DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gelouterd Organisatie noodig! Hillegomsche Alledagjes. woensdag 8 januari i»08. Kinderhuisvesf 31-33, Haarlem BUITENLAND. No. 6780, 328t® Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Met groote instemming hebben we gisteren den brief van onzen Haagscheu medewerker, die op het Binnenhof voordeNieuweHaar- lemsche Courant zijn indruk ken gaart, opgenomen. Vooreerst al, omdat die brief Volkomen bevestigt onze diagnose Van don politiekeu toestand, in hoofd artikelen en kruiskopjes de vorige dagen in deze kolommen geschetst. Een rechtsch ministerie, princi piëele voorstellen, bij gebleken on wil der linksche heeren een spoedige Kamer-ontbinding... ziedaar wat ook ons verlanglijstje was, en wat we meenden als wenschelijk te mogen Voorstellen. Oaze Bmnenhofsche briefschrijver, die meer dan wij achter de scher men kijkt van de „hooge" politiek der heeren in den Haag, stelt dat alles niet alleen wenschelijk, maar ook als waarschijnlijk voor. Des te beter I Naast die toekomst-voorspellingen gaf evenwel onze Haagscue mede- Werker nog een goede les aan de kiesvereenigingen. En dat is een tweede reden, waar om wij dezen brief met zooveel plei- zier in onze kolommen plaatsten Niet stil zitteD, dat beval hij de kiesvereenigingen op de eerste plaats aan! Niet stil zitten, maar met de mogelijkheid van groote komen de gebeurtenissen in het zicht, de banden uit de mouwen en allen aan het werkt De politieke toestand moet uit eengezet en den kiezers voor oogen gesteld worden. Vooral met het oog op de helaas Zoovele Roomsche lezers van quasi- Ueutrale bladen, is dat een punt Van gro ite noodzakelijkheid," zoo Zeide onze medewerker. De spijker op den kop! Vooral hier in Haarlem is dat een woord op zijn pas. De „neutraliteit", de verslapping en de beginselloosheid zit er hier ter stede nog diep in, helaas óók eQ vooral misschien bij onze Boomschen. Geen goed begrip te hebben van den politieken toestand steeds oppor- tuniteiti-overwegingen te willen doen gelden, of op een heel ontijdig moment met niet ter zake dienende denkbeelden te komen, dat is bier niet zeldzaam 1 Helaas, dat er van de werkzaam- 6te mannen zijn, zelfs wel van degenen die door positie en werk kring vooraan moeten staan, die zulke begiueellooze en door gebrek aan juist inzicht en priucipes ver keerde denkbeelden propageeren „Den politieken toestand met scherpe klaarheid uiteenzetten," ziedaar wat wij voor velen, zelfs al booren ze onder de trouwe bezoe- beis der kiesvereeniging-vergade- ringen en van andere bijeenkomsten, zelfs al worden ze gerekend tot mannen van keunis en naam, nog uiterst noodig achten Aan do Roomsche kiesvereeniging is het, daarvoor to zorgen 1 Eu die manneu, die nu bun beginsel voor opportuniteits-begrip- pen of persoonlijken voorkeur over boord willen gooien, mogen door den invloed van die scherpe, prini- cipieele uiteenzetting uit bevoegden mond, dan eens tot bezinning worden gebracht I Nog iets anders beval onze Haag- sche briefschrijver aan: de „kiezers- kweek." De Katholieken, die in de termen vallen om kiezer te künnen zijn, moeten het ook wordenDaar voor óok heeft de kiesvereeniging te zorgen. Terecht noemt onze briefschrijver dat een tijdroovend en vaak ondank baar baantje, maar het ie noodig Wij kunnen echter met genoe gen constateeren, dat onze Room sche kiesvereeniging niet voor die moeite ol ondankbare taak terug deinst 1 Maar er is nog een andere „kiezerskweek." En ook daarover willen wij nu nog iets zeggen. De kiezers die er zijn, moeten namelijk opgekweekt tot echte mannen van beginsel, lot mannen die weten w&t ze doen moeten en waaróm ze zoo moeten doen Dit soort van kiezerskweek omvat als voornaamste onderdeel: het organiseeren der Katholieke kiezers i n de kiesvereeniging. We zeiden het verleden week nog daar ontbreekt ook hier terstede nog veel aan. De Katholieke kies vereeniging mist onder hare leden nog tal van mannen, die door hun ongeorganiseerd alleen-staan in den politieken strijd, vaak meer nadeel dan voordeel doen aan de Christelijke zaak. Om er niet van te spreken, dat er nog velen worden gevonden die juist dóórdat ze niet bij de organisatie zijn aangesloten, alle kennis van politieke vraagstukken, waarover bün stem toch óók mede heeft oordeelen, te missen. Die kiezers op te kweeken tot georganiseerde strijders in het Ka tholieke politieke leger, dèt is ook een zware taak, maar wij allen, die het nut van organisatie en hare noodzakelykheid begrijpen, moeten daaraan meedoen. En daarom wenschen wij onzen wakkeren propagandisten, die uit trekken op deze kiezerskweekuit breiding van het ledenaantal der Katholieke kiesvereeniging,het beste succes Aan hen alléén willen we die taak evenwel niet laten. Ous woordje van warme aanbe veling willen we erbij voegen, doende wat in óus vermogen is, al erkennen we dat in deze zaak het gesproken woord het verre wint van 't geschrevene! Maar dan wekken we ook alle Katholieken van Haarlem op, om het werk der uitbreiding van de organisatie mede te steunen. Wie zélf lid is der Roomsche kiesver eeniging, werve onder zijn kennissen nieuwe ledenen wie er geen lid nog van was.voor hem is ei geen keuze mogelijk, noch uitstel! Wanneer de hooge noodzakelijk heid van goede organisatie eu disciplme algemeen werd begrepen, dan bevatte de kiesvereeniging het heele aantal Roomsche kiezers, zonder uitzondering Dat is een ideaal dat we niet durven te noemen voor verwezen lijking vatbaar. Maarhet kan er een heel eind toe komen! En daartoe roepen we nu al onze lezers, alle Katholieken van Haarlem op: alleen door vereenigiug kan men de noodige kracht uitoefenen vereeniging is kracht, eu daarin ligt opgesloten: de organisatie ge steund, vooruitgebraeht, en uitge breid I in Een stuk geschiedenis vooraf. Aan alles is het merkbaar dat Hillegom een opkomende plaats is. Het gaat met den tijd mee en houdt er uit dien hoofde ook een plaatse lijke sociaal-democratische partij op na. Dat artikel is niet maar zoo kant en klaar bij ons ingevoerd. Zulke excentrische lui zijn we niet. 't Ging den gewonen weg. Als overal, kwam ook hier het socialisme door het doorgangshuis der neutra liteit tot ons. Hoe dat gegaan i«, zal ik ten ge rieve van latere geschiedvorscht rs eerst even vastleggen, om daarna den tegenwoordigen stand van zaken nader te bekijken. Voor 'n jaar of tien vierde in de vakbeweging de neutraliteit nog haar hoogtij. De Hillegomsche afdeeling van bet Nederlandsch Werkliedenver bond roerde zich geducht. Zoowel in een groote meetingzaal als in het bescheiden lokaal van „Eben Haëzer" belegde bet ver gadering op vergadering. Daar sprak voor een zeer dankbaar ge hoor natuurlijk, 't was de nieuwig heidsgloed die 't 'em deed, b.v. de heer Heldt. Je hoortzoo niets meer van dien man. Zouden de libaralen geen sapje meer uit dien werk mansafgevaardigde kunnen uitkrij- gen, om den Nederlandschen arbei der het echte liberalisme te kunnen inenten De heer Dirk de Klerk kwam ook nog al 'n keertje. Eens heb ik hein booren vertellen, bij deed het niet zoo kalmpjes als ik het hier neerschrijf, maar erg pathetisch, sterk met z'u oogjes werkend, wat nij niet afgeleerd heeft, zooals ik le eer had naderhand meermalen op te merkeD, nu dan, ik hoorde iiem vertellen, dat hij het smids schootsvel terzijde geworpen had en het ijzer niet meer in krachtigen spierenarbeid bewerkte. Dat behoef de hij niet te vertellen voor de Werkliedenverbonden. Want die hadden hem juist laten komen, omdat zij hem nog tot de hunnen rekenden. De heer Piet Nolting, die den Leeuw toch maar geaccepteerd heeft, en voor welke daad de sociaal democraten hem in hun orgaan met prentjes op allerhande maaier uit en aangekleed hebben, ik herhaal de heer Piet Nolting kwam hier de zaken eveneens meermalen warm houden, wat zeker wel bewezen is door het feit, dat in het District Haarlemmermeer de liberalen hem eenmaal voor de Tweede Kacner candideerden. Het Werkliedenverbond was, dat mogen we niet uit het oog verliezen, allerverschrikkelijkst neutraal! Door de genoemde heeren waren beslist intieme zaken meermalen aange roerd, eventjes naar voren gescho ven, ook 'n keertje wat uitvoeriger besproken. Maar zoo iets intiems kan beter een vrouw bepraten. Daarom moest mevr. Schook-Haver ook eens komen. En ze is gekomen, en ze heeft besproken voor 'n stampvolle zaal, 'k herinner 't me nog ais de dag van gister, - dingen die 'n mensch van ondervinding 'n beetje verlegen met z'n eigen doen worden. Of ze dus geschikt was, haar bespreking, voor de jonge mannen en vrouwen, die den levens ernst nog niet leerden kennen en zoo heel gemakkelijk afkeurens waardige miduelen aangrijpen, als het met hun wenschen overeen komt, behoef ik niet te zeggenl Maar toen was het hoogtepunt ook bereikt. 'tGing hard achteruit met 't Verbond en 'k was getuige van zijn uitvaart, 'k Kou we»<r constateeren, dat 'n vervallen groot heid de rug toegekeerd wordt, 'n Paar vrienden bewezen de laatste eer, maar met liefdeloos harte. De mannen, die gezaaid hadden de socialistische ideeën, wai en er niet. Ze hadden reeds lang gezien, dat ze den bodem van die neutrale ver eeniging uitgeput hadden. Maar ze waren nog niet gereed. Daarom nog eerst 'n „Neutrale Volkskiesvereeni ging" opgericht. Een daad heeft deze kunnen boeken en daar deze baar doel was, stierf ze met de vervul ling van den weusch. De heer Guldemond, die in die dagen als sociaal-democraat poseerde, was den raad ingedragen, maar met hem nog 'n volksman, een Katholiek. De scheidingjkon geconstateerd worden en daarom: weg het masker En de Volkskiesvereemgiug ging zich ontpoppen, een Hillegomsche afdeeling der partij ontstond. 'n Ontgoocheling was het natuur lijk, dat in den raad geen socialist, maar slechts een geestverwant zat. En, 't is teekenend, die ontgooche ling kwam pas, ten tij-le, dat de Hillegomsche S. D. A. P. geen rijzende zon meer was. Dat is ze maar heel kort geweest. Wel heeft ze in dien korten tijd fel geschenen, al bracht ze geen vr uchbai rheid,de boel vei schroeide. Een keer was het erg heet 1't Was in „Eben H lëzer" toen 't volk van de straat tegen het middernachte lijk uur nog kwam binnenstormen omdat het in het lokaaltje ver schrik keliik loeide. 't Was de beslissing voorloopig, op dien avond. De geest van ont luikende krachtige actie onder de Katholieken openbaarde zich toen volop, en de aid. der S.D.A.P. kou het niet houden, ze kwijnde, 't was ten slotte voor het publiek alsof ze er niet meer wa3. Ze bestond nog wel, maar hospiieerde feitelijk meer in een neutrale vereenigiug, in de Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken. Als F. U. Sohmidt er optrad, dan voelde men een sociaal demo cratisch spreker voor zich te hebben. Steeds leek me dat een eerlijk man toe, 't bewijs heeft hij trouwens weer geleverd op 't Nijmeegsche Congres. Maar als andere óók, socialistische sprekers optraden, ging de blauwe vaan onophoudelijk heen en weer, om de 100de lap ook telkens maar eventjes te laten zien. Iedereen kon hem zien,doch als men dan riep: „ik zie het rood", dan werd men heel eenvoudig voor een lasteraar uit gemaakt. 't Ging zoo ook niet en daarom is de zaak thans anders aangepakt. Twee stukken aaneengelijmd. Hillegom was een brokje en bij buurman in den Haarlemmermeer stond 't dito geschapen. Daarom zijn deze twee stukken aaneenge lijmd tot ééne afdeeling der S. D. A. P., de afdeeling Hillegom Haarlemmermeer met den secreta- rialen zetel ten onzent. Waarom heb ik nu van deze simpele mededeeling zoo'n laDge voorgeschiedenis geschreven? Vooreerst om opnieuw en eenigs- zin3 aanschouwelijk aan te tooden, dat zoowel de neutrale vak vereeni ging, als de neutrale politieke en de neutrale draukweerorganisatie door het socialisme feitelijk in zijn dienst gesteld worden. En ten andere om er even op te kunnen wijzen, dat Katholieke «die het socialisme den dood kan doen. Katholieke actie is er gevoerd, niet negatief tot socialisten-bestrij ding maar positief,door ontwikkeling te brengen. Een debatingclub, die mooie momenten uit haar optreden heeft op te teekeuen, een sterke katholiekevakorganisatie, een Kruis- verbi nd en een Mariavereeuiging en last not least een plaatselijk comité der K. S. A. zyn de werk plaatsen der positieve actie. Van invloed was die van zelf op de politieke. De herorgauisatie in den Katholieken Kring is daarvan bet bewijs. Al maakt deze op 't oogen- blik nog die overgangsperiode door, toch is reeds duidelijk zichtbaar dat een gezonde kern hem groeikracht zal geven. Maar daarover weid ik nog wel eens uit. Men weet in ieder geval, dat de sociaal democraten het weer eens probeereu willen, en 't is aliyd goed, als men gewaarschuwd isl Van Dow. Algemeen Overzicht In ons zuidelyk zusterland Bel gië is weer eeus walgeieurd, dat voor onze politieke partij verhoudin gen tot leering kan strekken. In den Antwerpschen gemeente raad is de meerderheid, dat weet men, „anliclericaal". De liberalen en socialisten werken er steeds samen zoodra het maar gaat tegen de Katholieken. Liever Turksch dan Paapsch is daai overal een hoofd- leuze I En die meerderheid hebben de anticlericalen gehi uden bij de jong ste gemeenteraadsverkiezingen, toen liberalen en socialisten hebben samengewerkt In wat ze daar noemen een cartel. Ieder heeft zich verbaasd dat de socialisten tot dit cartel bereid zyn geweest. Want men heriunert zich, dat de groote staking in de haven vlak v«»or de verkiezingen plaats greep en dat de socialisten toen hard gevochten hebben met do reedera, ouder wie vele liberalen I Achteraf blijkt nu, dat de liberalen aan de socialisten een wethouders zetel hebben beloofd en hen daarmee hebben gelymd. Nu was het dezer dageu de raads vergadering, waarin de wethouders moesten benoemd worden. De afspraak van het cartel was: een zetel aan de socialisten. Maar de heeren liberalen dachten we hebben maling aan die socialen nu we het gewonnen hebben, en.. ze benoemden allemaal liberalen.! De socialisten hadden op 't laatste oogenblik den toeleg der liberalen doorzien en dus vroegen zy schorsing der zitting. Blijkbaar wilden zy trachten nog te onderhandelen met FtUILLETON, ABONNEMENTSPRIJS: Ter 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C Afzonderlijke nummers,0.05 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f 0.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant Door omstandigheden ia dit artikel eenigen tijd blijven liggen. Red. ïïaar bet Duitsch van Kakl Ed. Ki.opfek 48. Eindelijk meende ik met mijn taak niet langer te mogen wachten. Het veiligst kwam het mij voor, hem de» nachts te overvallen; daar wilde ik voor hem verschijnen als eea spook, en hem dan het staal in het lichaam steken. Maar hoe hem te naderen Wel had ik sedert lang door een zorgvuldig onderzoek bij zijn dienstvolk de plaatselijke gelegen heid en zijne gowoonten nauwkeurig uit- gevorscht, maar ik voelde mij evenwel nog niet in staat, om alle technische be zwaren te overwinnen, ik had een mede helper noodig. Een schurk van beroep daartoe te zoeken scheen mij te gevaar lijk. Zulk een had misschien mijn in cognito weten te ontdekkan en zou waar schijnlijk als goede bekende van de politie ook spoedig na de daad gegrepen zijn en had er my dan med) betrokken. Toen las ik eene advertentie in de Nowoje Wreroja, het voorstel van Koloft, die zich tot eiken arbeid aanbood Dat leek mij eene wenk van het toeval te zijn. Ik schreef op de advertentie en spoedig wa3 de zaak geschikt. Ik had vooral de cas sette op het oog. Ik wist, dat Ludeskoy den buit vm eiken speelnacbt in eene handtaich met zioh voerde en in zijne slaapkamer medenam. Da roof dezer cas sette zou recht geven om aan te nemen, dat het slechts oaa eea eoavoudigen dief stal te doen was gew ost en zou dus het spoor van den eigenlijkea dader kunnen doen verloren gaan. Ik vorschte alles zoo goed mogelijk uit. Koloö wilde ik in de kamer laten wachten, terwijl ik m de slaapkamer mijn werk zoude verrichten. Misschien be merkte Koloff niet zoo dadelyk, waarom het eigenlyk te doen was. Maar ik dacht ook aan de mogelijkheid dat de ster vende gerucnt zou maken en het mij niet gelukken mocht de cassette met geld machtig te worden. In dat geval wilde ik Koloff met eene som geld den mond stoppen en hem helpen om te ontvluch ten. Zoo wachtte ik nog slechts op den nacht, dat Ludeskoy's kamerdienaar, die alleen met zijn heer op dezelfde verdie ping sliep, zijn wekelijkschen uitgaans dag nemen zou. Ook wist ik dat Ludeskoy in dezen tijd, geregeld reeds om één uur van de speel- club naar huis ging. Deze gunstige nacht was de derde, sedert ik Koloff kende. Ik verwachtte hem op de afgesproken plaats en nam hem dadelijk mede. Alies scheen voortredelijk te gaan, volkomen naar mijne berekeningen Wij slopen in de nabijheid van het Apothekers-eilandwij zagen Ludeskoy te huis komen, zijn licht uitgaan en klommen naar binnen ik met den dolk onder usyn jas. Maar in het beslissende oogenblik wer.len wy ge stoord door u, myn broeder] God heeft het wonderlijk ge «nikt, door mij in u te straffen." Weder moest Nathalie even ophouden, ter zij haar verhaal kon voortzetten. „Wy vielen op den indringer aan; ik wierp hem op den grond tn ontrukte item tea pistool, dat ik in sjjae opgehe ven hand zag ik was bang, dat hij daarmede op ons zou schieten, of ten minste een voor ons neodlottig leven zoude maken. Nog verbeeldde ik mij mijn plan to kunnen uitvoeren, want de vreem deling scheen door den val bewusteloos geworden te zijn. Toen kwam FedorDa- vidowitscb uit zijne kamer hij was wakker geworden. Nu moest ik van het hoofddoel mijner wraak, om my door hem te laten herkennen, wel afzien en met een spoedig besluit legde ik met het wa pen, dat het toeval mij in de hand had gespeeld, op hem aan en schoot. O, ik trok goed mijne hand sidderde niet niet te vergeefs had ik my zoolang met den revolver geoefend 1 Thans bleef ons niets over dan ons heil in eene spoedige vlucht te zoeken, want het schot kon toch den stalknecht of den portier doen toesnellen. De vluoht gelukte. Het resul taat der zaak bevredigde my nu tocb. Mijnheer de graaf had wat hem toekwam: korten tijd voor het slagen zijner goed berekende planueu had een kogel hem weggenomen. Koloff kon ik mij gemak kelijk van den hals schuiven. De moord, dion hij niet verwacht had, stelde hem de noodzakelykheid voor oogen, om St. Petersburg zoo spoedig mogelijk dea rug toe te keeren en zoo geloofde ik geene ontmoeting meer met den ongescfcukten kameraad te moeten vreezen." Een poosje was het doodstil in de ka mer na dezo bekentenis van Nathalie. De ongelukkige was op de oanapé neerge vallen en Olfers en Koloff vonden dade lijk geen woorden om haar toe te spre ken. „Wat nu gedaan?" fluisterde Gregor Dimitrijewitsch zyn kameraad toe. Olfers haalde radeloos de schouders op. Maar zyne halve zuster, die deze vraag wel verstaan had, ontlastte hem reeds van eene beslissing. Zij stond op met al de kracht van haren wil en verliet hare zit plaats. „Gij zult uw geluk vinden, mijn broe der! Had ik vermoed, dat gij nog leefdet, dan zou het leeds lang geschied zijn. mijn mannelijke kracht was immers da delijk gebroken, toen ik gewaar werd, dat een onschuldige van den moord be ticht werd. Het scheen, dat mijn vermetele moed, mijne meer dan vrouwelijke onverschrok kenheid met den doodslag tegen den man mijner wraak nitgeput was. Ik was ten eenenmale een geheel ander mensch geworden. Maa.- nog verzette zich mijn hevige menscheuhaat tegen de betere gemoedsaandoeningenik wilde niets van deze gevoelens weten, die ik slechts laf heid noemde. Doch het was lafheid, die my weerhield, my bij het gerecht aan te geven, om de nagedachtenis van den vermeenden zelfmoordenaar Olfers van schuld te zuiveren. Ik zweeg. Maar dag en nacht plaagde mij de ge wetenswroeging* spoedig moest ik er kennen dat datgene, waik voor zwakte gehouden had, een toenemend lyden, een rampzalige ziekte werd en dat alles, wat ik eenmaal geleden had, slechts onbe duidende wederwaardigheden waren. Het was mij alsof dat doo'lelijke schot mijne zenuwen had geschokt en dezen steeds ondragelijker wordenden toestand in het leven geroepen had. Na eene maand moest ik mijne toevlucht tot morphine nemen, om mij slaap te verschaffen. In den loop des tijda meende ik eindelijk verzachting gevonden te hebben. Doch toen kwain er een nieuwe, nog meer ver pletterende stoot." En nu vertelde Nathalie hoe op zeke- reu dag Elli Strömholt tol haar gekomen was en hoe zy door dit bezoek op eens vernomen had, dat die Oscar Olfers, de onsohuldig verdachte, haar halve broeder was. Hij had zich verdronken, zooals men algemeen geloofde en zij, de eigen zu ter, was iiei dus, die hem daartoe had gedreven. Van toen af voelde zich de ongelukkige volkomen vernietigd. Aan de menschelijke rechtvaardigheid geloofde zy minder dan ooit, maar de wreker in haar binnenste bereidde baar eene boete, waarvan het einde op het schavot slechts verlossing zou zijn ge- WöttSfc. Zij brak nu allen omgang met de menschen af, deed hare zaken aan kant, en be >roef zich in haar ziekbed, dat haar tot eene ware pijnbank was geworden. Maar dikwyls dreef haar eene onweder- staanbare begeerte naar buiten voor namelijk in de nachten van dat kwartier der maan, waarin zy hare daad gedreven hadzij gehoorzaamde aan dezen aan drang, somtyds in eene soort van mag- netischen slaap. Dan trok zij de mans kleederen weder aan en sloop naar de ledigstaande villa, om door het gezicht dierafsc uwelijke plaats, haresmartsleohts verdubbeld te zien en zich tot sterven» toe te verdiepen in hare vreeselyke herinneringen. In zulk oenen bijna hypnotischeti toe stand hadden de beide jonge mannen juist in dezen nacht de zenuwlyderes overvalleu ZESTIENDE HOOFDSTUK. Na bangen strijd. Eleonore Strömholt stond met een an- stig hart aan het raam van het Balon, dat op de straat uitzag. Sedert een uur wachtte zij met toenemende bezorgdheid op haren vader, die des morgens door een bediende naar het Hötel de Franca geroepen was. Kon hem niet iets over komen zyn Plotseling kwam het nieuwe dienst meisje binuen, een dom kind van het land. „Wat is er?" Het muisje berichtte, dat er buiten een heer was, die verzocht, door Elli Arwe- d'iwna ontvangen te worden; zijn naam had hij niet genoemd, maar naar zyn zeggen, was hij een oude bekende. Elli dacht na. Zou er werkelyk nog iemand zyn, die het huis van den bank roetier vilde binnentreden? Plotseling dacht zy aan Wasil Wabljewitsch Opiusky, die misschien van zijne eindelooze reia kon teruggekeerd zyn. Waf hij het, dan moest hij wel van den ommekeer van zaken gehoord hebben, dan was hij mis schien gekomen om Strömholt de hel pende hand aan te bieden. Maar als hij slechts doen wild*, onder voorwaarde, dat de dochter van .len on gelukkige eveneens tot een offer beieid moest zijn? En toeu maakte een hevig* angst zich van het hurt van Eleonor* meester. (Wordt ttrvoJpd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1