DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem ZATERDAG 26 OCTOBER 1907. No. 6721, 32ste Jaargang Bureaux van Redactie en Administratie: Bnterc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit J^ee bladen, beneuens de ^Hiciëele Kerklijst en Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Verloren. We hebben verloren. Maar verloren met eere. zulk een verlies is geen schande. De candidaat der liberalen, radicalen socialisten, Mr. Losècaat Vermeer, 18 met een zeer kleine meerderheid Sekozen tot lid der Provinciale Staten, 'baar de Christelijke Kiezers hebben £e eer, dat ze hun candidaat zóóver bebben gebracht als bij heugenis nog birnrner bij een verkiezing in de ver enigde districten van Haarlem is geschied. Haarlem in zijn geheel heeft een jbeerderheid aan den anticlericalen bbnt, als liberaal en socialist tegen de Christelijke partijen één lijn trekken. Dat is immer zoo geweest. Maar deze verkiezing is een voor deken dat het niet altijd zoo blijven JAU Dat er kentering komt. Dat het Christelijk leven, als overal in ons hand, veld wint. Dat we vooruitgaan Over de uitgebrachte stemmen wil- 'eb we niet na-filosofeeren. Dij een verkiezing als deze, waarbij zooveel kiezers thuis bleven, is dat al Sanschelijk onmogelijk. Maar dit kunnen we toch zeggen, bat ondanks de ongunstige omstandig heden waaronder onze propagandisten 'httnaal moesten werken, ondanks de vele thuis blijvers ook aan Roomschen hant, een resultaat is bereikt dat de heste kenners van den politieken ho rizon onder ons bijna niet mogelijk hebben geacht! Voor de toekomst is deze tusschen- Djdsche verkiezing een belofte en een Prikkel: een belofte want nu Haar- dm steeds vordert op den weg naar rechts, nu het Roomsche leven vooral M krachtiger wordt, nu de overeen stemming en loyale samenwerking der Christelijken geen twijfel meer lijdt, bu belooft de toekomst 't beste voor °nze Christelijke partijen! En een prikkel want met die goede hoop voor later is het goed perken, en onze propagandisten zullen zich door deze verkiezing, al mocht Hie geen. onmiddelijk resultaat ople veren, zonder eenigen twijfel voelen aangespoord tot blijvende actie, tot steeds groeiende werkkracht I G. W. Met genoegen hebben we het be richt ontvangen en onder ons stede lijk nieuws heden opgenomen, dat D. H. de Bisschop van Haarlem 'b beginsel zijn goedkeuring heeft gegeven aan het plan, om hier ter stede een vereeniging op te richten ib den geest van die, ter bevordering van geloof en wetenschap beide, elders hestaan. 't Zou ons nog aangenamer zijn geweest, wanneer na den langen tijd van voorbereiding, gedurende welken deze zaak al hangende is geweest, de definitieve goedkeuring der statuten nu door ons had kunnen worden bericht. Doch ook deze principiëele Bisschop pelijke instemming met het plan ontvangen we met dankbare vreugde, tevens omdat ons daardoor de ge legenheid wordt geboden, over het „hoe" nog een woordje te zeggen. Want Haarlem staat in dit opzicht in een bijzondere positie. De wakkere Roomsche Volksbond doet er op sociaal en wetenschappe lijk gebied onder zijn leden reeds zeer veel. En ook onder de mannen van hoogeren stand, veelal onze leidersin de Roomsche actie, is Gode zij dank een krachtig besef van wat het Ka tholieke leven van den huidigen dag eischt, kenbaar. Maar er is nog een breede schare, die een vereeniging met een eenigs- zins hooger intellectueel standpunt als dat, wat de bestaande kringen kunnen geven, noodig heeft voor 't volle op leven tot de Roomsche beweging! Geen gezelligheidskringetje, geen leesgezelschap, ook geen deftige ver gadering, geen prettige avond-tijdpas- seering noch een club van bezadigde en bejaarde heeren hebben we noo dig in Haarlem. Hoe loffelijk ook zulke kringen zijn, hoeveel goed ze kunnen doen en ook deden, daaraan bestaat nü geen behoefte. Maar wèl aan een ruime, breed- opgezette vereeniging, waar vooral het frissche jonge leven aan het woord is, waar jonge mannen en jongelingen degelijken Roomschen geest, en we tenschappelijke bij-kennis opdoen, waar het geslacht dat aan den drem pel staat van 't volle leven, ook levenssterkte en Roomsch weerstands vermogen kan verkrijgen in beschaafde, wetenschappelijke vorming. Zoo'n vereeniging hebben we hier niet! En daarheen moet nu, naar onze bescheiden meening, het in beginsel door Z. D. H. den Bisschop goedge keurde plan ook leiden. Die Roomsche jonge mannen; die men nu in geen enkele vereeniging haast aantreft en toch zijn ze er in onze stad, en velen! zullen in dat „G. W.", of hoe men de ver eeniging anders doopen mag, hun plaats vinden Dat de wakkere mannen, die tot dusverre zich voor deze zaak spanden en er hun moeiten en tijd voor gaven, het daarheen mogen leiden, is onze hartelijke wensch! Algemeen Overzicht. De Kerkvervolging in Frankrijk is weer een acuut sta dium ingetreden. Er zijn gebleken moeielijkheden te ontstaan bij den roof van de kerkelijke goederen, en minister Briaud c.s. hebben 't het beste ge oordeeld, om jdie moeielijkheden maar zoo spoedig mogelijk aan kant te zetten door den roof van wat der Kerk toebehoorde en voor de Kerk was gegeven, nog wat ge makkelijker te maken. Dat hebben de heeren kerkver- volgers aldus bedacht: men weet het: de Kerkelijke eigendommen zijn door de scheidingswet eenvou dig „toegewezen" aan de openbare inrichtingen van liefdadigheid van de gemeenten. Nu zijn er natuurlijk kerkelijke goederen, die vermaakt of gegeven zijn aan de kerk onder een last of een voorwaarde. Dikwijls toch zijn er goederen aan de Katholieke Kerk vermaakt met den last, uit de opbrengst van die goederen H. H. Missen te laten lezen. De burgerlijke gemeente, aan wie deze goederen komen te vervallen, kan natuurlijk zulke opdrachten niet uitvoeren. Of, waar het nog zou kunnen, willen de heeren dat natuurlijk niet! Het nieuwe wetsvoorstelbepaalt nu dat vorderingen in verband met die geestelijke goederen slechts kunnen worden ingesteld door de personen die zelf de goederen hebben ge schonken of die het contract hebben onderteekend, waarbij die goederen indertijd aan de Kerk zijn overge dragen, en door de erfgenamen in de rechte lijn van deze personen. Gevolg: een geestelijke heeft aan de Kerk 'n legaat gemaakt.... wèg is het geldde gemeente steekt het in naar za it I En men zou de gevallen natuur lijk kunnen vertienvuldigen. De roof is nu compleet. Elke opdracht om H.H. Missen te lezen voor de rust van afgestor venen, bij testament door die vrome Katholieken gemaakt, is nu afge daan. Het legaat wordt eenvoudig door den Staat aan de Kerk ont nomen, en als er soms 'n afstam meling in rechte lijn nog mocht aanwezig zijn, dan kan die, en die alleen.... het geld terug krijgen? Neen, een proces beginnen! Is de roof compleet genoeg? Dit schandelijke wetsvoorstel (onze liberale en neutrale kranten vertel len daar natuurlijk niets van en stellen 't voor als de gewoonste zaak ter wereld) zal nu wel door de Fransche Kamer, anticlericaal als ze is, er door gehaald worden. Radicalen en socialisten kijven onder elkaar over 't antimilitairisme, maar als 't eenmaal gaat om de eigendommen der Kerk te rooven, dan zijn de heeren het roerend eens En dus zal de Fransche Kamer ook dit ergerlijke wetje aannemen: waarom niet? De Katholieke Fransche afgevaar digden hebben intusschen tóch de puntjes op de i gezet en op welspre kende wijze geprotesteerd. De Castelneau zeide o.m., dat hier diefstal wordt gepleegd in 't groot: „Het gezond verstandende rechtvaardigheid eischcn, dat de goederen, waarvan hier sprake is, worden gegeven aan degenen, waar van zij het patrimonium uitmaken. Het is onbetwistbaar, dat die do naties in haar geheel moeten wor den teruggegeven aan de schenkers of hun erfgenamen, daar de voor waarden, waaronder de schenkin gen gedaan zijn, niet vervuld wer den". En de Katholiek Grousseau be wees, dat de vrijdenkers en vrij metselaars al besluiten hadden ge nomen in hun geheime vergaderin gen, om deze schandelijke wet door te zetten, zoodat ook hier weer 't wachtwoord uit de Loge werd ge geven. Maar tevens wees ook Grous seau [op de schreeuwende onrecht vaardigheid van dit voorstel. Met een paar gemeenplaatsen maakte zich Briand van de zaak af: Dat resultaat is immers toch al te voren al vastgesteld! Toch zijn er, behalve de twee reeds genoemde kamerleden, wel hatholieken die ondanks alle hoog- Kartige minachting der loge-mannen toch de regeering durven op haar nummer zetten. In Frankrijk zelf geeft dat wel niet veel, maar de wereld daarbuiten leert zoo de schandelijkheden van deze vrij metselaarsregeering wel kennen Men kent b.v. de geschiedenis van zoogenaamde „milliard der Congre gaties." „Helpt ons aan het verjagen der kloosterlingen, dat brengt een mil liard in de schatkist". Zoo werden de kiezers gewonnen voor de jacht op de religieusen. En den werklieden werd gezegd: gij krijgt voor dat milliard een Ouderdomsverzekering. Nu zijn de kloosterlingen verjaagd en de meeste goederen verkocht. Van een milliard is echter geen sprake Het meeste geld is verdwenen in de zakken der ambtenaren, ad vokaten, deurwaarders enz., vooral echter in die der zoogenaamde liqui- dateurs. Nu zitten er echter in Kamer en Senaat nog menschen, die durven vragen: waar is het milliard der Congregaties gebleven? Dat deed o.a. Riou in den Staat een half jaar geleden. Geef ons rekening en verantwoor ding, zeide Riou, geef ons de namen dergenen, die aan de liquidatie heb ben deelgenomen en noem de som men, welke zij eraan hebben ver diend. Gij zult de namen en sommen hebben, antwoordde de minister. Dat is nu bijna een half jaar geleden. En nu is er een rapport over die liquidaties. Maar nu komen de gevraagde namen toch in het rapport niet voor Natuurlijk niet, de heeren com- promiteeren elkaar niet graag Gelukkig zal de heer Riou, met behulp van nieuwe dokumenten, die hij bezit en die heel overtui gend moeten zijn, er wel in slagen het land licht te verschaffen! Het is toch wel van belang te weten, waar dat „milliard" van de Congregaties, dat tusschen haakjes allesbehalve een milliard is geble ken? kloosterpaters zijn zoo rijk nietis gebleven Over Frankrijk hebben we nóg meer te melden. In de Kamer is gisteren gede batteerd over de, al vroeger hier ter plaatse besproken onthullingen van Humbert in zake de allertreu rigste toestanden die in het leger voorkomen. Picquart, de minister van oorlog, vond die onthullingen „onkiesch" zoo iets moet je van je eigen land niet in het publiek zeggen! maar hij moest toch toegeven dat er heel wat ontbrak.... Intusschen heeft de Kamer, „kie- scher" dan de heer Humbert, er maar een doekje overheen geworpen en 'n motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat men vertrouwt dat de regeering beter oppassen zal! Intusschen is er zoowaar een „verrader" ontdekt onder de Fransche militairen. En alweer een jood! 't Is een marineofficier, Ullmo geheeten, die geheime stuk ken heeft gestolen om aan geld te komen, 't Geval is niet zoo heel dramatisch, maar 't zal in het op gewonden Frankrijk toch stof genoeg doen opwaaien. Over Marokko hebben we allerlei, elkaar tegensprekende me- dedeelingcn. Een Engelsch blad ver teld dat Koelai-Hafid metdeFran- schen en de troepen van Abdul Azis aan het vechten is bij Maga- dor, en dat hij leelijk klop heeft gehad. Maar Reuter seint dat er niets van bekend is. Wel rukt Moelai- Hafid, met 20.000 op Wat niet is, kan dus dan nog komen Nieuwtjes in drie regels. De aardbevingen in Italië zijn nog erger dan eerst bericht werd. Men spreekt nu al van 1000 dooden Deltaliaansche „modernisten" sturen een „verweerschrift" tegen den Paus de wereld in. Ze snijden zich zelf dus af! -PresidentRooseveltheeftverklaarddat hij trots alle financiëele herrie in zijn anti-trust-politiek zal volharden. Het Keizedijk bezoek. Het schijnt nu vast te staan, dat het Keizerlijk jacht in den avond van den 19den November te IJmui- den zal aankomen en eerst den volgenden morgen zal opstoomen naar Amsterdam. Op het program, dat echter nog niet definitief is vastgesteld, staan een bezoek aan het Rijksmusenm en een rijtoer. Of het corps diplomatique door Z. M. zal worden ontvangen, is nog onbepaald. Wel staat het vast, dat geen bezoek aan Den Haag zal worden gebracht. Er is voorts kans dat Woensdag 20 Nov. a.s. voor de leerlingen der „Kaiser Wilhelmschule," alhier, een ware vreugdedag zal zijn. Het voornemen toch moet bestaan, dat deze onderwijsinrichting, die zich in den steun van den Keizer van Duitschland mag verheugen,'op dien dag vereerd zal worden met een bezoek van het Keizerlijk Echtpaar. Bij het bezoek en de aankomst van het Keizerlijk Echtpaar te IJmuiden zullen de „Regentes," de „Piet Hein," de „Noord-Brabant" en de „Friesland," benevens een aantal torpedo booten tegenwoordig zijn. Hofberichten. Men meldt uit Apeldoorn In den terugkeer van het Hof is eenige verandering gekomen.Het ko ninklijk echtpaar komt hedenavond te 8.15 per extra-trein op Het Loo aan. Gisteren heeft de zuster van Prins Hendrik, de groot-hertogin van Oldenburg, van Rabensteinfeld komend, een bezoek aan het koninklijk paar in Dobbin gebracht, 's Avonds keerde de groot-hertogin terug. H. M. de Koningin-Moeder ver wacht te Bex het bezoek van de erfprinses van Erbach, die veertien dagen bij H. M. zal doorbrengen. H. M. deed de laatste dagen bij prachtig weder verschillende toeren in den omtrek H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van den Wied laten vertegenwoordigen door Hr. Ms. kamerheer jhr. mr. A.G. Schira- melpenninck. Het hof, zal ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, den lichten rouw aannemen gedurende veertien dagen, ingaande op Zaterdag 26 dezer wegens het overlijden van den prins van Wied. Hoog bezoek te Vlissingen. Er was gisteren hoog bezoek te Vlissingen. Met een extra-trein kwam daar aan de koningin van Engeland en de koningin van Noorwegen, ver gezeld van den kroonprins van dat rijk. De vorstelijke personen be gaven zich na hun aankomst alhier, verwelkomd door enkele autoritei ten, naar het aan de zuidelijke ponten gemeerd liggend koninklijk jacht „Victoria and Albert," dat Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur van hier naar Port Victoria zal vertrekken. Uit de Staatscourant. Wij ontleenen aan de St. Ct. van heden, dat bij Kon. Besluit benoemd zijn de heer C. D. Advocaat, consul generaal der Nederlanden te Sjang hai, tot consul generaal to Rio de Janeiro, met den rang van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister, voor den tijd dat hij in Brazilië werkzaam zal zijn; tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. O. F. J. Blooker Verder is lo. de commissie tot voorlichting van den minister van oorlog, omtrent de meest econo mische wijze, waarop ware te voor zien in de behoefte aan brand- en lichtstoffen bij eene eventueele in sluiting van de Stelling van Am sterdam, in oorlogstijd, ontbonden; 2o. aan den voorzitter, de leden en den secretaris der commissie flarer Majesteits dank betuigd voor 26 October. ABONNEMENTSPRIJS: 3 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 J oor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers0.05 Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f0.60 (contant) f0.60 „0.10 XIII. Hoe je uitgaat en hoe je thuis komt. Van modder, slijk en m odderpoelen.Hoe een Haar- lcitimer zich schti 'ncti moet en een vreemdeling z'n neus zal optrekken. Een Franschman aan 't station en 'n misselijk fjgaur. Hoogere belasting en duurder brood.Een verkie zing en een R. I- Je gaat uit: je doet de bekende „pan- 'tlonbeschermersheeten die dingen 'oo niet? om je beenen, je haalt je 'iets uit 'thok, je springt er op en je ri;dt freg.,.. En een poos later kom je, be- 'nodderd tot over je ooren, trots de b.^ste sPat3che:men, en met een fiets die ei wit ziet of-ie de reis door de woestijn van Gobi met den prins Borghese heeft mee gedaan, weer thuis. Als je tenminste niet ?en moddetbid genomen hebt, doordat Je fiets slipte, waarbij je dan óók nog voor de variatie je been verstuiken ot n ander ongemak opdoen kunt. Dat is zoo wat het geregeld, dagelijks terugkeer end verhaal van wat een groot deel vim 't Haarlemsehe menschdom in deze laatste dagen ondervindt. Modder, slijk, water, groote plassen en een bestra ting om je hals te breken, ais er ten minste nog een bestrating is op den weg waar je wezen moet, ziedaar wat we zien als we buiten de deur rondkijken. Haarlem is in gewone tijden al geen stad die uitmunt om haar plaveisel, maar in dezen regentijd is het een modderpoel tout court! D'r is me altijd verteld dat we hier een duren reiniginsdienst heb ben, en naar de machines die ik zoo nu en dan zie rondrijden, geloof ik dat ook wel dat „duur" bedoel ik maar het spijt me dat ik het zeggen moet: je merkt er zoo globaal genomen, niet veel van! Ja, daar zijn straten, die netjes worden gehouden, waar de karretjes met de rondo bezems rondgaan en gevolgd worden door mannetjes met lange bezems om 't weg geveegde vuil op te nemen. Maar hoe komt het, dat andere straten, singels en grachten van die reinigingskuur zoo ge heel verstoken blijven? En nu zijn dat gemeenlijk juist die stadsgedeelten, waar de bestrating het slechtst is, en waar dus het vuil 't meest gelegenheid heeft zich in vijvers en poelen te verzamelen! En onze singels! Praat me niet van de singels! Ik had van de week vergeeft me de persoon lijke uitweiding een ouden kennis over, die Haarlem nog wel eens terug wilde zien, en met wien ik een singeltje wilde óm-wandelen, 't Was toevallig een vrij dro gen middagj óók al een zeldzaamheid. Maar we zijn van armoe de binnenstad maar ingevlucht, want zonder schippers- laarzen was 't je reinste onmogelijkheid om ons voornemens geheel te volbren gen! En we zijn toen 'klas juist dien middag er over in onze Nieuwe Haar lemsehe ook èens gaan kijken of onze redactie gelijk luid, zóó die raads leden uit te veteren, die't Statenbolwerk nog oen poosje zonder bestrating wilden laten. Maar toen heb ik, met een beetje verlegenheid, de eerste de beste gelegen heid gezocht om maar gauw naar de binnenstad terug te keerenik schaamde me werkelijk! Is d&t 't mooie, 't liefelijke, t voorbeeldige Haarlem?.... D'r was precies een Fransche meneer, wie weet soms een van Vredesconferen tie, vrediger gedachtenisse, die expresse- lijk naar Haarlem was gekomen onze stad en Bloemendaal te zien. Daar lees je van in je Baedeker: „joli", „propre", „magnifique", „nature", en nog zoowat van die kwalificaties. De Franschman was hoogstwaarschijn lijk d.ódrop afgekomen, en al trof-ie het niet met weêr, want het begon toen j uist weer te droppelen en even later te sau zen, hij wilde toch blijkbaar die „ville coquette de Harlem" niet overslaan. Uit 't station zag ik 'inkomen, rond kijkend, met een vragend oog. Geen bagage dan een klein taschje, dus was er niets te verdienen, dachten de twaalf witkielen die schuilden onder tafdakje, en ze lieten de Franschman vragend staan kijken. Al zeg ik 't zelf, düt kon ik niet uit staan, en zoo oflreerde ik m'n hulp. En ik li b hem gewezen waar de stad te vinden was (die je door onze onpractische manier van doen, waarbij een nooduit gang wordt gemaakt zonder één enkele aanwijzing, zooals je die overal in 't bui tenland zien ,zou, als vreemdeling heele- maal niet ontdekken kunt)ik hèb 'm ge wezen, waar de tram stond naar Bloemend, (midden in een groote waterplas, als 'n beweegbaar eiland in een vijver, die daar enboven nog oevers had van modder, zoodat je niet dan allervuilst en nat bin nen in den wagen kondt komen)ik hèb hem uitgelegd, wat de weg was vau 't station naar het veelbezochte Bloemendaal (die vreeselijk-smerige, één modderpoel gelijkende, g; oejelige massa vuil, die Sta ten bolwerk heet); ik hèb hem voorzichtig langs eu over allerlei plassen en poelen naar 't „station1' gebracht van de elec- trische ceintuurbaan onder de klok aan de fabriek van Beijnes (waar het ontbre ken van een „abri" den Franschman in de grootste verbazing' bracht)en toen de tram aanbotste, heb ik den vreemde ling laten gaan, beschaamd over m'n ge boortestad. Waarlijk, 'ditt lag niet alléén aan liet slechte weer, en aan den regen, dat Haarlem zoo'n miserabel figuur maakte Dat zijn werkelijk dingen, die we niet voor de vreempjes, maar voor ons-zelf behoorden te verbeteren! Want op die ma nier houden we de reputatie van kleine stad of eerder van kleinsteedsohheid, die we toch zoo graag kwijt wilden zijn, al tijd maar óp ons, en het helpt ons niet of we al in andere punten nèt doen alsof w# heelemaal volwassen zijn 1 Daar is b.v. de belasting, daaraan zou je uiet zeg gen dat je in een kleine stad woont, in tegendeel, die is wel zoo wereldstadsch als 't maar kan'k Las in de Nieuwe Haarlemsehe dat er knappe koppen in den gemeenteraad zitten, die een ander belastingstelsel voor Haarlem willen in voeren. Hm, ik weet niet erg, of wij, arme belastingbetalers, daar nu wel mee gebaat zouden zijn! Zie je, 't gaat met j al die dingen net zoo als met al dat ge ve :-gader van onze Haarlemsehe bakkers in den laatsten tijd't draait op het end toch neer op.méér betalen Nu, naar wat ik gelezen heb over die bakkei s-kwestie, kan ik den menschin zooveel ongelijk niet gevenals de grond stoffen opslaan, dan moet 't product ook vanzelf' duurder worden. Ik ben zelf win kelier, en als m'n leverancier en grossier mij opslaan, wel, dan verhaal ik 't op m'n klanten! M'n middenstanders-hart is met de bakkers 1 Maar ik vrees toch óók wel een beetje dat het gaan zal zoo als je zoo dikwijls met die dingen ziet gebeuren: eens opslag, blijft opslag! Wat er eenmaal opzit, dan gaat er zoo gemak kelijk niet af. En de bakkers zullen óók moeten werken tegen de concurrentie van de broodfabriek, die naar ik las, niet opslaat. Daar heb-je 't weer: de groote industrie tegen het klein bedrijf! Enfin, ik wensch den bakkers toe, dat de prijs van hun grondstoffen heel gauw de aagte mag ingaan: dan hoop ik, dat ze den cent op 'n broodje weer zullen laten vallen, en dan zijn wij daarmee óók ge baat, wat u? Want je kunt zeggen wat je wilt, maar duurder brood is wel het grootste schrik beeld dat je de burgerij kunt bij brengen! Werkelijk, ik keek raar op, toen de Nieuwe Haarlemsehe deze week Maandag dat bericht bracht, een dag vroeger dan alle andere stedelijke cou- anten, welke don volgenden dag opeens met heele stukken voor den dag kwamen, opgeschrikt als ze waren door onze krant Ik was zoo lekker midden in m'n ver- kiezingslectuur, dat ik dat „duurder brood?" ook haast voor 'n verkiezings artikel hield! Ja, je weet nooit, in zoo'n tijd, wat er wel bijgehaald wordt't Is intusschen voor onze Roomschen dokter van den Berg tot mijn spijt niet zoo af- geloopen als ik gehoopt had, maar enfin 't scheelde toch ook maar een haar, en dat geeft goede hoop voor laterEerlang zullen we toch weer aan 't stemmen moeten, om den zetel te bezetten van wijlen Mr. Bjj- voet, betreurder nagedachtenis, die 'n heele leegte zal laten in ons Haarlemsehe leven, en wiens raadsplaats niet gemak kelijk even kranig zal zijn te vervullen door z'n opvolger! Met 'n hartelijk „God hebbe zijn ziel!" zet ik vandaag een punt achter dit Zaterdagavondpraatje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1