DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd. Haagsche Brieuen. Kanderhuisvest 3fl»33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1907. No. 6748, 32sto Jaargang Bureaux van Redactie en Administratie:^^ Inferc. Telefoonnummer f426. Men is er tegenwoordig geen dag zeker van, dat er op 't Binnenhof geen ruzie komt! Om een paar staaltjes te noemen van den laatsten tijdmr. Kolkman krijgt (piaestie met minister de Meester over een miu-gelukkige uitdrukking, welke laatstgenoemde moest terugnemenminister Veegens geeft een uitbrander aan mr. Troel stra, omdat deze hem het behartigen van particuliere belangen had ver weten de heer van Karnebeek schreeuwt burger van Kol booze woorden toe om eenzelfde verwijt; mr. Lobman neemt het minister Veegeus constitutioneel kwalijk, dat deze de mijn-motie van Kol niet eenvoudig naast zich neerlegt; de heer Tydeman wrijft minister van Rappard fijntjes ouder den neus, dat deze zich in zake het blijvend gedeelte aaneen „bévue" heeft schuldig gemaaktde lieeren Duymaer van Twist en van 1 oorn krijgen het bijna aan den stok over de beteekeuis van art. 109 der Militiewetde hoeren Tyde man en Reyne winden zich vruchteloos op over de subsidiëe- riug van Christelijke Boerenleen banken en dito Middenstandsbanken, welke h.i. „seete-instelliugen" zijn, die geen Staatssteun verdienen mr. Troelstra neemt puus Rius X de uitvaardiging der Encycliek „Taseendi" kwalijk, maai wordt door dr. Nolens waardig op zijn nummer gezetAl deze diugen maken de discussies der Tweede Kamer wel interessant, maar practisch werk is toch anders. Dat komt er intusschen van als er electiiciteit inden parlementairen dampkring zit, zonder dat deze tegenover èen krachtig ministerie zich kan ontladen. Indien men het van rechts de moeite waard vond het kabinet-de Moester krachtig aan te vallen en men zich luiks van harte warm kon maken voor dit Borgesiaansche samenstel, zouden de heeren aan ^onderlinge veeten niet denken, maar nu hebben we ieder oogenblik een „persoonlijk feit", waaraan, buiten de geregelde debatten om, allerlei aanvallen worden vastgehaakt. Denk intusschen niet, dat men het ministerie voor spek en boonen laat zitten. Het blijft wel bestaan uit gebrek aan kracht, maar men laat liet zijn zwakheid geducht gevoelen. Vraag maareensaandenstamelenden minister van Tets, hoe hem de aan vallen op zijn beleid zijn bevallen! Zeker, de heer Pierson verdedigde hen, maar (voegde er aan toe, dat hij nu niet alle critiek voor onjuist moest gaau houden, terwijl de heele kamer hem in zijn gezicht uitlachte toen hij zijn antwoord met horten en stooten uitbracht. En vraag eens aan minister Rink waarom deze zoo talmt met zijn memorie van antwoord, zoodat de Kamer hem voorloopig nog met rust moet laten. Vraag ook eens aan alle Excellenties tegelijk hoe 't hen beviel, toen mr. Kolkman getuigde, dat hij de heeren gelaten „onderging", 't öclieeu wel krachtig, toen minister De Meester de goede raad van mr. Heemskerk om voortaan eenvoudig „zaken- minis terie" te zijn in den wind sloeg met de verzekering, dat hij aan zijn beginselen getrouw zou blijven, maar indruk maakte dat niet, want toen had nog pa3 de beer Tydeman namens alle oud-liberalen aan het mministerie zijn medewerking op gezegd voor zooveel betreft het voornaamste punt van zijn program: de Grondwetsherziening. Een mooie toekomst om met zoo'n beginsel- ruiterij voor den dag te komen Mr. Troelstra begon dan ook bang te worden voor het lot van het blanco artikel, want met een eveu- tueele verwerping daarvan trachtte hij nu al „de rechtsche d' mooraten" bang te maken. Hoe komt, zoo'n man daarbij 1 Laat hij zijn aandacht maar betalen bij de zoogenaamde „meerderheid" links. Rechts zal zonder hem den weg wel vinden. Er is al een baken op de kiesrecht zee in aantocht: het rapport der commissie uit den Bond van R.K. Kiesvervenigingen, dat een om vangrijk stuk werk schijnt te wezen. Die Bond heeft wel gelijk, dat ze 't gewoon in druk geeft; wie er belang in stélt kan het zich aan schaffen, terwijl er op die manier ook geen gezanik kan komen over de rondzending. Eu T is zóo wel de goedkoopste manier van publieeeren ook. Ieder kooper draagt er nu het zijne toe bij, terwijl anders de Bond voor de kosten zat. Ik ben verba zend nieuwsgierig naar den inhoud van dat rapport, waaraan de kies- vereenigingen heel wat te kluiven zullen hebben, want 't zal natuurlijk zaak wez.n, dat de afgevaardigden ter Bondsvergadering terdege weten waaraan zich te houden. We moe ten die kiesrechtzaak nu eens flink aanvatten en even vierkant als solide positie nemen Politicus. Algemeen Overzicht. Portugal daar kijkt tegen woordig iedereen 't eerst naar. Van oen zegsman, „die met de tegenwoordige politieke toestnden uitstekend vertrouwd is" verneemt het „Berliner Tageblatl" het vol gende De toestand is zeer, zeer ernstig en Franco staat tegenover een ge vaarlijken tegenstand. Hij steunt alleen op de grootkapitalisten, doch de partij van Villena zijn ver bitlerdsteu vijand Gastro, Al- voim en Maetodos neemt van dag tot dag toe. De conservatieven, waar toe Franco zelf oorspronkelijk be hoorde, voor hij het „bloc*metde liberalen vormde, de progressisten, dissidenten en republikeinen weten door behendig gebruik te maken van de pers, het verzet steeds ver der uit te breiden en ontevreden heid van Franco's bestuur, dat een eind moet maken aan het oude wanbestuur der conservatieven, ook te wekken bij hen die bij een radi cale hervorming der gehecle Por tugeesche politiek het grootste be lang hebbende boeren en arbei ders. Franco, de dictator, is de meest gehate man in Portugal en Villena die nu het hardst schreeuwt, maar vroeger de dictatuur aanbeval als eenig redmiddel uit den politieken chaos, weet de verbittering uitne mend aan te vuren. Behalve twee bladen, staan alle politieke bladen aan de zijde der oppositie Ebd door Villena bijeengeroepen conferentie van alle politici toont dat de oppositie zich consolideert. Den waren grond voor deze crisis zoekt de ^egsman vuu het „Tage- blatt" zeer diep. Hij acht Portugaal nog niet rijp voor het van Engeland nageboot. sle grondwettige stelsel. Het is te zeer in strijd met de ingewortelde en nog steeds behouden absolutis tische politiek. „Men heeft den modernen regee- ringsvorm aangenomen zonder voor af het volk voor te bereiden, dit nieuwe kleed te dragen en door uitbreiding van liet onderwijs, Por tugal rijp te maken voor het par lementarisme. Zoo zijn de verkie zingen een klucht, het parlemen tarisme een schim. Uit dit mis verstand ontwikkelt zich in schrik wekkende nabijheid het spook der revolutie". Er komen nu zoo langzamerhand verschillende bijzonderheden los over Marokko en de nederlaag van Moelay Iiafids troepen bij Melkala. Daaruit blijkt, dat men goed zal doen met vooralsnog aan de over winning van kaï 1 Anlioue niet al te veel waarde te hechten! Vast staat alvast reeds, dat niet de hoofdmacht van Moely Hatid's troepen slaags is geweest Dezp, staande onder h t bevel van Muelay Rachid bevond zich altijd nog te Sidi Aïssa. Generaal Drude seinde Zondag, dat het grootste deel met den be velhebber op weg was gegaan naar Marakesj en de weinige achterge bleven troepen gesteld zijn onder het bevel van Moelay Abbes. Het wordt nu ook aan twijfel onderhevig of de sterkte der ver slagen afdeeliug in bet bericht uit Rabat niet veel te hoog is opge geven. Daarin wordt gesproken van een mehalla van 1600 man, terwijl een bericht uit Mogador meldt, dat kaïd Antlous met 250 man de troepen van Moely Hafid overviel en ze na korten strijd op de vlucht joeg met achterlating van hun kamp, hun lastdieren en veel wa penen. Het lijkt in elk geval niet heel waarschijnlijk dat een troep van 250 man een afdeeling v«n 1600 man zoo maar op de vlucht jaagt, zelfs al wordt ze verrast! Waarschijnlijk is het getal dei- verslagenen wel wat overdreven, zoodat te sterker wordt de moge lijkheid dat de beteekenis der over winning heel wat lager aangeslagen moet worden dan de eerste berichten deden vermoeden. Zooals we ook trouwens gisteren al vertelden 1 De gezondheid van den D u i t- scheu Keizer wordt een onder werp van algemeena bespreking 1 Een officieus telegram aan de „Koln. Ztg." meldt: „In Berlijusche goed geïnformeer de kringen die voortdurend met Highcliffe in verbinding staan wor den de van verschillende zijden verspreide berichten over een keel en oorlyden van den Keizer met bevreemding vernomen. „Men verzekert mij", zegt de correspondent, „met de meeste be slistheid dat nog van het een nog van het ander sprake is." De geruchten worden intusschen weer gevoed door het bericht, dat de Sanitiitgrat Schmidt, de keelspe cialiteit die den Keizer reeds 2'/z jaar behandelt, dezer dagen naar Highcliffe zou vertrokken zijn. 'n Echt leuk bericht komt uit Engeland! Koning Eduard heeft te Londen, in 't Buekinghampaleis, een paar Sawzie-opperhoofden ontvangen, die komen klagen over landverdeeling of zoo iets. De nikkers waren in gekleede jas en hoogen hoed! De koning daarentegen pakte danig uit in praalhij had de uniform aan van veldmaarschalk van het leger en droeg vele rid derorden, hij was omringd door hovelingen en adjsdauten, ryk uitgedost, en Lord Elgin, den minister van koloniën, met ambte naren van zijn departement, allen in hofdracht. Zoo verscheen voor de Swazies de vorst van het mach tige Britsche Rijk Prins Malimge, broeder van de koningin-regentes der Swazie, riep, diep buigende, Bajete de Swa- zie-groet en begon een toespraak in het Swazie die tien minuten duurde. Wat van die toespraak aan de pers is meegedeeld, is niet veel. Uit naam van heel het volk der Swazies betuigde de prins hulde en hij zei, dat het gezantschap den koning een verzoekschrift wil aan- bieden. De koning antwoordde kort. Het verheugde hem de hulde van de Swazies in ontvangst te nemen hij had zijn vertegenwoor diger in Zuid-Afrika gelast, te luis teren naar hetgeen de Swazies te zeggen hebben, maar verwachtte ook dat de Swazies zich zouden gedragen naar de aanwijzingen van zijn ambtenaren. Het verzoekschrift moesten zij langs den gewonen weg, door tusschenkomst van den minis ter van koloniën, aanbieden. Ver der wenschte hij de heeren veel genoegen in Engeland. Daarmede konden zij gaan Wat hun grieven eigenlijk zijn weten we echter nog niet 1 't Hoort eigenlijk onder de rubriek der gemengde berichtjes, of liever... onder vertelseltjes, maar omdat verschillende buitenlandsche kran ten ermee komen, maken we dan ook maar melding van het zonder linge verhaal Dit verhaal meldt dan de volgende allercurieuze historieDe koning en de koningin van Spanje zouden niet met hun zoon naar Engeland zijn gereisd, maar met.... een vreemd kind! De Spaansche kroonprins zou vooruit zyn gezonden, daar men het te gewaagd achtte den koning en den troonsopvolger tegelijkertijd bloot te stellen aan de mogelijkheid van.... een spoorwegongeluk (een „voorbereid" ongeluk misschien?) Ten einde te verhoeden, dat na een mogelyk ongeluk de aanspraken van den werkelijken troonopvolger niet betwist zouden kunnen worden, is voor het vertrek uit Madrid vau de verwisseling een protocol opge maakt, dat door alle ministers mede-ouderteekend is. De terugkeer uit Engeland zal onder dezelfde voorzorgsmaatregelen plaats vinden, verzekert men.... Waarom liever geen pop, vra gen we Wat de menschen toch al niet uitdenken 1 Inde derde Doerna in Rusland is men altijd nog aan de „voorbe reidende maatregelen". De commissie voor het adres aan den C/.aar schijnt thans een redactie te hebben ge* onden die wellicht het stuk voor alle groepen van het centrum aannemelijk zal maken. Het gevaar van een breuk tus- scben de Octobristen en de gema tigden van rechts schijnt te zijn bezworen. Intusschen heeft de nieuwe voor zitter Chomjakof al zijn voornemen te kennen gegeven het voorzitter schap neer te leggen, daar hij zich niet berekend gevoelt voor zijn taak. Gaat hij heen dun zal de Octobrist Rodsjanko hem waarschijnlijk op volgen. Nieuwtjes in drie regels. De Koninginnen in Den Haag. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Moeder zyn gisteren te 12,7 met de Staatsspoor in de re sidentie aangekomen. Aan het per ron, voorai ook in de Rijnstraat waren, trots den zwaren, koudea regen, een groot aantal personen bijeengekomen, om de Vorstinnen hartelijk te begroeten. Geen auto* riteiten waren aan het station. Koninginnen reden in een geal hofry tuig rechtstreeks naar het P aan het Noordeinde. Het Vredespaleis. Men meldt uit 's Graveuhage Met den bouw van het Vredes paleis zal thans binnen niet al te langen tijd een aanvang kunnen worden gemaakt. Het eerste bestek, voor het groudwerk, is nl. gereed. Om de plek, waar het gebouw zal verrjjzen, komt een schutting, van ongeveer 600 M. lengte, terwijl ook het ijzeren hek aan den kant v den Uckeveningschen weg door e schutting zal worden vervang Het grondwerk moet 1 Maart a. voltooid zyn. Over eenige maanden zal ook het bestek voor den boven- bouw gereed kunnen zijn. Afschaffing nachtarbeid. Men schrijft aan de „N. R. Ct De bootwerkers te Delfzyl hebben besloten het nachtwerk af te schaffen. De weekboot uit Goole, die vroeper met een vasten ploeg werkers in 20 a 30 uur na aankomst kon worden gelost, heeft Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in lossing legen. Pogingen om des nachts met de lossing door te gaan, zijn afgestuit op het genomen besluit der boot werkers. Uit de Staats Courant Bij Kon. Besl. is benoemd tot directrice van het post en telegraaf kantoor te Breukelen mej. A. C. W. van Riel, thans commies-titulair. Benoemd tot notaris te Appinge- dam A, Stuiveling, candidaat te Hoogkarspeltot onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzer! te Groningen T. Z. L. Dijksterhuis aldaar. Bestemd tot hoofd vnu de ond. afd. van het Departemenl van Oorlog de luit. kol. P. C. J. Noor- duyn, toegevoegd aan den genie- inspecteur. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlij ke nummers 1.84 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) fO.üö Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant De heer Nathan, Israëliet en vrij met selaara-dignitaris, is benoemd tot bur gerneester van RomeUitdaging of niet' In Cristiania is een politiecorps v vrouwen.opgericht, belast met vrou wen- en kinderbescherming. De Berlijn is bij Russische revolu tionnairen eengeheime bommenfabrie en een geheel wapen-arsenaal ontdekt. .Raar het Duitsch van Kaar.. Bo Ei.opff.r 22. Men doorzocht zijne sakkenmen rukte |h«iu de das af, zelfs de laarzen werden rfgenomen, want er mochten zich tus- 'V'heu de zolen eens verborgen papieren, [hstructies van een nihilistisch centraal fomilé of andere geheime dingen be binden. M ;t verbazende vlugheid cn een ver lucht zwijgen deden de gendarmen hun berk. De aehrjjvi-r, die aan het tafeltje h'oces-ver baal opmaakte, noteerde elk Nor werp, dat hem de wachtmeester voor- bgd en oonde daarbij eone groote on- ^ïs-hilligh ;ul, d.e duidMyk genoeg ver gilde dat hem dat alles ze r gewoon jHs. Olfers begreep, dat hij op geen en- fe vraag Antw iord te wachten had, en "Mi zou hij zoo gaarne willen weten, ,*t men met hem voirha.il. en waarvan „Mi hem bes hu dig Ie. Doen hij had k *n goed tot machine'* of automaten spreken E ndeüjk w erp men ,0 een oude a so datenmantel omen verlie'en d> suhrijv r en digendar j het vertrek, tot op één na, die met In geweer over schouder du wacht bleef als'rf n- M«n Het hem niet eens een stoel, vla a "lf*n h ing was, dat hij in eene dolle R daarmede op den gendarme zoude "itvaliBn etJ j,y moeat op den versleten vloer gaan liggen, als hij moede weid. Hij hoorde aan gene zijde van het beschot af en toe de fluisterende stemmen der politiebeambten, die met elkander spra ken en de voorwerpen, die men hem ontnomen had, aan een nauwkeurig on derzoek onderwierpen. Het reizend pu bliek moest de zaal reeds lang verlaten hebben. Ja, nu verkondigde het schrille fluiten der locomotief, dat de trein weder vertrok. Natuurlijk, men wachtte niet op hem. Olfers zonk steunend tegen den wand en heet wanhopig op de nagels. Hij overwoog de mogelijkheid, dat men hem, op een bavel tot aanhouding van uit St. Petersburg, als den moordenaar van graaf Ludeskoy herkend had, hoewel hij zich met een valscheu pas had willen doen doorgaan voor een zekeren Nol off. Bovendien bestond de mogelijkheid, dat in de herberg te S wens jan ij de een of andere toevallige luisteraar degeheele alspraak tusschen beide jonge mannen gehoord had de wand van het dak kamertje was immers zoo dun als papier en dat deze verrader alles aan de po litie had aangebracht. Dan dacht hij er aan, wat men wel het eerst met hem zoude a invangen en hij verdiepte zich in de meest kwellende gissingen. Hij luisterde naar het minste gedruisch dat hij hoorde, maar niets was te vernemen, wat hem op de hoogte had kunnen brengen van zijn lot. De gendarme naast hem stond, als uit hout gesneden daar, geleund met de handen op het geweer, waar de lauge bajonet dreigend boven uit stak; in de andere kamer scharrelde hier en daar een beambte of verzette de stoelen onder de schrijftafel: van tijd too tijd klepperde het telegraaftoestel, maar uit niets kon men nierken dat men aan den gevangene dacht. Hoor! daar klonk buiten de elee- trische signaalklok: bimbang, bimbang, bimbang. Dal kondigde de aankomst van een trein aan. Toen bemerkte hij eenige bewegingen hoopte hij, dat men zicli zijner zou her inneren. Waarlijk daar werd de deur ge- op 'ml; de wachtmeester trad binnen, ge volgd door een gendarme, die Olfers zijne bovenkleederen toewiep. Deze waren ech ter in eén vreeselijken toestand; overal was de voering gescheurd en men scheen zelfs de naden losgestornd te hebben om te zien of daartusschen niets verdachts te vinden was. Olfers begreep niets van dat alles en keek den wachtmeester ver baasd aan, als wist hij niet, wat hij met dat vernielde gewaad zou beginnen. „Nu, vooruit, aankleeden!" snauwde men hem toe. „Denk je soms dat we hier tijd tot wachten hebben, totdat het jou belieft?" De onbeschofte toon van dien man liet Olfers raden, wat hem te wach ten stond. Hij trok zijn kleeren aan. Toen wachtte hij, dat men hem zijn schoeisel gaf, maar hij ontving slechts zijnen hoed of liever enkel vilt daarvan, want de voe ring en het leder ontbraken, ja de rand was er zelfs afgetrokken. „Eu de laarzen?" waagde hij te vra gen. „Wat laarzen Die zijn natuurlijk stuk gesneden en wij kunnen je geen andere verschaffen. Je zult barrevoets loopen, jij schoft, en wat komt er dat ook op aan „Waarheen?" riep Olfers, ontsteld en getroffen door zulk een onteerende be handeling. „Dat zal je wel zien. Maak nu maar voort, daar is reeds de trein. Inderdaad reed op hetzelfde oogenblik een trein voor het station. Olfers had echter geen rijd om uit 't raam te kijken, want zijn aandacht werd door een ander gedruisch, dan het sissen van de locomo tief gewekt; het was het gerinkel van een bos sleuteD in zijne nabijhiil. Hij keek om, en zag den wachtmeester, die nu in den zak van zijn uniformjas greep. In het volgend oogenblik stootte Olfers een korten gil uit. Mijn God, dat waren handboeien. Instinktmatig bief hij de armen omhoog om zich tegen het aan doen van die smadelijke boeien te ver zetten. Maar wat gaf li tm die beweging tegenover zes krachtige handen? Eerst kreeg hij een stoot tegen de borst, die hem deed terug tuimelen; toen rukte men hem de banden naar beneden en hield ze vast, tot de wachtmeester de coude ijzers -om zijn polsgewrichten ge sloten had. „VooruitI" Een stoot met den kolf van het geweer in zijn rug ondersteunde het barsch be vel, en Olfers stapte door de zaal naar buiten op bet. perron, barrevoets, in lom pen en ketenen, geëskorteerd door drie gendarmen als een voorwerp van schuwe nieuwsgierigheid voor het publiek. Men besteeg met hem een ledigen goederen wagen. Olfers a lenide reeds een weinig ruimer, toen bij zag, dat hij de eenige gevangene was; bij had reeds gevreesd ia deze geïmproviseerde rollende gevan geniscel een gezelschap van do ergste boeven en landloopers te zullen vinden Hij was zelfs in dit oogenblik nog, de hoog beschaafde man, wiens zenuwen voor elke ruwe aanraking gevoelig zijn. Spoedig hem. hij, dat hij weder den zelfden weg aflegde, dien hij des voormidd. geko men was. Toen begon de honger hem te plagen, maar zijne bewakers stoorden zich niet aan zijn verlangen. In Wilna stapt, man uit. Olfers was in koortsachtige span ning. Zou men verder gaan. naar Swens- jany om St.. Petersburg te bereiken of had hij reeds de plaats zijner vourloopige bestemming bereikt. Men bracht hem weder in een wachtlokaal, tot de gevan genwagen kivaui, die hem naar liet poli tiebureau moest brengen. Olfeis had dus tijd genoeg om de afwisselende indruk ken in zich op te nemen en daarover na te denken. Het was voor liem een uit gemaakte zaak, dat men hem als den moordenaar van graaf Ludeskoy gearre steerd had en hij had nu slechts nog één enkelen wensch, in dit oogenblik nog het schavot te mogen beklimmen om zyne misdaad te boeten, ten einde zoodoende te ontkomen aan een langdurig proces voor het gerecht te St. Petersburg. aan de ge tuigenissen der clubleden, en aan het wederzien van Strömholt en diens dochter EdiJa, ElliDoged ichte aan h tar greep hem plotseling zoo hevig am, dat hij heete tranen in zijne oogen voelde op- komeri. Arm meisje! Wat zou zij iyden, als zij voor het gerecht tegenover hem zou mo ten staan. Zy had zoo edel en liefdevol jegens hem gehandeld, dat alleen de gedachte daaraan hem iri het diepst van zijne ellende steunde en troostte. En nu z">u zij moeten vernemen, dat hy ge arresteerd was. Nu zou zij de onverdiende schande moeten dragen, zich in het pu bliek voor de rechtbank als zijn bruid te verklaren, te moeten bekennen, dat zij hem geholpen had in zyne vlucht. En toen nam hij een heldhaftig besluit. Niet langer mier rnocht hij aan zich zei ven en zijne vernedering denken. Het gold nu niet de schande van zijn hoofd af te wonden voor hem zou alles slechts straf en vergelding zyn maar haar, de reine jonkvrouw van de dreigende schande te bevrijden, dat had hij in zijne hand, al waren zyne handen nu ook in zware boeien geslagen. Da gedachte aan haar versterkte hem wonderbaar. Zoo even had hy nog over honger geklaagd, over de onvriendelijke behandeling van den kant zijner bewakers en zichzelven bij eiken stap als 't ware met medelijden beschouwt. En nu was het, alsof hem op eens den af te leggen weg in vollen klaarheid was aangewezen. Hij kwam tot het inzicht, dat hy tot op dit oogenblik enkel om eigen wolzyn was bezorgd geweest, dat hij slechts voor zyn eigen ik gevreesd had. Nu was hy ver loren, vernietigd, maar hy had toch nog jegens een ander een plicht te vervullen. En dat was het, wat hem staande hield en he n een trots inboezemde, die geheel verschillend was van dien, waarmede hij tot nu toe de vermeende voorrechten van den beschaafden en goed gezeten man had beschouwd. Het overige vau den dag en den gau- «ehen nacht moest hij iu eena nauwe cel bijna zinder lucht en licht doorbrengen, zonder voedsel, met geboeide handen, zonder eené andere ligplaats dan den voehtigen grond. Had men geen tyd om hem te verhooren of wilde men hem kwellen? Hy wist inderdaad nog niet, dat dit een welberekend systeem was om hem gedwee te maken. Eindelijk ging de deur van zyn kerker open en eon tot aan de tanden toe gewapend soldaat haalde hem er uit en dreef hem met ruwe vuist voor zich uit. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1