DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd. Een merkwaardige economische oplossing. BUITENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem vrijdag 8 november 1907. No. 6731, 328t® Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. 't Blijvend gedeelte. Onder het buitenlandsch overzicht van vandaag wordt melding gemaakt van de verrassende, economisch-zoo- hoogst-merk waardige oplossing, die er gevonden is voor een van de grootste arbeidsconflicten van den modernen tijd: het geschil tusschen de spoorweguuannen en de directies der spoorwegen in Engeland. Wel zeer terecht mag die oplos sing een merkwaardige worden genoemd. Minister Lloyd George heeft er mede gevonden een nieuwen en zeer opmerkenswaardigen weg tot toena dering tusschen werkgevers en werknemers, die in de kringen der economen ongetwijfeld <le grootste belangstelling wekken zal. Kortelings gezegd komt de rege ling neer op de instelling van een bijzondere arbitraire rechtspraak in alle arbeidsgeschillen, en een recht spraak, waarbjj zoowel de belangen van den werknemer als die van den werkgever op haast ideale wijze zou men kunnen zeggen ver zorgd zijn. Die arbitraire rechtspraak is tevens verplichtendze geldt zoowel voor den werknemer als voor den werkgever, nu ze eenmaal is aan vaard, en de nakoming ervan wordt gesanctioneerd door het toezicht van het staatsgezag. De bijzonderheden vindt men kortelings uiteengezet in ons over zicht van hedende onderdeelen van het even bewonderenswaardige als goeddoordachte stelsel zijn daar genoemd. Over de beteekeais ervan voor de Engelsche sociale verhoudingen in het bizonder, en voor de toekomst in het algemeen, moge hier een kort woord onzerzijds volgen. Wij durven gerust zeggen, dat we het stelsel van minister Lloyd George bewonderen. Elk arbeidsconflict wordt in den gewonen regel verhinderd tot een voor de maatschappij en voor het publiek belang gezonde oplossing te geraken, doordat de een partij oppermachtiger is dan de andere, doordat kleine oneeniglieden lang zamerhand tot sociale onbillijkheden worden opgedreven, doordat de ge zonde opvatting vaneen evenwichts toestand tusschen algemeen en bijzonder belang wordt uit het oog verloren. In geen enkele arbeidsprocedure, in geen enkel sociaal conflict werd daarenboven de macht der publieke orde, die vertegenwoordigd wordt door den Staat, naar behooren er kend. Verzoeuingsraden, en arbiters, waaraan men zich niet houden wihle vaak, dat was 't eenige. De Engelsche overeenkomst tus schen de spoorwegdirecties en de spoorwegbeambten nu verheft elk sociaal arbeidsgeschil dadelijk tot een van publieke orde. Scheidsrechtelijke uitspraak is verplichtend, maar ook de nakoming ervan wordt door den Staat afge dwongen. Doch die scheidsrechtelijke uit spraak gaat, evenals alle recht spraak, in verschillende instanties. Hooger beroep en cassatie wórden ook hier ingevoerd. Meer nogde wijze van de pro cedure zelve toont aan den aard van het geschil, en dat de proce dure zich wijzigt naarmate lioogei beroep of laatste instantie wordt ingesteld, is in harmonische ovei- eenstemming met den aard, dn het arbeidsconflict juist in die fase van de beslissing, hebben zal Bij het ontstaan van een klein conflict hebben de sectie-commissies te beslissen. Daarin staan beambten en directies, werkgevers en werk nemers tegenover elkaar op gelijken voet. Hun invloed weegt op tegen elkaar, ze moeten het onder elkaar maar vinden, wat volmaak i in overeenstemming is met den aard van het conflict in dit sta dium: een geschil van onderge schikten, privaten aard. Vinden ze het echter niet m< l elkaar, kan de sectie-commissie geen oplossing geven, dan verandert Int geschil van aard: het wordt met r publiekrechtelijk, de algemeene bc- langen worden ermee gemoeid, werkstaking of iets van dien :mt! zou gaan dreigen hij de tegenwoor dige verhoudingen. Welnu,ook de oplosstngswijze ver andert dan in liet Engelsche stelsel. Niet meer de sectie-commissie van gelijken met gelijken, maar een arbiter, door gemeen overleg benoemd, geeft nu een beslissing. De arbiter heeft reeds een meer publiekrechtelijk karakter, al is hij door zijn functie ook nauw gebon den toe te zien op de belangen van beide partijen. Aan den arbiter moet worden gehoorzaamd, dat is hetgrondpunt van de heele regeling, en het Staats gezag kan die gehoorzaamheid eischen, daar de zaak geheel onder de zaken van openbare orde is ge bracht. Doch het kan, dat over de keuzo van den arbiter geen overeenstem ming kan worden verkregen. Dat is een teeken, dat het ar beidsconflict geheel uit de sfeer der particuliere belangen is overgegaan naar die van het openbaar belang. Nu is er geyaar voor de publieke ordehet geschil mag immers niet hangende bljj ven Welnu, dan heeft het openbaar gezag, de Staat, ook in te grijpen opdat er in ieder geval een arbiter benoemd worde en ziedaar de reden, waarom bij niet-overeenstemming omtrent de keuze van den arbiter de speaker van het Lagerhuis of een ander hooggeplaatst ambtenaar dien arbi ter zal hebben te benoemen. wicht heeten moet, staat bij ons vast. Men ziet het: in alle hijzonderhe- goed doordacht, is dit stelsel van oplossing van arbeidsconflicten een buitengewoon geslaagde proeve van overeenstemming der wijze van op lossing met den aard van het ge schil. Door wien deze regeling is ont worpen, weten wij niet. Maar onzes inziens is ze een bewijs van een diep economisch inzicht en van voortreffelijke sociale kenuis, ge paard aan een scherp-logische on derscheiding van de positie waarin elk arbeidsconflict kan staan tegen over particuliere en publieke be langen. Zonder ons uit te spreken ovei de nog onbekende manier waarop dit stelsel in de practijk zal werken en er op wijzende dat een loyale en eerlijke aanneming van beidt partyen te voren noodig is (waaraan trouwens voor Engeland niet schijn te twijfelen, doch waarvoor wij lei onzent niet al le volksmenners even goed zouden vertrouwen), kun nen we ,toch, dunkt ons, geru onze bewondering uitspreken voo deze merkwaardige oplossing vaneci der moeilijkste eu gevaarlijkste, et-, der grootste eu mee3t-beteekenend gevallen van arbeidsconflict, die h den modernen tijd ontstonden. Eu dat deze oplossing in anden gevallen zal gecopiëerd worden eu economisch van buitengewoon ge Algemeen Overzicht. Het spoorweg-conflict tusschen spoorwegbestuurders en de werklie den in Engeland is bijgelegd, zoo schreven we gisteren onder onze drieregdberichten. MinisUr Lloyd George, voorzitter van den Board of Trade, heeft de verzoening bewerkstelligd en wel op een manier die economisch zeer interessant en van hooge beteeke- nis is. Men weet dat het ging om de erkenning der vak vereeniging door de spoorwegdirecteuren, de erken ning van dezer inmenging in ge schillen over loon en arbeidstijd. De directeuren wilde* daar niet aan. Maar de verzoening is tot stand gekomen op deze voorwaardende vereenigiugen van ambtenaren en de directies néme» aan het vol gende stelsel vam verzoening en arbitrage voor de oplossing van geschillen over loon en arbeidstijd: De ambtenaren van elke maat schappij zullen worden verdeeld in groepen, die vertegenwoordigers zullen kiezen, om zitting te nemen in de commissies, door de maat schappijen voor elke sectie te vor men. Elite commissie zal alleen be voegd zijn voor geschillen, de sectie betreffende. Indien de commissie voor de sectie niet tot een oplossing kan komen, zal het geschil worden on derworpen aan een centrale» rapd van verzoening, die voor iedere maatschappij zal worden aange wezen. En zoo ook deze centrale raad tot geen oplossing kan komen, zal de zaak worden onderworpen aan een arbittr, aangewezen bij gemeen overleg tusschen de directeure» en de ambtenaren. Kan geen gemeen overleg wor den verkregen, dan zal de benoe ming van den arbiter plaats hebben door den Speaker van het Lager huis en de „Master of the Rolls", een der hooge rechterlijke ambte naren van het Hof van Appel. De Boord of Trade ('t Ministerie van Handel) of de „Master of the Rolls" zullen beslissen over elke kwestie betreffende de uitlegging van dit ontwerp. De candidatenlijsten voor de bo venbedoelde commissies zullen ge zonden worden aan den Board of Trade, die de stembiljetten zal doen gereedmaken en de stemmen zal jpnemen, en die van de maat schappijen een lijst zal ontvangen van de namen dergenen, die als haar vertegenwoordigers in bedoelde commissies worden voorgesteld. Aldus is het getroffen vergelijk, Het is, zooals we in ons hoofd artikel nader uiteenzetten, een zeer merkwaardige proeve van econo mische oplossing van een arbeids conflict, die ongel wijfeld ook buiten Engeland hoogelijk de aandacht zal trekken In Engeland is men er erg blij mee, dat de schikking zoo snel tot stand is gekomen De pers juicht eenparig Lloyd George, voorzitter van den Board of Trade, toe, en zegt, dat hij gedurende ten minste zeven jaar den vrede in het spoor wegbedrijf verzekerd heeft. De „Times" schrijft, dat hij zijn politieke reputatie en persoonlijk gezag aanzienlijk lieeft verhoogd. De „Daily Telegraph" zegt: hij vestigde een precedent van betee- kenis voor toekomstige geschillen in elk belangrijk bedrijf, daar hier een schikking is verkregen, die 'n wer kelijk compromis is. De werklieden verkregen niet de volle erkenning hunner vereeniging, maar de maat schappijen namen de langen tijd geweigerde tusschenkomst van der den aan. Richard Bell, de secretaris van den Bond van Spoorwegbeambten, is ook zeer tevreden over de in stelling van verzoenende raden. Hij zeide: de vrede is met eere hersteld; de directeuren waren gisteren onze vijanden; nu schudden wij elkaar de handen zijn vrienden geworden. Ook de koning stelde zeer veel belang in de zaak, en zeide, dat hij op een schikking had aange drongen. 's Avonds reed nog laat een locomotief met een spccialen boodschapper naar het paleis te Sandringham, om den koning het resultaat der besprekingen mede te deelen. De koning was de eerste die van de schikking weten mocht, zoo doende was het niet mogelijk, de bijzonderheden er van eerder dan gistermiddag te hooren. Wij hebben dezer dagen mede gedeeld, hoe met belangstelling is uitgezien naar de verkiezingen, die in de Vereenigde Staten hebben plaats gehad. Men meldde dat die verkiezingen een maatstaf zouden geven van de stemming voor of tegen president Roosevelt. Achteraf blijkt nu echter dat dit onjuist is. De republikeinen verloren hier, en wonnen daar, maar peil is er niet op te trekken. In den staat en de stad New-York won de beruchte macht van Tam- many-Hall op de republikeinen en de partijgangers van den bekenden courantier Hearst te samen. Doch ook dit wordt niet opge vat als een principieele nederlaag van de republikeinsche partij, maar wel als een besliste nederlaag van de Hëarst-combinatieen het gevolg ervan zal zijn, naar een Engelsch 1 blad meldt, dat deze Amerikaansche eigenaar van dagbladen afgedaan heeft als een factor in de Ameri- rikaansche politiek, en vooral dat zijn kansen, om ooit president der Republiek te worden, voorgoed zijn vernietigd. Overigens zijn, zooals we al zei den, de verkiezingen zoo uiteenloo pend, dat het moeilijk valt een oordeel erover uit te spreken. In twaalf staten hebben de demo craten de overwinning behaald, wat beschouwd wordt als een veroor deeling van de staatkunde van pre sident Roosevelt; maar daartegen over staat, dat de verkiezingen in Nebraska republikeinsch zijn uitge vallen, wat een teleurstelling zijn moet voor Bryan, evenals de repu blikeinsche uitslag in Kentucky. In Cleveland is de heer Burton, de candidaat van Roosevelt voor het Mayorschap verslagen, en is Tom Johnson nu voor de vierde maal tot Mayor gekozen, wat in de Vereenigde Staten eeD groote zeldzaamheid is. In de stad der Mormonen is een niet-Mormoon tot burgemeester ge kozen, wat ook een merkwaarheid kan heeten. Uit Rusland hooren we de vol gende opbouwende geschiedenisde minister van het Verkeerswezen heeft juist een inspectiereis door Zuid-Rusland beëindigd. Daarbij bleek, dat door geheel Zuid-Rusland,in denKaukasus.Toer- kestan en Centraal-Azië,een toestand van verwarring op de spoorwegen heerscht. Ten deele zijn de spoorwegen „in handen van de revolutionairen". (Wat daarmee bedoeld wordt, is niet recht duidelijk.) Overal worden plannen van een algemeenen opstand verspreid en minister zelf ontkwam slechts met moeite aan een bomaanslag te Ash- kabadI Een lief land, dat Rusland toch I China waakt op. Dat heeft op de meest sprekende wijze dezer dagen te Londen betoogd een der beste kenners van het Chi- neesche Rijk, de correspondent van de „Times" te Peking, de bekende Dr. Morrison. Hy gaf daarvan in een tafelrede znlke merkwaardige staaltjes dat wij er melding van moeten maken. Eerst wies hij op ongenadige wijze den Engelschen de ooren, die steeds praten van de leuze „Engeland voor de Engelschen" als zoo loyaal, loffelijk en vaderlandslievend, mogelijk, maar die de leuze „China voor de Chineezen", zoodra China zelf zijn spoorwegen wilde aanleg gen, zelf zijn mijnen wilde ont ginnen, zelf aandeel wilde nemen in het beheer van zijn eigen zee- tollen dadelijk een uiting noemen van een reactionnairen en tegen de buitenlanders gerichten geest fEU.LLLTON. UWE HMRLEMSCHE COURAHT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. f0.60 (contant) f0.60 .0.10 Door den ministeriëelen maatregel, dat de z.g. „achtmaanders" der mili tie nog vier maanden onder dienst zullen moeten blijyen, zijn honderden, die reeds rekenden op terugkeer in de burgermaatschappij, gedupeerd. Op dien maatregel had niemand gerekend. Burgerbetrekkingen zijn gezocht, zelfs aanvaard, die nu moeten worden verlaten, die vaak verloren zijn. Waarvoor die maatregel dient, is niemand nog op dit oogenblik duide lijk. De uiteenzetting, van militaire zijde gegeven en ook door ons gisteren (en in een deel der oplage van heden) onder „Leger en Vloot" opgenomen, is geen verdediging, eerder een ont wijken der moeilijkheid! Althans begrijpt niemand, waarom de aankondiging van een en ander niet te voren geschieden kon, vóór onder toezicht en met medeweten van militaire autoriteiten de verschillende voorbereidende maatregelen voor den terugkeer in 't burgerleven door velen werden genomen. De Kamer dient hier opheldering te vragen. 't Militairisme mag dan een nood zakelijke last zijn die last worde door de militaire autoriteit niet groo- ter en zwaarder gemaakt dan noodig is voor de verdediging van vaderland en vorstenhuis 4 Naar het Duitach van K.vru En. Klopper ti.- Maar reeds na de eerste trekken, wierp hij haar weg en liep met langzame schre den door de kamer. Toen keek hij op de pendule en glimlachte, na gezien te heb ben, hoe laat het was. De meest angstige gedachten vervolgden hem onophoude lijk. Middernacht was reeds geslagen, toen hij, na uren lang met het spel te hebben doorgebracht, zich aan de cham pagne had begeven. Dc schuld, waarme de hij bij den hotelhouder in het krijt stond, zou wel weer verbazend vermeer derd zijn. Hij was tot aan den helderen morgen blijven zitten, totdat allen hem alleen lieten en de slaperige bediende het, waagde, hem vriendelijk te verzoeken heen te gaan, ten einde de zaal te kun nen opruimen. Toen was hij vertrokken, zich zeiven wijsmakende, dat hij zich ver duiveld frisch en opgewekt gevoelde, zoo dat hij lust kreeg om van den schoonen morgen te genieten. Nadat hij echter lan-- Ken tijd door de straten geslenterd had met het toenemend gevoel, dat alles op de wereld maar onzin was, was hij ten slotte, werktuigelijk de gewoonte volgen de, over ile Tutschkow-brug op het Basilius-eiland aangeland, tot dicht bij het huis van Stro nholt, zonder dat lij het merkte. Oscar wreef zich over het hoofd en stelde zich in den geest zijne rekenin op. „Twee maal drieduizendzeshonderd. Dat was immers in 't geheel dicht bij achtduizend roebels 1 Ah, die Ludeskoy had weder een verbazend geluk gehad Drie duizend zes honderd roebels aileen aan bons en heden avond natuurlijk be talen." Ilij trok verdrietig zijn jas aan Waarheen? vroeg hij zich zei ven ai'op eene man er, die liet blijken, dat hij niet veel lust had, om aan den arbeid te gaan. „Naar het kantoor, dat spreekt van zelf. Belachelijk, om zich weder aan den stren gen blik van dien vervloekten oude te móeten vertoonen." En waarlijk, hij was er niet voor ge stemd, om tusschen de met roet bedekte arbeidtwsgezichzen rond te -scharrelen, die elkander achter zijnen rug spottend zouden toelachen. En dan dat lawaai ach! hij hoorde er reeds hier in huis zooveel vau, dat het hoofd hem omliep. „Neen, voor den drommel. Men zal ook wel zonder mij klaar komen. Doeh als de oude nu eens ernstig boos werd? Welnu des te beter." Hij voelde zich thans geheel in de stemming, hem eens ongezouten de waar heid te zeggen. „Tra la la la la,Wat zou daar het gevolg van kunnen zijn? Misschien de volkomen breuk tusschen hem en mijHa ha haDaartoe heeft die slimme eerlijke vent toch reeds lang besloten, sedert hij weet, dat Oscar Ga- wirlowitsch met zijn vaderlijk erfdeel aan lager wal is. Dus vooruit, laten wij er een einde aan maken. Het is immers alles hetzelfde, zoo lamlendig, zoo beroerd, dat men er byna om zou kunnen lachen, Ha ha ha ha!Toen wierp hij zich weder op de canapé en (steunde en kermde alsof hij pijn gevoelde. Hij sloot de oogen vast toe; hij wilde slapen; in de eerste plaats over niets, over volstrekt niets naden ken. Waarachtig, hij had rust noodig. De champagne deed nog zijne uitwerking op hem en nog altijd meende hij den zwa- ren last op den schedel te voelen druk ken, waarmede hij urenlang naar het kaartspel in de handen Ludeskoy geke ken had; het was hem, alsof dat zijn hoofd op hol bracht, of dat er juist de schuld van was, dat hij voortdurend ver loren had. Afschuwelijke tegenspoedEn dat ging, bij korte afwisseling, eigenlijk sedert twee maanden maar altijd zoo door. Het was al te gek!,... Met den slaap ging het niet erg. Was het niet, alsof duizend duivels in die ver vloekte canapé zaten; duivels, die gezwo ren hadden om hem le plagen. Hij kon niet gelooven, dat alles zoo tegen hem was. Waarom toch vervolgden hem on ophoudelijk zulke domme droombeelden, waarin hem Stromholt en zijn dochter verschenen. Waarom voelde hij voor een oogenblik lust, den vader onheusch te bejegenen en Elli te voet te vallen. De oude had duidelijk andere plannen dan de dochter, en waarlijk, dien ernstigen papa, dien doorgrondde hij ten volle. Oscar wist in elk geval, waarom de chef tegenover zijn loszinnig handelen, zoo spoedig een oog toedrukte. Stromholt wilde hem des te beter gelegenheid geven zich geheel te ruïneeren, om hem dan met meer ge- rechtvaaadigde gestrengheid te kunnen zeggen: „Gij zult inzien, jonge man! dat ik myn kind niet aan een liehtzinnigen speler kan geven. Wees zoo goed en maak dat je wegkomt!" En zij Elli? Wist zij misschien van dit vaderlijk plan? Keurde zy het goed en speelde zij even eens hare rol? Somtijds in de uren van zijne ergste zwaartillendheid geloofde Os car er vast aan, maar dan weer moest hij zich zei ven bekennen, dat, als Elli hem werkelijk zijn afscheid had willen geven, zij daartoe reeds meermalen aan leiding gehad had door zijn jongste ge drag. Op hem, Oscar, was het gemunt, dat ooquetteeren, het moest hem aansporen, hem een beetje straffe» voor de verwaar- loozing, waaraan hij zich jegens haar schuldig maakte. En toen overviel den jongen zondaar eene koude huivering. „Elli, Elli, ik ben een ellendeling, uwer sedert lang niet meer waardig!" Dat riep hy onwillekeu rig luide uit en de klank zijner half door tranen gesmoorde stem joeg hem vrees aan, verdreef de droombeelden en bracht eenige helderheid in zijne vermoeide her senen. Met een ruk stond hij op. „Foei, wat was dat? Laf gepraat? Jij, domme jongen, wat overkomt je? Blijft er dan werkelijk niets anders over dan berouw-j vol op de borst te slaan en de dingen te laten, zooals zij werkelijk zijn. Laat toch eens zien 1 Je hebt immers nog geld hoeveel dan Hm, in elk geval genoeg om alles terug te winnen. Slechts het hoofd niet verliézenLudeskoy kan toch niet altijd o-eluk hebben. Dezen avond voorzeker ja dan kon het blaadje zich wenden, dan moest liet zich wendenhij voelde dat met onbetwistbare zekerheid men heeft als speler dikwijls zulk een onbetwistbaar voorgevoel. Welnu, wat was er-dan verloren? Hij kon zich ook met weinig tevreden stellen; hij was te vreden als hij het verlorene maar voor de helft terugwon. En dan stond zijn besluit vast, om zijn geheele leven die vervloekte kaarten niet weder aan te raken. Hij wilde weer een vlijtig arbeider wor den hij wilde nieuwe ontwerpen maken, die den oude zouden bewijzen, dat Os car Olfers de bekwaamste man in zijn vak was. Gewis, alles moest nog ten beste afloo- pen. Al zag Stromholt hem ook met schuine oogen aan van Elli was hij toch zeker;'wat Elli wilde gebeurde; zij verstond immers altijd zoo goed om den vader om hare lieve vingers te winden. Thans lag de door hem te volgen weg duidelijk voor hem de uitweg uit het moeras. Zeker, zoo moest het gaan, zoo en niet anders; er was inderdaad nog geene reden om te wanhopen. Den gansehen dag liet Olfers zich noch in liet heerenhuis noch in de fabriek zien. Zijn bediende moest hem bij den hulsheer en diens dochter verontschuldi gen door te zeggen, dat hij niet wel was. Hij sliep vast tot aan den avond. Toen stond hij op en kleedde zich netjes aan. Vyf minuten later kwam hij in de kof fiekamer van het kantoorgebouw, waar men zich j uist gereed maakte om te ver trekken. Hij had van zijn bediende ver nomen, dat mijnheer Stromholt met zijne dochter reeds een half uur te voren uit gereden was, om een bezoek af te leg gen; hij wist dus, dat hij eene onaange name ontmoeting met zijn patroon niet te duchten had. Zijne houding was vrij en ongedwongen; zijn gezicht was wel is waar nog bleek, maar in zijnen blik was weder al dat stoute vertrouwen op te merken, waarmede hy van den aanvang af als een rechte dwaas tot zijne vroegere fout vervallen was. „Hè, nog één oogenblik!" riep hij zacht den ouden kassier toe, zonder zich om de gapende gezichten der overige kan toorbedienden te bekommeren. Daarop haalde hij de reeds geschreven kwitantie te voorschyn „Ik heb weder eene kleine aangelegenheid." De oude heer schudde het hoofd en spitste bedenkelijk de ooren. Toen hij echter de som op het hem overgereikte papier las, deed hij een kreet van pijn lijke verrassing hooren. Toen wenkte hij den jongeling, om hém in zijn kamertje te volgen. Daar deed hij het kantoor loket dicht, zoodat niet een van de zich daarbuiten bevindenden hen beluisteren kon en wendde zich met van verbazing samengevouwen handen tot Olfers, die nu met geveinsde kalmte op de kassiers tafel leunde, „Om 's Hemels wil, Oscar Gawirlowitseh, wat wilt gij toch Deze som geldWaar op moet dat toch uitloopen Ik bezweer u bij alles, wat heilig is Oscar brak de welmeeuende woorden van den goeden oude met een ongedul dig gebaar af. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1