of die cijfers in overeenstemming zijn met de waarheid is een andere vraag. De groote moelijkheid bij het overzien van den toestand is de vraajg, wat men in officieele krin gen verstaat onder „gematigden" men neemt aan, dat onder die be naming zijn samengevoegd de Octo- bristen en de Constitutioneel demo craten. Maar nu doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat rechter- en linkerzijde, reactionairen en socialisten, zich in verschillende kiescolleges willen verbinden, om de „gematigde" candidaten ten val te brengen. De „Times"-correspoudent ver wacht, dat ten gevolge daarvan de reactionaire groep het voordeel zal hebben. Wel pogen zoowel Oc- tobristen als Kadetten zich een groot stemmenaantal te verzekeren, de eeisten door zich openlijk voor constitutioneele hervormingen te verklaren, de laatsten door elke samenwerking met de linkerzijde af te wijzen maar het zal de vraag zijn, zegt dit blad, in hoeverre die pogingen zullen slagen. Andere bladen zien den toestand anders in. De „Nowoje Wremija' zegtReeds thans is de verkiezing zeker van 200 afgevaardigden, die links van de Octobristen zullen staan, en die, naar wij vernemen, voornemens zijn zich op een ge matigd-vooruitstrevend program te vereenigen onder den naam natio- naal-liberale partij. Maar algemeen meent men toch, dat deze verkiezin gen een herhaling zullen worden van die in den tweeden graad, waarbij de reactionairen ook wonnen. De Doema is dan een werktuig in de handen van den Czaar en diens minister, geen parlement meer. Nieuwtjes in drie regels. De Duitsche rijksfinanciën staan er treurig voor. Men denkt aan een rijks- inkomstenbelasting. In Engeland zijn nu twee derden van alle Britsche spoorwegambtenaren ge wonnen voor een algemeene staking. In Italië daarentegen is het idee vanl sta kingopgegevenwegens de ontzagl ij kt impopulariteit ervan bij 't publiek. Hofberichten. Iti het laatst van October komtl het Koninklijk Echtpaar uit Dóbbin| op Hot Loo terug. Het Keizerlijk bezoek. Twee dagen zal 't Duitsche Kei zerpaar in Nederland verblijvend Dit bezoek zal zich tusschen Am-I sterdam en den Haag verdoelen/ Gisteren zijn baron Clifford en| jhr. van den Bosch naar Berlijul vertrokken om uit de hofautoritei-l ten de noodige schikkingen t< treffen. De resultaten der Vredesconferentie. Om de resultaten der Tweede Conferentie te beseffen, ligt menl de o. s. lijst der vastgestelde ver-I dragen en verklaringen. Ze zij til onderteekend door het achter olk| onderwerp vermelde aantal staten Regeling internationale geschillenl 31; dekking van contractueel aan-J gegane schulden 27opening dei vijandelijkheden 31; wetten en ge-I bruiken in den oorlog te lande 321 houding der onzijdigen bij een oor] log te land 32; bepalingen vooi vijandelijke koopvaardijschepen bil het uitbreken der vijandalijkhederf 30; herschepping van koopvaardij schepen in oorlogsschepen 29 hetf leggen van onderzeesche mijnen 25 bombardement door de zeemacbl in oorlogstijd 29 toepasselijkheids verklaring op den zeeoorlog deil beginselen van het verdrag vail Genève 32 beperking van het kaap] recht in zeeoorlog 29; vestiging van een internationaal prijsgerechll 22; rechten en plichten van dt onzijdige mogendheden in den zee l oorlog 26de verklaring houdeOcf verbod tot het werpen van schiet-l en ontploffingsmiddelen uit lucht] ballons 22; de slotakte der Confe rentie 42. Een gek geval. De afgezanten van Moelay-HafidJ den pretendent vorst uit Marokkr zullen ons land komen bezoeken! Daar zij zich niet anders kunnenf doen voorstellen dan als vertegen woordigers of gevolmachtigden vanl pretendent-vorsten, zullen daail Nederland nog steeds in vriendschap verkeert met den wettig erkenden! Sultan van Marokko die ge zanten niet kunnen worden ont-l vangen, hetzij door de Koningin] hetzij door Regeeringspersonen. De staking te Rotterdam. Zooals wij gisteren reeds meldden J de staking loopt op haar einde. H. van den BERG H.vax den BERG, LOSECAAT VERMEER Mit. J. W. vax dex BERG LOSECAAT VERMEER Mr. J. W. Vrijdag 25 October GEKOZEN: aantal stemmen REUK HAARLEMSCHE COM ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers,0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meero.pj Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie st contant. IV. Mijnheer de Reilakteurl Mag ik voor dit Damiaatje plaatsing ln dj eerste kolommen van uw blad ver zoeken? Wat het geldt: oen publieke, politieke, Haarlemsclie zaak bjj uitnemendheid. rydag 25 October is het verkiezing voor de Provinciale Staten, en nu ik daar over spreken wil, wil ik door al uw lezers gelezen ten minste opgemerkt ten minste gezien worden; niet voor mijn eigen persoon vraag ik U de eereplaats in uw blad; ik ben met een beetje tevre den maar louter en alleen voor de goede zaak van de Rechterzijdewant, mijn beer de R. ik zeg maar: voorop i3 b o v n o pwordt do uitgölözeii krant dichtgevouwen en weggelegd, dan heb je nog eens kans weer bovenop te komen 'jsgen, weer in 't oog te vallen en zoo mende den lezer blijvend aan zyn kies plicht te herinneren. Ja lezer ot lezeres, l '"ag dat vervelend vinden zoo aan houdend aan uw maatschappelijke phch- en te worden herinnerd maar zoolang |'°g velen één van die plichten hun kiesplicht verwaarloozen, zullen de kvantenschrijvers dien schotel voor hun 'ezers wel warm moeten houden. Vrijdag 25 October wordt ge weer op geroepen. Dan zal het stemming wezen voor de Provinciale Staten. 't Is om uw ééne stem te doen dat: ...lo- de „N. Haarl. Courant" bijna dage lijks aan 't hoofd van haar blad in een paar regelen u aan uw kiesplicht herinnert; We voldoen aan het verzoek! Dit „Damiaatje" komt vandaag eens op da voorpagina! 2o. op een Zondagmiddag velp Katho lieke mannen van Haarlem vergaderden en de ontspanning van hun Zondagmid dag prijs gaven om middelen te beramen u tot het vervullen van uw plicht aan te sporen 't is om Uwe stem te doen dat: 3o. velen zich dezer dagen met het woord, met de pen vermoeien 4o. tal van propagandisten ijverig in de weer zijn om huis aan huis de men- schen af te loopen en onaangenaamheden genoeg ondervinden; 5o. vele handen en hoofden bezig met kiezerslijsten te controleeren 6o. menigeen geld er voor over heeft om propagandisten aan 't werk te zetten; enz. enz. Mij dunkt na zooveel moeiten van an deren, is 't toch niet te veel gevraagd, als wij namens al die ij veraars u dringend verzoeken: spring op uw fiets neem ®en trammetje en rijd of trappel ot loop even naar het stembureau. Wie of Candidaten zyn? Van de Christelijke partijen: d.w.z. van r.u tholieken, Anti-Revolutionairen en ristelijk-Historischen zoo staat die naam op uw oproepings brief en stembiljet: dat is dokterH. van den Berg, onzy kleine Dokter van Haar lem, maar die in den Gemeenteraad meer dan eens getoond heeft een groot hart voor het algemeen welzijn te hebben; een man die zijn Christelijke beginselen met onder stoelon en banken steekt; een ™a'! dien ge op vergaderingen van Ka tholieke en Christelijke belangen overal vinden kunt; een gemeenteraadslid waar aan Haarlem haar openbare badhuisjes dankt; een gezien stadgenoot, die voor zitter is der afdeeling Haarlem van de N oord-Hollandsche Vereeniging: „het Witte Kruis", en als arts zitting heeft in den Voogdijraad medebestuurslid is der vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose; vooi zitter van den bond va nRoomsch- Katholieke Verpleegsters; mederegent van het Groote- of St. Elisabethsgasthuislid in de Commissie van Toezicht van Kriens' heroemd Haarlemsoh Muziekkorps; me debestuurslid van de R. K. Kiesvereeni- ging en Voorzitter van do Afdeeling Haarlem en Omstr. van de Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusia- nisme. 't Kan schikken, nietwaar Op godsdienstig hygiënisch lief- dadig-politiek en muzikaal gebied is de candidaat der Christelijke partijen e®n gewild man, die zich gaarne voor de Haarlemmers en Haarlemsclie belangen beschikbaar stelt. 't Is dus een Candidaat waaraan zoowat iedereen verplichtingen heeft; de een meer, de ander minder, maar iedereen genoeg om te kunnen zeggen: de kleine dokter is voor mij óok geen onbekende want door zijn bemoeiingen neem ik en mijne kinderen eiken Zaterdag aan den Koudenhorn of op het Leidscheplein een schoon badje waar ik voor een heele week van op- gefrischt word; heb ik genezing op „Heideheuvel" te danken, of onderdrukking van spoedig ont dekte tuberculose, of voorlichting in verkiezingszaken, behartiging mijner belangen in den Gemeenteraad, heb ik, een zieke en bedlegerige vrouw hebbende, huisverzorging onder vonden, plaatsing van een onwilligen jongen m een gesticht, en menigegenoeglijk uurtje van ont spanning als Kriens Haarlem's eer hoog hieldwaarachtig, uit dankbaarheid voor dien man zet ik alle bezwaren op zijik had wel een anderen candidaat in mijn hoofdik had al plan gemaakt om niet te stemmen wijl er aan dat kies-ge- zanik nooit een eind schijnt te komen, maar nu ik zie wat een vracht van werk sommige mannen op hun schouders laden om de publieke zaik tc dienen, nou wil ik die kleine moeite om even onsdokterje „z w ar t" te maken mij gaarne getroosten. „Vrouw! Waar is deoproepingskaart „Op den schoorsteenmantel... „Steek hem in den spiegel, of leg 'm onder de pendule, want ik wil niet dat-ie zoek raaktVrijdag 25 October moet ik 'm meehebben.help me onthouden. „Maar wie moet je dan stemmen? „Dr. v. d. Berg natuurlijk. „Hé man ik zou die andere can didaat nemen „Ben je gek mensch! moet jij nou op een liberaal, of vrijzinnig democraat of. „Nu, maar van den Berg klinkt zoo gewoon wie heet er nou geen van den Beig; nee hoor, ik zou Losecaat Vermeer nemon, wat 'n pracht van een naam Dooosecaaaat. „Jawel, jawel, de naam klinkt mooi en van dien mijnheer zal ik niet zóóveel kwaad vertellen, 'k zou me schamen om iemand die liberaal of democraat is of sociaal, daarom alleen af te vallen maar 't gaat hier niet om een mooien naam... wat is van Leeuwen niet een ge wone naam, en 't is toch maar de Bur gemeester van Amsterdam en boven dien, honderden zullen van den Berg heeten, maar niet één die zooveel posten en waardigheden bekleed, en dat is een bewijs, dat er wat in zoo'n kerel zit, want jou of mijn vragen ze niet. Denk dus om mijn kaart, versta je A propos, goed gestemde kiesgerech tigde, mag ik u, namens de Christelijke Kiesvtreenigingen nu nog even op het hart drukken dat U alleen „Berg, H. van den" zwart maken moet? Op 't stembureau k r ij g t u een kaart die er zoo uitziet nu moet ge liet bovenste witte plekje van bet bovenste zwarte hokje alleen zwart maken dus ge werpt het zóó in de bus: En als gij: Katholieken, Anti-Rev. en Christel. His tor. dat ALLEN doet, komt onze candidaat er zegevierend uit! Dus Vrijdag 25 October, en niet ge wacht op een Herstemming, want deze is er niet. Wijl er maar twee candidaten zijn is de eeste stemming beslissend; alles hangt dus van den eersten aanval af. Toen Pompejus in den oorlog tegen Cesar zijn zwaar gewapenden beval niet van hun plaats te gaan, maar een af- tende houding aan te nemen, zei Cesar dat Pompejus door die zoogenaamde voorzichtigheid, door die kat-uit-den- boom-kijkerij een groote fout beging, wijl elke overwinning altijd at hangt van de kracht waarmee de EERSTE AANVAL gedaan wordt; dadelijk riep hij een zijner veldheeren toe„Gajus Crassinus, wat hebben wij te hopen en hoe staat het met onzen moed geschapen?" „Cae sar" antwoordde de toegesprokene, „wij zullen een schitterende zege bevech ten!" eu nauwelijks had hij dit gezegd of hij stortte zich in vollen ren onder de vijanden, trok 120 man met zich meej maakte de eerste bres in den slagorde van Pompejus, die door de overweldiging van den EERSTEN AANVAL verbaasd vergat „de groote Pompejus" te zijn, zijr verstand kwijtraakte, de Pharsalischel vlakte ontvluchtte en de overwinning! aan den niet talmenden, niet critiseerenden, maar van den eersten aanval profitee-l renden Caesar laten moest! Asjeblieft, óok zoo doen! Dan krijgen we Vrijdag het volgend el te lezen: BULLETIN VAN DE Prachtig gewerkt door de Pro pagandisten: geen één KIEZER thuis gebleven. TIXGTAXG-TIN'GTA *<3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1