Voor Huis en Keuken. 158 Huishoudelijk werk en gezondheid! Er zijn tal van dames ik hoop niet él te veel onder m ij n lezeressen die voor 't echte huis houdelijke werk een grooten en laat ik het direct zeggen, een ongemotiveerden afkeer aan den dag leggen. Ze beschouwen het huishoudelijk werk als sloof- werlr, goed voor de dienstbode. Zij zijn er boven verheven en doen liever aan een handwerkje of aan sport tegenwoordig! En geloof me, lieve lezeressen: zoowel de gezond heid als het humeur van die dames die zoo den ken, zou er hard op vooruitgaan, wanneer ze maar eiken dag de handen eens uit de mouwen staken, en meewerkten met de dienstboden in het huis houden Natuurlijk kan men ook op dit gebied overdrij ven, maar als algemèenen regel kan men aannemen, dat huishoudelijk werk uitstekend op lichaam en geest werkt, omdat het beweging en arbeid aan biedt. Verder geeft huishoudelijk werk veel gelegen heid om van de frisscne lucht te genieten, omdat deze arbeid veelal bij hoog opgeschoven ramen, op een plaatsje of in den tuin moet uitgevoerd worden. De vrouw, die nooit eenig huishoudelijk werk verricht, moet terwille van haar gezondheid, een of andere sport buitenshuis beoefenen. Maar hoe dik wijls wordt niet de dagelijksche wandeling of het fietstochtje veronachtzaamd door slecht weer en de tijd, voor deze noodzakelijke lichaamsoefening be stemd, in ledigheid doorgebracht? Onderwijl heeft de huishoudelijke vrouw gebukt, trappengeloopen, stof-afgenomen, enz. enz., in 't kort: flink beweging genomen op allerlei manieren, wat een van de eerste voorwaarden is tot het in standhouden van een goede gezondheid! Meestal is er ook meer gemak en gezelligheid in een huis, waar door de vrouw des huizes of door de dochters aan het huishoudelijk werk wordt deelge nomen I „Als ge een ding goed wilt gedaan hebben, doe het dan zelf" is ook hier weder van toepassing. Over 't algemeen heeft de dienstbode te weinig tijd om zich met allerlei kleinigheden, die 't leven veraangenafnen, bezig te houden en kan onmogelijk evenveel hart hebben voor het huis en den inhoud daarvan als de huisvrouw zelve, die itder meubel, als 't ware kent enliefheeft. De meeste jonge vrouwen kunnen zich in het be gin van haar huwelijk niet te ruim bewegen en hebben toch tijd genoeg, om met de handen over elkaar te zitten. Hoeveel meer zouden ze met haar huishoudgeld kunnen doen, als zij zelf eens flink wilden aanpak ken en de dienstbode, naaister of wasclivrouw een deel van het werk uit de handen nemen Bovendien zou haar gestel aan gezondheid, haar humeur aan opgewektheid winnen, haar huizen zouden er netter en gezelliger gaan uitzien en ten slottezij zouden haar echtgenooten meer geluk kig maken. Iets ouer 't uaten-wasschen. Hè, wat 'n flauw onderwerp, zegt al dadelijk een van mijn lezeressen! Denkt u, dat ik geen vaten kan wasschen Natuurlijk denk ik dat niet, maar wél denk ik en wèèt ik, dat in tal van huishoudens toch nog bij 't vaten-wasschen zelfs eenige nuttige wenken goed kunnen worden.gebruikt! Daar is b.v. die vrij algemeen bestaande gewoonte om alles glazen incluis om te wasschen met zeepwater. Dat zou best kunnen, wanneer dan de glazen maar dadelijk in goed warm zuiver water werden nagespoeld. Dit is evenwel in de ge wone huishouding te omslachtig, vandaar dat de dienstbode meestal volstaat met het wasschen in zeepwater. En het nadeel daarvan is, dat, wanneer men wijn of bier in een met zeepwater behandeld glas schenkt, de drank ontegenzeggelijk een onaangenamen smaak verkrijgt. Zelfs dagen daarna blijft de zeepsmaak aan het glas. Als men dus het systeem niet huldigt: eerst afwasschen in zeepwater, dan naspoelen in schoon warm water, verdient het aanbeveling de glazen alléén in warm schoon water te wasschen en dadelijk om te vegen met een schoonen drogen doek. Als U er op gesteld zijt, dat Uw dienstbode de vaten zindelijk behandelt, zou ik haar aanwennen deze steeds in twee teilen te wasschen. Na den maal tijd van een groot gezin is dit bepaald noodig, en een goed onderlegde dienstbode doet dit dan ook uit zichzelve. Bij een nieuwe dienstbode moogt U er wel op letten, dat zij zich aanwendt het gebruikte vaatwerk te sorteeren, vóór zij met het wasschen aanvangt. Hoe eenvoudig en rationeel het ook lijken moge, niet iedereen begint met de glazen en het zilver, als deze niet in de huiskamer worden omgewasschen. Vooraf even de melkglazen met koud water om spoelen de restjes van borden en uit kopjes en glazen verwijderende vette borden en schalen met papier uitvegen, ziedaar dingen die velen doen, maar velen ook nalaten en waarop men letten moet! Een noodige wenk is ook, niet al. te heet water te nemeniets warmer dan lauw is het best, omdat eiwit, melkstoffen, vet enz. beter oplossen in dit dan in zeer heet water Is het nu wel zoo gek, dat ik wat over „vaten- wasschen" wilde zeggen? Neen, geloof ik! BRIEFWISSELING. Mayonnaise. Mevrouw C. te Hoorn vraagt een recept voor mayonnaise bij koud vleesch te willen geven. Hier hebt u een zeer gemakkelijk en smakelijk. Noodig: 8 eieren, 8 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn, li/2 theelepel Engelsch mosterdpoeder (Colman). 1/2 lepeltje zout. Klop de eieren flink met het zout, voeg kloppend de slaolie eraan toe. Meng 't mosterd poeder aan met den azijn en doet dit bij de eieren. Inmiddels moeten we gezorgd hebben voor een flinke pan, half gevuld met goed kokend water. We plaatsen hierin het steelpannetje met het boven staande gevuld, houden het water flink aan den kook en roeren met een zilveren lepel in de massa, tot dat de saus gebonden wordt en aan de lepel blijft hangen. De mayonnaise zelf mag niet koken, anders schift ze. We gebruiken de mayonnaise koud: ze kan lang, b.v. in een geleipotje, worden bewaard. Om te verhinderen dat er een vel overkomt, giet men er een scheutje slaolie overheen. Marie. Voor het beantwoorden van vragen en het geven van inlichtingen stel ik mij gaarne beschikbaar Men schrijve daartoe op het adre3 der 'enveloppe Aan Mejuffrouw Marie, p/a. Drukkerij „De Spaarnestad", Kinderhuisvest, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 24