OFFICIEELE KEK,KLIJST. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. 0VERVEEN. ZANDV00RT-bad. VELSEN (Wijkeroog). HEEMSKERK. UITGEEST. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. HILLEG0M. N00RDWUKERH0UT. VOORHOUT. R. K. VEREENIGINGEN. te brangen. Het slechte dagblad heeft onze dorpen be- dorven.Hij, die zich voortdurend voedt met de roode ideën van zijn dagblad, wordt onvermijdelijk rood als zijn dagblad. Hij die zich de dagelij ksche lezing van een anti-godsdienstig dagblad veroorlooft, eindigt met anti godsdienstig te worden. Zeg mij met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen wat gij waard zijt. Zeg mij wat gij leest en ik zal u zeggen wat gij denkt. En vervolgens H. Wat vindt gij in uwe courant? Feiten. Gij ge looft er aan met gesloten oogen. Gij hebt ongelijk. Wantrouw de feiten die uw dagblad verhaalt. Zij zijn somwijlen geheel verzonnen, dikwijls bovenmate over dreven, bijna altijd naar willekeur uitgelegd. lo. Somwijlen verzint uw dagblad naar willekeur feiten en meuwstijdingen die niet bestaan, die slechts bestaan in de verbeelding van den bedrogene of be driegenden dagbladschrijver. Hoeveel diefstallen van konijnen, hoeveel verpletterde honden, hoeveel branden en ontroerende moorden, die de rondte maken door de pers, die de lezers en lezeressen in ontroering bren gen, en die slechts zuivere verzinsels zijn. Hoeveel lènancieële aanbevelingen die op niets ernstigs, reëls berusten. Het zou moeielijk zijn het getal slachtoffers te schatten dat zij gemaakt hebben, het aantal beroo- vingen dat zij ongestraft voltrokken hebben. Door het dagblad is de speculatie-handel bij ons een volkskoorts geworden en hebben duizenden kleine luiden hun be scheiden vermogen toevertrouwd aan nypothécaire on dernemingen. aan kanalen, aan mijnen en spoorwegen die slechts op het papier bestonden. En wanneer het gaat over godsdienstige zaken, dan kent de uitvindende geest van het dagblad geen grenzen meer. Met den godsdienst behoeft men zich niet te beperken. Herin nert u de geschiedenis van broeder Flamidianus. Ge durende weken en maanden heeft de dagbladpers daar omtrent schandelijke en dwaze verhalen verspreid, die zij voorlag aan de ellendigste hartstochten van de be dorven menigte. En hoeveel dagbladen hebben, nadat de onschuld van den broeder plechtig erkend was, nog voortgegaan met zijne schuld te bevestigen en met toorn en geweld te schreeuwenFlamidianus, Flami dianus. Dezer dagen nog heeft de 10de Kamer van Strafzaken te Parijs bij verstek den redacteur van „le Tocsur de Grenelie", een Parijsch dagblad, veroordeeld tot drie maanden gevangenis, 1000 francs boete en 5000 francs schadeloosstelling omdat hij lasterlijk broeder Flamidianus onteerd had. Korten tijd geleden begonnen de dagbladen eenzelf den strijd, en richten dezelfde oorlogswerktuigen op die zooveel succes gehad hadden te Rijssel, tegen een broeder van Brest, broeder Duvianus. Voor het gerechts hof gebracht werd broeder Duvianus vrijgesproken. Wantrouwt op het punt van godsdienst de feiten die uw dagblad verhaalt. Somwijlen vindt uw dagblad «aar willekeur feiten en nieuwstijdingen uit die niet bestaan. Door aldus tot u te spreken, spreek ik de taal van het verstand en van de gematigdheid. Ik zeg niet dat uw dagblad altijd verzint, ik zeg dat het somwij len verzint. Het bedriegt zichzelven en het bedriegt u. Zie hier nu iets dat minder zeldzaam is. 2o. Dikwijis overdrijft uw dagdlad bovenmate feiten en nieuwstijdingen, die een grond van waarheid be zitten. Van een zandkorrel maakt het een berg. Waar een vinger lengte is, maakt het er een arm van. Het bericht van twintig dooden bij een ongeval waar slechts een paar gewonden zijn. Ziet slechts. Wat hebben de dagbladen sedert twee of drie jaren niet gezegd van het milliard der congregaties, en over de goederen in de doode hand die zij vasthouden tot groot gevaar voor het volk? Met die twee woorden: het milliard en de doode hand, maakt men het publiek bang, wiens lichtgeloovigheid wezenlijk krankzinnig is. Inderdaad hebben de dagbladen den schijn te zeggen dat het bezit in de doode hand van de congregaties belangrijk is. Dat is valsch. Het bedraagt slechts vijf ten honderd van het algeheele bezit in de doode hand. Het bedrag van de goederen der congregaties in Frankrijk was 20000 hectaren, tegen 5 millioen hectaren die behooren aan handelsvereenigingen, aan kapitalen of aan de ge meenten. Wat betreft het famease milliard der congregaties, waarvan de dagbladen zooveel ophef gemaakt hebben, dat is een zuiver verzinsel. Als men erstig wil zijn dan staat vast: lo. dat dit milliard wordt terruggebracht tot 500 millioen; 2o. dat die 500 millioen, veronder stelt dat zij rente opbrengen, aan iederen mannelijken •n vrouwelijke kloosterling 94 francs jaar lij ksche rente geven, dus de som van 26 centimes per dag. Dan staat vast: 8o. dat die voorgewende opbrengst, hoe klein ook, een zuivere fictie ia, omdat de meeste bezittingen der congregaties niets opbrengen en zuiver een onder pand voor lasten zijn. Ik vraag u alleen wat wel col leges kunnen opbrengen die hun kosten niet goedma ken, kerken en kappelen die kostbaar van bouw en onderhoud zijn, hospitalen, scholen, toevluchtsoorden voor ouden van dagen? Dat alles belet de pers niet tot vervelens toe te herhalenhet milliard der congre gaties, en omtrent die buitensporigheid leggen duizen den en duizenden lezers een acte van geloof af even onverstoorbaar als zij blind is. Wantrouw dus de uit eenzettingen van uw dagblad. Ik zeg niet dat uw dag blad altijd overdrijft, ik zeg dat het dikwijls overdrijft. En eindelijk: 3°. Bijna altijd legt uw dagblad uit en verklaart op zijne manier, dat wil zeggen naar luim en wille keur, de feiten die het u verhaalt. Onder het oogpunt van zedelijkheid, eerbiedigt het eene dagblad de deugd en geeft haar de schoone rol te vervullen, terwijl het andere een middel vindt om haar zonder ophouden in minachting te brengen eer belachelijk te maken, slechts levend van schandalen, het leven des volks verwoes tend door anecdoten en verhalen die den openbaren geest in het slijk sleuren, en aan het vaderland dat behoefte aan burgers heeft, komidiespelers verschaffen. Onder het oogpunt van godsdienst behandelt het eene dagblad de personen en de zaken op waardige wijze, en het andere laat geen gelegenheid voorbijgaan om ze te benadeelen en verkeerd te beoordeelen. Het ver andert de onschuldigste daden, die christenen voor bedrijvers hebben, van natuur. Het schrijft aan de geheeie geestelijkheid de fout van een enkelen priester toe. Naar aanleiding van alles en van niets geeft het onaangename beschouwingen ten opzichte van den gods dienst. Het heeft een goddelooze manier om de ge schiedenis van een verpletterden hond en van een huwelijks- en doodsplechtigheid te verhalen. Zoodat het noodig is, volgens den bekenden geest van het dagblad dat men leest, de gevolgtrekkingen uit de rede neering te verbeteren, somwijlen zelfs geheel te ver anderen. Wantrouwt de verzinselen, de overdrijvingen en de verklaringen van uw dagblad. Wantrouwt de ideën en de feiten die in uw dagblad vervat zijn. Gij gelooft er aan met gesloten oogen, gij hebt ongelijk. Besluit. Verbied ik u soms een dagblad te lezen? Volstrekt niet. Als ik het u verbood, zoudt gij toch lezen, en gij zoudt geen ongelijk hebben. Want het dagblad is in onze gewoonten doorgedrongen, het is ons dagelijksch brood, wij kunnen er niet meer buiten. Ik verbied u dus niet eene courant te lezen. Maar ik vraag u twee dingen: uw dagblad goed te kiezen en het goed te lezen. Kiest uwe courant goed. Dat het noch een onzedelijke noch een ongodsdienstige is, dat is een gewetensplicht. Dat het belangrijk en goed onderricht, dat het een goede redactie en een weinig litteratuur heeft dat is wenschelijk. Dat uit zijne bladzijden naar uwe ziel opstijge een geur van eerbaarheid, van godsdienst en van vaderlandsliefde. Kiest uw dagblad goed. Weet uw dagblad te lezen. Het een of ander dagblad, dat voor goed gerekend wordt, zal een rechtvaardige zaak door onrechtvaardige middelen zoeken te dienen, zal zonder ophouden voortgaan met beleedigingen of beschuldigen zonder bewijs, weest daar de slaven niet van. Bewaart de oprechtheid van uw oordeel, de edel moedigheid van uwe gevoelens, de onaantastbaarheid van uwe gevoelens, de onaantastbaarheid van uwe goede trouw. Boven uw dagblad staan uw geweten en God. Plaatst God en uw geweten dan ook boven alles. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, Feestdag van de Onbevl. Ontv. van Maria. De h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half 11 de Hoogmis. Vandaag geen Catechismus. Van avond half 7 Lof met preek. Vóór het Lof het Rozen hoedje. Maandag, half 8 en 8 ure Zielediensten .voor Maria Catharina de Droog geb. Hoog veld als lid van de Broederschap' tot lafenis der gel. zielen, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de gel. zielen. Woeioidag en Vrijdag, Vastendag. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, Feest der Onbevl. Ontvangenis van de Allerh. Maagd Maria, de stille h.h. Missen te 7 uur en half 9, met onder richting, te half 11 de Hoogmis met pre dikatie. Te 2 ure de Catechismus. Ten 3 uur het Rozenhoedje en des avonds ten half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de be" keering der zondaars, met Conferentie. Woensdag en Vrijdag, geboden Vasten dagen. Donderdag, 's avonds ten 7 ure Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. "Zaterdag, kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel Tan het Miraculeuse Maria-beeld; ten 6 ure Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en de Catechismus op de gewone uren. "Zondag, Hoogfeest der Onbevlekte Ont vangenis van de Allerh. Maagd Maria. De Hoogmis voor de Leden der Broeder schap „Haarl. Processie naar Kevelaer." 's Namiddags geen Vespers, 's Avonds te 7 ure plechtig Lof, Predikatie en Processie met het Allerheiligste door de Broeder schap Haarl. Processie naar Kevelaer," Dinsdag, ten 8 ure gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, 's Avonds ten 7 ure Lof en Vergadering der Broederschap v. d. H. Antonius. Woensdagavond ten 7 ure Vergadering voor de Leden der 3e Orde van den H. Franciscus. Vrijdag, ten 8 ure gez. h. Mis. 's Av. ten 7 ure Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zondag, 15 Dec. de Hoogmis voor de Leden der Broederschap „Haarl. Proc. naar Kevelaer." Zondag, De h. Missen te 9 ure en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags te 12 uur Catechismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, te 8 ure gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, 8 ure gezongen h. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. Zondag. Feestdag der Onbevlekte Ont vangenis der H. Maagd en Moeder Gods Maria. De h.h. Missen te half 6,7 uur en half 9. Te half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus. Geen Vespers. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Door de week de h.h. Missen te half 8, 8 uur, half 9 en 9 uur. Maandag, geen h. Mis om half 8. Des avonds om 7 uur Maria-Lof met Rozen- hoe Ije. Dinsdag en Donderdag, eveneens geen h. Mis om half 8, doch in plaats daar van een h. Mis te 7 uur. Woensdagavond, te 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph met Rozenhoedje. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag, 8 December, feestdag van de Onbevlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd Maria. Op dezen dag werd de Broe derschap der H. Familie overgebr. naar de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. te Luik, te verdienen volle aflaat voor alle leden. Des namiddags te half 5 plechtige feest- vergadering. Deze vergadering is toegan kelijk voor iedereen. Iederen Zondag van 441/.) uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uur en half 9, de Hoogmis te half 11. Onder de h.h. Missen predikatie. Dezen namid dag 2 uur de Catechismus, 7 uur het Lof en predikatie. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond te half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagmiddag van 49 uur gelegen heid om te biechten. In deze week dagelijks 12 uur de ca techismus. De h.h. Missen in de week half 8 en 9 uur. Zondag, Feestdag der Onbevlekte Ont vangenis der H. Maagd, de h.h. Missen om half 6, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoog mis. Om half 7 uur Vergadering der Broe derschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Dinsdag, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, Vastendag. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, 's Avonds om half 8 Lof em oefening van den H. Kruisweg. Heden Vastendag. Zondag, half 8 Vroegmis, kwart over 10 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis Cate chismus. Dinsdag en volgende dagen ten half 12 Catechismus. Woensdag en Vrijdag, Vastendag. Donderdag, eerste h. Mis ten 8 uur, ten 9 uur gezongen h. Mis. De overige dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Zaterdag, gelegenheid om te biechten als gewoonlijk. Zondag, de h.h. Missen 7 en half 9 uur, ten half 11 de Hoogmis. Ten 3 ure het Lof. Woensdag, geboden Vastendag. Vrijdag, geboden Vastendag.'s Avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 's Av. ten 7 ure Lof, ter eere van Maria, waaronder Rozenhoedje met Litanie. De gebeden worden verzocht voor Petrus Loogroan Elis. Duwel en Adrianus van Riet, die in den Heer zijn overleden. Zondag, Feest van de Onbevlekte Ont vangenis, om half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 3 uur Lof en Rozenhoedje. Woensdag, geboden Vastendag, Vrijdag, geboden Vastendag, 's Avonds 7 uur Lof. Dagelijks voor en na de h. Mis, Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8. De gebeden worden verzocht voor Willem de Winter en Petrus MolenaaT, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 2 uur Catechismus, ten 3 uur de Yespers. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten half 8 en half 9. Zondag, Heden Hoogfeest van Maria Onbevl. Ontvangen, om half 8 voor Joan nes Gerard Rijk v. d. Berg, 10 uur, Geest, en tijdelijk welzijn der parochie. Na den middag 3 uur de Vespers met Rozenhoedje. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, Overl. fam. Kraaijenoord. Dinsdag, Geertruida Veen. Woensdag, Mej. Theodora Maria Bout. Heden geboden Vastendag. Donderdag, 8 uur, gez, H. Dienst Lev. en Overl. leden van den levenden Rozen- kra»s. 's Avonds 7 uur Lof. Vrijdag, Margaretha Geeve. Geboden Vastendag Zaterdag, Maria van Boven. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Zondag, Feestdag der Onbevlekte Ont vangenis van Maria, om 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis. 2 uur Catechismus 3 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Dinsdag, half 8 de h. Mis ter eere van den H. Antonius, 's avonds 7 uur Lof. Woensdag, geboden Vastendag. Vrijdag, Vastendag, 9 uur h. Mis. 's Av. half 8 Lof met predikatie. Zaterdag, 9 uur h. Mis, van 5 lot 9 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds half 8 Lof met predikatie. In de week de h. Mis om half 9. De Catechismus alle dage* (behalve Vrijdag) 's morgens om half 8. De gebeden worden verzocht voor Frederik Joannes Vendel en Cornells Pirovano, die in den Heer zijn overleden. Van 1215 December Retraite voor de leden van den R. K. Volksbond, welke zal gegeven worden door den Z.Eerw. Pater A. van Dam Redemptorist. De Retraite wordt geopend Donderdag avond te half 8. Vrijdag en Zaterdag 's morgens de h Mis om 9 uur en 's avonds half 8 het Lof met predikatie. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis. Des namiddags half 3 de Vespers, 's Avonds ten half 7 Congregatie der H. Familie. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Donderdag a. s. 's avonds half 7 Lof met predicatie tot voorbereiding van het Tri duüm of Veertiguren-gebed. Zaterdag a. s. 's namiddags half 4 Lof ter eere van de H. Maagd en Moeder Gods Maria. Zaterdag vóór den middag tot 12 uur en na den middag van 3 uur afgelegen heid om te biechten. Deze week volgens gewoonte Cate chismus. Zondag, half 8 Gemeente, half 10 voor de leden van de levende Rozenkrans. 's Namiddags 2 uur de Vespers, 's Av. 7 uur Lof. Maandag, half 9 en 9 uur Haartje Schee en Nieolaas Meijne. Dinsdag, half 9 en 9 uur, Arie Bstkku» en Cornelia Groen. Woensdag, half 9 Joannes Groen, 9 uur Cornelia Rjjs hvr. van Engel Bak km. Donderdag, half 9, Mijntje Kujjs hvr. van Hermanns Terra, 9 uur gez. h. IBs voor Bernardus Zurlohe en Maria Mnfcr- man. Vrijdag, half 9, Antje Duinmaijer, 9 uur, overledene ouders. Zaterdag, half 9 Maartje Blankert hvr. van Hermanus Cornelisse, 9 uur, Petre- nella Bakkum. Deze week iederen avond ten 7 uur Laf. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur Haag- mis, 2 uur Catechismus, 3 uur Lof wet predikatie en akte van toewijding der leden van Eer en Deugd. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Dnder- dag, Vrijdag en Zaterdag, kwart over S h. Mis. Woensdag en Vnjdag, Vastendag®». Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht vaar Cornelis Rusman, Alida PrinsPrins, Mattheus Geutskens, Henrica Brouwer en Elisabeth v. StratenZoet, die met de laatste H. Sacrament®» der Stervenden zijn voorzien en vaor Catharina Klinkenbergvan Postel, die in den Heer is overleden. Zondag. De vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Des namiddags ten half 2 Catechismus, ten half 3 Vespaos. Maandag, de h.h. Missen ten 8 nare» half 9. Dinsdag, de h.h. Missen ten half 9 e» 9 uur. Ten 9 uur gezongen Maandstond voor Cornelia Nan huisvr. van Arnolds» Kroon. Woensdag en volgende dagen ie h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Woensdag en Vrijdag, Vastendag. Woensdag en Zaterdag ten half 12 do Catechismus. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur e* half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ipn 2 uur Catechismus voor de jongens, 'ft» 3 uur de Vespers. Woensdagavond ten half 7 Lof wet Adventspredicatie Zaterdagavond van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht Toer Petronella v.d. Meer wed. v. Jac. Berkhout Mej. Joanna v. Dril, Petronella Topper en Maria Verbrugge, die met de laatste H. H. Sacramenten dw Stervenden ziju voorzien en voor Maria v. d. Meer hvr. v. Petrus HaijgBloot Lena Hageman en Petrus Zuiderduin, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 uur stille h. Mis wet ender richting, 10 uur Hoogmis met predUmtib. 's Namiddags 1 uur Catechiemns, 2 nor Lof. Donderdag, half 9 gezongen h. lüa. Zondag, hJi. Missen ten kalf 8 an te 10 uurhalf 2 Catechismus en te half 8 uur Lof. Dinsdag en Donderdag te 12 uur Cate chismus. Woensdag en Vrijdag zijn de gewone vasten- en onthoudingsdagen van den Advent. De gebeden worden verzocht voor Gerrit de Waal, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. De Kerkberichten, die te laatin- kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIÉUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden, in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook hndshmtde-- lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend, te maken. Nederlandsche R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (9t.B*ve). Zondag 8 Dec., 6 uur Oud-Zk>uaven. Maandag 9 Dec., half 9 Commissie van Bijstand. Half 9 Ondersteuningsfonds. Dinsdag 10 Dec., half 9, Houtbewer- kersgilde „St. Jozef." Half 8 Schilders gilde St. Lucas." 8—9 uur „Hulp in Nood." Woensdag 11 Dec., half 9, Ontwikke lingsclub ^St. Thomas van Aquino." Spre ker de WelEerw. heer L. v. -d. Beig, Ad viseur. 9 uur repetitie Zangvereeniging. Half 9 Bestuursvergadering Bouwvereeni- ging- Donderdag 12 Dec., half 9 Rederijkers kamer. Vrijdag IS Dec., half 9 Hoofdbestuur. Zaterdag 14 Dec., half 9 zitting Spaar bank „8t. Antonius van Padua." 8—9 **r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 8