DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. p Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. STADSNIEUWS. Zaterdagavondpraatjes. HERDAC 30 NOVEMBER 1907. No. 6751, 328te Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit ajjjöe bladen, beneuens de t'ficiëele Kerklijst en S Geïllustreerd Zon- ?9sblad in 16 pagina's. Bloemendaal, Rióe jongste Bloemendaalsche rands- L (in ons blad van gisteren door (j 2eo bijzonderen verslaggever uitvoe- J? gereporteerd) verdient nog een 'fa woordje. "iet om die historie van Mr. Tide- A wien door onzen verslaggever ttl(ielijk genoeg de waarheid is ge- Dit roerige iongste raadslid '«kt zich overigens op allerlei wij- r' langzamerhand onmogelijk 1 I^Maar wel naar aanleiding van een .'bating des burgemeesters, die blijk !6't óf van zelfvoldane verwatenheid Van ongeloofelij ke naïveteit, we bedoelen het woordje dat bur- bieester Bas Backer zich geroepen 'Voelde te spreken tot den nieuwen ''toeeente-secretaris. Men kent de historie van de secre taris-benoeming in Bloemendaal! 2e is befaamd geworden in deze Êsn Katholiek werd geweigerd. Een '"eraal moest er in! En er is, ge jokt en gekonkeld van belangd om 'h slotte na allerlei vreemde ine den- 6tf toch den liberaal benoemd te 'ij gen. Bat alles weet men. Bit politiek gedoe van een roerige l'elitieke partij is overbekend. En nu komt de (liberale) burge meester zoowaar tot den aldïls benoem- ;0n(liberalen)secretari8 vertellen„Uw '"hbt heeft met de politiek niets te '"akenDenk daaraan!" 'tls fraai. Nadat de politiek als stok heeft ge iend om dezen heer er in te wippen 'h den Roomschen heer Bergman er fit te slaan, wordt ze nu in de para- Wuiobak gezet: ze is niet noodig in f®t huis... nadat ze eenmaal voorde beur behoorlijk dienst heeft gedaan! De politiek heeft met het ambt van ffceretaris niets te maken! zegt de burgemeester. Maar waarom mengdet ffij en uw vrienden dan de politiek zoo heftig erin, toen de secretaris be- hoemd moest worden? zóó vragen wij. Weet u, wat men ons hierop zal Antwoorden? 'tGewone praatje: „wij «ijken juist niet naar politiek, enkel baar bekwaamheid!" Jawelen niemand is bekwaam Jan..- juist de liberaal, niet? Nul n'aura d'esprit, que nous el nas uinü 'tOude liedje! Moet dat in de toch voor het groot ste gedeelte katholieke gemeente Bloe- hlendaal nu zoó blijven voortduren? Antit':ese. Fel is Mr. Troelstra gisteravond te Velde getrokken tegen de Antithese. Die verdeelt het volk, is een uit vindsel om den vooruitgang te smo ten, zeide hij. En een uitvindsel van de Christelijken natuurlijk, om hun eigen partij op 't kussen te plaatsen. Maar in dezelfde rede betoogde hij ookgeen Bisschopsstaf, geen Geloof, geen Kerk, zal het Socialisme tegen houden Eilieve daar komt dan de antithese zoo scherp mogelijk toch voor don dag! Mr. Troelstra stelt zelf socialisme tegenover Geloof en Kerk Natuurlijk toch: het Geloof is im mers de grootste slagboom voor liet Socialisme 1 Hoe Mr. Toelstra en de zijnen het pogen te ontkennen: het socialisme i* niet eerst en vooral en alleen een economische partij, maar de conse quentie van het materialis-tisch on geloof. En daartegen staat de Kerk en bet geloof in Christus palop hem die aan den Bisschopsstaf vasthoudt, heeft het socialisme geen invloed! Daarom wil Mr. Toelstra den Bis schopsstaf breken, de antithese op den achtergrond schuiven, ontkennen het principieel tegenover-elkander- Btaan van Geloof en Socialisme! Maar dat zal hem niet lukken: noch socialistische toekomstmuziek, noch materialistische geluksvoorspie- geling, noch handig ontevredenheid- wekken zal op een goed Katho liek iets vermogen! Algemeen Overzicht. Er is niet bizonder veel nieuws aan den politieken hemel, wat ons met het oog op de Sint Nicolaas- drukte in onze krant net goed uitkomt. In Marokko wordt er gevoch ten, bijna eiken dag, tusschen de Franschen en de Beni Snassen, de de oproerige stam in het oosten. Op zichzelf hebben die schermut selingen niet zoo heel veel te be- teekenen, maar alleen worden ze beduidend door de politieke be- teekeuis, die eraan gehecht wordt en die er ook werkelijk achter schuilt. We hebben dat van de week al voldoende betoogd en kunnen dus afwachten tot er wat meer van te berichten valt. Over Marrokko heeft prins van B ii 1 o w gisterenjin den Duit- schen Rijksdag ook nog even ge sproken. Hij hield het met de acte van Algeciias: die is voorDuitsch- land het hebben en houden en het richtsnoer van alles, zeide hij. In dezelfde rede sprak Bülow nog oVev 't welslagen van de Engelsche reis der keizers en over zijn voldoening dat een groot misverstand tusschen de twee hinden nu heel en al uit den weg is geruimd. Ook uit Rusland is een groote politieke rede te vermeldendie van Stolypin bij de z. g. regeerings- verklaring in de Doema, een soort van troonrede of unistrieel program ma dus. De regeering moet op denzelfden voet voortgaan als ze nu deed tot dusverre, en de land bouw moet de Doema het eerst op het programma zetten, betoogde Stoly- pin. Veel nieuws bracht die rede uit den aard der zaak niet en het telegram dat Reuter er over mede deelt, is dan ook vrij slapjes. We zullen de volgende week nog wel gelegenheid hebben, op een en ander terug te komen Nieuwtjes in drie regels. Een ongeluk aan de Blackfriars- brug in Londen, die men aan 'treparee- ren is, heeft een drietal arbeiders gedood. In Milaan staakt 't trampersoneel weer eens. En allerlei ongeregeldheden zijn er 't'gevolg van. Een bekend antipapist heeft de katholieke kerk in Ardara (Ierland) uit haatin brandgestoken! Wat'nfanatisme Alweer een bericht dat Raisoeli nu eerlang Mac Lean zal vrij laten, 'tls al afgesproken! Voor de hoeveelste maal? Het heet, dat de Sjah van Perzië plan nen heeft 't parlement ..aar huis te stu ren. De toestand moet hachelijk zijn! Bezoek van den Duitschen Keizer. Naar wij vernemen jzal de Komm gin in den avond vóór den dag waarop de Duitsche Keizer te Am sterdam komt, in het Paleis op den Dam haar intrek nemen, Behalve dat het eskadron huzaren tot de volle strerkte zal worden gebracht, zal voor het brengen der eerbewijzen een deel van het regi ment grenadiers, en jagers uit Den Haag Amsterdam komen. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan H. M. de Koningin, te Amster dam, zal plaats hebben op Vrijdag 13 December. Kamerverkiezing te Sneek. De propaganda commissie der Christelijk-Historische Partij van Friesland heeft besloten de candi- datuur van mr. S. de Vries Cz. in het kiesdistrict Sneek aan te bevelen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van 28 dezer is het besluit van den raad der ge meente Amsterdam, van 9 October 1907, waarbij dr. J. C. H. Meijere is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar aan de gemeentelijke Uni versiteit aldaar, bekrachtigd. Bij Kon. besluit van 28 dezer is met ingang van 16 December, aan mr. J. Oppenheim, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Bij Kon. besluit van 28 dezer is benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, tot bet geven van onderwijs in de verbandleer en in de operative chirurgie, dr. W. Noordenbos, thans assistent aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Gemengde Berichten. De D ra nk. Gisteravond om streeks 11 uur is te Assen in dd Hoofd vaart te water geraakt en verdronken G. Kors, voerman van Eext. Den laatsten tijd scheen bij al niet geheel normaal te zijn, waarmede misbruik van sterken •drank gepaard ging. Onder den invloed van sterken drank is hij in de vaart geraakt, meldt de Ass. C. Alweereen! Gisterenmorgen is ter civiele zitting van de arron- dissements-rechtbank te Breda op eigen verzoek, in staat van faillis sement verklaard de kassiersfirma v. d. Meer Zolner. Misdaad? Te Ooijen is ver dronken gevonden de visscher Ruys- broek. Het gerucht spreekt van misdaad. Verdronken. Gistermorgen is de heer A. V. T. V., 27 jaar oud,-met de fiets in volle vaart in de Berkel bij Zutfen gereden en verdronken. Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag is inge broken in de villa van de dames Van Hussen te Dreumel, die beiden reeds eenigen tijd afwezig zijn. Toen een vriendin, die den sleutel bewaart, gisterochtend binnenkwam, vond zij vele meubelen omvergeworpen en de kasten geopend. Of en wat er gestolen is, kan eerst uitgemaakt worden als de gezusters terugge keerd zullen zijn. Door het raampje van het privaat is men de villa binuegedroDgen. Van de daders tot heden geen spoor. Bloedvergiftiging. Drie weken geleden kreeg te Wagen in- gen een 37-jarig werkman bij bet verhuizen een wondje aan den lin kervoet. Eenige dagen later zwol het been op en thans is de man tengevolge van bloedvergiftiging overleden, nalatende een vrouw met 9 kinderen. Oneerlijke concurrentie. Men meldt uit Arnhem De Kamer van Koophandel alhier heeft een adres gericht aan den minister van Justitie, waarin onder opmerking, dat door het departe ment van den minister gegevens woi'den verzameld, inzake het vraag stuk der oneerlijke concurrentie, als de meening der Kamer wordt te kennen gegeven, dat die oneerlijke concurrentie, veelvuldig voorkomt, bij den verkoop van waren, welke op flesch of kruik verkocht wor den en daarin bestaat, dat de prijs per fiesch of kruik wordt geadverteerd, zonder daarbij te vermelden, of de fiesch of kruik kleiner van inhoud is dan algemeen gebruikelijk is. De Kamer meent, dat het publiek hierdoor wordt misleid en benadeeld, terwij! ook de solide handel er dupe van wordt. Zij meent verder, dat dit misbruik gemakkelijk zou kunnen worden onderdrukt, indien voorgeschreven wordt, dat alleen flesschen of krui ken met aangegeven inhoudsmaat mogen worden gebruikt, met straf baarstelling van 't gebruik van flesschen, waarop de inhoudsmaat valschelijk is aangebracht. Practi- sche bezwaren zijn aan een dergelijk voorschrift niet verbonden, althans niet van dien aard, dat zij onover- komenlijk zijn de inhoudsmaat is gemakkelijk aan te brengen en vrees voor bezwaren uit het buitenland behoeft niet te bestaan. Personalia. Den 3den Januari hoopt de heer B. Vos, den dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar in dienst trad op de boekdrukkerij der firma Joh. Enschedé en Zonen (afd. plaatdrukkerij). „J. J. Cremer". Voor de too- neelvoorstelling, te geven a. s. Zon dag in het Brongebouw door de Let terlievende Vereeniging „J. J. Cremer" voor de abonné's van het Brongebouw, loopt het al zoo druk, dat er bijna geen plaatsen meer te krijgen zijn. Opgevoerd zal worden „In Politiek". Mr. P. J. Troelstra over den politieken ioestand. In een vergadering, belegd door de Haarlemscbe afdeeliug der S. D. A. P. sprak gisterenavond in de Kroonzaal de heer mr. P. J. Troel stra over den politiekentoe- stand. Volgens mr. Troelstra geeft deze in den laatsten tijd geen opgewekt beeld te aanschouwen. Het is een slappe boel. Geen enkele partij kan zelfstandig haar eigen program en beginsel doorvoeren. Hierdoor zijn we gekomen in 't tijdperk der coalities. Deze wisselen elkaar aan de regeeringstafel steeds af. Spr. voorspelde dan ook, dat in 1909 de Christelijken weer aan 't bewind zullen komen. Dit komt doordat de bewindslieden steeds hun eigen vrienden moeten teleurstellen, door dat zij een ééndagspolitiek volgen. Als voorbeeld nam spr. dr. Kuijper, die tegen zyn eigen stelsel en be ginsel in heeft geregeerd. In plaats van de akorganisaties, die uitingen van het volle leven van onzen tijd, te steunen, bestreed hij ze. Getuige de spoorwegstaking. Op onderwijs gebied maakte hij de Vrije school minder vrij en gaf den Staat zeg- gingsschap over die school. Dr. Knijper, die 't radicalisme en soci alisme steeds bestreed, maakte een ziekte- en pensioenwet, die aan Staatssocialisme leed. In die tijden was er volgens spr. van een Christelijk beginsel geen sprake, doch ook nu niet van een vrijzinnig. Dit heeft uitgediend en bestaat alleen nog maar in de his torie. Het liberalisme kan hoogsten» nog trachten te behouden, wat het heeft. Maar thans ontwaakt de partij van 't proletariaat: geen Bisschops staf zal die ontwikkeling kunnen tegenhouden, meent Spr. De bourgeoisie, christelijke en vrijzinnige, heeft uitgediend en wil nog alleen maar zoo graag dienen als za(a)kwaarnemers der arbeiders. Spr. trok daarna met groote bit terheid te velde tegen de „antithese." De soc. democraten erkennen alleen de antihese van kapitaal en arbeid. Daarom moet de antithese niet de inzet worden van een verkiezings strijd, doch alleen een bepaald strijdpunt. Spr. critiseerde en geeselde ,op felle wijze Goeman Borgesius met zijn blanco artikel, „de schoonste uitvinding der eeuw," de Vrijzin nig democraten voor hun samen gaan met de liberalen. Bij de laat ste verkiezingen hebben zij niet veel profyt gehad der vrijz. con centratie en „Land en Volk" zei het reeds, dat aan dit samengaan bedenkelijke consekwenties zijn ver bonden. Thans neutraliseeren de partijen elkaar en zoo komt er niets tot stand. Maar het zal zoo niet blijven de oude partijen hebben zegt spr. hun scheppingskracht ver loren doch de S. D. zal d e partij worden, die haar eigen program zal afwerkenMet een idealistische verheerlijking van zijn partij sloot de soc. dem. leider zijn rede. Gemeentezaken. Marktwezen. De Commissie voor de strafver ordeningen heeft een ontwerp verordening op de Markten inge bracht, die een groote vereenvou diging brengt van de bestaande, doch verouderde regeling. De ledermarkt op 't Plein, de zaadmarkt op 't Spaarne, de var- kensmarkt op 't Kennemerplein zijn vervallen en dus niet opgeno men. De turfmarkt bestaat ook niet meer en de kaasmarkt gaat schrik kelijk achteruit. De overige markten worden iu de ontwerp verordening opnieuw en naar de eischen der tijds geregeld. Z e zyn nu, met inbegrip van de kermis, tien iu getal. Ontslag. De heer C. M. Rasch heeft nu, onder dato van 21 dezer, zijn ontslag 30 Novsmiüsh 3 maanden voor Haarlem ABONNEMENTSPRIJS: f 1.35 v°0r de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 *Oor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1 Afzonderlijke nummers 1.84 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. XVIII. Wat 'n herrie. Gesprek ken in de Eleetrische Spoor. Waarom alles in Amsterdam beter is dan in Haarlem. Op haar nummer gezet. Een Haarlenisch gebrek. Symboliek en mijn oplossing daarvan. Een telefoonpraat je en hoe mijn vrouw mij ge lijk gaf. „Goeie hemel, wat 'n herrie zegt m'n vrouw als ze in deze dagen op straat komt. En ik zeg het haar na! 'tls weer de echte Sint Nicolaasdrukte, die onze winkelstraten vooral des middags en des avonds zoo gezellig maakt. En onze win keliers, die hun beste beentje voorzetten en hun voorraad hebben ingeslagen en die nu maar wachten op de Sint Nicolaas- koopers, verdienen het wèl dat ze de klan dizie krijgen en dat er gekocht wordt I Zoo'n gelegenheid als St. Nieolaas is, moet veel goedmaken voor tal van mijn mede winkeliers,ikzelf kan er niet over mee praten want ik heb nog nooit gehoord dat iemand voor surprise een mud bruine booncn of een kop spliterwten kreeg! Maar dAt weet ikop Sint Nieolaas wacht zoowel de boekhandelaar als de galante rie-koopman, zoowel de meubelfabrikant als de kleeren-winkels.... ja, bijna alle maal wachten ze erop. En lot hun stich ting vertel ik nu eens een historie, die ik deze week in de Eleetrische van Am sterdam komende, meemaakte, 't Was de sneltram niet.... die zit altijd vol kan- toorheeren en andere deftigheden», maar 't was maar zoo'n gewone boenieltram, waarin je altijd tot je ergernis drie of vier spoortreinen je ziet achteropkomen en voorbijvliegen. Nu, op het Spui zat ik al kalm in den tramwagen te wachten tot 't uur van vertrek, en ik telde: een, twee, vier, acht, tien, twaalf dames 't hield niet op. 'tVVerd een dames-tram, om zoo te zeggen! Nu, dan kan je dus met reden verwachten dat je, als je je ooren open zet, wat nieuws zult hooien, want aan kwebbelen geen gebrek En zoo hoorde ik „Gut mevrouw, u ook even naar Am sterdam geweest?" „Ja mevrouw, ik moest noodzakelijk voor m'n getrouwde dochter wat koopen, en u weet, in Haarlem zijn ze zoo slecht voorzien „Er is toch maar één Amsterdam, hè mevrouw Een ander gesprek: „Zoo Louise, met mama boodschappen wezen doen?" „Jawel mevrouw, inkoopen voor de St. Nieolaas! Hoe vindt u deze blouse? Jeannette heeft er precies zoo een gekocht en ma heeft voor papa en voor ons allen óók prachtige cadeautjes gekocht, maar ik mag niet weten wat, ziet lil Vindt u dat nu wel aardig? „O, mevrouw, 't is toch zoo'n nieuws gierig kind, die Louiseu weet, ik koop altijd in Amsterdam en wilt u gelooven, dat ze net eender is, en altijd mee wil en zelfs ook haar kleinste nécessaires uit Amsterdam wil halen? Fi done, liefje, je moet bij ons in Haarlem toch óók eens gaan winkelen „Maai- waarom doet u het zelf dan nooit, maatje? Een ander gesprek: „Nee juffrouw van Bove, dat krijg je me niet uit me hoofd gepraat, rnensch: je koopt nergens zoo goedkoop als in Amsterdam. Ik heb er schortenbont gekocht voor dertig cent per elbij ons iu Haarlem hebben ze het niet eens I „Maar lieve juffrouw vau Benede hoe kan je 't zeggen I Kijk de advertenties in de krant maar eens na, en hoor dan „Ach wat, dis ze 't hebben, dan is 't toch zoo goed niet. Nee juffr uw, leer dat van mijo: alléén in een groote stad hebbent ze goed en goedkoop goed!" Lie laatst'i juffrouw zat vlak naast mij. En je begrijpt dat mijn winkeliershart popelde toen ik dal vrouwmensch ho r- de opsnijden En ik zeg„juffrouw, wat (Let je man?" „Me man?4 zeit ze, opeen toon of ze zeggen wou, waar bemoei je je mee: ,'me man is broodbakker-knecht waarom vraagt u dat?" "Wel z-g ik dan moet je eens tegen je man zeggen, dat je het zoo g ed zou vinden als alle Haarlemmers eens hun bakkerswarea uit Bloercendaal of Half weg of Amsterdam lie t n kon en „Gut, meneer, waar denkt u aan? Dan stond me man toch direct op straat!" „Juist mensch zeg ik dat snap je heel goed! Maar je doet toch op de zelfde manier, als je zelf al je winkelwaren en jekleeren in Ao.st rdam gaat koopen?" En ik heb 't mensch een» uitgelegd tegen die hooge en deftige dames met allerlei bonten om hun hals die o-k over Amsterdam zaten op te snijeu, kon ik dat zoo niet doen hoe verkeerd het 't van velen vind om altijd maar ergens anders te zoeken wat je hier net zoo goed vinden kunt En ik zei óok, dat onze Haarlem- sche winkelers toch w arachtig alles doen orn hun stadgenooten te believen ea het hun gemakkelijk te maken. Nu, ze kon daar heel we nig op zeggen, en ik praatte gelyk een beetje harder dan gewoonlijk, omdat ik die deftige dames in de tram ook eens wou laten hooren, dat ze met hun inkoopen in Amsterdam dubbel na deel doen aan de stad waarin ze wonen en aan onze burgerij 'n haar geheel I Dat afkeuren van alles wat we hier hebben, en 't mooi vinden van alles wat ergens anders gezocht wordt, zit er bij ons Haarlemmers, maar al to diep in! Dat dacht ik een poosje geleden nog, toen ik me de weelde eens veroorloofde, in onzen Schouwburg 'n operavoorstelling bij te wo.en, een die eens niet werd „uitgesteld wegens ziek e van een der al tisten", zooals iu den laatsten tijd regel schijnt te zijn In principe ben ik alles- delialve vóór de komediewij, Roomschen' wérden er maar al te vaak geërgerd en als het tooneel een leerschool moet wor den genoemd, dan is dat maar te dikwijls een leerschool van het kwaadEen mooie operavoorstelling evenwel, al worden daarin ook soms wel eens rare dingen verkocht, daar ga je eerst en vooral naar toe om het muzikale gedeelte. En al ben ik nu, zooals mijn oudste jongen die een jaar lang pianoles heeft, al heel ondeugend zegt, niet zoo héél muzikaal, ik voel me toch door mooie, frissche muziek prettig gestemd en ik voel er wat inOm dan terug te komen op mijn Apropos: de schouwburg was dien avond bedroevend leeg, en ik dacht zoo bij mijn eigen: hoeveel Haarlemmers zullen er nu van avond niet in Amster dam in café's of comedie zittenen dan in zaaltjes vaak, die bij onzen Schouw burg niet halen kunnen! Want je kunt zeggen wat je wilt: het schouwburg/aaltje in de Jansstraat ziet er gezellig uit! De heele toon van de kleuren is zoo stem mig, zoo kalm en als je eenmaal gewend bent aan die rare beestentiguren die er in geschilderd zijn, dan zie ze dit niet meer, en blijft uw algemeene indruk ken: 'teen prettig zitje hier! Over die beesten-decoratie op de voor uitspringende vakken van loges en balcous heb ik zitten prakkizeeren van belang' je weet dat tegenwoordig alles symboliek is, en zoo dacht ik al heel gauw, wat toch de symboliek in die schildering zou we len! "Bensden, op de paneezen van de loges, zie je allemaal pauwen hun staart opzetten, nette, gestyleerde pauwen na tuurlijk. Een verdieping hooger hangen trossen gouden regen, netjes gerangschikt. Nog hooger heb je zwanen, met lieele lange nekken, sommige balanceerend op 't puntje van den snavel, andere hèel kwaadaardig elkaar aankijkend Begrijpt u de symboliek ervan Ik waag de gis sing dat met. de pauwen bedoeld zijn de deftige dames en dametjes uit de eerste rijen, die in den schouwburg komen om hun mooie japonnetjes en blouses en wat ze al niet meer voor zijden en gekleurde opschikkerijen aan hebben, te laten kij ken en bewonderen. De gouden regen kan natuurlijk niets anders wezen dan de regen van goud die de lieeren van Gasteren en Chabot hopen in hun zakken te krijgen met de exploitatie van den schouwburg. En de zwanen? Ik opper de gissing, dat het geen zwanen maar eigen lijk ganzen zijn, moderne ganzen natuur lijk, met een bek die 'n beetje te lang is uitgevallen. En dan begrijp je natuur lijk direct, dat met die ganzen bedoeld zijn de bezoekers van de schouwburg, die zouden meenen dat alles wat er wordt opgevoerd, maar goede en geoorloofde kost is En omdat, je die onoordeelkun- digen vooral op de bovenste rangen vindt, daarom zijn de ganzen ook boven geschil - derdIsdit geen gissing, die aannemelijk is? Ik houd me aanbevolen voor beterl Weet iemand soms wat anders Ik dacht dat meneer van Gasteren het precies we ten zou, en daarom heb ik hem van. de week opgebeld per telefoon, maar niet te spreken kunnen krijgen. Jongens ja, die telefoon is tegenwoor dig óók wat raars. Ik zeg niets van de juffrouwen, die zijn zoo beleefd als 'n nette juffrouw maar wezen mag maar als ik er iets van zeggen mag, dan is het dit, dat er méér getelefoneerd wordt, dun od- ze juffrouwen, wier levenstaak het ii allerlei stervelingen tot elkaar te brengen, zoo gauw dat kunnen. Dat wyst dus op te weinig personeel, dunkt me! En de toestellen der telefoon zijn óók al alles behalve van de beste neen, dan moe je 'n Amsterdam komen, en eens zie hoe daar „Zoo vader, daar heb ik je zei m(j vrouw, toen ik haar net als ik altijd doe dit Zaterdagavondpraatje voorlas, voo 't ik aan de krant toezond zie je nu we dat je zélf doet wat je in anderen afkeurt j breekt Haarlem af, en kamt Amsterda opOogenschijnlyk leek het, dat in' vrouw gelijk had! Maar alleen opper vlakkig want ik bewees haar heel gau hoe de Bell. Telefoon-maatschappij, di behalve hier in Haarlem op zoovee' plaa sen in het land telefoonnetten heeft e onze gosde Haarlemscbe guldens i.' dubbel en dwars vraagt, allesbehalve m een Haarleruschen winkelier kon geljj gesteld worden Integendeeldie maa schappij haalt uit Haarlem, in plaats va er iets in te brengen! En voor het ge dat we betalen in haar zak en dat lang niet weinig! dient d.e maa schappij ons goed te bedienen, met goe dienstregeling en goede toestellen,minste even goed als die op verschillende ande plaatsen van ons land! „Je hebt gelijk, man, volkomon gelijk zei myn vrouw na dat betoog. En dat deed me goed, want dat gebe niet veel dat myn vrouw me gelijk gee 't Was me evenveel waard als een ra Sint. Nicolaas-cadeautjeon dat wat zeggen, hè Ofschoon ik hoop, nu daarom dat cadeautje toch niet w zal blijven, hoor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1