BUITENLAND. BINNENLAND. Staten Generaal. Uit deo Omtrek daar kon toetreden zonder betaling van entreegeld. Besloten werd dat dit door den afdeelingssecretaris steeds zal gevraagd worden. Op voorstel van Rotterdam zal de oprichting van Jongens- en Meisjes bonden krachtig bevorderd worden Amsterdam had gevraagd, wat de Commissie voor de drankbestrij ding in en door de school reeds had verricht. Pe voorzitter bracht hulde aan de ze Commissie voer Drankbestrijding in en door de school, die reeds zooveel heeft gedaan. Het rapport der Commissie werd uitgebracht door den alg. secretaris. De com missie heeft in een vergadering het werkprogram goedgekeurd. Pat werkprogram werd in de Drank- weer opgenomen. Circulaires werden aan 245 Hoofden van scholen ge zonden met verzoek om opgave van 't onderwijzend personeel. 66 Hoof den bleven nog in gebreke. Nog is een tweede circulaire gezonden, die door dr. Ariëns werd geprezen en die opgenomen zal worden in De Drank weer. A'dam klaagde er over, dat er in 't bijblad ook ander nieuws kwam dan bondsnieuws. Pater Ermann deelde mede, dat alleen ander nieuws geplaatst wordt als liet ingezonden bondsnieuws niet voldoende is. Het spreekt vanzelf dat, toen het over de inrichting van 't bondsblad ging, de tongen los geraakten en velen opmerkingen, velen goed keuringen uitten. Lisse vroeg opname van de agenda der afdeelingen in 't bondsblad, dat zou veel werk besparen der secre tarissen. De Voorzitter stelde na afhande ling der agenda een motie aan de orde. In de toelichting wees spr. op 't feit, dat de nachtarbeid 't alcoho lisme in de hand werkt. Dat is op het laatste bakkerscongres duidelijk aangetoond. De statuten van den Bond schrijven voor, dat de Bond zal strijden tegen alles wat 't alco holisme in de hand werkt. De motie luidde: Motie. De 3e Algem. jaarvergadering van den Diocesanen Bond van R. K. Drankbestrydersvereenigingen in 't Bisdom Haarlem, gehouden 27 Oct. 1907. Met belangstelling gevolgd heb bende de actie der georganiseerde Bakkersvereenigingen ter verkrij ging van afschaffing van nachtar beid, o.m. gebleken uit bet onlangs te Utrecht gehouden Congres. Van oordeel dat de nachtarbeid der bakkers is ern sociale misstand, die het alcoholisme in de hand werkt, en art. 2b der bondsstatuten de bestrijding dier misstanden eischt draagt het bestuur van den Dioces. Bond op: de actie der bakkers ter verkrijging van afschaffing van nachtarbeid met alle geoorloofde middelen te steunen. Bij acclamatie werd de motie aangenomen. De Voorzitter deelde mede, dat 't gedeelte der Rijkssubsidie, dat de Bond dit jaar van Sobriëtas zal ontvangen, bedraagt f284,80. Besloten werd, dat aan de 3 pro- pagandacommissiën ieder een sub sidie van f 25 zal worden toegekend. Hierna werden eenige zaken in „comité generaal" behandeld. Daarna sloot de Voorzitter met eenige hartelijke woorden de ver gadering en nam als Voorzitter afscheid. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat bij 3 jaren geleden 't ini tiatief tot oprichting van dezen Bond had genomen. Hij zou er voor blij ven werken, zooveel in zijn ver mogen lag (applaus). Het was ruim 5 uur geworden. Algemeen Overzicht. De ramp in Italië is wel 't allertreurigst dat men bedenken zal. Het blijkt dat de schokken 's nachts plaats vonden, zoodat tal van menschen in hun slaap gedood zijn. Van alle kanten wordt hulp ge bracht Z. Hde Paus gaf 50.000 francs de koning zegde een gift toe van 100.000 frcs. en heeft beloofd nog krachtiger te hulp te komen, wanneer de geheele omvang van de ramp bekend zal zijn. Alle bladen hebben inschrijvingen geopend. De gemeentesturen, de groote steden geven naar de mate van hunne krachten. 1 e ministeries van marine en oorlog hebben de beschikbare red dingsmiddelen en tenten naar het zuiden gezonden, het ministerie van binnenlandsche zaken barakken. Maar dit alles is nog niet vol doende om in de buitengewoon groote behoefte te voorzien en bo vendien gaat de overbrenging met de grootst mogelijke moeilijkheden gepaard. De bevolking in de zwaar be zochte streken huist voorloopig in tenteu, gemaakt uit lakens en dekens angstig vermijdt zij de woningen, zelfs waar die slechts gedeeltelijk verwoest zijn, binnen te treden, uit vrees, dat de ramp zich herhaalt, want de aardbeving is nog niet geëindigd, nog steeds worden er schokken gevoeld. Engeland dat tot dusverre allervoornamelykst voor zijn vloot zorgde, is nu met de reorganisatie van de landmacht bezig. De koning gaf Zaterdag een begin van uitvoering aan minister Hal- dane's plan voor een „tertitoriaal leger", door op het Buckingham Paleis de lordluitenant van ver schillende graafschappen te ontvan gen, aan wie de uitvoering van het plan zal worden toevertrouwd. Na hun in 't kort hun plichten uiteengezet te hebben, drukte de koning het vertrouwen uit, dat de lords-luitenants hun uiterste best zouden doen om het werk, dat hun opgedragen is, zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. „Ik vertrouw dat de vercenigde krachten van mijn volk u in staat zullen stellen met succes te werken." De hertog van Norfolk beloofde uit naam van alle aanwezigen, het plan naar hun beste krachten ten uitvoer te zullen brengen. De taak der lords luitenants is, te zorgen voor de oprichting van corporaties in de graafschappen, op wie de taak zal rusten, het volk voor de landsverdediging voor te bereiden, door het in staat te stellen, zich voorloopig in den wapenhandel te oefenen. Het territoriale leger is bedoeld als een weermiddel voor het geval dat Engeland aan een landing van een vijandelijk leger bloot komt te staan. Het wordt dan ook eerst na de oorlogsverklaring gemobiliseerd. We moeten nog even terugkomen op het bock van den deputé Hum- bert, van 't Fransche leger, dat de Fransche kamer om redenen vau politieken aard vrijwel heeft genegeerd (zooals we Zaterdag me dedeelden) maar dat toch zijn in druk wel degelijk zal doen gelden, en heel wat rots uit het tegenwoor dige Frankrijk weer aan het licht heeft gebracht. Van het stelsel van verklikkerij door zoogenaamde kameraden in het leger, en van het voorthelpen van onbekwame officieren door Kamerleden waarvan kapitein Humbert, zelf Kamerlid, uit onder vinding weet mede te praten deelt hij verbazend sterke staaltjes mede. Overal zijn commissies voor, die vellen en portefeuilles volschrijven, maar niets tot stand brengen, ja zoo naijverig zijn op elkaar, dat zij de door een andere commissie voorge stelde hervormingen met opzet te genhouden. Hun werk is het, dat de forten, die de Oostelijke grens van Frank rijk moeten verdedigen, zich in een zoo onvoldoenden toestand bevinden; dat sommige ervan zoo slecht ge bouwd zijn, dat ze verzakken an dere constructiefouten hebben, die maken dat hun geschut slechts op een afstand van 80 meter dienst kan doen weer andere kanonnen bevatten, waarmede de commandant geen losse patronen durft laten af schieten zonder eerst zijn testament gemaakt te hebben! En nog veel meer voorbeelden noemt kapitein Humbert, man en paard niet verzwijgende, ten be- tooge van het onhoudbare van den toestand. Verschillende flinke commandee- rende officieren hebben reeds ge tracht er verbetering in te brengen, maar al hun pogingen zijn op de alles tegenhoudende bureaucratie afgestuit. En het is daarom dat Humbert zich thans tot de publieke opinie heeft willen wenden, zonder wier hulp geen verbetering mogelijk schijnt. In de Kamer is over een en ander vergoelijkend gesproken. Maar zeker is het, dat nu alle zeilen zullen worden bijgezet, om de aangewezen misstanden te ver beteren In dit opzicht zal het hoek van Humbert althans wel gevolgen hebben 1 Weder is een Franseh officier, Berthon genaamd, onder beschul- dig'ng van spionnage in hechtenis genomen. Hij zou aan een vreemde mo gendheid belangrijke stukken, be trekking hebbende op de lands verdediging, hebben verkocht of hebben trachten te verkoopen. In Brussel heeft men hem in een café hooren spreken over een en ander, en een braaf Brusselsch koopman heeft daarvan kennis ge geven aan de Fransche regeering De goedkeuring van den veel besproken Oos ten rijks ch-Hon- gaarschen Ausgleich heet in de jongste berichten uit Weenen vrij wel verzekerd, voor zoover het al thans de Oostenrijksche Kamer betreft. Men heeft dit op de volgende wijze weten te bewerken. Nadat Ausgleich door de Kamer door de Kamer zal zijn afgedaan, zal een parlementaire commissie worden benoemd, die het vraagstuk van een afzonderlijke bank zal on derzoeken. Met dat vooruitzicht hebben de Tsjechen zich bevredigd verklaard. Hun medewerking tusschen Hon garije en Oostenrijk is verzekerd; en verwacht wordt ook, dat de Tsjech en-club geen verdere verliezen onder haar leden zal lijden. Audientiën. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Don derdag 31 October niet plaats hebben. Uit de Staatscourant. Bij. Kon. Besl. zijn benoemd voor het "tijdvak van 10 November 1907 tot^; en met 31 Augustus 1908, tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Zierikzee, M. A. A. Steins, thans onderwijzer aan de Rijksnormaallessen" te Weert en te Venlo; tot buitengewoon lid van den raad van bestuur der kolonie Suriname, de waarnemende] gouver- nements-secvetaris van die kolonie, G. J. Staal. De strijd in de Roiterdamsche haven. Dat de bewaking van de handels terreinen niet overbodig is kan hieruit blijken, dat Vrijdagavond een vlet de spoorweghaven trachtte in te varen van den- kant van het Spuikanaal. De marinier, die op wachtstond, bemerkte haar evenwel, riep de inzittenden aan, docli dit werd naarzijn verklaring beant woord met een revolverschot. Daarop kwam de wacht in het geweer, die haardvuur op den vlet concentreerde, welke dientengevolge zonk. Zij die er in zaten, zwommen naar land en tot dusver is niet bekend of er gewond zijn geraakt.Verder schieten was trouwens gevaarlijk, omdat in de nabijheid woonschepen en de monitor „Heiligerlee" lagen. Een Zaterdagavond^ "geëindigde bootwerkersvergadering werd, zon der eenig besluit te hebben geno men, tot lieden Maandag verdaagd. Dit is de dag waarop volgens een aanschrijving der Sclieepvaartver- eeniging een beslissing mo°t zijn genomen, op straffe waarop anders de stakers blijvend zullen worden vervangen. Dat dit geen loos dreige ment is, zooals men het doet voor komen, kan hieruit blijken][dat de Scheepsvaartvereeniging reeds een 250 woningen in handen heeft, die moeten dienen om de rempla§anten uit de provincie met hun huisge zinnen onder dak]te brengen. Een groot aantal der] nieuwe,, bootwer- werkers is van zulk een 'gehalte, dat men eventueel gaarne blijvend van hun diensten zal gebruik maken. Gemengde Berichten. Verkiezingsstrijd inéén huis. Bij de te Wierden gehouden candidaatstelling voor den gemeen teraad, doet zich het zeker wel zeldzame geval voor, dat twee broers A. en H, Kippers, die in hetzelfde huis wonen, beiden candidaat zijn gesteld. Arme stakkerd. Nabij het station Gouda is de oude vrouw H. Hanema door een goederentrein overreden en gedood. Mazelen. Te Appelscha zijn 11 kinderen aan mazelen overleden. Te Menaldura heerscht deze ziekte epidemisch. De bewaarschool is ge sloten, Te water geraakt, Zater dagvoormiddag is een vrouw te 's Gravenhage, te water geraakt. Na een half uur dreggen, werd het lijk van de vrouw die bleek een Indische bedioude te zijn opge haald. Arm kereltje. Een 5 jarig zoontje van den visscher Z., te Volendam, i3 Zaterdag in een sloot gevallen. Het is nog levend opge haald, doch kort daarop overleden. Te Ugchelen gem. A pel doorn is in de drogerij, behooren- de bij de bleekerij van Van Zeist brand ontstaan, waardoor alle goe- d iren, die daar lagen, verbrandde. Afdeelingsvcrslag Waterstaat. Het verslag van de Kamer over de Begrooting van Waterstaat is zeer langrijk. Ook over onze provincie en omge ving staan er lezenswaardige dingen in, die we dan ook hieronder in uit treksel weergeven. De opmerking werd vooreëst ge maakt, dat in deze begrooting vele voorstellen tot verhooging van jaar wedden voorkomen. Sommige leden waren niet ingeno men met het plan van aanleg van een gedeelte der afsluiting van de Zuiderzee en droogmaking van de Wieringermeer, waarvan in de jongste Troonrede melding is gemaakt. Zij hadden liever gezien dat een voorstel was gedaan tot geheele afsluiting der Zuiderzee. Weer anderen keurden het regee- ringsvoorstel goed. De wensch werd opnieuw geuit dat eindelijk tot indijking der Lauwer zee zou worden overgegaan. Meer wilde men gedaan hebben voor de ontwikkeling van de midde len van vervoer te water. Aangedrongen werd op het nemen van scherpe maatregelen tegen afspra ken tusschen gegadigden bij aanbe stedingen. Eveneens drong men er op aan ingenieurs van den Water staat niet te veel te belasten met administratieve werkzaamheden. De uitgaven voor examen kosten voor opzichter van den Waterstaat werden buitensporig hoog geacht. Het voorstellen tot het stellen van regels voor de promotie der opzich ters van den Waterstaat vondbestrij ding bij sommige leden. Gevraagd werd of, wanneer ambte naren na een diensttijd van 27 jaren de maximum jaarwedde zullen krij gen, hetzelfde niet behoort te gelden voor de ambtenaren voor den alge- meenen dienst. De positie der waterstaatsbeambten en arbeiders werd opnieuw in de aandacht der Regeering aanbevolen zoomede de aanstelling van een chef van dat personeel om de positie in het geheele land heter te kunnen na gaan. Ook werd gevraagd of er uitzicht bestaat, dat spoedig eene regeling omtrent de verdediging der zee kust in Noord-Ho 11 and van de grens van Rijnland tot de Hond- bossche zeewering tot stand zal komen. Gevraagd werd lioevele strandhoof- den aan de Noordzeekust voor het bedrag van f130,000 zullen aan gelegd worden. Men vroeg hoe het staat met de verbetering van de haven op Texel en te Hoorn. Gaarne zou men ook vernemen hoe het staat met de ver betering der havens te Harlingen en te Workura. Gevraagd werd naar den uit slag van 'sMin. toegezegde be moeiingen betreffende de ha venwerken te IJ muiden en de telephoon aan de Oranj eslui- zen. Nog werd gevraagd hoe veel in den laatsten winter is uitgegeven voor het b ij staan der Velser ponten door twee stoom booten en of de verzak kingen bij de Hembrug tot stand zijn gekomen. Verscheidene leden waren van meening dat het wensche lijk is de uitbreidingswerken aan de Visschershaven te IJ- muiden zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Gaarne zou men vernemen welk deel van de uitgaven voor het bouwen.van eene spoor weg hal zal komen ten laste der II- IJ. S. Mij. Tegen de verhoo-ging van de retributie wegens den visch- afslag van lop20/0 van den om zet bestond bij sommige leden bedenking. Gevraagd werd hoe het thans staat met de zaak van de Vechtboezem in Utrecht en Noord-Holland. Gevraagd werd of de Minister be reid is een wegennet voor auto's te ontwerpen of verbreeding van rijks wegen wenscht voor te stellen. De noodzakelij kheid daarvan werd be toogd. Opnieuw werd 's Ministers aandacht gevestigd op het stofopjagen door auto's en stoomtrammen. Teleurstelling werd gewekt door hetgeen gedaan is voor de werklieden in dienst der spoorwegen, met name omdat niet tegen ontslag kan worden opgekomen door bij het scheidsge recht en dat de dienstvoorwaarden bij de beide maatschappijen niet gelijk zijn. Geklaagd werd over en gevraagd naar de pensioensvoorwaarden, de ran- cunemaatregeien, die de H. IJ 8. M. zou hebben genomen tegen scheids rechters die niet in haar zin beslisten; het beweerde ontslag wegens het zich beroepen op een scheidsgerecht, of wegens het, als gepasporteerd militair niet groeten van een wachtmeester; ontduiking van de bepalingen omtrent de loonen van personeel bij de werk plaats; het verbod om lid te worden van de Ned. Ver. van Spoor-en Tram wegpersoneel te langen arbeidsduur en Zondagsarbeid; te langzame pro motie tot hoofdconducteur bij de H. IJ. S. M.het niet hooren door de Enquête-Commissie van personen, wier verhoor was gevraagd door Ned. Ver. van Sp en Tr.-personeel bij het onderzoek naar de beroepsziekte bij bet spoorwegpersoneel. Gewenscht werd de invoering van den 8-urigen arbeidsdag voor het per soneel van electrische trams en de verplichting tot aanbrengen van gla zen beschutting op de voorbalkons; een betere regeling van personenta rievenvaak moet voor een reis over korteren afstand aan dezelfde maat schappij veel meer betaald worden dan voor een reis over langen afstand afschaffiug van de bijbetaling in D- treinen, verlenging van den tijd ge durende welke vacantiefcaarten zijn te krijgenafschaffing van de waarborg- so n bij kilometerboekjes. Ook over de plotselinge invoering van verhoogde goederentarieven werd geklaagd. Uitbreiding of verbetering werd ge vraagd voor tal van stations, w. o. ook Leiden. Nadere inlichtingen werden gevraagd omtrent hetgeen de Minister blijkens de memorie van toelichting wil doen ter verbetering van de spoorwegtoe standen te en om Amsterdam en Utrecht. Men klaagde over de vele treinver- tragingen in den jongsten zomer voor gevallen. Een aantal nieuwe lijnen werd ge- vi aagd of aangedrongen op verhaasting, zoo b.v. omtrent de Haarlemmer meerlijnen en de nieuwe lijnen dei- We tlandsche stoomtram, den spoor weg Eindhoven—Weert. Inlichtingen werden ook gevraagd omlrant een aantal onderdoorgangen doorvaartopeningen enz. en o. a. ook of voor het Amsterdamsche viaduct da laatste termijn wordt gevraagd. Eindelijk wenschte men wederom een algemeen plan voor den aanleg van tramwegen. Omtrent den post- en telegraafdienst meende men, dat de leiding van die tak in één hand, nl. in die van den directeur-generaal moest berusten, ter wijl anderen handhaving van de volle verantwoordelijkheid des ministers ten deze wenschten en een derde groep een middenweg wilde bewandelen. Men vroeg naar de plannen tot wij ziging van de begrooting in verband met de invoering der commercieele boekhouding. Aangedrongen werd op de invoering van groepvertegenwoordiging bij dezen tak van dienst, welk denkbèeld echter ook bestreden werd op grond, dat de vakbeweging er door zou worden be lemmerd Ontslag van vrouwelijke beambten in geval van huwelijk werd afgekeurd. Opnieuw werd aangedrongen op ves tiging van hulpkantoren in verschil lende kleine gemeenten en op het meer gebruik maken van de trams voor postverkeer. Opnieuw werd ook aangedrongen op het thuis doen be zorgen van „aangeteekende" brieven. Gevraagd werd hoe het staat met het sluiten eener nieuwe overeenkomst voor postvervoer met de stoomvaart maatschappij „Zeeland". Gaarnezouden eenige leden vernemen wat der Regee ring bekend is omtrent de wijziging in de verzending der mails van Lon den naar Berlijn. Een aantal opmerkingen werden gemaakt omtrent verschillende ge bouwen voor den Post- en Telegraaf dienst. Gevraagd werd naar de resul taten der genomen proeven met het telegrafeeien op het gehcor. Geklaagd werd opnieuw over ge brekkige telephonische aansluiting van het Noorden met het Zuiden des lands. Wederom werd aangedrongen op wijziging van het bestuur der Rijks postspaarbank. Spoorweg. Hoor nG rootebroek. In de afdeelingen der Kamer werd bij het onderzoek van het wetsont werp tot het geven van een subsidie voor den spoorweg van Hoorn over Venhuizen naar station Bovencar- spelGrootebroek overlegging ge vraagd van de voorwaarden waarop de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij bereid is de exploitatie der lijn op zich te nemen. Uit den Bennebroekschen Raad Vrijdagavond vergaderde de Raad onzer Gemeente en wel deze maal de volledige. Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen, werden door den Voorzitter aan den Raad verschillende mededeel ingen gedaan zoo is door den Commisaris der Koningin eervol ontslag verleend, ingaande 1 Januari, e.k. aan den Gemeenteveldwachter J. van Essen. 23 jaren heeft veldwachter v. Esnen trouw zijn dienst in Bennebroek ge daan. Dat verklaarde de Voorzitter in eenige dankb're woorden en de Raad stemde daar volkomen mede in. Moge v. Essen nu van een wel verdiende rust gaan genieten, aldus besloot de burgemeester. De Heer en Mevrouw Willink hebben onder zekere voorwaarden aan de gemeente een terrein geschonken aan deSchoollaan. Daar zal de gemeente dan 10 arbeiders woningen bouwen met tuintjes er ach ter. Onder de voorwaarden kwam o.a. ook voor, dat 5 der woningen beschik baar moesten blijven voor Protestant- sche ingezetenen en bij voorkeur voor arbeiders van het Huis te Bennebroek tegen een maximum huurprijs van f 1.75 p. week. Langs de achterzijde der huisjes moet een liooge muur geplaatst worden en het middelste huis zou voorzien moeten worden van een steen met 't opschrift „Willink hof" met datum van stichting. Voorts zouden de teekeningen der woningen de goedkeuring behoeven van de schenkers. Men ziet het: er waren nog al enkele condities. Maar de Raad juichte t >ch 't aanbod van Bennebroek's ambachtsheer en ambachtsvrouwe toe. Alleen de heer Reijdonwas ertegen, deze zag liever nog geen nieuwe woningen. Laat ons eerst liever de vele krotten in onze gemeente in meer bewoonbaren staat brengen, adviseerde dit raadslid, dan zullen er met hetzelfde geld meer menschen gelaat zijn. Besloten werd daarna aan de schenkers dank te betuigen, B. en W. werden gemachtigd voor de wonin gen bestekken en teekeningen te laten ontwerpen, waarvoor hun een crediet van flOO werd toegestaan. Toch zou men trachten van 't Rijk ingevolge de Woningwet een bijdrage te krijgen en een voorschot tegen den koers der 30/0 W. S. Deze besluiten waren alle voorloopig. Later zouden ze nog eens definitief genomen worden. Tegen al deze be sluiten verklaarde zich de heer Reijdon op grond van zijn bovenaangehaalde bezwaren. Aan jhr. R. Sandberg werd op zijn verzoek onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgelijken Stand. De Bloemisten-Werkliedenvereeni- ging, afdeeling van den R. K. Volks had verzocht gedurende 't winterseizoen 12 avonden 1 X P- week) een school lokaal, dat verlicht en verwarmd was, te mogen gebruiken voor een te volgen tuinbouwcursus. Dit verzoek werd toegestaan. Goedgekeurd werd de afschrijving van f 81,78 uit den post van onvoor ziene uitgaven. Deze 81,78 betreffen de oninbare posten, die zooveel hooger zijn geloopen dan in de be grooting was geraamd. Het laatste agendapunt was de gemeente be grooting 1908. Vóór dat over dezen post werd ge stemd, werd de vergadering een oogen- blik geschorst en werd na heropening de post op de begrooting voor 1908 van f260 goedgekeurd en besloten ieder jaar opnieuw voor te stellen; en een post salaris telephoonhouder van f150. De voorzitter lichtte verschillende poslen toe, en zeide o. a., dat hoewel nog get n directe toezegging kon wor den gedaan, het gemeentebestuur stap pen deed om een telephoon in de ge meente te verkrijgen, zoowel in een voor bet publiek opengesteld lokaal als aan de huizen der ingezetenen, die dit tegen betaling der kosten van aan leg verlangden, en dat de post kosten voor het sluiten eener geldleening van f10 op f100 was gebracht, omdat hij thans de ten vorigenjare uitgesproken meening van den heer Van Ittersuui ook was toegedaan, dat het beter was de straat der Bennebroekerlaan ineens geheel te vernieuwen. Over een en ander zouden echter in 1908 den raad voorstellen worden gedaan. Nadat nog door verschillende leden over forten op deze begrooting inlich tingen waren ingewonnen, werd zij zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Omtrent de gaskwestie werd aan 't slot op een desbetreffende vraag van den Heer v. Ittersum geantwoord, dat men nog steeds met Heemstede on derhandelt. Nog werd dank gebracht aan B. en W. inzonderheid aan den burgemeester voor hun bemoeiingen in het verkrijgen der aansluiting aan 't intercommunale telefoonnet. Hierna werd de vergadering ge sloten. BENNEBROEK. Een verlo ting. Er zal hier in de heden avond in 't café Bennebroek te houden bijeenkomst der afd. Benne broek e.o. der Ver. tot bevordering der bloembollencultuur een ver loting gehouden worden van bloem bollenwerktuigen. 't Gemeentebestuur verleende daartoe de vereischte vergunning. HALFWEG. Personalia. De heer VV. G. Hesland alhier is be noemd tot w.n. telefoonhouder. Markt. Op 29 Oct. eu 12 Nov. zullen hier de najaarsveemarkten gehouden worden. Gehalte der beetwortelen. Het gehalte der beetwortelen is aan de fabriek alhier gemiddeld slechts Vio o/° minder dan het vorige jaar. HEEMSTEDE. Villabouw.Er zullen hier weer een .6 tal villa's verrijzen en wel aan den Meerweg. Het stuk grond daarvoor benoodigd is reeds aangekocht van Mej Wed. J. v. d. Berg. HEEMSTEDE. Lezing van den HoogEerw. lieer Rik- menspoel. Gisteravond had in het R. K. Vereenigingsgebouw eene vergadering plaats, waartoe alle parochianen waren uitgenoodigd. Zeer velen hadden aan die uitnoo- diging gevolg gegeven, zoodat de groote zaal meer dan goed gevuld was. Nadat de zangers een stukje hadden gezongen en de Zeereerw. heer pastoor der parochie alle aan wezigen en vooral den HoogEerw. heer Rikmenspoel een hartelijk welkom had toegeroepen, bekwam deze het woord. Zijn Hoogeerw. begon zijn inte ressante en hoogstboeiende lezing met te herinneren aan wat Z. H. Paus Leo XIII iu ziju Encycliek Rerum Novarum gezegd heeft over de sociale ellende van dezen tijd, wat de oorzaak er van is n.l. ver mindering van godsdienstzin en hoe genezing is te vinden van de maatschappelijke kwaaldoor te rugkeer tot het godsdienstig leven en den familiekring en de christe lijke opvoeding der kinderen. De huisgezinnen, de eerste levens bronnen der maatschappij moeten volgens den ZEerw. spreker meer christelijk worden, vooral nu alles gedaan wordt om deze lioeksteenen van het maatschappelijk gebouw te ondermijnen. Op de allereerste plaats moet daarom de Christelijke huisvader zich zei ven genezen en wel van dë groote k-waal van onzen tijd: de uithuizigheid. Vervolgens schetst de Hoogeerw. spr. de liooge waardig heid van den vader, die juist daar door zulke groote en zware ver plichtingen heeft ten opzichte van zijn kinderen en echtgenoote, hoe hij door hierin te kort te schieten en door zijn slecht voorbeeld zijn kinderen het huis uitjaagt en hen op de straat hun genot doet zoeken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2