DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd. De aanstaande Raads verkiezingen. BUITENLAND. NCinderhuisvest 31-33, Haarlem WOENSDAG 13 NOVEMBER 1907. No. 6735, 32ste Jaargang Bureaux van Redactie e. Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Onze Haarlemsche kiezers hebben dit jaar voor de publieke zaak wèl druk werk 1 Tweemaal een Statenverkiezing, de periodieke raadsverkiezingen m September en nu eerlang wederom een verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad in de vacaturen- Hij voet en -de Jlann Hugenkoltz. Ofschoon de tijd van candidaat- stelling en stemming nog niet offi cieel is afgekondigd, mag het toch niet overbodig of voorbarig geacht worden, dunkt ons, wanneer we er een woordje over zeggen. Vooreerst is het toch te ver wachten, dat de vaststelling der kiesdagen zeer spoedig zal volgen, en ten tweede: wat we te zeggen hebben, is het best 'gezegd vóóraf, wanneer de kiesvereenigingon nog niet voor de delinitieve uitspraak ziju gesteld en het stadium der allereerste voorbereidingen pas is ingegaan. Twee raadszetels zijn vacant. Die van wijleu den Katholieken heer F. A. bijvoet, en die van den liberalen wethouder de Haan Hu- gonholtz. Om dan maar direct te zeggen waar bet op staatwe gelooven dat de kiesvereenigingen goed werk zouden doen, bij deze verkiezing een voorafspraak te maken om de vacante zetels elk dooi een partijge noot van de vroegere raadsleden te doen bezetten. Niet omdat wij oordeelen dat de Katholieken in evenredigheid ,naar hun getalsterkte onder de bevol king reeds over-voldoende in den Raad zijn vertegenwoordigd! Ook niet omdat wij van meening zouden ziju, dat de plaats, door Mr. de Ilaain Hugenholtz openge laten, noodzakelijkerwijze aan een partijgenoot van dezen zou moeten worden toegewezen. Maar omdat we tot op zekere hoogte er mee kunnen instemmen dat bij tusschentijdsche gemeente raadsverkiezingen de politieke twist appelen opzij worden gelegd en de politiek geen invloed uito.fene op de verkiezing van een vertegen woordiger der burgerij. Kn juist nu, nu een christelijk man en een liberaal beiden al vie len, nu dient liet ernstig onder zocht te worden, dunkt ons, of utiliteitsredenen niet spreken kun nen om den strijd te vermijden, en de tusschentijdsche bezetting dei- vacante raadzetels zoo eenvoudig mogelijk plaats te doen h bben. Rest dan nog, dat de socialisten de afspraak tussclien de christelijke en liberale fracties verijdelen door met een candidaat hunnerzijds te ko men. Dan is er tóch een stemming noodig. Doch is de overeenstemming tot stand gekomen en wordt voorden vaeanten zetel van den heer Bijvoet een Katholiek, voor dien van den heer Hugenholtz een liberaal aan gewezen, dan zal er, ja, door het drijven der socialisten eeji stemming worden uitgelokt, maar succes hebben zij dan toch niet en ze zullen alleen de verantwoordelijk heid hebben te dragen van de ge meentekas met de onkosten eener verkiezing, die lang niet meevallen, geheel onnoodig hebben belast. Wat de belastingbetalende burgerij hun allesbehalve als een verdienste zal toerekenen Wat we dus meenen dat bij deze bijzondere gelegenheid het rniDst- omslachtig, het goedkoopst, het doeltreffendst is, is een overeenstem ming tusschen de liberale en de christelijke fracties om ditmaal dm politiekeu strijd zoo mogelijk te vermijden en in de vacature-Bijvoet een Katholiek, in de vacature-de Haan Hugenholtz een vrijzinnige te steunen. Dat we daarmede allerminst iets opofferen aan de beginselen die bij elke verkiezing voorop moeten staan behoeft voor ieder die wat van het politieke leven ia Haarlem en van de vertegenwoordiging der verschil lende partijen in onzen gemeente raad weet, geen betoog meer. Bij een verkiezing als die nu voor de deur staat, waarbij de de twee groote politieke fracties van deu Raad ieder een ver tegenwoordiger verloren, is het volkomen billijk dat de samenstel ling van den gemeenteraad tusschen tijds dezelfde blijft als te voren. Voor de Katholieken is hiermee echter lang niet alles uit den weg geruimd. Wie Mr. Bijvoet zal moeten ver vangen is geea gemakkelijk te be antwoorden vraag! Natuurlijk zullen wij ons wel wachten, ook maar in de verste verte iets te willen vooruitloppen op hetgeen de Katholieke kiesver- eeuiging zal besluiten en op de keuze die door haar zal worden gedaan. Maar we mogen wèl zeggen, dat die keuze niet gemakkelijk is! En evenzoo mogen we zeggen, dat als een overeenkomst tusschen de verschillende partijen-zooals we hierboven wcnschelijk noemden, zal zijn tot stand gekomen, de keuze van Mr. Bijvoèt's op volger nog voor zichtiger zal moeten plaats hebben dau tóch al 't geval zal ziju. Niet iedereen is maar de geschikte perioon om in de vacature-Bij voet raadslid te worden. En evenzoo is niet iedereen ervoor aangewezen, om eventueel met in stemming der andere politieke.frac ties de Katholieke partij in den Raad te vertegenwoordigen. Het bestuur der Katholieke kies- vereeniging heeft bij deze verkie- derhalve een uiterst kiesche taak te vervullen Want het is goed, het nu j reeds te bedenken, dat hij de vervulling der vacature-Bijvoet in onzen Raad nog andere beweegredenen zullen gelden dan in het algemeen bij een raadsverkiezing in het geding wor den gebracht Zoo ooit, dan past hierbij dunkt ons een gevoel van ver trouwen in het bestuur der Rooin- sche kiesvereenigiug, dat zooveel beter dan het gros der kiezers in staat is, alle beweegredenen en andere factoren te onderzoeken, te schiften, en na te komen 1 Met belangstelling zien wij uit, wat er voor de aanstaande raads: verkiezingen zal worden besloten! Algemeen Overzicht. Engeland jubelt. De Duitsche Keizer wordt er vooral na de gebeurtenissen der laatste jaren beschouwd als iemand die over 't wel en wee van Engeland ('t wee vooralin groote mate te beschikken zou hebben. En de groote individualiteit, de op de voorgrond tredende persoonlijk heid des Keizers, worden in Enge land dan ook zeer opmerkelijk gevonden, al vreest men Wilhelm II vaak als een soort boeman. Geen wonder dan ook, dat elk Engelschman, van welken rang of stand ook, belangstelling toont in het bezoek dat het Duitsche Keizer- iijkpaar nu met zooveel ophef en klaarblijkelijk bedoelde vertoo- niug, bij Koning Edward maakt. Dat beteekent iets heel bizouders, zegt de practische Engelschman. En naar zijn gewone manier van doen de Eugelscben, dat weet men,ziju de oprechtste.... egoïsten ter wereld ziet de Engelschman in de komst van deu Duitschen Keizer na den moeielijk weg te cijferen tijd van spanning tussclien Engeland en Duitsohlandeen triomf voor zijn land en zijn koning.) Eu dies juicht hij Vandaag is het de groote dag. Dan komt de Keizer in de City van Londen, en hoogstwaarschijnlijk zal hij er een redevoering houden iu de Gildenhal. Om intusschen plichtmatig ile belangstelling onzer lezeis ook over de minder gewichtige momen ten van het Keizerlyk bezoek te bevred;gen, zij hier medegedeeld wat Reuter zooal seint over den verloop ervan. Gisteren gingen de Keizer en [Coning Eduard ter jacht in het park. In den loop van den morgen werd de bekende specialiteit voor keelaandoeningen Sir Felix Semon ten paleize ontboden, waar liy een onderhoud had met den lijfarts van den Keizer. Later reden de Keizer en de Koning naar Frogmore om het koninklijk sanatorium, aldaar, te bezoeken. Overigens zijn er, als altijd, tal rijke ridderorden uitgedeeld, waar van wij als de belankrijkste noemen den Zwarten Adelaar, geschonken aan 's Konings zwager den hertog van Argyll en aan den hertog van Wellington. In F r a n k r ij k is te Bordeaux ditmaal het jaarcongres gehouden van de „Action liberale populaire," de partij der Katliojieke republi keinen, onder leiding van Jacques Piou, die naar men weet de partij van het behoud en van het geloof iu Frankrijk isen zeker eon zeer sterke partij kon zijn als zoo vele naam-katholieken maar werke- hun opinie wisten op te offeren voor het algemeen welzijn der katholie ken. Dat congres heeft weer eens aan het licht gebracht, dat de toekomst der Katholieke kerk en der Katho lieke partij in Frankrijk alleen af- van de hernieuwing van den katho lieke geest en van een eendrachtige krachtige actie naar buiten. Zonder dat zal Frankrijk steeds harder den weg opgaan naar het antigodsdienstig verderf. De heer Piou zeide het terecht „Reeds sinds dertig jaar is onze verdeeldheid ook onze nederlaag. Reeds sinds dertig jaar ondervinden wij de waarheid van het woord, eik huis dat in zichzelve verdeeld is, ten ouder zal gaan! De katho lieken moesten samengaan, niet om omver te werpen, maar om óp te bouwen. Wanneer wij allen datgene wat mogelijk is willen, en niets meer of niets anders, dan is het uit met de regeering der Jacobij- nijn, der anticlericale .vrijmetselaars- bende, van die „professionals" van liet ongeloof, het fanatisme deoin- kooperij Gulden woorden die alle Fran- eclien mochten begrijpen Er woorden ook, die om hun strek king wel ten onzent door ieder ka tholiek mochten worden begrepen en gevolgd Onze Belgische broeders zit ten in de drukte van de Gongo-over- natne. De Kamer is er weer bijeenge komen en de beraadslagingen begin- i.en over het ontwerp tot annexalie vunjden Congo, dat door de bekende i n door ons al meermalen bespro- Comtnissie der XVII is opgemaakt Het zal goed zijn, omdat we er nog wel eens op zullen terugkomen, na den globaien inhoud van bet utsverp bier in het kort mede te óeelen. Het ontwerp draagt den vrijen Congoslaat over als kolonie van België. Maar onder ten zeker aantal voorwaarden. De voornaamste daarvan zijn dat aan den Oongostaat worden overgedragen de raste eigendommen van de Congo-domeinen, die een waarde vertegenwoordigen van 30 millioen francs; dat de rechten van derden worden geëerbiedigd, waar onder ook verstaan worden de con tracten die de Congostaat sloot met exploitatie-maatschappijen en met de Congodomeiuen, onder meer het tot 1912 loopende contract tot ver zekering van het privilegie van den caoutchouc-oogsten dat het recht worde erkend van de „Société du Lac Léopold II" op belangrijke concessies, in verschillende deelen van den Oongostaat. Dit laatste voornamelijk zal heftig verzet uitlokken. Daarenboven zal het budgetrecht uiet aan de Kamer komen, óók een zonderlinge bepaling 1 Het schijnt, dat er in het ontwerp zorgvuldiger gezorgd is voor de linanciëele rechten en belangen des Konings dan voor de belangen van België, dat opeens een kolonie krijgt al weinig landen bezitten 1 Er zijn stormachtige discussies te wachten 1 Euintusschen zit koning Leopold weer in Parijs of op 't kasteel Lormoy... 'tls vreemd 1 Die spionuenzaak in F r a n k r ij k, waarover we al een aantal berich ten hebben medegedeeld, wordt hoe langer hoe uitgebreider! Nu is zoowaar op stel en sprong de Marine-attaché bij het Duitsche gezantschap te Parijs, schout-bij- nacht Siegel, teruggeroepen en ter beschikking gesteld van de minister van buitenlandsehe zaken. Men kan natuurlijk niet nalaten, dit bericht in verband te brengen met de berichten over de Fransche spionnzaken van de laatste weken. Er blijkt dus waarlijk weer een groote spionnagezaak te hangen] Het staal nu vast, dat er vijf persoflen te Toulon in hechtenis zijn genomen in verband met die laatstontdekte spionuenzaak, en er wordt nog van een zesde inhechte nisneming gesproken. De speurende ambtenaar van den veiligheidsdienst is op het spoor gekomen door beslag te leggen op verdachte brieven poste restante. Onder die brieven zijn er van al lerlei menschen, die misschien wel niets met de spionnenzaak te maken hebben. Men denkt denkt dat een make laar van Hyeres de hoofdschuldige is. Maar uit den aard der zaak zijn de berichten vaag en onbetrouwbaar. De speurders hangen niet aan den groote klok wat zij gevonden heb ben en hoe het m et hun onderzoek staatl En vooral iu die spionnenliistorie, de nachtmerrie van eiken Fransch- man, zijn ze zoo gesloten als een bus! De Amerikaansche bisschoi pen hebben een zeer merkwaard! adres aan Z.H. den Paus gezonde om Z. H. hunne nederigste onde werping en algeheale overeensten ming te doen weten in zake Encycliek tegen het modernismt Dat is een heugelijk bericht. Men weet dat er nog al eens, i de modernistische kringen, gespr ken werd van en geschermd m „Americanisme". De bisschoppen der Vereenigd Staten zeggen echter gezamenlij tot den Paus „Het decreet, dat onlangs i afgekondigd is een prachtig gedenk teeken van den plicht van de Hoogsten Leeraar en wekt in onz nederige harten de gevoelens o der levendigste vreugde en dank baarheid, eerstens jegens den Gc delijken Stichter der Kerk en da jegens zijn waardigsten plaatsvei vanger op aarde." En onder meer heet het nog i dezen brief „Hoewel niemand onder ons, voo zoover we weten, is aangetast doo deze treurige dwalingen, haasten wi ons niettemin, wij en allen, die aai ons zijn toevertrouwd zoowel geest lijkeu als leeken, Uwe Heiligheid t verzekeren van onze onverwijlde e volkomen goedkeuring van dit juis te gelegener tijd uitgevaardigd de creet. We veroordeelen elke stellin die veroordeeld is door Uwe Heilig beid en bovendien hebben we doel treffende maatregelen genomen o de leer en de tucht van onze kerken scholen en seminaries te behoede voor de gevaren, aangewezen i het nieuwe decreet." Duidelijker kan het niet De briëf aan den Paus is doo alle kerkvorsten van de Vereenigd Staten geteekend. Nieuwtjes in drie regels. De „Meuse" weet te vertellen, dat koning Leopold van België wel haast afstand zal doen van den troon. In de Fransche Kamer is gisteren weer over Marokko gedebatteerd. Geen nieuwe gezichtspunten geopend. Prins Arnulf van Beijeren generaal inj 't Duitsche leger, een der zoons van der. prins-regent, ie overleden. In 't proces-Nasi blijkt meer en meer, dat nepotisme en omkooperij in Italië regel zijn. Wij komen erop terug. De vreeselijke overstroomingen, regenbuien en dijkdoorbraken in Zuid- Frankrijk houden nog immer aan. De verkoop der juweelen van wijlen de Belgische koningin zal nu toch door gaan, koning Leopold kan'tnietschelen. In Montenegro is een complot ont dekt. Meer dan 150 personen in hechte nis, w.o. 3 leden der vorstelijke familie! De Hongaarsche onaf hankelijkheids- partijheeft't„Ausgleich"-ontwerp goed gekeurd. De aanneming is nu verzekerd. FEUILLETON. CHE COURANT ABOiNNKMBNÏSFKIJS: Per 8 Jmaauden voor Haarlem f 1.35 i Voor "de }>laatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 1 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers„0.05 ?i PRIJS HER AOVERTENTIËN: Van 1—6 regels f0.60 (contant) flO.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie d contant. Naar liet Pnitseh van Kari.. En. Ki.oprur. 10. Hen troep jonge heeren, die een uur geleden, Oscars handelingen bij bet spel met bijzondere aandacht had gadegeslagen ging nu met veel drukte aan eene tafel zitten, die juist dicht hij de door een dub bel gordijn afgesloten alkeof stond. „Ik blijf er bij, hij is volkomen aan lager wal of houdt het ten minste geen drie avonden meer uit," bracht de dikke Straschinkoil' er uit. „Waarom wed je?" Ziju buurman Neredschefl, een aarts domme knaap, wiens eenige levenstaak daarin bestond, om zich tot een wande lend keermakersmodel te maken, geeuwde achter zün hand, terwijl hij zijnen vriend met eenen hoofdknik gelijk gaf. „Volko men mijne meening? Olfers is zoo goed als op. Zoo bijzonder groot waren immers zijne middelen niet, Strötobolt heelt ons daaromtrent inlichtingen genoeg gege ven.# „Ja, die Stromholt, die uitgeslapen Inn- landt r," lachte de droge Pajukin luid keels. „Hij was wel de eerste van alien, die een juisten blik had, voor wat er gebeuren zoude." „Hoor eens!" mengde zicli Opinsky in hi t gesprek op een toon, die duidelijk zijn ergernis te kennen gaf, „als ik met Olfers op vertrouwelijken voet stond, dan zou ik het als mijnen plicht beschouwd hebben, ham bijtijds de oogen te openen. Het is geen mooie daad iemand zoo in liet ongeluk te laten loopen." „Komaan, meen je dan, dat die knaap, naar ons geluisterd zou hebben? Hebben wij hem niet van het begin af aan wel- gemeenden raad gegeven?" „En dan," viel een ander in, „zoo heel gemakkelijk zou het toch ook niette be wijzen zijn, dat Ludeskoy met voordacht hem zijn bruid ontfutselt." „Maar 't is toch zoo," liet zich de hooge tenorstem van den kleinen Willman hoo- ren, die het gewichtig geheim niet langer meer voor zich kon honden „EUi Ström- holt weet natuurlijk ook; dat hij zijn ge- heele kapitaal reeds verkwist heeft en daardoor heeft Ludeskoy hem kunnen verdringen. Nu, kwaad is de grap niet, dat hij innige vriendschap met hem sloot, om hem zijn geld en ten slotte zijn bruid afhandig te maken. Ik Iaat het mij niet uit het hoofd praten; de graaf volgde dadelijk van het begin af dit plan „Juist," zeide Pajukin, „geen krachti ger middel zou er kunnen gebezigd wor den, om den gehaten mededinger uit het zadel te lichten, dan hem bankroet te maken. Oscar Gawirlowitscli, de arme jongen, zou dan immers volstrekt niet meer aan trouwen durven denken, zelfs niet, al wilde Elli hem getrouw blijven," „Zoo, waarlijk," zeide Opinsky, zich met een droevig schouderophalen om- keurende: „Arme Oilers! Ze hebben je mooi beet." Doch in het volgende oogenblik ver stomden allen van schrik, toen in hunne onmiddellijke nabijheid een rood fluwee- len gordijn teruggeschoven werd en het doodsbleeke gezicht van Oscar te voor schijn kwam. Pajukin was de eerste, die zich tamelyk goed hield. Grijnzend liet hij zijne gele tanden zien. „YVel drommels dat is niet kwaad/ Ben jij daar nog, Oscar? Wij meenden, dat je al lang over de bergen waart." Oifers keek met gloeiei.de oogen nu een? den een dan weder den ander aan. Het viel niet te ontkennen, dat hij erg opgewonden was, ofschoon zijne houdiug niet correcter en rustiger had kunnen zijn. „Gij hebt u daar met eene zeer aardige geschiedenis beziggehouden," zeide hij na een oogenblik zwijgends met halfluide, doffe stem. „Wees toch zoo vriendelijk, mijn lieve Willman, ze mij ook te ver tellen, misschien kan ik dan mee lachen Hij ging op zijnen landgenoot toe en legde hem de eene hand op den arm. Wilman lachte in dwaze verlegenheid. „Waarachtig," stamelde hij.; „Gij kunt gelooven, Oscar, ik zou niets gezegd heb ben, als ik een vermoeden gehad bad..' „Dat ik ze zou gehoord hebben. Zeer prijselijk. Maar daar het toeval het nu eenmaal zoo gewild heeft, zoo zult ge u goed of kwaadschiks er toe moeten laten vinden, mij over het gehoorde verder te woord te staan." „Wat wilt gij dan?" trad Willman nu op, zijne lafheid achter eene toornige verontwaauliging verbergende en maakte ziju arm los. „Ik iico mol u te doen, u, die Mej. Eleonoro Strömholt op infame wijze be- leedigd hebt!" riep Olfers, zijn stem ver heffende, Daarmede was het woord ge vallen, dat reeds lang in de lucht ge zweefd had. Do heeren traden nu haastig tussclien beiden om een onaangenaam conflict te voorkomen. „Beleedigd liefet? Wie spreekt hiervan beleedigen? riep Willmann met zijn krij- schende jongensstem en ging op de pun ten van zijn voeten staan. Oscar trók de onderlip tusschen de tanden, liet de levendig gesticuleerende handen plotseling zinken en week eene schrede achteruit. „Waar is graaf Ludeskoy 1" riep hij plotseling niet eene van woede bevende Stem uit. „Reeds lang naar huis," heette het. „Goed, dan kan men hem ook daar vin den 1" „Hoe, wat?" hoorde men door elkander roepen. „Ge zult hem toch niet tot een duel uitdagen?" „Maar, mijn beste Oscar, wat is dat voor een zot idee? Gij wilt Eédor Davi- dowitsch toch niet verwijten, wat een paar losse tongen over hem, in een in- tiemen kring, slechts terloops en uit scherts Een verachtelijk lachen misvormde het bleeke gelaat van Oscar. Hoe vreeselijk het in hem koken mocht, deze vreedza me woorden van het eerwaardige gezel schap schenen toch gevolg te hebben; ze gaven hem tenminste zijne uiterlijke rust weder. Hij begreep, dat hij zich voor zijne clubgenooten slechts belachelijk zou aan stellen, als hij langer liet blijken, dat hunne praatjes hem getroffen hadden. Nog wist hij niet, wat hij in de eerste uren doen wildemaar hij voelde de noodzakelijkheid, deze naar nieuwtjes jagende spetters en domkoppen over zijn waren geestestoestand te misleiden. Hij geleek op dit moment een waanzinnige, wiens verstoorde geest toch de merkwaar dige bekwaamheid bezit, eenheLch besluit in 't geheim met alle geslepenheid voor te bereiden. Zoo voeren zulke dwazen dikwijls de meest ingewikkelde moord plannen uit in weerwil van hunne be wakers. „Wat wilt gij? Wat gaat het jelui aan, wanneer en hoe ik met Fédor Davido- witsch die zaak zal afdoen?" beet hij hun kort en bondig toe. De tong kleefde aan zijn gehemelte. Hij voelde weder «enen brandenden dorst. Hij ging naar zijnen tafel terug, nam de champagneflesch op en wilde zich opnieuw inschenken, maai er was reeds sedert lang geen droppel meer in. Nu kwaman hem verscheidene handen tegemoet en hij had slechts te kiezen tusschen een half dozijn gevulde glazen. „Ziedaar, Oscar, neem een teug en ver geet die domme geschiedenis! Waarlijk, het is toch maar ijdel geklets, niet waard, dat usen daarover boos wordt. Drink jon gen, en spoel de gal weder weg. Werktuigelijk, zonder goed te weten, wat hij deed, nam Oscar een glas aan en ledigde het in éénen teug, daarna nog een tweede, dat een van hen hem tpt aan de lippen bracht. Opinsky, die achter hem stond, fluis terde hem nu over de schouders toe„In ernst, Oscar, geef de gedachte op met Ludeskoy te willen duelleeren! De kapi tein i3 een schutter, die op 150 pas zelfs de snede van een mes zou treffen. Is er van dat domme gezwets iets waar, zoo geeft gy hem zelf immers de schoonste gelegenheid zich van een mededinger voor goed te ontdoen." Oscar keerde zich om en staarde den welmeenenden spreker met verglaasde oogen aan. De heeren knikten elkander glimlachend toe. Olfers scheen hun nu toe als iemand, die een goeden roes in had en die tot een beslissenden stap op dit oogenblik niet in staat was. Hadden zij eenig vermoeden gehad, welke onheil- spellenden gedachten achter dien bene velden blik broeiden, dan zouden zij hem niet langer reden tot ergernis gegeven hebben. „Alles zal wel terecht komen." riep Olfers, terwijl hy de kin op de borst liet zakken en ging niet slependen tred weg. „Goeden nacht I" Een paar volgden hem tot aan den drempel van de voorkamer. Toen zij ech ter zagen, hoe kalm hij zich hoed en wandelstok liet geven en hoe rustig hij de trap afging, kwamen zij gerustgesteld terug. „Men moet hem maar het liefst alleen laten. Als hij morgen zyn roes uitgesla pen heeft zal hij wel tot een verstandiger inzicht in de zaak komen." Oscar was inderdaad buiten zich zelf. Hij bespeurde het eerst, toen hij in de frissche buitenlucht kwam. Op de straat gekomen, draaide alles met hem in 't rond en tuimelde hij tegen eenen muur aan. De stok viel hem uit de hand. Tijdens den val bespeurde hij eene hevige pijn aan den linkerkant der borst. (Wordt verruigd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1