Gelouterd. fe. Stadsnieuws. g Wg5on den L FEUILLETON. Een tcere kwestie. BIN NENL A N D BUITENLAND. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'l den laatstentijd zijn de materiëele E Qar*c eele eischen, door de onder- rJZers te stellen, vooral aan de orde fcden dag. is i daarom mogen intelleetueele n> te stellen aan het onderwij ?d personeel, toch niet vergeten Nen 1 l e trof ons dezer dagen een arti- ,j. Je in een der Roomsche onder iJzersbladen over de zaak, waarvoor hier de aandacht vragen, i bat geldt eene teere kwestie, een die L®' het katholiek bijzonder onderwijs t| öauwste samenhangt, en die tevens r*eer voor ons katholieken, bewijst |j dringend noodzakelijk de katho 5e bijzondere school is! .be katholieke onderwijzers wijden lelijk hun aandacht aan de toe kende immoraliteit onder de jeugd d 's dan ook weikelijk geen geheim, onder de hedendaagsche jeugd, Sl'°r den invloed van het ongodsdieu- S onder,vijs vooral de verstandelijke k°egrijpheid schrikbarend toeneemt «.bat de onderwijzer hiermede reke P11? heeft te houden, kennis behoort •j. hebben van moreele afwijkingen r? zich kunnen voordoen, omdat hij j, lRt de man is die den geest van het /"d in den tijd der jeugd nog kan rhnen en vervormen, behoeft geen ..Maar nu is ook de moeielijkekwes- 1,6 da ,r: )fbe kweekeling die dit alles dan k behoort te leeren, om als onder ijzer het te weten, is zelf (of zelve) altijd nog een kind, althans in jaren der jeugd die juist het ge- iilrlijkst zijn om ojj liet gebied der Mueele en moreele vraagstukken zich i bewegen. l(j.Mn toch is het noodig, dat de noo ii'Sc kennis hem of haar wordt bijge- *|chtl ,.Men voelt de moeilijkheid, waarop 'J hier niet dieper willen ingaan. En ziet van zelf in, van hoeveel be- j/lg het is èn voor 't behoud van d- 'Ideren in de school, èn voor 't ^stelijk heil van den jongen onder ijzer of onderwijzeres-zelf, die ook in materie heelt op te treden, op te i^den, te -oordeelen en te leeren, dat moeilijkheid op het best wordt gelost! vonden in „De Kathelieke School" i® heste oplossing die tot heden toe van mo lelijkheid werd gevonden. be heer Koster te Bergen geeft die (è'ossingde priester, die als directeur v biecht vader aan de kweekschool is /"'■■bonden, hebbe dat gedeelte van de /'pvoedkunde" met de a.s. onderwij le1'8 en onderwijzeressen te behande- .'l en hij kan dat op de meest juiste 1 doeltreffende manier, naar zijn ^dunken. ,j "at is werkelijk een oplossing, die m®. aandacht verdient. Al geldt ze ook I J66n voor de kweek- en normaal- bolen. Doch wo besluiten daaruit /lfl ook, dat deze scholen voor onze Roomsche onderwijskrachten regel j °®ten zijn! Dat zou trouwens ook Veel andere opzichten heel goed (;2en 1 e Liberale Unie over het Kiesrecht i.Met hoofdbestuur der Liberale Juie heeft tot de aangesloten kies- eteenigingen eeu uitvoerig schrij gericht over de kiesrecht- gestie. Wij ontleeneu hieraan het 'gende Omtrent de mate, waarin mer. '"j1 kiesrecht wenscht te zien uit breid, heeft zich onze Vereeui- nog niet uitgesproken. Reu atributief kiesreclu, waarbij i6Paalde ca.tegorien worleu toege ven met uitsluiting van alle au Vren, die niet onder één dier Vjegorien vallen, moet leiden to jblekeur en tot het weien van de V^tus van zeer vele burger?, (m gegcbikt tot kiezen als een dergenen, die aan één of meer ij het Duitsch van Kari.. Eu. Ki.opfer. IjbiVt bracht den Vorst tot bezinning. t;J trad tandenknarsend terug en stelde Ij"'1 met een dreigend gebaar tevreden. V'Llijk daarop verscheen Kat ja, ontsteld bet zien van dit tooneel. Olga keerde om >^ijn Doorluchtigheid kan heenrijden," Ce zij onder het heengaan. „Mijn broe- .Vj'j' Schg'nt alleen de deur niet te kunnen u. 'len." Murawin deed moeite, om zicli Sd te houden. i|,j had hij reeds tien minuten van jij1' reeds vergevorderden tijd verloren. nfls, de koetsier, kreeg het bevel de (j/'Ulen te laten loopen, zoo hard zij kon- k1'- Met het horloge in de hand zat Mu- ii,/'» in het rijtuig. Och, als de Keizer v,/11' niet zoo uiterst stipt wasl Het was li, "trekt niet nicer mogelijk in de eere- i^'Uezaal te komen en eene plaats in te li(.t''Gn in de rij der genoodigden. Lieve (j,/1®!, Zijne Majesteit zag misschien op hu "ogenblik met den bekenden Ire* 1-j.j1 misnoegen op het voorhoofd den tH''k rond naar den talmenden Staats- Murawin, die juist heden niet ont- ivjj ®a mocht... Waarlijk, Leo Nicolajo- Oy. T had geen hoveling moeten zijn, Vj,|i '■lej te weten, wat soms een minuut V\;U. kpizerlijk misnoegen kan heteekenen. Sta( .bet hof is geen oogenblik van stil- Ieder zoekt de gelegenheid, om kenteekenen van geschiktheid of welstand voldeden. De algemeene vereischten moeten zijn, dat men zij Nederlander, in gezetene van het Rijk en dat men den leeftijd van 23 jaar hebbe be reikt. De eischen van Nederlander schap en ingezetenschap staan na tuurlijk vast; over de leeftijds grens is verschil van gevoelen mogelijk, ja zelfs zeer waarschijn lijk. Van degenen, die Nederlander eu ingezeten ziju, behooreu, om redenen van algemeen belang, te worden uitgesloten: lo, zij, die tot de blijvend be deelden behooren; 2o. zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben; 3o. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren; 4o. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak, tei zake van het plegen van een straf baar feit, ontoerekenbaar zijn ver klaard; 5o. zij, die als krankzinnigen in eeu gesticht verpleegd worden; 6o. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak tot gevangenisstraf van ten minste één jaar zijn veroordeeld; 7o, zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak ver oordeeld zijn wegens landlooperij of bedelarij; 8o. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens een der overtre dingen, genoemd in art. 426 453 van het Wetboek van Strafrecht, bij herhaling begaan (dronkenschap); 9o. zij, die bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet. Het Hoofdbestuur meent, dat er geen enkele afdoende reden is om lien, die slechts gedurende korter) tijd ten gevolge van buitengewone omstandigheden ouderstand van de overheid genieten, van het kiesrecht uit te sluiten. Het Hoofdbestuti; erkent, dat een criterium tusscheD tijdelijke en blijvende bezwaarlijk te vinden is in een termijnsbepaling of in een omschrijving van de mate van bedeeling Om practische rede nen ziet het vooralsnog geen anderen uitweg dan alleen diegenen blijvend uit te sluiten, die in een armhuis of soortgelijke instelling zijn ónder- gebracht of van wege de armenzorg zijn uitbesteed. Het hoofdbestuur verklaart zich voorts voor het kiesrecht van de ongehuwde vrouw, maar wenscht den leeftijd, waarop zij kiesgerech tigd zal zijn, voorloopig op 30 jaar te stellen. Aan de gehuwde vrouw wil het hoofdbestuur het kiesrecht niet ver- leenen, omdat de mau zijn gezin vertegen woord igt. Schorsing van de uitoefening vaD het kiesrecht wenscht het hoofdbe stuur, in afwijking van het rapport der Uniecommissie, niet te zien toe gepast ten aanzien van militairen in werkelijken dienst bij land- en zeemacht, beneden den rang van onderofficier. H£t hoofdbestuur wenscht stem plicht ingevoerd te zien. Bij eerste overtreding zou geen andere straf moeten opgelegd worden dan publi ceering van den naam des verzui- mers, bij redicive zou boete moeten volgen. Het hoofdbestuur is voor even redige vertegenwoordiging, en meent met de Uniecommissie, dat bet stel sel der partij vertegenwoordiging de voorkeur verdient boven dat der een ander den pas af te snijden en van een schijnbaar onbeteekenend verzuim hangt dikwijls een gansche carrière af. Maar... één ding had de Vorst zeker nooit kunnen droomen; dat hij door deze vertraging zijn leven had verbeurd! Als dol vloog het rijtuig lang het Newsky-Prospekt; voor het gebouw van den generalen staf zou het middelste paard bijna gevallen zijn, maar het ge lukte Boris nog dit te beletten. Iu liet volgende oogenblik bereikte de Vorst zijn doel en stond hij in de groot e vesti bule van het keizerlijk winterpaleis. Murawin werpt zijn pelsjas, die hij reeds uitgetrokken had, den eersten den besten lakei toe, die hem op de trap te gemoet komt en laat zich deze vijf woor den ontvallen: „Hoe ver is men boven?" De bediende begrijpt hem natuurlijk dadelijk. Hij zet een droevig gezicht en fluistert vol ontzag: „Zijne Majesteit is zooeven de eetzaal ingegaaD;" En Mura-J win neemt twee, drie treden te gelijk-— misschien heeft hij nog het geluk, dat zijne afwezigheid door zijne Majesteit nog niet is opgemerkt. Reeds heeft hij de halve hoogte achter zich, daar, groote God! wat gebeurt er....? Daar wankelt het onder zijne voeten, de muren storten naar hem toe, een vuurstraal, een donderslagen toen is ook alles reeds voorbij De vorstelijke Staatsraad Leo Nicolaje- witsch Murawin bestaat niet meer - zelfs zijn lijk is niet meer te vinden. Wat sterfelijk aan hein was, ligt in af gescheurde deelen onder het puin en de steenbrokken begraven. Een wankelen is zijn laatste gevoel geweest; hij h eft zelfs geen pijn bespeurd niets van bet opvlammend vuur geziei^ persoonlijke vertegenwoordiging en dat bij invoering van bedoeld stel sel ons land in niet te groote dis tricten behoort te worden ingedeeld. De commissie wenschte 10 distric ten, liet hoofdbestuur zoo mogelijk 15. Een prijsvraag voor arbeiderswoningen Op de Staatsbegrooting voor 1908 is een bedrag van f 1000 uitgetrok ken als subsidie aan de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst al bier voor het uitschrijven van prijs vragen voor typen van arbeiders woningen. Op de bedenkingen daartegen in de afdeelingen der Tweede Kamer geopperd, heeft de Minister van Binn. Zaken o. m. het volgende ge talwoord „Bij het voorstellen van deze subsidie is de ondergeteekende geleid door de overweging, dat liet van groote be- teekenis moet worden geacht na te gaan, boe op het kleinst mogelijk terrein met de minste kosten eene woning worden gebouwd, die een maxi mum van ruimte en comfort van licht en lucht aan de bewoners biedt. Indien men deze zaak geheel zou overlaten aan de opzichters van wo- ningvereenigingen, dan ware te vree zen dat vermeerdering van inzicht in het vraagstuk al te langzaam zoude vorderen. Dat de regeering in deze niet be hoeft op te treden, kan dan ook niet worden toegestemd. De hier bedoel de vraag biedt velen groote moeilijk heden; alles wat die moeilijkheden vermindert, komt aan de toepassing van de Woningwet teu goede, en deze te bevorderen ligt ongetwijfeld op den weg der Regeering. Het ligt in het voornemen aan de toekenning der subsidie de voorwaar den te verbinden dat de plannen moeten vergezeld gaan van een uit gewerkte raming voor ieder type, waarbij dat voor de allereenvoudigste soort van woningen allerminst ver geten mag worden, daar bepaaldelijk ten plattelande maar ook elders aan het bouw r. van juist zulke wo ningen veel behoefie bestaat. Publi catie der bekroonde plannen ligt in de bedoeling. Waarom deze maatschappij voor het uitschrijven der prijsvraag niet aargewezen zou zijn, kan niet worden ingezien. Het onderwerp ligt in de lijn barer bemoeiingen; wordt de jury goed samengesteld, dan zal de uitspraak gezag hebben en zal de lust tot deel - neming geprikkeld worden. Nog kan worden medegedeeld, dat de strekking van het verzoek van het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst was om in staat te worden gesteld een begin van uitvoering te kunnen geven aaD zijn voornemen, door middel van prijsvragen ontwerpen te verkrijgen voor een aantal typen van arbeiders woningen, voor verschillende streken van Nederland. Het ligt dan ook in het voornemen bij de toekenning van het subsidie het uitzicht te openen op continuatie voor volgende jaren. Door bet tel kens weer gelegenheid geven tot prijs kamp wordt de aandacht gespannen gehouden en de kans op steeds nieuwe verbeteringen geschapen. Eerbied in Gods Huis. De onderafdeeling van den Ned.R.K Volksbond alhier, „Eerbied in Gods Huis" verheugt zich in veler sym pathie. Maar toch is ze nog aan velen on bekend en zelfs zijn er Katholieken in onze stad, die met het loffelijk werken en streven van deze Christen mannen niet op de hoogte zijn. Wij hebben zelf gelegenheid gehad, dat eenige malen te constateereu en daarom voldoen we dan ook, bij wijze van uitzondering, aan het verzoek van het bestuur dezer onderafdeeling, bier niets vai. den vreeselijken donderslag gehoord, waarvan het geluid zich in dit oogenblik over geheel St. Petersburg doet hooien. Vijf minuten, nadat het afschuwelijk bericht der gebeurtenis het Liteiny'sche deel der stad in alarm had gebracht, dringt het reeds door tot dc ooren van prinses Olga Petrowna. De kamerdienaar van haar broeder is het, die baar in de voorkamer tegemoet treedt en haar met een door schrik verbleekt gelaat het on- geloofelijke toeroept;..,,, „eene ontplof fing in het winterpalei 1" Maar eerst met den aanbrekenden mor gen vernam zij den dood van den jon gen Vorst en nadere bijzonderheden. Murawin was door zijne vertraging juist in de vestibule door het onheil overvallen geworden en met hem een paar der bedienden. Van de keizerlijke 'familie en het geheele hofgezelschap was niemand gedeerd. De Czaar was juist van plan aan het hoofd van den stoet de eetzaal te betreden en slechts de om standigheid, dat hij in het laatste oogen blik nog een paar woorden met een vreemden gezant wisselde en zich daar door opgehouden had, was hem en den overigen tot redding geworden. Nog een maal had de hand van het toeval het plegen van eenen nihiliatischen schurken streek verijdeld Slechts de ledige eet zaal was Over de in de lucht gesprongen vestib ile nedergeatort. Dat het den schurken echter gelukt was hunne mijnen [op zulk eene plaats aan te leggen en zoo op de seconde af den vernietigenden slag te deen vallen dat was wel een teeken dat het revo- lutionnaire element reeds tot in de naaste ter plaatse het jaarverslag van „Eer bied in Gods Huis" te willen opnemen. Voor zulke jaarverslagen is de Cou rant in den regel niet de aange wezen plaats, maar hier is het wat andersI Hier geldt dit jaarverslag, in zijn eenvoudige taal, als een propa gandamiddel voor een uitnemend werk, eu daartoe geven we graag wat van onze beschikbare ruimte, al is die ook kostbaar! Het jaarverslag, dat geteekend is door den secretaris der onderafdeeling, den heer A. van Lint, vangt aldus aan Op de algemeene vergadering van October 1906 heeft de Eerwaarde ad viseur van den N. R. K. Volksbond, tfdeeling Haarlem, na een kernachtige rede over het goede en schoone van het doel door het bewaren der orde in de kerken gedurende de Godsdienst oefening, een oproeping gedaan aan alle leden van den bond, om een on- lerafdeelirg te stichten, welker leden zich met deze taak zouden belasten. Aan deze oproeping, of liever, uit- noodiging gaven direct veertien per sonen gehoor, door zich bereid te verklaren deze onderafdeeling te stich ten. Eenige dagen na dien ontvingen genoemde veertien personen een op roeping om op den 8 November 1906 bijeen te komen in het gebouw St. Bavo. Deze eerste vergadering werd ge- presidieerd door den president van het hoofdbestuur den heer Guskens, bijgestaan door den secretaris van het hoofdbestuur, den Heer Broekhuijsen. Nadat de heer Guskens er met nadruk op gewezen had, toch vooral niet te hardhandig op te treden werd er een bestuur gekozen, bestaande uit drie leden. Gexozen werden de heeren Telman, Boots en van Lin'", welke de de function als volgt verdeeldenG. Telman president, A. van lint secre taris en F. Boots penningmeester. Voorts werd er bepaald dat men vijf cents per maand zou contribueeren. Thans was de onderafdeeling „Eer bied in Gods Huis" opgericht, zoodat bij de aanbieding van dit jaarverslag genoemde afdeeling het eerste levens jaar achter den rug heeft. Ingevolge het bepaalde om iederen laatsten Woensdag der maand te ver gaderen, kwamen de leden op den 28 November 1906 weder bijeen. De heer Broekhuijzen vereerde deze vergade ring met zijne tegenwoordigheid. Het bestuur had een ontwerp-regle- inent sa&mgesteld, eenigszins in den geest van twee reglementen van der gelijke instellingen te Amsterdam en Alkmaar. Dit ontwerp werd op deze vergadering voorgelezen en met alge meene stemmen goedgekeurd, waarna het aan den heer Broekhuijzen werd overhandigd ter verdere goedkeuring door den Eerwaarden adviseur en het hoofdbestuur. Door de zorg van het hoofdbestuur werden er vijf e:i-zeventig exemplaren van gedrukt, waarna ieder lid voor zien werd van één exemplaar. Ook werd, omdat men dit wenschelijk acht te, ieder lid voorzien van een paar witte handschoenen, mede door de zorg van het hoofdbestuur. Enkele leden voorzagen zich zelf van een paar hand schoenen. Op aanraden werd, om een goede contréle te verkrijgen, het bestuur vrijgesteld van de gewone diensten, doch belast met de controlediensten, d. w. z. zich overtuigen of de aange wezen personen op hun plaats zijn en zoo noodig deze vervangen, welke re geling tot nog toe uitstekend heeft gewerkt. Zooals boven reeds gezegd is, begon men met 14 leden, welk getal op de vergadering van December met 4 ver meerderde, later nog eens met één, doch daartegenover verminderde dit getal door bedanken als anderszins, weder met vijf, zoodat deze onderaf deeling op het einde van het jaar s'echts veertien leden telde. Waarlijk een gering getal voor zulk een schoone zaak. Het is te betreuren dat men niet in ledental vooruit ia gegaan, doch hier staat ook tegenover dat de leden die omgeving van den Czaar doorgedrongen was Aan den dank voor de wonde volle redding des keizers verbond zich dus de ontzettende angst, dat men eene her haling van zulk eene ramp niet zou kunnen afwenden. De banvloek, die de politieke atmosfeer sedert het begin van den winter altijd meer met zijn adembeklemmende stikstof oververzadigde, lag nu met den dubbelen druk over het land TIENDE HOOFDSTUK. Moeielqke tijden. Met het begin van den winter was Wasil Wasiljowitsch Opinskij uit St. Petersburg vertrokken. Hij was door Elli afgewezen, had elke hoop opgegeven Eleonora Strömholt ooit tot aanneming- van zijn aanzoek te kunnen bewegen en meende in het buitenland vergetelheid te vinden. Elli sprak niet eens meer over hem; zij bewaarde niet eens de smarte lijke woorden in haar geheugen, die hij haar bij zijn afscheidsbezoek gezegd had Mijn hemel 1 zij zou het misschien niet eens bemerkt hebben, wanneer haar huis gedurende den nacht in een vreemd land ware verplaatst geworden en zij van uit hare ramen op eenen morgen in plaats van op het jeugdige lentegroen van 't St. Petersburger Basilius-eiland, op de ijsfjords van het ui tea's te Lapland ge keken had. Haar vader was het, die haar eindelijk uit dit ziekelijk droomleven zeer onzacht wekte. Op zekeren dag na tafel zij zagen elkander slechts bjj den maaltijd hield hij haar terug, toen zij dc eet zaal verlaten wilde. er aan zijn, leden zijn vol ijver en toewijding voor de schoone zaak, want het gebeurt maar zeer zelden, dat er iemand niet op de hem aangewezen plaats is, al is het nog zulk weer. daarbij in aanmerking nemende dat er leden bij zijn die drie kwartier moeten loopen om op de hun aange wezen plaats te zijn. Dat deze instelling goed werkt ge tuige de ordelijkheid in de Kathedrale kerk aan de Leidschevaart en sedert één maand ook in de kerk St. Jan. Wij besluiten met den wensch, dat ieder lid van den N. R. K. Volksbond doordrongen moge worden van het edele en schoone doel van deze in stelling, dan zal onze stem ook niet zijn „die des roependen in de woestijn" als wij een oproeping doen om toe te treden tot deze afdeeling; opdat wij aan alle aanvragen die eventueel nog mochten komen, kunnen voldoen en tevens tot bloei, niet alleen van de „afdeeling Haarlem" van den N R -K. Volksbond, maar ook van de onder afdeeling „Eerbied in Gods Huis." P. S. Heeren leden van den N. R. K. Volksbond, welke genegen mochten zijn toe te treden, kunnen zich hier voor opgeven bij den heer G. Telman, Gen. de la Reijstr. 60 en bij den heer A. van Lint, Gen. Bothastraat 19; mede des Zondags na afloop der Gods dienstoefeningen bij één der leden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, tvordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Godsdienst en Sociaal-Democratie. De bijzondere aandacht dient gevestigd op het zoo juist versche llen nieuwe Vlugschrift No. 15 der K. S. A.: „Godsdienst eu Sociaal- Democratie". Dat vlugschrift moet in ieders handen komen. Niot al leen van hen, die op het kantje staan om bij de S. D. A. P. ingelijfd te worden, maar ook van die groote massa, die niets van de sociaal democratie wil weten. Want we moeten voorkomen, dat de godsdienstige man zich kan laten vaugen in de netten der so- ciaaldemocratie.jEen bekend Franscli spreekwoord zegt: „Een gewaar schuwd man geldt voor twee." Daarom moeten de Katholieken ge waarschuwd zijn. In dit vlugschrift: „Godsdienst en sociaal-democratie," wordt aange toond, hoe de sociaal democratie tegenover den godsdienst staat en ook, dat een godsdienstig man geen sociaal-democraat kan zijn. Het wordt er in aangetoond op eenvoudige, heldere wijze, begrijpe lijk voor iedereen, en aan de woor den wordt kracht bijgezet doordat juist wordt aangegeven wie der sociaal-democraten het een en ander heeft gezegd, waér en wanneer. De sociaal-domocraten worden hier bestreden met de woorden van hun eigen mannen. Op de overtuigendste wijze vindt men in dit vlugschrift aangetoond, dat „Godsdienst is privaatzaak" een holle leuze is, door de sociaal democratie slecht gebruikt om ook invloed te willen uitoefenen onder het geloovige volk. Daarom is dit vlugschrift voor on ze propagandaclubs zooveel waard Maar er is nog méér. Het geeft in duidelijke woorden aan, wat men te verstaan lieeft onder materialistische geschiedbe schouwing. De eenvoudige man, die dit vlug schrift leest, leert er uit, wat de socialMen eigenlijk willen, en zal niet zoo gemakkelijk geraken onder den invloed van groote woorden, als de sociaal-democraten zich bij „Hoor oens Elli, daar het mij juist invalt Zij stond stil, eenigszins verwonderd opkijkend. Hoe weinig zij gewoonlijk ook op bare omgeving acht gaf, het eigea- aa dige gedwongen lachen van den vader bij deze woorden, moest haar tocli op vallen, wellicht omdat men sedert bijna een jaar in het gansche huis niet meer gelachen had. „Nu", vraagde zij na een poosje. Ström holt trok aan zijne kraag, keek uit het raam, liep rondom de tafel en raapte met de vingers een paar kruimeltjes brood van het tafellaken, eer hij zijne dochter weder aankeek met het zonderlinge lachje op zijn lippen, dat zoo slecht bij de ang- stigen blik van zijn oogen paste. „Gij blijft er dus bij geen fraaie klee deren of juweelen te dragen? Nu kijk mij maar niet zoo verwonderd aan! Ik wil u immers tot niets dwingen. Ik meen slechts, wanneer gij al die schoone dingen, die ge op verschillende Kerstfeesten en op uwe verjaardagen gekregen hebt, al tijd slechts achter slot wilt bewaren dan.... hm. Er moeten zich zeer kostbare voorwerpen daaronder bevinden, niet waar? Gfl hebt immers vroeger zeer veel smaak en liefhebberij voor die fonkelen de sieraden gehad en ik was waarlijk niet gierig tegenover mijn eenig kind. En ook van uwe moeder zaliger bewaart gij immers een gansch kistje met juweelen. Toen scheen de man iets in de keel te hebben. Hij greep naar een glas wijn in zijne nabijheid, maar eer hij het nog aan den mond brengen kon, vielen een paar droppels in het roode druivennat. Hij dronk het glas langzaam ledig, om dat hij dit zonderling verschijnsel voor zijne dochter wilde verbergen. Doch Elli hem aandienen als wereldher vormers. Daarom moet dit vlugschrift in groote massa's worden verspreid. Het verdient het ten volle. En onze waakzaamheid vraagt zulks ook. Heeft de Keizer gesproken? Onder onze drieregelberichten meld den wij gisteren dat verschillende kranten een reeks verklaringen van Wilhelm II, in Engeland (totwien?) uitgesproken, hebben gepubliceerd. Officieel is dadelijk tegengesproken, dat de Keizer die verklaringen heeft afgelegd. Maar door de Engelsche groote bladen wordt nu standvastig beweerd, dat de Keizer wèl zoo gesproken heeft. Méér nog: de gezant van Duitsch- land heeft die verklaringen opge schreven, en ze aan den Keizer eerst laten lezen waarna een Engelsch blad ze toen terug heeft ontvangen met eenige met potlood geschreven wijzi gingen en met machtiging om ze publiek te maken. Na deze verzekeringen komt ons voor dat het document toch nog wel mag worden medegedeeld. De Duitsche keizer zou zich als volgt bebben uitgelaten: „Met het oog op de toekomst van Duitschland is het behoud van een machtige vloot noodzakelijk. Wij zijn genoodzaakt voor onze nijverheid nieuwe afzetgebieden te zoeken. Daar de landen, waar deze gevonden worden, grootendeels bewoond zijn door half beschaafde volken, moeten wij hen onze macht laten gevoelen. Wanneer wij nieuwe oorlogschepen bouwen, zal dit voor onzen handel millioenen opleveren, want wij zullen daardoor veel gunstiger voorwaarden kunnen bedingen dan op het oogen blik. Wij hebben onze koloniën noodig voor onze steeds aangroeiende bevol king, wanneer wij willen verhoeden, dat wij millioenen burgers verliezen. Er is geen land in Europa, dat wij zonder nadeel voor onszelf zouden kunnen veroveren. Laat ons beginnen met bet Noor den. De Skandinavische landen zijn, weliswaar, zeer schoon, maar zeer arm; deze landen bieden dus geene aantrekkelijkheid voor ons. De bewoners bezitten natuurlijk in ruime mate de oude Germaansche eigenschappen: kracht en vasthou dendheid, maar dit zoude juist de taak om hen staatkundig en uit eeu nationaal oogpunt te assimileeren be moeilijken. Het Nederlandsche volk vertoont in zijn nationaal karakter dezelfde vast houdendheid. En dat is nog sterker, wat België betreft. Zwitserland doet dienst als buffer staat op een wijze zoo good als wij het slechts kunnen wenschen. Men zou met recht kunnen zeggen, dat, indien Zwitserland niet bestond, men hot moest uitvinden. Rusland? Het is volkomen juist, dat de Oostzee-provineies Duitsch zijn geweest, maar zij zijn het thans niet meer. De russificatie van die provin cies gaat haren geregelden gang en wij zouden ons zeer vergissen, wanneer wij dachten daar met open armen te worden ontvangen. Bo en ien zouden wij, zelfs wanDeer wij deze provincies konden veroveren, ons daar een blij vende bron van moeilijkheden hebben geschapen. De uitbreiding van onze Oostelijke grenzen zou ons in een nog slechter strategische positie brengen, dus waarin wij thans verkeeren. Onze positie te genover Rusland zou onhoudbaar wor den. En dat zou nog niet het ergste zijn. Wij zouden Rusiand voorgoed tot een onverzoenlijken vijand krijgen. Wij zouden Rusland moeten bevech ten en dit land zou dan waarschijn lijk tegenover ons dezelfde taktiek volgen, als tegen Napoleon tijdens den oorlog van 1812. Neen, aan zulk een verovering zullen bemerkte de vochtige oogen van haren vader niet, daar zij door zijn woorden eensklaps aan hare droomen werd ont trokken. Groote God, hare kostbaarheden en die van hare moeder, die had zy immers alle aan Oscar medegegeven „Hoe komt gij daarop, papa?" stamel de zij verlegen. „Laat mij die dingen eens zien. Daar gij die voorwerpen niet meer schijnt te willen gebruiken, geloof ik, dat het veel beter zou zijn, indien ik ze in bewaring nam. Gij beschikt toch niet over eene vuurvaste brandkast." „O, dat kunt u toch niet meenen?" „Wel, men kan niet weten. Ga zo eens halen!" Elbe was te moede, alsof haar de keel werd dicht geknepen. Wat moest ze doen, wat zeggen? Zij kon toch niet bekennen datMijn hemel! dan zou zij immers Oscar verraden hebben! In haar angst wist zij zich niet anders te helpen, dan door haar toevlucht te nemen tot een van die kinderlijke uitvluchten, waarme de zy in vroegere jaren bijna altijd den zin bij haven vader wist door te zotten. „Maar ik kan waarlijk niet inzien, waar om gij juist nu;.... ik heb den sleutel van de kast niet bij mij..,, ik moet hem ver legd hebben." Strömholt droogde zich het voorhoofd, af en beproefde andermaal te glimlachen „Ziet ge dat is immers dadelijk een bewijs, d t gij niet de noodigo zorg voor die kostbaarheden hebt en het daarom mijn plicht is, ze in veiligheid te brengen. Zoek dus den sleutel. Binnen een uur ben ik weder bij ulaten we nu niet verder over de zaak spreken". (Wordt verwlgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 5