DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I Kinderhuisvesf 31-33, Haarlem Zaterdagavondpraatjes. BUITENLAND. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1907. No. 6732, 32*® Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee bladen, beneuens de Officiëele Kerklijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Vivisectie. Vivisectie.... een gruwelijk woord. Letterlijk beteekent het: snijden in levende wezens, doch de betee- kenis die 't bedrijf heeft wat dit woord noemt, is nog veel verschrik kelijker. Vivisectie is de methode, om levende wezens (dieren) dienstbaar te maken aan het ontdekken, be handelen, en zoo mogelijk genezen van ziekten door ze levend in te enten met ziektestoffen, teneinde de werking ervan te zien, door er allerlei proeven op te nemen van verwondingen, bij levenden lyve opzettelijk toegebracht, door ze te branden, te kerven, te verminken, open te snijden De lectuur over vivisectie, waar van een heele stapel ter onzer be schikking ligt, is er eene, die stalen zenuwen en een zekere mate van ongevoeligheid voor 't lijden van levende wezens eischt: anders is er geen doorkomen aan! De staaltjes die van 't gruwelijke der vivisectie worden medegedeeld uit den tegenwoordigen tyd, uit ons land óók zijn zóó vreeselijk, dat men de oogen verwonderd wijd open zet en zich afvraagt: maar is dat snijden, villen, braden, en kerven van levende dieren dan een ge oorloofd iets? Die vraag hangt samen met eene andere. En wel: is vivisectie noodig? Voor een deel ligt de beant woording van deze laatste vraag zuiver op medisch terrein: de me dische wetenschap gebruikt de vivi sectie en wanneer hare beoefenaren verklaren dat zonder vivisectie de geneeskunde zou kwijnen, dan dunkt ons zullen we ons erbij moeten neerleggen, dat de foltering van levende wezens om wille van de gezondheid van den mensch be staat, zij het dan ook, dat tegen elk misbruik en overdrijving ten scherpste gewaakt moet worden. Anderen nemen een ander stand punt in. Dr. Frederik van Eeden b.v. zegt, dat het leven van een mensch zelfs niet in de weegschaal mug worden gelegd tegenover het martelen van een dieronze gezondheid is te duur gekocht, als er 't bloed van één dier voor moet worden vergoten. Die uitspraak berust o.i. op ver keerde ethische gronden. God heeft de dieren gescnapen ten behoeve van en ondergeschikt aan den mensch. En zoo mag de mensch do dieren gebruiken voor zichzelf, en zal hij ook hun leven zelfs mogen nemen om het zijne er door te redden. Een Katholiek moet naar onze meening al vanzelf op dit standpunt staan tegenover de vivisectie, hij behoeft dus niet voorop te stellen, dat alle vivisectie ongeoorloofd is, maar hij moet wèl de meening dee- len alle onnoodige vivisectie is uit den booze. Wij sparen onzen lezers voorbeel den van vivisectie. Ze zijn zoo gruwelijk, zoo wreed zoo verschrikkelijk, dat een Courant er geen plaats voor kan geven. Maar ze bestaan, en worden dag aan dag in de laboratoria dei vivi- sectoren, in de gehoorzalen der Uni versiteiten, weer vertoond. Is dat noodig? Een deel der geneeskundige we reld zegt beslist „ja" op deze vraag. Een ander deel zegt even bestist „neen". Er is dus reeds verschil van meening over de noodzakelijkheid van de vivisectie. En daarenboven: zoowel onder de medici als daarbuiten wint de meening in den laatsten tijd meer en meer veld,dat er maar &1 te veel abso luut onnoodige „proeven",onnoodige vertooningen van vivisectie worden gegeven, die zeer zeker zijn af te keuren. Aangenomen nu eenmaal dat de vivisectie noodig is en nuttig wer ken kan, dan blijft toch nog het verschrikkelijke, dat duizenden hon den, katten, chineesche biggetjes, konijnen, kikvorschen en andere dieren zonder eenige noodzakelijk heid worden gemarteld, levend in stukken gesneden, bij volle bewust zijn gefolterd, alleen maar.... omdat 't nu eenmaal zoo erbij hoort. Één voorbeeld, een enkel. Daar zijn hoogleeraren en de uitzon deringen zijn te tellendie bij het onderwijs steeds een verzameling levende dieren bij de hand hebhen. En dan illustreeren zij hun onderwijs met „proeven"ze vol staan niet b.v. met te zeggen „wanneer dit of dat orgaan bescha digd wordt, dan zal zich dè.t gevolg voordoen", neen ze voegen er dadelijk de proef bij, nemen een dier ter hand (meestal kikvorschen, die 't gemakkelijkst zijn te „behan delen" en dieniet schreeuwen bij de hevigste folteringen), snjjden even den buik open, of openen de hersenkas, laten de waarheid van hun voorafgegane stelling proef ondervindelijk zien en kijken dan met een lachje van voldoening rond. 't Verminkte dier blijft meestal ver geten liggen sterven Is dit proefondervindelijk onder wijs absoluut noodig? Niemand zal het willen volhou den. En op dat absoluut noodig komt het toch aan Geen wonder, dat er ook in ons land een krachtige beweging gaande is tegen de vivisectie. Al beperkt die zich, uit den aard der zaak, tot de meer intellectueelen, die beweging groeit toch in kracht en invloed eiken dag. Vooreerst bestaat er een „Bond tegen de Vivisectie," die principiëel alle vivisectie afkeurt en staat op 't standpunt van Dr. van Eeden, hierboven medegedeeld. Naast dezen Bond met wier werken de Katholieken niet kunnen instemmen, dunkt ons, omdat hij uitgaat van een o.i. verkeerd prin cipe bestaat nog een ongeorgani seerde beweging, geleid door een „Comité tot beperking der vivisec tie," waarvan vele allereerste mannen in ons land (meerendeels leiders der Christelijke partijen) deel uit maken. Dit Comité, met de steeds groei ende beweging der voorstanders van beperking achter zich, heeft reeds weten te bewerken dat er een Staatscommissie is benoemd, die omtrent het vraagstuk der vivisectie; aan H. M. de Koningin rapport zal hebben uit te brengen. Onder de Katholieken hoort men van een bestrijding der vivisectie niet veel. Onder ons, Roomschen.. werd tot dusverre weinig belangstel ling gewekt voor de beteugeling van een onmenschelijk gemartel, dat hoewel men het weinig bemerkt, toch helaas maar al te zeer is inge worteld, om 't niet zonder heftigen tegenstand te kunnen uitroeien. Toch dunkt ons de zaak der vivi sectie-beperking (en dus het steunen van het „Comité") een plicht voor elk Katholiek. Wij moeten recht vaardig zijn ook tegenover de dieren en wreedheid is immer een zonde. Velen zien geen wreedheid in de vivisectie, omdat zij de gruwelen ervan niet kennen, of ook wel, om dat zij die te véél kennen, er aan gewoon zijn, in het milieu zijn op gevoed. Zooals de officieren in Atjeh langzamerhand „gewennen" aan het vele moorden dat is nog dezer dag6n openlijk gezegd in de Kamer zoo zien vele medici vooral, in de dierenfolteringen niets buitenge woons. Doch niettemin blijven dat fol teringen, mishandelingen en wreed heid die afgekeurd moeten worden. En waar die geheel willekeurig, ja zelfs ook maar zonder be paald aan te wijzen noodzaak wor den ten uitvoer gebracht, daar dunkt het ojs de plicht van een ieder, óók van ons Katholieken, tei wille van onze beginselen mede te werken om een onwaardige wreed heid te doen ophouden, die veel uitgebreider verhoudingen heeft dan men zoo oppervlakkig denken zou. Een weinig belangstelling wekken voor de beweging tot beperking der vivisectie, dat was ons doel bij het schrijven van dit artikel, 't Worde bereikt. Algemeen Overzicht. De keizer van D u i t s c b 1 a n d is vandaag naar Engeland vertrok ken. Dat is de groote gebeurtenis van den dag. En de volgende week zal vol zijn van bet groote rumoer, dat zijn veelbesproken en ook veelbetee- kenende komst in de Engelsche hoofdstad en aan het Engelsche hof hebben zal. Vooraf kan gezegd worden, dat niet overal vriendschappelijke ge voelens hem tegemoet zullen komen de Londenscbe socialisteu hebben al aangekondigd, dat ze tegen den Keizer als hij de straten van Londen doorrijdt, een zeer krachtige demon stratie zullen op touw zetten om hem te laten merken, dat ze het absoluut niet eens zijn met die andere Engelscben, die keizer Wil helm zoo blij recipiëeren Ter aanvulling van de vele be richten die we reeds gemeld hebben, zij nog medegedeeld dat gedurende het verblijf in Engeland de booge- school te Oxford aan den Duitschen Keizer de waardigheid van eeredoc tor in de rechten zal verleenen. Lord Curzon, de kanselier van de hoogeschool, zal het diploma op het kasteel te Windsor in tegenwoordig heid van de koninklijke familie overhandigen. I »e Duitsche zeelui, die den keizer overbrengen, krijgen de volgende week óók verschillende pretjes. Zij zullen te Portsmouth op allerlei wijzen onthaald worden. Maandag eten de Duitsche zeeofficieren in het gebouw van de Admiraliteit met admiraal Bosanquet. Dinsdag eten de Duitsche en Engelsche matrozen inde marinekazerne, terwijl de Duit sche officiereu de gasten zijn van vice-admiraai Robinson en zijne officieren. Woensdag is er bal in het ge bouw van de Admiraliteit. Donder dag ontvangst van de dekofficieren bij den burgemeester en komedie voorstelling. Vrijdag weer diner voor de officieren terwijl de onder officieren naar den circus gaan Feesten dus genoeg Wat zal het bezoek méér op leveren Pe Franse he regeering heeft nu eeu geelboek uitgegeven over Marokko. Een verzameling docu menten, die voel interessante in- lichtingén.... konden geven over de actie die Frankrijk op dit oogen- blik in Marokko voert. Konden geven.... want dat doet nó het Geelboek niet Het is eenvoudig een door den minister van buitenlandsche zaken ineengezette verzameling van stuk ken, die moeten aantoonen, dat die minister voortreffelijk gehandeld heeft, dat het resultaat van zijn beleid uitstekend is en dat het zeer verkeerd en schadelijk zou zijn dien minister op bet oogenblik zijn por tefeuille te benemen Zierhier een overzicht van wat er in staat. Het geelboek maakt stukken openbaar betreffende het optreden van Frankrijk in Marokko van den aanvang van 1906 tot October 1907. Marokko wordt begrensd door de zee en door Fransch gebied. Het geelboek handelt zoowel over de politiek van Frankrijk die de kuststreek als die der landgrens betreft. De belemmering, die de Franschen ondervinden bij het ves tigen van vreedzame betrekkingen tusschen Algerië en het Oosten van Marokko, de bedreiging van den toovenaar Ma-el-Ainin, die Maure- tanië onveilig maakt en ten slotte de moord op dr. Mauchamp, leidden tot de bezetting van de Marok- kaansche stad Oedzjda, dicht bij de Algerijnsche grens. De bezetting geschiedde om den Sultan te herin neren aan zijn verplichtingen tegen over zijn Franschen huurman. Het optreden met de wapenen aan de Westkust van Marokko werd voorafgegaan door een reeks van moorden. In Mei 1906 wordt te Tanger de Franschman Char- bonnier vermoord. Frankrijk houdt een betooging met de vloot, het magzen belooft beterschap. Maar het magzen durft Raisoeli niet aan en met den dag neemt de macht van dezen rooverhoofdman toe in den omtrek van Tanger. Pas als Frankrijk en Spanje met een egkader komen opzetten, en dreigen met landing van troepen, gaat het magzen ernstig aan het werk. Rai soeli wordt bevochten en voorloopig verdreven naar de bergen. Inmiddbls doen Frankrijk en Spanje hun best, de inrichting der politie krachtens de akte van Al- geciras te bespoedigen. Maar de Marokkaansche regeering werkt de inrichting van de politie met talmen en zeusen tegen. De arbeid heeft bijna geen voortgang, De moord op dr. Moncbamp te Marakesj en de bezetting van Oedz jda, leiden tot nieuw», beloften van de Marokkaansche regeering. De Sultan maakt zelfs een plan om naar Marakesj te reizen. Maar de regeering blijkt machteloos. Langs de heele westelijke kust treedt een toestand van bandeloosheid in. De stammen gevoelen zich langer hoe zelfstandiger. In het laatst van Juli 1907 worden te Casablanca 9 Euro peanen vermoord door de fanatieke bevolking. Daarop zenden Frankrij k en Spanje oorlogsschepen en troepen naar Casablanca, Het geelboek wil aantoonen, dat Frankrijk en Spanje steeds gehan deld hebben in den geest van de Akte van Algeciras, dat zij niet dan noodgedwongen in Marokko zijn opgetreden, dat zij in geenen deele op verovering van grondge bied uit zijn in Marokko, dat zij van al hun daden rekenschap heb ben gedaan aan Europa, en dat Europa deze daden heeft goedge keurd. Ook Duitschland, dat aanvanke lijk een andere opvatting scheen toegedaan dan de andere mogend heden, is geëindigd, de rechtmatig heid te erkennen van Frankrij k's optreden uit naam van Europa. -Duitschland heeft de Fransche voorstellen tot het tegengaan van den smokkelhandel in wapenen goed gekeurd. 't Belangrijkste waar het omgaat, de financieële verhouding tusschen Abduel Azis en Frankrijk, het finacieële overwicht derhalve van Frankrijk, wordt er echter heelemaal niet iD genoemd. In Frankrijk zelve is dan ook al opgemerkt, dat hier een leemte is.... een opzettelijke leemte klaar blijkelijk De Doe ma ver kiezingen zqn nu zoo goed als afgeloopen. Er zul len 442 leden zijnde sterkste partij zijn de monarchisten en andere deden der rechterzijde, te zamen een 200 man. Dan komen de Oc- tobristen met ongeveer 130 man. De oppositie zal over ongeveee 120 afgevaardigden beschikken. De rechterzijde vormt nog al een bonte verzameling. Gelijk we reeds vroeger zeiden, zullen de Octobris- ten den doorslag geven. Ze kunnen, wanneer ze zich by de rechterzijde aansluiten, een meer heid van twee derden vormen, 't Is inmiddels nog een onuitgemaakte zaak, of ze zich links of rechts zullen aansluiten, maar 't waar schijnlijkste is wel rechts. De heftige reactionnairen, het beruchte Verbond van het Russische volk, zullen in de Doema over zoo wat 50 man beschikken. Men zal hen bij de oppositie moeten rekenen, daar de regeering hun te vooruitstrevend naar den zin is. Stolypin zal aldus naar twee kan - ten front moeten makentegen de linkerzijde die zeer bekwame ver tegenwoordigers telt, en tegen de uiterste rechterzijde, die het door haar heftigheid der regeering ook niet gemakkelijk zal maken. Er zal voor Stolypin veel stuurmanskunst noodig zijn om tusschen beide klip pen door te zeilen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco por post 1,80 Afzonderlijke nummers „0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.60 Elke regel meer«0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. t- XV. Een vraag die heel iuat in heeft. Over het nut van boekhou den voor den Middenstand eh wat we hier van plan zijn. Ik op mijn praatstoel, 'n Goeie gelegenheid voor graag- praters en theoriën-verkondi- gers. B. en W. m de papier mand van een redacteur. Een groote toegangsweg tot t mooie Haarlem.' Wat er voor om lieve geld nu eigenlijk gebeurt '•„Nu moet je hie toch gauw eens zeg gen, waar die begrootingsvergaderingen van den gemeenteraad eigenlijk voordie nen", zoo sprak me van de week eon mijner kennissen, winkelier zooals ik, maar die weet dat ik zoo'n beetje liefhebber in allerlei dingetjes die de openbare zaak raken, vooral sinds ik elke week in de krant aan 't pennen ben. 't Eerste moment stond ik voor die vraag een beetje beduusd. „Wel, die vergaderin gen, die vergaderingen, die dienen voor de begrooting natuurlijk;" zei ik. Maar toen ik eenmaal op streek was, lei ik hem uit dat zoo'n begrooting voor elk jaar wordt opgemaakt om ten minste een beetje hoüvast te hebben, anders kwam er van de gemeentelijke rekening niets terecht, en dat onze vroede vaderen dan eens per jaar bijeenkomen om dat eens grondig te bekijken en te bespreken, wat natuurlijk niet wegneemt dat ze door heel het jaar heen. zoovéél er van afwij ken en er zooveel by doen (d'r if doen ze maar heel weinig!) als ze maar willen. Nu, duidelijk was dat m'n kennis niet. Doch leg nu ook eens voor zoo'n gewoon winkelier de üjnigheden uit van de ge- ineentelyke administratie!,.. Goddank, ik heb boekhouden geleerd in mijn jon gen tijd dat was 'n uitzondering en zoo ben ik nu, al zeg ik het zelf, velen van mijn collega's vooruit, die nu op hun ouden dag nog naar een cursus moeten trekken om het te leeren. Want dat ligt nu eenmaal in de lijn van onzen tijd! Op alle congressen van Middenstanders en winkeliers hebben we het gehoord, dat een van de kapitaalste dingen die een Middenstander te doen heeft, is g oed boek houden. En al ben ik nu wel een beetje ongeloovig uitgevallen tegenover dat beweren, dat je geen goed mensch in de maatschappij en geen goedzakenman en geen gelukkig-slagend winkelier kunt wezea -als je geen dubbel boekhouden kent, toch is het zeker, dat een Mid denstander die niet goed boek houdt, veel eerder er achterop raakt, dan een ander, die 't wel doet. Daarom heb ik op onze vergadering met „onze" bedoel ik natuurlijk die van de Roomsche Middenstandsvereeniging hier ter stededeze week met zooveel pleizier vernomen dat ook hier ter stede op initiatie! van de R. K. Middenstands vereeniging een cursus in boekhouden en winkeladministratie zal worden ingericht onder de leiding van een bevoegd des kundige. Bravo! Dat heeft op andere plaatsen, naar ik gehoord heb, ook flink gewerkt, en er was daar een deelneming die buitengewoon groot was. Ik hoop van harte, dat Haarlem dat goede voor beeld zal volgen, ex de cursus in 't boek houden en winkeladministratie een der drukst-bezochte zal worden van alle spe ciale vak-cursussen, omdat het ook een van de meeit-noodige is! Maar waar sprak ik ook weer over? O ja, 'k had het over de begrooting in dea Raadhoe kan een mensch onge merkt afdwalen, als hjj z'n pen laat gaan 'U.Is net zooals mijn vrouw zegt: als jij eenmaal op je praatstoel bent, dan hou je niet op! Wat trouwens, vind ik, op z'n tijd voor een winkelier eerder een voordeel dan een nadeel kan worden ge noemd. Want me klanten in den winkel houden wel van 'n praatje! Om dan op die begrooting terug te komen: mijn kennis was door mijn ant woord niet heel veel wijzer geworden, en hij deed nu nog allerhande vragen, waaruit eigenlijk bleek, dat hij met al die deftige „beschouwingen" en rede neeringen vrijwel den draak stak. „Daar heb je zoo zei-ie diealge- meene beraadslagingen, waaraan ze hier een heelen dag hebben zoek gemaakt, en waarmee ze in Amsterdam, naar ik hoorde, wel vier of zes dagen hebben verknoeid Ik vraag je: waarvoor dienen die beraadslagingen nu eigenlijk En de goede man wou nu toch maar niet ervan hooren, toen ik hem uitlegde dat zulke „beraadslagingen" nu eenmaal regel zijn en zoo hooren„Daar heb je de Tweede Katner bijvoorbeeld, zeide ik „hebt ge nu ooit gehoord, dat ze in de Tweede Kamer een wet of een voor stel bespreken zonder dat ze eerst eens deftig in algemeenhedenik bedoel in algemeene beraadslagingen zijn verval len? Waarvoor zou het nu anders zin hebben, dat je bijvoorbeeld sociaal-demó- craat, of vryzinnig-democraat, of* wat dergelijks was van je principes, wanneer je uiet door die algemeene beraadslagingen gelegenheid had je hart eens flink ten aanhoor* van je ijartijgenooten en geest verwanten to luchten? Dat zijn de ge legenheden, waarbij de groote poli tieke beginselen in den Raad aan het licht komen, zie je! Op 'toog is er op den duur zoo goed als geen practisch verschil tusschen een liberaal en een vryzinnig-democraat, en ook niet veel tusschen zoo'n laatste en een socialist, behalve natuurlijk dat een socialist geen andere lovende-wezens met belangen kent dan werklui, en achter alles 't ka pitalisme of zoo'n dergelijk spook ziet schuilen. Maar bij de „a.lgém ;ene beraad slagingen", zie je, dan komen de begin selen uit de doos. Zoo door 'tjaar heeft elk raadslid, althans in een gemeente raad als de onze, geen gelegenheid om z'n hart eens flink te luchten in 's Blaue hinein, om er wat Princi- penreiterei op na te houden... al brengt hij natuurlijk z'n stem uit naarjbeginsel en geweten. Maar voor die heeren, die nu graag eens hun mondje willen gaan, hetzij voor eigen liefhebberij, hetzij ten gerieve van 't buitenstaande publiek, voor die heeren is de begrootingstyd een heerlijke gelegenheid om hun wijs heid eens aan den publieken kapstok te hangen 1 Eu dan uilen ze wcnschen, geven ze schetsen van toekomstideeën, maken al luchtkasteelen, vertellen ze van noodza kelijke hervormingen en doen ze middelen tot verbetering aan de hand, die B. en W. met don hesten wil ter wereld niet zouden kunnen inwilligen of vervullen, stel dat ze wilden! En dezt doen dan ook heel pacifiek wat, naar ik altijd gehoord heb, de redactie van een kunsttijdschrift doet met veel bij haar ingekomen bijdragen ze leggen al dat moois met een dankbare buiging' naast zich neer, zeggen er soms een welwillend woordje over, enje hoort er nooit meer wat van Daar heb je bijvoorbeeld de verbetering van de toegangswegen tot de stad. Ieder een is het er over eens, dat 't met permissie gezegd een schandaal is voor een groote plaats als Haarlem, op zóó krenterige, pieterige wijs z'n toegangen naar de bin nenstad te laten bestaan. Kom eens met de Electrische spoor van Amsterdam..., als je een vreemdeling in den wagen ziet zitten, en je bent een beetje bleu van natuur, dan begin je je te schamen zoo dra je in de buurt van de Amstérdamsche poort bent. Die poort kijken alle vreem- pies heel belangstellend aan. Maar mèt zien ze achter de poort een soort filiaal van de vnilnisbelt, een rommelhoop, even later gevolgd door een vunzig grachtje met de smerigste huidjes rechts, die je bedenken kunt. Dan wordt de vreemde belangstellende, die naar het mooie Haar lem komt kijken, gewrongen door een nauw straatje, dat net dwars in den weg ligt, tegeD een paar hooge bruggen op, met uitzicht op andere en nog pieteriger buurtjes en grachtjes, om de Kampervest te bereiken, waar de gemeente 't uitzicht eerlang zal verfraaien met een hoe zullen we 't ding noemen een fae- caliën-vaartuig Maar behalve dat die toegangsweg zoo leelijk is, leelijk uitermate, is het nog een ailesbehalve veilige weg! Want het verkeer in 't bochtige gedeelte bij den Burgwal en do Anthoniestraat is er ook zonder de groote bakbeesten van electrische trams groot genoeg, om daar eens wat anders en beters op te verzin - non, In geen enkele groote stad in ons land, daar ben ik zeker van, zou zulk een toestand nog langer mogen bestaan, om van ons buitenland maar heelemaal niet te spreken. O ja, oplossingen worden er genoeg aan de hand gedaan: en de krantenschrij vers (de redactie permitteere me dat ik 't zeg!) zyn de meest-vrucht bare plannenmakers die je bedenken kunt. Maar van doen merk je maar niets! En in een begrootingsvergadering, (daar ben ik zoowaar weer op mijn punt van uitgang terug!) werd er wel langen breed over gesproken, maar wat is het resultaat van een en ander geweest?.., 't Zelfde als dat, waarvan 't oude versje spreekt over de heeren in den Haag, die na veel andere dingen gedaan te hebben, „de zaak lieten zooals ie was." Spijkers met koppen slaan, daar houden we hier in Haarlem toch maar niet zoo heel veel vanEn daarom vind ik voor mij 't juist zoo jammer, dat zelfs zoo'n bliksemafleider als de begrootings- zittingen vormen voor die leden die hun „Principenreiterci" dan eens kunnen luch ten, niet voldoende we'rkt voor 't heele jaar. Nu zegt m'n buurman links, die schoenmaker is, wel smalend tegen me als ik zoo onder ons over deze dingen praat: „schoenmaker houdt je by je leest!" en z'n vrouw die een dochter is van een zeekapitein, voegt er dan gemeen lijk nog de hatelijkheid aan toe: „de beste stuurlui staan aan wal, buurman 1" maar jongen, jongen, als ik m'n belas tingbiljet nazie en de reusachtige bedragen optel die de gemeente van me haalt met een hoofdelijke omslag van ruim 4 pro cent van me inkomentje, dan zegt een mensch al gauw: wat doen ze ermee, daar op de Groote Markt? Ed dan ga je ook vanzelf vergelijkingen maken: je ver- gelijkt de openbare werken, die hier veel minder beteekenen dan in andere groote steden, je vergelijkt de dure politie, die algemeen voor 'n minderwaardig corps wordt gehouden, je vergelijkt den socialen en hygiënischen arbeid op allerlei gebied met wat elders wordt gedaan En ik verzeker je: die vergelijking is alles behalve vleiend voor Haarlem, wan neer je, zeoals ik gerust mag zeggen, eens vaak je neus buiten ons stadje hebt gestoken! Waar dat nou va® komt? Ja, dat weet de Zaterdagavondprater nu ook niet in drie woorden te zeggen. Maar 'n feit is het. En ik heb de eer, knappe koppen en hooge heeren te kennen, die precies hetzelfde zeggen! 9 Novbmpsb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1