Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Gemengde Berichten. 'n Fortuintje. Tydens het verblijf van de Duitsche Keizerin op Loo verloor II. M. een kost baren parel. De kamerdienaar, de lieer Knbly had het geluk het klei nood te vinden en kreeg als be looning een dasspeld in goud in den vorm van een adelaar, bezet met robijnen. Nogal veranderlijk. Ds. G. \V. Melchers, de voormalige socialiiti che afgevaardigde, die na zijn aftreding als Kamerlid te Alk maar in kunstmest handelde, heeft zich, naai De N. Ct. meldt, weder als predikant beroepbaar gesteld Inbraak te Amsterdam. Yaniiiiacht is er te Amsterdam ingebroken in het kantoor der gebr. Povel, bonthandelaars aan den N.Z Voorburgwal. De brandkast word opengebroken en de daarin aanwe zige contanten ten bedrage van f 55 gestolen. Veel was in het kantoor omvergehaald. Van den voorraad bont ter waarde van f 15,000 werd niets vermist. Vermoed wor3t, dat de inbreker zich heeft laten inslui ten. Een afdruk van een raadslid Uit bet jongste nummer van een bekend schoolblad De redactie heeft het over „het ouderwijs bjjdegemeentebegrootiug" en zegt o m.: „Verreweg de belangiijkste rede over de kwestie was die van den heer. Wejdrukken hem in zijn geheel af Aanranding. Dinsdagavond ia op liet Nassauplein te Amsterdam de meesterknecht van een der groote drukkerijen daar ter stede aangerand. Hij kreeg een stoot in den nek met een mes, waardoor hy hevig bloedde. In het Vl'ilhelmina Gasthuis werd de man verbonden, daar bleek, dat de wond niet gevaarlijk was, doch 't had Weinig gescheeld of de slag ader was getroffen. De aanrander die door hem her kend werd, waS een wegens wan gedrag ontslagen werkman,die zijn vroegeren chef reeds meer dan eens achtervolgd had. Een driftige marechaus see. De marechaussee V. d. G., die voor eenige dagen te Murmerwoude (Fr.) een jrngen met een revolver m de baud schoot, is aangehouden en in preventieve hechtenis gesteld. De marechaussee werd driftig omdat eeuige jongens hem najouwden en schoot in de richting van hen. Hij zal voor den Krijgsraad te Leeu warden terechtstaan. Ook zullen daarvoor terechtstaan twee mare chaussees, die op de kermis te Ter Apel iu opgewonden toestand een veldwachter met wapens dreigden. Dedrankbestrijding? Dit jaar was een slecht bierjaar. Reeds zag tich een der Amsterdamsehe brouwerijen dezer dogen genood zaakt, wegons gebrek aan werk, haar getal paarden van 18 terug te brengen op 12. Overreden en dood. Aan den Stoutjesdijk onder de gemeente Mijnsbeerenland is gis termiddag door den stoomtram yan den Hoekschenwaard een oude doove mau uit Heineoord, genaamd Corndis Lem, bij het oversteken van den weg overreden en gedood. Het drama te Zeist. Gis terenmorgen te twaalf uur had te Driebergen de begrafenis plaats van. liet stoffelijk overschot van Hendrik Drost, den vermoorden knaap. Op het kerkhof bovond zich een tal rijke menigte. De burgemeesters van Zeist en Driebergen alsmede de predikant der geref. kerk, ds. Wisse en d$ heer Prince hielden toespraken. Het lijk werd gedragen door mede catechisanten. Vier kransen dekten de baar, waaronder een van de fami1 ie Prince. De politie hal maatregelen genomen voor de orde. Iu verband met den moord te Zeist is door den burgemeester de volgende beschrijving van het nog steeds vermiste rijwiel van Hendrik Drost gepubliceerd Nikkelen veilingen, zwart frame, laag model, recht stuur, waarop een groot model bel, zwarte spatscher- men met dubbele stangen, freewheel zonder voor- of achterrem. Van de terugtiaprem is een gedeelte afge nomen, zoodat deze niet meer werkt, wel zitten de remblokken nog bij het achterwiel. liet stuur is zonder handvatten, voorzien van lantaarn. liet rijwiel zag er oud en bescha digd uit eu was niet voorzien van merk. En van de nog vermiste pet: Duitscli model, plat met lederen klep en lederen stormband, van marineblauwe kleur. De heer Prince, de patroon van den vermoorde, is door het drama zoo getroffen, dat hij zijn functies als kassier heeft neergelegd. Nog kunnen we melden, dat in de raadszitting van gisteren het lid, tie lieer Adriaanse, warme hulde luncht aan de politie, voor haar ki ach tig optraden bij het opsporen der daders, bij welke woorden de de geheele Raad zich aansloot. Diep treurig. Dinsdagmor gen had te Lutten aan de Dedems vaart weer een treffend ongeval plaats. Bezig zijnde met stroo in een bok te laden op de boerderij van den landbouwer P. Hofsteenge had G. Datema het ongeluk van den hoop stroo op den rand van de bok te vallen met het treurig gevolg, dat hij na enkele oogenblikken den geest gaf, een weduwe met 5 kin deren achterlatende, waarvan de oudste 12 jaar is. Onder de machine. Gisteren morgen zijn twee brievenbestellers, Maguee en Stallenberg, te Maas tricht, onder een rangeerende ma chine gekomen en gedood. Oorzaak dikke mist. Beiden zijn huisvaders, onderscheidenlijk met 8 en 2 kin deren. Branden. Te Ambt-Doe- tincliem is gisterenmorgen afge brand de boerderij, bewoond door en eigendom van Rappert en Teu- nissen. Alles is verzekerd. Te Beets is afgebrand de boerdery van L. V. Oorzaak onbe kend. Branden. Te Gonda is ver moedelijk door broeiing van kapok gisteren nacht een uitslaande brand ontstaan in het beddenmagazijn van den heer J. de Mol. De brand werd tot de bovenverdieping van het magazijn beperkt. De schade aan het gebouw en de goederen toege bracht is echter zeer aanzienlijk, coch wordt door verzekering ge dekt. Kameroverzicht. Zitting van eergisteren. Wegens plaatsgebrek bleef dit stuk gisteren liggen De Kamer heeft eergisteren den ïeelen dag gewijd aan de belang rijke kwestie van het „blijvend gedeelte", of liever aan de veelbe sproken feiten van het eerst naar ruis zenden en nu weer in dienst roepen van een paar duizend jon gelui, waarvan velen daardoor maat schappelijk en geldelijk schade lij den, ook in verband met bereids aangegjaue, maar thaus waardeloos geworden nummerverwisseling. Een hopelooze verwarring is ont staan, zoodaj de regeering wel eens mag mededeelen, wat haar tot zoo tegenstrijdige voorschriften heeft geleid. De heer Marcband interpel leerde en vroeg lo. Is het waar, dat begin Nov. van dit jaar, met intrekking van vroeger gegeven orders, door den Ministev van Oorlog werd gelast, dat het blyvend gedeelte der lich ting 1907 op een veel hooger sterkte moest worden onder de wapenen gehouden dan aanvankelijk was be paald? 2o. Zoo ja, welke redenen heb ben tot deze wijziging geleid? De Minister gaf geen ander ant woord dam aan den heer de Visser gegeven is, en zoo was de kamer niet voldaan en ontstond een zeer uitvoerige discussie. Daarin bleek dat algemeen het beleid van dezen Minister van oor log op dit punt werd afgekeurd wat blijft er eigenlyk van dit Ka binet Over? We zullen die lange discussies niet volgen: doch om op de uit komst aan te houden, er waren die moties ingediend. Eén van den heer Lobman, die én den toestand wilde beter maken en de onrecht vaardigheid over de miliciens op heffen, én tevens 's ministers beleid afkeurde, en twee andere, van de heeren Tydeman en 'ter Laan, die 't beleid in 't midden lieten. De motie-Tydemau was natuurlijk van ministers vrienden. Onder veel kabaal werd over deze motie gesproken. Die van den heer ter liaan werd ingetrokken, die van den heer Lohman verworpen met 50 tegen 44 stemmen (links tegen rechts) en die van den heer Tide man aangenomen met 68 tegen 25 stemmen, De miliciens, dat is het slot zullen dus niet behoevenop te komen! (Zitting van gisteren) De Kamer is gisteren begonnen met de begrooting van Landbouw. Een voornaam punt der debatten betrof de ontginning van woeste gronden, welke ook de minister Veegens zeer ter harte bleek te gaan, maar toch kon de minister niet toezeggen, in 't algemeen rente- looze voorschotten te zullen ver- leenen, wijl 't vaak ras vruchtdra gende ondernemingen geldt. Onteigening van gronden, wier eigenaars niet tot ontginning met de bezitters van omringende per- ceelen willen 'medewerken, is zeer wel mogelijk, evenals die yan gronden, welke de eigenaars onge motiveerd braak laten liggen. Elk bijzonder geval zal echter op zich zelf moeten beoordeeld worden. Splitsing vtm uitgestrekte land goederen, die daardoor meerendeels tot bouwterrein worden gebruikt, betreurt ook de minister, maar wat daartegen te deen De minis'er kon ook den keer Beckers niet toegeven, dat het groot bedrijf wordt bevoordeeld boven het middel- en klein bedryf; de volgende begrooting zal nog beter toonen, dat alle bedrijven den minister even na aan het hart liggen aan welke belofte de afgevaardigde voor Sittard den minister te gelegenertijd natuurlijk zoo noodig herinneren zal. Beschermende rechten voor voor den landbouw zijn van deze regee ring niet te wachten en volgens Z.Exc. ook niet noodig. Hierover ontspon zich nog een land debat. En daarna kwam de clou van den dag: de subsid e aan de land bouwers-leenbanken. De liberale heeren gingen er weer eens aan tornen: dat zoo'u Chris telijke leenbank subsidie krijgt, die de „paganisten" uitsluit, was niet naar den zin van de heer Tydeman nog minder naar dien van den heer Reyne, die notabene vond dat de Boerenleenbanken „verdeeldheid zaaien". Ja, die arme paganistische boeren ook 1 Andere liberale heeren vonden het toch te gek om de Boerenleen banken, die God, eigendom en familie erkennen als stutsen van den staat, geen subsidie te geven, en de Minister hielp ze een beetje in die richting door te beloven dat hij aan een Roomsche boeren leenbank nooit subsidie zou geven maar een algemeene Christelijke..., nu ja, dat kon er nog m door. 't Amendement-Tydeman, om de fiuancieele hulp aan de Boerenleen banken te ontnemen, kon niet iu stemming komen en... verworpen worden, naar alle opinie is officieel omdat „de reglementaire tijd voor de behandeling der be grooting was verstreken," maar in werkelijkheid., omdat er geen leden genoeg waren. Men had de hoeden jjeteld Congres voor kinderbescherming. Omtrent het a.s. Nationale Con gres voor Kinderbescherming in de Paaschweek van 1908 te 's-Graveu- hage te houden, meldt men Het congres zal in 't gebouw van Pulchri Studio gehouden worden op 22 en 28 April, terwijl de daar aan verbonden tentoonstelling nog eenige dagen openblijft. Deze tentoonstelling wordt in zes afdeelingen gesplitstI. De medisch- hygiënische afdeeling II. Voeding III. Meubelen (voor slaap-en speel kamer, wagentjes enz.); IV. Klee ding V. SpeelgoedVI. prenten boeken en platen. I e eerste twee afdeelingen zullen aan de leiding van speciale genees kundigen worden toevertrouwd. Arbeidscontract. Hot Centraal Bestuur van den N. R. K. Volksbond meldt ons, dat aan de Afdeelingen van Vak ver- eenigingeu ter kenuis is gebracht dat het Centr. Bureau in zyne ver gadering van 13 Oct. j.l. besloot met het oog op de binnen korten tijd te verwachten in werking tre ding van de Wet op het Arbeids contract eene Commissie uit zijn midden te benoemen, welke zich uitsluitend zou belasten met de sa menstelling van een Concept-Ar beidscontract ten behoeve der werk lieden. De commissie is thans met haren arbeid gereed, zoodat zeer spoedig de afdeelingen en vakvereenigingen iu het bezit er van zullen woiden gesteld. Eeu en ander is vergezeld van eene toelichting. SPAARNWOUDE. 't Mag niet. Door H. H. Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holiand is af wijzend beschikt op het verzoek van B. Honderdors, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten. HOUTRAKPOLDER Uitvoe ring. Vanwege de „St. Eloysius- Vereeniging" zal op Int voorm. eiland „Ruigoord" a.s. Zondag 24 Nov. een tooneeluitroering worden gegeven, in het lokaal van den heer van Stijn. OVERVEEN. Personalia. Mej. C. H. Ahlers, alhier is benoemd voor het herhalingsonderwijs voor meisjes aan de openbare school alhier. BEVERWIJK. Onderwijs. Door het gemeentebestuur zijn plannen beraamd om over te gaan tot uit breiding van het meer uitgebreid lager onderwijs en de jongensschool ook voor meisjes toegankelijk te maken. Dienaangaande ziju voor ste 1 en bij den raad ingediend eu de bouwmaatschappij „Oud-Meeren- steijn" heeft daartoe reeds perceelen aan de Groenelaan te koop aan geboden. HEEMSTEDE. Presentiegel den. Door Ged. Staten is goedge keurd het raadsbesluit dezer ge- meeute waarbij met ingang van 1 Jan. a. s. het presentiegeld voor de leden van den raad op f2.is ge bracht voor elk lid voor iedere door hen bijgewoonde raadsve-gaderiug. Harmonie „Eensgezind heid" gaf Woensdagavond hare donateurs en kunstlievende leden een zeer aangename bijeenkomst in de zaal van het „Wapen van. Heemstede." Onder de meesterlijke leiding van den heer Joh. Th. Betz deed het orkest eenige prachtvolle nummers hooren. Na de pauze werd een toneel stukje opgevoerd, genaamd „De Bloedzuigers" dat zeer veel bijval oogstte. Volksbond tegen drank misbruik De afdeeling Heem stede van dezen bond zal in April 1908 een huisvlijttentoonstelling houden. Reeds vele dames en heeren hebben hun steun toegezegd. Mishandeling. Tegen P. J. B., is proces-verbaal Opgemaakt wegens mishandeling. lilLLEGOM. Een onjuist be richt. Het bericht iu de Haar lemsche „Stads Editie" als zou het metselwerk voor den bouw van het R. K. gesticht alhier aan den heer van den Pol gegund zijn is onjuist, daar de heeren Jansen eu Seijsener het hebben aangenomen. Het tim merwerk zal door den aannemer J. v. d. Bosch zelf gemaakt worden. PURMEREND. Verkiezing van een lid van den gemeen te raad. Uitgebracht 749 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer D. Vas Visser (lib.) 343 stemmen; de heer G. de Wolf (kath.) 214 stemmen, en de heer P. Jouges (soc.-dem.) 222 stemmen. Dus her stemming tusscheu de heeren Vas Visser en Jouges. De anticlericale stemming zit er hier nog vast inl WARMOND. Maandagmorgen te half tien uren vergadert de Raad dezer gemeente. HAARLEMMERMEER. Zekere v. P. die den heer K. met een mes dreigde en de ruiten van diens woning aan den Spieringweg met steeneu ingooide is hier Woensdag middag gearresteerd en te Hoofd dorp in voorloopige bewaring ge steld. Ver. „Het Witte Kruis." Deze vereeuiging zal a s. Donder dag In den zaal van den heer Treur te Hoofddorp een vergadering hou den. Er zullen o. a. belangrijke regle mentswijzigingen worden behandeld. Baldadigheid. Aan den Ringdijk o. z. bij den Vijfhuizerweg zijn verregaande baldadigheden ge pleegd. Door het wegwerpeu van verschillende bouten en moeren eener foirbaak kou deze niet werken. Toen men den anderen ochtend wilde beginnen met het wegen der bieten, kon dit niet plaats hebben. Eerst toen mengeruimen tijd ge morreld had, kon men aan 't werk gaan. Een ernstig onderzoek is in dezen ingesteld. Tweeboerderijenonderden hamer. Hier zullen binnenkort weder twee boerderijen verkocht worden en wel: de boerdery „Ons Genoegen" aan den IJ weg, groot 20 H. A. en de boerderij Alber- tushoeve" evenzoo aan den IJ weg en 20 H. A. groot. Postkantoor. Gedurende de a.s. St. Nicolna9 drukte ten Postkantore te Haarlem zijn. de na volgende bepalingen geldig, welke onder de aandacht van het publiek worden ge bracht. Voor de aanbieding van postpakketten zal het kantoor op 5, 4, o, 6 en 7 Dec. a.s. geopend zijn van 's morgens 71 uur 's avonds. (Greenwichtyd). Er zullen die dagen drie bestellingen plaats hebben. Gedurende die dagen is het niet ge oorloofd meer dan een pakket met een adreskaart te verzenden en wordt het publiek beleefd doch dringend verzocht voor deugdelijke inpakking zorg te dragen en de adressen over de geheele opper vlakte met kleefstof op de pakketten te bevestigen. Het verdient aanbeveling een los adres in het pakket te sluiten. De Directeur. MOLL. Personalia. Pe heer J. G. v. Eek onderwijzer aan school A. zal 't volgend jaar naar Iudië vertrekken. Het Lighalfonds. Wij ontvingen heden von den heer J. L. E. J. Breda Kleynenberg. als voorzitter van het Lighalfonds, een ingezonden stuk over de col lecte, de volgende week te heuden. Tot onzen spijt konden wij het stuk, dut ons te laat bereikte, heden niet meer opnemen. We doen dat :iu morgen, doch verwijzen reeds heden naar die opname. Gemeentezaken. Onderwijs. De voordracht voor plaatsvervan gend hoofd aan dj Derde Burger school luidt als volgt: 1. A. C. Bakker, 2 Cramberg, 3 R. van Waard, alle drie onderwijzers 1ste klasse alhier, respect, aan de 6 tusschenschool, 3e burgerschool, en school voor M. U. L. O. De voordracht voor een onder wijzer aan de kostelooze school B. (vacature-Drayer) luidt: 1 C. Olie te Beverwijk, 2 G. J. Polderman te Gorinchem, 3 P. de Boer te Zand- voort. Een nieuwe zaak. Ieder Haarlemmer heeft zeker al eens met verwondering opgekeken naar het nieuwe magazijn van der, heer Mathot jn de groote Hout straat. Deze morgen waren wij d >or diens welwillendheid in de gelegenheid gesteld de morgen te openen zaak in oogen-chouw te nemen. Het nieuws magazijn is geheel volgens de eischen des tijds en daarbij zeer smaakvol en practisch ingericht. Elk artikel heeft zijn ei gen afdeeling waarin 't uitgestald ligt en er is voorgezorgd, dat men nooit uit behoeft te pakkenkortom zoo doelmatig is het magazijn in gericht dat er denken we geen tweede zoo in Haarlem is aan te wijzen! Architect van het nieuwe ge bouw was de heer P. Kleiweg- Dyserinck Het gebouw heeft een frontbreed te van 9.30 M. en een diepte van 14.60 M. De teukhouten ouderpui en de eiken winkelbetimmering is geleverd door de firma Beccari en de geëtste spiegelruiten door de firma Sabelis en Co waaronder uitmunt de ruit in de deur toegang gevende tot het kantoor, wat de voorstelling is van de gevel zooals die was omstreeks 1600 naar de schilderij van Nicolaas Hals op 't Stadhuis aanwezig. Iu 't front van de middenkast bevindt zich ook 't uitstekend geslaagde gebeeldhouwde portret vau Boerbave naar een zeld zame ets zich bevindende in Tey- ler's museum. Al 't beeldhouwwerk is geleverd door den beeldhouwer Veldheer. Op de derde verdieping bevindt zich een magazijn ongeveer zoo groot als de winkel en dat hier mede door een lift in verbinding staat. Het electrische licht is aangelegd door de firma ITerincha en Wü- trich onder de leiding van ingenieur Berlett Spruit. De betimmering is geheel in den stijl uitgevoerd, zoo als het gebouw in 1730 werd opge richt. Wij wenschen den heer Mathot hartelijk en welgemeend geluk met zijn nieuwe prachtvolle zaak en den heer P. Kloiweg-Dyserinck met zijn welgeslaagd werk 1 St. Eloy. Zondag a.s. zul voor het R. K. Metaalbewerkers Gilde „St. Eloy" 's morgens om 7 uur een II. Mis worden opgedragen in de St. Josephs kerk, ter gelegenheid van het Pa troonsfeest. Terwijl 's avonds om half achteen feestelijke bijeenkomst pl ats zal hebben in het Bondage - bouw „St. B vo", waar als spreker zal optreden de heer C. J. Kuiper, eerevoorzitter der Vereeniging te Amsterdam. R. K. Middenstandsvereeniging. Zondag 24 dezer zal 's morgens half elf de Hoogmis in de kerk van den H. Joseph worden opge dragen voor de geestelijke en tijde lijke belangen van do leden der R. K. Middenstandsvereenigiug voor Haarlem en Omstreken. Door het bestuur dezer vereeni ging is nu ook, naar wij vernemen, definitief het program vastgesteld van den cursus in het boekhouden, door den accountant J. W. Lucas te geven, leze cursus, verdeeld in 2 gedeelten en 12 lessen, zal eens per week, des avonds gedurende l*/2 uur, worden gegeven. Niet-leden der R. K. Middenstandsvereeniging kunnen bij de Boekhoud-cursus worden toegelaten voor i 6 per per soon voor de leden en hunne kin deren beneden 18 jaar zijn de kosten aanmerkelijk gereduceerd. Wij achten het een verblijdend teeken, dat de R. K. Middenstands vereeniging zóó wakker ingrijpt iu de noodzakelijk te verrichten dingen ten behoeve van den Middenstand. Dat wijst op krachtig leven en op bewustzijn van eigen kracht. De plantengroei van Suriname. Over dit onderwerp sprak giste renavond namens het Kol. Museum de heer Dr. A. Pulle, lector aan de universiteit te Utrecht, in de boven zaal an „De Kroon" voor een volle zaal van genoodigden. In zijn inleiding zette Spr. uiteen dat het land van Suriname in zijn geheel 4 maal zoo groot als Nederland moeilijk te onder zoeken is, door de gesteldheid vfl het land zelf. Na 1900 heeft echte' de Regeering verschillende exp® dities krachtig gesteund, en als gevolg daarvan is nu de laatst® jaren de kennis van 't land enorf vermeerderd, en zoo kan men da" nu ook een en ander uudedeele" over Suriname's plantengroei. Steik is die plantengroei over 't algemee" niet, in de bosschen aan de oever® der rivieren vindt men maar ee|' drietal boomsoorten. Dit is begrij' pelijk, omdat de modderbodem ee" groot zoutgehalte bevat en slecht® bijzonder daartoe gevormde boomci' in staat zijn op zulk een bodem W blijven leven. Hoe de boomcö daartoe samengesteld zijn, liet Spr- met lichtbeelden zien. Die modder' bodem echter bestaat niet overn', zij wordt afgewisseld doorstrooke" van schelpbanken, waarop de plaO' tages, en ook Paramaribo, gebouwd zijn. Daar vindt men ook de oei bosschen, waarin voornamelijk de klimplanten of lianen sterk ont wikkeld zijn, evenals de op andere planten groeiende epifeten, waarv --" de Orchidee een der ook bij on® bekende is. Men kent van die or chideeën in Suriname lóOsooite" uitmakende 7 procent van het totaal der edele planten in de kolonie- De eigenaardigheden dier planten hun voeding en vorming, voort planting enz. werden door spr. zeer duidelijk in 't licht gesteld. Prof. Knaapen over „De Katholieke Pers." Gisteravond hield 't „Plaatselijk Comité van Katholieke Sociale Aca® voor Haarlem en omstieken" in de groote zaal van „St. Bavo" een bui tengewone vergadering, die door een zeer groot aantal Katholieke damt® en heeren bijgewoond. Geen wonder, niemand minder dan de Zeereerw. Zeergel. Heer J. M- J. Knaapen, professor aan de Abd/ Berne te Heeswijk kwam een rede houden over „De Katholieke Pers '- Vooraf werden door 't Comité eenig® huishoudelijke zaken afgedaan. De Voorzitter, de Heer Diepenbrock, opende de vergadering met den Chri®" telijken groet en riep allen eeu har telijk welkom toe, inzonderheid aai' den spreker van den avond, prof- Knaapen. Hierna bracht de Secretaris, de heer Corstens, verslag uit over 't afgeloopei' vereenigiugsjaar. Er is dit jaar veel gewerkt, en niet tevergeefs. Einde Augustus 19U6 werd 't Comité opgericht en reeds 29 Oc tober d. a. v. werd een groote propa ganda vergadering georganiseerd, waar in als sprekers optraden, dé heere" Engels en Mr. Aalberse. De meeting had veel succesvele vereeniginge" traden toe. De meeste vereenigingen uit Haar lem en omstreken zijn dan nu ook bij 't Comité aangesloten. Het bestu"r is gekozen en Z. D. H. de Bisschop benoemde tot Geestelijk adviseur de" WelEerw. Heer L. v. d. Berg. Nu kwam de beurt aan 't progra"' van „actie": allereerst de „Katholiek® pers". Een uitvoerige memorie va') inlichtingen betreffende de pers werd gezonden naar Leiden. Men zorgde de voor de oprichting eener R. K, Mid denstandsvereeniging. In April ge schiedde dit na een schitter n le re le van dr. Nouwens. Duizenden vlug* schriften zijn verspreid door de pro' pagandaclub van den R. K Volksbond aan welke club't verslag hulde br.icht- Het comité had echter te kampe" met fiuancieele moeilijkheden. De op richtingen van eeu actief damescomité bracht veel verlichting. Toch bedroeg het batig saldo slechts f7,30 zoo la' 't Comité niet eens zijn verplichting kon voldoen, nl. 75 pCt. der inkom sten aan 't bureau te Leiden over te dragen. 't Verslag vertrouwde, dat de 18 a u'* gesloten vereenigingen met hare ruin' 2000 leden steeds 't Comité ook finan cieel zullen steunen. Vele besluiten zijn in dit jaar ge nomen en uitgevoerd. Thans is nog in voorbereiding de oprichting eener vereeniging van „Ge loot en \Veten°chap": het doel en wer ken dezer Vereeniging zal eerstdaags door den Z. E, Z. G pater F. H"' drichs S. J. van Amsterdam worde" uiteengezet. Het keurige verslag werd aan slot luide toegejuicht. Prof. Knaapen betrad onder app'au' het podium. Spreker begon met de hoop uit te- spreken, dat in deze vergadering grooten getale, zoo niet allen, aanwezig zouden zijn mannen van gocd< n wd- Ook juichte spr. toe, dat er daim® tegenwoordig zijn op deze vergadering- Immers „ce que temme veut, Dieu veut." Spr. gaf daarna een uitvoerige, schoone beschrijving van de beteeke- nis der Katholieke Pers, uit welke hare beteekenis, haar waardigheid, hare grootheid, hare verhevenheid ten duidelijkste spraken. Maar waarom steunen we dan niet voldoende die Pers? vraagt spreker. Indien de katholieke pers ten onzent de eerste nog niet is, dan heeft i; der daad de K.S.A. haar taakdoor een cam pagne op touw te zetten, in't belang der Kath. Pers, zeer goed begrepen. Spr. schetste in grove lijnen de taak der K. S Actie: verheffing en ver edeling van 't volk. we hebben niets aan die gewone zondags menschen en daarom wil en moet de K. S. A. de menschen ook als Katholieken ver heffen, verbeteren, cok in stoffelijk opzicht door betere leven>toe-tanden te bevorderen. De mensch moet een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2