Voor Huis en Keuken. 206 Ons Keukengereedschap. BRIEFWISSELING. Hoewel de meeste huisvrouwen zelf haar keuken van gereedschappen voorzien, komt het toch ook wel voor, dat aan het dienstmeisje wordt opgedragen een pan, een vergiet of eenig ander voorwerp in te koopen. Het is daarom zeer noodig, dat zij op de hoogte is van de eischen, die men aan flink, degelijk materiaal stellen moet, anders kan het voorkomen dat haar iets in de handen wordt gestopt, of dat zij uit het te koop aangebodene een slechte keus doet. Ik noodig u daarom uit, met mij een kijkje te nemen in een pas geopend magazijn van huishou delijke artikelen, waar we ongestoord onze oogen de kost kunnen geven, zonder dat we onze beurs behoeven te openen. Willen we maar het eerst een bezoek brengen aan de pannen-afdeeliDg? Wat een verschillende soorten I Ik zie ze van ijzer, van steen, van email, van koper, ja zelfs van nikkel en aluminium,van allerhande vorm en inhoud! Als ge nu eens uit al die verschillende pannen kiezen mocht, welke soort zoudt ge dan nemen Email zegt ge? Ja, dat verbaast me niets, dat kie zen alle meisjes, die ik ken, en dan zijn ze erg verwonderd, dat ik mij niet zoo onverdeeld naar haar keuze kan voegen, en als ik dan een lai s breek voor het gebruik van ijzeren potten in de keuken, zien ze me heelemaal ongeloovig aan. „Die nare zware dingen, die je zoo dikwijls moet schuren, en waarin je appeltjes en peeren heelemaal zwart koken Zeker, zeker, zoo kon men praten van de ouder- wetsche ijzeren potten, maar weet ge wel, dat er te genwoordig heel handige ijzeren potten en pannen bestaan, die men desnoods een paar nachten in een vochtigen tuin kan zetten, zonder dat zij roesten, die men eenvoudig met zeep- en sodawater kan rei nigen, terwijl men er met een gerust gemoed aller lei zure spijzen in kan koken, zonder dat deze van kleur veranderen? Zie, daar staan er juist een paar van die nieuwe soort; van buiten is er niets bizoD- ders aan te zien, maar van binnen hebben ze een grijsachtige kleur, omdat bij de fabrikatie een soort van onschadelijk vernis in de pot is gestreken, waar door het eten niet direct met het ijzer in aanraking komt. Nu moet ge niet denken, dat we vergiftigd worden, als er ijzer in onze spijzen is opgelost; de ongelukkigen onder u, die aun bloedarmoede lij den. weten wel, dat ze gebrek hebben aan ijzer in het bloed en daarom allerlei staal-preparaten moeten slikken, maar als we koken, moeten we zorgen, dat niet illeen ons smaak- en reuk-orgaan, maar ook onze oogen aangenaam aangedaan worden. Ik vraag u: Wie zal er met smaak eten van een spijs, die zwartachtig van kleur is, ook al weten we, dat weinig ijzer in ons eten misschien heel gezond voor ons is? Daar staan ook een paar ijzeren potten, die wan binnen een dikke laag email bezitten, maar die vind ik minder aanbevelenswaard, dan dejuist- genoemde. Ze hebben dezelfde bezwaren als de email pannen, waarover we het straks eens zullen hebben. Wat hoor ik daar? Koken uw aardappelen zoo gauw in een geëmailleerde pan?.... Gebruikt ge werkelijk een geëmailleerde pan om aardappelen in te koken?Nu, dan begrijp ik me heel best, dat u zoo dikwijls klaagt over 't afspringen van de email-pannen 1 Aardappelen moeten immers, afgegoten, nog eenigen tijd zonder deksel op het vuur staan om op te drogen, en weet ge wel, dat dan ook het email droog en zéér heet wordt, zóó- zelfs, dat het springt? Kookt dus nooit aardappelen in ge ëmailleerde pannen, maar gebruikt daarvoor altijd een ijzeren pot; die kan er best tegen. En wilt ge nu in 't kort eens weten, waarom ik zooveel houd van ijzeren keukengereedschap? Het is goedkoop, sterk, onschadelijk voor de ge zondheid en gemakkei ij k te onderhouden- Vergelijk het nu eens met geëmailleerd keuken gereedschap: uiterlijk komt het ijzeren er slecht af; zeker, die mooie blauw wit- en grijs geëmailleerde, blinkende zaken staan heel wat vroolijker dan het doffe zwart van de ijzeren pannen, maar denkt nu eens aan de prijzen: voor fl.a fl.50 koopt men een flinken ijzeren pot van het nieuwe systeem. Een evengroote email-pan.... voor drie of viermaal zoo veel. En als ze dan nog maar drie- of viermaal zoo lang duurden!... Juist het tegendeel is waar en 't komt dan ook zoo goed als nooit meer voor, dat men potten en pannen uit de keuken van zijn ouders of grootouders erft! Gemakkelijk te onderhouden, dat zijn de geëmailleerde pannen en heel zindelijk, omdat ze zoo glad zijn, maar o, wat moet ge ze voorzichtig behandelen! Zet ge ze wat hard neer, of bij ongeluk droog op, (ik beleedig u toch niet bij die veronderstelling, maar zoo iets komt in alle huishoudingen weieens voor!) of brengt gedeheete pan op een steenen aanrechtbank, of vult ge haar, nog heet zijnde, met koud water, dan loopt uw email gevaar te- springen, en dan komen die fijne, verra derlijk-scherpe schilfertjes in het eten! Tegenwoor dig wordt daar door verschillende doctoren voor ge waarschuwd, want sommige van hen meenen dat het veel voorkomen van ingewandsziekten in onzen tijd veroorzaakt wordt door die nietige, onzichtbare, maar gevaarlijke splintertjes! Weest dus steeds heel voorzichtig met dat geëmailleerde goedje, en zorgt, dat ge de gezondheid van u en uwe familie zoö min mogelijk in gevaar brengt. Ziet ge op deze geëmailleerde pannen wel die etiketjes met het opschrift: giftvrij! In email nu, komt lood voor, dat bij een zekere verbinding geen kwaad kan, maar soms is de hoeveelheid lood te groot, waardoor onze spijzen worden vergiftigd. Goede winkels zorgen er natuurlijk voor, een onschadelijke soort in voorraad te hebben; koopt dus het geëmail leerd keukengereedschap altijd in een solide zaak en besteed er een goeden prijs voor. Als ge nu in aanmerking neemt, dat emailkeu kengereedschap onsterk, duur en somtijds scha delijk voor de gezondheid is, begrijpt ge dan, waarom ik er zoo niet mee kan dwepen, als het smakelijk uiterlijk en de lichtheid wel zouden doen vermoeden? Marie. Voor het beantwoorden van vragen en het geven van inlichtingen stel ik mij gaarne beschikbaar. Men schrijve daartoe op het adres der"enveloppe: Aan Mejuffrouw Marie, p/a. (Drukkerij „De Spaarnestad", Kinderhuisvest, Haarlem. Maar als ge in persoon antwoord' wilt hebben, dan s. v. p. een postzegeltje daarvoor in de brief!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 24