KERKBERÏCHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. HAARLEMWIERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. OVERVEEN. BEVERWIJK. HEEMSKERK. UITGEEST. CASTRICUM. BENNEBROEK. VOGELENZANG. HILLEG0M. LISSE NOGRDWiJKERHOUT. HOOFDDORP. R. K. VEREENIG1NGEN. :z tot (W >rie: OFFICIEELS KERKLIJST. Borromaeus en Franciscus van Sales. Hij plaats aan het hoofd van de pronte 16de eeuw Bellarminus, Bos- suet. en Fénélon, die in onze eeuw worden voortgezet in een de Maistre, Wiseman, Ravignan, Lacordaire en Dupanloup. Alles is licht in het verledene van den godsdienst. .Hij beoefent de letterentie kunsten en de wettinèchcvppen. Hij schrijft de boeken van de oudheid over, vertaalt ze, legt ze uit. redt ze voor de vernieling der barba ren en vlammen der muzelmannen. Laten wij begroe ten de mannen van licht die de Vaders der eerste eeuwen, de leeraars van de middeleeuwen, de monni ken van dlle landen, de Pausen van alle tijden waren. Onze hedendaagsche vrijdenkers, dwergen naast zulke reuzen, maken gebruik van den arbeid van al die mannen, terzelfder tijd dat zij ze van obscurantismus beschuldigen. Als de kerk de vijandin was van het licht, dan zou zij het licht hebben uitgedoofdzij heeft het bewaard, is dat niet het bewijs dat zij het licht bemint? Alles is licht in het verleden van den gods- dienst. Hij wijdt de eeuw der Renaissance in. De gees telijke beweging der 16de eeuw gaat uit van het pau selijk hof, en de eeuw van Leo X is da voorbereiding van de eeuw van Lodewijk XIV. :t Pausdom begroet de uitvinding van de boekdrukkunst als een onmetelijken vooruitgang, en nergens is die uitvinding beter ontvan gen en meer aangemoedigd dan te Rome. Alles is licht in het verleden van den godsdienst. Hij sticht universiteiten., nolletjes, scholen. Hij sticht ze hij honderden en bij duizenden. Hij sticht ze in alle eeuwen, zelfs de meest verwijderde. Hij sticht ze overal. Iedere priester, iedere bisschop, ieder klooster houdt eene school, en het is uit de kloosterscholen dat de groote universiteiten van de 12de en lilde eeuw ont staan, talrijke, bloeiende universiteiten, die pausen tot beschermers, heiligen tot meesters, de geheele christen heid tot toehoorders hebben. Rondom die universitei ten richt de godsdienst een menigte colleges op, die niets aan den staat of aan de belastingbetalers kosten en waarnevens onze hedendaagsche hoogere burger scholen slechts eenvoudige, geringe gebouwen zijn, die bovendien nog uitputtend zijn voor de schatkist. En eindelijk: nevens het iiooger en het meer uitge breid onderwijs, doet do godsdienst bloeien het lager onderwijs. Alles is licht in het verleden van den gods dienst. De godsdienst is het obscurantismus, dat is tegen het gezond verstand, dat is tegen alle getuigenissen van de geschiedenis. Dat is een boos woord, en mis schien riog meer dom dan boosaardig. En eindelijk: Beschouwt den godsdienst in zijn tegenwoordig en slaat. Alles is er licht. Men vindt in zijne rijen 'jeleerdcn van den eersten rang. Heeft Pasteur niet christelijk geleefd en is hij niet christelijk gestorven? Hebt gé niet ge lezen dat een professor van het katholiek Instituut van Parijs, M. Branly, de eerste gedachte heeft gehad van de draadlooze telegrafie en er de eigenlijke uit vinder van is! In zake van onderwijs is de godsdienst uitstekend, onvergelijkelijk. De ordes- en de wereldgeestelijken geven het lager onderwijs met een succes dat de vijan den van den godsdienst wanhopig en woedend maakt. De leerlingen van de la Salie zijn volmaakte meesters in het opvoeden van de kinderen des volks.' Onze heilige kloostermaagden kwijten zich zoo volmaakt van de opvoeding der meisjes dat de godsdienstloosheid ze onderdrukt in plaats van met hen te wedijveren in geschiktheid en toewijding. De godsdienst opent scho len, do godsdienstloosheid is slechts gedoemd om ze te sluiten. Berryer verhaalt een treffend feit waarvan hij ge tuige was, toen hij nog een jeugdig kweekeling te te luilly was. Generaal Bonaparte kwam bedekt met roem cn zegepalmen van Italië terug en trok zege pralend Parijs binnen, gevolgd door zijne troepen eu zijn staf. De directeur van het Oratorium van het Col- t lege van Juilly nadert hem met zijne leerlingen eu zegt: „Generaal, de meesters die Desaix gevormd heb ben, hebben de eer u hunne leerlingen voor te stellen," waarop de overwinnaar van Italië antwoordde: „zij zijn in goede handen." Zoo voegt de godsdienst, na 19 eeuwen doorgebracht in het bewaren, overschrijven, verspreiden en samenstellen van boeken, in het vormen van meesters, in het stichten, ondersteunen of weder- oprichten van scholen, bij alles wat hij in het ver ledene gedaan heeft, nog wat zij steeds doet in het tegenwoordige en het is hem wel geoorloofd tot de wereld te zeggen: „heb ik verkeerd gehandeld?" en daarop moeten alle eerlijke menschen antwoorden: „neen, gij hebt niet verkeerd gehandeld, gij zijt altijd geweest' eu gij zijt nog meer dan ooit de "groote wel doener van de menschheid." Beschouwt den godsdienst in zijne boeken, in zijne tempels, in zijn tegenwoordigen toestand. Alles is er licht. De godsdienst is het obscurantismus, dat is tegen het gezond verstand. Als gij dus dat dwaze en giftige woord tot vervelens toe hoort herbalen, geeft er dan het antwoord op, dat er op past. Verlicht de arme onwetenden die niet weten wat zij zeggen, en ontmas kert de bedriegers die het zeer goed weten. Neen, wij zijn niet het obscurantisme. Wij zijn het licht. Dat is tegenwoordig gemakkelijk te bewijzen, want waarheen gaat zonder ons, van ons verwijderd, de maatschappij, waarheen de zielen en de volkeren, dan naar den nacht, den ondergang en den dood? Wij katholieken, wij zijn het licht, de verrijzenis en het leven. A utewrweelit voorbehouden. Zondag, De. h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half II de Hoogmis. De Cate chismus naar gewoonte, 's Avonds half 7 Lof niet preek. Vóór het Lof het Ro- aenhoedje. Maandagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje voor de gel. zielen. Donderdag, half 11 h. Mis voor brui degom en Bruid Gerardus Joannes Roozen en Anna Maria Koelemeijer. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, de stille h.h. Missen te 7 uur en half 9, met onderrichting, te half 11 de Hoogmis met predikatie. Te 2 ure de Catechismus. Ten 3 uur liet Rozen hoedje en des avonds ten half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeering der zondaars, met Conferentie. Maandag, feest van den H. Marlimis, dag van devotie, ten S ure de gezongen h. Mi». Donderdag, 's avonds ten 7 ure Lof ter eere van het AUerh. Sacrament. Zo,terdag, kwart over 8 de h. Mis voor de be koering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria-beeld; ten G ure Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Zondag, te half 6, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 de Vespers. Na de Hoogmis ten '12 ure zullen in deze kerk eenigo mannen- en vrouwen plaatsen verpacht worden. Maandag, ten 7, half 8 en 8 ure de h.h. Missen voor Mej. Alida Aandekerk, als Lid der Broederschap „Haarl. J'roc. naar Kevelaer." Dinsdag, ten S ure gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds ten 7 ure Lof en Vergadering der Broederschap. Woensdagavond ten 7 ure Vergadering der 8e Orde van den H. Franciscus. Donderdag, te half 10 de h. Mis met predikatie op het kerkhof rit. Barbara. Vrijdag, ten 7 ure do h. Mis voor de overl. Leden der Broederschap van den H. Kruisweg, te half 8 de li. Mis en ton 8 ure gezongen h. Mis voor de overl. Leden der Ge Orde van den H. Francis cus. 's Avonds ten 7 ure Jxif, predikatie en Vergadering der Broederschap van den H Kruisweg. 'Zaterdag, ten 7 ure en half 8 de li.h, Missen voor Mevr. Wed. Lucia Th. M. Tombergh goh. Coelen, als Lid der Broe derschap van den 11. Kruisweg. 'Zondag, 17 November zal in deze kerk het leest van Aanbidding plechtig ge vierd worden. De Hoogmis voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. 's Avonds ten 7 uur Pontificaal Lof, feest predikatie en Processie met het Allerh. 'Zondag, De li. Missen te 7, 9 ure en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags te 12 uur Catechismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, te 8 upe gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, 8 ure gezongen h. Mis ter eer van het Hart. 's Avonds te 7 uur Lof Zondag. De h.h. Missen to half 6, 7 uur eu half 9. Te half 11 de Hoogmis. Geen Vespers. Des avonds te 7 uur Lof. Maandna- en Woensdagavond te 7 uur Lof. Dinsdag geen h. Mis om hülf 8. Aartsbroederschap der H. Familie'.. Zondag, des namiddags te half 5 weke- lijksche vergadering. Dinsdag, feestdag van den H. Lebuinis. te verdienen volle aflaat voor de leden der ltie Sectie. 'Zondag 17 November, te half 6 de h. Mis voor alle overledenen van de Aarts broederschap der H. Familie. Des namid dags te half 5 plechtige Kruiswegoefening voor de overledenen. Deze godsdienstoefening is toegan kelijk voor iedereen. lederen Zondag van 4lt/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uur en half 9, de Hoogmis te half 11. Onder de h.h. Misser predikatie. Dezen namid dag 2 uur de Catechismus, 7 uur het Lof en predikatie. Dinsdagavond half 8 Lol' ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond te half S Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagmiddag van 49 uur gelegen heid om te biechten. In deze week dagelijks 12 uur do ca techismus. De li.ii. Missen in de week half 8 en 9 uur. 'Zondag, de h.h. Missen om half G, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Om half 7 uur Lof met predikatie. Dinsdag, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. 'Zondag, half 8 Vroegmis, kwart over 10 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis Cate chismus. Donderdag, eerste h. Mis ten 8 uur, ten 9 uur gezongen h. Mis. De overige dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag, ten half 12 Catechismus. 'Zaterdag, gelegenheid om te biechten als gewoonlijk. Zondag, de h.h. Missen 7 en half 9 uur, ten half 11 de Hoogmis. Ten 4 ure het Lof. Vrijdag's avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg voor de overledenen. Zaterdag, ten 7 ure Lof. De gebeden worden verzocht voor Elis Duwel en wed. A. Stolwijk, geb. deu Blanke, die iuet. do laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, half S Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 3 uur oefe ning van den H. Kruisweg. Donderdag, om 11 uur Huwelijksmis voor Willem Handgraaf cn Maria van Veldhoven. Vrijdag 7 uur Lof. Dagelijks voor en na de h. Mis, Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door dc week de h. Mis om kwart over 8. In ondertrouw zijn opgenomen: Willem Handgraaf eu Maria van Veldhoven. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en do Hoogmis ten 10 uur. Deu ge- heelen dag Aanbidding. Ten 3 uur acte van Eerherstel, des avonds ton 7 uur plechtig Lof en predicatie. Sluiting van het 40-uren Gebed. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen en half 8 en half 9. ZANDVQORT-bad. Zondag, half 8 Lev. en overl. eenor Kam. 10 uur Geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na den middag kwart over 2 Catechis mus, 3 uur dc Vespers. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, overl. Fam. Joannes van der Me ij Dinsdag, Joanna v. d. ValkNicman. Woensdag, overl. Fam.: Bruidegom en Bruid. Donderdag, om half 11 h. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid, 's Av, 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament Vrijdag, ter eere van den II. Antonius. Zaterdag, Maria v. Boven. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Joanna v. d. ValkNiemun, en Margaretha Geeve, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Albèrtus Vosse en Adriana Visser. Zondag, de h.h. Missen om 7 en 10 uur, des middags half 2 Catechismus, half 8 Vespers en ten half 7 Congregatie der II. Familie. In de week de h.h. Missen om half S en kwart over 8. 'Zondag, 7 uur Vroegmis. 10 uur Hoog mis. 's Namiddags half 8 Vespers en Lol. 's Avonds ten half 7 Congregatie der H. Familie. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Donderdag en 'Zaterdag, 's namiddags om half 4 Lof. Zondag, 7 uur Gemeente, half 10 Afie Stam Wed. Jan Konijn. Maandag, 8 uur, Jansie Rijs hvr. v. Gerrit van der Eng, half 9 Jacob Wiebes en Trijntje Ranke. Dinsdag, S uur, Martinus Kuijper, half 9 Mijntje Meijne. Woensdag, 8 uur, Maartje Schee en Nicojaas Meijne, 9 uur gezongen h. Mis voor Bruidegom en Bruid (trouwen). Donderdag, 8 uur, tot dankbaarheid, half 9 gezongen h. Mis voor Antonius Cornelisse Mathijsz. Vrijdag, 8 uur, Jaarl. dienst voor Jacob Groen, half 9 Maartje Blankert hvr. van Hermanus Cornelisse. Zaterdag, 8 uur, Bernard Zurlohe cn Maria Mohrman, half 9 overl. Ouders. Tn ondertrouw zijn opgenomen: Balt us Lute van Castricum, en Catharina Duin. 'Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de Hoogmis om 10 uur, half 3 de Vespers. In de week de h.h. Missen om half 8 en half 9. Donderdagten 9 uur gezongen Maand stond voor de ziel van zaliger Laurentius Zonneveld. 'Zaterdag, 's avonds half 7 Lof met 'Ro zenhoedje. De gebeden worden verzocht voor Z.E. Heer Jac. Adr. v. Leeuwen, Pastoor dezer gemeente, Neeltje Castricum, en Christina de Vries geb. Lute, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jan Groot van Bergen, G. Gaart huis v. Rinnegom Laurentius Zonneveld, Petrus Lute, Gerbrand Orij, Cornells Castricum en J. Stuifbergen, die in den Heer zijn overleden. 'Zondag, half S uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 2 uur Catechismus, 8 uur Ves pers. Maandag, Dinsdag en Woensdag, kwart over 8 h. Mis. Donderdag, 10 uur Veni Creator met gelezen h. Mis tot intentie van Bruid eu Bruidegom. Vrijdag, kwart over 8 h. Mis. 'Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Cornells van der Aar en Cornelia Rusman. die met de laatste II. Sacramenten der Ster venden zijn voorzien en voor Petrus Joannes Lammers Henricus van Bakel en Catharina Klinkenbergvan Postel, die in den Heer zijn overleden. Zondag. De vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Des namiddags ten half 2 Catechismus, ten half 3 Vespers. Maandag, de h.h. Missen om half 9 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen uitvaart voor Cornelia Nan hvr. van Arnoldus Kroon. Dinsdag, en Woensdag de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Donderdag, de h.h. Missen ten 8 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen h. Mis voorde leden van de Broederschap der Gedurige Aanbidding Vrijdag en Zaterdag, de h.h. Missen te 8 u. en half 9. Woensdag en 'Zaterdag ten half 12 de Catechismus. De gebedeu worden verzocht voor: Cornelia Nan hvr. van Arnoldus Kroon, die in den Heer is overleden. 'Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur en half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor do jongens. Maandag, Feest van den H. Martinus, Patroon der Parochie. De h.h. Missen ten half 8, 8 uur en ten 10 uur de plechtige Hoogmis, waaronder de feestpredicatie door den Z.Eerw. Heer P. Meynema. Ten 3 uur plechtige Vespers. Zaterdagmiddag van uur af gelegen heid oui te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Maria v. d. Meer hvr. y. Petnis Huijgsloot, iVIej. Joanna v. Dril, Petronqlla v.d. Meer wed. v. Jac. Berkhout Lena Hugeman, Maria Post, en Jac. de Groot, die met do laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Carolus Franciscus Berkbout en Maria Klinkenberg hvr. Leon. Lagerman, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Jac. Rusman en Cath- Kroone. Corn. Bernard en Cecilia Spiering» Christ. Maas en Joanna Warmerdam. Zondag, ten 7 ure en half 9 de geluze« h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikat ie, te half 2 Catechismus cn t o lialf 3 de Vespers, waaronder do Rozenkrans zal gebeden worden. 's Avonds te G uur vergadering der Maria Vereeniging.J Mcbandag slechts twee h.h. Missen te half 8 en half 9. Dinsdag, 's avonds te 7 ure vergadering van „Eer en Deugd". Donderdag, 's avonds te 7 ure Lof waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdag, van 8 ure af gelegenheid om te biechten 's avonds te 7 ure Lof waar onder de Rozenkrans. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 1 uur Catechismus, 2 uur- Lof. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis. VOORHOUT. Zondag, h b. Missen ten half 8 en te 10 uur half twee catechismus en half 3 uur Lof. Dinsdag en Donderdag te 12 uur Cate chismus. De 'geloovigen worden aangemaand om den goeden God vurig te bidden dat de besmettelijke typhuskoortsen in dezege- mèente zich niet verder zullen uitbreiden en tevens alle voorbehoedmiddelen in acht te nemen als het koken van wateren melk, liet niet nutteloos bezoeken der be smette huisgezinnen en de grootst mo gelijke reinheid in ach» te nemen. De Eerwaarde Zusters van Leiden rij» met de zorg der zieken belast. Aan hen dus een woord van harteljjken dank. In ondertrouw zijn opgenomen: Comelis van den Berg, met Maria Schrama. Zondag, 7 uur, overl. fam. de Lange. 10 uur, Parochie. Maandag, 8 upr, tot zekere intentie, half 9 voor een overledene. Dinsdag, 8 uur, Jan Hendrik Starn- meijer en overl. echtgenoot. Woensdag, 8 uur, Nicolaas Thomas Dorbeck en hvr. Helena van Lingen; half 9 Jacobus Pater. Donderdag. 8 uur, Corn. Beers en Anna Tol, half 9 Adriana Hack hvr. van Joan nes Bus. Vrijdag, 8 uur, Joannes Henricus Jan sen half 9 tot zekere intentie. 'Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steen voorden, half 9 Weled. Heer Nioc Dankelnmn en overl. fam. De gebeden worden verzocht voor Johannes Henricus Jansen die in den Heer is overleden. De Kerkberichten, d!e te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. De R. K. Vereemgingm van Haar lem een Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) 'tnededeelmgen, agenda's enz. beketol te meden Nedertandsche R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 28 (St.Bavo). Zonde,g 10 Nov., 6 uur, Oud-Zouaven, half 8 uur 4e Feestavond. Maandag 11 Nov., half 9 Ondersteu ningsfonds. Dinsdag 12 Nov., 89 uur Hulp i« Nood. Half 9 uur Schildersgilde „St Lucas", 8 uur Tvpografengilde. Woensdag 18 Nov.. half 9 uur, Hout- bewerkersgilde „Ht. Joseph", aanvang der cursus. Spreker de heer H. C. M. Vorst, vakkundig redacteur van de „Kath. Tim merman", alle katholieke tiimuerliede* en aanverwante vakgenooteri worden drin gend uitgenoodigd deze vergadering bij !e wonen. Half 9 uur Ontwikkelingsclub. Spreker de heer J. A. de Lobel, onderwerp Praktische wenken bij het werven van leden voor de verschillende R. Kath. vereen igingen, Donderdag 14 Nov., half 9 uur Rede rijkerskamer. Vrijdag 13 Nov., half 9 uur Hoofdbe stuur, Half 9 uur Pi-opasranclaclub. Zaterdag, 16 Nov., half negen zitting Spaarbank, ,,8t. Antonius' van Padua'-, 8 9 zitting Hulpspaarbauk (Schoterkw.) Half 9 tot half 10 opening der Biblio theek. Half 9 Spaarkas „St, Nicolaas" (Winterprovisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures cn geschriften door de Propagandaclub. Zondag 17 Nov., des morgens om 3 uur, een H. Mis in de Bavokerk (Leidsche- vaart), ter gelegenheid van het Wille- brordusfeest. Alle leden dor afdeeling Haarlem worden dringend uitgenoodigd, getooid met het insigne, tot de li. Com munie te naderen; niemand blijve thuis, allen moeten komen. ve. Sp Pu Ve be.».- H. Sep eei ties <lri 4-e vtitti No' Z »Pg ®oi De V her. Vel den aan het Alk dez»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 8