Él - 92 Schaken in 'tkubiek! t Schaken is al dikwijls verge leken met een veldslag. En men weet het: de elementaire regels van het schaakspel zijn al eeuwen oud, en nooit zijn ze veranderdwij schaken nü nog, zooals men eeuwen en eeuwen geleden heeft gespeeld Maar er is nu een voorstel om er een verandering in te brengen. De legers van tegenwoordig zullen zich óók binnenkort niet enkel meer te verdedigen hebben tegen aanvallen van den vijand op de oppervlakte zelve, maar ook tegen luchtschepen daarboven of onderaardsche en onderzeesche machines en mijnen daaronder. En zoo heeft nu een zekere Doctor Maack uit Hamburg, gemeend dat ook het schaakspel op het eene, platte bord eens wat moest worden veranderd, en dat het in den logischen weg van den modernen vooruitgang ligt om in plaats van horzontaal, voortaan te schaken in alle drie de afmetingen van de ruimte.zoo krijgen we dus: schaken in het kubiek Het klassieke schaakbord heeft 8X^ 64 vakken; het kubieke schaakspel heeft er 64 X 8 512! Men krijgt het door acht borden boven elkaar te plaatsen: destuk ken kunnen van 't eene schaakbord op het andere overgaan. Het heele spel wordt nu gebaseerd op de kubieke maat. De velden zijn niet meer vlak maar kubiek, zoodat nu de torens niet alleen in de vlakke richting kunnen gaan, maar ook recht naar boven of recht naar onder. De raadsheeren gaan niet meer in schuine richting over hei- bord, maar in een richting, bepaald door twee tegenover elkaar staande hoeken in een kubieke ruimte. De paarden maken al zeer zonderlinge bewegingen in het kubiek, die al leen dooreen goed in het oog houden van de kubieke situatie geheel kunnen worden begrepen Men begrijpt hoe ontzaglijk groot nu de combinaties kunnen worden, en hoeveel tijd zoo'n partij wel duren kan! Of 't „kubieke schaakspel" op zal nemen, is een andere vraag, zeker is het, dat men voor zoo'n partij een buitengewoon geoefend schaker wezen moet! Een schaakspel op acht bor den tegelijk: een nieuwerwetsche uitvinding die in de schaakwereld nogal opgang maakt, doch alleen alleen door zeer bekwame schakers kan worden gebruikt. De heer van den Ben, stationschef der H. IJ. S. M. te Beverwijk, vierde dezer dagen zijn zilveren jubileum als beambte bij die spoorwegmaatschappij, waarbij hij van plaatsgenooten en andere belangstellenden talrijke bewij zen van hoogachting mocht ontvangen De waarheid is dikwijls vreem der dan verdichting. Dat is een oud adagium, dat herhaaldelijk wordt bewezen waar te zijn, en de volgende geschiede nis die eene ware gebeurtenis ver haalt, geeft er weer een bewijs van. In het huis van de familie Mill Mannings, in Detroit (Michigan) een der groote steden van de Ver- eenigde Staten, gebeurden sinds eenigen tijd vreemde dingen. Op een goeden morgen was al het zil verwerk van de familie verdwenen. De politie werd met het geval in kennis gesteld, en verschillende arrestaties volgden, maar geen enkele leidde tot een gevolg. Geen enkel merkteeken, geen enkel gebro ken venster was te bespeuren, hoe de dieven bin nen of weer er uit gekomen waren, was een raad sel dat niet viel op te lossen. Heel den dag speurde de politie rond, maar er was niets, dat eenige aan wijzing gaf. Drie dagen naderhand was een nog vreemder ge beurtenis voorgevallen. De dieven (hetzij dezelfde van den vorigen keer, hetzij andere) waren tot in de slaapkamers der familie gekomen en verschillen de voorwerpen van waarde waren uit de kasten gehaald, zelfs de beurs van den heer Mill Man nings was gestolen.... Defectieven uit New-York werden ontboden, en spoedig vond men op den bodem van een leegen put, vlak voor het huis staande, al het gestolene terug. Dat maakte de zaak nog raadselachtiger. De detective onderstelde, dat de dieven, om alle verdenking te voorkomen, den buit daar zoo lang hadden opge borgen, met het voornemen dien naderhand weg te nemen. Verschillende speurders werden dan ook spoedig in hinderlaag gelegd rondom den put en anderen surveilleerden om het geheele huis aan de buitenzijde gedurende den nacht. In dienzelfden nacht echter vond de heer Mill Mannings, dat zijn portefeuille op de meest onmerkbare manier uit zijn jas was verdwenen en dat de banknoten die er in zaten, in zeer kleine stukjes gescheurd, den vloer van zijn slaapkamer bedekten Men begon al te spreken van spookgeschiedenis sen! De_ bedienden in het huis dachten er hard over,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 22