DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I J Gelouterd. Kiraderihuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. No. 6746, 328te Jaargang. WAANDAC NOVEMBER 1907. 1 Bureaux van Redactie en Administratie: Isiierc. Telefoonnummer 1426. I De Troonopvolging, De rechterzijde heeft hier scherp toe te zien I Algemeen Overzicht. Hat Iberische schiereilaud trekt tegenwoordig de aandacht van den buiiculandscli-overzicht-schrijver. En nu niet om 't grootste land 'laar, ,'t in eeuwigdurende partij twisten levende Spanje, maar om t'ortugal, waar rare dingen ge beuren, als het waar is wat we met «öu omweg over Madrid of over Widen te hooren krijgen. Men weet het: daar is sinds een Jaar ongeveer de Grondwet ge schorst. De Kamers, die er zoo on vruchtbaar mogelijk werkten en 'tie een reusachtig tekort in de Jchatkist hebben veroorzaakt zonder !'et land economisch of legislatief 'ets vooruit te brengen, die hamers zijn naar huis gestuurd en Minister Franco, een doortastend "hun, heeft door dictatoriale decreten baar aller meening op vruchtbare bjjze sedert dien gewerkt. Maar de oppositie is krachtig in Ortugal. Te meer omdat die nu komt van 'Wee verschillende staatspartijen, i'c anders steeds tegenover elkan- l6r staan, en om beurten elkaar p regeering afhandig maken 6H bate van de eigen vriendjes, ,?ch die nu samengaan tegen het .'ctatorschap van Franco, aan wiens We de koning staat. ^Zoo is hun heele beweging lang zamerhand jeen anti dynastieke ge worden, en naar de jongste berich ten zou nu werkelijk de troon van koning Carlos ernstig gevaar loopen. Uit Madrid wordt geseind aan Londenscbe bladen dat de kroon prins, Louis Philippe,eenjongheertje vau achttien of twintig jaren, den koning dat gevaar voor de dynastie onder het oog zou hebben gebracht en zich tegen .Franeon verklaard hebben, wat de koning op zijn beurt beantwoord zou hebben, door zijn zoon naar een afgelegen kasteel, bij Villa Vicosa, te verbannen. De kroonprins moet het eens wezen met de leiders van de onte vredenheidspartij, die naar we met verbazing lezen over den Koning zóó ontevreden zijn dat ze van monarchisten worden tot.... anarchisten Wel ja, waarom niet? Du sublime au ridicule il n'y ta qu'un pas zou men met de noodige variaties hier kunnen zeggen, 't Diep zittende monarchaal gevoel van deze Portu- geesche heeren is in ieder geval hiermee precies geteekend! Naar het heet, gaat de kroonprins voornamelijk mee met de partij van Villena, die wil, dat.... de vader afstand zal doen ten bate van zijn zoon Nog zoo gek niet van dat heertje! Het bovenstaande wordt in hoofd zaak bevestigd door den correspon dent van de „Daily Telegraph" te Lissabon. Deze seint óok, dat vele koningsgezinden ongetwijfeld naar de republikeinen overloopen, ande ren zich in het particuliere leven terugtrekken. De correspondent vindt echter de strenge maatregelen van de regeeriug tegen de pers „eenigszins" gewettigd door den krassen en beleedigenden toon dien de bladen tegen den Koning en Franco gevoerd hebben. Naar aanleiding van de ontplof fing van een bom in Lissabon, heelt de politie ook vele menschen in hechtenis genomen, o.w. matrozen en militairen. Uit in beslag genomen papieren zou gebleken zijn, dat er een uitgebreide samenspanning van dyuamiteurs bestond. Nadere telegrammen uit Lissabon deelen mede, dat Fruuco besloten heeft, voorloopig zijn bewind op dezelfde wijze voort te zetten. Voor de administratie, die in den grond bedorven moet zijn, zou dat een zegen wezen, maar bet is de vraag, of door de houding der oppo sitie niet eerder er een einde aan zal komen, dan Franco bedoelt en op een wijze die voor koning en koningsgezinden niet erg prettig zal wezen Zeker is, dat de toestand in Por tugal belangstelling wekt en nieuws gierigheid door geheel Europa In F r a n k r ij k - het bedor ven, numeriek en moreel steeds achteruitgaande Frankrijk is het parlement, de voornaamste instel ling van openbare orde die er is, langzamerhand bezig alle nationale achting te verspelen. Voornamelijk door de manier waarop de heeren zich zelf op een blauwen achtermiddag op een tracte- mentsverhooging van G000 francs per j-mr hebben getracteerd. De heniepige wijze waarop deze verhooging werd „behandeld" en aangenomen, (in één zittiug, door 103 afgevaardigden op de even 200 aanwezigsu de overigen, die wisten, wat er aan de hand was, bleven dien middag óf thuis, óf kwamen pas na de stemming binnenom te profiteeren, zón der zich te compromitteeren) hee't iedereen wel de overtuiging bijge- brrcht, dat de heeren zich volko men bewust waren van de schun nigheid van hun procédé! Voor zich zelf even een greep in de schatkist doen van 51/2 millioen, en na maandenlange discussies nog geen arbeids-peusioenswet op pooten te hebben kunnen zetten, die de gepensionneerden een inkomen ver zekert van één franc daags ziedaar wat de republikeinsche Fransche Kamer doet! Intusschen: tot dusver hebben de heeren nog weinig pleizier gehad vau hun streekWant nu ze mer ken, dat die eigendunkelijke manier van op 's lands kosten zich te bevoordeelen niet erg bij de kiezern is ingeslagen en nu de voorstem mers bang gaan worden voor bun zetels, nu twisten se allen of het niet mogelijk zou wezen om de de 6000 francs er maar weer af te doen. Ue z.g. nationalisten en die van de rechterzijde, die in de min derheid zijn, hebben nooit inge stemd met dien 1 e >zcc!itigen streek, maar de radicalen en socialisten, die het zaakje op touw hebben gezet, hebben nu onder elkaar zoo waar ruzie gekregen eiover. Er zijn er zoo waar Sarrien, de vroegere minister-president, is onder hen, en hééft er zelfs omdat zijn partijgenooten zoo met hand en tand aan hun 15000 francs vasthouden, zijn functie van fractie president aangegeven die voor stellen om maar weer da- 15000 francs te reduceeren tot 0000 toch al een knap inkomentje Maar in Frankrijk fluistert men heel openbaar, dat deze afschaffers van de verhooging daarbij toch rekenen op den Senaat, die niet zoo direct van de kiezers afhangt en de verlaging zeker wel verwer pen zou Wat 'n zeden Dat Frankrijk in moreel opzicht vooral achteruitgaat, nog méér dan in het numerieke, waarover we Zaterdag j.l. hier ter plaatse spra ken, welk eerlijk man zal het ontkennen Dat zijn de zegeningen der loge en van de kerkvervolging!... S p a n j e is in een aardigen toestand geraakt De minister van marine heeft er Zaterdag in de Kamer verklaard dat beslist noodzakelijk was de marinebegrooting, en zulks voor vast, met 25,000,000 peseta's te ver- hoogen, want doet. men dit niet, dan zouter niets anders overblijven dan het eskader reeds oude sche pen, dat Spanje bezit, op te heffen. Binnen G jaar zou Spanje geen enkel schip meer hebben om de joDge officieren tot zeeman op te leiden Voor lui, die 't miiitairisme uit den booze achten, voor de man nen van „geen soldaat, geen cent", is er nu eeu kansje in Spanje. Als ze de marinevoorstelleu a'- stemmen, dan is er binnen 6 jaar geen vloot meer in Spanje We zou den er niet op tegen zijn, om ook voor ons land zoo iets te probeeren, mits alle landen mee deden Wat zou er een reusachtige som loskomen die voor beter en nuttiger doeleinden te besteden viel Ten slotte nog wat aardigs ove-i B e Igië, iets dat de drankbestrijders zal interesseeren. In België is, als ten onzent, een Drankwet. Voor den verkoop ran alcohol heeft men er „vergunning" noodig, al kent men daar nog niet het „verlof" om limonade of cho colade te verkoopen, waarmede wij hier zijn gezegend. Nu is er dezer dagen door een der Kamerleden een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van d e vergunning voor den verkoop van sterkendrauk, en invoering van eeu algemeenen aanslag van 25 francs'sjaars voor alle gelegen heden, waar getapt wordt. In de toelichting zegt het Kamer lid Helliuckx, dat deze rad cale maatregelen wel nemen, dat het ver gunningsrecht de drankslijterijen niet verminderd heeft. Er was er een op de 40 inwoners van 1889, er is er 1 op de 35 inwoners nu. Wel is waar is het aantal drank- slijterijen, die geen vergunning hebben en dus geen sterkendrank mogen tappen, aanzienlijk vermeer derd en het aantal mét dat recht verminderd, maar in die inrichtin gen zonder vergunning, die geen belasting betalen, wordt in 't geniep het meeste sterkedrank gesleten. Dat is bovendien oneerlijke me dedinging van de eerlijke slijters, die voor hun vergunning betalen, zegt de heer Hellinckx. Ejc is wel wat van aan. Maar het is nu de vraag of zijn middel niet erger zal worden dan de kwaal Nieuwtjes in drie regels. Hofberichten. Reuter seint uit Londen De „Standard" heeft vernomen, dat, indien het volgend jaar een officieel bezoek aan Engeland zal worden gebracht door H. M. de de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden als Gasten van den koning en de koningin van Enge land, de London corporation het koninklijk Echtpaar zal uitnoodigen een adres van welkom aan te willen nemen en tegenwoordig te zijn bij een dejeuner in Guildhall. Prins Hendrik nam Vrijdag te Amerongen deel aan eeu jachtpartij. Z. K. H. arriveerde te 9 uur mei zijn adjudant jhr. Van Suchtelen v. d. Haere, per auto op het kasteel Amerongen. Zeer spoedig na aan komst vertrok het jacbtgezelschap naar het terrein in de Zuylenstein- sche bosschen. Te 12 uur dejeu neerde men in het kasteel Ame rongen, terwijl te half 2 opnieuw naar het jachtterrein werd gereden. Vandaar keerde de Prins te 4 uur per auto rechtstreeks naar het Loo terug. De Koningin van Noorwegen op reis. De koningin van Noorwegen kwam Vrijdagavond met den Duit- schen mailtreiu, waarin een coupé was gereserveerd te Vlissingen aan. Een der directeuren der Stoom vaart-maatschappij „Zeeland" maak te de reis naar Queenborough mede. Generaal van Heufsz te Singapore. Generaal Van Heutsz, gouverneur-» generaal van Nederl. Indië, die op reis is naar Atjeh, bezocht Zaterdag Singapore. Een talrijke menigte bereidde hem een schitterende ontvangst. De pers zegt, dat vaker dergelijk bezoek gebracht moest worden. Gemengde Berichten. 103 jaar. De oudste inwoner van Rotterdam, mej. de wed. A. Oerlemans, geb. Kollemans, vierde Vrijdag haar 103en verjaardag. Zij is nog flink en gezond. Een 102-jarige. C'e h.er G. F. Bartelmans, te Amsterdam, her dacht Zaterdag zijn 102en geboor tedag. Een veranderlijke brui degom. De vorige week werd te Doetinchem een paartje in onder trouw opgenomen, hetwelk heden in het huwelijksbootje hoopte te stappen. Groot was echter de droef heid der bruid, toen zij vernam, dat ten stadhuizo van den bruide gom bericht was ontvangen, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand Vrijdag niet op hem behoefde te wachten, daar hij niet voorne mens was te verschijnen. Onver wachts trad hij echter den avond vóór den blijden dag de woning van het reeds treurende bruidje binnen, zoodat men verwachten mocht, dat het huwelijk toch vol trokken zou worden. Doch niets is verandelijker dan de mensch. Dat bleek ook gisteren, want in plaats van naar het stadhuis, spoedde de bruidegom zich 's morgens naar het station en verliet onze plaats, na gestaard door bruid en bruilofts gasten. De moord te Zeist. Omtren het onderzoek naar de bij de moordt zaak te Zeist gestolen bankbiljetten deelt het U. D. nog mede, dat Vrijdag te Utrecht op bevel van deD rechtercommissaris nog een biljet van f 100 in beslag is genomen. De vorige week Zaterdagavond omstreeks half zes, vervoegde zich in het restaurant van den heer Vincent Otto aan de Biltetraat, hoek Dondersstraat, een als heer gekleed persoon, die een kleine ver tering maakte en deze betaalde met een biljet van f100. De bezoeker verkeerde in zenuw- achtigeu toestand, liet o.a. door zijn zenuwachtigheid een gouden tientje op tafel leggen, waaraan hij door den kellner werd herinnerd. De heer Otto deed hiervan aangifte, toen de moord te Zeist bekend was geworden; men had den indruk gekregen, dat de zenuwachtige be zoeker was mode gekomen met de tram van half zes uit Zeist, want juist toen deze het resturant pas seerde, kwam de man binnen. De heer Otto had het biljet van f 100 intusschen al weder uitgege- aan een slager, die op z\jn beurt aan iemand anders, zoodat het ten slotte in bezit kwam van mevrouw Verloren van Themaat, alhier, bjj wie het Vrijdag in beslag werd ge nomen. In hoeverre dit bankbiljet verband houdt met den moord, kan thans moeilijk worden gezegd; om zooveel mogelijk gegevens in han den te hebben, heeft men het zeker heidshalve in beslag doen nemen. De heer Otto heeft van zijn be zoeker op den vorigen Zaterdag avond een zeer vaag signalement opgegeven, dat in het bezit der justitie is. De koetsier en conduc teur, die de Zeistertram vau half zes reden, kunnen zich echter niet herinneren iemand in het tramrij tuig te hebben gezien, die aan dit signalement beantwoordt. Nader wordt vernomen, dat het rijwiel van den vermoorden Drost te Zeist is gevonden achter de tucli! school. De fiets bleek onbe schadigd te zijn. Brand. Te Amsterdam is gisterenavond brand ontstaan in den wijnkelder van het hotel Adrian, uitkomende aan het Rokin. Er was FEUILLETON. (Wordt, vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agerit is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8& Afzonderlijke nummers„0.05 '"5*T3Hr 1 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.6G Elke regel meer„0.," Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Al een paar maal hebben we ge- 8chreven over de wetiachelijkheid, Hare Majesteit de Koningin in *uke de regeling der troonopvolging "fct initiatief neme. De „N. Arnh. Ct." heeft nu óók e6n artikel, dat grondwetsherziening "P het .stuk van troonopvolging be l'leit. Doch in dit artikel wederom treffen ^'e dezelfde richting aan, waarvan °ok „Het Huisgezin'' niet afkee- fjg was, en die door de „N. Arnh. t." wordt aangewezen in deze woor den „Aan het vrije volk moet de keuze zijn, zoowel van den staats vorm als van het toekomstige hooid van den staat." Principieel staan wij hiertegenover En niet genoeg kan tegen het stre den der vrijzinnigen, dunkt ons, om •'ct te leiden naar een keuze van re- Keeringsv o r m bij de komende regeling, helling worden gekozen. Dat is dan ook de reden waarom meenen, dat éérst en vooral van D. M. de Koningin uitgaan moet een ^ensch tot regeling der troonopvol ging! Welke wensen het Kabinet dient uit te lokken. Doch is dat van een liberaal Ka binet te verwachten Wat de „N. Arnh. Ct." schreef, *at Mr. van Houten bepleitte, doet Weezen dat dit niet zoo is. Er is weer gevochten in Marokko. De mehalla van Moelaï Hafid is geheel verslagen, seint Reuter. Een officiéél telegram uit Lissabon spreekt de berichten, in ons overzicht vermeld, ten sterksteen geheel tegen. De staking in Britsch-Indië duurt nog voort. Het telegram van Zaterdag blijkt onjuist geweest te zijn. «ar hetDuitacli van Kaiu,. Kd. Kix»ppek. 20. oio ff bedwong zich,om de scherpe woor- S'i, die hen» m dit oogenblik, dat hij |3 gerechten toorn tegen zijnen vijand i, <W in zijn binnenste voelde opkomen, i( le houden. Het gesluierde gezicht voor week nu een weinig terug, als door bazing aangegrepen en de grodte don- r6 oogen werden nog grooter. fa* Arme mankwam het toen bevend, v, Aveiyks luider dan een ademtocht, 1)^ de lippen der jonge vrouw en hare l» '"1 maakte een gebaar, dat veel op een iv^-oek om vergiffenis geleek. Koloff l,, Al getroffen door dien toon en deze iV|||'ende handbeweging, die hem verge- ItfO, ik begrijp liet, freule", fluisterde V ii.edegeslecpt door een gevoel, dat <1> onwillekeurig aangreep. „Ik weet, ji(i 'k niet de eenige ben, die de booze i|( 'en van uw broeder verdragon moest; V^fVeet, dat wat ik geleden heb, niet te lijAeiijken is met helgeen gij leedt onder i 'fi .1 ti i of Iriin 1 voogdij, waaraan ge tl niet kunt 'W't viel niet te ontkennen, dat deze '"ekken. wach te taal haar vreoaelijk schokte, "fi VVe"kte hem le zwijgen en zonk moede stoel aan de tafel neder, «naartoe dat?" dwong z(j zich met vastö stem te antwoorden, terwijl zij zich afwendde. „Het verheugt mij te verne men, dat gij ten minste weder in drage lijker omstandigheden komt en dat gij het onrecht, dat u in het huis mijns broeders is overkomen, niet aan mij wyt!" „U, prinses, u zou ik het wijten? Denkt gij dan, dat ik ooit de onzinnige ge dachte gekoesterd heb, dat li uwe broe der tot zijne ellendige onrechtvaardig heid jegens mij aanleiding zoudt gegeven hebben?" Zij hief voor een oogenblik het hoofd omhoog om het dadelijk des te dieper op de borst te laten vallen, terwijl hare hand achteloos met het zoutvat speelde, dat op de talel stond te midden van de overblijfselen van een ontbijt. Haar zwij gen, haar zonderlinge houding vervulden Koloff met een onuitsprekelijke verbazing. Zou hij daaruit moeten begrijpen, dat zij toch niet zonder schuld aaii de hen) over komen slechte behandeling was? „Eén ding begrijp ik maar niet en uwe Doorluchtigheid zou mij tot nieuwen dank verplichten, wanneer zij mij, daar omtrent opheldering wilde geven, name lijk, waarom zijne Excellentie uw broeder mij mot zijnen haat vervolgd „En daarvan hebt gij geen vermoeden," fluisterde zij haastig, zonder op te kijken. „Hij heeft li niets gezegd?' „In 't minst niet. De verandering in de gezindheid van den Vorst jegens mij is mij een raadsel." Zij zuchtte. „Dan moet gij het wel hoédon voor de onbegrijpelijke luim van een ispelturig man, wiens handelingen van .eden in tegenspraak zijn met diens har. lelingen van gisteren." „Dus ook gij freule weet piet, wat uw broeder daartoe bewogen kan hebben „lioe zou ik „Ik hoopte, dat Vorst Leo Xieolawitsch ten minste tegenover zijn zuster eenige opheldering zou gegeven' hebben. Het is tochgeen alledaagoctie kioinigheid, iemand die zich op trouwen, stipten ambtsijver beroemen kan, zonder oorzaak in de ellen de te stouten. En ik geloof te mogen aannemen, dat het u geïnteresseerd zou hebben vau uw broeder daaromtrent eene verklaring te krijgen. Vergeef mij, freule dat ik zoo aanmatigend dacht!" Nu keek zij hem weder aan. „Nu wordt gij ook hitter tegenover mij en zoo even verzekerdet gij mij, dat gij geen wrok tegen mij koesterdet! Ik kan mij voor u niet verontschuldigen, omdat ik u niet zeggen mag, hoe eigenlijk de verhouding is tusschen mij en mijn broe der. .Slechts éen ding wil ik u zeggen. Wanneer gij slechts zooveel geraden hebt, om mij te beklagen, dan hebt gij u niet vergistik ben inderdaad her diepste medelijden waard en wat u ook aan ver driet moge overkomen zijn, het is niets in vergelijking met dat, wat ik moet lijden...." Daarmede wenkte zij hem tot afscheid. Zij wilde deze zonderlinge samenspraak gaarne doen eindigen. Doch Koloff was door den' eenvoud barer woorden te zeer getroffen, dan dat hij zich niet zou ge drongen gevoeld hebben, zijne innige deelneming nogmaals uit te spreken. Nu viel het hem in eens op, dat. deze jonge en edele vrouw, de zuster van eeu vorst, misschien hem, den armen knaap, zou kunnen liefhebben.... Doch de schelle klank van de stations klok belette hem verder te spreken. Het was het taekeu voor de passagiers naar M >skou, om hunne plaatsen in te nemen. Toen zag hij de prinses van schrik in eenkrimpen. Hij geloofde, dat het gillende geluid haar even als hem had verschrikt. In het volgende oogenblik echter zoti hij de ware oorzaak raden. Zijne Excellentie Vorst Leo Nicolajewitsch MuraWin kwam naar hen toe. „Stel u gerust, Olga, het geldt niet ons De trein naar St. Peterburg zal ellen dig genoeg eerst over een uur De Vorst «sprak niet verder. Zijn blik viel in dit oogenblik op Koloff, die, nadat hij voor de Vorstin gebogen had, meteen vreemd, koel gezicht hem voorbij ging. „Wat is dat?" eiste hij tusschen de tanden en voor een oogenblik scheen het alsof hij met opgeheven arm den jongen man wilde tegenhouden. Dadelijk daarop gedroeg hij zich even wel wedei als een man vau de wereld. Hij wendde zich van den trotsch daar heen gaande af en keek nu Olga aan. De grijze oogen van den Vorst moesten wel een doordringenden blik hebben, want zij sloeg de zwaarmoedige, donkere oogen, achter den sluier verborgen, neder en hare gciieele gestalte kromp ineen, alsof eene zware vuist haar neilerdrukte. Stomme blikken slechts waren het, die broeder en zuster wisselden, maar als Kolofl dit korte tooneel had kunnen be schouwen, dan zou hij met buitengewone verrassing hebben geraden, wat Olga straks bedoeld had, wat zij niet had kun nen zeggen en waarom ze het niet kou. Dan zou hij eindelijk hebben geweten, waarom Vorst Murawin hem met pak en zak op straat gezet had. Ook vroeger bij de eerste ontdekking, die de Vorst in het gemoed van z\jn zuster had gedaan, was geen woord tusschen hen gewisseld. De naam Koloff was sedert dien tijd nooit over zijn lippen gekomen en toch wist Murawin dat zijn jonge zuster verliefd was op den armen secretaris En dat was voor den trotschen Vorst genoeg, om zijn zuster op echt-Russische wijze te behandelen, te mishandelen zelfs Hoe Olga zich verraden had, dat wist zij zelve niet; misschien had Leo Nico lajewitsch het groote geheim van h4ar hart reeds ontdekt op een tijd, toen het voor haar zelve nog een geheim was. Toen Koloff niet meer het vorstelijk huis betreden mocht, toen de Vorst tot de plotselinge reis naar Italië besloot en zij van de dienstboden vernam, dat de secretaris als een dief was weggejaagd, toen was het haar duidelij geworden 1 En nu bevredigde Murawin zijn wraak daarmede, dat hij zijn zuster inet een voortdurenden angst vervulde voor zijn te nemen besluiten. Zij moest zonder op houden sidderen voor hem, aan wien zij dacht „Gij zy t hier zoo alleen, Olga?" zeide hij nu, zich omkeerende alsof er heinde en ver geen mensen te ontdekken was. „Waar is Katja?" „Die hebt ge voor een half uur zelf weggestuurd om de bagage te bezorgen!" „Ze kon reeds lang weder terug zijn. De kamenier moet steeds in de nabijheid van hare meesteres zijn, wachtende op een of ander bevel. Het gezelschap hier is te gemengd, dar. dat bet voor eene jonge dame passend zou zijn, alleen te bl(jven. Hier toch loopt alle soort van gepeupel rond." De prinses keek uit het raam naar het drukke gewoel op het perron, vanwaar juist de trein naar Moskou vertrok en hulde zich in een koud zwijgen. Murawin stond nog eenige oogenblik- ken besluiteloos daar. Hjj zou zich ver nederd achten, als hij nu den gehaten naam Koloff uilgesproken had om te vragen, wat die man met haar had te bespreken. En toch zou het hem heel wat waard geweest zijn, om te weten, wat hem hierheen gebracht had. Dat hij ook zoo dom geweest was, om Katja, de kamenier, die hem even als de dienst boden van zijn huis, blindelings gehoor zaamde, weg te sturen. Misschien had de kerel wel op dit gun stig oogenblik gewacht. Mogelijk had hij de jonge prinses reeds van af des mor gens bespied en opgemerkt, hoe Murawin na het ontbijt was uitgegaan om met den stationschef over dat ellendig oponthoud te spreken. Doch waar was hy nu heen gegaan Murawin monsterde in 't geheim de groote menigte in de restauratiezaal. Daar ginds in een donkeren hoek stond een groep jonge mannen. Zou hij misschien daar bij zyn De Vorst naderde deze plaats onder voorwendsel een courant te lialen die daar aan den muür hing. Toen zag hij, dat hij zich vergist had. Koloff was verdwenen. Na had hy spyt dat hij hem niet dadelijk aangehouden had. Hij had hem ten minste scherper in 't oog moeten houden. Doch het zou niet moeilijk zijn, den gehaten kerel weder op te sporen, en eenmaal in zyn handen, dan zou hij spoedig genoeg de zekerheid van zjjn vermoeden er uitgehaald hebben. De courant voor zich houdend, loerde hij over den rand heen. Hij was overtuigd, dat Koloff zich nog in de zaal bevond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1