Voor onze jeugd. 143 Oplossingen uit het uorig nummer. 1. Pek - lek - nek - gek. 2. Bliksemstraal. 3. 9 Is dat niet precies tien 4. Jekaterinenburg. 5. Southampton. 6. Zeist - prins. 7. Nijlpaard. Nieuwe opgauen. Wie ziet er wat bijzonders aan het vierkant, dat hieronder staat afgebeeld: Niet te gauw tevreden zijn, als je iets bijzonders gevonden hebt, hoor! 2. Wie kan een vierhoek door éen streep in drie driehoeken verdeelen? 't Komt er niet op aan, wat voor soort vierhoek het is. Wie heeft den ring? Dit spelletje kan gespeeld worden, als er een ge zelschap van niet meer dan negen personen bijeen is. Met behulp van de wenken, die we hieronder Zullen geven, moet men nu niet alleen de persoon aanwijzen, die den ring heeft, maar ook de hand, cjen vinger en zelfs het lid van den vinger, waaraan hij den ring gestoken heeft. Daartoe plaatst gij die personen om een tafel en geeft overluid ieder van hen een nummer, naar gelang van de plaats, die hij inneemt. Daarna komt gij met de anderen Overeen, den duim eerste vinger, den wijsvinger tweeden vinger enz., verder het lid boven aan den vinger het eerste te noemen en zoo verder naar onderen toe, en eindelijk de rechterhand éen, de lin kerhand twee. Wanneer dit eenmaal goed afgesproken is, laat 'e een der aanwezigen, wie maar wil, den ring aan en vingerlid steken in tegenwoordigheid der anderen, baar zonder dat gij er zelf bij zijt. Daarna komt ij binnen en begint te vragen. Laten we nu even veronderstellen, dat degene die 76 760 763 den ring heeft, de vierde persoon is en dat hij den ring aan de rechterhand, derden vinger, tweede lid heeft gestoken. Wanneer gij nu het getal 4132, waar van de cijfers achtereenvolgens'het nummer van den persoon, die den ring heeft, de* hand, den vinger en het lid aanwijzen, op de een of andere wijze tot uitkomst kunt verkrijgen, is het vraagstuk opgelost. Daartoe moet ge aan een der personen uit het gezelschap de volgende vragen doen: 1. Tel, van mij af, de hoeveelste persoon den ring heeft; verdubbel dit getal. Dit is in het door ons gekozen voorbeeld: 8 2. Tel daarbij 5 op, geeft 13 3. Vermenigvuldig de som met 5 65 4. Tel bij het product 10 op 75 5. Tel er het nummer bij op, dat de hand aangeeft 6. Vermenigvuldig de som met 10 7. Voeg bij het product het getal, dat den vinger aanwijst 8. Vermenigvuldig de uitkomst met 10 7630 9. Tel daarbij op het getal, dat het lid van den vinger vertegenwoordigt 7632 10. Tel daarbij op 35 7667. Gij hebt nu slechts de uitkomst 7667 te vragen* en in elk geval daarvan 3535 af te trekken; het overblijvende getal zal dan de verlangde cijfers aan geven. In ons voorbeeld is dus 76673535=4132 en dit getal beduidt, dat de 4e persoon den ring aan de rechterhand, aan den middenvinger en aan het 2e lid daarvan gestoken heeft. Men zal zonder moeite andere manieren kunnen vinden, om tot dit doel te geraken. Zoo kan men bijvoorbeeld tot uitkomst krijgen 5243 en dan bewijst dit, dat het de vijfde persoon is, dat deze den ring aan de linkerhand, vierden vinger, derde lid heeft. Probeer het nog maar eens met andere getallen 3. Mijn geheel bestaat uit 9 letters en smaakt heel goed. Op een 1, 2, 3 vervoert men vrachten. Op een 4, 5, 6 kan men dikwijls geld of koop waren krijgen. Een 1, 3, 2, 4 is een dier dat allesbehalve snel vooruitkomt. Langs een 1, 7, 8, 9 liggen de schepen. Wie ben ik? 4. Ge vindt mij in 't kasteel, Maar niet in wal of grachten, Ik ben in stad en spel en dans Doch niet in woorden of gedachten. Wie ben ik? 5. Wie kan uit onderstaande letters de namen van twee koninkrijken vinden: eiapnamssj 7. Op den regel, die hieronder staat, moet op elke stip een letter worden ingevuld, zoodat de naam van een Europeesche vorstin ontstaat: ..c..r.a,u.u.t. Wie is het? Alles, wat voor de rubriek „Voor Onze Jeugd" bestemd is, moe. gezonden worden: Aan den heer Raadselredacteur van het Geïllustreerd Zondagsblad, Kinderhuisvest 3133, Haarlem. Vooral goed op straat en huisnummer te letten 11 24 17 10 3 4 12 25 18 6 7 5 13 21 19 20 8 1 14 22 23 16 9 2 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 27