Staten Generaal. Sociale Berichten. Uit deu Omtrek STADSNIEUWS. kast. Zaterdagavond hebben een tweetal Duitschers, die een bezoek brachten aan het melksalon op den Coolsingel 31 te ^Rotterdam, de buffetjuffrouw gegrepen en in een kast opgesloten. Ka het gordijn voor het raam te hebben geschoven braken zij het kasregister open en gingen er met den inhoud van door. Eerst geruimen tijd daarna gelukte het der juffrouw zich te bevrijden. Maar van de dieven was natuurlijk niets meer te ontdekken. T y p h us. Te Zuid Scharwoude breidt zich de typhus op onrustba rende wijze uit. Het aantal gevallen is thans geklommen tot over de 50. Plafondingestort. Tijdens de middagoefening in de Herv. Kerk te Hardenberg stortte Zondag een deel van 't plafond naar be- beuedcn. Twee vrouwelijke aanwe zigen werden licht gewond. H o n d s d o 1 h e i d. De toestand van den heer P.. die te Goeredijk door een dollen hond in den arm gebeten werd en te Brussel in observatie is, is minder gunstig. Branden. Te H i 1 ver suu m is Zondag morgen geheel uitgebrand de berg plaats voor ijzer van den hande laar M. Krant, gelegen aan de St. Aunastraat. Door het optreden der politie en de zaakkundige hulp van den gepensionneerden hoofdbrand wacht der Amsterdamsche brand weer, den heer Stoutenburg, wiens woning grenst aan het afgebrande perceel, werd de gevreesde uit breiding van den brand door de nabijheid van verf- en houtloodsen, voorkomen. Oorzaak onbekend. Te Hempolder zijn Zondag avond afgebrand twee woningen onder een dak, bewoond door P. de Vries en A. Dekker. Door het vallen van een petroleumlamp is het onheil gesticht. Niets was ver zekerd. Te Enschede ontdekte de heer G. J. van Heek Zondagavond brand in het pakhuis zijner firma aan de Markt. Blussching volgde spoedig. Het schem dat een vuurije was aangelegd. Op een bascule vond men brandende lappen en olie. Onderzoek bracht aan het licht dat schilders, die den vorigen nacht de vloer wreven met kokende olie en was, na afloop alles daar zoo hadden neergezet. Broeiing van de gedrenkte lappen moet de oorzaak zijn. Te Hummelo is Zondagavond afgebrand de hofstede bewoond door Jansen. Alleen een schuur en twee hooibergen zijn gespaard gebleven. Alles was verzekerd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield gisteren avond een zittiug, waarin door den voorzitter allereerst hulde gebracht werd aan de nagedachtenis van het overleden lid Mr. A. M. Sassen. Mededeeling werd voorts gedaan van de ingekomen stukkeu en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen werden ver zonden. Morgenoch tend houdt de Kamer een openbare vergadering ter be handeling van verschillende wets ontwerpen, o. a. van de wijziging van art. 28 der Drankwet. Kruisverboud Utrecht. Zondag werd te Zwolle een buiten gewone vergadering gehouden tot wijziging der statuten van het Kruisverbond in het aartsbisdom Utrecht. De gewijzigde statuten werden, zoo meldt de Geld, vastgesteld. De eindbeslissing zal door middel van een referendum worden verkregen. Het amendement der afdeeling Babberich, om naast afd. A. en B. (afschaffers en geheelonthouders) in liet Kruisverbond op te nemen, werd verworpen. Na sluiting van de buitengewone vergadering werd de gewone ver gadering van den hoofdraad ge houden. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar 8 afdeelingen van het Kruisverbond toetraden met 1577 leden, zoodat thans 115 afdeelingen met 7379 leden zijn aangesloten. Uit den Zandvoortschen Gemeenteraad UIT BENNEBROEK. Drie Eeuwen terug! Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan in den Bennebroekschen gemeenteraad, 't Is zoo onverkwik kelijk partijdig, dat het onwille keurig doet denken aan de zestiende eeuw der Roomsche kerk in Ne derland, toen men heel zachtjes moest zeggen; ik ben Katholiek; toen men blij was het leven te mogen behouden, zij het dan ook in vrees. Wat dan is het geval? Eerst iets vooraf om de zaak goed te begrijpen. Bennebroek is een plaats die voor 't grootste deel bestaat uit ar beiders. Betrekkelijk zijn er maar weinig arbeiders-huisjes,zoodatzelfs demeest onbewoonbare nog bezet zijn. Er is dus wel degelijk een woning nood. Of daar vroeger niet in bad voor zien kunnen wordsn, laat ik buiten bespreking, maar nu is de nood dan wel zoo groot, dat de ambachts heer van Bennebroek maatregelen zal nemen om er in te voorzien. De heer en mevrouw Willink besloten een royale gift te doen aan de gemeente. Of de ambachtsheer nu bijna heel Bennebroek in zijn bezit heeft of niet, de gift is royaal. Die gift bestaat in een stuk grond geschikt voor 10 arbeiders woningen met tuintje. Is bet een gift zonder lasten? Noen, de"beer Willink stolt na tuurlijk zijn voorwaarden. En welke? Ie. (Ik zal ze niel allemaal op noemen, dat houdt wat lang op). De gemeente moet daar arbei dersbuisjfcs bouwen. Ik zet dit voorop omdat men anders zou meenen dat de heer Willink laat bouwen. Goed, ten 2e. Er moet een steen in den voorgevel worden aange bracht met het opschrift „Willink- hof". Dat mag gerust, ofschoon men door het opschrift alweer zon ver moeden dat de huizen door den Williuk zijn geschonken. Van de tien woningen moeten er minstens 5 verhuurd worden aan protestanten. Ziet ge! dat mag niet! Dat is een bepaling die de gemeente nooii mag aannemen. Maar is 't den heer Willinck dan niet geoorloofd zijn geloof3genooten voor te trekken? O ja, zeker, en zooveel hij maar wil, doch hij moet de gemeente er buiten laten. Als hij zelf die huizen wil bouwen en verhuren, kan hij zelfs bepalen dat er in de protestantsche tuintjes geen roomsche boonen mogen groeien maar nu hij dat bouwen aan de gemeente overlaat moet die bepa ling absoluut vallen. Of zou de ge meente mogen handelen tegen de grondwet,die verklaartdat zij iederen godsdienst eerbiedigt, dus den room schen niet mag voortrekken boven den protestantschen en omgekeerd! Maar, zal iemand misschien zeggen, de verdeeling is toch erg eerlijk De helft Protestant en de helft Roomsch. Er wordt niet gesproken over Roomscheq. of anderen, alleen dit: er moeten minstens vijf huisjes door Protestanten bewoond worden. En dan nog een bepaling die er zoo tusschen door loopt maar van heel veel belang is: 3o. De werklieden van het huis te Bennebroek alias van den heer Willink genieten de voorkeur. U kunt begrijpen dat iemand die zulke bepalingen maakt zooveel mogelijk Protestanten in zijn dienst zal nemen. Best. Maar dan blijft er al heel weinig plaats over in die huisjes voor de niet-Prote- stanten Men zou zoo zeggen dat de heer Willink heel leuk de gemeente laat bouwen uitsluitend voor zijn werk lieden! Maar komaan, laten we nog even de gevolgen zien van die bepaling. Stel het geval dat er vijf Katho lieken of vier Katholieken en één Israëliet wonen in Willinkhof meer mogen er niet zijn, want dat zou tegen de bepalingen strijden.'^; Nu zijn er geen Protestanten voor de vijf andere huisjes, wèl Katholieken en Joden. Wat dan? Moeten die vijf huisjes dan leeg blijven ''staan, om wille^van die bepaling, terwijl de anderen, Ka tholieken of Joden misschien, snak ken naar een huisje? Doch ik veronderstel dat men dat toch te erg vindt on de leege huisjes zoolang geeft aan niet-Pto- testanten. Nu komen er eenige Protestan'sche families uit andere gemeenten en vorderen die huisjes op omdat ze Protestant zijn. Dan moeten die Room schen of Joden, al blij dat de gemeen teraad tegen de bepaling in hun toestond daar daar te wonen, plaats maken voor Protestantsche vreem delingen. 't Is immers) te gek om van te praten! Mijn hemel wat al plage rijen, wat al haat en nijd kunnen door die bepaling in onze gemoe delijke gemeente ontstaan! Dat het protestantsche] gedeelte van den gemeenteraad die bepaling toejuichde dat begrijp ik maar dat van de drie Katholieken in onzen ge meenteraad niet één heeft tegen gestemd, kijk, dat begrijp ik niet. Zes tegen één werden de bepa lingen goed gevonden. En die ééne was geen Katholiek. Neen nog eens, dat is geen schen king die onder deze voorwaarde door de gemeente mag worde aan vaard. Non tali auxilis liever geen woningen]]en vrij blijven dan heel deemoedig te moeten afwach ten of in i't jaar,[zooveel een huisje zou openkomen voor een niet-pro testant. Die tijd is voorbij dat we tevreden moeten zijn met een stiefmoeder lijke verdeeling nu hebben we recht om te eischen wat ons toe komt. P. H. Meynema, kapelaan. Bennebroek. BLOEMENDAAL. Personalia. De heer J. Visser, particulier op zichter bij de bouwmaatschappij Bloemendaalsche Park" hoopt den Ï6en November a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad. ZANDVOORT. Eenbeginvan brand. In een schuur van den heer H. alhier is gisterenochtend 6 uur een begin van brand ontstaan. De spuit behoefde niet te werken, want 't vuur was reeds gebluscht met emmers water en een z. g. snel blusscher. Ter afslag. 26 October werd schar ter afslag gebracht. De prijs bedroeg f 4,50 per mand. De Zandvoortsche laan on dergaat thans een groote verbete ring. Zij wordt geheel verbreed. D e berm wordt afgegraven en daar naast komt een verhoogd voetpad, zoodat nu de wog pl. m. 5 M. bree der wordt en de verschillende boch ten vervallen. Daar hieraan groote kosten verbonden zijn, zal men voor loopig één kant afgraven, doch het plan bestaat, ook den anderen kant onder handen te nemen. Pe A N. W. B. verleent hiervoor ook finan- cieelen steun. VELSEN. Personalia. Bij Kon Besl. is met ingang van 1 Febr. tijdelijk benoemd tot direc teur van de tuchtschool alhier de heer J Visser, Nederduitsch Herv, predikant te Culemborg. IJMUIDEN. Personalia. Tot onderwijzer aan eene R. K. bijzon dere school te Grootebroek is be noemd de heer H. Wiegman alhier. Een aanvaring. Nabij bet Haak vuurschip heeft Zaterdagavond by lichte mist een ernstige aanva ring plaats gehad tusschen de En- gelsche boot „Don" en de Noor „Erica." De Don bekwam een gat in het stuurboords-achterschip van onge veer drie vierkante meter. Ook de Erica bekwam ernstige averij. HEEMSKERK. Telephoon. De bloemkwekers stellen ernstige pogin- gingen in het werk onze gemeente te verrijken met een telephoonin de laatste vergaderingen kwam de op richting hiervan herhaaldelijk ter sprake. Moge de pogingen der bloem- kweekers krachtig gesteund worden door den Raad dezer gemeente, opdat zij slagen! HILLEGOM. R. K. Debating club. Maandagavond hield de R. K. Debatingclub „Ontwikkeling" eene zeer matig bezochte algèmeene vergadering. De heer A. Sluis hield eene inleiding over Vakopleiding. Uitgaande van het feit, dat de com missie voor den tuinbouwcursus te Hillegom slechts na meermalen herhaalde oproeping er in slaagde een voldoend aantal deelnemers te vinden vroeg de inleider, waaruit het voortspruit, dat de werkman zoo weinig zijn eigen belang begrijpt, dat hij onverschillig is voor den beteren toestand van het vak en van zichzelf, dat geen gebruik ge maakt werd om tegen een kleine vergoeding zich veel nuttigs en noodzakelijks te leeren. Hij toonde aan, dat en voor het vak en voor de stoffelijke verbetering van den arbeider van groot belang is meer dere vakkundige ontwikkeling zich eigen te maken. Inleider meende, dat dit niet algemeen begrepen werd, dat de waarde van het vakonderwijs on derschat wordt. Maar het is niet onwil, die als regel voorzit. Men moet ook over wegen, dat het lager onderwijs niet voldoende aansluiting biedt, d.w.z. dat het niet voldoende bekwaam maakt voor het volgen van het vakonderwijs. Daarom prees spr. het herhalingsonderwijs, zelfs ver plicht, zeer aan. Vooral de Katholieke Patro naten meende spr. daarom een machtig middel. Hij recleveerde wat de Katholiekendag in 1906 te Delft gehouden daarover leerrijks gaf. Aldus kwam spreker op het on derwijs in den avond. Spr. was niet van meening dat de leerlingen te ermoeid zouden zijn voor het vol gen van dit onderwijs, vooral niet als de patroon wil meewerken. Het is bovendien in het voordeel van denpatroon beter ontwikkelde werk lieden in zijn dienst te hebben. Verschillende punten over dit onderwerp aanvoerende, kwam spreker ook op het leerlingestelsel. Het goede uit den gildentijd wenscht men terug te krijgen in het leer- lingstel, en dit in eere te herstellen. Spr. haalde het voorbeeld uit Drente aan, waar een vereeniging toepas sing geeft dan jongens 3 jaar bij een patroon te plaatse, waarbij deze leerlingen in de 3achtereenvolgend^ jaren resp. f0.50, f0,80 en fl per week verdienen en de patroon resp. 34 gld., f22,40 en f20 f er jaar leer geld ontvangt, zoodat iedere leer jongen aan de vereeniging in dit tijdvak f196 kost. Evenwel door den omkeer in den arbeid ten gevolge van de machine is ook de achteruitgang in het ambachtswezen te constateeren. Spr. gaf een reëel voorbeeld. Hoe is het mogelijk bijv. in onze tijd van machinale fabricatie van schoenen nog een schoenmaker te vinden, die het echte handwerk verstaat? 't Wordt een raadsel. Over de vakopleiding in 't alge meen zijn deskundigen het niet eens. Ook de regeering heeft deze zaak met het oog op den klein-industri- eelen en den middenstand ter hand genomen en een commissie daar voor in 't leven geroepen. Dit pogen zal dus ook voor de vak opleiding in 't algemeen vruchten opleveren. Op deze wijze met voorbeelden aantoonende, sluit spr. zijn zeer geanimeerde en met aandacht ge volgde inleiding met een opwekking om ook voor de Katholieken, aan deze zaak volle aandacht te schenke. Hij sprak tevens den wensch uit, dat op Hillegom krachtige pogin gen tot oprichting van een patro naat mogen worden in 't werk gesteld. Een zeer geanimeerd debat volgde waarna de vergadering ten slotte zich vereenigde met sprekers con clusies 1. De bekwaamheid van den ambachtsman is een der hoofdfac toren bij de bepaling van zijn loon. 2. Bij gebreke van een algemeen en voldoend toegepast stelsel van opleiding is de ontwikkeling van den ambachtsman in onze dagen zeer ongelijk. LEIDEN. Een wonderdokter failliet. Men meldt van hieraan De Telegraaf: Zekere mijnheer Eilers, een man die al reeds heel wat maatschap pelijke buitelingen heeft gemaakt - hij was achtereenvolgens student zaakwaarnetm r, fabrikant van ge pasteuriseerde melk eu lest best, geneesmeestervan den wreede kwaal, waarvoor volgens De Geuestet geen kruid is gewassen, de tuberculose Paar is onze weldoener der mensch- heid op een wonderlijke wijze toe gekomen. Hij had een vriend in Amerika die tot hem overkwam. Deze kon echter niet verblijven, en de gedachte te moeten scheiden zonder elkaar ooit weer te zien was hard. En de vriend had een voorgevoel dat het al zoo zou ge schieden, want hij vertrouwde zijn Leidschen vriend een verzegelden brief toe moet de opdracht, dezen eerst te openen wanneer hij bericht kreeg van zijn dood. Zoo vertrok hij weer naar de Nieuwe Wereld kwam er, vóór hij zijn bestemming had bereikt bij een spoorwegonge luk om en toen de heer Eilers van de doodstijding kennis verkreeg opende hij den verzegelden brief eu vond... een onfeilbaar middel tegen tering zelfs in vergevorderden staat. De goede mijnheer E. die anders volstrekt geen bijgeloovig mensch is, gevoelde dat het nu zijn roeping was met dat middel de lijdende menschheid te dienen: Hij probeerde het middel bij een tuberculose lij de - res, die de doctoren hadden opge geven en de resultaten waren won derdadig gunstig. De eene volgde op den ander, wanneer men althans prospectus en brochures van den heer wilde gelooven. Blijkbaar was het middel deu nieuwen bezitter ook voordeelig, want hij verhuisde weldra uit zyn nederige woning in de Witte Rozen- laan alhier naar een villa-achtig gebouw aan de Rijnsburgerweg waar een groot geëmailleerd bord aan den muur den voorbijganger ver telde, dat hier de eerste Nederland- sche inrichting was ter genezing van de gevreesde tuberculose." Het zag er comfortabel uit bij onzen nieuwen wonderdokter, die „professor" De Haas, die aan den Hoogweg oen mooie villa bewoont, naar de kroon begon te steken. Doctoren en professoren waar schuwden wel tegen den kwakzalver die zooals ze zeiden menig beginnend tuberculose lijder verknoeide. Maar dit verklaarde onze dokter voor broodnijd. Te Alkmaar kreeg hij het zelfs met de justitie te kwaad, hij werd tot een vrij hooge boete of gevan- genistraf veroordeeld en of nu de nering aan het verloopen is of onze dokter het zeil te hoog geheschen heeft wij weten het niet maar de wonderdokter is nu failliet ver klaard. 't Is in het belang der maatschap pij en vooral voor haar aan tuber culose Ijjdend deel te hopen, dat zijn nering ook failliet is. Faillisiementen. Bij vonrissen van heden zijn door de Arr.-Rechtbank alhier failleit ver klaard H. Nagel, koopman en bierhuishou der te Bennebroek. Curator Mr. A. Moens. H. Buijs, koopman en winkelier in boter kaas en eieren te Beverwijk. Curator Mr. A. Moens. J. C. van Nieuwenburg, brood koek en banketbakker te Zaandam. Curator Mr. Th. de Haan Hugenholtz. C P. J. Vuerhard zonder beroep te Heemstede. Curator Mr. P. Tideman. P. Dral petroleumhandelaar te Zaandam. Curator Mr. Th. de Haar. Hugenholtz. Rechter Commissaris Mr. E. J. Dorhout Mees. De kwestie-de Haan Hugenholtz. Onder de „Raadsstukken" is nu verschenen de heele corresponded Gisterenavond half 8 hield de Raad der gemeente Zandvoort een openbare ver gadering. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der statuten werd mede gedeeld dat Ged. Staten verschillende suppletoire kohieren hebben goedgekeurd. Ér is een adres ingekomen van ver schillende bewoners, die er bezwaar in hebben 't steegje, waarover in de vorige vergadering zoo breedvoerig is gesproken aan den openbaren dienst te onttrekken. Zij zouden liever dezen verbindingsweg zien behouden en hem dan te verbeteren. De voorzitter stelde voor dit adres te renvoyeeren naar I?. W. ten fine van prao- advies. S De heer Zueen zou 'dat adres liever thans behandelen, daar het nauw samenhangt met een bouwplan. De Voorzitter adviseerde toch deze zaak eerst te laten onderzoeken door B. W. Waar meet ket heen. Bovendien hij zou zich sterk verzetten tegen een steegje van 1 M. breed. Dat is geen verbindings weg. De heer Koning wees erop dat de Raad toch reeds besloten heeft dat wegje aan den dienst te onttrekken. De Voorzitter: In principe. De heer Draaijer vroeg ook dringend deze steeg te behouden in 't belang van het drukke verkeer. De belanghebbenden willen zelfs finantieele «fiers zich daar voor getroosten. Hij vroeg daarna intrek king van 't besluit. De heer Collotd'Ecurie vereenigde zich met 't voorstel van den Voorzitter om 't adres naar B. W. te revoijeeren. De heer Koning betreurde het nogmaals dat de kwestie van die steeg de vorige maal is behandeld toen zoovele leden afwezig waren. Maar nu zijn alle leden present en wij kunnen nu over 't adres besluiten. De Voorzitter was van oordeel dat de leden thans niet mogen beslissen, daar zij met de kwestie niet op de hoogte zijn. Spr. vond het zoo vreemd, dat thans ter wille van den heer Termes een adres behandeld moet worden, dat Zaterdag is aangekomen. De heer Draaijer drong aan op intrek king van het in de vorige vergadering genomen besluit en op behandeling van 't adres. De heer Collot d'Ecurie meende dat 't vorige besluit ten doel had de kwestie uit te lokken, zooals er nu een ingeko men is. Maar nu moet dat adres toch eerst onderzocht worden. De heer Zwaan vond, dat 't adres met bouwplan of rooilijn niets te maken heeft. Er zijn thans geen beletselen om dit adres te behandelen. Spr. stelde voor be handeling van 't voorstel. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna werd in stem ming gebracht 't voorstel of 't steegje al dan niet onttrokken zal worden aan den publieken dienst. Besloten werd met 7 tegen 4 stemmen, dat de steeg niet aan den publieken dienst zal onttrokken worden. 't Bouwplan Termes werd thans ander maal in handen gesteld van B. en VV. De heer Koning wees er thans op, dat de steeg zal er langs gebouwd worden, in slechter conditie zal komen. Daarom wilde spr. verbetering dier steeg om haar tot een goeden weg te maken voor voet gangers, alzoo opnieuw de rooilijn daar vaststellen. De Voorzitter zei, dat B. en W. dit nader zullen overwegen. Hierna werd de gem.-begrooting 1908 behandeld. Door enkele leden werden eenige inlich tingen gevraagd en opmerkingen gemaakt. De begrooting sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f50430,666. Voorgesteld werd de rooilijn te wijzi gen voor enkele perceelen in de Engel- beristraat. De heer Draaijer wees er op, dat de Engelbertstraat eenige duizenden guldens zal kosten, wil zij eenigszins bruikbaar worden. Die straat is zeer druk door 't verkeer. Men zal voor veruiming perceelen moe ten aankoopen. Thans is die weg niet zoo bestuurbaar. Dit voorstel betref fende afwijking der rooilijn ter wille van den heer v. Arkel kon spr. zich niet be grijpen. De heer Koning herinnerde er aan, dat vroeger dit zelfde verzoek reeds van de hand is gewezen. De leden zijn toch con- sequene. De heer Zwaan beaamde dit ten volle. Maar de Voorzitter merkte op, dat de Raad zelf besloten heeft met den heer v. Arkel nader te onderhandelen. De onder handelingen waren nog hangende. Stond, de Raad 't verzoek toe, dan zou hij hee- lemaal niet consequent zijn. Bovendien de Raad keurde vroeger wel goed de verbouwing van de Sierkan, ook de heeren Zwaan en Koning Waar om nu niet ook de heer d'Ecurié was voor een breedte van 10 Meter,doch de zaak v. Arkel vond spr. zoo belangrijk, dat hij hier in dit geval de rooilijn wel van 10 M. op 8 M. wil brengen. De heer Zwaan verdedigde zijn stand punt nader. Spr. wil alleen 't gemeente belang dienen, dat een broeden straatweg eischt. De heer Koning keurde het af in den heer d'Ecurie, dat hij voor afwijking is, omdat anders de heer v. Arkel zou be nadeeld worden. Dat mag geen motief zijn voor een lid van den Raad. De heer d'Ecurie wilde voor een kleine afwijking een particulier niet ontzaglijk benadeelen. De voorzitter wees op de gevaarlijke plaats bij de Sierkan. En dat hebben de Heeren opposanten destijds toch goed gekeurd. Ja, zei de Heer Koning, maar dat heeft de voorzitter toch ook gunstig geadviseerd. Deze toonde nader aan, dat de Heer Koning tegenstrijdig is. Maar deze wil elk stuk op zichzelf beoordeelen. De Heer Driehuizen prefereerde de af wijking boven den tegenwoordigen slech ten toestand der straat. Het verzoek van Akkeren wilde de Voorzitter in stemming brengen, maar de Heer Koning verzette zich daartegen. Hij had voorgesteld 't adres alleen voor ken nisgeving aan te nemen. Het voorstel Koning werd verworpen met 3 stemmen voor. Daarna werd 't verzoek van Akkeren verworpen met 7 tegen 4. De toestand blijft voorloopig bestendigd. Thans kwam de waterleiding aan de orde. Is een waterleiding voor de gemeente werkelijk noodzakelijk De Heer Droog had zijn meening over deze kwestie nog niet kenbaar gemaakt. Neemt men de helft der bewoners van Zandvoort en vraagt men hun of ze 't water goed vinden, dan zullen ze allen zeggen ja. En ze bevinden er zich goed bij. Ze zijn gezond. Een ander gedeelte, dat nu eens komt en dan weer gaat, vond eerst 't water goed, nu niet meer. Die mensehen zijn niet tevreden. Een ander gedeelte vond 30 Meter beneden den grond goed waterdat is levenswa ter. Een andere categorie zijn die menschen, waarbij de Heer d'Ecurie behoort. Die keuren 't water niet af, doch vin den een waterleiding voor een badplaats noodzakelijk. Spr. zelf behoort tot diegenen die vreezen voor concessies. Moet ze komen dau nemen we zelf de exploitatie ter hand Daarom stelde spr. voor de concessie aanvrage voor kennisgeving aan te nemen. De Heer Koning achtte een waterlei ding voor Zandvooit niet noodig. Want er is hier goed water te krijgen. Was Zandvoort alleen een badplaats dan was een waterleiding zeer wensohelijk. Maar dat is niet zoo. En zeker zou spr. tegen concessie verleenen zijn. Dan maar eigen exploitatie. Spr. moet ook denken aan de armen, die al hun velden zien ver woesten door 't. water onttrekken aan den bodem. De voorzitter acht een waterleiding voor de badplaats Zandvoort noodig. De bad gasten moeten zeker zijn goed drinkwater te hebben en verzekerd zijn eener goede brandweer in de plaats. Ook is zijn dienstig voor de straatbesproeïng. De in woners zullen voor groote uitgaven ko men te staan door de te maken diepbo- ringen. De waterleiding is ook noodig voor de volksgezondheid. Wat het ont trekken van water uit de duinen betreft, wat nadeelig zou zijn voor de aardappel teelt, geen nood, dat de waterleiding daarop een nadeligen invloed zal uitoefe nen. Reeds nu wordt door Zandvoort 't zakwater aan de duinen onttrokken. Maar diepboringen doen het niet, ge tuigen de deskundigen. Spr. trachtte verder de verschillende bezwaren te weerleggen. De vrees voor nadeel der aardappel teelt is niet voortgekomen uit het be hartigen van het algemeen belang, doch 't eigen belang. 't Eigen belang alleen kant zich tegen de waterleiding. Spr. duidde een 5-tal categorien aan, die zich door hun egoïsme laten drijven; pompers, pachters, eige naars, enz. Zandvoort is een badplaats en daar moet 't algemeen belang wijken voor 't parti culiere. De heer Slagveld keurde in krasse ter men de toelichting door den voorzitter gegeven af. Spr. vond, dat de voorzitter erg persoonlijk was geweest. De voorzit ter vond het zoo vreemd, dat zoovelen tegen een waterleiding waren. Spr. vond het ook vreemd dat de voorzitter zoo voor een waterleiding was. Is dat ook eigen belang De heer Zwaan vroeg publicatie van de toelichting van den Voorzitter, welke toelichting op insinueering af is. De heer Slagveld zal zijn stem aan de waterleiding onthouden. De heer Koning trachtte de toelichting te ontzenuwen. Deze spr. gaat alleen de practijk na, niet de theorie. Spr. vroeg ook publicalie der toelichting. Dan kan daarop geantwoord worden. De Voorzitter wees er op, dat de heer Koniag vroeger, toen hij wethouder was, wel met een consessie aanvrage is mee gegaan. Trans ook hebben de leden de zaak laten komen zoover zij was. En nu komt de stelselmatige tegenwerking. Laat men het dan ronduit zeggenWij willen niet. De heer Koning keurde het af in den Voorzitter, dat deze steeds met verwijten komt. Dat is onbehaaglijk. Is het erg, dat iemand van opinie veranderd na 6 jaar. De Voorzitter zelf veranderd soms wel 3 maal per dag van meening over een zaak. Spr. is niet direct tegen een waterleiding, wel tegen concessie. Zoo dacht de heer Draaijer er ook over. De voorzitter zei, dat hij steeds zijn meening zou zeggen, al is die nog zoo onaangenaam voor de leden. Spr, zou graag zijn toelichting ter inzage neer leg gen. De raadsleden kennen^haar dan weerleggen. De heer Koning vroeg benoeming eener commissie. In elk geval is hij tegen con cessie. De heer Draaijer stelde voor de con cessie aanvrage voor kennisgeving aan te nemen. Wanneer u tegen concessie is, zei de Voorz., waarom zei u dat dan niet eerder. De heer Draaijer' wist dat niet meer. Verschillende leden ondersteunen het voorstel Draaijer, de concessie-aanvrage voor kennisgeving aan te nemen. Dat wilde de heer Dr. beslist zien, anders niet. De Voorzitter wenschte dat eerst in stemming gebracht^zou worden de vraag Is een waterleiding voor Zandvoort wenschelijk of niet? Maar dat wilden de leden niet. üejheer d'Ecurie zei, dat gestemd moet worden of de Raad is tegen concessie in 't algemeen. De heerJ d'Ecurie gaf den Raad drin gend in overweging eerst nog eens goed te onderzoeken,'Avat nu beter is, conces sie of gemeente-exploitatie. Dat is een hroot strijdpunt. De Voorzitter drong «an op stemming over de wenschelflkheid der waterleiding. Ten slotte werd 't voorstel Draaijer in stemming gebracht van de hand wijzen der concessie. Het voorstel werd aangenomen. Voor 't herhalingsonderwijs hebben zich opgegeven 7 jongens en 5 meisjes. Voor dit onderwijs is een onderwijzeres in de nuttige handwerken noodig. Doch geen enkele is genegen, ze zijn het even wel verplicht volgens de voorwaarden van aanstelling. De Voorzitter adviseerde daarna tot benoeming over te'gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2