Uit den Omtrek STADSNIEUWS. klleen voor bloemversieringen zou lij ongeveer f 5000 hebben besteed. Ingepikt. Te Heerenveen s gisteren door de marechaussee langehouden zekere H. N., handels reiziger te Groningen, verdacht van liefstal van zilverwerken te Mont- 'oort in het begin dezer maand. Hij moet bekend hebben. 'nRaar najaar! Een hevige mweersbui, vergezeld van bliksem- m donderslagen, ontlastte zich gisterenavond over Winschoten. Te Zuiderveen werd een schaap in ie weide gedood. Ontoerekenbaar. Eenman uit Delft, die uit het gebouw der Technische Hoogeschool aldaar een rijwiel had gestolen, doch door des kundigen ontoerekenbaar was ver klaard, op grond van storing in zijn verstandelijke vermogens, werd, bij het vernemen der beschikking door de Haagsche rechtbank, dat hij voor den proeftijd van één jaar in een krankzinnigengesticht ge plaatst zou worden, zóó woest, dat vijf veldwachters noodig waren om hem in bedwang te houden 1 Afschaffing Rotterdam se h e k e r'm i s. Bij den Rotterdam- schen gemeenteraad is ingekomeD een serie adressen, waarin afschaf fing der kermis wordt verzocht. Van een hond die een huis kocht! Toen in het hotel „De Rozenboom", te Bussum, per ceel I der vestiging „Walden" werd afgemijnd, geschiedde het, dat een viervoeter, die binnengelaten wilde worden, kort nadat de makelaar „één" had geroepen en nog niet den hamer op tafel had geslagen, een luid „waf" liet hooren. Geluk kig voor den eigenaar, zijn bij ge combineerden afslag de perceelen opgehouden. De staking te Rotter dam. Door de scheepvaartvereeni- ging te Rotterdam is aan het be stuur van de stakende bootwerkers kennis gegeven, dat indien zij Maandag a.s. het werk niet hervat ten, de «takers blijvend zullen worden vervangen. De Zaanlanische verlo ting. De hoofdprijzen van de Zaan- laudsche verloting zijn gevallen op de volgende nummers: 6105 vier vette koeien2099 twee vette koeien; 8966, 825 en 3173 een vette koe; 5345 eetkamer-ameublement 8033 en 7156 een vaarsche koe3703 en 5366 een pink. Een boot in beslag geno men. Wegens het aan boord heb ben en vervoeren van vee, afkomstig uit een afgesloten kring (mond- en klauwzeer), is te Zwolle gisteren door de justitie de nachtboot op Amster dam in beslag genomen. Politie is ter bewaking aanwezig. De gewone goederen werden gelost, doch de boot kon gisterenavond niet vertrek ken. De We«tlandsche tram. Naar men uit Westland mededeelt, moet er ernstig sprake vaD zijn om de Westlandsche stoomtram door eene electrische te vervangen. Het moet vooral buitenlandsch kapitaal zijn dat voor deze plannen beschik baar wordt gesteld. Dezer dagen zou eene beslissing genomen worden. Brand. Te Luijksge&tel is gis terenavond het huis van J. S., afge brand. Ook de inboedel, alsmede een geit en een varken, gingen door het vuur verloren. Met moeite kon de brandweer het belendende huis van D. behoudendit kreeg echter veel schade. S. is slecht gedeeltelijk, D. in het geheel niet verzekerd. V r e e e 1 ij kGis erenavond te zes uur is bij het uitladen van suiker bieten aan ae Handelskade te Dord recht de werkman G. Zwart, van Grevelduin-Capelle, Noord-Brabant, van de loopplank in het water ge- leden onmiddellijk in de diepte ver wenen en verdronken. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Zoo'n «churk! Te Otter- sum werd een tweejarig kind van den landbouwer J. door een tilbury overreden. Een der wielen ging den kleine over het hoofd. De in. zittende een bekende Pruisische boer, aldus de „V. Ct.", reed dood kalm door zonder naar het overre den wicht om te zien. Toegeschoten buren namen in- tusschen den armen kleine op. Ofschoon het geen teekenen van leven meer vertoonde, hoopt men toch nog op het behoud van z'n leven. De zaak wordt onderzocht. Speculeeran! Wij ontvin gen «en circulaire van een mijn heer uit den Haag, waarin, na een klacht over de spekulatie-zucht onzer natie, wordt voorgesteld een „bond te stichten tot het tegengaan van overmatige spekulatie." Het „D. v. N.," dat óók die circulaire ontving, stelt voor: Men stichte een bond tot het tegengaan der buitensporigheden van fanatieke bondenmakers Wat zou men met 'n bond tegen spe kulatie beginnen? Leert den men schen de christelijke tevredenheid en de prikkel tot spekulatie is weggenomen I Van den Heemsteedschen Gemeenteraad. (Zitting van gisterenavond.) Gisterenavond vergaderde de Raad der Gemeente Heemstede on der voorzitterschap van den Bur gemeester v. Lennep. Nadat de notulen waren voorge lezen en goedgekeurd werd thans gestemd over 't voorstel van B. en W. betreffende een wijziging van art. 2der Verordening omtrent den dienst der brandspuiten. Deze wijzi ging betreft het af koopen van den dienst voor f 3 per jaar. Tot heden was het f7.50. Met 7 stemmen tegen en 4 voor werd voorstel verworpen. Daarna stelden B. en W. voor de afkoopsom terug te brengen op f5.Ook dit voorstel vond nog al wat tegenkanting. De heer Meeuwen adviseerde dit voorstel terug te nemen of het althans uit te stellen tot later. Het geheele stelsel der brandweer deugt niet. Spr. zag veel liever ,een vrijwillige brandweer met goede salarieering. De voorzitter gevoelde wel iets voor dit voorstel. Maar, waarvoor toch die brand weer af te breken, zei de heer v. d. Berg. Is zij niet goed?Niemand klaagt erover. Een ander lid vreesde voor de hooge kosten, die een vrij willige brandweer zou vergen. En resultaat verwachtte hij er toch niet van. Ten slotte stemde de Raad over 't voorstel van B. en W. om de afkoopsom op f 5 te brengen. Thans werd 't voorstel aange nomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Aan K. Hoesbergen werd afwij king der Bouwverordening toege staan. De aannemer van het ophalen van haardasch en vuilnis vroeg ver hooging van weekloon)en wel f2. Maar dat vonden B. en W. wat te veel, doch achtten f 1,00 wel ge- wenscht. De heer v. d. Berg verzette zich tegen elke verhooging, de gemeente heeft zich welwillend genoeg tegen over den aannemer Freijer gedra gen. Er waren evenwel leden, die verhooging wel billijk vonden. De aannemingssom is veel te laag ge weest. En nu zijn er 27 straatkolken na de aanneming bijgekomen, die hij schoon moet houden. Het voorstel van B. en W. f 1 verhooging, werd aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Een voorstel van B. en W. om trent het maken van een houten pijpwel bij de Glipperbrug kwam thans in behandeling. 't Drinkwater deugt daar niet. Bij een onderzoek is dit duidelijk gebleken. De firma Malefijten Zn. te Overveen adviseerde nu een hou ten pijpwel te slaan voor f265. B. en W. stelden voor op dit advies in te gaan. Maar krijgen we nu weldra de waterleiding? vroeg de heer v. d. Berg. Dan was het beter dat wat uit te stellen, 't Is jammer van [de kosten. De Voorzitter vermoed de, dat die waterleiding nog wel wat kon wachten, de mensclien moeten toch in dien tijd goed drink water hebben. Dat vond de heer Honing ook. Wij weten, dat 't drink water niet goed is, dan zijn wij niet verantwoord, alvorens wij ge zorgd hebben, dat wij die menschen water geven, dat zoo goed mogelijk is. Hierbij sloot zich de heer dr Dr;:g volkomen aan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met algemeeue stem men. Aan den gemeente opzichter moest ingevolge art. 14 zijner instructie een uitkeering geschieden en wel voor 3 belangrijke werken, die onder zijn leiding zijn uitgevoerd De opzichter, de heer Etmans, die slechts f300 salaris ontvangt, be hoort 2i/2 te ontvangon der 3 aannemingssommen. De Raad vereenigde zich hier mede. De Raaddoopte voorts eenige nieuwe straten met: Oosterhoutlaan, Lin- naeuslaau, Vijverlaan, Spaarnelaan, Middenlaan, Kraaiennesterlaan, Beelslaan, Jacob van Lenneplaan, Boschlaan, Camplaan, Fonteinlaan, Zuiderhoflaan, Bronsteeweg, Bin nenweg, Raadhuisstraat, Raadhuis plein, Iepenlaan, Heerenweg. De Maatschappij Bosch en Vaart had een adres ingezonden over den aanleg van een gedeelte straat, n.l. 20 M. lang, bij 't Oranje Plein. Er worden daar een 3 tal huizen gebouwd. Het voorstel van B. en W. om aan den wensch tegemoet te komen, werd goedgekeurd. De borgtocht van den gemeente-ontvanger werd bij besluit van den raad opgeheven. Nog werd vastgesteld de rekening van 't Burgerlijk Armbestuur dienst 1906, die aanwees in ontvangsten f6962,95 en in uitgaven f6608,54. Het batig saldo bedroeg f354,41. Dejbegrooting dienst 1908 werd eveneens goedgekeurd in ontvansten en uitgaven, aanwijzend een bedrag van f6920,49. Hierra werd ^oorged' agen de hoofdschotel van deze zitting, n.l. de gemeentebegrooting over 'tjaar 1908. De financieele Commissie had de begrooting onderzocht en rappor teerde bij monde van den heer Honing. Deze bracht hulde voor de keurige memorie van toelichting, die de begrooting vergezelde. Principieele bezwaren zijn bij de Commissie tegen deze begrooting niet gerezen. Alleen enkele kleine detailpunten. De jaarwedden der wethouders werden gebracht van f50 op f 100. Een der leden vond een verhooging van 100°/o wel wat veel. Toch werd 't voorstel goedgekeurd. Verder werd voorgesteld de pre sentiegelden te verhoogen, die be dragen thans f85 te zamen, te brengen op f 2 per zitting en per lid Er zijn meer leden gekomen en veel meer vergaderingen. Kwamen alle leden op alle vergaderingen, dan zouden de leden thans 80 ets ont vangen. Dat is een paskwil. Schrap dan liever 't presentiegeld geheel, zei de Voorzitter. Maar presentie geld is wel nuttig. De heer v. d. Berg vond een verhooging van 200 0/0 ineens al te mal. Het lidmaatschap van den raad is een eerepost. Ea dan moet men geen geld aannemen. Dr. Droog zag in het toekennen van presentiegeld een kleine ver goeding van de vele uitgaven die de raadsleden hebben te doen. Dat vonden andere leden ook. 't Voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer v. d. Berg was er tegen. 't Salaris van den ambtenaar tei secretarie bedroeg f 300. Men wilde dat op f500 brengen. Maar enkele leden vonden beter een gratificatie van f200. De Voorzitter tegen 't woord „gratifitie" zijnde, adviseert die f200 te noemen een „personeele toelage". Anders moet elk jaar 0 vei die f200 gestemd worden. De Heer v. d. Berg was er tegen. Voor f 300 kan men best degelijke personen vinden, die blij zijn te mogen komen. Daarom mag de Raad geen f500 geven, waar hij voor f300 klaar kan komen. Te heer Honing wees op het groote nut voor een gemeente een goed ambtenaar te hebben. Deze ambtenaar is een goede. En die dieni in eere gehouden te worden. Er werd nog veel over deze zaak gesproken. Ten slotte werd de per soneele toelage goedgekeurd. D< h«er v. d. Berg was er^tegen. De heer v. d. Berg vroeg of de Kerk recht had gratis gebruik te maken der gemeenteklok. De voorzitter antwoordde beves tigend. De heer v. d. Berg adviseerde tot aanbesteding van schrijf behoefte,- en drukwerken. Do Voorzitter zag daar geen nut in voor zoo'n kleine gemeente. (D< gem. Dongen laat steeds alles aan besteden, ook de levering der ge drukte stukken. Red. N. H. Ct.) Verder vroeg de heer v. d. Berg aanbesteding van 't onderhoud dei plantsoenen. Enkele leden, ook de voorzitter, ontrieden dit. Het onder houd zou dan niet naar behooren geschieden. De heer v. d. Berg bedoelde maar een onderhandsche inschrijving voor de hoveniers uit Heemstede. Doch het bleek, dat dit reeds gebeurde. Eu het zal ook gebeuren Dr. Droog juichte in 't algemeen de begrooting toe, inzonderheid dc posteD voor licht, rente en aflossing der gasfabriek. Dr. Droog vond verder 't onder houd der klok in den toren, f55 per jaar, wel wat te hoog. Het bleek dat de ouderdom der klok hier wel wat schuld aan had. De post is ook slechts geraamd. Gaarne had spr. een subsidie op de begrooting voor een commissie in den zin der Woningwet voor 't W oningentoezich t. De Raad had dit reeds vroeger in beginsel uitgemaakt een derge lijke Commissie gaarne te willen subsidieeren. Maar die Comissie is er nog niet. Dr. Droog, meende, dat B. en W. dan die gelden wel konden krijgen. De geheele begrooting, in ont vangsten en uitgaven aanwijzend een bedrag van f 57399,52 werd vervol gens goedgekeurd. Met ingang van 1 Januari zijn de salarissen van Burgemeester en Seeretaris gebracht resp. op f1500 en f1400. Gedeputeerden hebben de ge meenterekening over 1906 goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Crommelin de nieuwe straatbordjes vast te maken aan holle pijpen. De Heer Okker vroeg verbetering van den straatweg bij de Glipper brug. De Gedeputeerden hebben aan H. M. de Koningin ter vernietiging voorgedragen als zijnde het strijdig met 't algemeen belang het [verbod in de politieverordening, aan de ingezetenen om particuliere buizen door gemeentewegen te leggen. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de Voorzitter daarna de ver gadering. UIT HEEMSTEDE. 24 October 1907. I |Mijn belofte aan de geachte di rectie en redactie vervullend, zal ik nu beginnen van tijd tot tijd een en ander over Heemstede in de Nieuwe Haarlemsche Cou rant te schrijven en wel op de al lereerste plaats over het Katholiekt Heemstede, want Katholiek is het, zelfs overwegend, al wordt door de uitbreiding van Heemstede naai den kant van Haarlem de verhou ding van het aantal Katholieken tot dat van do andersdenkenden iets ongunstiger dan ze vroegei was; we behoeven evenwel nog geen vrees te hebben, dat Heemstede spoedig ophouden zal een Katho lieke gemeente te zijn van de on geveer 6800 inwoners zijn bijna 3/4 Katholiek. De overgroote meerderheid be hoort tot de parochie Berkenrode, zoo genoemd naar de vroegen parochiekerk, welke gebouwd was op grond van de voormalige am bachtsheerlijkheid van dien naam. Een kleine dertig jaar terug bleek deze Kerk te klein en moest naar een nieuw en ruimer godshuis worden omgezien. Het Kerk bestuur, door de welwillendheid van dei eigenaar daartoe in staat gesteld, kreeg de beschikking over een uit gebreid terrein aan Straatweg en Kerklaan, een deel van het eens aanzienlijke buïten Knapenburg, en spoedig verrees een sierlijk GothiscL gebouw, met slanken toren, aan den voorkant door een grasveld met heesters beplant van den weg ge scheiden. De plek waar de kerk ligt, is allerbekoorlijkst te midden van het geboomte en m«n mag ook hiei den)Roomsch Katholieken den lot niet onthouden, dat zij een geschikte omgeving wisten te kiezen, om hun godshuizen uit een esthetisch oog punt een aantrekkelijk uiterlijk ts geven. (Dr. H. Blink. Van Eems tot Schelde). Langzamerhand werd de parochie kerk het middelpunt van meer dere katholieken instellingen. Zoo verrees op de Kerklaan de -St. Bavo stichting, een te huis voor ouder van dagen en wezen uit de parochie ook dit gesticht werd vergroot en van buiten de parochie werden toei bejaarde dames en pension genomen Op dit oogenblik wordt een ge heel nieuwe vleugel bijgebouwd en het bestaande gesticht ondergaa' vooral inwendig een groote veran dering, die zal blijken een groote verbetering te zijn. Wanneer hel werk voltooid is, hoop ik er nop eens meer van te schrijven. Even eens werd op de Kerklaan een tien jaar geleden een R. K. Meisjesschool gebouwd met bewaar en naaischool Ruim 400 meisjes zijn op deze in richting aan de goede zorgen van de Eerw. Zusters Franciscanessen van Rotterdam toevertrouwd. Nog pas een paar maanden geleden werd de school met twee frissche en ruime lokalen vergroot. Schuin tegenovei de Kerk aan den Rijksstraatweg werd drie jaar geleden een R. K Jongensschool gebouwd, bestuurd door leeken. Deze school met 60 leerlingen begonnen, telt er nu ruim 200. Op beide scholen, fraaie gebou wen, aan alle eischen van den tegen woordigen tijd voldoende, wordt ook onderwijs gegeven in de moderne talen. De meisjesschool is gebouwd in een gedeelte van den pastorie tuin, de jongensschool op de plaats waar vroeger de parochiekerk stond. Een stichting uit den allerjong s en tijd is het R. K. Vereenigings- gebouw aan den Straatweg naast de jongensschool. Zooals de naam zelf aanduidt is het bestemd tot ver gaderplaats voor de verschillende R. K. Vereenigingen uit de parochie. Sommige dezer houden er al ge regeld vergaderingen, terwijl de enkelen, die er z'ch nog Diet ge vestigd hebben wel spoedig zullen volgen gedeeltelijk ook moet het dienen voor het eerstdaags op te richten jongenspatronaat. Voorts biedt bet ruime en schoone gele genheid tot het houden van mee tings, bruiloften, tentoonstellingen en uitvoeringen op verschillend ge biedt, want behalve een heel gezel lige conversatie- en recreatiezaal bevat het een groote en ruime zaal, waarin gemakkelijk een zes hon derd menschen een zitplaats kunnen vinden. Op 't oogenblik is een bekwaam kunstenaar bezig er een tooneel- decoratie aan te brengen, zoo schoon en volledig, dat Heemstede in dit opzicht met menige stad zal kunnen concureeren. Èn wat licht, èn wat accoustiek betreft, voldoet de groote zaal uitstekend, zoodat vele gebou wen en zalen in de groote steden voor^haar moeten onderdoen, zoo werd mij reeds meermaals verzei erd door menschen, wiens beroep hen nog al eens met dergelijke inrich tingen in aanraking brengt, 't Zal me dan ook niet verwonderen, of ze zal in het nu begonnen winter seizoen voor verschillende doelein den worden gebruikt, mogelijk ook wel door vereenigingen of corpo raties van de omliggende gemeen ten. Moge het zoo zijn HEEMSTEDE. Goed afgeloo- pen. Op de Kamplaan geraakte een sulky in de rails van de stoom tram een wiel liep van het voer tuigje af, zoodat het omsloeg en de berijder legen den grond werd ge worpen. Hij kwam er gelukkig slechts met een bemodderd pak af. i,SPAARNDAM. Subsidie. Bij Kon. Besluit is de buitengewone subsidie voor deze gemeente in zake het Lager Onderwijs bepaald op f1325. BLOEMENDAAL. N i e u w 1 a 11 fi ll ui s. Door burgemeester en Wet houders dezer gemeente is aan den heer G. P. J. Beccari te Haarlem, vergunning verleend, tot het bou wen van een landhuis, in het Duin- lust-Park alhier. ZANDVOORT. Het nieuwe station. De werkzaamheden aan den bouw van het nieuwe station alhier zijn in vollen gang. I e fundamenten, die van beton opgetrokken worden en den 3den November gereed moeten zijn blijken dien datum niet opgeleverd te kun nen worden. Den aannemer is een maand langer uitstel toegestaan. Ook des nachts wordt nu, in ploegen, gewerkt. YELSEN. Dorps mede feest viering. Men meldt uit deze ge meente De heer W. de Liefde en zijne echtgenoot®, behoorende tot de oud ste inwoners van het dorp Yelsen, hepen den 5e November a.s. den dag te herdenken, waarop zij, vóór 50 jaren in den echt zijn verbon den. Terwijl zij Dinsdag voor een paar uren afwezig waren, is door de Vel- senaren de voorgevel van hun huis geheel met groen versierd. Toen 's avonds eenige lampions, die tus- schen 't groen waren opgehangen, brandden, gaf dit een aardig effect. Een en ander geeft wel bewijs, hoezeer die oude luidjes alhier wor den hooggeacht. Dol? Poor de politie op Wijker- oog is een losloopende hond dood geschoten, die vermoedelijk lijdende was aan hondsdolheid. IJMUIDEN. Naar Zuid-Afrika. De heer C. van Swisk, onderwijzer aan de Chr. school alhier die zooals we al vroeger meldden, is benoemd aan eene zelfde school in Zuid Afrika, zal daar dezer dagen heen vertrekken. BENNEBROEK. De Raad dezer gemeente is tegen hedenavond 25 October des avonds om 8 uur, bij eengeroepen, ter behandeling der navolgende zaken 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen; 2. aanvrage eervol ont slag van een der ambtenaren van den burgerlijken stand; 3. request bloemistwerkliedenvereeniging4. af- en overschrijving op begrooting 19075. behandeling begroothrg 1908. HILLEGOM. Te water. Gisteren had de groenteboer C. Luk, alhier toen hij een kar groenten vervoerde het ongeluk te water te geraken. Niet dan met veel moeiteslaagde men er in de honden en de kar weer op het drooge te brengen. De man kwam er alzoo met een nat pak en met den schrik af Mr, F. A. Bijvoet, f Mr. Bijvoet, Katholiek raadslid van Haarlem en bekend rechtsgeleerde, is hedenmiddag half twee uur overleden. Reeds geruimen tijd lijdende on ze Courant heeft den lezers voortdu rend van zijn toestand op de hoogte gehouden is hij ten slotte, voor zien van de Genademiddelen der H Kerk, kalm en zacht door den dood uit zijn lijden verlost. Mr. Bijvoet was op 20 April 1869 te Bloemendaal geboren. Hij maakte, na het Gymnasium te hebben door- loopen, zijn academische studies aan de universiteit te Amsterdam. In 1895 promoveerde hij op een dissertatie, ge titeld: „Over het vrijwillig terugtre den bij Poging", een proefschrift dat blijken gaf van scherp vernuft en zeer is geprezen. Als journalist was hij eerst eenigen tijd werkzaam, n.l. als hoofdredacteur van den „Nieuwe(n) Limburger Koe rier"'; in 1897 vestigde hij zich hief ter stede, waar hij op 5 Juni als advo caat en procureur werd ingeschreven. Spoedig kreeg hij bekendheid in en buiten onze stad, vooral als curator in het faillissement der Noord- en Zuid Hollandsche Bank (Ed. de Lanoy). Bekend is ook de schitterende verde diging die hij voor de Haarlemsche Rechtbank uitsprak ter gunste van den ZeerEerw. Heer Pastoor van Bever wijk, beticht de relletjes te hebben aangestookt bij het optreden van den afvalligen monnik Froch aldaar. Mr. Bijvoet kreeg zoo langzamer hand een enorm drukke rechtspractijk, die hem als scherp jurist bij de Balie zoowel als bij het publiek geëerd en gezien deed worden. In 1901,[op 16 Juli, werd hij gekozen tot gemeenteraadslid in district II, welke functie hem sedert dien door 't vertrouwen van alle partijen onaf gebroken werd [toevertrouwd. Hij nam in onzen["Raad_[een werkzaam deel aan de beraadslagingenzijn medewerking aan 't werklieden-reglement, 't pensi oen-reglement' en andere sociale vraag stukken is steeds hoog gewaardeerd, evenzeer (als zijn daadwerkelijke ar beid in de Commissie voor de straf verordeningen (Art. 166 Gein. wet) waarvan hij vaak rapporteur was. Intusschen was mr. Bijvoet'? ge zondheidstoestand zeer slecht: in het begin van de vreeselijke ziekte, dia hem ten slotte ten grave heeft gebracht, werd een been zelfs tot de heup toe afgezet, zoodat hij zich op krukken naar de Raads- en Rechtbankzittin gen moest begeven. De waardeering die Mr. Bijvoet ge noot, was intusschen algemeenbij zijn herstel werd hij nog onlangs officieel door den President der Recht bank en den Burgemeester geluk ge- wenscht. Het'[herstel was echter slechts een opflikkering bleven later stortte Mr. Bijvoet weer in, en de vreeselijke ziekte die hem ondermijnde, tuberculose, heeft ten slotte op zijn werkkracht en sterken geest de overwinning be haald. Mr. Bijvoet was nog lid der Be roepscommissie voor de 13 Kath. scholen in het dekenaat Haarlem, bestuurslid der afd. Haarlem van de Vereeniging tot oprichting van Volks sanatoria enz., rechtsgeleerd consulent van het Hollandsche bloembollen- kweekersgenootschap, commissaris der Vereeniging „Koninginnedag," rechts kundig adviseur van den Ned. R K. Volksbond, afd. Haarlem, en onder voorzitter der Onderl. „Brandwaarborg- Vereeniging voor de gemeente Haar lem." Met hem is weggegaan een man, die in het openbaar leven onzer stad een groote en eervolle plaats bekleedde. In het Katholieke leven is Mr. Bijvoet niet zoo op den voorgrond getreden: de onderwerping en het geduld waar mede hij zijn smartelijke ziekte droeg, en de overgeving aan Gods Heiligen wil, waarmede hij den dood inging en hopen we het Eeuwige Leven, zullen echter zeker voor hem spre ken bij den rechterstoel Gods. Hij ruste in vrede! Personalia, De heer Mr. J. H. Enschedé alhier is gisteren gekozen tot be* stuurslid der Vereeniging van leden van Nederlandsohe Ridderorden, Tot secretaris r. d. Comm. van toezicht over het Gesticht Meeren- berg is door Ged. Staten dezer Pro vincie benoemd de heer A. Lith, burgemeester yan Oud-Beijerland. „Kindervoeding." Door deze vereeniging is een circulaire aan onze ingezetenen rondgezonden, 0. m. het volgende wordt gezegd De staking dersigarenma kers. De stand der sigarenmakers- stakir.g bij de firma Lamp in de Kromme Elleboogsteeg waarvan we dezen week berichtten, blijft vrijwel gelijk. Die staking duurt nu reeds 9 weken. De 4 sigarenmakers worden finan- tieel gesteund door de Federatie van sigarenmakers en tabaksbewer kers. A.s. Zondag 1 uur zal de plaat selijke afdeeling der Federatie in „Ons huis" vergaderen om de kwes tie nogmaals te bespreken. Voor de labriek wordt nog ge trouw door de werklieden gepost. Om de twee uur lossen zij elkaar af. De 4 werklieden op deze fabriek verdienden een weekloon resp. van f8, f8, fll en f14. Aan 't merk sigaren, waarover de kwestie ontstaan is, werkten slechts 2 menschen. Indien de pa troon het verhoogde arbeidsloon toestond, dan zouden die 2 werk? lieden ieder per week f 1 hoogstens fl.50 meer verdienen. Een kwestie dus van f3 per week. Verhooging der broodprij zen. Al of niet met medewerking der Haarl. Brood en Meelfabriek wordt nu Maandag algemeen door de bakkers de prijs van 't brood verhoogd en gebracht op 16 ets. Intnsschen zijn reeds vele bakkers tot deze verhooging overgegaan. Morgen wordt deze verhooging per advertentie bekend gemaakt. De aanrijding in 't Bloe- mendaalsche bosch Gisteren hebben wij uitvoerig geschreven over 't hangende geschil tusschen den heer Schollen van Batavia en mej. Kouwenhoven uit Schoten be treffende de aanrijding, waardoor 't rijwiel van mej. Kouwenhoven ge heel werd verwoest. Naar wij thans vernemen heeft de heer Scholten eieren voor zijn geld gekozen en gisterenmiddag aan de eischeresse de gevraagde scha deloosstelling uitgekeerd. Een mooi succes voor mr v. d. Meulen. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2