DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd Kinderhuiswest Sf»335 Haarlem Brieven uit het donkere Werelddeel. BUITENLAND. DINSDAG 26 NOVEMBER 1907. No. 6747, 32",t0 Jaargang Bureaux van Redactie en Administratie:^^ interc. Telefoonnummer 142S. Eeu moedig eu zelfopofferend Priester, eau zoon van ons Katho lieke Haarlem, vertrok voor eenigen tijd uit onse stud naar het diepst van het donkere werelddeel, naar Oeganda, om er het geloof onzer Moederkerk ie brengen aan de hei denen der wildernie. We hebben fat her Charles Schoemaker, toen hij onlangs bloed verwanten en vrienden verliet om het Evangelie te gaan prediken in Midden-Afrika, in onze Haarlem- sche Roomsche krant een woord van afscheid gebracht en een zege bede voor zijn moeitevollen aposto li-ehen arbeid. En vele Haarlemmers hebben, met ons, dat gedaan Father Sohoemaker is vertrok ken en op het oogenblik zal big waar schijnlijk nabij de OoAkust van Afrika zijn, om dan vandaar nog den langen moeitevollen tocht door de binnenlanden te aanvaarden naar de plaats, hem door zijn Geestelijke Overheid aangewezen om het Evan gelie des Heeren te prediken. MaarfatherSchoenmker heeft Haarlem niet vergeten op zijn verre reis 1 En evenmin de Nieuwe Haar- lemsehe Courant! Uit het donkere Werelddeel zal hij ons van zijn reizen, van zijn ervaringen, van ziju Missiewerk, van zijn Apostolischon arbeid, ver tellen, en door zijn blieven aan de Nieuwe Haarlemse heCou- ifint" al dus met ziju vroegere sfidgenooten in verbinding blijven. Pat wij die „Brieveu uit het don- kei e Werelddeel" met het grootste genoegen plaatsen, behoeft geen betoog Wij hopen, dat zij een aanleiding ook mogen we en voor onze Ka tholieke Haarlemmers, om onzen medewerker in M ddon-Afrika to blijven gedenken. Te gedenken ook lijn werk en zijn Missie-arbeid. Eu wanneer ij die belangsteliiug met terdaad willen tooner. door een ot fertje voor den apostolischen arbeid van father Schoemuker, dan ver klaren wij ons.nu reeds bereid, dat in ontvangst te nemen, en onzen medevrei ker te doen geworden. Met deze enkele woorden meen den wij «le „Blieven uit het donke re Werelddeel" bij onze lezer3 wel te mogen inleiden. Ze zullen ver lor voor zich zelf spreken T. S.S. Wenslej/dale" 17 Nov. iyo7. Een Engeische Zondag op zee. liet was op een prachligen Dius dagmorgen in de maand November dat de Wensleydale" de Londen- sche haven verliet met IS passagiers aan boord, allen bestemd voor Britseh-Ooal-Afrika. De een ging zich vestigen aan de kust, een an der te Mombasa; een derde had land gekocht te Nairobi ruim 000 kilometer het binnenland in, terwijl eene Engeische onderwijzeres naar haren toekomstigen man reisde. Doch het verste van allen gingen vier missionarissen, die bestemd waren voor Oeganda, ruim 1200 kilometers het Afrikaansche bin nenland in. Alle soorten van stoombooten, vau af het majestueuze slagschip tot de kleine, vlrtggo loodskotter gleden voorbij onder het afvaren van de Theems en een kalme zee wachtte de passagiers bij het invaren van het Kanaal. Nog even zag men het eiland Wight, en de Engeische kust was voor goed achter den rug, Spoedig was do golf van B'scoye bereikt, het beruchte zeegat, dat reeds zoovelen magen een kwaden dag heeft bezorgd doch gelukkig was de wind kalm, en bedaard wiegden de golven ons voorwaarts naar de Spaansche kusten. De Woensdar, Donderdag en Vrijdag waren heerlijke dagen, en een ieder was vroolijk en blij. Alle overigepassa giers waren Engelsehen, protestant of Anglieaansch, doch een ieder was uiterst beleefd voer de vier Katho lieke priesters aan boord. Alles voorspelde een prettige reis. Doch helaas Ilce veranderlijk is alles in dit ondermaansche I Op Zaterdagmorgen begon de lucht te betrekken en een lievige wind stak op uit het Zuiden. Wij voeren langs het zonnige Spanje, doch het was lang niet zonnig aan boord. Hoe meer wij het Zuiden naderde, des te grauwer en bleeker werd menig gezicht. Het schip begon te rollen en te stampen, en toen dien Zaterdagavond het uur van slapen was gekomen, deden allen in hun kooi mede met de algeineene rol- partij. Een zwarte luchten hoogegolven met schuimende toppen begroetten on", toen wij op Zondagmorgen buiten op liet eek kwamen. Een groote donkere golf kwam aange rold en spatte uiteen, of liever ver brijzelde zich in kokend schuim tegen den boeg. die met een nijdi ger» smak op het water terugviel. Een tweede, een derde kwam aan, en met moeite baande het schip zich een weg. Eindelijk, daar kwam er een aan, een geweldige water massa, die het schip een buishoog optilde en het toen zoo geweldig deed neersmakken, dat de volgende drie golven triomfantelijk over liet voorschiprolden.Zoovèr men zien kon zag men de witte golf koppen nade ren, rijzend en dalend als koppen van tijgers, die zich ieder oogenblik bukken om hun sprong te berekenen. Het was een treurig en toch grootsch gezicht. Thans was het geen glijden of dansen over het water, doch worstelen met de woedende golven onder het zuchten en stooten der machines. Van tijd tot tijd viel een hevige regenbui en dreef de passa giers, die nog niet ziek waren, van liet d- k af. Het was eeu treurige Zondag, en nog een c-cht Engeische Zondag er bij. Welbekeud is de gewoonte van het Engeische volk, om geen enkel spel te spelen op Zondag, en vooral geen kaartspel Dit kan heel goed gaan in Engeland, als vrienden elkander komen bezoeken, doch aan boord maakte het de stemming niet v ooiijker. Op de werkdagen waren op het dek allerlei spelletjes ge speld, vanaf krijgertje tot ringvver- pen en touwtje springen toe, ter wijl men zich m den salon en rook salon vermaakte met domino en kaarten. De Zondagmorgen was nu gt komen en.... alles was weg, en daar mede ook de prettige stemming. Eenigen lagen ziek te bed, an deren zaten, of liever hingen luste loos eu slaperig in den salon, en op veler gelaat was bittere ver veling te lezen. Een pair dames organiseerden een soort van gods dienstoefening, die bestond in liet zingen van eeuige godsdienstige liedjes en waaraan niemand anders deelnam. Binnen was het al even eentonig als buiten en het was moeilijk uit te maken, wat er droef- geestiger uitzag, het druipende touw werk buiten of de gezichten der passagiers binnen. Eeu der passagiers, die het lezen moe was, om maar een partijtje doch aan alle kanten antwoord, dat het Zoudag was. Een derpassagiers, die eeu grammophoon had, werd verzocht om zijn instru ment te laten spelen, doch onver biddelijk klonk het antwoord, dat het Zondag was. Terwijl het anders zoo gezellig is aan boord, werd het thans al even saai uls in een spoor trein. De conversatie verflauwde, horloges kwamen ieder oogenblik te voorschijn, en men hoorde weinig meer dan het eentonig stampen en dreunen der machines. Ook aan de maaltijden was de stemming gedrukt, en velen waren blij dat bedtijd naderde, eu de prettige Zoudag voorbij was. Tegen den avond kon de Schot, waarvan ik zoo juist sprak, bet niet langer uithouden. Een zijuer vrienden wist hij over te halen, om in dat rooksalon piquet met hem te spelen. Dit was natuurlijk ontzettend shocking voor vele passagiers, vooral voor de dames die 's morgens zooveel succes had den gehad met haar godsdienst oefening. De wraak der goden zou niet uitblijven! 's Avonds zond de kapitein otlicieel het verzoek rond, om Zondags geen kaart meer te spelen Met een dankbaar gemoed ging ik naar bed. Alles dreunde en schommelde, terwijl da liehtspiege- een Schot, stelde voo. te kaarten, klonk het lingen van het onstuimige water elkander najoegen op de zoldering der kajuit en mijn droomerige ge dachten voortdreven naar Oeganda, het land ver over de zee C. Sohoemaker. Algemeen Overzicht. Neen, die tegenspraak is ons te kras Onder ouzo drie regelbericliter hebben we gisteren medegedeeld, dat de Portugeesche regeerlrtg alle berichten en geruchten over de verbanning van den kroonprins en wat dies meer zij, heeft afge wezen en gekenschetst als leugen berichten. Er is niets van aanEn wat wèl waar isde toestand is zoo gunstig mogelijk 1 De koning aldus uit Lissabon! ontving gisteren een paar deputa ties uit verschillende steden, die hem kwamen vertellen, dat het nu juist zoo heerlijk naar ieders zin gin in het land, en dat ze zoo graag wilden, dat het zóó nog een poosje zou voortduren 1. Neen, ons is alles wel, maar dat is toch wel een beetje al te kras! Te meer, omdat iu hetzelfde of- ficieele telegram uit Lissabon, dat den bovengemelden idylliscbeu toe stand mededeelt, nog verteld wordt in de gauwigheid, dat Franco alle vereenigingen te Porto en op an- plaatsen voorshands verboden heeft... te vergaderen, omdat dat zoo op- roerachtig en provoceerend eruit ziet. Van die 22 of ongeveer zoo veel vereenigingen, zijn er 15 re- publikeinscb, deelt dat telegram bij wijze vau verontschuldiging nog mede. A!s Franco met zulke berichten aankomt, dan lijkt ons de toestand toch wel wat précair! We zullen dus maar afwachten wat de komende dagen voor Portugal brengen zullen. Vergissen we ons niet, dan ligt er nog heel wat belangrijks in 't, ver schiet voor dit in vele opzichten aan ons, noordelijker volken, zoo geheel onbekende land Wat er in Marokko gebeurd is twee nederlagen van Moe-lai- Hafid, een tegen den Fransche, eu een tegen de troepen van Abdul Azis, zooals onze drieregelberichten gisteren gemeldden wordt voor een deel het eerste door den Pa rijschen „Matiu" als volgt verteld Tengevolge dor weigering van de Beni-Hassans, om van 12 Novem ber af de hun opgelegde boete, wegens de gebeurtenissen van 7 en 8 Octobor, te betalen, was een „vreedzame verkenning" naar hun grondgebied afgezonden, in de ricli- :iug van Assi-Khalifar en de kloof van Guerbouz. De verkenning had bevel gekre gen, eenvoudig demonstreereud op to treden, en geen enkelen dwin- genden maatregel toe te passen. Men veronderstelt dus, dat het te Lplla, Marnia gehoorde kanonvuur w-t>rd geopend door de Boni Has sans. Tezelfdertijd, als die van Oedjda, vertrok een kolonne van Adjcroud Kiss, bij Port-Sav gelegen. Zij telde 250 infanteristen, een peloton spa- his en goumirs, en een sectie berg- artillerie. Deze kolonne gaat zich vertoonen op het gebied der Trifas en Manzoer-Arabieren. De „Echo d'Oran" ontvangt een telegram uit Port-Say, meldende, dat het deze verkenning is, die door de Marokkanen is aangevallen. Het gevecht duurde van 8 tot 12 uur. De Fransche troepen ston den onder hevel van de kapiteins Petrement en Hergault. De bergpassen van Kiss werden dooi de Fransche artillerie gebom bardeerd tot aan het gtiliied der Beni-Khaleda. De Marokkanen boden heftigen wederstand, maar moesten terug trekken, na gevoelige Verliezen te hebben geleden. Aan Fransche zij le vielen zes gewonden. De kolonne kampeert op het terrein van den strijd. Er werd veel vee buit gemaakt. Aldus de „Matin." Voor het andere deel de nederlaag van Moelad Hafid togen de troepen van den eersten Sultan hebben we nog geen vertrouw bare berichten. Daar begint een gerucht te rijzen, waarvan we hier in dit overzicht om der volledigheids- en belang rijkheids wille wel mededeoling moeten doen: Keizer Wilhelm zou aan een ernstige kwaal lijden. Men weet hetKeizer Frieurich, Wilhelm, de vader van den tegen- woordigen Duitschen imperator, is bezweken aan een kankerachtige aandoening van de keeltuberculose volgens sommigen die hem van een zeer krachtig man op middel baren leeftijd plotseling tot een doodzieke maakte en binnen korten tijd smartelijk deed sterven te San Rerao. Het gerucht loopt nu en slechts met de grootste reserve maken we er melding van dat Keizer Wilhelm aan eenzelfde kwaal zou lijden. Men heeft het vroeger al eens bericht, en dat is vrij officieelde Keizer zou een oorkwaal hebben. En men herinnert het zich dat de reis naar Engeland gevaar liep te worden uitgesteld wegens een keel aandoening Die keel-aandoening zou ook reden zijn dat de Keizer geen toasten zou uitbrengen, maar in de Gildenhal van Londen merkte mon weer niets ervan. Integendeelde Keizer was er goed bij stem. Daartegenover mei ken andere: weer op dat de Keizer op al zijl portretten uit de dagen van Eugelsch bezoek steeds een bontei halskraag draagt, een teeken, zeg men, van bizondere voorzorg... En zelfs gaat men nog verder De Duitsche „Mililiirischo Poli tische Correspondeuz" beweert, da het gerucht hardnekkig de roudt doet, dat Keizer Wilhelm als gevolf van kou en overspanning werkelijk ongesteld is. Het blad beweert verder ui hofkringen te weten, dat er me het oog op deze ongesteldheid ver anderingen iu 's keizers reisplannen gekomen zijn. Het heet dat Z M. een langer kruistocht door de Middeilandscht Zee zal ondernemen om vervol geus eenigen tijd op 't eiland Korfoi te vertoeven, waar hij, zooals mei zich herinneren zal, onlaugs d<. bekende villa Achiileion kocht. Het vele werk der laatste tijd"» heeft den keizer zeer verzwakt. L voorjaarsrecepties zullen door dei kroonprins worden waargencmen zegt men te Berlijn algemeen. De Engeische „Observer" heef echter to Highcliffe officieel gehoort dat een ooroperatie, waarvoor eer oogenblik gevreesd werd, hoogst waarschijnlijk niet noodig zal zijn en dat de gezondheidstoestand vai den keizer geen reden tot bezorgd heid geeft. Maar.... als men zoo uitdrukke lijk aan het tegenspreken gaat, ei er zelfs allerlei dingen bij haalt die slechts als vermoedens zijn gc[ opperd, dan kan 't toch wel dat ei iets hapert! Zoo is onze indruk althans En we kunnen niet anders dac hopen, dat ze onjuist is. De geldk westie iD Amerika waar over we Zaterdag iu ons Tweedt 1 lad een en ander mededeelden trekt immers hoogtlijk de aandacht Ze is zoo acuut, dat ia de Ver eenigde Stasen gebeurd is, wat zelf.* Amerikanen voor ongeloofelijk zou den verklaren (en dat wil wat zeg genl) namelijk: Roosevelt heeft zijn grootsten tegenstander Bryan oj het Witte Huis ontvaugen: Ze hebben Zaterdag samen eer: onderhoud gehad van drie kwartie» lang. Bryan wilde geen journalisten te woord staan, hetgeen echter vooi de Amerikaansche bladen geen ver hindering is, mede te deelen, wa; er besproken is. Het heet dan, dat Bryan Roo seveld heefi toegezegd, met hem tt zullen samenwerken tot oplossing van de financieele crisis. Hij ver klaarde er evenwel bij, dat hij de voorkeur zou geven aan eigen plan van oplossing boven het plan van Roosevelt. Bryan zou willen, daf dat de regeering van de Unie zich borg zou stellen voor de in'eggerc van gelden bij de banken voor er FEUILLETON, De een boet voor den ander! HEM HMBLEMSCHE COO I ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f.1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8S Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsf0.60 (contant) fD.60 Elke regel meer„0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie (l contant. Naar liet Dulfsch van Kakt. En. Ki.opi-er. 21. Daar kwam plotseling een man in uni- ft rui voorbij, bleef voor deu graaf staan en groette niet groot respect. „He, is u daar. meneer de Ispravn k," (e, n der hoogste politiebeambten uit een distrikt) zeide de Vorst op een minzamt-n toon. „Hoe komt gij hier?" Het was do Ispravnik van Wilna, da den keizerlijken Staatsraad Murawin kende. „Dienstzaken, Doorluchtigheid!" ant woordde de man fluisterond. „We hebben hier een moeilijke taak." „O, dat begrijp ik 1 Wegens die geschie denis daar ginds aan de Wilna? Lieve hemel, gelooft gij dan werkelijk, dat ge spuis zieli nog hier op het tooneel van hun misdaad bevindt?" „Waarom niet? Eenigen zeker. In Wil na hebben wjj van nacht twee personen gearresteerd, die zeer verdacht zijn." „Het is zonder twijfel een goed geor ganiseerde bende en zij kunnen zich, wan neer ze niet al to zeer in 't oog vallen, gemakkelijk verstrooien. De verwaning, die in deze streek hoe recht, begunstigt hunne vlucht zeer." De Vorst dacht een oogenblik na, ter wijl bij z oh langs don baard strook. Toen wenkte hy plotseling den ispravnik om hem naar de naastbijzynde vensterbank te volgen. „Wacht eens; gij kunt gelijk hebben. Daar is mij zooeven een kerel opgeval len, die op mij een zeer twijl'elaehtigen indruk maakte. Ik ken hem. liet is mijn vroegere secretaris, Gvegor Dimitrijewitsch Kolofl'. Ik heb hem weggejaagd om zijn slecht gedrag. Dat doel overigens niets lot deze zaak. Ik weet slechts, dat de man tot nu toe te St. Petersburg woonde, waar ik hom heb laten gadeslaan, omdat hij mij verdacht voorkwam en dat hij zonder betrekking, ja zelfs zonder onder komen was. Om hierheen te komen had h:j dus geld noodig. Vanwaar kreeg hij dat Misschien stelt gij er belang in, dat van hem te vernemen, tegelijk met de redenen, die den man hierheen brach ten." „Ha zoo," zei-Ie de beantb'e verrasten haalde reeds zijn notitioboekjo uit deu /.ak om den naam vau den verdachte op te schrijven. „Dat zijn al reeds voortref felijke punten van aanhouding. Een jonge heer twijfelachtig sujet uit St. Pe tersburg, waar hij waarschijnlijk ook ge studeerd heeft?" „Zoo is het. En dat hij zich bij de on tevredenen uit de beschaafde proletariërs aangesloten heeft, dat kan men nauwe lijks betwijfelen. „Sla een waakzaam oog op dat indivi du. Gij bewijst mij daarmede persoonlijk eenen grooten dienst, want ik geef er u mijn woord van eer op, ik weet, dat ik zelf alle redenen heb, mij voor hem in acht te nemen." „Zoo! Dat is voldoende, Dooi luchtig heid I en ik acht mij door dezo goede in lichtingen t .t den gróótster» dank ver- pi cht. Het zal mij niet verwonderen, als later blijken zal. (Jat wy in dezen man een g.-wichtige vangst zullen gedaan heb ben." „Eene vangst! Ja, ja! doe maar uw best, dat het er werkelijk toe komt." „1st z.il alles in het werk Stellen en ineen te kunnen verzekeren dat hij ons niet ontsnappen zal." „Als gij hein hebt, bericht het mij dan te St. Petersburg. Misschien gelukt het mij, daar ook nog iets naders over Kolofl te vernemen, wat tot de zaak behoort. Ik herhaal het u: ik interesseer mij zeer voor dit geval en ik zal bij gelegenheid niet in gebreke blijven een prijzenswaar- digen dienstijver op de geschikte plaats naar belmoren ter sprake te brengen." De Ispravnik boog zeer nederig mei een vroolijk gelaat.. Deze Gregór Dimitrijewitsch Kololf was daarmede reeds heimelijk veroordeeld, <V uls Nihilist, öf als iemand, dio een bij zonder plan tot aanslag tegen Vorst Mu- rawin koesterde öf als eon of andei verdachte, en met zulke lui behoefde men in deze tijden, waarin den geringsteu po litiebeasnbtè de scherpste maatregelen waren aanbevolen, waarlijk niet veel com plilnenten te maken De beambte lie zich nog oen persoonsbeschrijving gever, en eene aanwijzing der omstandigheden waaronder de Vorst den man aangetrof fen had. Murawin bleef bij do meening dat Kolofl' zich waarschijnlijk nog aan het station ophield. Dat hij zonder bagage reeds vroeger den trein naar Moskou kon hebben genomen, dat wil dus zeggen, d it hij een gedeelte van den van St.. Peters- burg hierheen afgelegden weg weder zou teruggekeerd zijn, dat schoen hem niet aannemelijk. Bovendien kwam hot hem zelf zeer waarschijnlijk voor, dat Kolofl' aan den aanslag der Nihilisten mede plichtig was, on in dat geval zou hij als ^•taatsrnisdadiger boven alles de nabyzijn de grenzen als dool van zijn vlucht kie zen. Dus liet de Ispravnik alle uitgangen bezetten en eiken jongenman die aan KolotI's signalement slechts eenigszius ge leek, aanhouden, om zich nader te ver klaren. Toen Vorst Murawin met zijn zuster don eindelijk naar St.. Petersburg bestemden sneltrein besteeg, bemerkte hij met voldoening dat hij de vervolging zijn vijand aan geen betere handen had Kunnen toevertrouwen. Hot gelukte deu ondergeschikten van den Ispravnik des mi Idags dan ook te ontdekken, dat een zekere Gregor Dimitrijewitsch Koloff uit St, Peterburg, op wien de persoonsbe schrijving van Vorst Murawin volkomen paste, den laatsten nacht in die en die nerberg te Swensjany had doorgebracht in in dat stadje om een rijtug naar Wilna had gevraagd. De politiebeambte knikte ton hoogste bevredigd over dit bericht, Nu kon hij hopen, dat de telegrammen -lie hij reeds twee uren te voren naar alle eindstations der lijnen, die naar de Prui sische grenzen leidden, had verzonden, iet gewenschto resultaat zouden hebben en hij verheugde zich reeds in het voor uitzicht op een ridderorde en op de be vordering die hem de protectie van Vorst Murawin verschaffen kon. Z E 8 DE II O O F D 8 T U IC. Te Wirballen, liet Russische grenssta tion op den weg naar Koningsbergen, ntoesten alle passagiers den trein verla ten 0:11 [in de inspectiezaal van het s'*- tion hunne bagage te laten onderzoeken. Dit verwonderde trouwens niemand, daar ieder bogreep, dat deze maatregel slechts di -tule om 1 wijfelachtigen personen, die wellicht direct of indirect medeplichtig- waren aan do ontploffing te Wiln-% de vlucht nuar het buitenland onmogelijk te maken. Wiens papieren niet in orde wareu, die kon er op rekenen, aangehou den le worden, totdat de nauwkeurigste inlichtingen omtrent hem waren ingeko men. Oifers verjoeg echter zijn vrees, door de overweging, dat de pas van Kolofl', die nog op naam stond van den S -Cre tans van Vorst Leo Nicolajewitsch Mura win hem voldoende zekerheid moest geven en hij volgde dus de menigte in ee:i rustige natuurlijke houding. In liet bureau van d m politie inspecteur werden do pas sagiers in volgorde ondervraagd; zelfs de dailies werden niet uitgezonderd. Kr mocht zich eens eene studente onder haar be vinden en sedert Wjera Sasctilitsch op generaal Tvepofï bad geschoten, stond deze soort van dames bij de Russische politie niet bijzonder gunstig aangeschre ven. „Mag ik u verzoekenzeide een der drie beambten aan de tafel en strekte de hand naar Oifers uit om diens pas in ontvangst te hemen. Oifers reikte dieu over; de beambte deed hem open, sloeg er een blik in, hield even op en staarde den tegenover hem staanden eigenaa- strak aan. Toen stond hij eensklaps op en wendde zich tot zijn collega, wien hij een paar woorden toef lui-tarde. Oifers verbleekte. Wat moest dat beteekenen? De beide ondergeschikten stonden even eens op en de eene wenkte de politie agenten toe, die de deuren bezet hielden, t u-wijl de superiour haastig naar voren trad. Gregor Dimitryewitsoh Kolofl'?" „Die ben ik," riep Oifers met vaste stem. „Dan zijt gij in naam der wet onze ge- vangeno." Olfors week terug mot een heftig gebaar van schrik. De kamer scheen zich met hem om te draaien. Alsof hy dronken was, zoo warrelde alles rond hem door een: de verraste gezichten der reizigers; I de uniformen, die hem naderden, de tafel met de geschriften, de vuile wanden Van het vertek. „Waarom toch?" riep hij nog, zijne j zelihzheerschiug trachtende te behouden. „Dat zul je later vernemen," luidle het antwoord, dat hem onduidelijk inde J ooren klonk, tegelijk niet eene menigte andere stemmen rond om hem. „Maak nu geene complimenten en schik je zon der weerstand naar do omstandigheden!" Twee gendarmen namen hem in huu midden en brachten hom achter hit planken beschot, dat de kamer van don inspi cteur in twee ongelijke deolen ver deelde. Daar nam men hem het taschje J af, en toen achtereenvolgens zijn geheelo bovcnkleeding. Hij begreep volstrekt niet 1 dat do brutale eisch van den inspecteur zoo woordelijk zou worden opgevolgd en ontving in den loop van die vernederende behandeling mnnigen duw van de onbe schofte gendarmen. Met gevoellooze on derwerping liet hij eindelijk alles met zich geschieden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1