Voor huis en Keuken. 174 Iets ouer uisch. Deze week zal ik het eens niet hebben over de mode. Maar een paar huishoudelijke wenken acht ik voor vele dames niet onwelkom I Althans: „op dit gebied leert u onsjzooveel wetenswaardigs", schreven mij deze week eenige dames, die ik wel bedank voor hun aardige briefjes. Vooral mej. C. W. uit Haarlem, mevrouw P. uit Beverwijk, mej. v. d. A. uit Heemstede dank ik zeer voor hun welwillende woorden! Mej. 'C. van W. uit Noordwijk-Binnen zal ik dezer dagen schriftelijk antwoorden op de gedane vraag, zoo ook mejuffrouw B. te Haarlem. Vandaag dus eens iets over visch. Visch is een heerlijk en voedzaam eten, maar visch is ook een spijs die zeer zorgvuldig moet worden gekeurd en bereid. Vooreerst gekeurd. Dat kan lang niet iedereen 1 Ziehier op welke wijze u dat 't best kunt doen: Neem geur en kleur van de kieuwen waar, die frisch moeten ruiken en rood van kleur moeten zijn. Betast het vleesch, dat vast en veerkrachtig be hoort te zijn. De oogen moeten helder staan en glanzen, en mogen nooit dof, troebel of ingezonken zijn. Bij groote visschen, zooals schelvisch en kabel jauw, zie men toe, dat de lever blank zij. Is de visch goed, dan is het óók nog moeielijker dan vele dames wel meenen, om ze goed te be reiden! Ook daarvoor wil ik vandaag eenige regels geven, die vooral betreffen het koken van visch. Ook over visch bakken zal ik eerlang in deze rubriek wel eens iets mededeelen. Als we de visch inkoopen en ze eerst na eenige uren willen bereiden, dan maken we ze geheel schoon, dat wil zeggen we schubben de visch nauwkeurig van den staart naar den kop, verwijderen de. kieu wen en de ingewanden, waar het eerst bederf op treedt, vooral zorgdragende, dat we de galblaas niet doorsnijden! Gebeurt ons dit, dan verspreidt zich het bittere vocht over het vleesch van de visch, en dan zijn we, zelfs door het meest herhaalde was- schen in frisch, stroomend water, niet in staat, den onaangenamen smaak weg te nemen! Is de visch geheel schoon, dan wasschen we ze net zoolang, totdat het water er helder afkomt; dan rollen we de visch in een natten doek en leggen ze op een frissche, koele plaats. Als we de visch dadelijk na den koop bereiden, is dit natuurlijk niet noodig. Als we visch buiten de stad bestellen, en deze, wat op een kouden winterdag wel eens kan plaats hebben, bevroren aankomt, moeten we ze niet, zoo als sommige onwetende keukenprinssessen doen, op een warme plaats, of vlak bij de kachel leggen, om ze te ontdooien. Ook is het onverstandig de bevro ren visch ineens, na afwassching, met kokend water op te zetten, waartoe men gemakkelijk geneigd is, als de visch juist op het laatste oogenblik bezorgd wordt; in al deze mogelijke gevallen zal de visch stellig bedorven op tafel komen. Mocht u eens bevroren visch ter bereiding gege ven worden denk dan steeds aan het volgende: Bevroren visch moet, voor men tot de bereiding overgaat, zeer langzaam ontdooid worden. Men legge ze liefst, na afwassching, in een teil met koud leidingwater, en late ze daarin liggen, totdat zij haar stijfheid heeft verloren. Bevroren visch bederft na ontdooiing spoedig- Men bereide ze daarom dadelijk. Het koken van visch doet men 't allerbest io zgn. vischketels, waarin een metalen geperforeerde (met gaten voorziene) plaat n et hengsels aanwezig is. Daarop wordt de visch los met touw bevestigd, dat men door de gaten heenhaalt. Heeft men geen vischketel, dan wil ik u een be reidingsmanier aangeven, die ge waarschijnlijk niet zult kennen, maar die ge eens probeeren moet! Men gebruikt daartoe een ijzeren pot, bindt de visch in een schoonen doek, waarvan de punten buiten den pot blijven, opdat we de visch, als ze gaar D, gemakkelijk uit het kokende water kunnen halen. Bij het koken van kleine visschen kan men zich van een schuimspaan bedienen, maar bij groote is het gemakkelijker een doek te gebruiken. Men heeft dan meer kans de visch in zijn geheel op den schotel te krijgen. Toch is het dikwijls noodig groote visch in eenige stukken te snijden, als de ijzeren pot niet groot is. Visch moet zoo spoedig mogelijk worden gaarge- kookt, en, omdat de bereiding doorgaans in hoog stens 12 minuten afloopt, doet men het best, de visch op te zetten, als de laatste huisgenoot thuis komt. Men heeft dan de meeste kans, de visch warm op tafel te kunnen brengen, want men behoort ze zóó uit de pan op te dienen. We zorgen dat aardappelen en visch tegelijkertijd klaar zijn: in veel gezinnen brengt men de visch in den pot met kokend water, als de aardappelen juist zijn afgegoten. Deze zet men dan op zij/van de kachel om uit te dampen, terwijl de visch dan op de heetste plaats, midden op het fornuis, wordt gezet- Het water, waarin men de visch opzet, heeft men vooraf aan de kook gebracht en daarna flink gezouten- Men rekene ongeveer 2 goede lepels zout op iederen liter water. Als men den inhoud van ketel of pot weet is het dus niet moeilijk uit te rekenen, hoeveel zout men moet toevoegen, 't Is evenwel verstandig het water even te proeven. Zalm en elft kookt men evenwel in slechts matig-gezouten water. De kooktijd van visch is slechts bij benadering op te geven, omdat zij geheel afhankelijk is van de grootte. Men neemt over 't algemeen den volgen den kooktijd aan: Schol en Bot 3 it 4 minuten. Tong 5 b Baars 5 8 Paling 12 Schelvisch 10 12 Deze lijst is nog met veel andere visschen aan t® vullen, maar omdat men zalm, elft, kabeljauw meestal in mooten kookt, zou de opgave niet juist te maken zijn. Liever denke men aan het volgende: Visch is gaar als men er een vin gemakkelijk un kan trekken. Visschen met week vleesch, zooals bot, ma&r vooral schol, zet men dikwijls met een scheut azij0 op, om het vleesch steviger te maken. Om den smaak te verhoogen worden sommige visschen vóór het koken zoogenaamd geblauwd. Onder het blauwen van visch verstaat men heb vóór de eigenlijke bereiding, met kokenden azijP overgieten van visch. Men past deze bewerking so toe op steur, karper of paling. BRIEFWISSELING. Voor het beantwoorden van vragen en het geve'1 van inlichtingen stel ik mij gaarne beschikba»r' Men schrijve daartoe op het adres derenveloppe Aan Mejuffrouw Marie, p/a. Drukkerij ,,n' iSpaarnestad", Kinderhuisvest, Haarlem. V*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 24