BINNENLAND. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. De algemeene indruk is, dat het parlementair» leven zich in deze Doema geregelder zal ontwikkelen dan in de voorgaande en dat de nieuwe Doema al moge ze dau ook geen volksdoema zijn zyn in vollen zin van het woord tot meer arbeid in 9taat zal zijn dan hare voorgangsters. In een van de groot# katholieke bladen vonden we een vertaling van ten merkwaardig artikel, door een Franschen priester geschreven in de „Gazette de France". Dat artikel loopt over Paus Pius X en zijn werk, en we nemen er hier een ander uit over. Na erop gewezen te hebben, dat zooveel betweters zich bemoeien met dingen die hun niet aangaan in casu de innerlijke inrichting enz. der Katholieke kerk (de „Con ferentie" in onze Officieele Kerklijst van vandaag spreekt daar toevallig ook zoo pittig overgaat de schrij ver voort: Paus Pius X heeft zyn tijd uiet verloren. Terwijl de moder nisten zich afsloven om de wereld een nieuwen godsdienst te geven vervult hij eenvoudig de zending, die hem opgedragen is. Misbruiken waren hier en daar ingeslopenbe langrijke punten van de discipline waren in onbruik geraakt, dringende verbeteringen moesten aangebracht worden. De Paus weet het en houdt er zich mee bezig. Sedert zyn ver heffing tot opperpriester heeft men er hem zich mee zien bezighouden op den meest practische manier. Pius X was door zijn voorafgaand leven voofbereid op het vervullen van zijn moeilijke taak. Zijn voor gangers hadden sinds langen tijd niet zoo rechtstreeks deelgenomen aan de vele werkzaamheden van het priesters- en bisschopsambt. Het moet ook erkend worden, de omstandigheden waren hun minder gunstig. Meer dan een eeuw lang hebben ze op de bres gestaan om hun wereldlyke macht te verdedi gen. Leo XIII heeft er zich op toe- elegd dit verlies te vergoeden door e diplomatieke betrekkingen van den Heiligen Stoel met de verschil lende regeeringen te handhaven en hij is erin geslaagd. Zijn opvolger heeft de vruchten geplukt van zijn lang pontificaaten hij is druk bezig met zijn hervormingen Hij is begonnen met de schoon heid van den eeredienst door den terugkeer te eischeu tot de beste Grogoriaansche overleveringen. Men arbeidt onder zijn leiding aan de samenstelling van het kerkelijk recht. In alle onderdeelen van de kerkelijke administratie voelt men zijn persoonlijke werkkracht. Het bestuur der Kerk is minder ingewikkeld en krachtiger geworden. De inlichtingen-dienst wordt met verrassende regelmatigheid verricht. De rol der pers wordt volstrekt niet miskendRome verstaat de kunst inlichtingen'te verkrijgen en te geven. Ik weet het, verschillende van degenen, die dit lezen, zullen mijn lofprijzing overdreven vinden. Dat komt omdat him aandacht te veel beperkt is tot plaatselijke bijzonderheden, waarvan zij getuige zyn. Ze vinden dit te belangrijk. Maar ze moeten weten te wachten; de werkkracht van Pius X zal ten slotte ook hen bereiken. Dat is een kwestie van tijd. Een kloosterling, die den Paus dikwijls bezoekt, prees op zekeren dag zijn helder verstand. Hy heeft, zoo zei hy tot me, een juist inzicht in de verschillende toestanden en zaken, en wat hij ziet drukt hij zoo duidelijk uit, dat men er mede instemt en zegtdat is zoo. De modernisten beweren het tegendeelmaar ze hebben er te veel belang bij dat te gelooven en te zeggen't zijn geen oprechte menschen De Duitschc Keizer komt tochl De Duitshlie Keizer is heden, zooals wij gisteren aankondigden, te Vlissingen aangekomen, Z. M. wenschte een strikt incognito te- bewaren. By zijn aankomst aldaar werd hij niet door den Duitschen gezant begroet. Wel begaf de gezant Von Schlöser zich hedenochtend naar Vlissingen want hedenmiddag werd hij door Z.M. in bijzonder gehoor ontvangen. De gezant had voor eenige uren intrek genomen in hotel „Zeeland" en keerde nog hedenavond naar Den Haag terug. Als datum voor het uitgestelde Keizerbezoek aan Amsterdam wordt thans genoemd 10 of II December en tevens verneemt men dat, hoe wel na de afzegging van de komst op '20 November de voorbereidende maatregelen voor de ontvangst zijn geschorst, het eenmaal voorgestelde programma onveranderd blijft voor bet latere bezoek. Het Kamerlid van Bylnndf. Den heer mr. W. K. F. P- van Bylandt Tweede-Kamerlidvoor Apcl- oorn die gisteren gedurende 25 het lidmaatschap der Kamer bekleedde,werd gisterenóchtend door alle leden hartelijk geluk ge- wenscht bij gelegenheid van zijn parlementair jubileum. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is in de orde van Oranje Nassau benoemd tot o f f i- e i e rR. P. J. Tuteiu Nolthenius, voorzitter der algemeene commissie voor de in 1907 te Amsterdam ge houden internationale tentoonstel ling van ambachtswerktuigen, te Amsterdam. De begrafenis der familie van Panhuys. Maandagmiddag worden de lijken der familie Van Panhuijs bijgezel in het familiegraf te Mildwolde. Heden werden ze van Groningen vervoerd naar den Huize „Nienoort" bij de Leek. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis te Leek van den mi nister van staat, jhr. Van Panhuys. en van jhr. H. van Panhuys laten vertegenwoordigen door Haar ka merheer in buitengewonen dienst, jhr. Alberda van Ekenstein. De Nederlandsch-Belgische ommissie Uit medtdeeliugen ter plaatse waar men omtrent dit punt de beste inlichtingen kon verschaffen is gebleken dat de gezant van Duitschland bij het Nederl. Hof, de heer Von Schlöser, geenerlei stappen hoegenaamd bij de regeering heeft gedaan in zake het al of niet ver- leenen door haar van ambtelijke steun aan de HollandschBelgische commissie voor aaneensluiting tus- schen beide lauden. Ook in België is dit niet geschied Het „Journal de Bruxelles" het or gaan der Regeering verklaart dit uitdrukkelijk. Gemengde Berichten, Te Zuid 1 ar eu is de woning van H. Klein afgebrand. Het huis was verzekerdde inboedel, waarvan weinig gered is, niet. Gisterenmorgen is te Arnhem overleden in den ouderdom van 102 jaren mevrouw de weduwe J. Jutta, geboren Valls y Orfilla. Heel aardig. De 11 jarige zoon van een IJtrechtschen hoog leeraar, een hartstochtelijk postze gelverzamelaar, schreef onlangs zonder aan iemand daarvan iets mede te deelen aan den koning van Roemenië om een compleet stel postzegels van dat land. In ruil daarvoor zond hij Z. M. bij voorbaat een stel postzegels van Nederland, Gistermiddag uit school komende, vond het jongmensch, voor deze gelegenheid betiteld als „monsieur" namens den koning, die door hem was aangesproken met „Cher roi", een deftig schrijven bevattende (>Q Roemeensche postzegels. Vergiftigde soep. Te Nieuwveen is het huisgezin H., bestaande uit vrouw en drie kin deren (de man was afwezig), na het gebruik van soep ongesteld ge worden. Kort nadat de huisgenooten slechts weinig van de soep gebruikt had den, daar deze zeer onaangenaam van smaak was, werden zij onge steld. Geneeskundige hulp werd spoe dig ingeroepen. De kat, die een groote hoeveelheid van de gevaar lijke soep had genoten, werd den volgenden dag dood gevonden. Over de oorzaak van de vergif tiging der soep verdiept men zich nog in gissingen. Inbraak te Rotterdam. Gisterennacht is ingebroken in de Chocoladefabriek Beukers en Reinike te Rotterdam. Ten einde zich toegang tot de fabriek te verschaffen, hebben de dieven een zeven meter breede sloot aan de achterzijde van de fabriek gelegen, met planken overbrugd waarna zij het gebouw binnenkwamen. Op het kantoor hebben zij de zware brandkast voorovergegooid, aan de achterzijde opengehakt en zoodoende een be drag van f 700 i. f 800 aan bank papier ontvreemd. Een wachthond, die in de fabriek aanwezig was en die het den heeren zeker wat lastig maakte, hebben zij in zijn hok ge stopt, hetwelk zij daarna dicht smeten. Van de daders geen spoor. Dat zal je gebeurenl Zekere juffrouw L., die eene woning in de Nieuwstad te Arnhem in hum- heeft, ging ongeveer 14 dagen ge leden op reis en gisteren terug komende bemerkte zij tot hare groote verwondering, dat haar huis door anderen ingenomen was. Hare meubels enz. waren verdwenen en de menschen wilden er niet uit. De juffrouw, ten einde raad, heeft de politie in den arm genomen om haar dit raadsel op te lossen. De dader gevat, Te Rhe- nen is aangehouden de 20jarige J. C. d. L., uit Heerlen, die in het Doorgangshuis te Iloenderloo heeft ingebroken, en vermoedelyk ook de vele inbraken gepleegd heeft te Arnhem, Velp, De Steeg en Ooster- beek. Overboord en verdron ken* Ter hoogte van Harderwijk in de Zuiderzee de matroos" Lu cas Sok,, geb. te Hasselt, varende >p het schip „de Onrust", schipper Niggebrugge, overboord geslagen en verdronken. B r a n d e n.Te Nieuwe-Pekela is gisternacht afgebrand de boerderij van J. de Vries. De inboedel ging geheel verloren. Een mooi stelletje! De een was bakker, de ander lapte schoenen, heel lang, heel lang ge leden. Nu deelen zij sinds langen tijd het lief en leed van hun zwerversbestaan en den slechten reuk waarin zij bij de politie staan 's Nachts overnachten zij in een oi een weiland aan den Westerdijk t* Arnhem gelegen hooiberg, die een ietsje beschut tegen de vinnig* koude van den nacht's morgent heel vroeg strompelen ze huiverend, rillend van koude en honger, weei voort, een stok in de hand, een zak op den rug, een rammelend lichaam den onderzoekenden blik vol duis tere misère naar de straatsteenen gericht. Ze zoekende Aruhemschi voddenrapers Ze zoeken en vroeter met handen en stok in de moddei der riolen, in de vuilnisbakken, ii den rommel langs den weg, zt vullen hun zakken, om ze strak* na vermoeizamen tocht, te leegen bij den koopman in vodden, di< alles sorteert en eenige centen in ruil voor de vuilnis geeft. Dan trekken ze naar den bakker, koopen wat korsten oud brood, voor de rest een flesch zuiveren spiritus. Zoo ziet men de rampzaligen dan hangen gansch den dag, op een bank k het plantsoen, om, wanneer do duisternis invalt, weer te waggelen naar hun schuilplaats over den dijk. Meermalen heeft men te Arnhem reeds getracht het tweetal zwervers werk te verschaffen, doch zij wen- schen in geen inrichting te gaan, huu vrijheid en vriendschap te offeren voor een warmer huis en wat brood. Sinds eenige dagen wordt de zaak door slechts een dei vennooten uitgeoefend, de andei nam wat te veel van het brandend goed en ligt in het bureau in zijn roes. Voorwaar rampzaligen De schrik der wegen. Te Besoyen (N.-Br.) is Donderdag avond een rijtuig door een automo biel aangereden en geheel verbrij zeld. Onbegrijpelijk, maar gelukkig, zijn de in het rijtuig zittenden niet onder de automobiel geraakt en evenmin het paard. Ook de personen die in de automobiel zaten, hebben geenerlei letsel gekregen. Van de trap gevallen. Het 13-jarig schoenmakers-jong maatje. Gerrit van de Brink, tt Nykerk, viel Donderdagavond bij zijn patroon van de trap en is, na eenige uren bewusteloos te zijn ge bleven, gestorven. Het ventje was eerst veertien dagen „op een vak". Hij had No. 1. Maandag stond bij het lotingsbureau te Roer mond eene vrouw te schreien. Waarom Wel, haar man had No. 1 getrokken Een der lotelingen voor de nat. militie te Winschoten V. de Wi* reeds vader van drie kinderen Tot overmaat van ramp trok dt man gister ook nog een dienstplich tig nummer Een gemeene kerell Gis terenmorgen trof de baanwachter op het baanvak ReuverBelfeld in zijn wachthuisje een man aan, ver moedelijk een Duitscher, van circa 70 jaar. Als antwoord op de vraag wat hij uitvoerde, schoot deze man den baanwachter in de zijde en vluchtte toen naar de Duitsche grens Men is de dader nog niet op hel spoor. De toestand van den baan wachter is niet zonder gevaar. - Staking te Enschedé op geheven. De arbeidem van de fabriek der firma Menko hebben gisterenmiddag om half zes hun werk hervat, op de voorwaarden door den patroon gesteld. - Eengedwongenstaking. De I eventer lichtkronen- en brone- warenfabriek der firma Ter Keurst te Deventer, is wegens slapte, deze week stop gezet voor onbepaalden tijd. Aan de fabriek werkten circa 20 personen. -Door schedelbreukover leden. Een der werklieden die gis terenmiddag bezig waren met het afnemen v. jalouzieën aan de achter zijde van het departementsgebouw van oorlog had het ongeluk, staande op de bovenste sport van een hooge ladder, het evenwicht te verliezen en naar beneden op de binnenplaats te storten. De ongelukkige bleek bij aankomst in 't ziekenhuis reeds tijdens het vervoer tengevolge van schedelbreuk te zijn overleden. De man laat een talrijk gezin achter. Door de tram overreden. Gisterenavond is J. v. K. te Gastel terwyl hy de tramlijn overstak, door eem aankomende peetram gegrepen en overreden. In hopeloozen toestand is hij naar het gasthuis vervoerd. BLOEMENDAAL. Een decora tie. H. M. de Koningin heeft den Heer G. S. de Clercq, alhier, algemeene secretaris der Maatschappij van Nij verheid, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. UITGEEST. Plat t elands toe stan den. De kwaadwilligen die hiel den toestand onveilig maken, hebben iltijd nog vrij spel en hebben er zoo len schrik onder gebracht, dat velen die vermoedelijk aan de justitie wel belangrijke inlichtingen zouden kun nen verschaffen, er de voorkeur aan geven te zwijgen uit vrees voor wraak. Liefst spreekt men hier zoo weinig mogelijk over.de daden der bende, maar van tijd tot tijd lekt, er toch wel iets uit. Zoo werd Donderdagavond uit het hotel „De Ooievaar" een fiets gesto en, die later in een tuin werd terug gevonden. Tijdens een uitvoering op een bo venzaal in datzelfde hotel, werd uit (e koffiekamer een barometer gestolen. Oe ongewenschte bezoeker» drongen daarop de huiskamer binnen en na men vandaar de werken van Justin van Maurik en een paar albums mede. Een ladder werd tegen de achterzijdi van het hotel geplaatst en met be hulp daarvan verraste men de gaster Ier uitvoering met een tafelkleedje, lat als werptuig werd gebezigd naai len Rijksveldwachter, den vertegen woordiger der gemeentepolitie en den nachtwaker, die bij de uitvoering voor le handhaving der orde zorg droegen. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het station dei H. IJ. S. M. waar men zich op d< steenkolenopslagplaats voorzag van wintervoorraad. Onderweg werden nog aen tiental roode kolen van een spoor wegarbeider goeden prijs verklaard. VOGELENZANG. R. K. B i b 1 i o t h e e k. Ten gerieve van d< parochianen is alhier een R. K bibliotheek opgericht. Zondagmid dag 10 November zal reed* gelegenheid worden gegeven tot hei afhalen der boeken. Moge de schoone gelegenheid om zich aangename en onderhoudendi boeken te verschaffen, de neutrale lectuur weren en vooral de keuzi van ernstige, leerzame werken d* ontwikkeling ten goede komen. 's Pausen aanstaand Jubelfeest. Op den 18den Sept, van het vol gend jaar zal de thans regeerendi Paus Pius X het gouden feest viorer zijner priesterwijding. Voor dez* plechtige gelegenheid is voor heel le Katholieke wereld een zeei iigenaardig plan ontworpen om dei jubileerenden Paus te huldigen. Overal namelijk hebben zich comi- é's gevormd met het doel een groot iantal Kerksieraden, priesterge waden, altaarlinnen enz. samen t( orengen, welke Paus Pius aan armi parochies zal kunnen uitdeelen. Door het Doorl. Episcopaat var Nederland is, zooals we indertijd lebben medegedeeld, de uitvoering van dit plan, wat Nederland betref ipgedragenaande verschillendeledei Ier „Vereeniging van de Eeuwig' iurende Aanbidding en tot ver aiering van arme Kerken." In onze goede stad Haarlem zal lus deze Vereeniging ook haar taak moeten beginnen. Maar nogjeugdig wat haar oprichting betreft, be schikt zij over weinig, of liever geei middelen om aan dit huldeblijk leel te nemen. Eu toch zou ze ook zoo gaarne aan O. H. Vader een blijk willen geven geven van haren diepen eerbied en kinderlijke ge negenheid. Daarom durft het Be stuur dezer Vereeniging een beroep doen op Haarlem's Katholieke inge zetenen en het penningske vragen van de arme weduwe zoowel als de ruimere gift van den meer gegoede. Elk offertje, hoe klein ook, i* welkom, opdat de jeugdige „af- deeling Haarlem" ook deel hebben aan het huldeblijk in deze troebel* tijden den feestvierenden Pius X aan te bieden. Ondergeteekenden hebben zich gaarne bereid verklaard een offertje in ontvangst te nemen: H. A. RIKMENSPOEL, Plee- baan St. Bavo en Directeur dezer Vereeniging. Mevr. Wed» J. J. W. STERCK, Dreef 42. Mevr. v. DIEREN-BIJVOET. Nieuwe Gracht 20. Mevr. Wed. F. H. SCHOEN MAKER, Emmastraat 10. Mevr. Wed. F. L. KOK, Spaarne 50. Personalia. Den 17den November a.s. is het 25 jaren geleden dat de brieven besteller J. Heinhuis alhier in dienst trad bij de Kon. Ned. Posterijen. De heer L. Bredeveld alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Bilderdykschool te Rotterdam. Van de 16 sollicitanten naar de betrekking van leeraar in het smeden en werktuigkundig teeken onderwijs aan de Ambachtsschool voor Brielle en Omstreken, is o. m opgeroepen, om eene proef van be kwaamheid te komen afleggen, de heer F. Klomp alhier, en wel op den 19den dezer maand. De heer J. Saait, bestuurslid van Pro Patria vertrok gister naar Paterson in de Ver. Staten. Daarom was hem Donderdag avond in de Kleine Vereeniging een afscheidsfeest bereid. De Vereeniging schonk hem een gouden dasspeld, waarop hare attri buten. Mr. de Haan Hugenholtz. De vroegere wethouder van onder wijs, de heer de Haan Hugenholtz, beeft nu ook ontslag genomen als lid van den Raad. 't Briefje waarin hij dit doet, is typisch genoeg om 't even mede tp „Aan den Raad der gemeente Haarlem. Geeft te kennen: Mr. Theodorus de Haan Hugenholtz wonende te Haarlem, dat hij zijn ont slag neemt als lid van den gemeente raad." Vierde Gevelwedstrijd te, Haarlem. Het rapport van de Jury voor dezen wedstrijd werd ons welwillend toegezonden. Wij nemen dit stuk in zijn geheel op. De ondergeteekenden, daartoe be noemd door den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burge meester van Haarlem, door het Hoofd bestuur der Mij. tot Bev. der Bouw kunst en door het Bestuur der Afd. Haarlem en omstreken van bovenge noemde Mij., welke benoeming zij zich met genoegen hebben laten wel gevallen, begaven zich op Dinsdag '29 Oct.. 1.1. naar Haarlem waar zij door de Regelingscommissie voor den wedstrijd aan het station werden verwelkomd. Na tèn stadhuize aan den Burge meester te zijn voorgesteld en door dezen met een toepasselijk woord te zijn begroet, begon direct, onder de uitstekende leiding van den heer J. G. Michielse, de rondrit door de stad om "de pl.m, 350 gevels, gebouwd in de laatste 2 jaren (van Mei 1905 Mei 1907) te beoordeelen. Direct na dé bepaling van de bouw kunstige waarde van een gevel of gevelcomplex door elk der Juryleden afzonderlijk, werd het definitieve cij fer (1—5) vastgesteld, met tusschen- cijfers van 1-f-, 22-f-, 3enz. Opmerkelijk was 't, dat de cijfers van de 3 Juryleden meestal met el kaar overeenstemden, althans zeer weinig verschilden. Na afloop van de bezichtiging werd overgegaan tot eene schifting, welke 't resultaat had, de volgende gevels of gevelcomplexen tot eene nadere keuze in aanmerking kwamen t.w.: (in de volgorde van het bezoek). 1. Een blok woningen Westergracht 1325; 2e. Drie villa's „en bloc", van Eedenstraat 1, 3 en 5; 3. Twee huizen „en bloc", Raamsingel 8 en 10 4e. Het gebouw v/d Hoogere Burger school met 5-jarige cursus; 5e. Het *ebouw v/d Chr. Jongelings-vereeni ging in de Lange Margarethastraat 6e. Drie huizen „en bloc", Schoter singel 67 enz.7e. Lagere School, Santpoorterstraat; 8e. Een blok wo ningen 2e Zuidpolderstraat; 9e. Lak- stokerij met woonhuis Schalkwijker- weg; 10e. Een blok huizen de Key- straat 28a; 11e. Gasthuis Groot Heiligland12e. Lagere School Spaarn- wouderstraat13e. Woonhuis War- moesstraat 18; 14e. Winkelhuis Kleine Houtstraat 2a; 15e. Winkelhuis Ri- viervischmarkt van der Laan. Bij tweede schifting werden de na volgende bekroningen toegekend: le Prijs: Het gebouw v/d Hoogere Burgerschool met 5-jarige cursus; 2e Prijs: Het gebouw v/d Chr. Jon- gelings'vereeniging in de Lange Mar garethastraat. 3e Prijs: Het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis a/h Groot Heiligland terwijl de Jury van haar recht ge bruik maakte om de navolgende eer volle vermeldingen toe te kennen le. Gevel a/d Warmoesstraat No. 18; 2e. Drie villa's „en bloc" van Eeden straat 1, 3 en 5; 3e. Winkelhuis Kleine Houtstraat 2a; 4e. Een blok woningen Westergracht 1325 en 5e. Plen blok woningen in de Keystraat '28a. De Jury heeft gemeend goed te doen vele eervolle vermeldingen toe •te kennen, om daardoor ook bouwers van zeer eenvoudige, goedkoope wo ningen enz. aan te sporen te trachten bij lage bouwsommen iets goeds te leveren en af te wijken van 't slechte type dat zij helaas op haar rondrit nog maar al te vaak moest zien. De Jury spreekt verder den wenscli uit, dat de toekomstige gevelwedstrij den nog veel meer dan tot nu toe mogen bijdragen om het schilderach- aspect van de schoone Spaarne - d zooveel mogelijk te behouden. Het ia te hopen, dat bij de volgende gelegenheid de Raad van de Gemeente Haarlem terug moge komen op haar besluit, om geen subsidie meer aan de Afdeeling Haarlem van de Maatsch. tot Bev. der Bouwkunst toe te ken nen, voor het schoone doel dat met de wedstrijden beoogd wordt en dat de Gemeente, evenals vroeger ge schiedde, weder medailles ter beschik king van de Afdeeling zal stellen. De Jury. w.g. J. W. Hanrath. A. Salm G.Bzn. J. Verdej. Dzn. De Afdeeling Haarlem stelt ons in kennis dat haar Voorzitter, de heer L. C. Dumont, Directeur der Open bare Werken, ontwerper van de Hoo gere Burgerschool en de Gemeente Haarlem eigenaresse daarvan is. Beiden ontvangen dus ieder een verguld zilveren medaille, De heer J. Londen, architect te Haarlem, is ontwerper van het huis van de Chr. Jongelingsvereeniging en ontvangen ontwerper en de Vereeni ging elk een zilveren medaille, ter wijl de bronzen medailles aangeboden zullen worden aan den ontwerper van het St. Elisabeth'® of Groote Gast huis, den heer J. Drost te Haarlem en aan H.H. Beheerders-Regenten van deze Stichiing. Eigendomsrechten op water. Er is door onze Arrondissements- RechtbanJr een op het oog eenvoudige zaak behandeld, doch die in hare gevolgen van groot belang kan worden. De schipper en de eigenaar van de tjalk Vrouwe Anna weigerden aan de gemeente Zaandam havengeld te betalen voor het doorvaren en ver blijven in de Zaandamsche haven „De Poel", een water, dat in de Zaan uitkomt. Volgens gemeentelijke verordening heft de gemeente Zaandam haven gelden van dat water, een onderdeel van de Zaan. De officier eischte tegen de beide onwillige betalers een boete van f5, subs. 1 dag hechtenis. Tot zoover is deze zaak een gewone overtreding. Maar nu de gevolgen. De schippers hadden totverdediger mi. W. K. Mouthaan Jr. van Amsterdam. Mr. Mouthaan pleitte eerst op nietig verklaring der dagvaarding, daar dd redactie niet deugde, ten tweede toonde pleiter aan, dat de verordening door Zaandam gemaakt, niet bindend is, als zijnde in stijd met de gemeente wet en het Wetboek van Strafrecht. Doch het voornaamste van 't betoog was, dat ontslag van rechtsvervolging moest volgen, daar het strafbare feit niet bewezen is. Immers het O. M. had niet aangetoond, dat „dePoel" tot 't watergebied van Zaandam be hoort. De officier kan dat ook niet bewij zen. Want Zaandam heeft totaal geen eigendomsrechten op de rivier de Zaan en dus ook niet op de Poel. Zaandam heeft dus niet 't recht havengelden te heffen, hoewel ze het jaren gedaan heeft. Is dit zoo, dan is dit'inderdaad een belanrijke ontdekking van Mr. Mouthaan Jr. Maar de gevolgen dier ontdekking reiken nog verder. De rijks-provinciale- en andere ar chieven zijn door mr. Mouthaan nauw keurig nagesnuffeld. Hij heeft alles nagegaan wat er betrekking op had en kon hebben. En ten slotte is hij tot de ontdek king gekomen, dat geen gemeente waardoor de Zaan en het Spaarne stroomen rechten op deze wateren bezit. En dus ook geen havengelden mogen heffen. Zal de Rechtbank in haar vonnis deie principieele kwestie uitmaken, dan zal dit vonnis ook voor Haarlem van groot belang zijn, Ook Haarlem heft havengelden, hoewel de stad volgen» Mr. Mouthaan daarop geen recht heeft. Met belangstelling zullen wij de uit spraak tegemoet zien. De in- en uitbreker Richter. De rechter van instructie te Straats burg heeft aan de Justitie te Alkmaar de uitlevering gevraagd van Richter, die nog altijd in 't Huis van Bewaring te Alkmaar zit opgesloten. Maandag is deze uitleveringiaanvrage te Alk maar behandeld. „Alk. Ct." schrijft hierover: Het bleek ter rechtzitting, dat Richter van niet minder dan 2t» diefstallen, waarvan eenige met braak of het uitsnijden van glasruiten, te Straatsburg werd beschuldigd. Overgezonden werden verschillende voorwerpen, als kleeren, hoeden, een pet, een doos met postzegels, welke voorwerpen op Richters kamer in beslag genomen zijn. Richter ontkende die diefstallen te hebben gepleegd, met uitzondering van een diefstal van 100 mark. Toen de president hem vroeg, hoe het kwam, dat, terwijl hij in arrest zat, de veelvuldige diefstallen plotse ling hadden opgehouden, antwoordde Richter dat hij dit niet wiet en voegde hieraan toe dat een ander waar schijnlijk zijn naam had aangenomen 1 Op zijn kamer wai een doos met postzegels gevonden, zeide verder de president, en nu was het heel toe vallig dat bij verschillende diefstallen in kantoren postzegels waren ont vreemd. Dat was heelemaal niet toevallig meende Richterhij had die postzegels gevonden in het station te Metz en de juffrouw, die een tijdlang ziin trouwe metgezellin is geweest, zou dit kunnen bevestigen. Op de mededeeling van preeident dat hij, wanneer hij verklaarde Ne derlander van geboorte te zijn, zich tegen het verzoek tot uitlevering kon verzetten bij den Hoogen Raad der Nederlanden en dat hem dan een rechtsgeleerd raadsman zou worden toegevoegd, verklaarde Richter dat hij geen Nederlander was, maar de Oostenrijker Walther. Op de vraag van den president of hij nog wat in het midden had te brengen, antwoordde hij bevestigend. En nu geven wij den lezer te raden wat hij wel vroeg. Misschien rechtsbijstand Neen. Een nader onderzoek? Neen. Hij, vroeg... een anderen hoed! Blijkbaar kon hij het niet met zijn begrip vanfatsoenin overeenstemmirg brengen in dezen tijd van het jaar van het Huis van Bewaring naar het rechtsgebouw, met een Panemahoed te loopenl De getogade en gebefte heeren had den moeite zich goed te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2