Sociale Berichten Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Niemand werd gelukkig gewond. Thans trekken 's nachts in dit Belgische gemeenten patrouillet gendarmes rond. Een schedelbreuk. Dins dagavond viel de 19 jarige D., werk zaam in den scheepsbouw aan de Kon. Mq 0De Schelde" te Vlissin- gen in de kolenbunker van hel aldaar op die werf in aanbouw zijnd stoomschip Sumatra. Met be komen schedelbreuk werd hij per brancard naar het gasthuis ver voerd; zijn toestand was bedenke lijk en heden nog dezelfde. Zijn ouders verloren onlangs mede een jongen op noodlottige wijze. O, die drankl Van drie personen, die te Boskoop oudejaars nacht in de herberg wat al te goed gevierd hadden, geraakten op weg naar huis twee in de Gouwe. De een wist zich te redden, de ander, een 54 jarig gehuwd man, was reeds overleden, toen men hem uit het water kaalde. De Amsterdamsche Ge meentetram. Van 1 Januari tot en met 31 December 1907 werden tervoerd 42,239,907 passagiers, waaronder 4,522,015 passagiers met vroegrit- en vroegritretourk aarten. Over hetzelfde tijdvak in 1906 werden vervoerd 41,247,253 passa giers, waaronder 3,845,737 passagiers met rroegrit- en vroegritretourkaar- ten. Twee bakkersknechts van bakker v. C. te Eindhoven, beiden afkomstig uit Tilburg, zijn Zondag middag uit wandelen gegaan en sedert niet teruggekeerd. Alle na sporingen omtrent hen, ook te Til- burg, zijn vruchteloos gebleven. Men vreest dat hun een ongeluk is over komen. Bra vol Te Delft hebben op den Nieuwjaarsdag vijftien kofhe- haishouder* hunne inrichting ge sloten, uit eigen beweging. - Branden. Door onbekende oorzaak brandden gietervoormiddag aan den Noordhavenkant te Zeven bergen drie burgerwoonhuiaen ge heel uit. Een belendende houten sehuur kon, doordat de brandweer vlug ter plaatse was, behouden blijven. Gisterenmorgen 'zijn twee wo ningen aan de Groeet,"bewoond door de familie# Travers en Paap, ie Hilversum, gsheel uitgebrand. De brand ontetond bjj Traver# door het omvallen van een petroleumstel. Venekering dekt de schade. IJskostmenschenvleesch Woensdag is de IS jarige zoon van den echipper De Haan te Harkstede door het ijs gezakt en verdronken. In het Sioehterdiep bij Slooh- teren is een 13-jarige schippers- knaap door het ijs gezakt en ver dronken. Onder de gemeente Katwoude (N.-H.) is 0. B., boerenknecht, uit de Purmer, in een wak verdron ken. Een pet op het ijs nabij de Pur- msrbrug te Monnikendam deed ver moeden, dat iemand verdronken of, in een wak was gereden. De politie, die gisterenmorgen met een dreg een onderzoek deed, haalde het lijk boven van C. Bier, wonende in denAmster- dammerpolder. Wo nsdagavond zijn 2 boeren jongens, Hsndnk Nijmeijer en Albert Veeuema, die op schaatsen naar hun woonplaats, Nijeveen, wilden terug- keeren, op de Smildervaart door 't ys gezakt, A. V. is geied, terwijl eerst genoemde is verdronken. Ui kost m enscben vleesch. in Drenthe beeft het ys zijn eerste slachtoffer geëischt. Een zoon van den winkelier Jansen te Barger-Compas- cuum reed op een der wyken in een wak, waaruit hij levenloos werd op gehaald. -Bij een wak in de ringvaart on der Leek werd een pet gevonden. La ter is opgehaald het lijk van den 16- jarigen A. Kok aldaar. IJsbericbtsn. 2 Januari. Lobith, eenig dryfys, Nijmegen, eenig drijfijs. Arnhem, drijfijs over een-derde der rivierbreedte. Vrees wijk drijfas over een-derde der rivier breedte. Kaïnpen, ijs vast. Grave, drijfijs over een-derde der rivierbreedte. Laagwater. Gorin- chem, vol drijfijs. Schoonhoven, drijfijs over drie-vierde der rivier breedte. Krimpen, vol drijfijs. Dordrecht, drijfijs over een-tweede der rivierbreedte. Hedel, drijfijs over een-derde der rivierbreedte. Moerdijk, dryfijs over twee-derde der rivier breedte. HelJevoetsluis, eenig drijfijs. („St.-Ct.") De organisatie van werk gevers in Duitschland. Eene commissie, benoemd door het be stuur der Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, ten einde een studie te maken vaa de werk- gevers-vereenigingen in het binnen en buitenla id, en bestaande uit de heeren A. Willink, voorzitter, mr. J. K. Hummel, mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr., Joan Gelderman en jhr. mr. H. Smissaert, secretaris, beeft aan genoemd bestuur doen toekomen haar verslag over de or ganieaffe van werkgevers. I Duitsch land, onder mededeeling, dat ver- degen over Jwerkgeveis organisaties m andere landen zouden volgen. Dit eerste verslag is thans gepu bliceerd. Het ^behandelt in achter eenvolgende hoofdstukken: de ar beidersorganisaties en haar taktiek, het oogmerk der strijdorganisaties van Duitsche werkgeversorganisa ties, het collectieve arbeidscontract, gegevens ter beoordeeling van den toestand. Zondagsheiliging. Te Til burg hebben op een enkele uit zondering na alle groote winkeliers in manufacturen besloten van ai 1 Februari hunne zaken op dt Zon- en Feestdagen den geheelen dag te sluiten. i at is, schrijft de „N. Tilb. Ct." een mooi besluit en eert al degenen die er aan mededoen, en zal den heer Hubert Meelis, die als voor zitter der Handelsvereeniging „Til burg" lang en veel geijverd heeft voor deze zaak, tot groote voldoe ning zijn. Wy zouden meer namen kunnen noemen, maar meenen niemand te kort te doen wanneer wij speciaal den leider der com missie tot bevordering der Zondags rust huldigen en in hem de anderen. De Rijksverzekeringsbank in 1906. g De „Staatscourant* bevat als bijlage het verslag der Bijksver zekeringsbank over het jaar 1906. Het volgende is er aan ontleend Het gezamenlijk personeel be droeg op 31 Dec. 1905 702 en op 31 Dec. 1906 797 personen. Het administratieve personeel bedroeg toon" 688 personen, onder wie 867 tijdelijke schrijvers. Onder deze ambtenaren 17 vrouwelijke klerken en 110 tydelijke schrijfsters. Het aantal declaraties, dat gedu rende het jaar 1906 inkwam, be droeg 125,200, tegenover 81,028 in 1904 en 103,453 in 1905, Even als op 31 December 1905, bleven ook op 31 December 1906 ongeveer 23000 declaraties van het loopende jaar ter behandeling over. Dt- ongeregelde inzending der declara ties, waarover ook in het vorig jaarverslag werd geklaagd, is hier van de oorzaak. Het aantal in 1906 ingekomen bedryfsaangiflen bedroeg 13,328, tegen 13,663 in 1905. Onder de nieuw aangegeven be drijven bevonden zich vele schipper» en visschersbedry ven als gevolg van de maatregelen tot opsporing vau nalatige werkgevers in diebedry ven. Het aantal by de Bank bekende beslist verzekeringsplichtige onder nemingen bedroeg op 31 Dec. 1906 82,129 Ingekomen zyu f869 aangiften van staking van bedrijf. De ontvangsten van de gezamen lijke postkantoren bedroegen in 1906 f 3.746.721,62; de uitgaven f2.903.089,61; taldo ten bate dei Bank f843 632,01. De totale vordering van de Bank bedroeg op 31 December 1906 f 125.142.01, zijnde het saldo over 1906. Het bedrag, dat aan risico-drr- gende werkgevers, naamlooze ven nootschappen en rechtspersoonlyk heid bezittende vereenigingen dil jaar in rekening werd gebracht, Dedroeg gemidd. f 135.000 's ruaauds (tegen f 115 000 per maand in het vorig jaar.) De gezamenlijke nominale waarde der tot 31 December 1906 in pand gegeven fondsen beliep f 2.773.850 (f 2.572.350 van naamlooze vennoot schappen en vereenigingen en f201.500 van werkgevers), terwyl de waarde dier fondsen, berekend overeenkomstig de bepalingen van het Koninklyk besluit van o Dec. 1902 (Staatsblad no. 206), zooals dit is gewijzigd by Koninklijk besl. van 14 October 1903 (Staatsbl. no. 271), op dien datum f2 499.136,75 (f 2.829 336,75 van naamlooze ven nootschappen en vereenigingen en f169.800 van werkgevers) bedroeg. i e adm.kosten bedroegen dit jaar f 1097.421,115 tegen f978.553,675 over 1905. Krachtens art. 93,2e lid, der Onge vallenw. kwam ten laste van het Kijk f 270 722,61, tegen f 250.546,635 over 1905. Bovendien deelde de Staat in de bezoldiging van tijdelijk personeel voor een bedrag van f26.500. De overige admiuistatie- kosten bedroegen dus f800.198,508. tegen f 723.007,04 over 1905. Onder dit bedrag is begrepen het aandeel in de administratiekosten, dat voor rekening komt van de eigen-risico- dragers en van de risico-dragende vennootschappen of rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen, zijnde ongeveer f 290.552,81. Evenals in vorige jaren, is ook .hans de stijging dezer kosten in hoofdzaak toe te schryven'aan de vermeerdering van personeel eu aan de ten deele daarmede samen hangende kosten voor de gebouwen, alsmede aan verhooging van het reeds in dienst zijnde peroneel. Werkelooze diamantbewerkers. Buiten hunne vakorganisatie, den A. N. O. B. urn, vergaderden gisteren- •vond te Amsterdam eenige bon» derden diamantbewerkers. De zaal van 't gebouw d'Geelvinck was te klein om allen te bevatten. Zij was belegd in verband met de heerschende werkloosheid in 't bedrijf, die velen in nood doet verkeeren. Meer dan 1000 diamant bewerkers zijn langer dan 16 weken werkeloos. Daarom moet het ver- ieenen van financieelen steun uit de bondskas een dringende nood zakelijkheid genoemd worden. Het dool der vergadering was een brief aau het Bondsbestuur te willen zenden, waarin binnen of 8 of 14 dagen een bondsvergadering verzocht werd ter bespreking van den toestand. Verschillende voorstellen werden aan de hand gedaan. Anderen beweerden weer, dat het kapitaal van den Bond voor uitkee- ring onvoldoende geacht moet wor den. Er zijn 4000 4500 werkloozeD, lie miustens recht hebben op eene ziekeuuitkeering, dat is op f 7 per week. Dus zou de bond elke week f28,000 f31,500 armer worden. En als de kas geplunderd is, zal de A. J. V. den A. N. D. B. trachten te verpletteren. Ten slotte sprak nog 't bondslid Hes- ser, die ten laatste de vergadering den raad gaf een vergadering aau te vragen volgens reglementair voor schrift, dat is het verzoek te doen onderteekenen door 50 bondsleden, lie niet meer dan twee weken con tributie.'chuld hebben. Ten slotte werd in dien zin beslist. Heden zullen door de vergadering aange wezen personen handleekeuingen gaan verzamelen. Uit den Ra id ran Schoten. Het was bar koud in de mooie raadszaal van Schoten. Te koud voor de vroede vaderen. Een klein Salamandertje en een stinkend petroleumkacheltje gaven geen of bijna geen warmte. De heeren Teeuwen en Stut waren aanvankelijk afwezig. 1 at komt weer riowr die Velser Pont, zeiden ze, toen ze dan eindelijk binnen stapt n. Die pont is haar koers weer kwijt, waardoor 't tramver keer veel vertraging oadervindt. In den aanvang der vergadering zei de Voorzitter, dat het hem aangenaam was het meerendeei weer gezond en wel terug te zien Hy dankte voor de ondervonden belangstelling en de medewerking, die hij in 1907 van den Raad had mogen genieten. 1907 was voor de gemeente een belangrijk jaar. Vele plannen zyu ontworpen, voorgesteld en ten deele verwezenlijkt. Spr. wees op de besluitén inzake de Gasfabriek, de overname van straten en wegen. Eu waar nu de samenwerking steeds zoo aangenaam is geweest, hoopte en vertrouwde spr. ook, dat dit in 1908 ook zoo zal mogen zyu. Was Schoten eerst min of meer een aanhangsel van Huarlem, nu gaat het den weg op een geheel zelfstandige gemeente te worden, (applaus). De Raad besloot aan den ge meenteveldwachter A. Heertjes de gewone jaarlijkscbe toelage ad f75 toe te kennen. De te benoemen gasdirecteur zal vooreerst geen eigen woning en gratis vuur en licht hebben. B. en W. stelden voor hem hiervoor f40 per maand te vergoeden. Door den Heer Hooy werd dit bedrag wil wat hoog gevonden. Waarop B. en W. de vergoeding terugbracli ten op f35 per maand. Eu hier mee ging de Raad accoord. De nieuwe directeur zal boven dien een salaris krijgen van 11200 's jaars. Op de alfabetische voordracht kwamen voorS. H. Bonthuis, inspecteur der gasfabriek te Utrecht L. E. Doornbos, opzichter der gas fabriek te Middelburg, M. Rutgers, inspecteur der gasfabriek te Schie dam en M. van Waarde, assistent bij de gasfabriek te Amsterdam. De Raad benoemde met 4 van de# 7 stemmen den heer M. van Waarde tot directeur der nieuwe gasfabriek. Terwyl de Heeren Bouthuis en Doornbos er respec tievelijk 2 en 1 kregen. De Raad benoemde voorts den heer D. Byl tot makelaar. Voorts werd besloten aan de Wed. Hendr. Meyer f 18.75 te restitueeren van betaald vergunings recht. Over een te stichten post- en telegraafkantoor werd weer druk gesproken. Een desbetreffend ver zoek was aan den Minister gericht. Doch deze had dit niet noodig ge vonden, nu er een bijkantoor kwam te Haarlem bij of in het nieuwe station. Wel was de Minister bereid ecD hulpkantoor te stichten in Oud Schoten. Door den heer Hooy werd betoogd, dat hierdoor toch geen afdoende verbetering was te bereiken. Spr. stelde voor den Mi nister te schrijven, dat een hulp kantoor in Oud-Scho'en irinder geweuscht was, doch wel een post kantoor in 't stadsgedeelte, waarvoor de Raad genegen was den grond aan te bieden. Het voorstel Hooij vond evenwel geen voldoenden steun. Toch besloot men den Minister erop te wijzen, dateon hulpkantooi te Oud-Schoten niet zoo noodzake lijk was, wel een postkantoor in 't stadsgedeelte, dat particulieren zeer gaarne zullen bouwen, zoodat 't Rijk 't gebouw kan huren. In de kas van den gem. ont vanger was f2504,89V2 bevonden Na eenig debat besloot de Raad adhaesie te betuigen aan de door den Raad van Velsen aangenomen motie ia zake de Velserpout. Vol gens den heer Teeuwe was de motie heel mooi gesteld en was de heer leijne totaal onbekend. Op een verzoek der Cie toi wering van schoolverzuim zal de de politie in 't vervolg toezien op kinderen, die de school ver zuimen. Aan 't slot dankte de heer Hooij namens den Raad den Voorzitter voor zij nnieuvj aarsspeecb en beloofde hem weder gaarne den steun en de medewerking van den Raad. Verder wees spr. op 't feit, dat Schoten ongeveer uit 9ö^/q werk lieden bestaat, waaronder thans veel werkeloosheid heersebt. Spr. ver zocht, dat de burgemeester by de uitvoering van werken daaraan za) denken en allereerst de werkkrach ten uit de ingezetenen zal requi- reeren. Verder wenschte spr. den bloei der gemeente onder Gods besten zegen, (applaus.) HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Vertrek. Nog wachtte den heer Rockx voor zijn vertrek een vereerend afscheid, in kwaliteit van kassier van den Boe renleenbank. Na eene iraardeerende toespraak van den adviseur den ZeerEerw. Heer Kemper, werd hem als bewijs van erkenning voor bewezen dien steu aangeboden eene door der beer Nuyens te Haarlem gecalli- grapheerde dankbetuiging, versierd met gemeentewapen en symbolen van den B. Bond en Bank, keurig uitgevoerd en achter glas geplaatst in een prachtige eikenhouten lyst. AERDENHOUT. Geen verwarmd wachtlokaal. De laatste dagen wordt herhaaldelijk geklaagd over den slechten en onvoldoenden toestand, waarin het wachtlokaal van de electrische tram verkeert bij winter dag; niet alleen dat er hoegenaamd geen verwarming is, maar de steenen vloer werkt ook niet mede om de reizigers in een aangename stemming te brengen. Wenschelijk zoude het zijn, dat de maatschappij deze zaak eens ter harte nam. BLOEMENDAAL. De ijsbaan op Duin en Daal. Van de ys baan in het park t uin en Daal, wordt druk gebruik gemaakt, reeds zijn eeu viertal electrische boog lampen geplaatst om de baan Zater dag en Zondagavond te verlichten. Minder druk werd gisteren de ijsbaan bezocht aan de Kleverlaan, doch ieder, die daar eens een kijkje gaat nemen en kennis maakt met «lea scherpen Oostenwind zal het wel duidelijk worden waarom de drukte wegblijft. ZANTVOORT. De dood komt onverwacht.-Dinedagmiddag zakte de werkman A. Koper, n dienst der gemeente, terwijl hij zyn werkzaamheden verrichtte op den openbaren weg ineen en bleef bewusteloos liggen. De dadelijk geroepen geneeskundige constateer de den dood. Vermoedelijk is hy door een beroerte getroffen. Onderzoek. Het onder zoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, zal voor deze gemeente plaats hebben op Woens dag 15 Januari 1908, des voor middags te 9 uur in de Infauterie- kazerne, Koudehorn te Haarlem. Personalia. De heer J. A. W. Hiebendaal alhier, is voor het jaar 1908 herbenoemd als Consul van den A. N. W. B. VELSEN. Spring niet van de tram. Hoe gevaarlyk het toch is van een in beweging zijnde stoom tram te springen bleek weder Woensdagmiddag, toen een der reizigers van de stoomtram Haarlem Alkmaar ongeveeer ter hoogte van café „Rozenstein" van de in volle vaart rijdende tram spioog. Deerlijk gewond aan aangezicht en knieën kwam hy op de straat terecht, terwijl zijne kleeren geheel vernield waren. Kermend van de pijn werd hij door medelijdende menschen een naastbijgelegen wo- uing binneng dragen. VELSEN. Personalia. Aan mei. J. J. Aarts, onderwijzeres aan de O. L. school E alhier, is wegens ge zondheidsredenen verlenging van ver lof met één maand toegestaan. IJMUIDEN. Onbestelbare brie ve n. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten verzonden door het postkantoor LTmuiden, gedurende de laatste helft der maand December 1907. Binnenland: Briefk. Sabelles, Am sterdam. Buitenland: Briefk. B. Lammers, Eigen. A. A. Bessart, Grimsly. Statistiek. Gedurende het jaar 1907 werden te J Jmuiden, inge klaard 2272 zeeschepen en uitge klaard 2278. Politiewezen. Het politie korps is met 1 Januari met 2 agenten uitgebreid en bestaat thans uit 1 inspecteur, 5 agenten en 1 veldwach ter. Binnen korten tijd volgt nog do aanstelling van een hoofdagent van politie. HEEMSKERK. Ge meen brutaal Een persoon, die na vervulling zijner burgerlijke plichten, zijn twee getuigen op iets extra wilde onthalen liet zijn fiets met lantaarn in de waranda van een café staan. De getuigen hadden er hun fiets ook geplaatst. Het café is gelegen in de bebouwde kom der gemeente. Na een en ander gebruikt te hebben en naar huis willende rij den, ontdekt de persoon dat zijn fietslantaarn verdwenen is. Ze zat goed vast en bij onderzoek bleek, dat de „gaffer" gebruik had gemaakt van le werktuigen, die in het fietstaschje waren. Dit had de dief vergeten te sluiten. Toevallig kwam do politie er juist voorbij en kon men aangifte doen van het feit. Meer niet. Uit dit berichtje moge blijken, hoe ver de brutaliteit der dieven gaat, maar te vens is het een waarschuwing voor iederen fietsrijder zijn fiets in Gods naam maar naar binnen mee te ne men. CASTRICUM. Een slechtbegin. Een droevig ongeluk had Nieuwjaars dag plaats met de stoomtram Haar lemAlkmaar. Alhier had een juffrouw, uit de kerk komende, haar zuster een eindje weg gebracht. Terug komende woei, naby le kerk haar hoed at, die door den wind een eind op straat voortrolde. Niet bemerkende dat uit de richting Noorddorp de stoomtram naderde (tram van 1.08 uur) liep de juffrouw den hoed achterna, met het ongeluk kig gevolg, dat zij tusschen de loco motief en den eersten wagen terecht kwam. Niettegenstaande de machinist de tram onmiddellijk tot staan wist te brengen, ging een der voorste wielen haar over de beenen, die er letterlijk werden afgereden. Een spoedig ont boden geneeskundige moest beide bee nen geheel amputeeren. De toestand van de juffrouw is overigens vrij gun stig. De dokter geeft hoop op haar berstel. CASTRICUM. Coöp. Boeren leenbank Alhier vergaderden de leden der Coöp. Boerenleenbank. Doel was h< ofdzakelyk de rente standaard, niet omdat de bank geld al leende tegen hooge intrest, doch uit reden de rente koers overal boog is en hopende door meer tente te geven voor spaargelden daardoor zooveel mogelijk hetleenen der localen bij de Ccöp. Bank te vermijden, De rente voor spaargelden is nu gebracht op 33/< die der voor schotten op 5 met *J4 °/o provisie; van de 75 leden waren 56 er te- geuwoovdig, na eenige toelichtingen omtrent de vergadering der C. Bank en nog eenige besprekingen sloot de voorzitter onder daukzegging der trouwe opkomst der ledrn, de vergadering. ^KROMMENIE. Het conflict. Het bestuur van den Protestantschen Christelijken Besturenbond „Zaan- .-teek", in vergadering bijeen, heeft beslob n, na inzage te hebben ge nomen van alles wat tot nu toe in zake het conflict te Krommeniv bekend is geworden en na, een door baar ingesteld onderzoek, waarvan de resultaten ernetig zijn overwogen geen steun te verleenen ten behoe ve der bij het conflict betrokken arbeiders, omdat, volgens zyn mee ning, niet. overtuigend is gebit keu, •lat het ontslag-Binnendijk onwettig is. HILLEGOM. Een sociale verbetering. Aihier is van gemeentewege een goede sociale verbetering in het leven geroepen Alle arbeiders, die niet of in de laagste klasse van den Hoofdelijken Omslag vallen, kunnen eens per week een II. L. Cokes aan de Gemeete Gasfabriek verkrij gen tegen den geringen prijs van 35 cent. Er werd gisteren dan ook zooveel gebruik van gemaakt, dat verschei- denen tot den dag van morgen morgen moesten wachten, daar de voorraad niet toereikend was. LISSE. Een wagen in brand. Dinsdagochtend in de vroegte ge raakte op de spoorbaan bij Piet-Gij- zijubrug een waggon met kapok in brand. Er was eene heele lading in 3 wagens van 120 balen. De brand was fel. Op een alstand scheen het alsof een boerderij in brand stond. Alle aankomende treinen, snel treinen eu locaaltreinen stopten reeds op een afstand. Met behu'p der brand weer van Voorhout, die spoedig gearri veerd was, werd men den brand meester. Het was op het station een onge wone drukte LISSE. Nog gered. Donder dagmiddag zakte het dochtertje van Jen Heer de Liefde, stationchef, alhier door het ijs op den vijver, genaamd ZandvlieU Door de werklieden van L. v. Grieken, die dadelijk op het ge schreeuw toesnelden, werd de kleine spoedig op het drooge gebracht. IJsberichteu. Uit 't bulletin van Hollands Noorder kwartier. Afd. Uitgeest. Banen om Uitgeest niet vertrouwbaar. Afd. De drieEgmonden. De Hoever- vaart van Egmond a/d Hoef tot Alkmaar is nog niet geheel en al vertrouwd. Toch wordt er druk gebruik van gemaakt. Afd. Krommenie. De baan is ge opend in de richting Uitgeest. Het ijs is prachtig. Een viertal wakken zijn met riet afgezet. De Velserpont en het ijs. Van eenige stagnatie in het verkeer met de Velserpont is tot nog toe geen sprake. De waterstaatsboot, voorzien van een ijsbreker, hield gisteren de vaargeul open. Het ijs voor de sluizen te IJmuiden is reeds zoo sterk, dat het na een nacht vorst reeds 4 volwassen men schen naast elkander kon dragen. Men vreest, (lat de pont 'tniet zal kunnen houden, wanneer bet grondijs komt opzetten en deze strenge vorst aanhoudt. IJMUIDEN. De buit mhaven is geheel ijsvrij. Het Noordzeekauaal is overdekt met ijs; in de bochten tamelijk zwaar. De IJsbreker II va Amsterdam is onderweg. De vaar geul is goed pafseerbaar voor stoom schepen en gesleept worden ijzeren vaartuigen. ZANDVOORT. 1 Januari is de ijsbaan geopend, het ijs was mooi sn hard en er werd rog al ve&l gereden. WARMOND. Ook de Warmond- sche ijsclub is de werkzaamheden begonnen, met het afzetten vau wakken en het maken van banen. Het ijs is over het algemeen niet mooi, alles grondijs, en wakkeu in menigte. De beste verkeersweg van Leiden naar Sassenlieim, Lisse, en verder is over Warmonder Leede Hofleede nnar Zandsloot onder Sassenheim, en waar ook reeds de wakkeu zijn afgezet. Overigens zij, vvaar niet is afgezet, voorzichtigheid aanbevolen, vooral daar, waar het ijs er mooi uitziet, AALSMEER. De bootvaart is ge stremd. Het kanaal Haarlemmer meer is geheel dicht. De IJsclub „Algemeen Nut" hoopt spoedig baan te maken. HAARLEMMERMEER. VanLyn- Jen tot Leeghwater is het ijs in ('e -loofdvaart van Haarlemmermeer weinig betrouwbaar. Ten gevolge van den hevigen wind zijn over de geheele lengte opin wakkeu. Personalia, Heden herdacht den heer B. Vos den dag waarop hij voor 50 jaar in dienst trad b(j de firma Joh. Enschedé (afdeeling plaatdrukkerij). Vocï deze gelegenheid was een aar dige trofee vau planken op zijn plaats aangebracht. Te half tien, hedenmorgen, werd hij door een commissie vau zijn afdeeling bestaande uit de heeren Kooij, kj, Jansen en Phillipo, per rytuig van zijn woning gehaald. Bjj aankomst op de afdeeling schaarde allen zich bijeen en werd hierna door den heer Vrooij, namens allen een hartelijk woord tot den jubilaris gericht waarby hem uit naam vau zijne kameraden eeu gouden horlogeketting en eeu env(- toppemet inhoud werd overhandigd Door een viertal dames werd hem een tabakspot met meerschuimen pijp en eeu pond tabak overhandigd. Omstreeks 11 uur werd de jubi laris uitgenoodigd op het kantoor te komen, waar hy door den heer Joh. Enschedé namens de firma op recht hartelijke wijze Werd toege sproken en hem eeu gouden remon toir horloge werd overhandigd. De dag werd verder op feestelijke wijze doorgebracht. Gemeentezaken. Nog maar weer(le Wagenweg. Onder de gedrukte stukken is nu opgenomen het adres van „de vereeniging van industriëelen en kooplieden" alhier iu zake den Wag ?u weg, en waarin (in een duis ter en allesbehalve duidelijk gesti leerd-taaltje!) wordt verzocht de keibestrating van den Wagenweg „ongerept" te luteu. De Wilhelminalaan B. en W. stellen den Raad voor ora de klink„rbestrating indeWi - helminalaan in den Haarlemmei- hout te vervangen door een stee;.- slagbeharding. Redenen voor een en ander worden in het voorstel niet opgenoemd: „het komt ons gewenscht voor", zeggen B. -en \V'. meer niet. 't Zaakje zal f 850 koster*,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2