DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Onschuldig. Kinderhuisvesf 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. VRIJDAG 25 OCTOBER 1907. No. 6720, 32ste Jaargan,! Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. 't Wordt tijd Kindervoeding. Algemeen Overzicht. Staatkunde komt ten slotte altijd neer op,... de Beurs. Beurs met 'n groote B asjeblieft. Zooals geld de zenuw is van het leven der individuen, zoo is Jhet ook de zenuw van 't leven dei- volkeren. Zonder geld geen welvaart, geen industrie, geen oorlog, geen diplo maten Daarom mag hier wel met een enkel woord worden melding ge maakt van die reusachtige finan- cieele storing, die heel Amerika in rep en roer brengt, en mèt Amerika zeer velen in Europal Vers-billende groote industrieele ondernemingen lijden in Amerika op ernstige wijze onder de groote financieele crisis, die ook over heel de wereld en niet het minst in onsi land, zooveel slachtoffers maakt. De bekendste van deze is de Westinghouse Company, die het patent der wereldberoemde luchtrem exploiteert. We zullen er niet méér von zeggende regeering helpt blijkbaai met krachtig.si steun om een finan cieel debacle te voorkomen. Maar een en ander doet tocli wèl zien, dat wj ook op dit gebied ce tijd van crisissen doormaken, die zijn wederga niet beeft! Van crisissen gesproken gisteren deelde we wat mede, over oneenig- heid tnssclien Japan en China, Het schijnt waarlijk, dat ChiDa opeens zich tegen Japan keert! De berichten over het Pratas- incident, worden nu op den voet gevolgd door de tijding van een geschil tusschen de Japansche en Chineesche regeeringen betreffende de Japansche postkantoren in China. De Chineesche regeering wil n.l. niet toestaan, dat de Japansche postadministratie in China zich be dient van de-Chineesche spoorwegen ter overbrenging van de post, en dat met voorbijgaan van de Chi neesche kantoren. Dit conflict lieeft reeds een scherp karakter aangenomen; en dit nog te meer, wijl door de Chineesche regoering geen moeilijkheden worden in den weg gelegd aan andere postkantoren van buitenlandsche mogendheden in China! Waar wil China heen? Een vreeselijke aardbeving heeft weer een ontzettende vernieling teweeggebracht in Calabrië, dezelfde streek die vroeger zoo bezocht werd Een groot aantal dorpen in Ca labrië is weer verwoest. Bijna alle kerken, die twee jaar geleden ge-t spaard bleven, zijn nu vernield. Vreeselijke bijzonderheden worden gemeldte Catanzaro kropen de gevangenen, die door den schrik uit hun slaap gewekt werden, tegen de tralies hunner cellen op om hulp smeekend. De soldaten, die de wacht hadden waren ge* vlucht. Een telegram uit Santa Eufemia meldt, dat daar een huis is inge-i stort, waarbij drie personen onder het puin werden begraven. Men heeft ze echter onder de puinhoo- pen kunnen vandaan halen; ze waren niet ernstig gewond- Op 't oogenblik valt er in de heele streek een zware regen. De bewoners, die niet in hunne huizen dusven terugkeeren, zijn thans blootgesteld aan hel ruwe weer en kampeeren in het open veld Van alle kanten wordt hulp ge bracht. We leven wel in den tijd vai groo3e rampen 1 In Marokko gaat het nognith vooruit Moelai Hafid schijnt er met d dag aan invloed en aanhangers L winnen, en de Sultan heeft absoluu geen geld meer. Daar en boven kom1 nu een telegram uit Tanger mi de mededeeliug dat in Fez opstand' uitgebroken is tegen de regeeriug van Sultan Abd el-Azis, en dat dozi opstand wordt geleid door aanhan gers van Moelay-Hafid 1 Deze laatste ontkende tegenover een correspondent nog, dat hij d' heiligen oorlog tegea de Christenen had uitgeroepen. Iedere oorlog ter verdediging van het land en zijn belangen is een „djedhad." En Moelai-Hafid wees daarbij op de groote vriendschap, die bij voor de Franschen koesterde en verzekerde de akte van Algeciras, waarin zijn broeder willoos toege stemd had, getrouwelijk ten uitvoer te zullen leggen en de veiligheid in Marokko te zullen herstellen Wat zal er nog van komen? In Rusland wordt zoowaar nu al een nieuwen staatsgreep voor spelt tegen de derde Doema, die ernog niets een is Uit Parijs althans meldt men dat de Czaar een nieuwen staatsgreep voor zou hebben, in geval de derde Doema niet in staat zou zijn om te arbeiden. De nieuwe verordening zou een ernstige beperking zijn van het October-manifest. De Doema zou nl. wel behouden blijven, doch slecht een raadgevend instede van een wetgevend lichaam worden Zou 't als raadgeving bedoeld zijn? Sinds Japan plots zoo ver vooruit schoot, van onbekende tot in de eerste rij der mogendheden, is onze belangstelling voor het verre Azië ontwaakt. Veel kan ons daarginds nog ver rassen. En dus meenden wij, dat men met belangstelling lezen zal wat een Pers schrijft over de ontwaking van P er zië ineen derLondensche bladen. Na te hebben herinnerd aan het streven naar grootere vrijheid en nationale zelfstandigheid van de Grieken, Serviers, Bulgaren en Koetzo-Wallachen in het Turksche rijk, gaat de „Pers" aldus voort: „Een dergelijk proces van natio nale ontwaking in Perzië is voor Engeland van het grootste belang: want een goed geregeld en ont wikkeld Perzie zal een zoo vrucht baar veld voor handelsondernemin gen opleveren, als op het oogenblik doorEuropa nog niet wordt bevroed. De schrijver van het hier aan geduide artikel betoogt dan, dat, terwijl in Turkije eigenlijk geen onafhankelijke dagbladpers bestaat, het in Perzie daarmee geheel anders is gesteld. Reeds in 1876 werd te Teheran een dagblad gesticht met steun van den Sjah. Het blad stierf een spoedigen doodmaar sindsdien bleven bladen uit Britsch-Indie en Egypte te Teheran vrijelijk in oml >op. Voorts verschijnen daar tegenwoordig iedere week een 50-tal bladen. Deze pers, aanvankelijk bandeloos, werd naderhand bezadig der; cn door haar vonden de Wes- tersche opvattingen ingang in heel Perzie. Het gevolg is dat heden ten dage de noodzakelijkheid van de invoering van hervormingen in Perzie wordt erkend zoowel door de hooggeplaatsten als door de lagere volksklassen. De voor een Mohammedaansch land verbazende snelheid, waarmede tegenwoordig wordt hervormd in Perzie, kan eenigszinds worden verklaard uit het feit, dat de Sjah zelf de hervormingspartij steunt en aanmoedigt. Bovendien behooren de priesters tot de krachtigste en ijverigste leiders der hervormings beweging. Ja, de hoofden der Perzische geestelijkheid zijn de eigenlijke leiders der campagne. Iu elk dorp is zoodoende een apostel aanwezig, die het geloof van den nieuwen tijd predikten deze „apostelen" worden door de bevol king op handen gedragen. Heeft dus de Pers die propaganda krachtig gesteund, een andere factor heeft misschien nog meer uitgewerkt. Die factor is de overwinning, door de Japanners behaald op de Russen. „Indien" zoo redeneeren de Perzen „een tot dusver bijna onbekend gebleven volk als de Japanners, zijn opgewassen tegen een Europeesche groote mogend heid, behoeven dan wij nazaten van den Grooten Koning iets of iemand te vieezen?" Dit ontwakend zelfbewustzijn zal meent de schrijver van het ar tikel zich voortaan doen gevoelen in alle betrekkingen tusschen Perzië en de groote mogendheden. Reeds nu is dat te merken. Perzië, tot dusver een rijk stroopterrein voor den concessie-jager, is dit niet lan ger. De mijn-schatten in den bo dem zullen worden ontgonnen maar: door Perzen, ten voordeele van Perzen. Al wat nog van het buitenland wordt gevraagd is ka pitaal. Nieuwtjes in drie regels. De verkoop der juweelen van prin ses Louise van België is opgehouden tot 20 November. In Denemarken zijn geen veldarbei- ders genoeg. De regeering heeft de mili tie een jaar verlof gegéven De oud-generaal der Dominicanen, pater Frühwirt, een Tyroler, is benoemd tot nuntius te München. In Spanje weer een ontzettend on geluk een spoortrein viel in den Ebro, de brug stortte in. De keizer van Oostenrijk betert snel. Hij doet weder zijn gewonen arbeid. Een krasse man! De aanbieding van de groote Culli- nan-diamant aau koning Eduard door Transvaal zal op 9 November, zijn. De Koningin van Engeland. Het koninklijk jacht „Victoria and Albert", begeleid door kruisers, is te Vlissingen aangekomen en heeft ligplaats genomen aan den Zuiderponton. H. M. de Koningin van Engeland arriveerde heden middag circa 4 uur met een extra- trein en zal morgenochtend 11 uur met het jacht vertrekken. De uitvaart van rar. Sassen. Gistermorgen te 10 uur had de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart te Breda de plechtige uil vaart plaats voor wijlen den hel mr. A. M. Sassen, lid van de eers I Kamer der Staten-Generaal en oml president der arrondissementsrech| bank aldaar. Behalve de vele bloedverwantel en vrienden (er waren 18 volgril rijtuigen) merkten we zegt hil D. v. N. B. onder de aanwezl gen op de leden der Eerste Kamil de heerenmr. Jac. W. v. d. Bil sen, W. Merkelbach, jhr. mr. II van der Does de Willebois, M. li van Zinnicq Bergmann en de gril fier der Tweede Kamer mr. Zillel senvoorts de leden der Tweedl Kamer, de heeren W. H. Bogaerdl en mr. M. Tydeman; leden del Ged. en Prov. Staten, de leden del rechterlijke macht, en van de baliel de voorzitter van den Raad vail Beroep en voorts vele notabelen eil belangstellenden. Tal van geloovil gen woonden de plechtige uit| vaart bij. Op verzoek van den overleden! waren er op de lijkkist geen bloei men of kransen, en werd er nie'| aan het graf gesproken. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is benoemd totl notaris binnen het arrondissement! Rotterdam, ter standplaats Rotter-1 dam, F. L. Har tong, candidaat-f notaris aldaar. Bij Kon. Besl. is L. A. G. d<| Sonnaville, 1 eeraar aan hetgymnal sium te Katwijk a/d Rijn, benoemt! tot officier in de orde van Oranjel Nassau. Uit Ned.-Indië! In het „Algemeen Overzicht" varl de „Java-Post" treft men het vol| gende bericht „Onbekwaam verklaard een inl lander, om de erfenis van zijn eigen} vader te krijgen omdat hijChri-| sten was. Aldus bij vonnis van Poer-1 woredjo's landraad liefst. O tempora, omores! Anno Domini 1907. Na meer dan 300 jaren koloniseerenI Na jarenang gebabbel over denl rechtstoestand der inlandsche Chris-1 tenen I Werkelijk dit is geen toestand van recht maar van onduldbaar onrecht. Gemengde Berichten. Vrede s confer entiek os ten. De pas gesloten Vredesconfe rentie heeft, meldt men aan de deelnemende Staten te zamen on geveer 7 millioen gulden gekost, waarbij ruim 21/2 millioen voor te legrammen. Men berekent dat voor feestmaleh en dergelijke genoegens ruim 1 millioen is uitgegeven. De drukke Braziliaansche afgevaardig de Barbosa heeft zich ook in dat opzicht en door de uitvoerigheid zijner telegrammen onderscheiden. FEUILLETON. Een smokkelaars-historie. einde. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers„0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 't Wordt tijd, dat ons Roomsch- Katholiek onderwijs voor jongens in de geheele stad eens voor allen, rijk en arm, goed worde geregeld I Met allen eerbied voor de katho lieke onderwijzers, die op dit oogen- blik doen wat ze kunnen, mag ge rust worden gezegd dat de capaciteit van het Katholiek Bijzonder onder wijs voor jongens in Haarlem veel te gering is. 't Is droevig om het te moeten constateeren, dat deze toestand, als op geen enkele groote plaats in het Diocees van Haarlem, juist in de residentie van onzen Bisschop voor komt! Trots alles wat is beproefd en ge werkt. Daar heerscht hier, helaas, óók op op dat Roomsche gebied zooveel half heid en laksheid. Maar 't wordt nu toch tijd, dat dit alles anders wordt! Onze Katholieken moeten ervan doordrongen worden, dat zonder dege lijk Roomsch Bijzonder onderwijs de Katholieke jeugd in dezelfde laksheid en onverschilligheid zal blijven voort leven, als tot nog toe zoovelen ken merkt. Zoo ze tenminste niet tot erger nog komt! Want de openbare onderwijzers wereld geeft allesbehalve waarborg voor het behoud van datgene, wat 't Christelijk huisgezin nog in't jeugdig gemoed tracht in te prenten! En dat wordt hoe langer hoe erger Men zie b.v. eens 'n verslagje van een „lezing", door een der openbare onderwijzers hier ter stede, den heer Saeijs, in een dorp in den omtrek gehouden. Een der plaatselijke liberale bladen geeft dat verslag, we knippen er 't volgende stukje uit: „De heer Saeijs heeft als hoofdzaak van zijn betoog de ontwikkeling der menschenrassen willen schetsen. We zeggen hier: de hoofdzaak, omdat ook een meer dan bescheiden deel van den tijd gewijd was aan de wordingsgeschie denis der aarde, van af de nevelvlek tot aan den legenwoordigen staat. De groote duidelijkheid waarmede de heer Saeijs de bekende theoriën over het ontstaan der aarde weergaf, de aanschouwelijke wijze waarop hij, mede door teekeningen, de verschillende tijdperken voorstelde, hebben Dij velen nog eens weer helder voor den geest gebracht, wat in den loop der jaren was vervluchtigd en het inzicht in deze stoute theoriën is er helderder door geworden. „Op de wordingsgeschiedenis der aarde volgde die van het organische leveneen strijd van denkbeelden, waarbij de theorie, van Darwin zegevierend uit het kamp trad; geen totale vernietiging van het levend wezen, maar voortdurende verbe tering,* een aldoor volkomener worden van het organisme, steeds een lioogero trap van volmaking, na elk tijdperk." Wij willen op een en ander hier allerminst ingaan. Maar we willen wèl elk Katholiek Van eenige wetenschappelijke ontwik keling vragen, of hij deze kinder-op voed r als den meest-geschikten leer meester voor Katholieke kinderen zou ■willen beschouwen?... En toch zijn helaas vele kinderen, door gebrek aan goed Katholiek bij zonder onderwijs, genoodzaakt het openbaar onderwijs te volgenl Zeggen we te veel, als we nog eens herhalen dat het tijd wordt voor een grootsche verandering en verbetering ten onzent, opdat Haarlem niet lan ger de schande drage, van heel 't Bisdom het minst over te hebben voor de Roomsche school en het Roomsche kind?... Met eenigen nadruk willen we hier de aandacht vestigen op een bericht, onder ons „Stadsnieuws" voorkomen de, dat melding maakt van een cir culaire, door de Vereeniging „Kinder voeding" alhier den ingezetenen toe gezonden. Dit is een terrein waar het parti culier initiatief zoovéél doen kan, zoo goed op haar plaats is, en.... zoo veel doen moet Wij ziju niet van de meening van hen, die voor zaken als deze steeds maar de gemeenschap, de overheid van stad of land, willen laten zorgen I Wij meenen dat het particulier ini tiatief, de particuliere weldadigheid; op de beste, minst-stootende, liefde rijkste wijze juist, in die ongetwijfeld bestaande behoefte voorzien kan. Althans voor een groot deel Wanneer de dames, die hier ter- stede zoo loffelijk vóórgaan, den steun dan vragen van de ingezetenen, dan behoort ieder die 't wel meent met. het arme schoolkind, naar vermogen dat werk te steunen! En daartoe sta hier onze warme aanbeveling 3) Wij liepen hem achterna om een on geluk te voorkomen, maar voor dat wij hem nog inhalen konden, waren tusschen hem en den doode reeds schoten geval len. Deze was gekwetst en zocht te ont ken, maar Newland liep hem achterna, greep hem woedend aan, wierp hem op den grond en sneed hem den hals af. Ik ontwrong hem zijn mes en onder het Worstelen kreeg hij die snede in de hand. Wij stonden rondom het lijk en wisten hiet wat wj doen zouden, toen mijn broeder kwam toegeloopen en ons berichtte dat hij den tolbeambte haastig naar de s'ad had zien gaan, zoodat wij geen tijd le verliezen hadden. Wij wierpen 't lijk Waar dit 's morgens gevonden is. Terwijl deze booswicht zijne getuigenis Oïet de meeste koelbloedigheid aflegde, schenen alle toehoorders den adem te hebben ingehouden, en nu toen hij ge ëindigd had, was het alsof een lange zucht door de zaal ging. Een vreeselijke stilte volgde hierop, terwijl aller oogen op Newland gericht waren. Tot hiertoe had de jonge man zijn hoofd gebukt ge houden alsof hij zich schaamde iemand aan te zien, maar nu hief hij 't stout omhoog, zag rond en liep langzaam cn met nadruk Mijnheer de rechter, deze getuige heeft een samenweefsel van leugens voor den dag gebracht. Ik heb gezworen den schuldige niet tr verraden, nraar iben de schuldige niet. Gevangene, antwoordde du rechter, gij moet zwijgen, gij zijt in de handen van uwen advocaat. De advocaat deed alles, wat in zijn vermogen was om den getuige door strik vragen met zichzelven in tegenspraak te brengen, doch Thomas Strange had zich te goed op alles voorbereid en zijne ver klaring bleef onveranderlijk dezelfde. Gedurende al dien tijd heeschte er eeno stilte, alsof het leven van ieder in het bijzonder op 't spel stond, en duidelijk hoorde men het gefluister der gezwore nen, terwijl zij met diepen ernst over het lot van drie medemenschen stemden, welker leven en dood van hun vonnis afhingen. Eens slechts rammelde de keten aan Newlands been. Hij was bleek, als de dood, doch het was niet de bleekheid der schuld die op zijn gelaat lag, want zijne trekken bleven vast en onveranderd. Ten laatste maakte het hoofd der gezworenen de beslissende uitspraak bekend; zij luid de, dat de beide Strange's niet aan het eerste maar wel aan het tweede, doch dat Ferdinand Newland aan beide mis drijven schuldig was. Hij is niet schuldig, riep de moe der opnieuw en sprong wild van hare zitplaats op. O, genade, genade heer rech ter. Spaar het leven van den zoon der weduwe, van haar onschuldigen goeden zoon. O, genade, genade. Meer kon zij niet uitbrengen; zij verloor het bewust zijn en werd onmachtig uit de zaal g< dragen. Schijnbaar bedaard hoorde Newland de uitspraak aan. Slechts toon hij zijne moe der zag neerzijgen, sprong hij vooruit oni haar in zijne armen op te vangen, en scheen de ketens te vloeken, die hem dit beletten. Toen men haar buiten had ge bracht scheen hij weer ruimer te ademen en wachtte de voorlezing van zijn vonnis niet kalmte af. Ik zelf sprong op, en alken aan de inspraak van mijn gevoel gehoor gevende, smeekte ik den rechter om genade voor den ongelukkigen jon geling, van wiens onschuld ik mij inner lijk overtuigd hield. De rechter hoorde mij met geduld aan eu zeide, dat ik dit alles in een smeek schrift aan den Koning kon hrengen, hetwelk hij gaarne wilde inleverenvoor het oogenblik vorderde zijn plicht echter van hem, dat hij de straf uitsprak welke de wet voor dergelijke misdaden gesteld heeft. Hierop werd het vonnis met do gewone plechtigheid voorgelezen en hield in, voor Zaoharias Strange, zeven jarige, voor Eduarcl Strange levenslange verban ning uit den lande en voorNewlaud den dood door ophanging, op den volgenden Woensdag te ondergaan. Dit langer uitstel was den ongelukkige verleend, opdat zijn vrienden tijd moch ten hebben, om hem met hunne voor spraak te dienen. Terwijl nl de aanwezigen diepe aan doening verrieden, scheen Newland alleen kalm en gerust. Rechter, zeide hij, ik dank u voor uwen goeden wil, maar ik heb geen hoop dat die mij redden zal, ja ik wensch 't nauwelijks. Mijn goeden naam is verlo ren en ik verlang diep niet te overleven. Ik ben door een ongelukkigen hartstocht verblind en door valsche vrienden verra den geworden. De man die de daad begaan heeft staat hier. Hij legde de hand op Eduard Strange's schouder, die onder de aanra king zichtbaar ineenkromp. En die daar, vervolgde hij op Tho mas wijzende, is het die hem hielp. De kwetsuur in de hand bracht de eene broeder mij toe, terwijl ik den ongeluk kige, dien de andere op den grond had geworpen, helpen wilde, en wat 't mes by den vermoorde aangaat, dat is het mijne, maar wij hadden op zee geruild, hier is Let mes, waarvoor ik het mijne gegeven heb. Maar dat verandert nu de zaak niet; ik moet sterven: en even als ik hoop van God vergiffenis te ontvan gen, zoo waar vergeef ik mijn moorde naar, t IV. Dit gebeurde deu avond voor den dag, dat de terechtstelling moest plaats heb ben, en toen de moeder ons verlaten had, liet ik mij met den jongeling opsluiten en bracht den nacht in ernstige gesprek ken en gebeden met hem door. Tegen den morgenstond legden wij ons neder en tot mijne blijdschap ontdekte ik dat Newland sliep; voordat ik zelf de oogen sluiten kon. Een gerucht aan de deur deed ons beiden ontwaken. Newland dacht zijn scherprechter te zullen zien verschijnen en op zijn bleek gelaat kon ik kennelijk bespeuren, dat moed en zwakheid in zijn binnenste he vig worstelden. De binnentredende echter was de grif fier van het Hof, en wel met een gezicht waarmee men anders geene doodstijding aankondigt. Hij berichtte dat de terecht stelling op last des Konings was uitge steld. Newlancls onschuld werd erkend en hij zelf van alle straf vrijgesproken. Van het oogenblik af, dat Newland zijne hand op Eduard Strange's schouder gelegd had, was deze door een brandende koorts overvallen en men had hem naar de gevangenis teruggeleid Het is onmogelijk de uitwerking te beschrijven, welke deze verklaring en de vertooning van het matrozenmes, dat op het heft met de letters E. S.geteekend was, algemeen teweegbracht. Hij is onschuldig, riepen alle advo caten, dié man is iu een strik geloopen. Stilte, mijne heeren, sprak de rech ter en gelastte dat men den gevangene zou wegbrengen, wat ook dadelijk ge schiedde. Ik verloor geen tijd en spoorde met behulp van een advocaat alles op, wat eenig licht over deze netelige zaak kon verspreiden, om aan ons verzcek bij den troon meer nadruk te geven maar al onze bemoeiingen waren vruchteloos en niets dan de verklaring van den ongelukkigen jongeling en onze eigen overtuiging ble ven ons over. Inmiddels verliepen uren en uren en de vreeselijke Woensdag kwam steeds nader. Ik bezocht beurtelings de moeder en den zoon. De laatste bereidde zich godsdienstig en met moed tot den dood en beklaagde zich slechts over de schande ellende, welke hij zijne moeder berokke nen moest. Deze verkeerde in den waan, dat haar zoon alleen tot verbanning ver oordeeld was en omdat wjj haar in dat geloof lieten, hoopte zy, hem te kunnen vergezellen. Gedurende de eerste dagen zijner ziekte was hij bij een hardnekkig stilzwijgen blijven volharden, doch toen zijn toestand merkbaar verergerde en hij zijn dood voelde naderen, ontwaakte zijn geweten legde op denzelfden morgen van de von- nisvoltrekking eene bekentenis af, die Newlands onschuld duidelijk bewees en zijn verklaring tot in (de kleinste bijzon heden bevestigde. Hierop moest de vrijspraak van den jongen man natuurlijk volgen. Ferdinand Newland verliet dadelijk de gevangenis en begaf zich tot zijne ge lukkige moeder, wie hij tot haren dood, de troost en blijdschap was. Ook werd hij als kapitein op hetzelfde schip ge plaatst, dat voor hem was gebouwd en sinds jaren vaart hij nu op de Oostzee hetgeen hem zelden gelegenheid geeft ons dorp te bezoeken, doch zoo dikwyls hij er komt, is hij voor mij een welkome gast, dien wij liefhebben en achten. Van de Strange's weet ik niet veel meer te zeggen. Eduard stierf weinige urerr nadat hij zijne bekentenis had afge legd, Zacharias werd naar de Botany baai gezonden, maar van den vader, de doch ter en de schurk, die zich tot getuige had opgeworpen, heeft niemand in onze streek iets meer gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1