Uit den Omtrek, STADSNIEUWS. Tooneel, Muziek, enz. Staten-Generaal. en onthield zich nog gedurende de geheele reis van sterken drank. Maar ten slotte werd hem toch de verzoeking weer te sterk, en des avonds werd hij te Arnhem wegens dronkenschap [aagehouden, nadat de helft van zijn uitgaanekas reeds verdwenen was. Hij nam zich stellig voor niet weer in zijn oude zonde te vervallen, maarreeds den volgenden avond lag hij weer zijn roes uit te slapen op den weg naar Oosterbeek. Zijn laatste bank biljet van f25 was intusschen ook verdwenen, en de man ging zich nu maar weer zelf aan het „bureau" aanmelden. Studentenjool. 't Is nu, zoo meldt het N. v. d. D., de tijd der inauguratie van nieuwe leden der studenten-disputen te Amster dam. Buitenaf bemerkt men er niet veel van, maar toch gebeurt er nog al wat. Reeds twee nachten, vertelt het blad verder, gingen verschil lende gezelschappen, niettegenstaan de hetjvrij gure weder, een water tochtje maken. Met rijtuigen, waarin dejnieuwelingen geblinddoekt zitten, gingen zij naar een gereedliggend stoombootje, waarmede zij allereerst naar het Tolhuis over het IJ voeren. Daar werden in een kelder van het gebouw de geblinddoekte nieuwe lingen toegesproken en voorts eenige ceremoniën gemaakt. ff |Een der gezelschappen maakte daarna zelfs een grooteu watertocht via Purmerend, AJkmaardermeer en de Zaan, en op dien tocht wer den de rustige bewoners opgeschrikt door een ongewoon lawaai. In het stille Purmerend kwam door liet nachtelijk rumoer de veldwachter met een revolver toesnellen: de jon gelui sloegen allen op de vlucht, maar een werd toch ingerekend. De anderen, daarover niet gesticht, gingen allen luid protesteerende mede naar het politiebureau. Nadat daar hunne namen opgeschreven waren, zetten zij hun watertochtje voort, en 't was allang dag toen zij vermoeid en toch indevroolijk ste stemming van hun nachtelijke expeditie in de studiestad aankwa men. De plechtigheid der inauguratie was voltrokken. Branden. Te Bergen op Zoom bij Selsig op het z.g.u. fort ontstond gister morgen tengevolge van het droogen van een bed nabij de kachel een korte doch hevige brand. De vlam men sloegen in een oogenblik door het dak en legden de arbeiderswo ning in de asch. De gemeente brandweer wist de belendende perceelen, welke onder- tusschen veel water- en brandschade bekwamen te beveiligen. Het huis is verzekerd bij de Bataafsche Brandverzekeringmaatschappij, de inboedel bij de Haagsche brand- waargbormaatsehap pij SCHOTEN. De gasfabriek. De voorbereiden de werken der gasfabriek zijn begonnen. Naar be weerd wordt, zal de gasfabriek in Augustus 1908 reeds kunnen wer ken. HEEMSTEDE. Kruisverbond- Op Zondag, 24 November, zal het Kruisverbond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw een uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden Ferdinand de speler een treurspel in 2 bedrijven een blijspel Nieuwe heeren, nieuwe wetten", „'n Half uurtje in de barbierswinkel" en tot slot eenige voordrachten. „Eensgezindheid." Op 19 November zal de muziekvëreeni- ging „Eensgezindheid" een uitvoe ring geven in „Het Wapen van Heemstede". Verschillen muzieknummers zul len ten beste worden gegeven. Tot slot zal een blijspel opgevoerd worden. BLOEMENDAAL. Landweer-In- spec tie. Gisteren had onder toe zicht van den heer Kolonel van Steenhard Carré, commandant van 9 het 21ste District landweertroepen en van den heer Kapitein jhr. Nahuijs, commandant van een landweer com- ftagnie, de inspectie plaats over de andweerplichtigen, uit de gemeenten Bloemendaal, Bennebroek en Zand- voort. Nog eens de Rollandsbrug. Men schrijft ons uit Bloemendaal Nadat gisteren in de vergadering van B. en W. daartoe besloten was, is heden de Rollandsbrug, waar van het grootste gedeelte van de eigenaren niet bereid waren om aan de herstellingskosten te betalen, onder politietoezicht geheel gesloten, zoodat men van de Rampelaan de Rollandslaan, noch met een voer tuig, noch te voet kan bereiken! Men ziet met spanning den afloop van die sluiting tegemoet! ZANDVOORT. Het Witte K r u i s. Maandagavond verg. de afd. Zand voort der N. H. Ver. „Het Witte Kruis", in Hotel Driehuizen onder voorzitterschap van dr. C. A. Gerke. De vergadering was druk bezocht. Door den heer C. Kruifsmulder werd verslag uitgebracht der jong ste algemeene vergadering. Een der leden had schriltelijk verzocht een lezing door een des kundige te doen houden over „water leiding." Het bestuur zal hierover spreken met de „Vereeniging ter behartiging der belangen van de bad plaats Zandvoort," omdat deze ver eeniging een gelijk verzoek had ontvangen, 't Gemeentebestuur van Zandvoort had geinformeerd naar de voorwaarden, waarop de afdee- ling het ziekenhuis aan de gemeente wenscht voor te dragen. Men be sloot 't gebouw als ziekenhuis aan te bieden onder restitutie eener som van f 4500 en onder verplich ting, dat na de overname steeds een ziekenhuis voor besmettelijke ziekten van gemeentewegen zal worden in stand gehouden. De heer C. Bliickmann stelde voor een voorbereidens cursus, ook voor niet-leden, op te richten. De heer Varekamp zal de leiding van dezen cursus op zich nemen. 1? IJ MUIDEN. Het electrisch licht blijft nu den lieelen nacht branden. Vroeger ging het om 12 uur uit en dit was vaak zeer hin derlijk. BEVERWIJK. De Wij ker pijp In verband met de verbreeding en uitdieping van de Wijkerpijp, waar toe door Rijk en provincie subsi dies zijn toegezegd en waarvan de uitvoering in het volgende voorjaar zal plaats hebben is de aanwezige grondduiker in zijkanaal A. van liet Noordzeekanaal. vormende de water gemeenschap tusscben den Zuid- wijkermeerpolder en den Noord- wijkermeerpolder, thans opgeruimd en zal weldra van Rijkswege wor den overgegaan tot het op breedte en diepte brengen van bedoeld zij - kanaal. Afschaffing van deker- m i s. Bij den gemeenteraad van Beverwijk is thans een adres inge komen, voorzien van 59 handtee- keningeD, steunende het voorstel van den burgemeester jhr. C. J. W. Strick van Kinschoten, om tot afschaffing van de kermis over te gaan. EGMOND AAN ZEE. E e n d i e f- achtigelogé. Sedert eenige dagen was een Duitscher gelogeerd bij den veekoopman S. G. alhier. Hij gaf voor een erfenis te moeten innen. Gisteren is hij uitgegaan en niet weergekeerd. Zijn gastheer miste twee bankjes van 60 gulden, een halsketting en een fiets, zoodat de politie den vriendelijken logé zoe kende is. HILLEGOM. Arme man. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden eenige bewoners in de Kerkstraat wakker geschrikt door het gekerm van een man. Toen zij buiten kwamen, ontdekten zij, dat de 88 jarige de Wolf in zijn nacht gewaad op straat lag. De man had een raam opgeschoven en was zoo erdoor gevallen. Hij werd sinds eenige jaren verpleegd inlietProt. Armenhuis. Vermoedelijk heeft de oude stakkerd den hal ven nacht buiten gelegen. Althans om twee uur heeft hem iemand gepasseerd, doch deze was zoodanig geschrok ken, dat hij er niet eens aan ge dacht heeft den man te helpen. Eerst om ongeveer 4 uur is de oude stakkerd door de huren opgeholpen. Zondagavond is hij overleden Personalia. De brieven besteller D. van de Werken,alhier is met ingang van 16 November a.s. naar Delft overgeplaatst. LISSE. Personalia. Tot klerk der posterijen en telegraphie 2de klasse alhier is benoemd de heer H. Roggeveen, thans in gelijke betrekking te Egmond aan Zee. Mej. de Lange, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is in ge lijke betreking benoemd te Naald wijk. A.R. K i esv e reening. Naar wij vernemen zal op Vrijdag, den 26 en Nov. a.s. vanwege de A. R. Kiesvereeniging alhier in eene openbare vergadering met debat optreden Dr. Vunderink van Amers foort om te spreken over den poli- tieken toestand. LISSE. Overleden. MejSw. heeft een verzwering in de keel gekregen. Door de uitvloeiende etter is bloedvergiftiging ontstaan, waar aan de zieke is overleden. HAARLEMMERMEER. Dief stal. Maandagnacht is alhier ten nadeele van den caféhouder Boo gaard, aan den IJ weg, ontvreemd: een zilveren horloge, een omslag doek en een muts. Van dezen dief stal wordt vei dacht een mansper soon, die bij B. dien nacht heeft gelogeerd en 's morgens in de rich ting van Halfweg is vertrokken. V erdronken. Gisteravond is de zestienjarige Dirk van Liempt nabij Sloten in de ringvaart dezer gemeente van een schuit gevallen en verdronken. Het lijk is in het pakhuis van den beer Treur gelegd en later overgebracht na de ouder lijke woning te Sloten. NIEU W-VENNEP. W e e r t e r e c h t, Het rijwiel dat in den avond van den llden October ten nadeele van den telegrambesteller Offenberg te Bloe mendaal, is ontvreemd geworden, is door den alhier gestationeerden Rijks veldwachter opgespoord en in beslag genomen. Overzicht der H. H. Missen op St. Wiilebrordus, 7 November. St. Bavo (Leidsche Vaart) half 7, 8 uur, 9 uur en half elf. St. Joseph (Jansstraat) 7 uur, half negen en half elf. H. Ant. v. Padua (Groenmarkt) half 6, 7 uur, half 9 en half 11. H. Hart (Kleverpark) 7 uur en 9 uur. O. L. Vrouw (Spaarue) half 6, 7 uur, half 9 en half elf. St. Jan (Amsterdamstraat) half 6, 7 uur, 9 uur. H.H. Elizabeth en Barbara (Scho terkwartier) half 6, half 8, half 9, 10 uur. Personalia. Donderdag 14 November her denkt de heer C. Oomen den dag dat hij voor 25 jaar bij den heer T. A. Donnée kleine Houtstraat alhier, in dienst trad. 15 Mei 1908 is het 50 jaar ge leden, dat dr. E. v. d. Ven, co- meroator van Teyler's physisch Ka binet, promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Tot amanuensis aan het Insti tuut Prins alhier is benoemd de heer W. F. Pauli, gep. sergeant ma joor van het Militair Hospitaal te dezer stede. De heer A. Wapstra opzichter van den locomotiefen treindienst bij de Hollandsche Spoorweg-Maat schappij, te Oldenzaal zal 11 Novem ber den dag herdenken, dat hij voor 40 jaren als leerling in de Centrale Werkplaats te Haarlem bij genoem de maatschappij in dienst trad. Onze politie en 't Kleverpark-kwartier. Een onzer lezers vestigt onze aandacht op een ingezonden stukje in een der stedelijke bladen over het ontbreken van het noodige politietoezicht in het Kleverpark- kwartier. Hij herinnert eraan, dat wijzelf reeds eenige weken geleden daar over schreven, en noodigt ons uit om aan dat gebrek dat zeer ernstig is, eens een hartig artikel te wijden. Wij zijn het volmaakt met onzen geachten briefschrijver eens, dat de toestand er ernstig is. De aanslagen en ongerechtigheden van den laat- sten tijd hebben dat al voldoende bewezen. En wie in het Kleverpark-kwar- tier woont of er vaak wezen moet, kan bijna dagelijks de bewijzen ervan zien, hoe baldadigheid en woestheid er hoogtij vieren. Behalve voor schurken als er onlangs rondzwierven, die jongens en meisjes poogden aan te randen, is politietoezicht vooral noodig op de baldadige jeugd. En ^1 schreven we daar nu hon derd artikelen over, dat zou allemaal nog maar weinig helpen, zoolang bij onze politie niet het levendig besef wordt gewekt, dat ingrijpen tegen de steeds veld winnende bal dadigheid hoognoodig wordt! Dat is hier het cardinale gebrek, dat er in onze politie geen krach tige, flinke leiding is te bespeuren. Zoowel het uiterlijk van ons poli tiecorps als de innerlijke organisa tie lijdt er door 't is een bureau- politie, geen energiek ordebewa- rings-corps op de eerste plaats! Wij zijn allesbehalve bewonde raars door dik en dun van onze Oostelijke naburen, maar een beetje meer Duitsche geest mocht in het politiecorps wèl wezenEu wij blij- erbij, dat de leiding, de vaste band de energieke directie, aan onze Haarlemsche politie ontbreekt. Een vergelijkingmetpolitiecerpsen elders doet dadelijk zien, zoowel in het uiterlijk van het corps als in de gevolgen naar buiten, dat we hier ten achter zijn. En op die zijde van het vraag stuk hadden we gaarne méér en wat scherper de aandacht gevestigd gezien bij de begrootingsdebatten in den Raad! Geklaagd is er genoeg. Maar de wonde plek is niet aan gewezen En het komt ons voor dat onze politie niet zoozeer gebrek heeft in 't getal, als wel in de leiding en organisatie De buiten-stadskwartieren als Kleverpark,Amsterdamsche enLeid- scke buurt de eerste vooral zullen dan ook, naar onze ernstige meening, niet eerder geheel bevre digd worden op het gebied der politiezorg, dan nadat deze een algeheele en ernstige verjongings kuur en reorganisatie wat betreft de opperste leiding, zal hebben ondergaan Een 25-jarig jubileum. De Haarlemsche crediet- en deposie bank (Mees en Ritzema) in de Zijlstraat alhier vierde heden haar 25 jarig bestaan. I oor personeel en belangstellenden waren aan de Directie tal van bloemstukken aan geboden, en we hoorden ook ver luiden van andere geschenken. Doch de Directie verzocht ois, van de bijzonderheden der feestviering, die een particulier karakter draagt, geen melding te maken, aan weik verzoek wij derhalve voldoen en met de bovenstaande mededeeling volstaan willen. Onderling hulpbetoon. De Kleedermak ersvereenigi tig „On derling Hulpbetoon" hield Maandag avond een vergadering, waarin als spreker optrad de Heer Ed. Cz. van Bilderbeek, secretaris der Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven al hier. De Heer v. Bilderbeek besprak de Wet op d» Arbeidsovereenkomst en zeide, dat de wet menige bepaling inhoudt in verband met de arbeiders vraagstukken zóó belangrijk, dat het goed zou zijn een flinke vakvereeni- ging op te richten. Dit advies werd niet in den wind geslagen. Op voorstel van den Voor zitter, den heer W. J. Reiningh, werd besloten een vereeniging van kleeder makers-gezellen op te richten, waar voor zich reeds een 20 tal leden op gaven. Maandag zal men weder vergaderen om de verdere besprekingen te houden Centrale Raad van Beroep. In de gisteren te Utrecht gehouden zitting van den Centralen Raad (on gevallenverzekering) had o. m. de uitspraak plaats in de volgende zaken a. Hooger beroep van D. H. V., vroeger te IJmuiden, thans te Am sterdam, en de Ongevallen-Verzeke ring- Maatschappij „Fatum" te'sGra- venbage tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, houdende bevestiging der beslissing van de Rijks verzekeringsbank, waarbij V. met in gang van 25 Maart 190/ voorloopig eene rente is toegekend van f0,39!/2 per werkdag, ter zake van een onge val, waardoor zijn linkervoet werd gekwetst. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak b. hooger beroep van A. A. te Am sterdam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep aldaar, waarbij op vordering van de Centrale Werkgevers Risicobank te Amsterdam is vernie tigd de beslissing van de Rijksver- zekerngbank, voor zoover daarbij het bedrag der aan A. A. toegekende rente is bepaald op fl,5702 en dat bedrag is vastgesteld op fl,05 per werkdag, zulks ter zake van een ongeval, ten gevolge waarvan bij geheel ongeschikt was tot werken. Door de Bank was ten onrechte een dagloon aangenomen van f2,25 in plaats van fl.50. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak en bepaalde, lat de kosten tot schadeloosstelling van een namens de Risico Bank me- degebracliten getuige deskundige haar uit 's Rijks kas zullen worden ver goed hooger beroep van de Rijksver- zekeringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier waarbij op vordering der Plaatselijke Com missie te Haarlem, met vernietiging cener beslissing van de Bank, die eene voorloopige rente van f063 teekende, is bepaald, dat aan P. L. V. te Scho ten voorloopig eene rente zal worden toegekend van f 1,10 per werkdag ter zake van etn ongeval, waardoor zijn rechterhand werd verwond. De Cen trale Raad vernietigde de uitspraak, behalve voor zoover daarbij is vernie tigd de beslissing der Bank, en kende den getroffene met ingang van 25 Maart 1907 voorloopig eene rente toe van f781/2 per werkdag. Zondagru&i. Te Utrecht houdt 28 dezer de Ne- derl. Ver. tot bevordering der Zon dagsrust haar algemeene vergadering. Op deze vergadering wordt ook '1 volgende voorstel behandeld: De vergadering drage aak het hoofd bestuur op. bij het gemeentebestuur van Haarlem pogingen aan te wenden tot intrekking van het besluit om de Zondagdiensten van het personeel, verbonden aan het Stedelijk Museum te vermeerderen. „Haarlem's jZanggenotl" Men schrijft ons Op liet concert, hetwelk boven genoemde Liedertafel op Donderdag 14 Nov. a.s. uit zal voeren, zullen in het omvangrijkejkoorwerk „Vel- leda" de volgende solisten hun medewerking verleenen Mej. Doro thea H. C. Schoon Sopraan (Haar lem de Heer Th. Phlip- peau Tenor (Amsterdam) en de heer J. Huijboom Bas. (Haarlem). Daar de Solopartijen, dus in goede handen zijn en genoemd werk in geen jaren aihier uitgevoerd is, zal 't Bestuur, een ieder in de gelegen heid stellen, zoowel met koor als solisten kennis te kunnen maken, door billijke Introductieprijzen voor dezen avond te geven. Een en ander belooft dus heel wa! Onze politie. De adjunct-inspecteur Doorman zal met 1 Januari a.s. dqp dienst als zoodanig gaan verlaten. De hoe veelste is dit nu, en binnen welken korten tijd? |B£Een toe val. Hedenmorgen half zeven werd de werkman V., in de Zijlstraat, door een toeval getroffen, terwijl hij naar zijn werk wilde gaan. De man kwam met zijn hoofd op het trottoir te vallen zoodat hij een hevige bloedende wonde kreeg; door twee politieagenten werd hij hij naar het Hulpbureau aan de Groote Markt gedragen alwaar hij door den adjunct-inspecteur Koker werd verbonden. Na aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, kon hij zijn weg alleen weer vervolgen. Een postduif is komen aanvlie gen op ff buitengoed „De Beek" te Bloemendaal. Het beest had een rin getje om den poot gemerkt 1 M. 10, en dwars daarover 70. Op den rech tervleugel stonden de woorden „sta tion" en „Amsterdam". Doodgebebeten. Een tweetal honden uit de buurt, hebben op ff erf van den groentenkoopman van Leeu wen in de Kennemerstraat een 8-tal konijnen doogebeten Te water. Een schipper voer gis terenmiddag 4 uur met zijn schuit door ff Spaarne. Flink duwde hij de schuit met zijn vaarboom vooruit. Maar opeens schoot deze uit en de schipper te water. Dadelijk sprong de vrouw in ff roeibootje en slaagde er weldra in haar man te redden. In de Leidsche V a a r t. Gisteren morgen half 6 voer schippar Jansen met zijn zandschuit in de Leidsche Vaart. J. wilde van zijn schuit op den wal springen, doch sprong mis en tuimelde in ff water. Doornat ging hij naar huis om zich van droge kleeren te voorzien. De slaapziekte. De wed. B. uit de Oranjeboomstraat heeft de slaap ziekte gehad. Zaterdag is ze inge slapen en gisterenmorgen is ze ont waakt. Ze weet nergens van. De lade gelicht. Ia het win keltje op den hoek van de Wijde- steeg en de Spaarnewouderstraat ie gisterenmiddag de lade gelicht. De dubbeltjes zijn er uitgehaald 'en de centen liet men liggen. Hinderwet. Ter gemeente-secre tarie is ter inzage nedergelegd het in gekomen verzoekschrift met de bij lagen van de firma Gebhard en Salm om vergunning tot oprichting van eene sigarendrogerij in de fabriek achter het perceel aan de Maerten van Heemskerkstraat no. 69. Programma's Orgelbespeling in de Groote- kerk alhier op Donderdag 7^Novem- ber des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. No. 1. Passacaglia, J. S. Bach. 2. Andante con moto, A. Guilmant. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. 4. Can zonetta, A. Mailly. 5. Aria uit de Jaargetijden, Havdn. AGENDA. Donderdag, 7 November. Vermakelijkhedenenz. Bloemendaal. Hotel Welgelegen. n.m. 8 u. Concert. Aanbestedingen. Gebouw Prov.-Beetuur v.m. 11 u. Aanbesteding voorziening boorden N. Holl. Kanaal in 3 perceelen. Verknopingen. Haarlem. Damstraat 20. Deurw. Warnier meubilaire goe deren. Halfweg a.d. Ringdijk op een ter rein van J. v. Rijn v.m. 10 u. hout waren en afbraak. Lisse. De Witte Zwaan n.m. 1 u. Mandenmakerstienden. „Carmen." Met de voor een opera minder dan bescheiden hulpmiddelen, waarover men in „de Kroon" beschikken kan is gisterenavond door een combi natie van Ned. Opera-artisten „Car men" opgevoerd. En het moet ge zegd, de omstandigheden in aan merking genomen, met veel succes! Succes, dat echter meer aan deze altijd in den smaak vallende opera te danken is, dan aan de voortref felijkheid der uitvoering! Want nobel, zooals een opera wezen moet, al heet dan ook Bizet's machtig werk officiëel „opéra-comique", nobel en hoogstaand op kunstgebied was de heele opvoering niet! De creatie van den heer Pauwels, die als oude tooneelrot natuurlijk een handige Don José gaf, kennen we vau vroeger, maar 't leek wel, of hij nü hoe langer hoe meer voor ff schellinkje gaat spelen. Orelio als Escamillo deed óók nog al noncha lant, enZuniga (Kapper) was een voudig een paskwil van een officier. De scène met Carmen in 't eerste bedrijf werd daardoor een lachsuc ces van grappenmakerij dat met kunst niets te maken had. S.v.p. een beetje ernst, heeren, al is 't tooneel ook klein, daarom behoeft 't mooie wat iu deze opera zoo voldoende voorhanden is, niet ach ter klucht gedoe te worden weg gestopt Intusschen, gezongen werd er goed: ik doel hier natuurlijk aller eerst op de onvoldoende actie, al geef ik toe dat ook voor een deel ff gemis aan hulpmiddelen bijdroeg tot den min-gunstigen indruk. Irma Lozin als Carmen hebben we vaak gezien, 'tls een van haar mooiste creaties, en haar sonore stem leert zich er goed voor. Ze gaf dan ook 't cauaille-type van de cigarilla heel mooi weer en ze zong uitstekend Micaëla (met 't onmogelijke, couventioneele blauwe rokje en blonde Gretchen-vlechtdoch daar schijnt nu eenmaal niets aan te veranderen, je ziet ze zoo overal!) werd erg „lief" en zoetsappig naar den smaak weergegeven door mevr. van der Hoeck, zij zong zeer goed en maakte van de Micaëla de be kende figuur, die ik voor mij absoluut onmogelijk vind en onna tuurlijk, maar die je nu eenmaal nergens anders vindt opgevat.] De overigen ga ik voorbij, 't was vrij goed, 't kaartenduet in het ode bedrijf was zelfs zeer verdienste lijk. ff Orkest was dunnetjes, in elk opzicht: dun bezet, en dun van praestatie. Maar ook dat lag aan de omstandigheden: in „de Kroon" is een behoorlijke bezetting eenvou dig onmogelijk. Alleen: de heer Pokkum had geen voldoende overmacht over ff orkest, dat zoo maar op zijn eigen houtje doortoeterde, zoodat b.v. in 't eerste bedrijf nogal eens alle verband tusscben zangers en orkest verbro ken was. Summa summarum: een opera voorstelling als deze bewijst dat wc in ons land dramatisch en vocaal heel goede krachten hebben, en dat er, met wat betere hulpmiddelen een in voor behoorlijke om geving, een zeer goede „Carmen" voorstel ling zou zijn te geven door deze artisten, met eenige anderen aan gevuld. S. Uit den Zouaventijd. Heden den Gn November, zoo me moreert H. in de „Venl. Ct." is het. 40 jaar geleden, dat er eene ongewone drukte heerschte in de Eeuwige Stad. Een bericht in een Romeinsch dag blad had de bevolking verwittigd dut de Pauselijke troepen dien dag als overwinnaars van Mentena terugkeer den,' (en geheel Rome toog hun tege moet. Van de Porta Pia tot voorbij de Porta di Venezia, over eene uitgestrekt heid van omstreeks 8 kilometers, waren alle vensters, balkens en daken, ja zelfs de kleinste verhevenheden door toeschouwers ingenomen. De generaals Kranzler en deFailly welke laatste het bevel voerde over het Fransche ondersteuningscorps, gevolgd door een schitterenden staf, waren de troepen tot buiten de poort tegemoet gereden en het kleine leger trok vervolgens met zijne generaals aan het hoofd, in dezelfde volgorde de stad binnen als het die drie dagen te voren had verlaten. Toen de beide generaals de poort binnen reden ging een door duizen den aangeheven jubelkreet op en liet „Evviva Pio Nono!,, herhaalde zicli als een echo langs den geheelen weg, dien de troepen volgden. Bij het naderen der zouaven van da voorhoede scheen de geestdrift der menigte nog te verdubbelen, bij het zien van hunne verscheurde uni formen, die door slijk en bloed, stof en kruitdamp bevlekt waren, brak er een storm van bravo'* los en donde rend weerklonk het Bravo Zuavi 1 waarmede de Romeinen hen begroet ten. Wanneer een zouaaf kwam, die zijn arm in een draagband of een doek om zijn hoofd droeg, of wiens waggelende gang en bleek gelaat een gewonde deden vermoeden, werd hij met een ratelend salvo van handge klap verwelkomd. Het regende ruikers en bloemen van alle vensters en balcons, zoodat de straten als het ware er mede bedekt waren. Tegenover de kerk van „O. L. Vr. der Overwinningen", waar de vaandels van Lepanto worden bewaard op de Piazza di Termini, plaatsen zich de generaals met hun generalen staf, waar bij zich nog de Koning van Napels, de Romeinsche Prinsen en vele aanzienlij ke personen voegden. De troepen den leerden voor hen en trokken daarna door de straten der stad. Uit duizenden monden weerklonk toen de kreet van leve de overwinnaars van Mentana". Cesar's intocht kon niet glorievoller zijn. Geen volkeren waren overwonnen, noch koningen onderworpen, aoch koningrijken veroverd. Het was de hoofdstad der wereld, de grond, ge drenkt met het bloed der martelaren het vaderland der Heiligen, de stad Gods, die gered was. Eertijds waren het barbaa rsche volken, die overwon nen waren, ditmaal was de barbaarsch- heid zelve overwonnen. Overzicht. Indische begrooting. De begrootingsdebatten zijn gis teren begonnen^ Kalmpjes, zonder veel belang stelling, want bij 't begin der ver gadering waren er heel wat afge vaardigden weer afwezig, zoodat de vergadering niet eens op tijd kon beginnen Maar eindelijk kwam het. En toen begon de stroom der redevoeringen die in de volgende weken «al vloeien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2