DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd. KindeHiuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. ÖÖNDERÖAC 12 DECEMBER 1907. Wo. 6761, 328te Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: luiere. Telefoonnummer 1426. Keizer Wilhelm. h Algemeen Overzicht. Het is tegenwoordig de tijd van „bloes". In Duitschiand, in Frankrijk, in I'alië en... bij ons! Overal't „bloc" Van liberalen, radicalen en socia len tegen de Keik en de kerke- 'ijken! Al die merkwaardige bokken sprongen van het „bloc" hier ci Rinds, hebben de aandacht afgetrok ken van het échec dat een zoo'u ^'oe" heeft geleden, het „bloc" in Haden namelijk. Toch verdient de mislukking vai de liberale overheersching in Baden alle aandacht en is de afgeloopen maand voor het groothertogdom een meest gewichtige en gedenk waardige gewec-st. Sedert menselieuheugenis regeer de in Baden het maconnieke libe ralisme, door den zeer machtigen invloed van den proiestantschen groothertog gesteund, als onbeperkt meester. Hoewel driekwart van de bevolking Katholiek is in liet groothertogdom, hadden de Katho lieken in de Kamer van Carlsruhe 9 afgevaardigden op de 73 Daarvan was allereerst schuld de lakschheid en „neutraliteit" der Katholieken. Maar daarnevens ook het kiesstelsel dat er door het liberale „bloc" was ingevoerd. De kiesdistricten namelijk zijn er ware kunststukjes van partij verdeeling zij zijn er zoo samengesteld en in gericht, dat de Katholieken altijd aan het kortste eind moeten trek ken. Uitgebreide administratieve districten bijvoorbeeld, waar niet an ders dan Katholieken wonen, hebben slechts één afgevaardigde, terwijl andere die veel kleiner zijn, maar liberaal of protestant, twee of drie afgevaardigden kiezen. Bovendien zijn de kringen waar veel Katho lieken bijeenwonen, versneden en de stukken bij dezen en genen liberalen kring gevoegd. Toch was de apathie en laksheid der Badensehe Katholieken wel de voornaamste oorzaak van de liberale overheersching, en onder de Duitsche Katholieken sprak men over Baden met een zekere mede lijdende minachting: do laksheid van een Badeusch Katholiek is nü uog spreekwoordelijk in Duitsch iand. 't Liberale bewind deed dan ook zijn best. Ia 1887 toen alle landen van Duitschiand een „modus vi- cendi" met de Katholieke Kerk -loten, na Bismarck's „Gangnach (Janossa", bleef in Baden de Kul- mrkampf scherp voortduren! Sedert dien echter is de Katho lieke reactie opgeleefd. In 1889 had ze een eerste succesje. Het getal afgevaardigden steeg van 9 op 13.... van de 73 altijd! In 1891 bereikten bereikte de Katholieken het getal van '21 zetels, dat tot 28 steeg iu 1905. Toen scheen 't ho gtepunt be reikt: met 28 hadden de Katholieke de sterkste partij. De liberalen stonden op 23. Maar een typische kwestie ontstond: de sterkste partij wijst in den regel iu Baden den vco -titter den Kamer aan, en dal vonden de liberalen heeren dan toch wel wat al te kras! Fluks werd een „bloc" geformeerd en de libe- aleu en socialisten vormden één partijeen socialist werd vicepresi lent en een liberaal president Die socialistische viceprosident was een bron van onuitputteljjken umor voor de satyristen, en vau oneindigen last voor de socialisten. 't Laatste geval heeft de deur toe gedaan bij de begrafenis van den pas overleden grouiiiertog wilde de socialistische vicepresident niet meedoen aan de natioualen rouw! De nieuwe groothertog had aan de liberale kopstukken verklaard, dat hij dien socialistischen heer niet weer als viceprecident wilde erken nen.. en de socialisten verkozen geen anderen candidaat te stellen Zoo spatte door de loop der ge beurtenissen zelve, het anticlericale „bloc" in Baden uiteen, en de voor zitter van da Badensehe Kamer is nu de afgevaardigde Fehrenbach, de president van de jongste Duit sche Katholiekendag te Würzburg Zal dit éehee van het Baden sehe kleine „bloc" een voorbeeld zijn van de spoedige nederlaag, die 't Duitsche nationale „bloc" in den Rijksdag wacht? De omstandigheden wijzen er wèl op! Er is nu wat bekend van de eischen die generaal Lyautey aan de Beni Snassen, naast de bestraf fing van de aanvoerders, voor den 'inval op Algarijnsch gebied zal stellen. Naar uit Parijs wordt gemeld wil Lyautey, dat de krijgers zullen defileeren voorbij de Fransche troe pen en dan een voor een de wapens uederleggen. Wie daarna nog in het bezit van een vuurwapen wordt gevonden zal gefusilleerd worden. Iudien de Beni Snassen deze ver nederende voorwaarden niet aaeue- men, wordt de expeditie voortgezet tot volledige onderwerping van den stam! Te Parijs verwacht men dat daarmede slechts enkele uren ten hoogste een paar dagen zullen zijn gemoeid, doch van Duitsche zijde wordt verzekerd dat de gesteldheid van den bodem een volkomen on derwerping van den stam uitsluit en dat Frankrijk zich zal tevreden stellen met de afpaling van een gebied, waarbinnen de Beni Snas sen vrij zullen mogen leven. 't Grapje aan Marokko's oostkant is dus nog niet uit! Wat 't overige Marokko be treft: tussehon den Marokkaanschen minister Ben Slirnan en de gezanten van Frankrijk en Spanje is de vol gende overeenkomst gesloten De Makhzen neemt alle beslis singen aan over onderdrukking van den invoer van oorlogseontrabande In alle havensteden zal de politie onmiddellijk worden georganiseerd; Twee ingenieurs, door het corps diplomatique aan le wijzen, zullen ia overleg met twee ambtenaren van dei Makhzen, afvoerkanalen aanleggen in Tanger; deze aanleg zal door een regeeringscommissaris worden nagegaan. Artikel 50 der Acte van Algeci- ras over het verkrijgen van onroe rende goederen door Europeërs, zal onmiddellijk in Tanger en geleidelijk iu andere kustplaatsen wordeu ingevoerd De markten in Tanger zullen onder toezicht slaan van een ge zondheidscommissie De bepalingen dor Acte vau Al- geciras, betreffende de heffing van tolrechten, zullen onverwijld worden ingevoerd De belastingen op gebouwen in steden zullen voor den tijd van 2 jaar van 8 op 5 pCt. worden ver laagd. De Makhzen geeft het plan op, om van goederen die Tanger pas- seeren een transitorecht te heffen. Door de uitvoering dezer bepa lingen hopen de beiden betrokken landen tot herstel van geregelde toestanden in Marokko te kunnen medewerken. Gisteren meldden we onder onze drieregelbericliten, dat de Nobel prijs is gegeven aan den Italiaan Monetaen denFranscbman Renault We hooren nu, dat dit betreft den vredes-prijs, die is gedeeld tus- sehen deze twee. De prijs voor de natuurkunde kreeg prof. Michelson uit Chicago; dien voor scheikunde prof. Buchner van Berlijn; dien voor geneeskunde prof. Laverau van Parijs: dien voor letterkunde Rudyard Kipling. Michelson, is behalve hoogleeraar in de natuurkunde aan de Hooge- school te Chicago, nog in dezelfde qualiteit verbonden aan een zuster- tnrichtiug voo r liooger onderwijs daar ter stede, de Rush Medical College. Een deel van Michelson's ver diensten voor de natuurkundige wetenschap bestaat iu zijn studie en proeven, gewijd aan de bepaling der golflengte van het zoo karakte- ïistieke C&dmium-licht. Michelson bepaalde o. a. de be trekking tusschen die golflengte en den Parijschen meter. De winnaar van deD scheikunde- prijs, prof. Eduard Buchner, werd geboren te München den 20en Mei 1860hij studeerde in Miiuchen en Erlangen, werd in 1891 privaat docent te Müuchen, ging in 1893 als zoodanig over naar Kiel, werd in 1896 gewoon hoogleeraar te Tübingen en in 1898 gewoon hoog leeraar aan de landbouw-universiteit te Berlijn. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met onderzoekingen op 't gebied der synthetische organi sche scheikunde. Voorts hield bjj zich bezig met de studie der gistingsverschijnselen. Laveran is de ontdekker van de halvemaanvormige parasieten van de malaria, die naar hem de naam Laverania hebben gekregen. Rudyard Kipling, is de bekende Engelsche dichter en hofpoëet die vooral hij ons befaamd is door zijn oorlogszuchtigs poëzie gedu rende den Boerenkrijg. Typisch, dat deze inperialist voor een Nobelprijs iu aanmerking kwam! Nieuwtjes in drie regels. Morgen dispensatie iu Amsterdam Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft goedgunstig dispensatie ver leend in vasten en onthouding op Vrijdag 13 dezer voor allen, die op genoemden dag te Amsterdam zullen zijn Visch en vleesch te zamen aan denzelfden maaltijd blijft echter ongeoorloofd. Het bezoek van den Duitschen Keizer. Men meldt uit 's Gravenhage Het voornemen bestaat, bijaldien de voorzitter der Tweede Kamer zich a.s. Vrijdag naar Amsterdam zou begeven, dien dog te vergade ren onder presidium van den heer Borgesius. Baron Gevers, Nederlandsclr gezant te Berlijn, is, in verband met het bezoek van den Duitschen Keizer aan ons land, alhier, in Hotel des Indes aangekomen. Z. Exc. de heer Vou Scliloezer, buitengewoon gezant engevolmach- iigd minister van het Duitsche Rijk bij ons Hof, zal wegens de inacht neming van het incognito tot Am sterdam, eveneens den Keizer bij diens aankomst in de hoofdstad begroeten, vergezeld door de heeren Von Kühlmann, gezantschapsraad; dr. Krause. gezantschapssecretaris, en den stafkapitein Renner, militair attaché. Z. M. de Keizer zal Vrijdag tegen 5 uur eenige deputation ontvangen van te Amsterdam gevestigde Duit sche kerkelijke liefdadige en on derwijs instellingen. De Keizer vertrok gisterenavond te 6 uur 30 van Charing Cross naar Port Victoria. De berichtgever van Reutor had vóór het vertrek van den Duitschen keizer een onderhoud met den Duitschen gezant. Deze machtigde hem mede te deelen, dat de Keizer mogelijk bevredigd was over zijn bezoek aan Engeland en zeer ge troffen door de duizenden brieven, •lie hij uit alle kringen van de bevolking had ontvangen, bevat tende groeten en andere bewijzen van vriendschap jegens het Duitsche volk en dat hij dit gastvrije land verlaat met de hoop, dat ziju bezoek er toe zal hebben bijgedragen om le vrieuschappelijke gevoelens tusschen de onderdanen van koning Edward en die van den Keizer te versterken. Het Koninklijke Echtpaar komt heden, (Donderdag), te 10.40 (G.T.) Amsterdam aan het Centraal- s'ation aan. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen Zaterdag morgen de hoofdstad weer verlaten om tegen 11 uur in den Haag terug te komen. De Koningin-Moeder, die wegens bet overlijden van den Koniug van Zwelen, haar oom, niet aan de feesten deelneemt, zal reeds Vrij dagochtend te 8 u. 30 naar Am sterdam vertrekken en des avonds te 5 uur van denzelfden dag in de residentie terugkeeren. Aangezien de Keizer het incognito eerst tegen de aankomst te Am sterdam opheft, zullen de aan Z. M. toegevoegde vlag- en hoofdofficier en ordenuance-offieier Z. M. niet te IJmuiden, doch te Amsterdam opwachten. De minister van marine zal zich a. s. Donderdagavond naar Amster dam begeven. H. M. de Koniugin heeft het voorne men, den Duitschen Keizer in het Paleis te ontvangen, terwijl Z. K. H de Prins der Nederlanden den Keizer zal opwachten aan de landingsplaats (Handelskade). In overeenstemming met den beleefdheidsvorm gebrui kelijk aan alle Hoven, zal Z K. H. den rang hebben van generaal A la suite bij het Pruissische leger, bij de ontvangst van den Keizer de Duitsche uniform dragen. Uit de Sta^t-8 :ourant. De opper eer. meester maakt in de St. Ct. t ekend, dat het Hof in gevolge de bevelen van H. M. de Koningin met ingang van 12 De cember 1907 den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. de Koning van Zweden en wel een week, middelbaar rouw voor '2 woken, lichten rouw, zullende echter de rouw dp 13 December niet worden gedragen. De Minister van financiën is in den laats'en tijd lijdende ge weest, ten gevolge waarvan hij zijne kamer moest houden. Thans is de heer De Meester hersteld en zal hij voor de begrootingswerkzaamheden in de Tweede Kamer aanwezig zijn. Staking te Eindhoven. In de damast- en linnenweverij der firma C. v. Dijk, te Eindhoven is een staking onder de handwerkers uitgebroken. De eisch luidt hooger loon en tevens, dat de loonen voor weven en pellen op dezelfde hoogte zullen worden gebracht als voor het damast- weven. Ook willen zij verzekerd Worden tegen tijdelijke gedwongen staking bij brand. FEUILLETON. HIIVE HURLEHSCHE COORMT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem BL.I Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 0.05 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post jVfzonderlijke nummers f 1.85 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer.0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant. 't JA morgen een merkwaardige dag Voor ons land. K-fizer Wilhelm, die heden op weg 18 naar Nederland, die hedennacht v^der de schaduw van onze vlag in haven van IJmuiden vertoeft, zal 'fiorgen een ofiioiëel bezoek brengen onze Koningin en Haren gemaal 11 de hoofdstad des lands. Men behoeft geen pau-Germanist zijn, om dat bezoek een gebeurte nis te noemen En om den persoon Wilhelm II, èn om de hooge Ltsitie die de Duitsche keizer als zoo- 'Lnig in Europa inneemt. Van harte mag het Nederlandsche folk Keizer Wilhelm II welkom te ten op d.n Nederlandschen bodem. Door familiebanden en traditie vt-r- °nden aan ons Vorstelijk Huis, komt e Keiztr geen politiek, alleen een lersoonlijk bezoek brengen, zoo is Verklaard. Dat ligt ook geheel in de lijn van J'2 houding, die Wilhelm II steeds 'genover ons land en ons vorsten- uis heeft aangenomen. Mocht men de Germanopliobie wel e,"t>8 zoover drijven, dat er gezin speeld werd op inpalmingsplannen van l'uitschèn kant, keizer Wilhelm zelf '8 in zulke plannen zelfs nooitgenoemd, ';h de vereering en hoogachting die 'Ie Keizer heeft en toont voor onze l'eminde Koningin, laten voor een Neiging des Keizers in dien zin geen 'chijn van plaats. Nog eens, ook wij heeten Keizer Vilhelm van harte welkom! Zijn geniale veelzijdigheid, zijn op- ïecht karakter, zijn hoffelijkheid en (pDote gaveu van geest hebben Keizer Vilhelm niet alleen tot een opmer- nswaardige figuur gemaakt in Eu- Upa, maar hem ook de hoogachting Verzekerd van ons Nederlandsche volk. De vele Duitschers die onder ons hun V'rblijf hebben en op Nederlandschen pdein gastvrijheid vinden, kunnen 'jet getuigen hoe wij, Nederlanders, "ie niet ill te gauw warm loopen in (Tgetogen bewondering, toch keizer Vilfielm bewonderen en eeren als fceen enkel ander buitenlandsch vorst. De ontvangst die Keizer Wilhelm, J'oning van Pruissen,morgen zal worden Weid in de hoofdstad des lands, zal ^'n machtigsten vorst van het vaste Iftnd toonen dat het kleine Nederland ffroote mannen weet te eeren en een tfoot Vorst weet te ontvangen naar "shooren! 't Tweede proces-Harden begint Maandag a. s. te Berlijn. Met gesloten deuren zegt men. Maar goed ook De Duitsche Keizer is gisteravond uitLonden vertrokken. DcHohenzollern heeft yan morgen zee gekozen. De voorzitter der Hongaarsc'ne Ka mer, Justh, zal zijn ontslag nemen we gens de dwarsdrijverij der Kroaten. het Duitseh van Kari.. En. Ki.opper 30. Elli was ontroerden meende een oogen- l'k nan het verstand van deze vrouw te 'koeten twijfelen. Plotseling herstelde de ('ame zich weder en sprong op, met ze- j'hwachtigcn haast zich hot borstelig- 'tar van het voorhoofd strijkend, aan ,'aar kleed trekkende en besluiteloos rond kijkende, alsof ze geen tijd had te ver azen en toch niet wist, waarmee het kftrst te beginnen. „Stel u gerust," vermaande Elii angstig. 'Jk weet niet hoe kan dan toch 3'j moet ai vergissen en mij niet goed *8i>taan hebben." v, „Wat tveét gij verder van die Simona tpolinska?" stamolde Nathalie: „ik bid zeg mij meer. Was zij voor haar hu- h'ijk met den vader van uwen verloof- e niet reeds eenmaal gehuwd?" ..Juist ik herinner mij, daarover "bs te hebben hoorep spreken." ..Natuurlijk, natuurlijk; het is mijne poeder mijne moederen zij is reeds dood, zeidet gij?" ..Mevrouw Simona Olfers stierf bij de pooorte v. haren zoon Oscar," antwoordde ,1 'i. die liet niet waagde, verdere mede- 8'duigen achter te houden. >.Pn verder verder, wat weet ge nog e,'i- van liet verleden dezer vrouw?" „Niets meer, dan wat ik u reeds ge- hel» „Is er geen aandenken van haar, geen riaamteekcning, geen portret?" „Ja toch, als ik mij niet vergis, dan be waart mijn vad ;r een dubb 1 portret van Oscars ouders. Gabriel Olfers was eens ziju vriend en zond hem, spoedig na zijn huwelijk, een portret, dat hem voorstel de naast zijne jonge vrouw ik herin ner mij ten minste dat mijn vader het eens aan Oscar liet zien." „Uw vader goed, ik zal hem nog heden bezoeken; hij zal mij wei nadere inlichtingen omtrent de vrouw van zijnen vriend kunnen geven." „Zeer waarschijnlijk." Nathalie knikte vriendelijk. „Ik kom, ik k m zeg hem dat. En ja de wissel, waarom gij mij, opgezocht hebt! Ik zal mij daarover met den Heer Strom- holt persoonlijk verstaan." Daarmede wenkte zij het meisje groe tend toe en keerde zich naar de deur van de zijkamer. Hare ziekelijke onrust scheen haar onweerstaanbaar voort te drijven. El li nam spoedig afscheid; zij was blijde dat zij heenging; het beangstigde haar, nog langer in de tegenwoordigheid dier zonderlinge vrouw 'e blijven. ELFDE HOOFDSTUK. Wat een meisje vermag. De heer Stromholt, wien Elli hare zon derlinge ontmoeting in het buis van de woekeraarster medegedeeld bad, verwacht te gedurende het overige van den dag met begrijpelijke spanning het aangekon digde bezoek van Nathalie Paulowna, maar deze verscheen niet. „Z, zal zich bedacht hebben!" zuchtte Stromholt, toen vader en dochter elkan der des avonds ontmoetten. „Haar edel moedigheid zal verdwenen zijn, tege'ijk met het zenuwtoeval, dat ge bij haar op gemerkt hebt; zij is nu weer tot zich zelve gekomen, en overmorgen neemt de zaak met den wissel haren geregelden gang. Het was ook (belachelijk, aan uw avon tuur van heden, werkelijke verwachtin gen te verbinden." „O, verlaat u daarop, zij zal komen morgen zeker Ik heb immers duidelijk opgemerkt, dat zij u het liefst nog dade lijk zou bezocht hebben; doch hare on passelijkheid schijnt haar nog terug te houden. Misschien is haar toestand zoo erg geworden, dat zij niet uitgaan kan. Als zij morgen nog niet gekomen is, Pa pa, dan gaan we samen naar haar toe!" „Mij goed!" voegde de vader er met een troosteloos schouderophalen bij. Het bleek echter, dat EUi goed gezien bad. Den vo'genden morgen kwam Na thalie Beiju-eheff inderdaad. Elli, die den geheolen ochtend aan het raam had ge staan, bemerkte het rijtuig dadelijk'en snelde haar de trap af te gemoet, terwij! zij door het meisje haren vader liet zeg gen, dat de verwachte bezoekster was gekomen. Nathalie maakte den i idruk zeer verzwakt te zijn. Het was zeker niet noodig, dat zij zich Verontschuldigde, waarom zij gisteren niet gekomen was haar uiterlijk liet de oorzaak duidelijk raden. De zieke moest den vorigen nacht nameloos geleden hebben. Het zenuwtoeval, dat haar aan het einde van haar gesprek met Elli had overvallen, was schijnbaar geheel ver dwenen, doch eene zekere moeielijkheid in houding, spraak en gebaren was het i treurig gevolg dier plotselinge aanval. „Gij gebt uwen vader natuurlijk gezegd, wat mij tot hem voort?" begon zij, nadat zij boven in het salon had plaats geno men. „Zeker, Mevrouw!" Nathalie hief liet gezicht op. Er lag eeue onuitgesproken vraag in haren blik, die Elli terstond begreep „Hij kan zich den samenhang volstrekt niet verklaren. Maar ik geloof wel, dat hij in staat is, u de verlangde inlichtin gen te geven." „Goed, goed, waar is hij?" „Hier," riep Elli levendig en liep naai de deur, om haren vader binnen te laten, wiens stap zij zoo even in de voorkamer gehoord had. Stromholt trad binnen en verschrikte zichtbaar bij den aanblik dezer oude vrouw, wier onbuigzaam karakter in scherpe lijnen op het onaangename gezicht geteelcend was. „Laat ons alleen!" fluisterde hij zijn dochter in het voorbijgaan toe en naderde de zonderlingste gast, die ooit zijn huis betreden had. „Gij weet genoeg, om mij eeno inleiding te kunnen besparen," riep Nathalie hem te gemoet, nadat zij eeue nuttelooze po ging gedaan had, om op te staan. „Dus dadelijk ter zake, als 't u belieft!" „Ik ben tot uwe dienst, Mevrouw Na thalie Paulowna!" „Welnu, toon mij dan voor alles dat portret van Simona Napolinska of liever van Mevrouw Simona Olfers, van wie uwe dochter mij gesproken heefr." Stromholt had zich sinds gisteren op het bezoek voorbereid en het portret uit overblijfselen van reeds lang vervlogen tijden te voorschijn gehaald. Hij behoefde slecht» een vak in zijn bureau bij het raam te openen, om de vrouw in het vol gende oogenblik liet gewenschte te over handigen. Het was een ongeveer twee decimeter groot portret op porselein, ineen verscho ten fluweelen lijstje, voorstellende een man en een vrouw, naar het uiterlijk te oordeelen ongeVeer 30 jaren oud Nathalie greep er begoerig naar; zij had intusschen een klein ovaal ivoren blaadje uit den handschoen van hare linkerhand te voorschijn gehaald en ver geleek de verbleekte portretten met het porseleinen plaatje. „Het gei jkt sprekend," zeide zij toen op half luiden toon. „O, ik wist wel, dat ik mij niet bedrcgeD had. Vergelijk zelf, mijnheer! Gij zult toestemmen, dat de gelijkenis van deze twee vrouwenhoofden niet te ontkennen is, ofscho n er mis schien tien jaren liggen tusschen de tijd stippen, waarop elk dier portretten is genomen." Stromholt hield het voor doeltreffend zijn zonderlinge gast in dit geval gelijk te geven on vergeleek zijn portret van mevrouw Olfers met het nog kleinere op het geringe stukje ivoor. Doch, hoe ver bleekt het ook was, ook hem trof dege- lijkems in de gelaatstrekken van beide vrouwen. „Inderdaad" dit schijnt een en dezelf de persoon te zijn." „Kendet gij mevrouw Olfers, de echt- genoote van uwen vriend?" „Niet persoonlijk, slechts door dit por tret, d t mijn vriend Gabriel kort na /.ij zeer onverwacht huwelijk liet maken en mij als eene verrassing toezond. Hij woon de toen nog op zijn landgoed bij Mi tan en ik hier te 8t. Petersburg. Wij hadden elkander in lang niet gezien." „En wanneer heeft dit huwelijk plaat» gehad Stromholt draaide het fluweelen lijstje om, en wees haar eenige woorden op de rugzijde, door de hand van zijn overleden vriend ge-clmven. „Gij ziet hier het jaar tal IS55 naast de onderteekening van Gabriel." Nathalie dacht een oogenblik na, toen knikte zij. „Dat zou zijn acht jaar na den dood van haar zusters man zij moet toen 29 jaren oud geweest zijn." „Zeer juist; zij was even oud als Ga briel, ofschoon zij er op dit portret veel jonger uitziet." „Gij spreekt op een bitteren toon over die vrouw; gij hebt daartoe misschien uwe redenen. Zeg mij alles; gij behoeft u jegens mij niet te ontzien. Gij waait misschien niet zeer gesticht over dit hu welijk van uwen vriend?" „Ieder, die het goed met hem meende was er over ontsteld. Hij kende echter deu roep dezer dame en om alle onnoo- dige waarschuwingen te ontkomen, waar aan hij zich toch niet zou gestoord heb ben, liet hij zich iu 't geheim met haar trouwen." „Heeft zijne vrouw hem zeer ongeluk kig gemaakt?" „Volstrekt niet, want het huwelijk was van zeer korten duur. Simona Olfers stierf rc-eds na een jaar. toen zij haar zoon Oscar het leven schonk." „Hebt gjj, nadat hij weduwnaar was geworden, weder persoonlijk omgang met hem gehad Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1