Voor huis en Keuken. 190 Nog eens: uisch. Ik had aan mijn laatste bijdrage onder deze rubriek nog enkele regels toegevoegd, die de zetter nu wegens plaatsgebrek eraf heeft gelaten. Zoo kan ik het niet heelemaal helpen, dat ik vandaag weer eens op het chapitre van verleden week„visch", nog even moet terugkomen. Maar mijn vriendelijke lezeressen zullen het mij niet euvel duiden, althans te oordeelen naar de vriendelijke briefjes, die ik van verschillenden ontving en waarin deze dames mij hun belangstelling voor dit onderwerp toonden. Nog hedenmorgen, terwijl ik mij aan het schrijven zette voor ons Geïllustreerd Zondagsblad, ontving ik een briefje, van mejuffrouw Th. C., te Haarlem, waarvoor ik de lieve schrijfster hartelijk dank zeg. Ter zake dan. Ik laat verdere beschouwingen, die ik nog van plan was te doen over dat onderwerp, achterwege. Maar deze vraag wil ik toch niet nalaten even te beantwoorden Wanneer moeten me uisch koopen? Ziehier een lijstje van de beste tijden voor den inkoop van verschillende soorten van visch: Paling en Aal in de Zomermaanden. Schol, Bot en Tong Zomer en Herfst. Baars Juni en einde December. Elft April en.Mei. Zalm het heele jaar door (zomerzalm en winter- zalm). Schelvisch en Kabeljauw Winter, liefst bij vorst. Spiering Winter, liefst bij vorst. Haring (Schotsche) komt in Mei. Haring (Hollandsche) komt in het laatst van Juni. Bokking (bak) November (duur). Bokking (bak) FebruariApril (goedk.) Panharing Maart en April. Voor de a, s. feestdagen. ,t Zal dunkt me voor de aanstaande feest dagen, die in onzen huiselijken kring zoo gezellig kunnen zijn, verschillende lezeressen wel aangenaam wezen wanneer ik een paar gewone maar goede re cepten breng voor 't klaarmaken van oliebollen, appel bollen en appelkoekjes, van die in ons goede vader land in zoo enorme massa gegeten lekkernijen, die bij een gezelligen Kerstavond of vooral een huiselijken en gezelligen Oudejaarsavond onafscheidelijk zijn! Ziehier eens een goed recept voor oliebollen. Daarvoor hebt ge noodig500 gram (1 pond) tar wemeel, 2 ct gist, 5 kopjes lauwe melk, li/2 ons krenten, l/a eetlepel zout, li/2 maatje goede bakolie. (Ik schrijf hier H/2 maatje, omdat ge zóóveel ver bruikt. Noodig is een flesch vol bakolie, omdat die in een diep ijzeren potje moet worden gedaan, zóó dat den bollen de bodem er van niet kunnen raken. Verbruikt wordt evenwel slechts D/2 maatje: de rest kan later zeer goed voor ander baksel dienen. Maak een stevig beslag, flink dik, van het meel en de lauwe melk, de goed gewasschen krenten, 't zout en de gist, die ook met wat melk is aangemengd. Laat 't beslag op een lauwwarme plaats, dichtgedekt, ongeveer een uur rijzen. Maak onderwijl de bakolie in het ijzer potje heet, zóó heet, dat er damp ont staat. Doop twee lepels eerst in de heete olie, vorö> nu van het deeg met de lepels niet te groote bollent laat die in de olie vallen en bak ze daarin licht' bruin en gaar, ongeveer 5 minuten. Pas op, dat de olie onder het] bereiden niet al te heet wordt In plaats van krenten, kunt ge ook sucade en rozijnen of snippers onder het deeg mengen. Voor appelbollen is de bereiding enz. het zelfde. Alleen voegt men nu ]nog bij het deeg gesnip perde zure appelen, waarvoor ge ook gedroogde appélen kunt nemen, mits ge deze eerst een paar uur weekt, dan 10 minuten kookt en vervolgen» met de schuimspaan opvischt en door het deeg mengt- Appelkoekjes is nog fijner. Hiervoor hebt ge noodig 1/4 K.G. tarwebloem, wat lauwe melk, wat zout, mooie appelen, en een cent gist. Eerst maakt ge het beslag en laat het rijzen, precies als hier boven is gezegd. Zorg dat gedurende 't rijzen de appelen geboord, geschild en mooie plakken gesneden zijn, en dat de olie heet is. Zes plakjes uit een appel is 't beste, bij middensoort grootte der appelen. De appelschijfjes dompelt men in het deeg, laat ze daarna van een stalen vork in de olie glijden, en laat ze daarin bruin worden en knappen. Een mode-nieuwtje. Een vriendin van me, die sinds jaren in Parijs woont en mij van tijd tot tijd eens uit ,,de stad der steden", zooals zij de beroemde plaats vaak noemt, een aardig briefje zendt, waarin ze mede ook over de nieuwstemode- snufjes wel eens wat meedeelt, die vriendin schreef mij van de week, dat met de koude dagen van de laatste week door de uitgaande wereld de nog dubieuze tijding is bevestigd: de„ blouse" heeft afgedaan! De blouse, dat makkelijke, prettige klee- dingstuk, waarin nog eens variatie mogelijk was, wordt in Parijs door een dame, die zich respecteert, niet meer gedragen! Noch op concerten, noch bij andere openbare ge legenheden ziet men de blouse meer: de geheele japon is de rigueur; de actrices hebben 't voor beeld gegeven schrijft mijn vriendin en de groote wereld, mal genoeg^ volgt het na 1 Mijn vriendin schreef me nog een en ander hier over, dat ik nu geen tijd heb om te vertellen, maar dat ik spoedig eens zal meedeelen. Intusschenweg met de blouse is dus 't mode bevel 1 Düt moest ik toch even vertellen Marie. BRIEFWISSELING. Kanaries Mejuffrouw van B. te Haarlem vraagtmij een middel om kanaries aan den zang te houden. Ik beveel hiervoor aan het volgende voeder: Best zoet zomerraapzaad en hierbij b.v. om den anderen dag wat hard gekookt ei met beschuitkruimels vermengd. Daar ze, evenals alle zaadetende vogels, van afwis seling houden, is het aan te raden, den diertjes bijv. één keer per week gemengd zaad afzonderlijk te geven (n.l. niet bij 't raapzaad) en welhavërdegort met gewoon zwart raapzaad en sla- en lijnzaad. Van tijd tot tijd een stukje zoete appel, tusschen de tra lies gestoken, versmaden de kanaries evenmin als een blaadje sla. Voor het beantwoorden van vragen en het geven van inlichtingen stel ik mij gaarne beschikbaar. Men schrijve daartoe op het adres der enveloppe: Aan Mejuffrouw Marie, p/a. Drukkerij „De Spaarnestad", Kinderhuisvest, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 24