3* j I- M r Sociale Berichten. Uit den Omtrek, voorzitter v. regenten v. h. diaconie weeshuis te Amsterdam. Ben. tot burgem. v. Bussumjhr. R. van Suchteien van de Hoeve, v. Huizen J. J. Munnikhuizeu secr.; van Koewacht C. P. Dierich van Amerongen en Leersum H. Spruyt, secretaris. Eerv. ontsl. uit den militairen dienst de reserve-kapitein S. Westen berg van de genie. Bev. tot commandeur in de Orde van de Ned. Leeuw mr. E. N. Rahusen te Amsterdam, voorzitter v. h. college v. d. zeevisscherijen tot officier in de Oranje-Nassauorde H. Kikkert te Vlaardingen, lid; tot ridder dier orde A. Pot te Elshout. t.fd. Kinderdijk, lid. Benoemd tot lid van den Raad van Indië de algemcene secretaris van het gouvernement van Nederl.- Indië D. F. W. van Rees. Onderscheiding aan de Pers. Z. M. de Duitsche Keizer heeft den heer N. Yas Dias, een der directeuren van het Nederlandsch Correspondentiebureau voor Dag- Maden te 's-Gravenbage benoemd tot ridder 4e klase in de Orde van den Rooden Adelaar. Helden van onze kust! Over de heldhaftige redding bi, Westkapelle, waarvan gisteren reeds melding maakten, meldt men nader uit Ylissingen Nadat Zaterdagmiddag de red diugtbo >t „Koning Willem lil ge- ruimen tijd bij het wrak van den op de Rassen gestranden Engelschen driemastschoener „Doris" had ver toefd, moest deze boot onverrichter zake naar hier terugkeeren, omda' de zee te hoog stond en het wrak niet te naderen was. Men had toer. geen zekerheid of n;g menschen op het wrak waren, doch men ver moedde dat dit wol het geval was. Daarom werd besloten dat zoodra de wind wat ging liggen, men op nieuw zou trachten hulp te bie den. Inmiddels nam d( Arncmuidenschc visscher Schroevers het koene be sluit om te trachten met zijn hoog- aarts, verder bemand met zijn vijf zoons, de schipbreukelingen, indien zij nog aan boord waren, te redden. Daarom zeilde hij Zaterdagmiddag de haven uit, doch het mocht hem toen niet gelukken, als een gevolg van de nog woeste zee, het wiak te naderen. De reddingboot is ook nog Za terdagavond derwaarts vertrokken, doch de pogingen tot redding bleven tevergeefs. Des avonds laat, met hoog water, ging toen de dappere vissche. man Schroevers zijn pogingen om hulp te biedeD, herhalen. Zijn rank vaartuig was ten speelbal aan de nog steeds woeste baren en het mocht hem den geheeleu nacht dan ook niet gelukken bij het wrak te ko men. Hij gaf het evenwel, trots zijn schier hopelooze pogingen, niet op om zoo mogelijk de in nood verkeereude schipbreukelingen uit hun levensgevaarlijke positie te verlossen want intusschen was het zoo goed als zeker geworden dat nog levende schepelingen aan boord waren. Eindelijk, na den strijd tegen de woedende elementen maar steeds onverschrokken te hebben voortge zet, zagen de dappe e visscherslui hun heldenmoed beloond met er in te slagen drie der opvarenden, den kapitein, stuurman en één matroos, te redden. Toen was echter nog ten man aan boord en deze kon, met het oog op eigen levensbe houd,, niet door den visscher wor- deu gered. Toch moest natuurlijk alles in het werk gesteld worden om ook de: en schipbreukeling uit zijn hachelijk positie te verlossen; daarom werd nogmaals naar Vlis singen geseind, orn de reddingsboot. De „Koning Willem III" is op dit bericht Zondagmorgen wederom naar het wrak gegaan en gelukkig, men kon dezen laatsten schipbreu heling, die opgepikt werd, toen hij, bijna zeker van zijn redding, in het water sprong, behouden in de boot brengen. Toen de blazersehuit van schipper Schroevers Zondagmorgen met drie der schipbreukelingen aankwam, werden deze eerst door den dapperen redder mee naar zijn woning genomen en lattfr door tus schenkomst van het Engelsche con sulaat van drooge kleederen enz voorzien.De doorde reddingsboot hier aan wal gebrachte schepeling werd eveneens, na eerst iu een café wat op verhaal te zijn gekomen, van kleedtrén enz. voorzien. De u tgestane ontberingen ten spijt, maken de geredden het over het algemeen goed. Gemengde Berichten. Brutale inbraak te Am sterdam. De inbraken in Amster dam nemen weer zeer toe in aantal. Nu is er weer een brutale inbraak t-> melden in 't percsel Vrolikstraat 148, waarvan het huis bewoond wordt door de familie A. Blitz. De familie was dezer dagen uit. De oudste zoon kwam even over half een thuis en toen hij een licifer in de gang ontstak, bemerkte hij dat iemand de gang en de keuken invluchtte en zich over het hek- van het tuintje achter het huis uit de voeten maakte. Dit tuintje is door een zeer laag hekje gescheiden van het open spoorwegterrein. De zoon liep onmidellijk de straat, op, sloot de deur en maakte alarm. Eenige politieagenten gingen hel huis binuen en het tuintje in, doch de dieven hadden een goed heen komen gezocht. Inmiddels waren ook de overige familieleden thuisgekomen. Een onderzoek werd ingesteld en toen bleek dat alles was omver gehaald. De dieven, die met de gewoonte van het huis op de hoogte schenen te zijD, hadden de sleutels, welke door mevrouw Blitz steeds bij het uitgaan onder een omgekeerd scho teltje op de tafel in de voorkamer worden gelegd, daar vandaan ge haald en alle kasten zonder moeite ontsloten. Gouden en zilveren voorwerpen ontvreemdden zij, alsmede een doosje waarin drie honderd gulden aan bankpapier. Door de komst van den zoon verrast, lieten zij een doosje waarin goud en diamant ter waarde van ruim twee honderd gulden onaangeroerd. De sleutels vond men den volgenden morgen onder de vloermat in de gang terug. Dat beroepsinbrekers aau het werk zijn geweest, bleek o.a. hieruit dat de dieven zich onmiddellijk naar het bed in de alcoof hebben bege- vej jen dit omgehaald. Het is n.l. een bekend feit dat vele huisvrou wen de gewoonte hebben onder het bed geldswaardig papier te bewaren Nog dient vermeld, dftt een der dieven uitgleed over een •peper muntballetje dat van de tafel op den vloer was gevallen en op deze wijze een guetapercha zooltje van een zijner schoenen verloor. Wellicht kan dit der recherche een vinger wijzing zijn. De staking te Kromme nie. Gisteren hebben een 60 tal meisjes aan de fabriek der Vennoot schap Verwer het werk weer gestaakt omdat Zaterdagavond geen loon was uitbetaald over de dagen waarop ze niet gewerkt hadden. In de ge meente blijft het de laatste dagen zeer rustig. Goedgevonden. Het leger des Heils heeft te Amsterdam iets aardigs bedacht op het gebied van straatcollecte. Op de drukste puuten van de stad, bij de Beurs, het Postkantoor en denStadsschouwburg, op de trottoirs, staan met denne- groen bekroonde, kooge driepooten waaraan een ijzeren etenspot je met loorgleufde blikken deksel was op gehangen. 't Opschrift: „Voor het Kerstmaal der armen", maakt alle verdere uitleg overbodig. Vele men schen, getroffen door de nieuwheid van het idee, offeren een kleinig heid! Een Arbeidsconflict. Er dreigt ein ernstig conflict tus schen de werklieden der dekenfa- briek Jules Ragout en Co. en den fabrikant, den heer J. Regout, te Maastricht. Reeds sinds een jaar hebben de werklieden zich vereenigd bij ,,Uni- tas," bond van Ned. Textielarbeiders. De meeste werklieden der fabriek hebben zich bij deze organisatie aangesloten. Op de fabriek werken van 50 70 personen, onder wie meisjes; thans bedraagt het werklieden-aan tal plus minus 60, onder wie 46 volwassenen. Meermalen hebben de werklieden een onderhoud gehad met den pa troon, over hun recht van organisatie, terwijl de Eerw. beer Souron, aal moezenier van den arbeid, verleden week ook nog een langdurig o-dei- houd heeft gehad met den tieei J. Regout. De patroon had den werklie den medegedeeld, 30 December a.s. de fabriek stop te zullen zetten, deels wegens gebrek aan werk, deels, daar hij geweigerd heeft inmenging van de vereeniging in zijn zaken. Maandagochtend vroeg het bestuur een .lieuw onderhoud met den heer J. Regout, dat direct werd toege staan. Langdurige besprekingen werden gehouden. Het resultaat was, dat de heer J. Regout bleef volharden bjj zijn genomen besluit in zake de organisatie. De werklieden verklaarden daarop heden Dinsdag den arbeid niet meer te zullen hervatten. Moord te Osch. Zondag avond omstreeks elf uur klonk een geweerschot in de Rooie nabij het wachthuisje van Greub te Osch. I 'aarop hoorde men gehuil en ge jammer van vrouwen. Greub tele- phoneerde onmiddellijk naar het station en spoedig snelden de be ambten der Staatsspoorwegen naar de plaats, waar blijkbaar iets bui tengewoons te doen was. Nabij het huis van de daar alom bekende „Rooie Jans" lag de 23 jarige Frans Vos dood op den grond, door een geweerschot getroffen. De dader bleek te zijn een oud Oost- Indisch gediende, alhier wonende, doch uit Heesch geboortig. Hoe het drama zich juist heeft afgespeeld is nog niet met besliste zekerheid te zeggen. Wel staat vast, dat min nenijd en vroegere oueenigheid een groote rol gespeeld hebben, hoewel dit vreoselijk drama niets te mak* u heeft met de lelletjes, welke in 't najaar alhier tusschen eeu paai buurtschappen plaats hadden. Het slachtoffer verkeerde met epn dochter van de „Rooie Jans". Er Werd bij de Rooie Jans op de raam geklopt. Men zegt, dat. Vos met de dochter op dit geklop naar buiten gingen om te zien, wat er gaande was. Vos had eenige passen geloo- pen. Toen knalde een schot, hetwelk hem in de zijde trof. Nog een paar schreden sukkelde Vos veider. Toen viel hij dood neer. Men beweert, dat het schot gelost werd door een klein raampje van een naburig huis. Dit staat echter niet vast. Wel is het zoo goed als zeker, dat de dader met voorbe dachten rade gehandeld heeft. De moordenaar, v. Uden geheeten, heefi bekend, hoewel zijn verhaal van de toedracht der zaak nog al afwijkt van de lezing der bewoners van de Rooie. Du moordenaar is nog den zelfden avond in de marechaussee kazerne in arrest gesteld. Ook het hjk van den verslagene werd naar dezelfde kazerne getransporte rd. De justitie uit Den Bosch zal zich naar Oss begeven om een on derzoek in deze zaak iu te stellen. De drank. Zaterdagavond is de losse werkman J. M. Roskam te Dordrecht in beschenken toestand in de Voorstraathaven geraakt en verdronken. Een jachtongeluk. Men meldt uit Deventer d.d. 16 December: De vorige week is er nabij De venter een zeer ernstig jachtouge- iuk gebeurd, dat echter ook een nogal vermakelijken kant heeft en levendag doet herinneren aan Lustige of Fliegeude Biattermoppen. Een zekere P., werkzaam aan de Katoen maatschappij doch door de daar nog altijd durende staking werkloos, was in den grond, nabij Deventer, bezig met het verwerken van mest. De man stond nogal diep weggezakt, zoodat alleen zijn hoofd nog zichtbaar moet zijn ge weest. Toen gebeurde het, dat een jager kwam aanzetten, terwijl zich ge lijkertijd ook even een konijntje vertoonde. Üf nu de jager in zijn jagersvoortvarendheid P.'s hoofd voor 't konijn aanzag, dan wel een zeer slecht jager was, weten we niet, doch zeker is 't, dat bij 't knallen van 't schot geen konijn opsprong, doch wel P., die zoo goed als 't volle schot hagel in zijn gelaat kreeg. De man werd daur- door ernstig gehavend in zijn ge zicht, doch 't ongelus zal, wonder genoeg, geen nog ernstiger gevol gen hebben. P. werd iu 't ziekenhuis verbonden. wezen, ten genoegen van liet Le tuur en de betrokken Baokinstcd ling. Plaatselijke arbeiders-protectie. Door de besturen van eenige Utrechtsche Socialistische vereeni- gingen is een adres aan den minister van binneulandsehe zaketi verzonden met verzoek om de bouwwerken voor den Centralen Gezondheidsraad en de Sterrenwacht te Utrecht niet aan de laagste inschrijvers, zijnde twee buiten de gemeente Utrecht wonende aannemers, doch aan een der Utrechtsche inschrijvers te gun nen, onder beding dat voor beide werken zooveel mogelijk Utrechtsche werklieden zullen worden gebruikt. Voorziening in Middenstands-creüi t. Door de Utrechtsche Winkeliers- Vereeniging worden stappen gedaan om te geraken tot een Middenstands- credietbank, waaraan de „Midden stand" iets zou hebben. De grond gedachte van haar pogen is, om door wekelijkschen, maand elijkschen of jaarlijkschen inleg een kapitaal bijeen te brengen, lietwelk als grondkapitaal kan dienen voor een eventueele Bank voor Middenstan ders. Zoolang echter dit bedrag nog niet groot genoeg is, zou het moeten dienen als waarborgsom of onder pand bij een bankinstelling waar mede volgens artikel 16 van haar onlwerp-statuten een contract zal worden gesloten. Dit artikel in het concept luidt: „De Naamlooze Venuootschap sluit op degelijke gronden met een te voren aan te wijzen ter goeder naam en faam bekend staande Bankin stelling een contract, waarbij ge regeld wordt het crediet- en deposito stelsel. Het verschil tusschen de te betalen en te ontvangen rente mag uiet hooger zijn dan 1 °/o Zij regelt tevens de manier, waarop crediet kan worden verleend, met dien verstande, dat er ook crediet ver leend kan worden op koopmans goederen, machinerieën, gebouwen, vorderingen op geleverde goederen volgens boek, levensverzekering polissen, enz., mits de deugdelijkheid van eeu en ander kan worden be- HALFWEG. De campagne aan de suikerfabriek „Hol land" behoort voor dit jaar weder tot het verïedeD. De losse arbeiders en arbeidsters, meest Brabanters en Bel jen, zijn allen weder met goed gevulden beurs naar hunne haar- steden teruggekeerd. Ook de volontairs zijn vertrokken en Donderdag zuilen de „ambte naren" (kommiezen) hen volgen. Deze laatsgenoemde heeren ver trekken steeds het allerlaatste, als ze volkomen gerust kunnen zijn dat er ook voor den Ifiscus niets meer te doen is. Waar de vorige week de haven nog gevuld was met tientallen van schepen, motor- en stoombooten, ziet men thans weder de effen water spiegel, door „geen kielen meer ge ploegd." Zoo'n campagne geeft drukte en bedrijvigheid aan deze plaats, dat merkt men nu vooral omdat na afloop hiervan de winter ons nog geen voldoende ijs bezorgd heeft om de schaatsenrijdende Haarlem mers en Amsterdammers iu staat te stellen ons met eeD bezoek te ver- eeren. Want dan is het toch weder druk, vooral bij deu heer Coppée bij onze genoemde buren ongetwij feld goed bekend 1 O VERVEEN. R. K. Volks bond. In de afgeloopen week hield onze afdeeling hare maandelijkscbe vergadering. De voorzitter, de heer Vosse, opende de vergadering met gebed en riep allen het welkom toe. Nadat door den secretaris de notulen waren gelezen en goedge keurd, werd een lid geiustalleerd, de bestuursleden, die volgens roos ter moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen en door den Voorzitter gefeliciteerd. Als be stuursleden voor de nderafdeeling „De Liefdebeurs" wen en gekozen de heeren Jac. v. cl. Veldt en W. v. d. Aardweg. Hierna werd door den Voorzitter aan de leden medegedeeld, dat de retraite voor de afdeeling zal ge houden worden 5 en 6 Jan. a.s. Daarna trad als spreker op de Wel Eerw. heer F. C. IJ. Steijger kape laan te Overveen. Spreker had tot onderwerp ge kozen „Het leven en de werkzaamheid van den algemeenen Bondspatroon den H. Wiilibrordus." Zooals ieder volk kan aanwijzen den overgans- tijd van heidendom tot Christen dom in zijn voorzaten, zoo kunnen wij Nederlanders betreffende de onzen evenals iedere natie met dankbare hulde en eerbied opzien tot onze eerste geloofsverkondigers. De ontwikkeling van 't Wart Geloof in ons Nederland danken wij aau St. Willibrord en zijn ge zellen. De groet heid dier mannen is niet alleen te zoeken in hun gebed en prediking, maar niet minder in hun maatschappelijke werkzaamheid. Spr. schetste den toestand onzer voorvaderen niet alleen op Gods dienstig, doch ook op maatschap pelijk en zedelijk gebied. Vervolgens toonde spreker aan hoe treurig de toestand hier te lande was bij de komst van den H. Wil librord, nadat reeds eenige geloofs predikers te vergeefs bier gearbeici hadden hoe hij de meeste tegen werking ondervond, juist van den kant, vanwaar hij krachtige hulp noodig en verwacht had, maar hoe, desniettegenstaande dit alles het christendom, toch meer en meer veld won en daarmede de christe lijke beschaving overal haar invloed deed gelden, de beschaving waaraan Nederland ziju latere grootheid te danken heeft. Met menschelijkheid en naasten liefde; huwlijks trouw. Door 't Christendom werd langzamerhand de eigenlijke slaven-stand geheel opgeheven en de arbeid meer en meer veredeld. Of St. Willebrord iu zijn pogen geslaagd is? Daartoe wees spreker op hetgeen ons vaderland heeft voortgebracht in latere jaren op het gebied van lichamelijke arbeid zoowel als opdat des geestes. Dat werk is voortge bracht door mannen en vrouwen, maar doordrongen van Willibrord's christelijke geest.-Ten laatste weer legde spr. de beschuldiging, dat Wiilibrordus, uietafkeerig zou zijn van waardigheid en wereidsche be zittingen. Spr. toonde aan dat de Heilige tegen zijn zin ïn bisschop werd en dat de Paus hem uit eigen beweging tot Aartsbisschop wijdde, dat hij de tijdelijke goederen niet voor zich zélf, maai alleen ten bate der Kerk aanvaardde. Daarom, aldus besloot spr. zijn meermalen door applaus onderbroken rede, dient hier niet gezocht naar kleinzielige prentscli- heid of er niets valt af te dingen en te verkleinenOnze H. Willebrordus is en blijft groot, ie en blijft de roem aller tijden, dus ook de onzen volkomen waardig. Eeu hartelijk applaus ging op toen de Eerw. spreker zijn keurige rede geëindigd had. De voorzitter meende dan ook en terecht de tolk van de vergaderden te ziju en spreker namens allen dank te zeggen en hoopte, dat spr. meermalen voor de afdeeling zou willen optreden. Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben, werd deze- goed bezochte vergadering met gebed gesloten. VELSEN. Statuten. e St. Ct. bevat de gewijzigde acte van op richting der N. V7. Ver. Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen alhier. IJMUIDEN. O n z e viss c h e r ij. Men schrijft Met den nieuwen dienst, tot ver voer van visch tusschen IJmuiden en Rotterdam door de firma j. A. van der Scliuijt opgericht, gaat het tot nog toe slecht. De [Jmuidei kooplieden blijven gebruik maken van den dienst-Schoor. De hoogste aanbreng van den nieuwen diens: was 43, de laagste 2 mandjes. Naar algemeen verzekerd wordt, bestaat nu het plan zelf visch te IJmuiden te koopen en die naar Rotterdam ter markt te brengen, teneindedaa. de markt te overvoeren en zoo de kooplieden ft dwingen. Iu hoeverre dat plan uitvoerbaar is, zal de ijd leeren. Een droeve vracht. Gisterennacht om twee uur arri vee-rde hier met de „IJstroom" het stoffe lijk overschot van den met di „Scheldestroom" verdronken stuur mansleerling Van den Berg van Santpoort. De kist werd naar hel huis van den heer Reigersberg, agent der Stoomv. Mij. overgebracht waaruit het gister naar de begraaf plaats „de Biezen" te Driehuis werd overgebracht. De „IJstroom" is met de andere droeve vracht om 5 uur naar Amsterdam opgestoomd. HEEMSTEDE. Maandag 23 Dec. wordt het soeplokaal van het Pa rochiaal Armbestuurgeopend. Maan dags, Woensdags en Vrijdags wordt aau bedeelden soep verstrekt, Dins dags en Donderdags aan hen, die in het bezit zijn van kaarten. Anna- en Mariavereeni- gingen. Zondagavond zal door het ruis verbond een groote openbare vergadering gehouden worden tot oprichting van Anna- en Maria- vereenigiugen. Als spreker treedt op de Eerw. Pater fr. Regaktus Hazebroek O.M. Op hol. Op de Camplaan sloegen twee paarden voor eeD boerenwagen gespannen op hol. Ze werden echter spoedig door den heer P. tot staan gebracht. Onge lukken gebeurden er gelukkig niet. VOGELENZANG. Nabij 't station Vogelenzang geraakte Zondagmiddag een jonge dame, die tijdelijk alhier vertoefde, en zich in het wielrijden oefende, in de Leidsche Vaart. Zekere Vos begaf zich dadelijk te water en haalde 't meisje uit het water, terwijl Zekere L. Kokkelkoren met behulp zijner schuit de flets naar boven bracht. HILLEGOM. Ongeluk. De land bouwer van Houeem uit de Haar lemmermeer had gistermiddag het ongeluk in de Hoofdstraat alhier met zijn rijtuig tusschen de wissel der tramrails te geraken waardoor het rijtuig kantelde. Door de spoedig toegeschoten hulp werd van H. uit het rijtuig geholpen het paard ont spannen en met een wagenwip het rijtuig omhoog gehaald, het was echter zoodanig beschadigd dat het eerst gerepareerd moest worden. Propagandavergadering der R. K. Kiesvereeniging te Lisse. De diepe zaal van den R.K. Volks bond te Lisse was gisterenavond stampvol. Eeu zeer groot aantal Katholieke mannen waren opge gaan ter propagandavergadering, georganiseerd door de R. K. Kies vereeniging aldaar. De Eerw. Geestelijkh. onzer parochie luisterde door haar tegenwoordig heid deze vergadering op, In een hartelijke openingsrede riep de actieve presideut der R. K. Kiesvereeniging, de heer G. v. d. Veldt, allen aanwezigen het welkom toe. Spreker moest tot zijn leedwezen mededeelen, dat een der sprekers, nl. de heer F. H. van Wichem, lid der Tweede Kamer voor het dis trict Haarlemmermeer, wegens on gesteldheid verhinderd was op te treden. Wijzend op den bloei en den vooruitgang der Kiesvereeniging, bracht spr. warme hulde aan de Jonge Garde, die door haar krachtig werken een 150 tal nieuwe leden had aangeworven. Hierna beklom de spreker van den avond, de heer G. Bruna, redac teur van Het Gentium te Utrecht, onder applaus der vergadering 't podium. Spreker zou tot de vergadering eenige opwekkende woorden spreken opdat zij allen zullen werken aau de verheffing en verdieping vau het politieke-godsdienstige leven onzer maatschappij. Want niet alleen Verg£ de hotui goedj 'le j, Uitga 0e frige kar 'e lio stemt De 'Brak la. ee %en Mikt 'le ui Na «itler I)e tal 8avo den Verga 'le or Voorc v6rki< bedei Rc ïeel aan het sociale, ook aan het p- tieke leven dient aandacht ge, schonken. Niet alleen gedacht aai Seopi de sociale nooden, ook aan be' politieke leven. Langs twee verschil lende wegen moeten we komen to' het groote einddoel. Aan dat pol' tieke leven is nog zooveel te doei' Nog zooveel goede wetten hebbe" we noodig, opdat de volksziel en 'f lichaam niet langer vergiftigd wot' den. De Wetgever toch moet zorge" voor onze hoogste belangen, daaron' toch moet inzonderheid bij oiffi Katholieken, de politieke belang' stelling wakker blijven. Doch deff dient georganiseerd, moet goed i" elkaar zitten, moet sterk, krachtij! zijn. Opdat zij goed zal kunne" werken. Ze heeft noodig een sterf krachtig beginsel Spr. citeerde dr. Kuyper uit „D Standaard" van Zaterdagavom „Voor een goede politieke organi satie moeten allereerst zijn gemeen schap van beginselen." Die ge meensehap houdt Katholieken et antirevolutionairen hijeen, daar 1 beginselbelang sterker is dan afle materieele. Spr. besprak daarna de roeping der politieke partij, de noodxake' lijkheid, dat zij een goeden kijf nebbe op zaken, de wetgeving M' ,()V treffende. En in verband daarmeJifj critiseerde spr. het zoo pas uitgei brachte kiesrechtrapport (zie oiff® courant van gisteren). Uit 5 lede' bestaat de commissie, die dit rappor1 samenstelde en zij kwam tot zeer verschillende conclusies. Iiier mede trachtie spr. aan te tooneff dat er aan den geest onzer part' uog wel het een en ander hapert' Wij houden er van met elkaa' van meening te verschillen. We hebben goede, rotsvaste be ginselen, doch over de daaru^ afgeleide conclusies polemiseeren o'1 discussieeren we. We moeten lff' daarover eens worden, beter gezegd willen eens worden. Het Luidde om tot eendracht te komen en dez( te bewaren, is de organisatie, ze' spr. Waardeert haar, roept sp' allen toe, ge hebt haar ook noodig voor uwe ontwikkeling en iu deze dagen vooral kunt gij haar uie' ontberen, (applaus) Na de pauze toonde spr. IV verdere nut der R. K. Kies vereen'' g\ig aan. Zij geeft eenheid i'1 actie. Onderwerpen we ons alle" steeds onvoorwaardelijk aan hat" besluiten, dan maken we onze ot ganisatie en ons zelf sterk. D eendracht is ook noodig voor Iff voeren eener goede actietwe« dracht, die onze tegenstanders ju clien doet, verzwakt ons. Frankrij en Duitschland geven sterke voo' beelden. Alle Kath. mannen moete' lid zijn der Kath. Kiesvereeniging èn voor onze actie én voor oiff ontwikkeling; over verschillen' actueele onderwerpen zullen we off oordeel moeten uitspreken, zoo b over het straks gevoerde kiesrecb' rapport. In de toekomst zullen reeks beginselen door ons scherp omlijst moeten worden, opdat krijgen een program au beginsel voor onze politieke actie. De an'i revolutionairen hebben dat ree' iang. In den breede gaat spr. de uitgebreide werkzaamheden eeff' kiesvereeniging, waarbij niet behoo' het elkaar in de haren zitten, 1'' velingswerk van ons, Katholieke" Een der goede werkzaamheden j b.v. het aanwerven van aangif'1 kiezers, een noodzakelijk iets, da' zij de „wenschelijker wijs volmaak kieswet van Samuel van Hout Spr. hoopte, dat de Jonge Gaff'1) die nu een 150 tal nieuwe led der kiesvereeniging bezorgde zijner tijd nog met een veel groc 'inne Vbeid Looste en I 'ritte voork( (1<3 ve 4e Ee |.HA 1 U g «Oats "teer keilar f60.61 aantal aangiltekiezers ons katho kiezerkorps zal versterken. Ook 't slot zijner rede wij spr- aan den noodzakelijken vr« in de organisatie. Is er iuwenc iets niet in orde, zei spr. dan hoeven we niet be vreest te z voor een oogenblik deze uitwen1 gen vrede te verstoren. Doch d moet het ook uit wezen-Dau zul we geen kwaad doen doch doen we kwaad, wanneer we dp vrede verstoren met een verkeer^ intentie. Neen, zei spr., laat ons all uitgaan van een ea hetzelfde stflft punt, opdat we alleen h het groote doel. De spreker werd aan 't slot "Li zijn rede hartehjk toegejuicht. c Koi II c* 'ler I. Sis 'eden. Seboi tyjeet Lelum "teve later bloei Te booaf t'erio. -pij Was en g- en f >eef Dl fege bede rede, die lig telkens met zeer pl' .if Locale omstandigheden en gebcy tische voorbeelden verduideüi( en kuirde met menigen geestig raken zet, meermalen getoetst fie nissen, deriug viel bij de overvolle zeer in den smaak e'' voorzitter was wel de tolk heele vergadering, dui ven wij ujl te zeggen, toen hij den weff^gji, sprak den Heer Bruua zeer SP yje; in de kiesvereeniging weder te SASSEN HE IM Ned. f' Volksbond. Zondagavoff' i' zeven hield de ocderafdeeh0^ jjj kenfonds onder patronaat Y jj Roflius hare drie maanden) bie. Werd hi Weef Rm a hen® <erij eu ^an <festi„ "eer M- b'aar hissé Naai- hQnii rinac Vk -.1.1 ill. I'-" IJl— ■jttf t' i „;,,i k« n„ l-'UOl-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2