Voor Huis en Keuken. 142 Iets ouer Linnenkast en Uitzet. Het komt hoe langer hoe meer voor, dat het ver loofde meisje zich geen uitzet-zorgen behoeft te maken. Is de datum van den trouwdag vastgesteld, dan stapt de a.s. huisvrouw met haar moeder naar een manufacturenmagazijn, kiest en bestelt daar, wat zij voor zich zelve en haar jong huishouden denkt noodig te hebben en na eenigen tijd krijgt ze alles kant en klaar thuis bezorgd, dikwijls zelfs gemerkt en al. Heel gemakkelijk niet waar, en vooral te billij ken, wanneer het meisje in kwestie tot aan haar huwelijk een of andere betrekking waarneemt, die haar weinig vrijen tijd laat! Maar, hoe ouderwetsch mijn lieve lezeressen mij ook vinden mogen, ik zou ieder meisje, dat daartoe eenigszins in de gelegenheid is, aanraden, haar uit zet zelve te naaien. Niet alleen, omdat het een prachtoefening is, maar vooral omdat men zich op deze wijze voor de helft goedkooper de linnenkast vullen kan! Men bestelt stof voor het ondergoed aan één stuk en als men zuinig weet te knippen, wordt daardoor heel wat geld uitgespaard. Ook zal men dan, dunkt me, in het huwelijk er minder toe komen, naaiwerk „uit de hand te geven", als men een zekere routine in het vervaardigen van kleedingstukken heeft ge kregen, wat zeer zeker heel wat kosten bespaart en er veel toe zal bijdragen den naam van een zuinige huisvrouw te verwerven. Wat zou de vrouw van het eind der achttiende of het begin der negentiende eeuw verbaasd opgezien hebben, als men haar voorspeld had, dat haar vrou welijke nakomelingen het zich niet tot plicht zouden rekenen, een eigen genaaid, ik zeg nog niet eens een eigen gesponnen, uitzet mee ten huwelijk te brengen I Wat zou haar hart van droefheid zijn vervuld, over de ontaarding van dit, haar nageslacht, en wat zou zij met weemoedigen blik haar heilige linnen kast beschouwd hebben, die ieder jaar rijker wordt aan arbeid van hare handenO, tijd! o, zeden1 Neen, jonge meisjes; volgt mijn raad en koopt U niet een uitzet kant en klaar in een fabriek, maar maakt uw uitzet, stuk voor stukMoeder en zusters of a.s. schoonzusters helpen u zoo graag een handje I En wilt ge soms van mij een lijstje hebben wat er noodig is in een burger-uitzet, schrijf me dan, met een postzegel erin voor antwoord, dan zal ik u dat melden. In een Zondagsblad voor iedereen gaat dat zoo gemakkelijk niet, weet je! Cet smakelijk. Iets ouer zalm. Zalm.... de delicatesse voor fijn proevers Zalm is een zeer vette visch en daarom minder gemakkelijk te verteren dan andere vischsoorten, b.v. baars, tong, bot, enz. Het eten van zalm is in den loop der tijden hoe langer hoe zeldzamer geworden, omdat de prijs velen beurzen te machtig is; in groote gezinnen, die van een matig inkomen moeten leven, komt ze dan ook zelden of nooit op tafel. Wat zouden onze voorouders daarvan opkijken! De Hollandsche rivieren waren vroeger op som mige tijden van het jaar zoo rijk aan zalm, dat de markt van Dordrecht dikwijls overvoerd was van die visch. En er gaat een verhaal rond van dienst meisjes, die zich te Dordrecht verhuurden en aan haar mevrouwen de voorwaarde stelden, dat ze niet meer dan tweemaal per week zalm behoefden te eten Wat kunnen de tijden toch veranderen, nietwaar? Ziehier een beproefd recept voor de bereiding van zalm. Wasch de moot flink af en zet ze op met kokend water en zout. Bij het koken van zalm neemt men water en zout minder ruim dan bij het koken van andere visch. Een moot van 500 gr. heeft ongeveer 5 minuten noodig om gaar te worden; is de moot dikker, dan natuurlijk langer. Men kan over 't algemeen zeggen, dat de zalm gaar is, als het vleesch van de dikke middelgraat begint los te laten. Voor het behoud van de mooie rose kleur van zalm verdient het aanbeveling haar in de open lucht uit het vischwater te scheppen. Als men een zalm in zijn geheel kookt, hangt de kooktijd natuurlijk af van de afmeting van den visch. Nuttige tue.iken. Zuinigheid met zeep. Kleine stukjes zeep moeten nooit in het wasch water achtergelaten, of door goot steen of fonteintje weggespoeld worden. Als ze te dun of te klein zijn geworden voor het gebruik, neemt men ze uit het zeepbakje en ver zamelt ze. Hebt ge op deze wijs een flinke hoeveel heid restjes verkregen, dan kunt ge er een soort zeepgelei van maken, die zeer veel waard is bij het wasschen van flanellen en allerlei gekleurde goederen. Kleine stukjes toilet-zeep scheide men van restjes huishoudzeep. De eerste worden met een scheutje melk opgesmolten, in een klein rond of ovaal potje gedaan en als de massa koud is geworden als een puddinkje gestort. Een geneesmiddel uoor handwonden. Een wonder baarlijk geneesmiddel voor handwonden, zegt men, is ontdekt geworden door Dr. Thierry, van de Hospiel de la Charité te Parijs. Terwijl hij met't ontsmettings middel bitterzuur werkte, viel er tweemaal brandende stof op zijne handen, en, verwonderd zijnde over de afwezigheid van pijn of letsel, vond Dr. Thierry daarin aanleiding om te onderzoeken of het bitter zuur daarvan de oorzaak was. Hij heeft er nu eene tweejarige ondervinding van en zegt dat eene ver zadigde oplossing van bitterzuui op eene brandwonde of huidzeer niet alleen dadelijk alle pijn wegneemt, maar' het zweren voorkomt en in weinige dagen vol komen genezing aanbrengt. De oplossing is volmaakt duurzaam, goedkoop en reukeloos; maar ze ver oorzaakt eene tijdelijke gele verkleuring der huid. Hèt stukmangelen uan [knoopen. Het is zoo ver velend dat we, als we ons mangelgoed terugkrijgen, zoo dikwijls de parelmoeren knoopjes stuk- en de linnenknoopjes dubbelgemangeld aantreffen. Dit kan evenwel met een weinig zorg vermeden worden Leg, voor ge het kleedingstuk gaat mangelen, het gedeelte, waar de knoopjes voorkomen, in het mid den en zorg dat ze in de plooien van het stuk ko men te liggen. Als men het stuk nu voorzichtig mangelt, zullen onze knoopjes geen letsel bekomen. Vertel dat maar eens aan uw mangelvrouw! Marie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 26