IEL! [S TELEF' Laatste nieuws. Wat anderen zeggen, Sociale Berichten. Kerknieuws. Koloniën. VAN ELDERS. Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Verkoopingen. Amsterdamsche Beurs. Advertentiën. agenda. Aanbestedingen. Rechtszaken. Briefwisseling. MARKTNIEUWS. JOHANNA i - ïL kleeding smeulen en vloog In brand. Een paar rookwolkjes kringden naar buiten en weldra stond „Jetje» voor de fabriek. Het brandje had natuurlijk niets te beteekenen. Het geval doet ons weer denken aan dien vreeselijken brand in de Fieter Kiesstraat van voor eemge weken. Toen een rustig bearer voor een opeur-iam eau sigaar zat te rooken, waardoor rookwolkjes naar buiten vlogen. Brand, brand En weldra stonden voor des huis heers woning een paar spuiten en eenige honderden menschen. Men is bier wel actief, een beetje tè actief misschien!..,. Centrale Raad van Beroep.In de Dinsdag te Utrecht gehouden open bare terechtzitting v.d. Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) werd o. m. uitspraak gedaan in de navolgende zaak 1. booger beroep van de Rijksver- zekeringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissingen van de Bank, waarbij aan G. v. Is. te Haarlemmermeer ter zake van een ongeval werden toegekend de schade loosstellingen bedoeld bij artt. 19 en 67 der Ongevallenwet 1901. De Bank is van oordeel, dat getroffene het onge val overkwam in het bedrijf van een aannemer en niet, gelijk de Raad van Beroep aannam, in dienst van den staf der genie en dus van den Staat. De Centrale Raad deelde het gevoelen van den Raad van Beroep, doch ver nietigde ae uitspraak en verklaarde de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam niet ontvankelijk in haar beroep, wijl zij niet het risico van den Staat draagt; b. hooger beroep van P. v. E. te Zaandam en de Rij ksverzekeringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende niet ontvankelijk verklaring van eerstge noemde in zijn beroep tegen de be slissing van de Bank, voor zoover de vordering eene tijdelijke uitkeering betieft en bepaling (met vernietiging van gemelde beslissing) dat de kosten der geneeskundige verpleging van v. E. alsnog ten laste der Bank zul len worden gebracht en zulks ter zake van een ongeval. De Centrale Raad, niet overtuigd dat het lijden van v. E. gevolg is van een ongeval, vernietigde de uitspraak en hand haafde de beslissing van de Bank waarbij schadeloosstelling werd ge weigerd. Naar wij vernemen zal de heer J. E. Westendorp, ouderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Kassaulaan alhier, benoemd, wor den tot onderwijzer 3e klasse bij het Openbare Europeesch L. O. in Nederlandsch Indië, eu zal hij in Maart van dit jaar naar Indië vert' ekken. De heer Westendorp heeft dan ook als onderwijzer alhier eervol ontslag gevraagd. „Brood-koffie". Heden werd de uitdeeliug gedaan aan 613 kin deren en 208 volwassen. Ingekomen geldenbij den beer H. Londen N. N. f 2.50, N. N. fl., nagekomen van het I II lil, Ten derwerkplaats van de C. W. P. der H. IJ. S M. f3 74 bij den heer A. F. v. 1. Vaart Z. Z. f2.50, bij den beer M. v. Ommeren N. N. f 5. een officier f 5. Centraal Werkplaats f9.20, bij den heer H. v. Niel Hz. penm. N. N. f25. Nationale Tooneelwedstrijd. Zondag 5 Januari 1908 is de laatste avond van den nationalen tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door de TooneelvereeuigiDg „Door inspan ning: Uitspanning" ter gelegenheid van baar 35 jarig bestaan. Alsdan treden in het krijt: Tooneelvereeni- ging „Talma", Alkmaar, met „Twee Invaliden"; Rederijkerskamer Eens gezindheid", Beverwijk, met „On- derhandsche Verkoop" (niet zoouls in het program vermeld staat „Too- neelsiudiën"); Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht", Purmerend, met „Een nieuws Leus". De jury zal binnen veertien da gen uitspraak doeD, terwijl de avond voor de uitreiking der prijzen nader zal worden vastgesteld. Nog vermeldt het program groot bal-masquê op 29 Febru tri, terwijl de ver. „D. I U." de slotvoorstel- liug geeft op 20 April. Alsdan zal opgevoerd worden „Verleden", too- neelspel in 3 bedrijven door Ina BoudierBakker. Garnizoensbericliten. De kapitein 0. van Dijl, benoemd bij het 10e reg. inf., k nut te Hoorn in garnizoen. Met ingang van heden is benoemd bij den grooten staf, tot ordonnans officieren van Hare Majesteit de Koningin, de le luits, J. J. G. Baron van Vporst tot Voorst, van bet 10e r->g. inf., toegevoegd aan den inspecteur der inf. en jhr. F. W. L. de Bea ufort, van het le reg. veld art. Door den Koninklijken Onder- offieiers-Schermbond zal op 27, 28 29, 30 en 31 Januari e.k. te Utrecht een schermwedstrijd worden ge houden, waaraan zal worden deel genomen door de hieronder ge noemde onderofficieren van het 10e reg. inf. alhier in garnizoen, t. w. de sergeanten Vink, Kappen borg, van Krimpen, van Luuterer. Ibach, Carton, van Noppen en Spronk. Vrijdag 8 Januari. Vergaderingen enz. Gebouw „St. Bavo" n.m. u R. K. Kiesvereeniging Ver gadering. Idem n.m. 81/2 U R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Vermakelijkheden enz. nConaertzaal Soc. Vereeni ging. n.m. 8 u Doopgezind Zangkoor Concert. Schouwburg-Jansweg n.m. 8 u Opera Italiana La Traviata. HAARLEM, 2 Jan. De levering van de in 1908 benoodigde magazijn-goe deren, ten dienste der gemeente-licht fabrieken, den lOen Dec. 1.1. aanbe steed, is als volgt: W. J. Stokvis, te Arnhem, lste per ceel, voor f4330,94; Handel-Mij, R. S. Stokvis en Zonen, te Rotterdam, 2e perceel, voor f 1609,90 en 5e perceel, voor f 1748,771/2» Firma Heenk en Wefers Bettinck, te Haarlem, het 3e perceel, voor f 1304,29 J. Zimraer en Zonen, te Amsterdam, het 4e perceel, voor f671,25; De Ned. Lood- en Zinkpletterijen, voorheen A. d. Hamburger, ts Utrecht, bet 6e perceel, voor f 1280,84; j. Sabelis en Co., te Haarlem, het 7e perceel, voor f260,42 en het 9e perceel, voor f397,55; H. C. v. Meeuwen, te Haarlem, het 8e perceel, voor f244/,60; Firma J. Godschalk en Zonen, tf Assen, het 10e perceel, voor f 609,80; P. van Voorst, te Amsterdam, het 12t perceel, voor f 1874. Het 11e perceel is niet gegund. HILLEGOM, 31 Dec. Hedenmiddag 3 uur is door het Bestuur der Spaar en Voorschotbank in café „Flora" aan besteed: „Het bouwen van een houten kantoargebouwtje op steenen voet op een terrein gelegen achter 't perceei Weerensteinstraat 19 a. Ingeschreven werd ais volgt: J. H. Suikerland voor f996: W. lei) ma voor f98U; J. Kraaij en Co. voor f948; J. v. d. Bosch voor f 679; A. Lelieveld voor f 878 eu J. v. d. Jagi voor f820. Begrooting f 1020. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Het metselwerk is opgedragen aan .Janssen en Seijsener. De toestand. De politieke toestand is nog niei veranderd. Van links blijkt men afkeerig te ziju van verder6 pro beersels als 't démissionnaire kabinei er een was. En 't blijft daar wei felen, twisten en stoken tegen di Rechterzijde. Le Standaard zegt or van „Plat uitgedrukt kan men zeggen dat de liberalen Uet beu zijn. Men hijgt, men snakt naar lucht In de atmosfeer, waarin men nu sinds 1905 heeft moeten ademen, is het niet langer uit te houden. Men dorst naar verandering, ook al keerde de toestand van v66r 1905 terug Onzerzijds is nog nooit anders dan van zwakheid in het Kabinet Keproken, en we staken nu en dan eeiJ hand uit, om 't op de been te houden. Maar van links oordeelt men: Het is erger dan zwakte, het is vliegende tering geworden. Plarder oordeel is zeker nooit over dit Kabinet geveld, dan SU door eigon vrienden." Aldus is er van links niet veel animo. Wat zal het dan worden? Een ministerie van Rechts, naar wij hopen en verwachten? Het schijnt dat de mogelijkheid daarvan steeds grooter wordt. Het Centrum schrijft daar over „Dat rar. Heemskerk door H. M. do Koningin ontvangen is, beteekent na tuurlijk nog niet, dat nu ook een Rechtsch ministerie zal optreden. Ook tijdens de Staalcrisis werden her- vorragende" leden der Rechterzijde door de Kroon geconsuleerd, zonder dat di: tot een positief resultaat voerde. Thans zijn de vooruitzichten eenigszint- anders, wijl op de herroeping van het ontslag door het deumsionuaire Kabinet weinig of geen kans meer bestaat. In de Tweede Kamer zijn Rechter- en Linkerzij nagenoeg even sterk, maar de samenstelling der Eersle Kamer en de algemeene strooming in het land zijn veel meer ten gunste van Rechts dan van Links. De mogelijkheid van een RechtscL Kabinet lijkt daarom iets grooter, dan in het voorjaar. Maar hoeveel onzekers er nog in din coesiand moge zijn, één diugmeenen »y wel ais vaststaand te mogen aannemen dat de leidende persoonlijkheden van Hechts zoomiu nu als in Maart herein zullen worden gevonden, in een gemengd of zaken ministerie zitting te temen. Komt het tot een „caoinet d'affaires," dan zal de Rechterzijde als zoodanig duai ongetwijfeld buiten staan." Een model-arbeidscontract. Door een commissie uit het Cen traal Bestuur van den Nederl. R. K. Volksbond is een model-Arbeidscou- tract ontworpen, dat vergezeld van een toelichting in „De Volksbanier" is gepubliceerd, en dat ons heden werd toegezonden. Een nuttig werk is hiermede ver richt: nu eerlang de wet op het ar beidscontract zal worden ingevoerd, dienen de arbeiders een contract te nebben dat in alle opzichten hun be langen waarborgt. Zulk een model nu is dat arbeidscontract: onze arbeiders zullen goed doen het te bestudeereu en tevens ook het „waarom" van een en ander na te gaan. Gok hierom trent geeft de toelichting, die bij dit model is gevoegd, duidelijke aan wijzingen. Het Centraal Bestuur van den Bond heeft weer eens getoond, hoe acciel on kranig het voortdurend zorgt voor de belangen van den werkman 1 De „üsservatore Romano" maaki :en van 24 December gedagteekenü tdres van de Duitsche bisschoppen jpenbaar. De bisschoppen verklaren daarin volkomen in te stemmen met en zich. te onderwerpen aaudejongsu mcycliek en zieti bereid, aan hei >eroep van den Paus aan alle bis schoppen der wereld, om liuu rnedt- verkiug te verleenen, te gehoor zamen en alles te doen, om hei modernisme te bestrijden. Een verklariug en een tegenspraak. In de jongste „Iudische Kroniek" van bet hlandelsbl." vinden wij een o. i. volkomen afdoende ver klaring van het betreurenswaardig! feit, dat bij bet vermelden van verliezen, door onze troepen den Atjehers toegebracht, vaak moei worden gewag gemaakt van be meuvelen van vrouwen; alsook van ;en tweede opzienbarend fe.t, het welk in onze Tweede Kamer tot staving eener aanklacht van ons Ned. Indisch leger werd aangevoerd, namelijk dat bet getal gesneuvelde vujauden veel grooter was geweest dan het getal buit gemaakte vuur wapenen. Uit dit laatste zou volgen, lat door de Nederlandsciie troepen en groot getal ongewapende, dus weerlooze, vijanden werden afge maakt. Gelukkig is ook omtreni dit punt afdoende tegenspraak niet uitgebleven. Wat het eerste feit betreft, her innert schr. aan de bekende, dooi stellige rapporten gestaafdeom -Handigheid, dat in Atjeti in zeer veel gevallen de vrcuwen, bijna geheel als mannen gekleed en van dezen op eenigen afstand onmoge lijk te oudersoheiden, mede tegen onzé militairen optrekken. Wat zouden deze laatsten nu moeten doen? Niet terugschieten, wanneer zij met geweervuur worden aangeval len? En, vuren zij terug, hoe dan te voorkomen, dat door hun kogels, die geen speciaal adres hebben en dikwijls op vrij grooten afstand worden afgeschoten, ook vrouwen getroffen worden, als dezen zich tusschen de mannelijke vijanden bevinden „Zelfs onze schoolboekjes, zegt de schr. in bet „Handelsbl." uamen het den Spanjolen niet euvel, dat ze op Kenau's vrouwen terugvuurden, en dat zegt wat." Bij de volken van Borneo en Celebes bestaat de gewoonte, dat de vi ouwen met de mannen ten uorlog trekken, niet. Heeft men daar ooit van het afmaken van vrouwen door onze soldaten ver nomen Omtrent het tweede feit „als bewijs van de wreedheid en bar- oaurachheid onzer troepen aange voerd, lezen wij het volgende De vorige maand hoorde ik te Brussel een gesprek, loopende over de Oongo-zaken. Een der Belgische ueereu vergeleek de Belgische kolo nie met Eugelsche en ook Neder- tandsche. n>aarbij kvramen ook de uitlatingen, in ons parlement gedaan, ter sprake, dat er bij ons toch ook nog al „leelijke dingen" gebeurden. Er was in bet parlement op ge wezen, dat wij zooveel menscüen, die geen wapens droegen, hadden omgebracht.... Tua res agitur, dacht ik. Waar wij als klem® natie toch dunkt mij niet onverschillig mogen zijn voor den indruk dien ons koloniaal beheer in den vreemde maakt en de bemoeizucht van andere mogendheden ons óp 't on verwachts wei eens 'n leelijke pijp kan doen rooken, vraag ik me al, of het nu niei te betreuren valt, Jat men in het parlement het navolgende rekensommetje ten beste geeft. Er zijn gesneuveld 880 menschen, geïnd aan vuurwapenen 296er Waren dus 564 meubchen zonder vuurwapenen die gedood werden. Mijn commentaar hierop zij kort. Het woord „vuurwapenen" zegt primo in dem gueriila mets. Blau e Wb p men zijn'n bij o vei val vrij wat gevaarlijker en sommige onzer patrouille-commandanten gebruik ten zeils, naar Atjeüsche wijze, bij voorkeur blanke wapenen VVijlen luitenant Vis o. a. (ook al iemand, lie dqor het volgen van het recept: aanroepen, den uood vond. Maar ten overvloede nog dit: Overbekend is bet (en de minister wees er reeds op) dat na het gevecht steeds de wapenen der gevallenen worden meegenomen. Minder bekend schijnt het te ziju, dat het bij Atjeüsche benden zelfs gewoonte was, dat op de zoo veel mai| een exua-contigeut mee ging, met de uitsluitende opdracht ie trachten de vuurwapenen der eventueel snevende krijgsmakkers, coute que coute, mac..tig te worden. Dit contingent bedroeg soms htt lubbeie der geweerdragenden 1 Een Aijeüer doet alles voor 'n repeteer-karabijn. Daarvoor waagt mj menige zeer gevaarlijke overvai- ung. Het gaat aizoo absoluut met aan te zeggen, dat wij dus ongi- wapenden zouden neerleggen. Wie scherpe entiek oefent, diende daarop toch te letten. (Tijd.) Faillissementen. Uitgesproken H. Froissart, directeur van het Froissart's-Institute of Languages, Eindhoven. De naamlooze vennootschap de vleijersche Bank, kassier en bankier, te Eindhoven. G. J. Oostrom, horlogemaker en koopman te Zalt Bommel. Geëindigd: J. vau den Burgt, handelende onder deu naam van J. van den Burgt Van Mierlo, grossier in suikerwerken, te Geldrop; H.Doorn bos, handelaar in bouwmaterialen, le GroningenS. Hoekstra, timmer man aldaar; J. Pieterse, te Am sterdam. (Stiet.) Het Annuarium der R. K. Studenten. We omvingen het Annuarium der R. K. Studenten voor een mooi en kloek stuk werk alweer uitgegeven bij den boekhandelaar E. van der Vecht te Amsterdam. Het is versierd met een licht druk portret van Z.Em. kardinaal Mercier, over wien ook van de hand van den heer L. J. M. Feber een artikel erin voorkomt. Reeds een vluchtig doorbladeren van het ruim 300 bladzijden tellend i boekwerk doet zien dat het als de voorgangers een waardig getuigenis is der paring van echt-Roomschen geest en hoog staande wetenschap onder onze Katholieke studiosi. Wij komen op het Annuarium ongetwijfeld terug. Ij ss port. De Amsterdauischevaart is van de schoensmeerfabriek „de Bijenkorf" te Sloterdijk af tot de brug aldaar berijdbaar. De doorgang onder de brug is geva rlijk eD derhalve dooi de overheid versperd. Van af de brug naar Halfweg toe is het ijs bezaaid met wakken en daardoor minder te vertrouwen. Het gedeelte waar de Sloterdijksche ijsclub haar baan heeft gemaakt is goed. De toegang is geopend en morgen, Vrijdag, zal ijs en weder oienende een wedstrijd worden gehouden in het schoonnjden ooi medailles. SASSP1NHEIM, 1 Jan. Aan F. Rey- neveld, te Hillegom is bij afslag liuis, schuren en tuin aan de Gracht toe gewezen voor 3000 gulden. Aan L. alhier. Dank voor uwe toezending en uw schrijven. Wij weten evenwel dat wij geheel han delen in den geest der Eerw. Reli gieuzen, wanneer we doen zooals we deden. Méér zou haar onaange naam zijn. Uwe goede bedoelingen waardeerend, moeten we dus den gulden middenweg Bewandelen, in- tusscben dankend en ons aanbevo len houdende. Aan H. H. corresponten. Wij verzoeken H. H. correspondenten ons hunne gespecificeerde kwartaalreke ning ons spoedig mogelijk te doen toekomen. Redactie N. H. C. HAARLEM. Botermarkt over December Artikelen Aangev. Verk. h.pr. l.pr Boter 226 k.g. 226' k.g. f 1.65 f 1.50 Biggen 175 st. 165 st. 110.15. Schrammen 26 24 f18. f 14 N. Kalveren 19 19 f14 f8 HAARLEM. Staat van de Aardappe len-, Vruchten- en Groentenmarkt over Dec. Aardappelen aangevoerd 185 H.L. verkocht 185 H.L., fl,20 f27.5. Appelen. Aangevoerd 881 H.L., verkocht 820 H. L., 6 f 14. Beren. Aangevoerd 181 H.L., verkocht 97 H.L., f6f12. Bloemkool. Aangevoerd 3200 verkocht 2000 st., f4 f 20. Roodekool. Aangevoerd 67000 st. verkocht 18000 st. f 2f 6. Wïitekool. Aangevoerd 3500 verkocht 3300 st. f 2f 6. Savooiekool. Aangevoerd 55000 verkocht 32500st.f2f6 Wortelen. Aangev. 1080 bos, en verkocht 910 bos f4f8. HAARLEM, 2 Jan. 1907. Veemarkt Aangevoerd 12 nuchtere kalveren verk. 12 f10 4110. Schapen 1 verk. 1, fa 28 Koeien en Ossen 0, verk. 0 f 0.00 a 0. Baarden 0 verk. 0, f 04 0, Jubileum. De heer Mr. Cnoop Koopmans mocht gisteren, zooals wtj reeds meldden, den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar als ruede- direkteur der Haarlemsche Brandver zekeringmaatschappij optrad. In de met bloemen en groen rijk versierde zaal werd den sympathieken mededirekteur door een gedeelte van het personeel een bloemstuk met zil veren inktstel aangeboden, een tweede gedeelte bood den heer Cnoop Koop mans- een bloemstuk aan. Hedenmorgen werd bij monde eau den heer Hamers den jubilaris een Mercuriusbeeld aangeboden door de Am8terdamsche agenten Hamers en Heger en hedenmiddag werd door de commissrissen onder toespraak een prachtige pendule gepresenteerd. Deze blijken van belangstelling be wijzen ten duidelijkste hoe de heer Cnoop Koopmans zich bemind heeft wéten té" maèëfi zoowel bij 't perso neel als bij agenten en commissarissen. Politierapport. Gevonden: 1 kinderhoedje, 1 zwarte hond, 1 schuitje van een naaimachine, 1 halsketting met slootje, 1 staartriem, 1 armband, 1 kerkboek. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 2 Jan. D. H, Homburg—E. G. J. Versteeg J. F. Weers—M. Blommaert H. ter Smitte J. H. W. M. Aupers W. Wink—C. Steenstra D. WilgenhofW. Vogel zang. - Getrouwd: 2 Jan. G. v. Baak J. J. v. Latum P. J. WaleveldE. v. Buuringen F. J. v. Velthuijzen—J. C. Borenlander P. W. Hogedoorn—A. G, Assendelft P. SchiltJ. G. Berend# J. C. v. OmmerenG. Knappe. Bevallen: 31 Dec. W. C. C. Re iner—Martens z. G. Nibbelink Schroor d. W. VermolenSpruit z. 1 Jan. J. G. v. Teteringv. d. Singel z. A. M. Broekmanv. Lunenburg z T. van Wijk—van 't Zelfde d. '2 Jan. J. M. Kleinv. Maanenberg d. Overleden: 31 Dec. T. Smit 18 j. Gasthuisvest. J. C. Hurkmans. 3 j. Brouwersstraat. M. C. F. Schröer- Saarbourg 79 j. Kleine Houtstraat. l Jan. F. B. Tijdgaat, 20 m. Zuider- Buiten Spaarne. A. Blok 47 j. Gast huisvest. C. RoozenHuijg 59 j. Kamperlaan. A. J. Corsten 2 j. Brouwersvaart. Medegedeeld door H. C. Tombebqh en Co 2 Januari. vorlue koere Heden South. Pac Common Marine. Pref. pref. Comm. Steel Topeka '2e pref. Mexican. Common Kansas. Pref. Common Wabash Union. Southern Rails Car Foundry Common Erie Missouri Rock Island Ontario Denver Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope. Consols Amerik. markt tanel( Russen prijshoudend. Pet.oleummarkt hooger. Tabaksmarkt «til. Mijn waarden beter. Geld 4%. Dicohto te Londen van verlaagd. 743/4 721/4 «0,8 61/4 1 «V-J 161/, 281/j 27% 72% 701 151/, 238/4 93% 53 53 10% 10 1231/4 1218/4 141/8 137/s 821/2 391/4 171/4 171/4 261/ 25% 16 15'/# 32% 32 211'4 2H/4 274 275 8 7 V» 323/g 32 11 10 99 101 75 751/4 77 77 vast. 7<>'0 tot 6% Barometerstand- Stand van heden: 774. Stand van Gisteren: 768. Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12 Uur: 22 F. 5 c. Laagste der afgl. nacht: F17. 8 C., Opgegeven door Joh.M. Schmidt Opticien. Zijlstraat 85, Haarlem. Heden overleed na een kort en smartelijk lijden onze jong ste lieveling in den jeugdigen leeftijd van bijna 1 jaar Hun diep bedroefde ouders en zusje. P. J. SCHAOKMaNN. C. W. SCHACKMAN Zandvoort. Haarlem, 2 Jan. 1908. IEM Wed W. A. M. Frijhoff, Lange Begij uestraat Np. 8, in kruideniers en grutterswaren. pf. 1 - 1 Joh. H. Mekenkamp koster en aanspreker, wenscht den pai oèhianen van Sint Jan een Zalig Nieuwjaar. J. V0LLEBREQT 't Bests voor Delicatessenhandel. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 3