53 Een toekomstbeeld: hoe een groote oorlog er binnen enkele tientallen jaren waarschijnlijk uit zal gaan zien, als de luchtschepen een actief deel aan den strijd zullen gaan nemen. werden betrokken, was de militaire luchtscheepvaart. En hierover is geen regeling k unnen worden getroffen! Dat teekent! Men weet dat de nieuwste vindingen van den modernen tijd dadelijk al worden in beslag genomen door dat alles-ve rslindende monsterhet militairisme. De draadlooze telegrafie is pas deze week voor den handel en voor het gewoon verkeer over den Oce aan, in gebruik genomen en de groote steamers heb ben sinds een poosje een eigen dienst. Maar allang vóór dat alles had Duitschland een militair „tele- funken"-station en een heel corps veld-telegrafisten voor zijn leger, en was ook in Engeland en Frank njk een militaire afdeeling hiervoor opgericht. Met de bestuurbare luchtballons is het precies eender gegaan. De eerste uitvinder, Santos Dumont, was nog aan het proefnemen,toen de Fransche kapitein Renaud van het korps militaire luchtschippers te Meudon hem al met een militairen luchtballon in bestuurbaarheid op zijde streefde. En de Fransche legerballon „La Patrie," die de eerste is van eene reeks van dergelijke luchtmonsters, stond bovenaan op de serie der goed geslaagde luchtvliegers, totdat graaf Zeppelin met zijn grooten ballon het record van bestuurbaarheid °p zijn naam kreeg. Eu nu lezen we dan waarlijk ook, dat Zeppelin's ballon en uitvinding aan het Duitsche legerbestuur overgegaan Voeg daar nu nog bij, dat Engeland ook al een mili tair luchtschip heeft, en desnoods ook dat in ons klein landje pas een vereeniging voor luchtscheep vaart werd opgericht die merkwaardigerwijs bijna heelemaal bestaat uit generaals en admiraals en andere officieren van vloot en leger dan zal het u duidelijk worden dat de militaire luchtballon, be stuurbaar of niet, het luchtschip voor handelsver keer of reizigers-vervoer heelemaal op den achter- grend dringt. En zoo gaat het dan ook toe naar een oorlog in de lucht. De voorstelling, hierboven gegeven van zoo'n toe komstoorlog, mag wat fantastisch lijken, maar we kunnen er zeker van zijn, dat als 't zoo doorgaat, er volstrekt geen overdrijving in ligt. De luchtschepen der Franschen kunnen al vier personen meedragen en een hoeveelheid bagage van honderd kilo's. En Zeppelin's luchtschip voert een last van personen en ballast mede die vier maal zoo groot kan zijn. Laat die „bagage" eens bestaan uit ontplofbare stoffen, en bereken dan de gruwelen, die van zoo'n gevaarte uit de hoogte over een stad, een kamp, een vijandelijk legerkorps, kunnen wor den uitgestort En oefent zich op dit oogenblik niet de artillerie van 'alle landen in het schieten op luchtballons?.... Neen, het is vrij zeker, dat we eerlang eskaders van luchtschepen elkaar zullen zien bestrijden, en vloten van lucht-monitors aanvallen zullen doen op forten. Onze schets lijkt er een uit Jules Verne. maar zijn Jules Verne's fantastische schetsen niet nu reeds door de werkelijkheid verre overtroffen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 13