binnenland! Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Een dergelijke opvatting nu kon meende dr. Morrison nooit krachtig genoeg worden bestreden. Zeker, er is veel in China dat af keuring verdient, maar is veel meer dat op lof aanspraak heeft. De Chineezenkenner gaf daarna hoogst merkwaardige staaltjes van ontwaking van den nationalen geest, van bewustwording der nationaliteit der verbreiding van Westersch on derwijs,der toeneming derinlandsche dagbladpers, de aanwakkering' van het streven naar meerdere militaire kracht gepaard aan grooter zuinig heid in het leger, de. pogingen om te komen tot hervorming in tal van takken der bestuursadministra- tie alle tezamen levensuitingen van het moderne China, welke een groote belofte zijn voor de toekomst. Geen verschijnsel in het moderne China was merkwaardiger, dan de ontwikkeling der iulandsche -pers. Elke Chineesche stad van eenige beteekenis bezit tegenwoordig zijn courant; er komen gelooft dr. Morrison op het oogenblik meer dan 200 dagbladen uit in China en de door die couranten betoonden moed er, openhartigheid zijn boven allen lof verheven. De hoofdartikels in die bladen geven in toenemende mate blijk van politieke kennis en politiek inzicht. Ook publiceeren deze bladen de telegrammen van Reuter en andere Europeesche nieuwsagentschappen. Zoodoenden lezen tienduizenden Chineezen dagelijks van vooruit gang en hervormingen in Europa, van zeerooverij in de Zwarte Zee, van oproer en muiterij in dewijn- bouwdistricten van Frankrijk, van troebelen en brandstichting in Ant werpen, van stakingsonlusten in Italië, van rassen-conflicten in Oos tenrijk Hongarije, van omwenteling en bommen in Rusland, van on noembare zaken in Berlijnsclie hof kringen. Ook lezen de Chineezen van opstootjes eu bloedstorting in Belfast, van de steeds toenemende moeilijkheid om de ordo eu rust te herstellen in Ierland. Tal van deze Chineesche bladen publiceeren politieke spotprenten, welke zoo plaagde Morrison in geen enkel opzicht minder zijn dan die welke in Engeland hebben dienst gedaan tijdens de verkiezingen. In ieder geval wekken deze couranten een gezonde publieke opinie. Wel zeer opmerkelijk is bv. deeenstemmigheid warmee zij alle de Regeering heb ben gesteund in baar maatregelen ter onderdrukking van het opium gebruik. Zeer bemoedigend ook is de ver breiding van het Westersche onder wijs. Lagere en middelbare scholen nemen overal in het rijk snel toe in aantal. De uitbreiding van het gebruik der Eugelsche taal in Chi na is verbazingwekkend. Duizenden en duizenden Chineezen leeren tegenwoordig Eugelsch, niet het „pidgin-Engelsch", maar zuiver Engelsch. Op het oogenblik gaan op groote Amerikaansche hooge- scholen 420 Chineesche studenten. Wie in China reist, ontmoet ïiiet zelden eenvoudige Chineesche amb tenaren of kooplieden, die met zekeren trots vertellen, dat hun zoon het zoo goed maakt in Vale of Harvard. De gouverneur van de provincie Moekden heeft 19 fami lieleden, die hun opleiding hebben genoten aan een buitenlandsche universiteit. Aan het slot van zijn rede gaf dr. Morrison den raad, de Britsche troepen, die na den Boksers-opstand nog steeds in Noord China worden gehouden, te laten terugkomen. Hij achtte China's vooruitgang gedurende de laatste vijf jaar een vande verwonderlijksteen heugelijk- ste verschijnselen der nieuwste ge schiedenis. En als dat alles waar is, Dr. Morrison is dan toch wel een getuige met wien rekening moet worden gehouden 1 dan is die conclusie allerminst gewaagd Nieuwtjes in drie regels. 't Spaansehe koningspaar gaat niet daar keizer Frans Jozef, die zich nog vooreerst zeer ontzien mort, De schurken, die kardinaal Merry del Val onlangs beleedigden, zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. In de b-iurtvan CorbeiL-Essones (Frankrijk) woeden hevige boschbran- den.Nadere bijzonderheden ontbreken. Uit Béziers, Montpellier, Agdo en heel Zuid-Frankrijk komen weer be richten van vreeselijke overstrooming. De Porte is weer heftig aan 't ver- toogen in zake de Macedonische k westio te Athene, Belgrado en Sofia. 't Duitsche proces RiilowBrand is met een smadelijke veroordeeling van den valschen aanklager geëindigd. De reis van het Duitsche Keizerspaar. De extra trein met het Duitsche Keizerspaar zal Zaterdagmiddag om 12.12 U Boxel en te 3.29 spoortijd te Vhssingen aankomen. Eergister avond is te Vliseingejj aangekomen de directeur-generaal van de Staats spoorwegen, die met de mailboot de reis naar Londen voortzette. Het Keizerlijk bezoek. De Beriijnsche correspondent van „De Telegr." seint aan zijn blad: Uit oflicieele bron kan ik melden, dat het uitstel van het bezoek van Keizer Wilhelm aan Holland een gevolg is van de omstandigheid, dat de geneesheeren den Keizer na de Engelsche reis eenige weken rust op Wight hadden voorgeschreven, i >e Belgisch-Hollandsche entente influenceert niet in het minst de vriendschappelijke verhouding van Duitschland tot ons land. De Keizer liet Koningin Wilhel- mina verzoeken of hij de reis naar Holland verschuiven mocht. Het antwoord was toestemmend. De Keizer hoopt, dat de verandering van geen invloed zal zijn op de vriendelijke gevoelens van het Nederlandsche volk. Met groot verlangen wenscht Z. M., de Konin gin. den Prins en het Nederlandsche volk weer te zien, waarvoor hij onveranderlijk groote vriendschap gevoelt. Keizerlijk bezoek op de terugreis? Dat de I uitsehe keizer na zijn bezoek te Londen eenige weken gaat doorbrengen op het eiland Wight, wordt, zoo zegt het „Ber liner Tageblatt", natuurlijk druk besproken. Men zou zich echter vergissen, wanneer men uit deze wijziging van 's keizers plan afleidde, dat zijn gezondheidstoestand te wenschen laat. De keizer, die da gelijks een rijtoertje maakt en Maandagavond welgemoed in de Opera eene opvoering van „Aïda" bijwoonde, is bijna geheel en al hersteld van de lichte katarrh, waaraan hij eenige dagen heeft ge leden. De omstandigheid reeds, dat de keizer te Londen het vastge stelde, vrij vermoeiende program wil volgen, bewijst, dat zijn gezond heidstoestand voldoende is. Dat de keizer dit jaar zijn rusttijd op het eiland Wight gaat doorbrengen, heeft een tweeledige redenlo. omdat het klimaat op dit eiland ten gevolge van den golfstroom zeer zacht is en 2o. omdat het eiland ongeveer op den weg naar Nederland ligt, zoodat de keizer het voorloopig uitgesteld bezoek aan dit land dan op zijn terugreis kan brengen. Dure tijd. Jantje schrijft in het „(itafisch Weekblad", orgaan van den Typo grafenbond In den gemeenteraad was 't het raadslid Vliegen, dat er op aandrong om, met het oog op den duren tijd den gemeentewerklieden een toeslag te geven van 10 p(Jt. op het loon gedurende eenige maanden. Dat is ten minste iets om door den winter te komen. Maar, vragen wij, is nu, vooral met liet oog op den duren tijd, aan personeel van „Het Volk" en „De Dageraad" ook 10 pCt. lijslag gegeven om zich er gedu rende eenige maauden doorheen te slaau strijd in de Rotterdamsche haven. Doordat zich voortdurend nieuw werkvolk aanmeldt in het graan bedrijf, waren er heden omstreeks 300 werklieden overcompleet. Een 60 tal Flakkeeërs zijn dientenge volge heden naar huis teruggekeerd en zullen Zaterdag door meerdere evolgd worden. Het drama te Hoogkerk. Uitvoeriger inlichtingen over 't dra ma, dat zich Woensdag te Hoogkerk in Groningen afspeelde en waarover wij reeds gisteren de bijzonderheden, voor zoover toen bekend, meedeel den, vinden wij nog in 't relaas van den correspondent te Groningen van 't Handelsblad Jhr. nar. J. A. E. van Panhuys was Woensdag met zijn echtgenoote, mevrouw Van Panhuys-Looxma, van een reis teruggekeerd en had daarna een diner ten huize van onzen burgemeester jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh, waar ook jhr. mr. H. van Panhuys en zijn echtgenoote, geboren De Ulocq van Scheltinga, aanwezig waren. Geza menlijk keerde familie om half tien naar hun buiten „Nienoord" bij De Leek huiswaarts. De reiswagen werd bestuurd door hun koetsier, den 62-jarigen Wouter Meijer, die reeds 24 jaar bij de familie in dienst is geweest. Naast hem op den bok zat de 30 jarige huishnecht Meindert van Wijckr Vlak bij het tolhuis, een kwartier buiten de stad, maar liggend in haar gebied, raakten de paarden den weg kwijt en stortten alles in het Hoendiep. De tolbaas De Vries enzijn vrouw,beiden oude menschen, en een jonge man, die juist bij hen was, vlogen naar buiten toen zij de plons in het water hoorden. In den donkeren mist was echter niets te onderscheiden. Alleen bij den wal kant gekomen zagen zij een rad en een brandende lantaarn boven water uitsteken en daarbij hoorden zij het geluid van om hulproepende stemmen. Measchen zagen ze echter niet. Een lukraak toegestoken ladder werd echter gegrepen door den koetsier, die naast de paar den lag. Voor de familie die in het rijtuig opgesloten zat, konden ze echter niets doen met hun drieën Inmiddels was echter meerdere hulp komen opdagen. Toch duurde het 3 kwartier voor men de inzittenden boven had gebracht. Alle pogingen door vele doktoren aangewend om de levensgeesten weer op te wekken waren vruchteloos. Het lijk van den huisknecht werd twee uur later opgehaald. Vreeselijk moet de doodstrijd ge weest zijn van de inzittenden. Dat bleek uit den geha venden t estand van de zoldering van het rijtuig. Jhr. mr. ,E, A. van Panhuys werd geboren te Groningen in 1836. Hij studeerde daar tevens en promoveerde op een proefschrift getiteld „De landgemeente in Fries land." Kort daarna werd hij tot burgemeester van Tiétjerkstradeel benoemd waar hij tot 1880 bleef toen hij benoemd werd tot burge- meestèr van Groningen. In 1882 werd hij gekozen tot lid der Staten, doch in hetzelfde jaar werd bij be noemd tot commissaris der Konin gin in de provincie Groningen. In 1893 werd hij commissaris der ko ningin in de provincie Overijssel. Kort daarop echter volgde zijne benoeming tot vice-president van den Raad van State, welke functie hij tot 1897 waarnam. In het amb teloos leven teruggekeerd als mi nister van staat, 'woonde de heer Van Panhuys weer op zijn landgoed „Nienoord." De heer Jhr. Mr. H. van Panhuys bereikte den leeftijd van 40 jaar. In Nov. 1.901 nam hij het eerst zitting als lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Zuidhorn. Den 4den Maart 1902 werd hij benoemd tot burgemeester van De Leek. De ontroering, die dit vreeselijk ongeluk in de stad, maar vooral in de woonplaats der familie, heeft te weeggebracht, is niet te beschrijven. Gemengde Berichten. Nog e e n s lac h to ff e r. De mist moet te Groningen verschrik kelijk zijn geweest. Behalve 't drama door ons onder „Binnenland" uitvoeiig meegedeeld heeft de zware mist Woensdagavond te Groningen nog een slachtoffer geeischtde 56 jarige Annechien Matthjjs, we duwe van den heer Weering is na een bezoek aan het Diaconiegast huis aan den Korreweg den weg kwijtgeraakt en in een sloot ver dronken. Risico van den arbeid. Gisterenmiddag vielen van een 20 meter hoogen steiger voor de meel fabriek van den heer De Koster te Leiden 2 timmerlieden, de 17 jarige J. Ar te veld en de 35-jarige F. van Eek. Zij kwamen terecht in een silo-vloer, waaruit ze met moeite werden gehaald. Beiden waren ernstig gekwetst, de eerste aoodelijk. Inbraak te Hi ver sum. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de on bewoonde gemeubelde villa van mevr. Hagedoorn aan de Heuvel laan, hoek Hooge Naarderweg, te Hilversum. Dacht men eerst dal niets vermist werd, nu is gebleken dat aan zilverwerk en andere voor werpen een waarde van ongeveer f300 is ontvreemd. De ketting op zij n rug. Te Winschoten moest llarke Molenaar, kapitein van een Sneeker boot, ijzer ophijschen. De ketting van de lier brak, het zware ijzer kwam op zijn rug met zoo veel geweld neer, dat de man onmiddelijk dood was. Toch te erg. Dat de Duitsche wet niet met zich laat spotten, onder vond een arbeider van Weert, die reeds meer dan twintig jaar in Duitschland vertoefd had. Toen de vader voor zijn zoon de papieren opvroeg, om dezen voor den dienst plicht te spareu, kreeg men achter docht en werd hem bekendgemaakt., dat dan allen maar moesten ver trekken. Des anderen daags werd zijn goedje op een wagen geladen en onder geleide van politiedie naren, werd de man, vrouw en zeven kinderen over de grenzen gezet. Een slecht vader. Gisteren heeft te Drachten K. N. zijn vrouw en vijf kinderen in den steek ge laten. De man is vertrokken in gezelschap van een weduwe, die vooraf haar twee kinderen naar haar familie had gebracht. Nog niet terecht. Nog altijd is er niets naders vernomen omtrent den heer Johannes Rutgers, die sinds Vrijdag jl. vermist wordt. Gisterochtend arriveerde te Zutphen een veldwachter uit Heesch (N. B.) met twee politiehonden, om te trachten het spoor van den ver misten te vindenhij vertrok om 10 uur met de honden in de rich ting van Warnsveld en zal zoo noodig heden zijn nasporingen voortzetten. Een zeldzame verbods bepaling. Door het gemeentebe stuur van Staphorst is eene veror dening in het leven geroepen, waarbij aan vrouwelijke ingezetenen ver boden is op een heerenfiets te rijden. Staking te Zie-rikzee. Behalve op de fabriek der firma Hoogerheide en Jongmans te Zie- rikzee is ook hij de firma's Koevoet en Zonen eu Goedhart aldaar door de bij den bond aangesloten siga renmakers het werk nedergelegd. Oorzaak is, dat de laatstgenoemde fabrikanten voor de firma Hooger heide en Jongmans wilden laten werken, waartoe zij zich bij contract verbonden hadden. De hoop der toekomst. Aan de politie te Groningen is het gelukt een bende jonge misdadigers van elf tot zeventien jaren op te sporen, die in den laatsten tijd op onderscheidenplaatsen diefstal, soms met braak hebben gepleegd. Een zestal zijn reeds gearresteerd. Arm k e r e 11 j e I Te Rilland Bath is een schooljongen bij het spelen, door drie kipkarren, die voo'' het bieseuvervoer worden gebruikt, overreden en met gebroken been en arm opgenomen. Menschen of beesten? Woensdagavond, omstreeks half 11 surveilleerde een agent van politie in de Boerenstraat te Arnhem. Drie personen, die ouder den invloed van sterken drank verkeerden, kwamen uit eeu aldaar gelegen tapperij en bleken, de beruchte gebroeders K., wonende aldaar, te zijn. Een der broeders ging een aan grenzende winkelpui als urinoir gebruiken en dit werd hem door den agent verboden. Tegen dit verbod kwamen alle drie in opstand, vielen den politieman aan en gingen met hem vechten. De pantalon van den agent werd gescheurd; de onverlaten sloegen hem een bloedneus en wisten ten slotte hem zijn sabel te ont rukken, terwijl zijn uniformpet mede werd afgeslagen. Daarna na men de drie helden de vlucht, want de agent kreeg hulp. Zij verschansten zich iu eene woning aan de Heisteeg en werd dit daarna, als een tweede fort Chabrol, door de politie bele gerd. De verdedigers, de heeren K, gooiden met dakpannen naar de politie, doch ten slotte werden zij gevangen genomen en naar het politiebureau overgebracht. Branden. Te Hilversum is gisteren nacht afgebrand de brandstoffen- bewaarplaats van den heer F. Does. Aan kwaadwilligheid wordt gedacht, daar een bewoner van een woon wagen daar in de buurt dezer dagen den heer Does om hooi had ge vraagd, hetwelk hem geweigerd werd. De man moet toen gedreigd hebben met brandstichting. De brandweer bluschte het vuur. TeBergenopZoom heefi gisterennacht te ongeveer 2 uur een hevige brand gewoed in hel muziekmagazijn van Eduard Klijn. Het geheele magazijn en onderhuis zijn uitgebrand. De brandweer, dit spoedig ter plaatse verscheen, was het vuur na ruim een uur trjds meester. Verzekering dekt de schade. Te Zu i d 1 a r e n is de be huizing van IJ. Klein afgebrand. Niets werd gered. Te Hardegarij p is de boerenbehuizing van L. Feenstra afgebrand. De inboedel verbrandde. Besmettelijke ziekten. In de week van Woensdag 30 October tot eu met Dinsdag 5 No vember zijn voorgekomen te Haar lemmermeer en Beverwijk 1 geval van roodvond en te Hillegom oen geval van diphtberitis. HEEMSTEDE .Drankwe t. Aan L. de Boer is door B. en W. verlof verleend tot verkoop van alcohol houdende dranken andere dan sterke drank iu het perceel aan de Priusenlaan. BLOEMENDAAL. Een tevre- denheidsbetuiging. De minis ter van Justitie heeft bij besluit van 4 Nov. zijne bijzondere tevre denheid te kennen gegeven aan Jan Louisse, dienaar van politie en Pieter van Nobelen, nachtwaker dezer gemeente, beiden onbezoldigd rijksveldwachter, wegens hun on verschrokken optreden in den nacht van 30 op 31 Maart 1907, bij het op heeterdaad betrappen van 4 beruchte inbrekers in een onbewoon de villa te Bloemendaal. ZANDVOORT. BurgerVrien- den k r i n g. Deze rederijkerskamer zal Zaterdag 30 November een uitvoering geven, opgevoerd zal worden 't drama „Eerloos," en 't blijspel „Daar is Mijnheer." Weer aan 't werk. Door de zorgen van Rijnland zijn de helmplauters weer aan het werk ;egaan. Thans wordt de duinreep «plant. VELSEN. Landweeronder- zoek. Gisteren had alhier in het lokaal der rijksnormaallessen het onderzoek over de dienstplichtigen plaats voor de kolonel districts commandant van de landweerlich tigen C. Stroomer, K. Ebbeling, H. J. Veen, G. Jongerling, A. Roubos en C. Kroon, allen wonende in deze gemeente, zonder dat de geldigheid daarvoor bekend is. IJMUIDEN. Hotel Nummer e n g e s 1 o t e n. De vorige huurder van het Hotel Mummer Eén heeft de vergunning m eegenomenDaarom mag thans niets in het Hotel getapt of geschonken worden, om deze reden is daarom 't Hotel tijdelijk gesloten. IJMUIDEN. Diepte. Volgens mededeeling van den inspecteur van loodswezen (derde district) be droeg op 29 October 1907 de diepte voor en in den havenmond te IJmuiden met gewoon laag water (9dM. -N.A.P.) 9 dM. en wordt, wegens voorziening aan den mist- seintoestel bij den westlichttoren op den 12en Nov. 1907 geen mistsein gedaan. Verkeer. In de maand Oct. 1907 zijn door de Noordzeesluizen te IJmuiden geschut: Naar zee: 0 fregatten, 1 brik, 7 schoeners, 190 stoomschepen, 55 tjalken, 433 visschers vaartuigen, 633 andere vaartuigen, Jte zamen 1319 schepeD, inhoudende 806,927 M3. Uit zee 1 fregat, 1 brik 6 schoe ners, 208 stoomschepen, 58 tjalken, 447 visschersvaartuigen, te samen 1391 schepen, inhoudende 976,987 M3. Totaal 2710 schep:n, inhoudende I,843,941 M» tegen 2,032,383 in 1906. 19 schepen waren te groot voor de oude sluis. 1 Visscherij Kennemer land. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Visscherij- maatschappij Kennemerland, alhier gehouden, heeft besloten over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 4y2 pet. Een uil. De sloep Speelman I bracht hier binnen een fraai ge- teekende uil. Het beest te 70 mijl uit de kust gevangen. Het werd opge zonden naar Artis. BEVERWIJK. W ij k v e r p 1 e- g i n g. In „Maison Stroucken" zal hier 12 en 13 November een pop- pententoonstelling worden gehou den, uitgaande der Vereening voor Wijkverpleging. Deze tentoonstel ling strekt tot vermeerdering der baten van de vereeniging. Na de tentoonstelling zullen de poppen verloot worden. EGMOND. Waterschap de Egmondermeer. Het Stbld. van heden bevat een Kon. Besl. van 21 Oct., houdende beschikking op de beroepen van B. en W. van Egmond-Binnen en van J. Kraak man e.a. te Egtnond tegen het besluit van Ged. Staten van Noord- Holland d.d. 22 Aug. 1906. tot goedkeuring der keur of politiever ordening van het waterschap de Egmondermeer. Bij dit Kon. Besl. worden, met handhr.ving van het bestreden be sluit van Ged. Staten, de daartegen ingestelde beroepen ongegrond ver klaard. Het Kon. Besl., is genomen in afwijking van het advies van den Raad van State, afdeeling v or de geschillen van bestuur, welk adres strekte tot vernietiging van het besluit van Ged. Staten en tot goedkeuring van de pplitieveror- lening of keur van het water schap de Egmondermeer. EGMONDBINNEN. Voor de be trekking van gemeente-veldwachter hebben zich nu reeds een 25 tal sol licitanten aangemeld, waaronder ook reeds in functie zijnde agenten. EGMOND AAN ZEE. Oplichting. Over de alhier gepleegde oplichting, waarvan we al melding maakten, schrijft onze correspondent ons nader Geruimen tijd geleden kwam hier een negociant, die het vertrouwen van sommige ingezetenen wist te verwerven, voornamelijk van de fa milie S. Daar de negotie niet heel voordeelig ging, kreeg de koopman, alias bedelaar menigmaal goed te eten bij S. en dikwijls een kleeding- stuk, altijd een „kopje". Allengs was de koopman vertrouwe» lijk geworden en had de familie zoo onder het „kopje doen" het een en ander uit zijn privaatleven meegedeeld. Zoo was dan S. aan de weet gekomen, dat zijn negotieman een groote erfe nis te wachten was, indien zijn stief vader of zoo iemand gestorven zou zijn. En ziet, o, wonder! daar komt nu eenige dagen geleden de bewuste koopman bij de familie S. terug; prachtig gekleed en met het vroo- lijkste gezicht van de wereld. Na wederzij dsche begroeting deelt hij zijn Egmondsche „vrienden" mee, dat de erfenis is losgekomen en wel niet minder dan f80.000. Ge begrijpt, dat de schatrijke kennis met de grootste vreugde wordt binnengeloodst en heel spoedig onder een lekker „kopje" meedeelt, hce de „bom" is losgeko men en dat hij nu van plan is eenige dagen bij S. door te brengen om hen dan eenigermate de goedheid welke zij hem vroeger betoond hebben, te beloonen. Niemand gelukkiger, dan de fami- 1 8. met zoo'n voornamen gast en 't was de menschen niet kwalijk te nemen, want de huichelaar ging trouw met hen naar de kerk en veinsde groote vroomheid. Dit ging zoo eenige dagen goed, tot de gast den kans schoon zag zijn slag te slaan. Maan dagmiddag leende „mijnheer" een fiets en vertrok na eeist 2 briefjes van f60 plus een bloedkoralen hals- I ketting bij zich gestoken te hebben. In Alkmaar wipte hij nog even bij een goudsmid aan met de boodschap, dat de familie S. te Egmond aan Zee goud wenschte te koopen. Deze goud smid kwam dan ook den volgenden dag om zijn waar te verkoopen. De rijke erfgenaam is evenwel gevlogen en naar we vernemen nog niet ge vangen. De les is hard! Menigeen kan zich nu weer wachten voor zulke lieve jongens! VOGELENZANG. Geenanimo- Wegens gebrek aan leerlingen zal hier dezen winter geen herhalings- onderwijs worden gegeven. HILLEGOM. Het Mond- eu Klauwzeer is hier zeer aan het afnemen. Het feest van den bur gemeester. Gisteren was het de dag waarop onze Edelachtbare Heer Burgemeester voor l'21/2 jaar ge installeerd werd. Van bijna iedere woning wapperde de driekleur en al vroeg iu den morgen woei de vlag uit den toren. Om elf uur kwam de burgemeester per rijtuig, vergezeld van zijn echtgenoote, op het gemeentehuis, waar hij door de Wethouders eu leden van den gemeenteraad werd ontvangen. Terwijl de Hillegomsche Harmonie kapel hun een oratie bracht op het plein voor het gemeentehuis, waren er zeer veel belangstellenden bijeen. Voor het gemeentehuis was een prachtige eerepoort geplaatst. Des namiddags bestond gelegen heid den jubilaris geluk te wenschen, waarvan door verschillende Corpo raties gebruik werd gemaakt: gis- teravond was het terrein voor het gemeentehuis prachtig verlicht. Een vreeselijk ongeval. Gistermiddag had de vrouw van W. Trouwer toen zij een turf door wilden hakken het ongeluk in haar vinger te hakken hetgeen zoodanig aankwam dat zij haar halve vinger afhakte, hevig bloedend moest zij naar docter Kleins om zich te laten verbinden. SASSENHEIM. Een visch- strooper. De nachtwacht d. K heeft zekeren E. van den Haag verbaliseerd wegens het visschen met de zegen zonder vergunning. Hinderwet. Van Th. H. Els- geest is bij B. en Ws. een verzoek ingekomen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor ter ver vanging van een bestaanden petro- leummotor. Bezwaren kunnen wor den ingebrrcht op Dinsdag, 19 November. WARMOND. „Harmonie". Woensdagavond werd door onze ver. „Harmonie" de -eerste winter- uitvoering gegeven in 't lokaal De Zon", dat stampvol was van belang stellenden. Een 7tal muzieknummers werden onder directie van den heer Ooste- laar keurig uitgevoerd. Ook de tooneelafdeeliug kweet zich best van haar taak. Met 't blijspel „Mijnheer Goethals" ver wierf de afdeeling veel succes. Het Brongebouw. Onlangs deelden we mede, dat er plannen hangende waren om het 12!/$ jarig bestaan van het Brongebouw op eenigszins feestelijke wijze te herden ken. in December a.s. Wij mochten toen niet meer ervan mededeelen, doch kunnen nu onzen lezers berichten, dat de commissie, die zich voor de zaak heeft gespannen, geconstitueerd is en zich dezer dagen tot de Haarlemsche burgerij zal wen den, of lievir tot de leden van het Brongebouw, om die personen te hul digen op 20 December a.s. die zich voor 't Brongebouw op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gamaakt. De commissie, die bestaat uit de heeren G. L. van den Arend, A. de: Clercq, K. van Eden, H. D. Emrik., G. J. van Gasteren, Mr. W. Jager Gerlings, A. Koolhoven, J. de Koek, J. Koper, W. van Linden Tol, J. A. Lodewijks, C. G. I.oomeijer Jr., P. van Looy, P. A. van der Most van Speyk, A. Rinkema, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, W. Stolp, Jac. J. Son. A- W. Sneltjes, J. W. van Sante, E. J- van Sonsbeek, en T. L. van YVagten- donk, stelt zich voor, den heer C. F- W. Kriens, onze begaafden kapel meester, en zijn korps een huldeblijk namens de leden aan te bieden, et» tevens ook aan den heer Munk, di" zooveel voor 't Brongebouw heeft gedaan, een aandenken te overhan digen. Wij hopen dat de pogingen, do of de (Commissie aan te wenden, eei» schitterend succes zullen hebben. Hierbij wenschen we evenwel te voegen, dat er o. i. nog anderen zijfj' dan de zooevengenoemden, die wril

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2