DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND Gelouterd. Kinderhuisvest 38-33, HaaHem BERICHT. „Nieuwe Haarlemsche Courant", - BUITENLAND. Telegrammen. BINNENLAND. Dinsdag 17 december 1907. No. 6765, 329to Jaargang h Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD BUREAUX: 't Mod :rnisme. Algemeen Overzicht. Nieuwtjes in drie regels. PEUiLLETON. MEUK HJUUILEMSCHE CMHMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waai' een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,86 Afzonderlij ke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf0.60 (contant) flO.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 3, contant. Zij, die zich met ingang uan 1 Januari a.s. abonneeren op de met gratis „GEÏLLU STREERD ZONDAGS BLAD" en de „OFFI- CIEELE KERKLIJST" uoor alle R. K. Kerken in Haarlem en omstre ken, ontuangen de tot dien dag uerschijnende nummers gratis. ),Waarom zegt de Roomsche krant fen Haarlem toch niets over 't Moder nisme? Je leest er tegenwoordig in „Nieuwe Rotterdammer" telkens jukjes over, heele studies zelfs in et ..Handelsblad" I" ^oo zeide ons een vriend van ons J'a<i dezer dagen. We hebben geantwoord, dat een bestrijding der dwalingen van het "odernisme niet op den weg ligt van feh katholiek dagblad, en een be preking van die dwaalleer, die ^°or den Paus is veroordeeld, zonder fetiig kennelijk nut is. „Maar die liberale kranten dan, e zich zoo druk maken?" Zoo vraagt misschien nog deze of fene. Hem antwoorden we met het vol- ^hde rake en juiste stukje uit het Mholieke „Handelsblad van Ant- 'erpen" „De anti-katholieke pers zoo j^hrijft het katholieke orgaan der felgische handelsstad houdt zich ?et voorliefde bezig met de kwestie modernisten. Men zou zeggen, dat indien er ééne Gestie haar onverschillig moest laten, fet juist deze was! Het geldt hier vooral vraagpunten dogma, die enkelen, geestelijken ,C leeken, uitleggen op eene wijze ,'e de Kerk niet als orthodox kan ^schouwen. We wisten niet dat onze anti- Mholieke confraters in die vraag- jjknten zoo sterk waren, dat ze daar ^Cathedra, oordeelvellingen over puilen uitspreken! Waar ze plots al 1<! wijsheid en theologische kennis Sbben gehaald, om hunnen zeg te ibben in zoo door en door gods dienstige vraagpunten, blijft ons een raadsel I W(] erkennen ootmoedig dat onze kennissen zoo ver niet strekken en dat, tot ons groot geluk en zielege- rustheid, we 't nog altijd niet verder gebracht hebben dan tot aanvaarding der uitlegging die onze bevoegde over heid ons geeft, in kwestiën, die den grondslag zijn van het geloof. Onze liberale confraters moeten zich in de laatste tijden ongetwijfeld diepe godgeleerde studiën hebben opgelegd, en merkwaardig is het hoezeer hunne besluitsclen overeenstemmenze hou den het allen met de modernisten Daar is er wel geen enkel, die zegt waarom en om welke redenen, maar aangezien hunne lezers er niet naar vragen, maken ze zich geenszins moê in bewijsvoeringen tot staving van hun besluit. Zij zijn het ook allen eens in de gevolgtrekkingen: voor hen staat het vast als een paal dat de beweging der modernisten de doodsklok is over de toekomst der Kerk en over de macht van Rome! Altijd de oude historie van die wenschen, welke men gaarne voor werkelijkheid neemt. Alsof de Kerk niet andere stormen had zien opgaan en alsof de leerstel lingen van Tyrell, Loisy of Murri meer de Kerk zullen ondermijnen als die van Lamennais of Montalembert het gedaan hebben. Laat onze confraters zich niet warm maken om eene kwestie, die zij be schouwen, uitsluitend onder oogpunt van het kwaad, dat zij aan het geloof kan berokkenen. Zij azen op afbreuk en scheuring en in eiken regel leest men den ge heimen wensch van 't stevig gebouw der Kerk eindelijk te zien afbrok kelen De. krasse, mannelijke, ronde woorden van Keizer Wilhelm, dat hij met zijn leven er borg voor staat dat onze landen zich n vrede zullen ontwikkelen, hebben begrij pelijkerwijze zeer de aandacht ge trokken, ook in het buitenland. De binnenlandsche pers is enthou siast over den Keizer. Net als wij trouwens. En hetzelfde wat wij in ons hoofdartikel van Zaterdagavond jl. hebben gezegd, wordt door bladen van allerlei richting uitgesproken: de „Tijd" en de „Maasbode", om onze Roomsche hoofdbladen te noe men, het „Nieuws van den Dag", de provinciale hoofdorganen enz. spreken allen over 's Keizers persoon en zijn sympathieke verschijning en zijn duidelijke nadruklegging op den vrede even enthousiast. Merkwaardig om geen ander woord te gebruiken I is het weer, dat talrijke buitenlandsche kranten (we zagen zoowel den met den volks-wind meedraaienden „Figaro" ti Parijs als de doctrinair-liberale „Indépendance Beige" te Brussel, zoowel de Katholieke „Patriote" uit de Belgische hoofdstad, als de Katholieke „Univers") één zelfde vervalsching (want anders is 't niet te noemen) van 's Keizers woorden melden. Ze hebben namelijk de meerge noemde belangrijke woorden, waarin de Keizer verklaarde met zijn leven er borg voor te staan, dat „onze beide lauden zich in vr«de kunnen ontwikkelen" eenvoudig weggelaten en een banaal-zinnetje daarvoor in de plaats gesteld van eigen fabrikaat, aldus luidende: „Aan deze dank baarheid kan ik slechts uitdrukking geven door den wensch uit te spreken, dat uw land bloeie te midden der weldaden van den vrede I 't Essentieele is er uit Hier zit wat achter blijkbaarI Stoken van Franschen kant na tuurlijk l De correspondent, die uit Holland die bladen „voorziet", of het bureau dat als correspondent dient, heeft er juist den ruggegraat uitgehaald. Of de Frausche bladen 't zullen vertellen We lezen in de particuliere be richten van den Romeinschen cor respondent van „De Tijd" een tijding die zich nog al belangrijk laat aanzien. Toen de H. Vader deze week de bestuursleden van den katho lieken Volksbond uit Latium en Umbrië bij zich ontving, hield hij een toespraak, waarin Z. H. sterk aandrong op zoo krachtig mogelijke aanwerving van nieuwe leden, die zich niet slechts in den Volksbond, maar ook op de kiezerslijsten moesten laten inschrijven. Want 't is noodzakelijk ver klaarde Pius X dat allen kiezer worden, zoowel voor de gemeente lijke en provinciale verkiezingen, als voor de politieke, „opdat wij niet zonder troepen zijn, wanneer het weDschelijk zal worden geacht, ter stembus te gaan." Deze mogelijkheid schijnt de Paus derhalve volstrekt niet uit te sluiten of als zoo veraf te beschouwen, teekent de redactie erbij aan. Zou de opheffing van het „non expedit" dan voor de deur staan? In Perzië schijnt nu [de ont knooping van de reeds zoolang dreigende crisis werkelijk te grade ren Althanshet telegram dat we gisteren reeds hebben opgenomen heeft van zeer ernstige gebeutenis- sen melding gemaakt, en de berich ten die daarop volgen en die nader de in Teheran gebeurde herrie be schrijven, verminderen den ernst van een en ander nietl In de „Petit Bleu" komt een uitvoerig telegram voor over de feiten, die tot het conflict aanlei ding gaven. De moord op de winkeliers had, zoo wordt daarin bericht, plaats bij een opstootje in de Chalmaidanwijk kameraden van den moordenaars boden een waarborgsom aan, op voorwaarde, dat de schuldigen voor- loopig op vrije voeten zouden wor den gesteld, doch verwanten van de slachtoffers, geholpen door An- joema's, eischten al dadelijk op luidruchtige wijze de terechtstelling van de schuldigen, en toen deze niet plaats had, werd de afzetting van den commandant van de lijf garde verlangd, benevens die van een der ministers. Eergisteren zou in de hoofdmoskee van Teheran, die die al meer het terrein van een zeer heftige demonstraties, een be tooging hebben plaatsgehad, waarbij ook liet parlement verantwoordelijk werd gesteld voor de nalatigheid der justitie. Een gewapende troep volk liep kort daarop door de straten en loste o a. schoten tegen het parlementsgebouw. De „Petit Bleu" maakt voorts nog melding van de arrestatie van den eersten minister Nasir-el-Moelk en van Sani-ed-Doeleh, minister van Binnenlandsche Zaken, tegelijk met die van den gouverneur van Sjiraz, welke in ons telegram van gisteren vermeld stond. Deze arrestaties schijnen het vooral geweest te zijn, die in hoofd zaak oorzaak zijn van de heerschende agitatie. De Londensche „Times" heeft ook enkele telegrammen, die den ernst van den toestand onderlijnen. Zoo wordt gemeld dat de reactio nairen in Teheran zich op een plein hadden verzameld, terwijl de man nen der volkspartij waren bijeen gekomen in een moskee. Weer iets later werd aan hetzelfde blad getelegrafeerd, dat straatgevech ten begonnen waren. Het city-blad wijdt nog eenige beschouwingen aan deze gebeurte nissen; het gelooft (lat in Perzië de revolutie is uitgebroken. Nog ernstiger is wat het Havas- ageutschap uit Konstantinopel kabelt. Het komt nl. hierop neer, dat een deel der grensbevolking in hei noordwesten van Perzië zich ver klaard heeft voor de Tnrksche heerschappij. Maar d&t zal 'tkomt ook uit Konstantinopel! wel zijn naar het echt-Turksch recept: quod volu- rnus, libenter credimus; wat men graag wil, wordt 't liefst geloofd Ook in C h i n a vertoonen zich in den laatsten tijdherhaaldelpk teekens van een naderende revolutie, tegen de Manhjoe-dynastie gericht. We hebben daar al meer over verteld. En nu ontleent „de Tijd" ter bevestiging van wat van elders wordt bericht, uit een particulier schrijvén, dezer dagen ontvangen uit China, het volgende: „Men zou op het laatst beginnen overtuigd te worden, dat er iets gebeuren zal in China. De plaai selijke couranten en courantjes, ge ruchten en voorspellingen, spreken sinds eenigen tijd onophoudelijk van eene nabijzijnde revolutie. „De Regeering en de Mandarijnen schrijven gedurig maatregelen voor om den minsten schijn van opstand te onderdrukken. Telkens hoort men van op louw gezette camen- zweringen van bet revolutionnair gezinde leger enz. „Men heeft het klaarblijkelijke gemunt op de dynastie, welke, Tar- taarsch als zij is, veranderd moet worden in een zuiver Chineesche, en misschien op een verdeeling van het Rijk in tweeën". Gisteren is de machtige, impo sante Amerikaansche vloot uitgevaren voor de veelbesproken tocht naar deu Stillen Oceaan. Zestien pantserschepen gaan de reis ondernemen, in 4 divisies van ieder 4 schepen verdeeld. Het spreekt van zelf, dat voor de 15.000 man officieren en beman ning geweldige hoeveelhed sn eet waren noodig zijn, die de divisies dan ook, verst ju wd op transport schepen, zullen vergezellen. Van steenkolen zal men zich tel kens aan de tusi chenstations voor zien. Het totaal gewicht aan die onschatbare brandstof kan geraamd worden op 253.000 tonnen, 't Is moelijk, de waarde van die ontzag lijke hoeveelheid vast te stellen, daar de koersen zeer uiteenloopend zijn, niet alleen volgens de plaats, maar ook volgens het weer; maar de gemiddelde op f 15 per ton stel lend. komt men op het niet onaar dige bedrag van rui u 3,500.000 gulden. Voor het vervoer d ;r levensmid delen zijn twee schepen aangewezen de „Glacier" en de „Oulgua", die ruime koelkamers beutten. vleege- nomen worden o.a. 9000 pond ge droogde en saamgeperstt eieren, gelijk staand met 36 000 dozijn ver- scke eieren, 8000 schepels aardap pelen, 26 000 gedroogde groente, gelijkstaand met 270.000 pond ver- sche dito. Ten slotte gaat er nog een derde vaartuig mee, alleen bestemd om eventueele reparaties te verrich ten!.... De pest in Algiers schijnt nog niet geweken. Steeds wordt melding ge maakt van nieuwe gevallen in Algerië. Het tweede proces-Harden, dat gis teren zou beginnen, is uitgesteld. Har den is ziek: pleuris. In Toulon heeft een slager zijn „meis je" bij een ruzie uit jaloerschheid den neus afgebeten en... dien ingeslikt! Het proces tegen generaal von Stös- sel schijnt voor dezen nog al leelijk af te zullen loopen. Sic transit In Venetië is een groote staking uitgebroken onder het personeel der drukkerijen en zetterijen. In het Weensche Huis van afge vaardigden gisteren een heftige vecht partij met lessenaars en stoelen! Dinizoeloe is te Pieter Maritz- burg in de gevangenis gezet: wat er gebeuren zal, is nog niet bekend. TANGER, 16 Dec. Moelai Ha fid is door den Iragna-stam, 30 K.M. van Marakesj aangevallen en verslagende verliezen zijn onbe kend. Vele belangrijke stammen in die streek weigeren nu Moelai HufiJ te herkennen. ROME, 16 Dec. In een toespra k tot het consistorie verklaarde de Paus heden, dat van alle kanten een openlijken of verborgen strijd wordt gevoerd tegen de Kerk, die bestreden wordt door ee.t goddelooze en schaamtelooze pers, die zelfs de openbare rust verstoort, als in Ita lië. De modernisten minachten het gezag van den Heiligen Stoel, waar- voov zij zich in de plaats willen stellen, terwijl zij zich toch katho lieken noemen. De Paus heeft maat regelen g in imen, welke de bisschop pen bezig zijn ten uitvoer te leggen. Hofberichten. Bij gelegenheid van Z M. bezoek aan H.M. de Koningin te Amsterdam, heeft Z. M. de Duitsche Keizer, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, a la suite benoemd bij de Duitsche marine. Tengevolge der benoeming zal Z. K. H. bij de Duitsche zeemacht denzelfden rang bekleeden als bij de Kon. Ned. zeemacht, nl. dien van vice admiraal, gelijk de Prins reeds krachtens een vroegere be noeming thans ook luitenant-ge neraal la suite is bij het Duitsche leger. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besluit is benoemd tot president der rechtbank te Dordrecht mr. K. Meyer Wiersma, rechter te 's-Hertogenbosehtot kantonrechter te Gorinchem mr. G. Blokhuis, griffiertot kantonrechter te Schoon hoven mr. J. T. Sluis, griffier a. h. kantongerecht te Middelburgtot notaris binnen het arrond. Dordrecht standpl. Barendrecht, M. van Spall, candidaat te Streef kerk tot griffier a. h. kantongerecht te Eindhoven mr. G. M. H. Sassen, thans te Waalwijk tot commissaris v. politie te Amsterdam C. van Asperen, inspecteur le klasse aid.; tot notaris in het arrond. Haarlem, standpl. Lisse, J. Tuymelaar, candidaat aid.; tot notaris in het arrond. Roermond, standpl. Deurne, E. J. J. de Leeuw, candidaat te Bergen op Zoom. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassauorde, D. H. des Bouvrie" het Duitsch van Kaki,. Eu. Klopper. ■vt moest het gezochte sleutelgat zijn! inderdaad het aardige sleuteltje :-t zijn zonderling afgevijlden baard liet v zich insteken een druk, daar draai- 4 bet deksel en ging met een zacht Mrsen omhoog. Olfers had bijna een van vreugde geslaakt. Voorzichtig ;?ep hij in het kleine kistje en over- •Jgde zich, dat het niets bevatte, dan v j pakje in een omhulsel, dat naar het ttfeel wasdoek moest zijn. Hij nam het hit en legde het voor zich neer. Het ,ferde een heele poos, voordat hij er 1^ besloot, dit omhulsel met alle zorg af te nemen, Er waren papieren onder Q*ls hij dadelijk aan de zwaarte en aan knetteren onder zijne onderzoekende voters had kttuneD raden. Eerst kwam bundeltje zeer zachte, fijne papieren den dag twintig stuks, zooals hij t^'kzaam tellen kon. Ha geld bank- ja, ja! Het overige bestond uit Vl8e samengevouwen blaadjes beschre- Papier. £od, o God "J, bcht' .■«Si nu maar een kwar- 'l^1' bleef hem echter niets anders over geduld te hebben tot aan den mor- h hen ganschen, eindeloozen nacht iHv. Voedzaam borg hij toen eindelijk de e,en weder in den omslag van was doek en stak het pakje bij zich, op de borst, onder zijn hemd.Het ledige kistje verstopte hij onder allerlei rommel in een hoek der cel. Toen ging hij op zijne brits liggen, om met open oogen tot aan het aanbreken van den dag van zijn schat te droomen, elke minuut naar zijne borst voelende om zich te overtuigen, dat hij het niet verloren had, zich overgevende aan allerlei overdenkingen, hoe toch dat sleuteltje en later dit ijzeren kistje den weg tot hem kon gevonden hebben. Inderdaad, bet kon alleen mogelijk zijn, door middel van een der onderge schikte beambten, die tot de transporten behoorden. Het eerste transport had hem het in het brood verb irgcn sleuteltje gebracht het tweede, het kistje. Zeer slim Doch dat deze zending kon overgebracht wor den, gedurende een reis, die meer dan een half uur duurde, zonder dat de dra ger daarvan in de verleiding kwam, zich den inhoud van dit kistje toe te eigenen dit moest of het gevolg zijn van het feit, dat deze niet wist wat die inhoud was, of men moest tot de veronderstelling komen, dat het een wijdvertakt, veelhoof dig genootschap moest zijn, aan wie hij deze zending had te danken! De Narodnaja Wolga de volkspartij! zeide Olfers tot zich zeiven met een wei nig weerzin. „De Nihilisten!" Ja, ja. hij had menigmaal hooren mom pelen, dat die menschen hunne aanhan gers zelfs onder de beambten van het Ozarenrijk hadden. Doch dan hield men hem zeker ook, wie weet door welk mis verstand, voor een Nihilist, of wel, hij was niet de persoon, voor wien het kistje bestemd was; doch dat zou morgen wel blijken uit den inhoud der papieren, die hij op zijne borst bewaarde. Daar overviel hem weder die benau wende angst, voor niets de duizelingwek kendste verwachtingen gekoesterd te hebben. Als deze papieren eens niet voor hem bestemd waren; als zij eens aanwijzingen en berichten bevatten, in geheimschrift opgesteld, waarvan de beteekenis voor hem dus onverklaarbaar zou zijn, wat dan Toen richtte hij zich pijnlijk op, om zich eenige oogenblikken later op zjjne harde legerstede weder om te wentelen als op een pijnbank Waarlijk, Isedert den dag, toen hij daar beneden in de ijskoude mijn van het gebergte zijne kar met erts voor zich had uitgekruid, had hij geen zulke pijnlijke uren doorgebracht, als in dezen gruwelijken nacht, die maar niet voor het daglicht scheen te willen wijken. Doch eindelijk kwam de morgen en Olfers ontdekte, toen het brood in zijne cel werd geworpen, dat hij zelfs gesluimerd had. Hoezeer hem de honger, die voortdu rende marteling der Siberische bannelin gen, ook kwelde, heden dacht hij niet in de eerste plaats aan het bevredigen daarvan. Krampachtig het geschrevene in de hand houdende (hij zag nu, dat er een geel wasdoek omgewikkeld was) vloog hij naar een der kleine tralievensters, waardoor het vale morgenlicht in de cel viel.... Ja, hij had dezen nacht goed ge raden het grootste deel van den inhoud van het kistje bestond uit banknoten, een waarde vertegenwoordigende van 20000 roebels Het overige was evenwel van nog groo- tere waarde dan dit geld, dat voor hem op dit oogenblik niets anders beteekende dan eenvoudig scheurpapier. In de eerste plaats ontvouwde hij eene duidelijke op name van gansche Altaïgebergtedaarna eene met oost-indisohen inkt geteekende kleinere kaart, waarop al de wegen door dit gebergte in Mongolië en Mandschurije waren aangegeven, benevens eene lijst van de verschillende stations, aan die wegen liggende. Ook vond hij nog een aanwijzing' op een Engelsch bankiershuis te Nin-Tschang, in China, en ten slotte een blaadje dat geschreven was met de zelfde letters, die Olfers zich nog herin nerde van dat briefje in het sleuteltje Ook nu weder las hij in de Engelsche taal „In den nacht van den derden Mei, den dag van den heiligen Timotheus, zult gij ontvluchten, door de zevende zij gang in de diepste mijn en wel door het water, dat u in de vrije natuur brengt. Gij zult u dan bevinden aan de Argun, wier loop gij acht westen lang moet vol gen, «er ge u oostwaarts wendt. Aan de bron van de Dobkur vindt gij een troep Tartaarsche herders te paard. Hier koopt gij kleederen, een paard, wapens en provianddaar verlaat u ook uw Nariads hnik, (Mijnopzichter, wach ter.) die nu van uit de mijn tot hier toe heeft vergezeld. Gij kunt den man her kennen door hem, terwijl gij nog in de mijn zijt, het woord: Miloserdnaja toe te voegen. Hij zal u daar p tot antwoord geven Chasonaja. Vijftien duizend roebels geeft gij hem als bedongen loon. Dan wendt gij u naar den kant van Ilcha. Den weg daarheen wijzen u de Tartaren. Van daar gaat gij langs den grootpn weg door het bovengebied van do Sun- ghari naar Tscheguau, Giriu en Mukden, totdat gij te Nin-Tschwang komt. Tot zoolang zullen uwe middelen ruim vol doende zijn. Te Nin-Tschwang lost gij de wissel in bij de Engelsche bank en daar zult gij ook uwe verdere aanwijzingen ontvangen. Wees moedig en kloek en God bescherme u op uwen weg. Verder niets, geen naam, geen cijfer, niets wat den ontwerper van dit buiten gewone plan tot ontvluchting kon doen kennen. Olfers stond als van den donder ge troffen met de liand voor de oogen en met den elleboog op een dwarshout van zijn tralievenster leunende. De mogelijk heid tot ontvluchting, die hem daar werd voorgespiegeld, maakte hem bijna duize lig. „Wat de vrijheidde vrijheid? Zou dat mogelijk, zou dat denkbaar zijn?" Ja zeker, dit plan moest gelukken, want het was immers tot in de kleinste bijzonder heden op het papier gezet. Vergissen was onmogelijk. Geld was ook hier Weder het toovermiddel, waarvoor deze onderaard- scho kerker zich opende, zooals eenmaal de grot in de „Duizend en een Nacht" zich geopend had voor het tooverwoord „Sesam, open ul" Maar dat geldMocht hij dat wel ge bruiken? Het was immers duidelijk, dat het moest dienen tot bevrijding van een modelid der Nihilisten waarschijnlijk wel van een hunner voornaamste aan voerders, naar deze buitengewone mid delen te oordeelen. Hij daclit daar echter niet lang over na. Hij w i 1 d e het gebrui ken. In de eerste plaats zei hij tot zich zei ven, dat zijn terugkeer in de beschaafde wereld de stap zon zijn tot het verkrijgen van een nuttigen werkkring, in elk geval nuttiger, dan de terugkeer van een leider van dat ontzettend genootschap, weiks doel slechts moord en anarchie is. En bovendien, wanneer hij eens niet wilde vluchten, aan wien zou hij dan dat geld moeten verantwoorden In de hand van den wareti eigenaar zou het nimmer ko men. En mocht hij er niet eene vinger wijzing der Voorzienigheid in erkennen, dat dit geld juist hem in handen was gekomen, en niet in die van den persoon, voor wien het oorspronkelijk bestemd was Het zou geen nauwgezetheid van geweten meer zijn, maar dwaze kinder achtigheid, om eene gelegenheid, zooals die nimmer weder zoude aangeboden wor den, ongebruikt te laten voorbijgaan. Dus vooruit In de volgende dagen had Olfers zijne nieuwste verbeteringen in de samenstel ling van den door hem uitgevonden smelt oven door zijn onverpoosden arbeid zoo ver gereed, dat hij hem aan de goedkeu ring van den Directeur der mijnen kon onderwerpen. Hij vroeg dus vergunning hem eigen handig op te stellen, en op de plaats zelve te beproeven, Zijn verzoek werd, zooals te begrijpen is, goedgekeurd, en zijn doe! was bereikt; hij kwam weder beneden in de mijn. Zijn ijver bracht de beambten in ver bazing. Niet alleen, dat hij don bouw van den nieuwen oven met de groots e nauwkeurigheid bestierde, en zich niet ontzag, zelfde handen uit te steken, doch hij verplaatste zelfs zijn nachtverblijf naar de onderaardsche gewelven, om ieder uur bij zjjnen oven te kunnen zijn en zijne waarnemingen te doen, Als al het gewonnen zilver in zijn eigen bezit komen moest, dan zou hij zich niet meer voor de zaak hebben kunnen interresseeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1