1 Verlenging Openstelling n- Een net R. I MEISJE, Voordracht Jean Darlot SgHAM! HAM! m WILDHANDEL. J. OLIFIERS, :- Prachtige Magere Hammen Staten-Generaal. Kerknieuws. Amsterdamsche Beurs. OPENBAAR SLACHTHUI! Advertentiën. R. K. Dienstbode R. K. Kindermeisje HAANDAG 23 DECEMBER, Kruisstraat 51, Telephoon 1267. Ontvangen J. W. Demmers, Janstraat 33. JACQUELINE ROyAARDS-SANDBERG De Matroos. ONTANGEN EEN RIJKE VOORRAAD Lederartikelen zeer geschikt als oV rao" K"°. 'J1 Ve ii slt''»:, i> CASTRICUM. LISSE en WILLEM ROyAARDS. Donderdag 26 Dec. Louis Bouwmeester. MARKTBERICHT. voor U KERSTMIS EEN FIJN BANKETHAMMETJE. Zie de Etalage! A. BOSHAE3. Spaarnwouderstraat 48. H. C. VAH DORT, POELIER, Teleph. 1434. FRANKESTRAAT Teleph. 1434. met en zonder been vanaf 2 kilo. D< Wat den heer Sneltj.es bewoog vóór te stemmen. De lieer Levert zeide eigenlijk geen vrijzinnig-democraat te wezen, doch een „wilde", die bij geeu be paalde partij gerekend mag worden. Hij wenechte zich ook niet door een of andere partij aan banden te laten leggen, docb hij zouste nmen, -ul zooals hij dat goed vond. Ten slotte vergaderde het A 1 g. Ned. W erkliedenverbond. Deze vereeniging nam de candidaten Tjeenk Willink en Krelage over. doch stelde in de plaats van den heer F. Hulswit een lid van 't Werkliedenverbond, nl. den heer J. P. Bourgonje, deze heeft even- Wel de candidatuur niet aanvaard, zoodat in een nieuwe vergadering een anderen caudidaat zal gesteld worden. Met de socialistische partij heeft de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging dezen keer géén overleg gepleegd. Eu de socialisten zullen dan ook met eigen partij candidaten voor den dag komen liet 12t/o-jarig Jubileum in het Brongebouw. Gisterenavond is op feestelijke wijze het koperen jubileum van het Brongebouw herdacht. De groote zaal was stampvol.Op de voorste rijen nam plaats tal van autoriteiten de meesten leden der Commissie, die gevormd was om dat jubileum eenigszins feestelijk te herdenken Voor het tooneel was een haag van bloemen en planten aangebracht en de klimopranken verhieven zich verre daarboven uit. 'tWas wel e n vroolijk gezicht Ter eere van dit jubileum gal het strijkorkest van het Haarlemsck Muziekkorps onder de eminente lei ding van den talent vollen Kriens een heerlijk concert, saamgestelu uit de keurigste nummers van het repertoire. Jtiet applaus was dan ook telkens overweldigend. Na de pauze voerde op 't toouee namens de Commissie, het woorc de heer A. Kinkema, (de Voorzitter de keer v. Styrum was verhinderd,) die een historisch overzicht gaf van Brongebouw en de daaraan nauw verbonden Maatschappij tot Exploi tatie van Staalwaterbronnen in Ne derland. Spr. dankte de leden van de „Bron", die de Commissie in staal stelde hare plannen door te zetten Spr. ging vervolgens na hot 't Brongebouw is tot stand gekomen. Een ontwikkeld inwoner uit deze stad de Heer Veenendaal voor 20 jaar in de Haarlemmermeer wan delend, vond daar dat 't water een sterk ijzergehalte bevatte. Dit werd bevestigd door de cnder zoekingen van den heer C. G Loomeijer, een man van airbitii (die wegens verkoudheid dezen feestavond niet kan bijwonen.) Deze ijverde mede voor de vorming eener Comissie, die zou voorbereider, de exploitatie van staalwaterbron nen in Nederland. Nadere onderzoekingen van dt heeren Loomeijer, dr. Posthuma e.a. constateerden, dat ook !t watei uit een wel bij 't Brongebouw ijzer houdend was. Men stelde ziel verder in verbinding met doktoren en professoren in binnen- en buiten land, zelfs prof. Guming verklaardt het openlijk, dat 't water nieti minder was dan dat uit andere staaibronnen van Europa. Men werd optimistisch, Haarlem een badplaats i Een kapitaal van 1' 335.000 was dan ook al heel spoedig volteekend en de Mij. t. Expl. v. Staalwaterbronnen in Ne i J' derland werd gesticht. Tiols alk (j, r werkkracht, trots alle optimisme, heeft de uitkomst niet aan de ver j]« wachting beantwoord. "'iflJ jn 't begin had men niet te klagen. v'a^'.nl 100 000 flesschen staal water werden verzopdeu. Die tegenvaller is det te teekenender, daar zelfs de medici verklaarden veel resultaten van 't gebruik van dat staalwater te hebben ondervonden. Men vragt bet can dr. v. Linden v. de Heuvell Waarom mislukte nu die staal- Waterbron Werd de zaak te groo! of te klein opgezet Had men ff' 1 Mf.fl moeten beginnen met groot badhuis üaet een hotel te bouwen? Dit deed 1 men niet en naar spr's overtuiging e,a y£>ö zit hier de fout. Ook had men 1 I meer sympathie moeten Verkrijgen Van particulier eu gemeente. In iJl6t J 1904 vroegen de Commissarissen steun aan de gemeente. Doch men j deed dit eerst na alles zelf beproefd ;ibe 3 hebben. Ook een proef met 'T Jj^j bfollandia-water mislukte. Thans )gaat het evenwel beter. Het proead vies van B. en W. op adres luidde de zaa te steunen, daar zij de ge kt een te sympathiek moest zijn. 29 Nov. 1905 benoemde de Raad Sen Commissie van onderzoek,schonk baar f1000, doch deze Commissie °nderzoekt nog. Hoewel de hoop van de Commissie verwezenlijkt werd, is toch het Ie R«stichte gebouw, het BroDgebouw, Ati ven levensbehoefte geworden. Ieder d <ent het, waar voor zoo Weinig geld ?0,vwl te genieten is. Op't oogen- blik is de exploitatie van 't gebouw in handen van den heer v. Gasteren. Wat die voor 't Brongebouw doet is allen btkeDd. Maar er moeten veel meer leden komen. Zoovelen komen naar Haarlem omdat, er 't bekende Brongebouw is. Spr hoopt dat over 12y2 jaar wanneer 't zil veren jubileum zal gevierd worden dat dan beter toepasselijk zal zijn de „Triumpf hymne", die thans op 't programma voorkomt. (Applaus) Wanneer hier gehuldigd moet worden, dan kan men dit niemand beter doen dan den heer ICriens, die zooveel jaren den leden kunst genot heeft doen smaken. Spr. noem de hem den „muzikalen zwerver", den kunstenaar en den ervaren clarinettist. Na de muzikale loop baan van den heer Kr. geschetst te hebben, bood spr. hem als dank bare herinnering aan 't feest van heden 2 prachtige bronzen beelden aan, „Sappho" en „Mignon", pas send bij zijn kunstvak. Het Bron gebouw zegt spr. heeft groote ver plichtingen jegens den heer Kriens Moge hij nog vele jaren onze mu zikant zijn(donderend applaus.) Hierna werd de heer Munk ge huldigd, die welhaast 12 jaar aan 't Brongebouw verbonden is en er steeds zooveel vror heeft gedaan. Bij de stipte vervulling plichten zorgde hij voor de vermeerdering van 't ledental. Spr. bood hem een portefeulle met inhoud aan. De heer v. Gasteren bood den hr. Kriens nog een krans aan. Na 't concert volgde een zeer geanimeerd bal. De moord in de Haarlemmermeer. Hedenmorgen is de instructie ge opend en begonnen in de oude m< ordzaak, van de Haarlemmer meer. De instructie wordt gehouden in 't Huis van Bewaring en geleid door den Rechter Mr. Nes van Meerkerk, die ten tijde van den moord, nu 3x/2 jaar geleden, als Rechter-Com missaris ook deze zaak leidde en instrueerde. Verschillende personen zijn heden gehoord. Gewestelijke Propaganda Commissie. Naar wij vernemen zal ingevolge een besluit der eerste algemeene vergade ring der Gewestelijke Propaganda Commissie in het 2e District tot be strijding van het A'coholisme (Bis dom Haarlem) de 2e Algemeene Ver gadering op 19 Januari a. s. hier ter stede worden gehouden. Alsdan zal een definitief bestuur gekozen en een program van werk zaamheden opgesteld worden. Van Nederland naarlndië. De heer Delprat, weleer hoofdin genieur der staatsspoorwegen in Indië gaf gisterenavond in de bo venzaal van de „Kroon" een voor dracht over „de reis naar Indië". De heer Velprat had het genoegen voor een stampvolle zaal te spreken. Spr. beschreef ons dan allereerst de booten waarmede de reis word gedaan, daarna doorliep spr. dt reis en deelne ons alle wetenswaar digheden mede: zoo verhaalde spr. o. m. de gelieele geschiedenis van 't Suez-kanaal. Na aldus de reis te hebben ge maakt in gedachten deden wij bei met de lichtbeelden nog eens over. Zoo toonde spr. ous de straat van Gibraltar en de vestingwerken Ier Engelschen aldaar, van de aan legplaats Genua had de heer Del- prat verschillende opnamen gedaan zoo o. m. het staudbeeld van Vic tor Emmanuel. Ook het gebruik aldaar, om 't waschgoed maar ergen.- op te hangen of neer te leggen, waar men het kwijt kan, gaf spr. zeei duidelijk door eeuige foto's weer. Bij de voortzetting vau de reit zagen wij in 't voorbijgaan 't eiland Elba, waar Napoleon eenigen tijd gedwongen verblijf hield en na nog eenige prachtige gezichten, kregen wij een groote menigte foto's te bewonderen van 't kanaal van Suez, Port Said enz. Ook over het overige gedeeltt- ïad de heer Delprat uog een groote menigte beelden, doch dat is alles te veel om op te noemen. Als we alleen nog maar vertellen, lat de heer I elprat zijn interessante voordracht zeer aantrekkelijk wist in te kleeden en met menig typisch staaltje te kruiden dan behoeft waar- "ijk niet uitdrukkelijk gezegd, dat de talrijk opgekomenen die door een daverend applaus den spreker dankten, zeer voldaan huiswaarts ceerden. Centrale Raad van Be roep. In dé gisteren te Utrecht gehouden openbare ter. clitzitting vau den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) werd o.m. uitspraak gedaan in de navolgende zaak: „Hooger beroep van de Rijks- verzekeringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar- 'em, waarbij, met vernietiging eener beslissing van de Bank, die eene rente van f 0,21]/2 toekende, is bepaald, d it aan J. A. Id. te Vei seroord (Velsen) zal worden toege kend eene rente van f0,874/2 per werkdag ter zake van een ongeval, baden. ten gevolge waarvan de functie in het badhuis Leïdsclie Plein 043 vau den liukervoet gestoord is. De Centrale Raad vernietigde zoo wel de uitspraak als de beslissing der Bauk en kende getroffene met ingang van 6 Mei 1907 eene rente toe van f 0,70 per werkdag." Personalia. Op 2 Januari a.s. herdenkt de heer H. Jonker den dag, waarop hij voor 25 jaar als draaier in dienst bij de H. IJ. S. M. kwam. Gemengd koor „Poly hymnia". Door dit koor (directeur de heer J. Wolterus Grootendorst) is op de 11. Woensdag'gehouden vergadering met overgroote meer derheid van stemmen besloten deel te nemeu aan den wedstrijd te Amsterdam. Verbaliseerd. Zekere A. K. alhier, heeft te Overveen in de bosschen van mevr. v. d. Vliet Borski groen hout gesneden en is deswege door den veldwachter De Vries verbaliseerd. Geen besproeiing. Wij heb ben gemeld omtrent de plannen den Haagschen weg, Haarlem Bennebroek te besproeien in den a.s. zomer om hem stofvrij te maken Van de plannen zal evenwel niets komen, daar slechts voor f825 is geteekend, een bedrag, dat onvol doende is. Een meevallertje. Ook de coöperatieve bouwvereeniging „De Toekomst" alhier heeft besloten de leden de laatste week dezes jaar,; vrij te stellen van huurbetaling. W eest voorzichtig. In een woning aan de Colensostraat ge beurde het gisteren, dat de kleeren eener verpleegster te dicht bij de gloeiende kachel kwamen en vlam vatten. Gelukkig, dat de verpleeg ster hare tegenwoorigheid van geest, behield en met een deken de vlammen doofde. Nu had ze slechts een lichte brandwonde en werd erger voorkomen. Haast een ongeluk. Gisteren werd aan de Centrale Werkplaats der H. S. M. eene groote zware tender, zooals gewoonlijk, met een 10 tons Weston takel van voren, en 2 van ton van achteren, gelicht. Plotseling toen de last ongeveer een 40 c.M gelicht was, brak de voorste 10 tons takel, zoodat het gevaarte met een vreeselijken smak omlaag stortte. Ge tukkig heeft niemand zich ernstig bezeerd, alleen een der werklieden kreeg een der brekende deelen tegen zijn dijbeen, zonder hem echter andere last te veroorzaken, dan een poosje een gevoelige plaats, zoodat men over 't algemeen met_ den schrik vrij kwamen. In de Jansstraat is hedennacht de gasleiding, waarin een lek geko men was, hersteld. Wij billijken en waardeeren dat dit, met het oog op het verkeer, des nachts wordt gedaan Maar toch mag gevraagd, of het noo dig is, wanneer des nachts wordt gearbeid, dat te doen op zóó luid ruchtige wijze als nu heeft plaats gehad, 't Is een leven geweest ais een oordeel, zoo verzekeren ons verschii lende bewoners van de Jansstraat, die neden nacht geen oog hebben kunner toedoen en die er werkelijk grooten overlast van hebben ondervonden Waar men, om het verkeer niet te ninderen's nachts arbeiden laat, daar moet men toch niet in een nog erger euvel vervallen en aile menschen in de omgeving nog veel lastiger zijn Degenen die het nagaat, mogen in den vervolge hierop toezien I Museum van Kunstnijver beid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de af beel iingen der Oostersche tapijten en vloerkleeden morgen voor net laatst te bezichtigen zijn. De tentoonstelling van teekeningen en ontwerpen der leerlingen van de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijver heid zal Zondag 29 December geopend worden. Pius-Concert. Wij vernemen dat voor het groote i'ius-Co.icert, dat door een koor van 300 dames en heeren onder leiding van Philip Loots zal worden ge geven, de algemeene repetitie nu definitief is bepaald op Donderdag 23 Jan. a.s. De eerste uitvoering zal plaats hebben Vrijdag 24 Jan het tweede concert op Zondag 26 Jan. d.a.v. Als solisten zullen op treden: mëvr. Emmy Rebellio- Siecuve (sopraan) den Haag; tnej. Phine de Bruijn (alt) Keulen; de heer Joh. J. Rogmans (tenor) Am sterdam, en de heer Karei Butter (bas) Amsterdam. Zooals we al vroeger hebben ge meld, zal het Haarlemsch stedelijk muziekkorps, belangrijk versterkt, de orkestbegeleiding waarnemen. Het geheel belooft een alle be langrijkste avond op muzikaal ge bied te worden. De firm a van Veen Co. (wie kent de van Veen's thee niet?) geeft hare clientele een netten, mooi uitgevoerden kalender cadeau Een die niet „druk" if, niet schreeu wend, maar die „spreekt" precies wat voor reclame in dezen tijd noodig isl Baden. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 715 en Kameroverzicht. Plaatsgebrek noopt ons, ons Ka meroverzicht zooveel mogelijk in te korten. Minister Rink heeft cnder vele feliciteerende handdrukken zijne be grooting zoo goed als ongewijzigd binnengekregen. Op een post van f 1000 na, welke hij der Maatschap pij van Bouwkunst had toegedacht en die de heer de Stuers hem af snoepte, zijn alle amendementen ingetrokken of verworpen. Daarna kwam Oorlog aan de beurt, de „algemeene beschouwin gen" zijn afgeloopen in de avond zitting van gisteren. De stemming ten opzichte van den Minister is over het algemeen zeer ongunstig en wan!rouwend. Bij de artikelen zal blijken of de Kamer genoeg ver trouwen heeft in dezen bewindsman, om hem te handhaven Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kapel van het Seminarie te Warmond de H. Wijding van het Subdiaconaat toe gediend aan de Eerwaarde Heeren Th. P. Blom, W. G. Buren, P. J. M. van der Burg, H. J. A. F. Comet, A. P. van Eeden, E. J. Helmer, A. A. M. Heydeman, P. Kemper, Th. W. Loomans, J. H. van der Marck, W. Nolet, Th. T. van Outersterp, J. A. J. van Rooy, L. G. van Ruyven, J. J. H. M. Schiphorst, N. W. Sentenie, Th. A. Seysener, J. L. Speet, P. Th. Ver- wer, en M. M. van Willige; van het H. Diaconaat aan de Eerwaarde Heeren A. J. Boks, H. Brouwers, A. J. B. van Diereu, E. M. M Hamer, H. J. P. Hefnsing, W. P. J. Janus, B. P. M. de Jong, J. G. Kerkvliet, P. A. Kleintjes, J. P. J. Kok, A. P. 0. Konijn, J. A A. Lassooy, J. van Muyen, L. van der Pluijrn, A. J. Ratté, A Slijkerman, B. N. Terra, J. G. Ver- hoeff, en J. M. Vermeulen en van het H. Priesterschap aan den Eerwaarden Heer P. Jongman?. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de Hoogmis om 10 uur, 2 uur de Vespers. In de week de h.h. Missen om half 8 en half 9. Dinsdag's avonds half 7 Lof. Woensdag, 5 uur Nachtmis, 10 uur de Hoogmis, de gelezen h.h. Missen om half 7, 7,9 uur en half 10. Om 2 uur Vespers, 's Avonds half 7 Lof. Donderdag, de h.h. Missen om 7 uur en half 9, ten 10 uur de Hoogmis, ten 2 uur de Vespers. Zaterdag, ten half 9 gez. h. Mis. 's av. half 7 Lof. De gebeden worden verzocht voor Z.E. Heer Jac. Adr. v. Leeuwen, Pastoor dezer gemeente, Gertrudis Stuifbergen, Neeltje Castricum, en Christina de Vries geb. Lute, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor J. Steeman uit Alkmaar en Catharina Ebbelaar uit Baarn, die in den Heer zijn overleden. Zondag, ten 7 ure en half 9 dc- gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus en t e half 3 de Vespers, waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Avonds te 7 uur Lof en Ad- vents-predikatie. Maandag slechts twee h.h. Missen te half 8 en half 9. Dinsdag, Vigilie van Kerstmis, 's mor gens onder de h.h. Missen en 's namid dags van 3 ure af gelegenheid om te bichten. Woensdag, de Nachtdienst te 6 ure, daarna twee gelezen h.h. Missen te half 8 en 8 uur, 9 uur en half 10 de gelezen h.h. Missen te 10 uur plechtige Hoogmis, 's Namiddags 3 ure de Vespers met feest predikatie, Onder en na de Vespers ge legenheid om te bichten. Donderdag, te 7 ure en half 9 de gele zen h.h. Missen, ten 10 ure plechtige Hoogmis, 's Namiddags hall' 3 de Ves pers waaronder de Rozenkrans. Zaterdag, van 3 ure af gelegenheid om te bichten 's avonds te 7 ure Lof waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Medegedeeld door H. C. Tombkkgh en Co 20 December. voriRe koers Heden South. Pac Common Marine. Pref. pref. Comm. Steel Topeka 2e pref. Mexican. Common Kansas. Pref. Common Wabash Union Southern Rails Car Foundry Common Erie Missouri Rock Island Ontario Denver Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope. Consols Amer. markt vast. Russen prijshoudend. Petroleummarkt prijshoudend. Tabaksmarkt zoder zaken. Mijnwaard n verdeeld. Geld 72% 73 «Wq 16 26U/l6 26'/s 71% 23 i/4 151/2 231/2 52s,;4 531/4 98/4 9% ll8*/4 119 13% 13'/2 31 31 16% 163/4 25t/2 251/2 IM/4 151/2 3lVa 32 201/a 20% 270 269 8% 81/4 34% 34 11 11 92 92 75% 771/0 771/2 Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat het Openbaar Slachthuis op Maatl> dag 23 December e.k, tot des anmiddags 7 ure zal zijn geopend, Haarlem, 20 l ecember 1907. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, BORE EL, De Secretaris, PIJNACKIR. 1883. 1908. Op MAANDAG, 6 JANUARI 1908 hopen onze geliefde Ouders BERNARDUS JOHANNES GEELS EN CHRISTINA MARIA BOLMERS, den dag te herdenken waarop zij vóór 25 jaar in den echt zijn verbonden. Hunne dankbare KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. GEVRAAGD een tegen 1 Februari, tevens een voor terstond, v g.g.v. Adres Ruy.chaverstraat 2D. oud 20 jaar goed kunnende werken en naaien, zag zich gaarne geplaatst wegens omstandigheden, bij nette burgermenschen, voor kost en in woning, liefst vóór Kerstmis. Br. No. 1749 bur. v. d. blad. te geven door Mevrouw Aanvang te 8 uur. Balcon en Stalles f 1.50, Log»» en Parterre f 1, Amphitheater »n Gaanderij f 0,50. Plaatsbespreking van Vrijdag 89 December af, van 1012 en va* 14 uur aan den Schouwburg. Wederoptreden van den Heel EN Aanvang 8 uur. Balcon f 2,50, Stalles f 2,^ Frontloge f 1,75, Parket f 1,50, Parterre f 1,25, Zijloge f 1, Amph. f 0,60, Gaanderij f 0,40. Plaatsen dagelijks te besprek»* van 1012 en van 14 uur. AMSTERDAM. Aardappelenmarkt van heden VRIJDAG 20 December 1907. Andijker blauwen f 2.a 2.20Friesche borgers f 2.40 a 2,25id. bonten f 2,20 a 2,40; id. blauwen f 2,55 a 2,40; lfille- gommer zand f 1,50 a 2,id. muizen f 2,— a 2,25; id graafjes f 2.— a 2,25. Geldersche blauwen f 2,00 a 2,20 Zeeuw- sche blauwen f 2,50 a 2,70; id bonten f2,25 a 2,00; id. Eigenheimers f 2,60 a 2,50; id. id. Pooters f 1,70 a 190; zand- Eigenheimers f 1.70 a 1,80; Duitsche Hamburgers f 3,30 a 3.50. 2 lading aanvoer. verkrijgbaar in de wicht van 3 tot 8 pond. SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. Aanbevelend. Dagelijks versch voorhanden Groote vette wilde Duinkonijnen, Hazen, Fasanten, Patrijzen, Kal koenen, Ganzen, Poulardes, Braadkippen, Soepkippen, Duiven, Eendvogels, Korhoenders, Reevleesch, enz. enz. KERSTGESCHENKEN. Kleine stukjes OSSENROOKVLEESCH van 2 kilo. lESSTIROOD. D. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3