DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Een fatsoenlijke inbreker. ICincflerhuisirest 3l-33y Haarlem No. 6722, 328te Jaargang, Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. De 3e Algemeene Verga dering van den Diocesanen Dond van R. K. Drankbe- strïjders-vereenigingen iri het Bisdom van Haarlem. (Van onzen eigen verslaggever.) In een der bovenzalen van de Sociëteit „Vereeniging" werd gister middag half een de 3e Algemeene Vergadering gehouden van den diocesanen Bond van R. K. Drank- oestrijdersvereenigingen. De vergadering was druk bezocht. Ue drankbestrijdsters vooral waren °°k flink opgekomen. Voor de bestuurstafel was een haag van bloemen en planten aan gebracht. Paar uit rezen als het ^are uit de bloemen op de busten van onzen Heiligen Vader den Paus, ^an Haarlem's geliefden Kerkvorst A. J. Callier en van onze ge- eerbiedigde Koningin Wilhelmina. Achter 't podium een schild met Salve" en langs de wanden der 2aal overal spreuken en wenken op ~e zaak der drankbestrijding be dekking hebbend. Een en ander dank zij de goede zorgen der afd. Haarlem. Er waren tal van geestelijke en ^ereld'ijke autoriteiten, 't bestuur der plaatselijke afdeeling, tal van belangstellenden, onder wie vele Haarlemmers, en ten slotte een "O-tal afgevaardigden uit alle plaat- sen van 't Bisaom. Dij den aanvang der vergadering derd het eerst 't woord gevoerd dbor den Voorzitter van het Haarl. Hruisverbond, den heer C. G. Loh- ^eijer, die allen het welkom toeriep. Het is spr. een aangename taak dit welkomstwoord te mogen toeroepen aan deze mannen en bouwen, die allen zoo'n moedigen, z°o'n nobelen strijd voeren. De keuze Haarlem voor deze vergaderiug ls zeker te danken aan 't initiatief pater Ermann. Die keuze wordt door Haarlem op hoogen prijs ge beld. Spr. wijst ook op de beeltenissen Z. H. den Paus, Z. D. H. den D'sschop vau Haarlem en van H. b de Koningin, van wier hulp en Voorlichting de drankbestrijding Zooveel verwacht. Spr. doelt voorts op de belangrijke Ponten der agenda, die strijd zullen bergen. Maar deze strijd zal zeker ^rekken in 't waarachtig belang dör vereeniging, der drankbestrij- d'og. (applaus). De Voorzitter, de beer P. A. Hicolaas (Amsterdam) opende daar- de 3e algemeene vergadering. "Pr. deed dit met vreugde. Want steeds gaat de Dioc. Bond vooruit to bloei, in aantal afdeeliugbn, in «nantieele omstandighedeninleden- tab in het werken der afdeelingen, getuigen de vele punten op den beschrijvingsbrief. Dat is bemoedi gend. FEUILLETON, Spr. wenschte het beste succes dezer vergadering ter bevordering van den bloei van den Bond. (applaus.) De notulen, door den secretaris voorgelezen, werden bij acclamatie goedgekeurd. Vervolgens werd 't jaarverslag uitgebracht door den secretaris. Hieraan ontleenen we het vol gende In den aanvang werd gewezen op 't opgewekte leven, dat in onze dagen neerscht in 't Katholieke drankbestrijderskamp. De bond telt 27 Kruisverbonden, 14 Mariavereenigingen, te zamen tellende 1067 geheelonthouders, 2230 afschaffers en 122 matigen. Hiervan hebben de Kruisverbon den 417 g.o. 1247 a. en 122 m.de Mariavereenigingen 547 g.o.en 983 a. Met 33% is 't ledental toegeno men, doch de bloei van den Bond heeft met deze toename geen ge lijken tred gehouden. Helaas! En toch deed de bond veel naar buiten. Maar met betrekkelijk weinige resultaten. Voor de propaganda werd 't Bisdom in 3 districten verdeeld. De Bond bood aan de vakorganisaties sprekers aan voor de drankbestrij ding. Er werd een aanvang ge maakt met de oprichting van een drankweer-bibliotheek. Het orgaan „De Drankweer" telt 2850 abonnementen. De ingezonden verslagen der afdeelingen spreken van een op gewekt vereenigingsleven. Dat leven uit gich in velerlei vormen. Spr. noemt enkele voorbeelden. Met een krachtige opwekking werd 't verslag geëindigd, (applaus). Hierna was de 2e penningmees ter aan 't woord (De 1ste penning meester was wegens een sterfgeval in zijn gezin plotseling verhinderd.) De ont\ angsten bedroegen f315,24V2, de uitgaven f237.26, 't batig saldo bedroeg f77,9872- Algemeen werd geklaagd over de hooge uitgaven. Inzonderheid over de kosten door 't Hoofdbestuur gemaakt. Dit werd voornamelijk door Assendelft te berde gebracht. De voorzitter merkte op, dat volgens de statuten aan de Hoofd bestuurderen reis en verblijfkosten worden toegekend. Maar de bedoeling van Assendelft was, zooals nader bleek, of de uit gaven van 't Hoofdbestuur wel gerechtvaardigd zijn in verband met hetgeen het Hoofdbestuur pres teerde. De voorzitter gaf hierover nadere uitlegging, terwijl verder deze zaak werd uitgesteld tot punt 6 dei- agenda (cie. tot nazien der reke ning). De heer Bulten (Hillegom) adviseerde tot het opmaken eener jaarlijksche begrootiug. De Cie., belast met liet. nazien der geloofsbrieven van de afgevaar digden, rapporteerde bij moude van den Heer v. Ilist, dat er vertegen woordigd waren 51 afgevaardigden (25 Kruisverbonden en 8 Mariaver eenigingen.) Voor het nazien der rekening en verantwoording berden gekozen de 3 volgende verificateurs: afgevaar digden van Assendelft, Schiedam, Delft. De Cie. rapporteerde, dat alles in orde werd bevonden, behoudens eenige-opmerkingen van onderge schikten en geen steekhoudenden aard. Daarna was aan de orde verkie zing van 5 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de H.H. P. A. Nicolaas, W. J. v. Dam en G. Mooy, alsmede van den beer Th. J. H. v. Reeken en Mevr. Jos. LagerweyWittkampf, bepaald in art. 6 al. 1 der statuten (De heer G. Mooy stelde zich niet meer her kiesbaar.) Herkozen werd alleen de heer W. J. van Dam met 41 st., terwijl gekozen werden Mevrouw M. Kenterv. Baar (Alkmaar) 29, A. W. H. Ludwig (den Haag) 26, Fr. Wisse (R'dam) 40, J. G. Suring (Vlaardingen) 29 stemmen. De volgende niet gekozen beeren verkregen de navolgende stemmen: P. A. Nicolaas (A'dam) 14, Jos. J. Verhulst (Delft) 15, C. W. Keijs- per (Alkmaar) 9, J. H. M. Balvers (Hillegom) 23 J. P. Handgraaf (Scho ten) 16 st. Tien stemmen waren ongeldig. Tijdens de stemmingen sprak de Voorzitter nog een krachtige opwek king voor den steun van het Dr. Ariënsfonds. Spr. somde de pogin gen op, die door 't Hoofdbestuur reeds zijn gedaan voor dit fonds. Tijdens de vergadering werd een collecte gehouden, die opbracht f 20,6572- De verschillende voorstellen kwa men thans in behandeling. Allereerst 't voorstel A'dam om te pogen een zelfstandigen Mariabond op te rich ten. Daardoor zou, meende de afd., de eenheid bevorderd en een krach tiger actie door de vrouwen ont wikkeld worden. Dergelijke zelf standige bonden bestaan ook reeds in de 4 andere Bisdommen. Amsterdam lichtte haar voorstel toe. Zij wees op de andere Dioce sen. Er zijn in ons Bisdom leden van Mariavereenigingen genoeg voor een zelfstandigen Bond. Ook le vrouwen hebben dikwerf genoeg getoond zelf met veel succes haai «aak te kunnen besturen Zeker, er djn nadeeien, o. a. van finantiëeien iard. Doch deze werden door spi -.ooveel mogelijk weerlegd. De lieer Speller (Haarlem) bc reurde de afscheiding uit een oog punt van krachtsverspilling. De werkwijze van Mariavereenigingen en Kruisverbonden loopen parallel Bovendien de Mariavereeuiging heeft het zelf niet gevraagd. Waar om doet A'dam het dan? Kwijnen de Mariavereenigingen, dan moet de Bond haar meer steunen. Doch men verbreke de eenheid niet. De heeren Wisse (R'dam) en Suring (Vlaardingen) keurden het af, dat de afd. Amsterdam dit voor stel heeft gedaan. De dames zelf hebben niets gevraagd. De heeren Bulten (Hillegom) en Anthonisse (Haarlem) zouden ook willen vragen of de dames den Bond willen hebben. Pater Ermann (R'dam) stelde de kwestie: Is bet nu de tijd een Ma riabond op te richten? Want dat de Bond er komt, staat buiten kijf. Mej. Arts (den Haag) deelde me de, dat de oprichting van een Ma riabond in voorbereiding is. Thans is er de tijd nog niet. De heer Loh- meijer (Haarlem) zou de afscheiding der dames betreuren, die den man nen zoo vaak een lesje in actie geven. Pater Ermann (R'dam) zei, dat van afscheiding geen sprake is. De vrouwen willen samenwerken. Doch zij willen een zelfstandig bestuur. Eu dat gebeurt, daar is niet aan te twijfelen. De Voorzitter had 't advies ge vraagd van Z. D. H. den Bisschop. Monseigneur had de oprichting van een Mariabond goedgekeurd, (ap plaus). Daarom adviseerde spr. tot aannemig van 't voorstel Amsterdam. De heer Speller (Haarlem) wilde, dat de Bond er zich buiten hield. Wij moeten die afscheiding aan de dames zelf overlaten, zei spr. Het voorstel Amsterdam werd verworpen met 45 tegen en 21 voor. Het volgende voorstel was van Assendelft. Deze afdeeling wilde den abonnementsprijs derDrankweer in overeenstemming brengen met dien in andere Bisdommen, ten minste voor de aangesloten afdee- deelingen. Voorts een bondspropa- gandist aanstellen en 3e dat de Bond een spreker diponibel stelle voor de aangesloten afdeelingen over een of ander urgent onder werp. Een en ander om de propaganda loor en voor den Dioc. Bond beter te doen slagen. Assendelft wees in hare argumenteering op de vele verceuigingen, die niet als afdee lingen tot den Bond toetreden. De groote reden is, dat zij con tributie moeten betalen, terwijl ze or niets voor hebben. Verder is de teiding ip den Boud te onvast. Hij geeft te weinig en niet in overeen stemming met de statuten. De inleider ontwikkelde verder de beteekenis Ier voorstellen zijner afdeeling. De heer Schellekens (Eginond) bestreed de beschuldiging van As- endelft, dat niet toegetreden wordt loor de vereenigingen,omdat deBond liet genoeg geeft. Maar, 't is juist andersom Laten de onderafdelingen ■eist toetreden., dan kan eerst leven on actie in den Bond komen. De heer Speller (Haarlem) achtte een bouds propagandist overbodig. De heer Verbeek (Amsterdam) zag meer heil in gewestelijke pro pagandisten. De kosten voor een bondspropaganaist zouden veel te hoog loopen. De voorgestelde voor deden mogen niet zoo boog aan geslagen worden.. Pater Ermann (Rotterdam) advi seerde tot aansluiting, algemeene aansluiting en dan over kleinighe den heenstappen. Na een uitvoerig debat over deze voorstellen werden de 3 Assendelft- scke in stemming gebracht. Het eerste voorstel (ab prijs Drank- weer) werd met algemeene stem men aangenomen, het tweede (bonds- propagandist) werd met 2 stem men voor verworpen, terwijl ten slotte het 3e voorstel (liet disponi bel stellen van een spreker) ook werd aangenomen. Beverwijk stelde voor in 't hoofd van De Drankweer" den naam van de maand weg te laten, in 't belang der propaganda. Dit Voorstel werd goedgekeurd. Haarlem stelde voor stappen te doen bij „Sobriëtas," dat zij ook cir culaires voor Nieuwjaarsdag, Eerste H. Communiedagen en bij gelegen heid van de kermis uitgeven zal. Het Bestuur stelde voor, dat de Bond zelf die circulaires zal uitgeven. Algemeen was men evenwel ge kant tegen concurrentie met Sobrië tas. Maar pater Ermann wees erop, dat 't Bestuur dat zeker nooit zou doen zonder daartoe overeengeko men te zijn met Sobriëtas. De voorzitter achtte de Communie circulaires van Sobriëtas voor 't Bisdom Haarlem niet geschikt. En daarom moet de Bond ze zelf uit geven. Het zelf uitgeven van propaganda- lectuur ligt geheel in de lijn der Statuten van den Diocesanen Bond. De beer Speller (Haarlem) advi seerde, dat eerst de bezwaren aan Sobriëtas zouden kenbaar gemaakt worden. Komt Sobriëtas daaraan niet tegemoet,dan kan de Bond nog zelf handelen. De Heer Lohmeijer (Haarlem) weed erop, dat 't voorstel Haarlem geheel is gegrond op motieven van fmantieelen aard. De Heer Beijnes (Haarlem) vroeg wijziging van 't voorstel in den g^est van het gesprokene door den Heer Speller. Het voorstel Haarlem werd even wel ongewijzigd bij acclamatie aan genomen. Hillegom stelde voor, dat 't Hoofd bestuur in 't a.s. winterseizoen in alle afdeelingen een zelfde punt in zake de drankbestrijding aan de orde zal stellen. liet Hoofdbestuur vond dit in strijd met de rechten der afdeelingen. Maar de Heer Bulten (Hillegom) zag daarin absoluut geen ingrijpen in de rechten der afdeelingen. Het bel reft slechts het uitspreken der wenschelijkheid. De heer Suring (Vlaardingen stelde voor 't voorstel te wijzigen in dien geest, dat er alleen „van ad vi se e r e n" gesproken wordt. Dit amendement werd door den Heer Bulten (Hillegom) dadelyk overge nomen. Assendelft wenschte, dat 't Hoofd bestuur dan ook de sprekers over dat bepaalde onderwerp zou beschikbaar stellen. Leiden en Gouda wenschten, dat de Bond zich in verbinding stelle met Sobriëtas en deze weder met andere drankbestrijdersvereenigingen om te verkrijgen, dat de Rijkspensioenen niet uitgekeerd worden om de 3 maanden maar per maand of per week. Pater Reijnenberg (Leiden) was er tegen. Die dan 3-maande- lijks drinken, zullen het wekelijks gaan doen. Bovendien men denke aan de toename van 't werk aan de betaalkantoren. Het voorstel is te vaag. Delft was ook bang, dat dan veel meer gedronken zou worden. De gepensionneerden zijn reeds dronken voor ze 't pensioen hebben. Ze verpanden de pensioenbrieven. Laten wij er opletten, dat ze dat niet doen. En constateeren we dat, dan geve men daarvan kennis aan de politie. Pater Ermann wees erop, dat 't voorstel in den geest is van de heele drankbestrijding, katholieke en niet katholieke. Het betreft slechts het uitspreken van een wensch. Er is in de aanneming van 't voor stel geen gevaar gelegen. Het voorstel werd daarna aange nomen. Op voorstel van Leiden werd besloten, dat de Bond pogingen zal aanwenden in 't Bisdom en zoo mogelijk door 't geheele land om van gemeentewege boekjes over drankmisbruik te verstrekken aan de ouders der schoolgaande kinderen of bij huwelijk. Aangenomen werden voorts twee voorstellen der afdeeling Lutje broek het eerste om wanneer in een afdeeling zich kwesties voor doen, waarbij rechtskundige voorlich ting noodzakelijk of gewenscht is, dat dan 't afdeel, bestuur zich tot 't Hoofdbestuur kan wenden, hetwelk zich dan met de verdere leiding kan belasten. Lisse vreesde, dat de afdeelingen dan te gauw zouden gaan proce- deeren. De heer Bulten (Hillegom) meen de, dat 't Hoofdbestuur beter kan optreden, daar het meestal bij een geschil gaat tegen personen of tegen een groep personen. En dit kunnen de leden eener plaatselijke afdeeling dikwerf zeer bezwaarlijk. Het voorstel werd toen aange nomen. Evenzoo 't 2e voorstel om in groote plaatsen en koffiehuizen van den Volksbond en dergelijke adresboeken ter inzage te leggen. Purmerend had gevraagd, dat een lid eener afdeeling naar een andere plaats vertrekkend tot de afdeeling ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.00 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. «Neem me niet kwalijk meneer, maar er is iemand in onzen automobielstal." 'k wendde mij in mijn armstoel om en ^aK mijn chauffeur Henry James voor '"li staan. Mijn sigaar uit den mond ne- 'lend, antwoordde ik: «Welnu, jaag den kerel er uit. Ik wil ,aar geen landloopers te slapen hebben, r' kun je het misschien alleen niet met af?" «Het is geen landlooper, meneer, het 8 een dief. Ik kwam maar juist op tijd "!u te verhinderen, dat hij er met den '"uwen auto van door ging." «Wat!" riep ik nu in de hoogste opge wondenheid uit. „En wat heb je met hem ëedaan?" «Hem opgesloten, meneer!" donder nog meer woorden te vespillen Prong ik op en snelde, door Henry Ja- "iea gevolgd, de kamer uit. In de gang °0rzag ik mij van een reusachtigen ^beugel, Mijn knecht had een lantaren voor de hr van den stal laten staan. Ik nam op en beval: „Doe de deur open, Ja- nies." 'k ben iemand van een kalm tenipe- \v !""ot, en mijn plattelandspractijk levert afwisselends op. Ik herinnerde dan ook niet, dat er sinds jaren srooter gebeurtenis in mijn huis was voorgevallen dan de aankomst van mijn nieuwen auto. De feiten van dezen nacht zouden echter niet minder interessant blijken. Henry James luisterde een oogenblik aan het sleutelgatdaarna draaide hij snel den sleutel in het slot om, wierp de deur open en sprong toen haastig achteruit. De stralen der lantaarn vielen op het schitterend groen en goud van den auto en op het fraai gepolijste koper. Naast het voertuig stond een man die er aller minst uitzag als een landlooper of in breker. Toen het licht op hem viel, stapte hij vooruit en sprak half verontschuldi gend: „Ik heb alles weer in orde ge bracht zooals ik het gevonden had!" „Komaan, dat is al heel oplettend van u," sprak ik niet weinig ironisch. De vorige opmerking van den vreem de was blijkbaar aan het adres van mijn chauffeur gericht geweest. Nu wendde hij zich tot mij en sprak op kalmen toon: „Goeden avond." Ik moet bekennen dat ik een oogen blik verstomd stond. Die man was zoo heel verschillend van wat ik verwacht had. Zijn kleeren deden zien, dat hij er in geslapen had, zijn linnen was niet on berispelijk wit, maar zijn handen waren schoon en goed verzorgd, en ik kreeg geheel den indruk van iemand voor mij te hebben, die maatschappelijk minstens mijn gelijke was. „Goeden avond," antwoordde ik einde lijk en sprak toen tot James: „Neemden auto en haal een paar politie-agenten!" Mijn gevangene keek mij vlak in het gelaat. „Als ge mij eerst even wilt aan- hooren, meneer, zult ge uw voornemen om de politie te ontbieden, wel laten varen 1" En op geheel veranderden toon giug hij voort: „Maar geef mij voor alles wat ie eten, als ge will!" Ik wenkte Henry James zijn toebereid selen te staken en nam den vreemde mee naar mijn woning. Er was geen ge vaar voor ontsnapping. De uitdrukking zijner oogen en de uitroep van zooeven zeide mij duidelijk genoeg, dat do man inderdaad bijna stierf van den honger. Ik was vroeger genee.hoer geweest in een zeer armoedige streek, en kende die uitdrukking der oogen, die van gebrek aan voedsel sprak, maar al te goed. Me delijden bewoog mij dan ook mijn bevel in te trekken, met de ve klaring die hij beloofd had. „Zal ik meegaan, meneer?" vroeg Henry James. Er klonk verbazing en waarschu wing in zijn toon, en hij keek den vreem de tamelijk vijandig aan. „Neen James. Zeg alleen maar aan juffrouw Harrison dat ze wat eten brengt." „Best meneer," antwoordde hij, maar zonder zich moeite geven om de verach ting te verbergen, die mijn zwakheid hem inboezemde. „Als u me soms noodig mocht hebben, ben ik in de keuken." De knecht ging heen en ik sprak tot den ongelukkige: „Ga zitten. Het souper zal dadelijk op gediend worden. Als ge gegeten hebt, kunnen we wel eens praten." De vreemde dankte mij en bleef met het hoofd voorovergebogen en de elle bogen op zijn knieën voor zich uit zitten staren. Wij spraken niet verder, en juf frouw Harrison, in wier verwijtenden blik ik den invloed van mijn chauffeur be merkte, verscheen en op afgemeten toon deelde mede dat het souper in de eetkamer gereed stond. Terwijl no vreemde zjn honger stilde, hekeek ik hem eens zeer opmerkzaam. Hij was klein en tenger gebouwd, maar zag er zeer verstandig en welopgevoed uit. Ik schatte hem op acht en twintig it dertig jaar. Gouden manchetknoopen en een fraaie daspeld verrieden onmis kenbaar, dat hij tot den gegoeden sfcand behoorde. Hij bleek zoo uitgehongerd, dat ik, niet uit gebrek aan gastvrijheid, maar in mijn hoedanigheid van geneesheer hem moest aanraden, niet meer te eten. „Ik heb in geen twee dagen wat ge had," sprak hij. „Juist daarom moet ge nu voorzichtig zijn," zeide ik. „Wacht liever tot straks en ga nu mee naar mijn studeerkamer. Een sigaar?" „Gaarne," sprak hij. „Waaraan heb ik die goedheid verdiend Ik heb u toch mijn aanwezigheid in uw auto-stal nog met verklaard!" „Nu, om u de waarheid te zeggen, be grijp ik ook niet best, hoe g« u van de verdenking, mijn automobiel te willen stelen, zult kunnen zuiveren," zeide ik koeltjes. „Dat kan ik ook niet," antwoordde hij rondweg. „Als uw chauffeur mij niet be trapt had, zou ik nu dertig kilometer hier vandaan zijn op weg naar Lon den. Maar laat ik u alles geregeld ver tellen. Mijn naam is Marshall Barton, en ik ben lid van het accountants-kantoor Gorrens Barton, die ge misschien wel eens hebt hooren noemen. Ik ben een wees en heb niet anders dan verre verwanten. Een maand geleden werden wij uitgenoodigd de boeken eener maatschappij na te zien. De aandeelen dezer maatschappij zouden worden ge- kocht door een onzer beste cliënten. Het opmaken van een juiste balans, en het nagaan van de zaken der maatschappij gedurende de laatste jaren dat alles vormde samen een arbeid van verschei dene dagen. Het is vandaag geloof ik derde Augus tus. Nu, vier dagen geleden zat ik in een dèr vertrekken van de maatschappij eenige boeken te controleeren. Niet lang was ik nog bezig of ik ontdekte een reusachtige vervalsching, die echter zoo handig ge maakt was, dat ik ze slechts door een tceval betrekkelijk spoedig vond. Schijn baar was alles volkomen in orde, maar toch durf ik beweren dat zonder mij het bedrog nooit ontdekt zou zijn. Morgen ochtend om tien uur zouden wij de verklaring teekenen dat de boeken dei- maatschappij volkomen in orde zijn, en er bleef voor mij maar één middel over om vóór dien tijd Londen te bereiken." Mijn zonderlinge bezoeker hield even op om een versche sigaar op te steken. „En dat was mijn auto, nietwaar?" kon ik niet nalaten te vragen. „Maar toch begrijp ik niet recht waarom ge morgen ochtend niet kunt telegrafeeren, en heele- maal niet waarom ge u hier eigenlijk op tachtig kilometer afstands van Londen bevindt. „Dat is ook allerzonderlingst", stemde hij toe. „Als ik echter naar een spoorweg station of een telegraafkantoor ging, liep ik groot gevaar als een ontsnapten krank zinnige te worden opgesloten. Waarom dat zal straks blijken. En daar hier sprake is van „een kleine vergissing" van dertig duizend gulden, begrijpt ge dat de zaak van belang is. Juist toen ik de „fout" ontdekt had, bemerkte ik dat er iemand de kamer binnentrad. Voor ik echter kon zien, wie het was, voelde ik een hevige slag op het hoofd. Ge kunt boven mijn rechter oor de sporen er nog van zien. Verder herinner ik mij niets meer dan dat ik mij later in een gesloten rijtuig bevond, dat met groote snelheid voort reed op een donkeren weg. Er waren twee andere mannen in het rij tuig maar hun gelaatstrekken kon ik in de duister nis niet onderscheiden. Het schijnt dat ik in mijn verdooving gesproken had, want een der twee zei lachend: «Nu, als hij zoo morgen ochtend spreekt, zal de oude Westerton zeker niet weigeren het attest te geven". Ze hadden mij blijk baar met chloroform bedwelmd, toen ik mij van den slag begon te hervatten". Weer hield de vreemde op om zijn sigaar aan te steken, die onder het drukke praten uitgegaan was. „Er woont een dokter Westerton op Wichham, vijf kilometer van hier," sprak ik. „Maar de man is oud en bijna blind, en doet ongeveer niets meer aan de practijk." „Dat weet ik," antwoordde Barton, „want den volgenden morgen brachten ze mij bij hem. Dien nacht hielden ze mij opgesloten in een huis in de nabijheid, waar ik zeer zwaar sliep en pas laat ontwaakte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1