Wat anderen zeggen. Kerknieuws. Onderwijs, KANTONGERECHT TE HAARLEM. VAN ELDERS. Leger en Vloot. Sport en Wedstrijden. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten, Amsterdamsche Beurs. Marktnieuws. Rechtszaken. Aanbestedingen. Nagekomen Advertentien. Te huur of desgewenscht te koop ^Terstond gevraagd^ Ëu gisteren is het begon&en met een debat over Atjeh. Ni^t anders dan klachten totnogtoe! Het hui dige stelsel, dat van generaal van Heutsz, begint overdreven te wor den, naar het lijkt. Zoowel de heer Van Kol als de heer De Stuers hebben zeer ernstige dingen ver teld. De heer De Stuers toonde o.m aan, dat ons pacificatiestelsel, het welk sinds 1899 niet minder dan 37953 dooden eischte, waaronder ook vrouwen en kindereu, eenvou dig gebaseerd is op geweld en schrik. Er is niet meer pacificatie dan zoover de karabijn reikt, 't Is daar zelfs geen eerlijke oorlog meer; we zijn bezig een volk uit te moorden met het noodwendig gevolg, dat haat en verbittering jegens ons stijgen. Verschillende zinsneden van de Indische Troonrede onderwierp hij aan een scherpe critiek en hij con stateerde dat in Atjeh wreedheid en onmacht heerscht, te Buitenzorg verblindheid en op het Plein onwe- tenbeid, en uitte den wenscli dat de publieke opinie daarin veran dering zal brengen! De heer van Kol uitte dezelf de beschuldigingen, maar helaas weer op zoo overdreven toon, dat zij lang niet zooveel indruk maakten als de heer de Stuers deed. Ook de heer Thomson sprak over 't moorden en de wreedheid in Tndië, die hij bepaald ergerlijk noemde. Hij zette uiteen, dat ons stelsel van onmacht in Atjeh is geworden een stelsel van wreedheid en on meuschelijkheid en dat zal het blijven zoolang de publieke opinie zich niet luider doen hooren. Spr. had in Atjeh zelf ondervon den hoe langzamerhand het men- schelijk gevoel afstompt. Uitvoerig zette hij uiteen dat de troepenmacht op Atjth veel te klein is oin goedgezinden te beschermen. Dikwijls is geen enkele patrouille beschikbaar om hul]) te verleenen. En dezelfde klachten, al waren ze dan in wat kalmer bewoordin- dingen, werden _ook geuit door den heer Boogaerd. Deze keurde goed dat de inlan ders worden beschermd tegen de uitbuiting door hun eigen hoofden doch hiermede dienen nergens wreedheden onzerzijds gepaard te gaan. Sp.\ drong aan op bestrijding der pornografische geschriften, welke ginds met massa's worden inge voerd ook het concubinaat, dat tot hoogst betreurenswaardige toestan den aanleiding geeft, dient ernstig bestreden. Noodig is bovenal, dat wij de moreele en verstaudelijke ontwikkeling van het volk krachti ger ter hand nemen, terwijl wij nauwgezet moeten vermijden bevor dering van den Islam, die van noodlottigen invloed is op de zeden van den inlander, hem tot inzinking brengt. Ook in verband mot de Pau-islamitische stroomingen is de Islam voor Insulinde een gevaar, zoodat wij dien veeleer moeten trachten te beteugelen. Er werd nog heel wat meer besprokenuitbreiding van het onderwijs, want er. worden nu zelfs doodvonnissen met een kruisje onderterteekend verstorking van de geneeskundige hulp, die al zeer onvoldoende iskrachtige bevor-' dering van den landbouw billijke wijziging van het belastingstelsel aanleg van wegen en spoorwegen ook zonder dat onze eigen belangen daarbij^ betrokken zijn, enz. Nieuwe gezichtspunten werden dienaangand# echter niet geopend. Wijziging der Ongevallenwet. Een wetsontwerp is ingediend tot invoeging van een nieuw artikel tusschen de artikelen 59 en 60 der Ongevallenwet 1901. Het nieuw voorgestelde art 59 a strekt, om in beginsel uit te maken dat in elk voorkomend geval, waarin de linancieele verplichtin gen der risico-dragende maatschap pijen ten aanzien van allé overge dragen risico's verzwaard of verlicht worden, of kunnen worden, de be voegdheid om op grond van die bepaling de overeenkomst te doen eindigen. De bevoegdheid om op grond van die bepaling de overeen komst te doen eindigen, bestaat alleen dan, indien de wet of een algemeene maatregel van het be stuur verklaart, dat een der geval len in de eerste drie leden van dat artikel voorzien, aanwezig is. (De drie gevallen zijn: le wanneer door de bepalingen van een wet of al- gemeenen bestuursmaatregel de geldelijke verplichtingen tegenover de Rijksverzekeringsbank worden verzwaard; 2e wanneer zij worden verlicht3e wanneer zij worden of kunnen worden verlicht of ver zwaard). De wet of de algemeene bestuurs maatregel verklaart dit niet, indien de bepaiiUgen niet van invloed zijn op alle overgedragen risico's. liet nieuwe artikel bepaalt niet, indien de bepalingen niet van in vloed zijn op alle overgedragen risico's. Het nieuwe artikel bepaalt niet, dat buiten de daar genoemde ge vallen risico-dragende maatschap pijen of werkgevers de bevoegdheid niet hebben op grond van de ge volgen van wettelijke bepalingen als in het artikel bedoeld, de over eenkomsten ^tot risico-overdracht tusschentijds te doen eindigen. Die bevoegdheid aldus betoogt de minister van Landbouw hangt af van de tusschen partijen geslo ten overeenkomsten eudebepalingen van het gemeene recht. Speculeeren. De „Standaard" schrijft: Er begint gang te komen in de actie tegen het speculeeren. Na de „N. Rottl" heeft nu ook de „N. Ct." ertegen ge waarschuwd. Toch wane men niet, dat men er daarmede is. De wortel van 't kwaad moet aan getast en die wortel schuilt in de effee tenbeurs. Zoolang de gewoonte stand houdt, om schier al ons overgewonnen kapitaal zoo goed als uitsluitend in vreemde effecten te beleggen, is liet. dobbelen niet te keeren. Het is en blijft een ongezonde toe sand, dat industrieele ondernemingen en ondernemingen van verkeer enz., hier te lande met vreemd kapitaal tot stand komen, en dat wij ons geld geven aan vreemde Staten of Maatschap pijen. Wij bouwen sporen in Amerika, an Amerika moet helpen om een tram van Haarlem naar Amsterdam te leggen. Nu pas weer zijn op het eiland Walcheren, niet onbelangrijke onder nemingen in Engelsche handen over gegaan. Dit toont, dat ons beleggend publiek geen vertrouwen genoeg heeft in onder nemingen van Nederlandschen oor sprong, en hieruit blijkt weer, dat onze oeconomische politiek niet is wat ze zijn moest. Zat er meer moed tot ondernemen in ons bloed, was er meer technische ken nis, en delij ke ontwikkeling op handels gebied, we zouden met ons nog alto is aanzienlijk kapitaal ons landoecono- miseh, zonder at te groote inspanning, ten minste 25 pet opheffen kunnen. En zoolang men dit niet inziet, blijft zweren bij een verouderd dogma van Vrijhandel, het technisch onderwijs verwaarloost, zelf aan geen bandels- academie aan wil, en voor scheepsbouw zich met Delft moet behelpen, zal al liet geroep tegen het dobbelen niets uit werken. De tuberculose van de effectenbeurs zal blijven voortwoekeren, en de ver tering van onze kracht zal blijven door gaan. De ijskelder aan't Bolwerk. Bij raadsbesluit van 29 April 1857 werd aan A. N. J. Maassen vergunning verleend om een ijskelder te maken in een gedeelte van het Bolwerk 'tegenover den stal van het toenmalige logement „de Roskam." Deze vergunning, sedert ten name van verschillende personen omgeschre ven en thans staande op naam van 1'. Hoogevoen, i.s verleend tot weder- opzeggens, welke opzegging o.a. kan geschieden in het geval dat de grond ie algemeene nutte moet worden ge bezigd. Bedoeld geval is thans aanwezig, zeggen B. en W. In verband toch met de werkzaamheden voor de her ziening van den aanleg' en do beplan ting van bet Bolwerk daar ter plaatst is het noodig, dat de grond, waarin zich de ijskelder bevindt, weder ter vrije beschikking van de gemeent. kome. Daarom wordt nu voorgesteld, de omschreven vergunning op te zeggen. Ondervvijs Bij den Raad is ingekomen een voor dracht om, in verband met het besluit van 22 October j.L, waarbij, wegens- diensttijd bij het middelbaar onder wijs, overeenkomstig de „Regeling d r „jaarwedden voor het onderwijzend „personeel aan de Hoogere Burger scholen met 5- en 3 jarigen cursus" alhier, de salarissen van twee leeraren aan genoemde inrichting werden ver hoogd, de pensioensgrondslagen voor lie leeraren te herzien. (Een mooi proefje van officiëlen 'stijl, deze toetichtingT) Een Pieidooi voor Invoerrecht. Pleitend voor een beschermend recht op fietsen schrijft het „Dbl. v. Noord- Brabant" Hola, zegt er een, Engeland heeft toch ook geen beschermend reclit,. Volkomen waar. Maar haal u 'ns even zoo'n En- gelschman voor den geest. Zelfs als hij in 't buitenland komt blijft hij „quite english", op en de top En- gelsch. Ge herkent hem onder dui zenden, op straat, in den trein, inliet hotel. Hij spreekt enkel Engelscb, heeft slechts Engelseh geld op zak. Engeland gaat bij hem boven alles. Naar andere landen reist hij graag, uit nieuwsgierigheid, en om te con- stateeren, dat 't overal minder goed is dan in zijn vaderland. Een Engelschman koopt derhalve ook slechts een Engelsche flets. Maar 'n Nederlander is gevleid met alles wat uit 't buitenland komt. Hij stelt zich graag buitenlandsch aan. Op de ramen van coiffeurs, confiseurs, tailleurs, ziet men dat in 'toogsprin gend. I» een kleerenma.gazijn ver koopt uien geen broek, maar 'n pan talon, geen vest, maar een gilet. En- zoovoort, euzoovoort. Hetgeen allemaal bewijst, dat een Nederlander eerder koopt, als er een buitenlandsch geurtje aaii een artikel zit. Als onze handels lui dit niet wisten bij ondervinding, zouden zij zoo'n uitstalling van Fran- sche en Engelsche woorden niet heb ben uitgevonden. Een Nederlander is in deze niet te vergelijken meteen Engelschman. Hij koopt graag buitenlandsch goed. Bij voorkeur zelfs. Om den Nederlander op te voeden tot een nationaal voelend en koopend burger, daarvoor is een flink invoer recht onmisbaar. Mgr. F. Geurts (China) Jubilaris In den] loop van dezen maand herdacht Mgr. F. Geurts den dag waarop hij zich na. de klasse der philosophic te Rolduc te hebben doorloopen voor 25 jaren in de congregatie begaf der Eerw. Heeren Lazaristen te Parijs met het doel om zich voor te bereiden voor liet missiewerk in China. Dat D. H. daar in China steeds met den grootsten ijver gearbeid heeft., bewijst dat Zijne Heiligheid de Paus in 1900 hem als bisschop aanstelde over een nog nieuw diocees Joung-Ping Fou en dat het getal christenen onderzijn bisschoppelijk bestuur juist verdubbeld is:in 1901 begon Z. D. II. met 2822 en in 1907 is het getal gestegen tot 5823. - In den loop van dit jaar zijn alleen in zijn diocees 388 volwassene heidenen gedoopt en 763 heidensche kinderen meestal in doodsgevaar. Heerlijke aanwinst voor onze katho lieke kerk, dank, met Gods hulp, aan den Doorluchtigen Jubilaris met zijne negen medehelpers, doch dank ook aan de milde gevers van Nederland, die Hem tot lieden toe in staat gesteld hebben zich te voorzien in het noodige levens on derhoud voor zijn persoon en zijne doodarme missie. We durven vertrouwen, dat Ne- derlandsche Katholieken zich ook bij deze feestelijke herdenking niet onbetuigd zullen laten en als be wijs van welverdiende sympathie en hulde den jubilaris eenige gel delijke bijdragen zullen aanbieden. Tot opzending daarvan heeft zich Je Eerw. Heer A. Geurts kapelaan te Kerkdriel (Gelderland) bereid verklaard. Monseigneur Geurts „ad muitos annos 1" Ziekenverpleging. Door het Hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging Ljn verzameld en iu bet Maandblad voor Ziekenverpleging van 15 Oct. hl. afgedrukt alle reglementen en lepaliiigen omtrent opleiding en xameus der verplegeuden en het /erleenen van' insignes aan gediplo- neerden, thans inden Bond geldend. Deze bepalingen omschrijven mder meer leertijd, opleiding, zakken, waarin onderricht gegeven ïoet worden, de inrichting dei xamens, het verleenen van diplo na's voor ziekenverpleging, kraam rouwen verpleging, oogl ij d ers ver leging en krankzinnigenverpleging; e overeenkomst met de Neder- iud.sc.he Vereeniging voor Psyehia rie en Nomuiegie, waardoor zij. ie door den Bond voor Zit ken er pleging zijn gediplomeerd, binnei ntrekkelijk korten tijd een dlpfbmi oor krankzinnigenverpleging bij d; ied. Ver. voor Psychiatrie ei neurologie kunnen verwerven en - ingekeerd zij, die bij de Ned. Ver voor Psych, en Neut', een diploma /oor krankzinnigenverpleging heb ben behaald, binnen betrekkelijk korten tijd een- door een dei bij en Bcnd aangesloten examen commissies uit te reiken diploma voor ziekenverpleging kunnen be. komen. Voor de leiding van een en ander is een Bondscommissie ingesteld, waarvan dr. J. Kuiper (Amsterdam) voorzitter en dr. M. Rutgers Was senaar) secretaris is. De examen-commissie van liet Groote Gasthuis te Haarlem secre taris de secretaris van II.II. Regen ten zal ook zulke examens afnemen. Een bondsinsigue is ingesteld voor die verplegenden, die door een der bovengenoemde examen-commissies gediplomeerd zijn. Dit insigne wordt, op verzoek, ook afgestaan aan die verplegenden, die door een dezer examen commissiën gediplomeerd zijn, voordat deze commissie zich bij den Bond had aangesloten. De Bondsinsignes zijn niet te koop. Zij zijn en blijven het eigen dom van den Bond, zijn doorloopend genummerd en worden alleen in bruikleen afgestaan. Na overlijden moeten de insignes weder bij het Hoofdbestuur terugkomen. Deze maatregel is genomen om .zooveel mogelijk fraude tegen te gaan en in afwachting van een wet, reeds in bewerking, die het dragen van insignes regelen zal. Exemplaren van deze verzameling Reglementen en Bepalingen, die o.a. aan alle geneesheeren in Neder land zijn toegezonden, zijn op aan vraag verkrijgbaar hij den alge- in eenen secretaris, dr. A. Couvée, te Amsterdam. Uitspraken. Beden werden de navolgende uitspraken gedaan H. R., te Schoten en M. C. v. d. lVL, te Zandvoort, overtr. IJkwet, vrijgesproken. J. W. H., te Haarlem, en 50 an deren, overtr. IJkwet, resp. f 1 boete of 1 d. hecht., 2 maal f50, 3 m. f50, 4 m. f50, 6 rn. f50, 7 m. f50, 8 m. 150 en 10 m. f52, subs. 2 maal 1, 3 m. 1, 4 m. 1, 6 ra. 1, 7 m. 1, 8 m. 1 en 10 m. 1 dag hechtenis. J. H T. alhier een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichten, f2 of 1 d. hecht. G. K. alhier, zich niet tusschen 1 en 31 Januari aangeven voor de Nationale Militie, f3 of 1 d. hecht. D. de W. te Wijk aan Zee en Duin, P. Z. en G. D. te IJmuiden eu C. W. te Heemstede, overtr, Jachtwet, resp. f 10 of 4 d, hecht, f 3 of 1 d. hecht, en 2 X f 1 of 2 keer 1 d. hecht. A, W. M. S. alhier en 13 andere overtr. Wetb. v. Strafr. resp. f3 of 3 d. hecht., f 5 of 4 d. hecht,, f 5 of 3 d. hecht., f 10 of 3 d. hecht, eu f'l of 1 d. hecht. J. v. B. te Heemstede en 6 an deren, met een rijwiel rijden zonder licht allen fl of 1 d. hecht. J. S. te Schoten, rijden met een wagen bespannen met een hond en niet zorgen dat de hond voorzien is van een muilkorf en 2e niet zorgen dat de naam en woonplaats van den eigenaar op den honden wagen vermeld zijn 2 X fl of 2 X 1 d. H. B. te Beverwijk in de ge meente Beverwijk als bestuurder van eeu hondenkar, op dien kar zitten, ontslagen "van alle reclits- volgingen. J. H. alhier in de gemeente Heemstede des Zondags bij 't te koop aanbieden van waren, luid keels roepen, f0.50 of 1 d. hecht. G. v. A. alhier en 4 anderen, overt. A. P. V. voor alhier, allen fl of 1 d. hecht. J. E. T., J. v. d. P. alhier, overtr. bouwverordening alhier, resp. flO of 5 d. hecht, en fl of 1 d. hecht. K. B. te Beverwijk, J. v. A zwervend, H. A. te Velseroord, en A. J. te Santpoort (verzet vorig vonnis) verzetten vervallen ver klaard. D. F. K. alhier (verzet vorig vonnis) vorige uitspraak bekrach- ligt. J. K. te Haarlem (verzet vorig vonnis) vorig vonnis vernietigt, nu vrijgesproken. J. F. P. te Santpoort (verzet vorig /onnis) vorig vonnis bekrachtigt net vitzondering der straf, welke iu bedraagt f5 of 3 d. hecht. W. F. E. te Schoten, dronken chup 5o herh. 3 dagen hecht, en opzending naar een rijkswerkinrich- fing voor den tijd van één jaar. Voorts werden er nog 23 personen zegens dronkenschap veroordeeld esp. tot 3 weken en 7 dagen hech n tot geldboeten van f 3 en f 2 lbs. J en 2 d. hecht. Walt herRichter. Naar wij vernemen is de uitbre ker-inbreker Walther van de uit spraak der Alkmaarsche Rechtbank viuv'hij hij voor dezelfde persoon eiklnard werd als Richter, in hoo- g r beroep gekomen. Inmiddels hui-ft d Duitsehe regeering zijn it,levering gevraagd wegens ge pleegde diefstallen iu Straatsburg. Uitspraak in hooger beroep. G. de Graaf te Beverwijk diefstal 1 jaar gev.straf. H. Schuurman h/v Eijkelenburg te Velsen diefstal 6 weken gev.straf. Deze straf is opgelegd door het Gerechtshof te Amsterdam. Door de Rechtbank alhier wss de le veroordeelde tot 4 maanden de 2e tot 6 weken gev.straf. Beiden hebben cassatie aangetee- kend. Faillissementen. Failliet verklaard: H. G. Kip, aannemer en koüiehuishouder te Oos terbeek. J. Lourens, veekoopman te Twij- zel. De firma J. L. Lubbers, bande- laresse in manufacturen te Zwolle, met hare leden S. P. Meijer, weduwe van J. Ij. Lubbers, en J. Lubbers, beiden wonende te Zwolle. R. J. Hesselink, koopman, wonen de te Amsterdam aan de Van Boetze- laerstraat 36. B. Levie, reiziger, wonende te Amsterdam aan de Commelinstraat 41. Opgeheven: de faillissementen van: A. S. Kemman, weduwe van L. Nieveen te Amsterdam; J. Timmaa en D. Timman, timmerlieden en aan nemers, beiden te Amsterdam, wegens gebrek aan actief. Geëindigd: door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst de fallissementen van H. J. Hoozemans, schoenmaker en winkelier te Schiedam; C. Hekelaar, paardenslachter en koop man, wonende te Purmerend, en H. van Overhagen. Bij Kon. Besl. is benoemd, bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot dirigeerendofficier van gezondheid 3de klasse, de officier van gezond heid 1ste klasse dr. H. Folmer van dat personeel. Bij Kon. Besl. is aan den reserve- eerste-luitenant A. W. Hoette, van het 8ste regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Automobiel verkeer. De beweging, op touw gezet door dr. C. P. C. Bosch, en die ten doel heeft de veiligheid wat betreft het automobielverkeer zooveel mogelijk te bevorderen, zal een dezer dagen georganiseerd worden. De tot heden toegetreden leden van het comité zijn de heeren E. J. Bergsma, burgemeester van En schedé J. H. Slicher, le secretaris A. N W. B. Touristenbond van Nederland te Amsterdam, jhr, Sand berg en Venema/ voorzitter en se cretaris van de Ned. Automobiel- club, O. Punt, voorzitter der Ver eeniging ter bev. der Paardenfok kerij, F. baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter der Ned Harddraverij- en Renvereeniging te Velsen, P. de Graaff voorzitter van den Nat. Bond voor vreemdelingen verkeer in Nederland, S. Vas Dias raadslid, mr. L. J. Plemp van Dui veland, hoofdredacteur van De Nieuwe Courant, C. L. van Balen, hoofdredacteur van Het Vaderland, Henri Meyer, id. van de Kampioen en II. J. D. van Lawick, oud-inspec teur der cultures in N.-Indië. ROTTERDAM, 5 November. Door de commissie voor de drinkwaterlei ding te Rotterdam werd gisterenmor gen aanbesteedde levering van 165,600 KG. gegoten ijzeren hulpstukken. Laagste inschrijvers Moens Beek te Bloemendaal f 12,26. DE STREEK (N. H.), 5 Novem ber. In de prijzen der onderscheidene koolsoorten is gelukkig eenige rijzing merkbaar. Heden besteedde men voor le soort bloemkool f8èfll; 2e soort f5 ft f7.25, roode kool fl.50 ft f3.75, gele-f 1.60 tl f3, witte-f 1.25 ft f3.50. Garnizoen. Vanaf 15 November a, s. zal al hier in garnizoen een opleiding van onderofficieren van het 10e Regiment Infanterie, voor een hoo- geren rang gehouden worden. Met het toezicht op het onder wijs wordt belast de kapitein P. W. van Woeien, alhier in garnizoen. Arbeidsongeluk. Hedenmor gen had de koperslager J. d. R. aan de Centrale Werkplaats der H. S. M. het ongeluk gloeiende kopersoldeer in 't gezicht te krijgen waardoor zijn gezicht rond het lin keroog deerlijk gebrand werd. Ge lukkig bleef het oog zelve gespaard, zoodat hij na te zijn verbonden, zijn werk kon voortzetten. Medegedeeld door H. O. Tombebgh en Co 6 November. vorig© koers Hedoo Soutn. Pac. Common Marine. Pref. pref. Comm. Steel Topeka 2e pref. Mexican. Common Kansas. Pref. Common Wabash Union Southern Rails Car Foundry Common Erie Missouri Rock Island Ontario Denver Kon. Petroleum Common Peru Pref. Pern Dominica Kiinberley Great Co bar Rusland Hope. Consols Anter. markt vast. Russen prijshoudend, Petroleummarkt onveranderd. Tabaksmarkt vast. Mnnwaardeu prijshoudend. Geld 5%. 663/4 671/a 61/4 51/2 13 13 24 24% 751/a 753/4 18 22 22 491/4 491/., 9 9 111 111% 123/4 12% 25 241/, 17% 14 23'% 288/4 18% 191/., 281/,, 231/a 1»% 73/4 236 33 7i/? 7% 82'/., 33 491/2 141/4 14% 108 107 69 69% 70 70% Haarlem, 6 Nov. 1907. Veemarkt. Aangevoerd 10 nuchtere kalveren verk., 10 f14 ft f10. Schapen 5. verk. 5, f24. ft 26 Koeien en Ossen 4, verk. 4. f 240 ft f 190. Paarden 0 verk. 0, f 0ft 0, HAARLEM. Kaasmarkt van heden 6 November. Verkocht 4 stapels bestaande uit 439 kazen, wegende 195 K.G. Hoogste prijs f 27,laagste f21. PURMEREND. 5 Nov. 1907. Kaas. Aanvoer 143 stapels kleine, f 31.50 pet 50 Kg. Boter. Aanvoer 1036 kg., f 1.40afl.50 gemiddeld f 1,45 per kg. Vee. 473 runderen, waaronder zijn 287 vette en 196 magere. Vette koeien f 0.62 a f 0,74 per kg., gelden koeien f 130 a f 180 per stuk, melkkoeien f f7Ö a f260, stieren a 24 paarden, f 40 a f 270 per stuk, 90 vette kalveren, f 0.70 a 0.92 per kg., 158 nuchtere dito, f 11 a f 25 per stuk353 vette varkens, f 0,43 a f 0,47 per kg. 37 magere dito f 15 a f 23 per stuk, 383 biggen, f 4 a f 8 per stuk 2550 schapen f 25 a f 36, overhouders f 18 a 25 per stuk, 508 ganzen, f 2.75 a f 3.25, zwanen 114, 4.75 a f 5.75. Eieren. Kip- f 7.25 a f 7.75 per 100 stuks. 700 manden peren f 1.25 a f 5 per mand. 700 zakken appelen, f 150 a f400 per zak. ALKMAAR, Nov. Vee. Aangevoerd paarden f a 4469 koeien, pr. hoog, handel stug, 75 vette kalveren f 40 a f 115, per kilo f 0,85 a f 0,98, 8 nuchtere kalveren f 8 a 20, 602 schapen f 20 a f 34, 25, lammeren f a 283 v. varkens, per kilo f 0,36 a f 0,48, 7 ma gere varkens f 14 a 1' 16, biggen f a hokken en geiten f a kleine idem f a boter per half kilo 1' a f eieren per 100 f 0, a f 0,--. LEIDEN, 5 November.;Vette-Varkens- markt.) Aanvoer 159 stuks. Prijs f 0.48 a f0.46 per kilo. Handel traag. AMSTERDAM, 5 Nov. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: Andijker muizen, groote f0.a 0. kleine f0.a f0.blauwe f 1.70 a 2.10. Westl. zand-: groote f0.a 0.kleine f0.a f0.Friesche muizen f0.a 0.borgers fl.70 a 2.10, geeltjes f0. a fó.Hamburgers f0.a f0.Kat- wijker zand- groote f0.a 0,kleine f 0.a f 0,blauwe muizen f 0.a 0. IJpolder muizen f 0.a 0,blauwpitten f 0.— a 0, schoolmeesters f 0.a 0. Politie-rapport. Gevonden: 1 rozenkrans met kruis en medaillon, 1 armband, 1 handwagen, 1 broche, 1 beursje met geld, 1 ceintuur met gesp, 1 kinder- bontje, 1 waterpas, 1 bril in étui, 1 net, 1 armband. Procesverbaal opgemaakt wegens, wielrijden op trottoir, en zonder licht, overtreding der honden be lastingverordening, spelen met en om geld. Een met dakpannen beladen sleeperswagen is op de brug bij de Amsterd. poort door midden ge broken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand. HAARLEM. Ondertrouwd :J. SevalJ. Ver maas. P. v. NordeJ. H. v. Brus sel. Getrouwd: C. P. v. Esch en N. v. d, Laan. G. Weijers en A. v. Honschoten. W. F. v. d. Kroft en P. S. C. Hulschebosch. J. Schut te en S. J. Kollaard. M. Smit en A. M. Blok. J. H. Dekker en M. J. v. Aaardenburg. H. v. Vught en C. Schouten. N. J. Lips en C. Prinsen. G. A. de Ridder en S. M. v. Heulen. Bevallen: M. K. v. Deenen Timmers z.H. Felixv. d. Waals z. Overleden: M. 20 d. d. v. J. Peters Frans Halsstr. W. Daesaen 82 jRaaks. C. M. Tibboel— ter Haar 88 j. Jansstr. M. Vink Geeve 55 j. Kamperlaan. SCHOTEN. Bevallen: Avan Riessen—-Cas- seé d. H. PostmaNijmeijer z. Barometerstand Stand van Gisteren: 763.5 Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12Uur: 50 F. 10 C. Laagste der afgl. nacht44 F. —7 0., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien Zijlstraat 85, Haarlem. een perceel TUINGROND, voor alle doeleinden geschikt. Gelegen nabij den Kampersingel, groot ongeveer 950M.2. Te bevragen Th. M. v. DEURSEN, Aannemer, Lange Heerenstraat 38, alhier. in een deftig gezin voor noodhulp of vast eene R.K. 2e MEID, die goed kan n., m., stoppen en tafeldienen, met goede getuigen. Brieven Bureau van dit blad onder No. 666.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3