DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. dinsdag 29 October 1907. No.|6723, 328te Jaargang. haagsche Brieuen. Kënderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 1,80 0.05 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. L PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) fO.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Dr. Kuyper. Heden viert Dr. Kuyper zijn zeven tigsten verjaardag. Op den leeftijd dat anderen hun °tium cum dignita te welverdiend Droger: ingaan, staat deze buitenge wone, merkwaardige man als een ge heel bijzondere figuur, onvermoeid bog en zooals hij zelf dezer dagen zeide, „aan het begin van hetgeen hij Dog zou willen doen". Heel Nederland huldigt heden den grooten staatsman en leider, den eminenten journalist en schrijver, den hoogbegaafden redenaar en predikant, den on vermoeiden geleerde en keurigen stylist, die zich trots felle tegenkan ting en buitengewonen haat een eere plaats als groot Nederlander heeft Weten te verzekeren. En het Katholieke Nederland eert Kuyper nog meer. Voor ons, Rooinschen, is dr. Kuyper de verpersoonlijking van de leuze >,Voor den Christus", ook in 't staat kundige. Wie de Christelijke beginselen tot fundament wil zien gelegd, waarop gebouwd worden de wetten die zich toch zoo nauw met ons leven, inner lijk en uiterlijk, samenhangen, die eert in Kuyper den man wiens ener gie en onverwoestbare geestkracht in ons vaderland practisch de juistheid Van deze zienswijze heeft bewezen. Wij scharen ons onder hen, die heden hulde aan dr. Kuyper brongen als geleerde en als staatsman, als schrijver en als redenaar, maar we Willen ook gerekend worden bij die genen, die vandaag den Heer der Heeren danken voor dezen grooten man die zooveel voor de emancipatie onzer Christelijke sociologie en poli tiek heeft gedaan, en.met Gods hulp nóg mag doen, wat wij hem van harte toewenschen IV. Ja, ja, 't is zoo wat te zeggen met die Tweede Kamer: pas bijeen en dan al onvoltallig. Men had den raad van mr. Kolkman maar moeten opvolgen door die mijn wetten. waar toch zoo'n gruwe lijke haast niet bij was te be waren tot in den Begrootingstijd, Want gedurende de paar weken die nog overblijven om de voorloopige Verslagen en memories van ant woord te bestudeeren, komen de heeren niet graag bijeen, zooals de uitslag bewees. Men had zich dan het beklagenswaardig figuur, van met 45, zegge vijf en veertig man te wezen, bespaard. Voorzitter Roëll Was er verlegen mee, terwijl Hels dingen, zoo pas geïnstalleerd, dui delijk stond te denken: 't is nog net als vroeger. De begrootingsstukken waarover ik het zoo juist had, zijn geen kleinigheid. U kent liet lormaat van de Kamerstukken? Nu, de bundel, waarin de staatshuishou ding telkenjare wordt geboekt, is zeker net zoo hoog als langeen pak dus van stavast, dat de heeren nu al eens hebben doorgewerkt: in de afdeelingen. Van wat ze daar onder elkaar knusjes hebben be sproken verschijnen „voorloopig verslagen," door de r spectieve ministers met memories te beant woorden. De minister van Oorlog bleek tijdens de behandeling zijner gekelderde vestingwet al bang voor de paperassen, die hij thuis zou krijgen, want hij zeials ik nu een groot verslag beantwoorden moet, hoe houd ik dan tijd voor andere Werkzaamheden Nu, de heer Van Rappard heeft over de Kamer zeker niet te klagen, want om te maken dat hij tijd genoeg zou hebben, sprak zij Welnu, Excellentie, laat de vesting Amsterdam dan maar zoolang rustenen toen keek de gene raal weer zuur. 't Is dan ook nooit goed! InmiddeH blijft hij rustigjes zijn portefeuille behouden. De minister die 't eerst voor 't front moet, is mr. Fock, de be stuurder van onze koloniën. Dins dag 5 November begint de koloniale campagne, nadat de kamer den 4en eerst de mijnwet bij wijze van straf werk zal hebben afgemaakt. De heer Fock is de snelste redenaar Van het ministerie. Als een wekker, zoo ratelen zijn woorden. Indien hij een portie van zijn tongvlugheid overdeed aan minister van Tets, die altijd over buitenlaudsche zaken hakkelt, zouden zij beiden genoeg hebben om een behoorlijk figuur te slaan achter de regee- ringstafel. Natnurlijk houden de stenografen meer van den heer Van Tets, dien zij wel haast in gewoon schrift kunnen bijhouden, dan van den kolonialen bewindsman, die hen met woorden overstelpt. Minister Fock heeft de eigenaar digheid, vele) woorden in synoniem te herhalen. Dat "gaat) dan zoo„Ik heb zoo even betoogd,ik meen te heb ben kunnen beweren, dat het met den toestand der Indische 'geldmid- delen er gunstig uitziet, dat die geldmiddelen er goed voor staan. Natuurlijk blijft zuinigheid een eisch,dien wij niet;: uit )jhet oog mogen verliezen, niet mogen ver onachtzamen. Daarom, mijnheer de voorzitter, mijnheer de president".... Ja nu overdrijf ik, maar het zou me niet verwonderen, als de heer Fock zich op een dag nog eens zoo vergaloppeerde; wat zou dat een pretje geven, want er wordt op zijn dubbesprakigheid natuurlijk gelet. Onzo koloniale bewindsman zal het ditmaal wel makkelijk hebben, want het voorloopig verslag vloeit over van lof. Alleen op details wordt aanmerking gemaakt. Nu, dat loopt wel los. 't Meest ben ik benieuwd£naar 't optreden van den nieuwen minis ter van Marine, den heer Wentholt, die ook wel wat van 's heeren Foks welsprekendheid mocht zien te krij gen. 't Is voor een bewindsman wel niet in de eerste plaats noodig dat hij goed kan praten, maar makke lijk is het toch! De '[Kamer mag ditmaal maar niet compleet worden. Nauwelijks is Schiedam gesloten en Franeker aan Helsdingen geschonken of daar ove.lijdt de heer Okma, anti revolu- tionnair van Sueek. Er zal daar wel weer een partijgenoot van hom uit de bus komen, tenzij de libe ralen ook dien zetel aan de socia listen mochten willen geven. Niet dat zij daartoe bij machte zouden zijn, maar dat .weggeven is nog 't oenige wat zij probeeren kunnen, want hun eigen kansen zijn blanco. Politicus. Algemeen Overzicht. i e Franse lie regcering geeft als antwoord op de bedekte en open lijke betichting door Duitsche bla- len als zou het streven naar een opzij-zetting der Acte van Alge- ciras, een z g. Geelboek uit, dat weldra het lucht zal zien. Uit de doe ..meuten die daarin worden opgenomen en door som mige kranten al worden medege leeld, moet blijken dat de Fruu- sche regeering, van den aanvang af, een besliste en volkomen doel bewuste staatkunde volgde, en niets anders wilde danherstel der orde bestraffing der moordenaars van de Fransche onderdanen, en nauw keurige naleving der Acte van de Algeciras. Het Geelboek geeft aan, onder welke omstandigheden de reis van Sultan Abd-el-Azis naar Rabat en de ontmoeting met Regnault plaats hadden en betoogt waarom Abd-el- Azis, aan wiens zijde volgens de Fransche opvatting het recht is, door Frankrijk financieel gesteund werd tegen Moelay-Hafid. Frankrijk heeft den Sultan voor zijn onmiddellijke behoeften 2 mil- lioen francs geleend; Frankrijk heeft maatregelen genomen om te zorgen, dat van dit geld geen verkeerd gebruik kan worden ge maakt. Verder blijkt, dat hij de bespre kingen tusschen den Sultan en ge neraal Liautey overeengekomen is: dat de politie aan de Algerijnsch- MarokkaaDEche grenzen zalgeorga» niseerd worden op de wijze, zooals in 1901 is overeengekomenbij de vervolging van rooverbenden op Marrokkaansch gebied zal de Fran sche politie gesteund worden door een gemengde politie wier kader uit Franschen zal bestaae. Frankrijk zal het toezicht krijgen op de douane-inkomstenhet leger van Adb-el-Azis zal onder geleide van een Fransche officier naar Oa sablanca worden gebracht; zoo zal Frankrijk dus den meesten invloed krijgén op de financiën en op den persoon des Sultans. Daar dachten we, dat het zaakje tusschen Oostenrijk en Hon garije nu was beklonken,... en zoowaar, daar komen weer nieuwe moeielijklieden opzetten De afspraak was zoo goed, maar nu de heeren bij elkaar zitten en te meenen de definitieve bespre kingen geopend zijn, blijkt, dat op de gemeenschappelijke oorlogsbe- grooting, bedragen worden aange vraagd, die Wekerlé meent niet te kunnen goedkeuren Die uitgaven betreffen voorname lijk de departementen van oorlog en marinebelangrijke bedragen worden noodig geacht voor tracte- mentsverhoogingen, nieuwe unifor men, en belangrijke aanschaffingen op maritiem gebied. Het totaal bedrag van de daar voor gevraagde gelden beloop 30 millioen kronen. Minister Wekerle meent, dat hij daartoe geen toe slemming kan geven hij wijst er voornamelgk op, dat Hongarije in het volgende jaar door de verhoo ging van de bijdrage in ds gemeen schappelijke uitgaven toch reeds zoo zwaar belast wordt, dat er niet meer bij kan. Wekerle heeft als langdurige conferenties gehad met de Oosten- rijksche ministers baron Von Beek cn Von Korytowski, om hen tt bewegen ook namens Oostenrijk aan te dringen op het schappen van deze posten, van de begrooting. Het gevolg daarvan is, dat de begrooting voor de monarchie waar schijnlijk binnen den grondwettigen tijd niet zal worden goedgekeurd want nu wil Wekerle de meening ragen der delegaties, wier samen komst aanvankelijk niet noodig werd geacht. Waarschijnlijk zal nu een voor loopige begrooting worden over wogen, voor een half jaar. Maar in ieder geval maakt het slakken van de ouderhandelingen, j list nu de „Ausgleich" met zooveel moeite is tot stand gekomen, een onaangenamen indruk In Amerika houdt de geld crisis nog steeds aan. Dag aan dag vallen er weer au dare banken, en ons, Europeanen die daar dat gegoochel met mil boenen dollars zien, schemert he voor de oogen, hoe dat eigeulijt moet afloopen. Men weet, het begin van dt heele historie is de weigering vai Nationale Handelsbank, in welk» de bekende Pierpont Morgan over- fieerschenden invloed oefent, om tm gunsl6 van de Knickerbocker Trust met 175 millioen gulden deposito's) verder agentesse dier Trust in 't Clearing House te ziju en hare cheques te voldoen. Van verschillende zijden verwijt men nu president Roosevelt dat hij eigenlijk de schuld is van alles door zijne houding en zijne rede voeringen, waardoor, beweren zij, sedert maanden lands krediet wordt geschokt. De President weert echter die verschuldiging krachtig af: in een rede te Nashville zeide hij o. m. „Mijn politiek kan in één korten zin worden samengevat. Zij bestaat in eene poging om voorspoedige oneerlijkheid te straffen. Ik twijfel of die politiek invloed van eeuige beteekeuis gehad heeft tot het ver oorzaken van de tegenwoordige moeilijkheden; maar zoo ja, dat zal niet in het geringste mijn be sluit veranderen om gedurende de restende 16 maanden van mijn ambt die politiek zonder weifelen voort te zetten. Wij hebben niet anders gedaan dan het onrecht aan het licht brengen. Niet dit aan het licht brengen heeft schade veioor- zaakt. Ik heb niet anders gedaan dan het licht aangedraaid. Hier voor ben ik verantwoordelijk, niet voor wat het licht te zien gaf. Het is onmogelijk een kankergezwel uit te snijden zonder dat de patiënt eenige dagen zich nog ongestelder voelt dan te voreD." Nieuwtjes in drie regels. Het Koninklijke paar van Spanje is gisteren een dag te Parijs op visite ge weest en 's avonds naar Londen gegaan. Weer een politieke moord in Rus- land.de chef van het gevangenisbestuur is in zijn werkkamer doodgeschoten. Nieuwe rampen in Italiënu in het Noorden. Overstroomingen, stormen en watervloed, 't Is een vreeselijke tijd 1 Wéér komt het bericht dat Enge land en Raisoeli zich over de invrijheid stelling van Mac Lean verstaan hebben. Het Amerikaansche eskader zal 16 December uit Hampton Road naar den Stillen Oceaan vertrekken. De beschadiging van Kruger's graf monument teblij kt 't werkgeweest tezijn van drie dronken Engelsche officieren. Hofberichten. Het Koninklijk Echtpaar maakte Zondagmiddag in een open rijtuig met twee paarden, die door Z. K. II. den Prins zelf gemend werden, een rijtoer door de Hoog-Soerensche bosschen en keerde over Wiessel weer terug. Het Keizerlijk bezoek aan de Hoofdstad. Het Keizerlijk jacht van IJ muiden naar Amsterdam zal niet alleen door Nederlandsche oorlogsschepen worden begeleid, maar ook drie groote diepgaande Duitsche oorlogs bodems zullen mee door het Noord zeekanaal naar hier opstoomen, om te meren aan den kop van de Han delskade, waar, zooals men reeds weet, in het Gebouw voor algemeene Diensten de plechtige ontvangst van de Hooge Bezoekers zal plaats v inden. De binnenplaats van dat gebouw zal op gemeentekosten een groote receptiehal worden herscha pen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van 25 dezer is aan W. Voormalen, ingevolge zyn verzoek, met ingang van 1 Jan. eervol ontslag verleend als hoofd commissaris var. politie te Rotter dam. Bij Kon. besl. van ,25 dezer is benoemd tot advocaat-generaal bij Jen Hoogen Raad der Nederlanden jlir. mr. W. E. Th. M. van der Joes de Willebois, thans rechter in ie arrondissements-rechtbank te Arnhem. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Februari, tijdelijk benoemd tot directeur van de tuchtschool te VeLen, J. Visser, Nederduitsch Hervormd predikant te Culemborg. Bij Kon. besl. van 25 dezer is aan mr. J. ten Brink op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver teend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Purmerend. Bij Kon. besl. van 23 dezer is mejuffrouw E. M. C. Willems (Mére Jeanne), algemeen overste van de Congregatie der Eerwaarde zusters Franciscanessen, te Dongen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Begrafenis-Mr. H. Okma. Men seint uit Sneek aan het Vad Onder veel belangstelling had gisterenmiddag te 3 uur de begra fenis plaats van het stoffelijk over schot van het Tweede Kamerlid mr. H. Okma. Aan de geopende groeve voerden het woord de heeren Pollema, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, die den over ledene herdacht als geestverwant, ds. Talma, die het lid der antirev. Kamerclubde laatste eer kwam bewij zen,ds. Koopman(predikant der Ger. Gemeente alhier) en de heer Lovink, directeur-generaal van de land- bouwcommissie. Een zwager van den overledene bedankte voor het bewezen eerbetoon. Oc woekerbestrijding- De Nationale Vereeniging tot be strijding van deu woeker, te 's- Gravenhage, zal minstens viermaal in het jaar een blaadje uitgeven, waarin, naast vereen'gings-aange- legenheden, korte beschouwingen, wenken of opmerkingen zullen voor komen op het terrein der woeker bestrijding. Uit het thans verschenen eerste nummer blijkt, dat zich tot heden bij de Vereeniging aangesloten hebben 35 vereenigingen met 27,800 leden. De strijd in de Rotterdamsche haven. De stakende bootwerkers verga derden gisteren den geheelen mor gen weer huishoudelijk, zonder dat nog is uitgelekt welk besluit geno men zal worden. Inmiddels is de dag van gisteren weer niet zonder moeilijkheden voorbijgegaan. Zoo had op den Schiedamschen Dijk een zeer ernstig voorval plaats. Tegen 4 uur Zondagmiddag liep daar een kras der zoogenaamde Calandstraters. Van de andere zijde kwam een groep stakers, die hem onmiddellijk aanvielen en tegen den grond sloegen. Hij had echter nog de tegenwoordigheid van geest, zijn revolver te trekken en op zijn aanvallers te schieten, die daarop natuurlijk aan den haal gingen. Zij drongen daarop pand 69 op den Dijk binnen, waar op de tweede verdieping ook een kras der Caland straters woont, Arie Schel. Toen zij de deur gesloten vonden trachtten zij haar eerst in te trappen en toen dat niet gelukte schoten zij er op, met het gevolg dat door een der kogels de vrouw van Schel werd getroffen in de zijde. Schel schoot aanvankelijk terug zonder iemand te raken en riep door het geopende raam om hulp. Het gelukte daarop der aanrukkende politie twee der aanvallers te arresteeren. De ge troffen vrouw werd naar het zie kenhuis vervoerd, waar bij onder zoek de kogel, die op een korset balein was afgestuit, tusschen de kleeren werd gevonden. De kwetsuur was dus van geen beteekenis. De getroffen deur en de doorboorde kleederen der vrouw zijn in beslag genomen. Ook Zondagavond was het bij de Zandstraat erg woelig. Een agent, die daar iemand wild© arresteeren die de orde verstoorde, werd aan gevallen door een bootwerker ten einde den betrokkene te ontzetten. Hij trok zijn mes en bedreigde daarmede den toegesnelden inspec teur van politie Dietz. Met een sabelhouw werd de woesteling, die in de hitte van het gevecht zijn eigen vrouw met het m6s gekwetst had, onschadelijk gemaakt om daarna naar het ziekenhuis te worden vervoerd. De enkele stakers zijn nog werkwilligen gevolgd, die evenwel enkel door het vertoonen hunner revolvers, de vervolgers op een afstand wisten te houden. De huishoudelijke bootwerkers vergadering besloot bij de staking te volharden, waaruit dus volgt dat aan het ultimatum der Scheepvaart- vereeniging niet voldaan wordt en deze mitsdien gevolg gaat geven aan haar voornemen tot blijvende vervanging der stakers. Aan de Ca landstraters en de provinciale werk lieden op de lichters is van gisteren af gelegenheid gegeven als graan- werkers in dienst te treden over eenkomstig de wijze als vroeger uiteengezet. Gemengde Berichten. Diep treurig. Sedert j.l. Maandagochtend werd te Dordrecht vermist het 14 jarig dochtertje van V. d. V., Heerheijmausuisstraat 27, welk meisje 's ochtends te 6 uur de ouderlijke woning had verlaten om te gaan werken op een bleek. Eerst te half 10 kwam zij daar met een ander meisje, Van B., doornat aan, wat haar een berisping bezorgde en bedreiging met een ernstige vermaning van de zijde der ouders. Het gevolg was, dat bet meisje 's middags niet huiswaarts durfde gaan maar op straat bleef, waar haie vriendin haar van voedsel zou voorzien. Wat er verder gebeurd is, is niet bekend. Alleen dit is zeker, dat J. Verboom, die overal naar het meisje is gaan visschen, Zaterdag middag te 4 uur haar lijk uit eene sloot in de Watermolen weide heeft opgehaald, waarna het door de zorg der politie naar de Begraafplaats is gebracht. Alles van z jjj n g a d i n g. J. K., te Brielle, die Zondagmorgen op heeterdaad door den politieagent Van den Berg betrapt werd, toen hij zijn buit, bestaande in maïs en meel, door middel van inklimming met een ladder, uit het pakhuis van den heer T. Vlasblom ontvreemd, in veiligheid wilde brengen, bekende ook de ladder, die hij gebruikte, ontvreemd te hebben bij zijn buur man. Bij huiszoeking werd te zijnent gevonden een aantal sleutels, pas sende op de pakhuizen en werk plaatsen, door hem met 'n bezoek vereerd. Voorts werden gevonden door diefstal verkregenheerlijke peren en appelen 2 veeren bedden, boezeroenen, zakdoeken, overhem den, karpetten, s: ukken linnen, katoentjes, een en ander een com- pleete manufacturenzaak uitmaken de. Voorts een collectie bruidsuikers, cacao enz. Jan, die ook een menigte konijnen houdt, had ook gezorgd voor de noodige hoeveelheid maïs en meelook een groote hoeveelheid lekkere Oostvoornsche zandaardap- peleu werd in zijn kleine woning gevonden. Met het betrappen van dezen recidivist is dus een werkelijk ver dienstelijk werk verricht. Te Werkendam is Vrijdag avond tegen half twaaf brand ont staan in het huis bewoond door den bakker D. en den herbergier P. Beide woningen brandden totaal uit. Het kantoor der registratie, dat er aan grensde, liep gevaar, maar is behouden. De oorzaak is nog onbekend. Te water. Zaterdagmiddag kwam op den straatweg tusschen Nieuwersluis en Loeuen een auto mobiel, gemerkt H 64, in botsing met een wagen van den vischhan- dolaar Freeze, te Loosdtrecht, met het gevolg, dat de auto te water ging en de wagen, waarop ook de vrouw van Freeze en diens knecht gezeten waren tegen een boom sloeg, Persoonlijke ongelukken had den niet plaats; de inzittenden der auto kregen een had. Nog goed afgeloopen, Zaterdagmiddag had de heer N. de H., veehouder te Over-biemen, het ongeluk, door dat zijn paard schrikte met zijn wagen beladen met aard appelen, te water te raken. Geluk kig liep alles goed af, hoewel een meisje, dat met den heer H. mee gereden was, onder de aardappelen was geraakt, en slechts met moeite gered kon worden. Hoewel reeds bewusteloos, wist men de levens geesten van het kind toch weder spoedig op te wekken. Zwaar gekwetst. Za terdagmiddag kwam op het empla cement der Staatsspoor te Ensche dé de leerling-machinist J. Wiecherd uit Hengelo, met zijn rechterbeen bekneld tusschen den baanveger van den tender der machine en de rail die voor de draaischijf ligt. Zwaar gekwetst werd de man opgenomen en nadat hem de eerste hulp bij ongelukkeu was verschaft werd hg per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van den patiënt is gelukkig bevredigend te noemen. Branden. Te Hummelo is Zondagavond omstreeks 10«/2 ure de boerderij de Beuten totaal afge brand. Een hond kwam in de vlammen omhet reeds onder dak zijnde vee is gered. Huis en in boedel waren tegen brandschade vezekerd. De oorzaak is onbekend. -4- Te Nieuwe Poldert (Gr.) is Zaterdagnacht de arbeidersbehui zing van de werkman J. Siks tot den grond afgebrand. Een geit kwam in de vlammen om, de inboedel werd voor een klein deel gered. Assurantie dekt de schade. Diep treurig Gistermorgen is aan den overweg bij Castricum door een trein overreden Jan Stuif bergen. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan eigen onvoor zichtigheid. De man was terstond dood. De buffetjuffrouw inde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1