PITTIGE GEZEGDEN. De nieuiue koning uan Zweden. Een gouden jubilé 198 lem stond hij aan het hoofd van Katholieke scholen, en daarnaast heeft deze veteraan van het Kath. bijzonder onderwijs een be langrijk aandeel gehad in het bestuur der Katholieke onderwijzers-vereenigingen van het bisdom Haarlem. Onze plaatsruimte laat niet toe, hier al de eervolie betrekkingen te vermeiden, die de heer v. Gemert in het Haarlemsche leven, zoo in als buiten de onderwijzerswereld vervulde. Alleen zij nog vermeld, dat hij een zeer werkzaam aandeel had in den arbeid der verschillende pensioenfondsen voor de onderwijzers, en dat de regeering hem meer malen uitnoodigde zitting te nemen in de examen-commissiën voor hulp- en hoofdacte. Dat mannen als de heer v. Gemert met voldoening kunnen terugzien op een wel besteed leven, is wel voor geen tegenspraak vatbaar. En nog steeds vervult de waardige jubilaris met lust en opgewektheid zijn ambt. Dat de le Januari voor den heer v. Ge mert en de zijnen een onvergetelijke dag zal zijn om nu dien geijkten term, die hier meer dan ooit op zijn plaats is, nog maar eens te gebruiken, - staat dan ook zeker Vast. Onafhankelijk te zijn ten opzichte van zijn medemenschen is heel wat waardmeer nog intusschen wil het zeggen zich onaf- Gustaaf V, die den grijzen koning Oscar als „be- heerscher der Zweden, Gothen en Wenden" is opge volgd, trekt natuurlijk de belangstelling dergeheele wereld. De bladen raken niet gemakkelijk uitgeput in het vertellen van eigenaardige bijzonderheden uit het leven van dezen jongste der monarchen. De nieuwe koning is den 16 Juni 1858 op het kasteel Drottningholm geboren, en kwam dus eerst op ongeveer vijftigjarigen leeftijd aan de regeering. Evenals zijn grijze vader is hij een man van een streng karakter en zeer begaafd. Zijn ernstige bijziendheid heet hem niet belet takken van sport te beoefenen en daarin uit te munten. Zoo is hij bijvoorbeeld een hartstochtelijk jagerzijn behendigheid in verschillende spelen, vooral lawntennis, hebben hem tot een zeer gevrees- den kampioen gemaakt, en zijn talrijke zegepralen hebben hem een voorraad bekers en andere zege- teekenen bezorgd, die op zichzelf een museum konden uitmaken. Op ons plaatje ziet men hem te midden van al zijn tropbeëen afgebeeld. Het is zeker niet iedereen gegeven, een halve eeuw lang aan de opvoeding der jeugd te arbeiden. En daarom is het een zeldzaam feest, dat de heer L. M. van Gemert, hoofd eener R. K. school te Haarlem en als onderwijsman door het geheele land bekend, op 1 Januari a. s. viert. Dat hij in al die jaren aan het Katholiek onder wijs groote diensten bewezen heeft, wie die het be twijfelt! Eerst te Alkmaar, in latere jaren te Haar- Gustaaf V van Zweden te midden zijner zegeteekenen. hankelijk te maken van eigen wenschen. Heel dikwijls moet men het hart op de tong hebben, als men het op de rechte plaats wil hebben. Wie waagt, die wint, zegt men. Maar daarom zal nog geen kapitein in een veilige haven bij zwaren storm het anker lichten. Wanneer de boozen u vloeken, trek het u niet aan; maar als de boozen u zoeken klop dan op uwe borst. Een gouden jubilé: de heer L. 31. vanGemert, te Haarlem, die 1 Januari a.s. zijn gouden jubilé als onderwijzer hoopt te vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 16