BINNENLANU. Uit den Omtrek, ion te woiden, heeft er over ge sproken. 11 ij zeide niet meer of minder dan dat de verhouding tussclien Japan en de Vereeuigde Staten voortreffelijk was: de Japansche regeering tracht werkelijk op loyale wijze de instrooming van Japan en Amerika te verminderen. Maar vele Japanners gingen naar Canada en Mexico en vandaar over de Amerikaaneche grens. Griscom.de Amerikaansche gezant te Rome, bevestigde dit oprechte streven der Japansche regeering en zeide, dat men te Washington daardoor volkomen tevredengesteld was; van een protest der Vereenigde Staten te Tokio tegen toenemende instrooming was hem, evenmin als aan Takaliira, iets bekend. Griscom voegde er echter aan toe, dat het hier ging om kwesties die ïiiet in een of twee dagen waren op te lossen en die van de diplomatie de grootste behoedzaamheid eischeo. Dit laatste klinkt dan toch weer als een „slag om den arm.* Dé Parijsche Matin" heeft in- tusschen graaf Hayasji, den Ja pau se hen minister van Buiteulandscbe Zaken per kabelgram gevraagd naar de gevoelens die de Japansche regeering thans bezielen in de im migratiezaak. Ziehier het antwoord van Hayasji: „Onze onderhandelingen met de regeeriugen van de V. S. en van Canada worden gekarakteriseerd door buitengewoon hartelijke ge voelens. Er zijn geen onoverkome lijke moeilijkheden op onzen weg en wij hebben alle aanleiding te gelo:ven dat wy weldra zullen ko men tot een voldoening-schenkende oplossing der moeilijkheden." Nieuwtjes in drie regels. Ondanks alle tegenspraak houdt de „Echo de Paris" vol, dat keizer Wil helm dezen winter naar Monaco gaat. Koning Carlos van Portugal gaat 7 Juni werkelijk naar Brazilië. Het bezoek staat nu vast. —De weduwe van Napoleon III is een reisje naar lndië begonnen. Ze is 82 jaar. Kras! Voor postzegelsverzamelaars: Luxemburg heeft verschillende nieuwe postzegels uitgegeven. De Crisis. Namen worden er genoeg ge noemd: gisteren hebben we er al ten aantal medegedeeld. We zullen de verschillende ge ruchten en verueuiingen niet volgen, 't Zou ons kolommen kosten. Vermelding verdient wel, omdat het een zoo beslist bericht is, de mededeeling van het „N. v. d. D., dat verneemt dat mr. Th. Heems kerk gereed zou zijn met de vor ming van een kabinet uit de rech terzijde. De lijst 'van ministers zal aan H. M. de Koningin worden voorge legd, nadat de autirevolutionnaue en katholieke Kamerclubs eerst nog over de samenstelling zgu gehoord. Van de ministers die het kabinet Kuyper vormden, zal eükel de heei De Marez Oyens deel uitmaken van het ministerie-Heemskerk. De heer De Savoruin Lobman blijlt buiten de combinatie." Opmerking verdient, dat onder de vele namen dte genoemd ziju, ook voorkomt de leider der oud libe ralen, de heer Tydeman, die.... minis ter van oorlog zou moettn worden Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besluit is de groote commissie voor de Ned. Zuid-Afr. tentoonstelling, waarin cok de heer Greshoff van Haarlem zetelde, ont bonden met dankzeggiug, en inge steld een nieuwe commissie voo- den Nederlandsch Zuid-Afiikaan- scben handel, welke tot taak zal hebben de bevordering van de ont wikkeling der handelsbetrekkingen tusscben Nederland en Zuid Afrika met name door het voorbereiden en het houden van tentoonstellingen en door het verstrekken van voor lichting met betrekking tot den afzet van Zuid-Afrikaanscben pro ducten in Nederland en van Neder landsche producten in Zuid-Afrika; tot leden dier commissie ziju be noemd de heeren: F. C. Stoop te Londen; K. F. van den Berg, te Amsterdam; O. KamerlinghOnnes te Amsterdammr. W. Roosegaarde Bisschop, te Londenmr. H. C Obreen, te 's Gravenhage den eerste tevens tot voorzitter, de laatste twee tevens tot secretarissen. VÓordeelige Spoorweg politiek. Pe nieuwe vrachtverhooging, in gevoerd onder den naam „stations- kosten" belooft de Staatsspoor een aardig duitje op te brengen. Een berekening, gemaakt aan de hand van de sedert de invoering I (Oct. jl.) gemaakle ontvangst*u, - geeft een jaaroj brenga; aau van ongeveer f 400,000. Dat is dus bijna 60 pCt. van de zuivere winst over 1906. Aldus de „Leeuw. Ct." Is het wonder, dat uit ontevre denheid voor dezen toestand alleen al de drang naar Staats-exploitaüe steeds toeneemt? Lie -doenl Pe l'beralen doen lief. Zooals altijd wanneer ze in de minderheid zijn, verloochenen ze de sociaal democraten en worden echte begin- selmenschen. Maar o wee, wanneer ze mèt de socialisten anticlericaal kunnen doenDan wordt de hulp van rood niet versmaad! Het „Centrum" had geschreven dat de groote moeilijkheid voor de vormiDg van een kabinet der rech terzijde hierin zou liggen, dat het de geheele linkerzijde als een bloc tegenover zich zou vinden. De „Nieuwe Courant" antwoordt hierop: „Dat hangt, dunkt ons, maar hiervan af, met welk program zulk een kabinet zou optreden en uit welke mannen het zou bestaan. De concentratie-idee op zich zelve beeft voor du meeste groepen, welke men onder den gezamenlijken naam van „linkerzijde" begrijpt, bijster weinig aantrekkelijks meer. 't Zal hard moeten vriezen, vóór zij te zamen tot een „bloc" verstijven." Prachtig gezegd. Maar als er werkelijk iets aan de orde komt waardoor het anti- clericalisme in actie komt, dan is die „hard: vorst" er vanzelf ook, weest daar'an zeker! De Ned. Herv. Kerk en het Neo-Malthusiaiiisme De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk beult zich tot alle kerkemden dier kerk gericht met een Schrijven betreffende bet Neo- Malihusituiisme. De Synode wekt in dit schrijven de keikeraden op te doen wat zij kunnen om „deze als een kanker voortvretendezonde te weerstaan." Bravo! De rijke Diamantbewerkersbond geeft toe. De bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft iu eene gisteravond te Amsterdam gehouden besloten vergadering, op voorstel van het dagelijksck bestuur, met 24 tegen 10 stemmen besloten een som van ten hoogste f 200,000 uit te trekken ter ondersteuning van de werklooze leden Zoo zwicht dus het bondsbestuur, dal met meer dan een millioen in kas zit, Voor de publieke opinie. Pleizierreizigers of.... verkenners. Te Nederweert in Limburg is alweer eens een luchtballon geland, komende uit het Zuid-Oosten- De passagiers waren vier Duitsche of- ticieren. Zij lieten het gevaarte netjes inpakken en naar 't station Weert transporteeren, vanwaar ze ie terugreis naar hun Heimat aan namen. Gemengde Berichten. Helden der zee. Weer is een stout stuk uitgehaald door onze stoere zeeluide bemanning van le sleepboot „At.as" uit Nteuwe- diep. Ze hebben >nder vliegend storm weer f'e 30 man bemanning van het Engelsche stoomschip „Trubo" gered. Over deze schipbreuk, die onder de zeelui evenals de red ding trouwens nogal emotie wekt, schrijft iemand aan een onzer dagbladen nog In mijn 40 jarige carrière ter zee had ik nog nooit gezien, en vele oud-varensgezellen met mij, wat ik nu ga beschrijven. Verbeeldt u, dat in de eerste plaats het groote 8000 tons tauk- stoomschip, geladen met petroleum, o n m i d d e 11 ij k nü de stranding is gebroken, hetgeen slechts zelden plaats heeft, meestentijds gaan er enkele dagen of zelfs wel weken overheen alvorens zoo'n schip breekt tenminste in volle zee. De „Berlin" is ook wel spoedig gebroken, doch dit gebeurde bij eene stranding op de buitenpier; hier was bet breken zoo spoedig gebeurd, dat door de vaart de eene helft van 't schip voorbij de andere helft schoot, zoodat de bemanning een oögenblik dacht dat er een tweede schip was gestrand; op beid©' helften bevond zich een ge deelte van de bemanning en liggen de beide wrakstukken nu nog voor eeD groot gedeelte boven water en ongeveer 100 Meter van elkander verwijderd, bovendien heeft het voorschip nog een halven slag ge maakt, zoodat het dwars van het achterschip li »t. De lading petroleum stroomde zoo overvloedig over de oppervlakte der zee, dat, niettegenstaande het wrak ongeveer 12 kilometer uit den wal ligt. de bewoners van den Helder, dank zij den westen wind, d. n petroleumgeur in ruime mate kouden opsnuiven en niemand in 't eerste oogenblik wist wat daarvan de reden kon ziju. Een waaghals verdron ken. 'Gisterennamiddag waagde te Amsterdam een jongen zich op het ijs op de Plantage-Muidergracht. Ónder de brug voor het stedelijk Armenhui* zakte hij er door en verdween in de diepte. De politie dregde, maar de drenkeling werd eerst uren later gevonden. Hij heeft zijn roekeloosheid met den dood moeten bekoopen! Een lesje voor velen Een aller brutaalste dief is gisteren te Rotterdam be trapt. Daar was, bij de Schiehroek- sche laan, een werkman uit de Eiaamstraat bezig de klinkers uit de straat op te breken en op een bandwagen te laden, hetgeen hij reeds met een dertigtal gedaan had Aan een agent gaf hij op gemeente werkman en voor dit werk aan ie wezen te zijn, maar later bleek dat hij voor een paiticulier een karwijtje aangenomen bad om een straatje te leggen Bij gebrek aan steenen had iiij ter plaatse waar men hem aanhield, de straat nu maar open gebroken en zich de klinkers toege ëigend I De kerel is natuurlijk naar het politiebureau gebracht. Een zuiggasmotor stop gezet door.... eentnusch. Te Cappelle stopte plotseling de zuig gasmotor van 25 p. k. van de firma Oerlemans en Zonen. Men kjft maar niet begrijpen waar dat aan te wijten was. Eetst na lang zoeken bleek, dat een musch. waarschijnlijk door de kou, baar toevlucht had genomen in de buis, waardoor de machine lucht opneemt. Hierin al dieper en dieper zakkende, sloot bet diertje ten laatste de inlaatklep af en bierdoor moest de machine stoppen 1 Dat is een geluksvogel! Te Alfen had gisteren het zoontje van den werkman Van Gils, aan de klompenfabi iek De Gouwsluis" het ongeluk, toen hij een riem om de as wdde leggeD, met zijn duim daarmede in aanraking te komen, zoodat hij eenige keeren werd rond geslingerd. Een werkman, die in de buurt stond, sneed den riem stuk, waardoor bet leven van den jongen gered werd. De inderhaast ter hulp geroepen geneesheer verklaarde, dat de jongen niets gebroken had. Het is de derde maal, dat dezen jongen een ongeluk overkomt I Uit den Raad van Bloetnendaal. Gisterenmiddag half twee verga derde de Bloernendaalsche Raad; het was de eerste raadsvergadering van dit jaar. Misschien gaan we voor het laatste jaar vergaderen in 't.oude Raadhuis, en het volgende jaar in Januari zitten we zeer waarschijnlijk in een nieuw, prachtig Gemeentehuis, naar de eischen des tijds ingericht. Daar is tenminste alle kans toe. Immers èn de Burgemeester, èn het Dagelijksch Bestuur, èn de raadsleden zijn 't oude gebouw beu. Wat zouden zij dan talmen met een nieuw te laten zetten De Burgemeester, doende wat een gned burgervader bptaamt, wenschte allen leden van 't college een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Hij hoopte, dat tie beraadslagingen, die zullen ge voerd, de besluiten, die zullen genomen worden, steeds zullen strekken in 't waarachtig belang der g meente. En zoo zette de Burgemeester dit gelegenheidsspeechje nog wat door, en aan 't slot applaudisseerde de Raad ten teeken van instemming. Na goedkeuring der notulen en voorlezi ig der ingekomen stukken, behandelde de Raad een instructie voor de ambtenaren ter secretarie. Deze instructie is inderdaad een knap stuk werk. We zeggen het den Heer Roozen na. Wordt ze goed opgevolgd, dan zal er orde en regel maat heer8chen op de Secretarie. Die verordening is waarschijnlijk wel een product van den nieuwen secretaris. Ze zit goed in elkaar, al is zo bier en daar wat vermakelijk. Zoo staat er b.v. in: „Wanneer er ingezetenen op de Secretarie komen, dan moeten de ambtenaren hen voorkomend en beleefd behandelen."Zeer prijzenswaar dig is dit artikel zeker. Doch wij vra gen ons zoo onwillekeurig af: Wan neer zich nu n i e t-ingezetenen ter se cretarie vervoegen, mogen die men- schen dan aan een onheusche behan deling blootgesteld worden? Dat arti kel, zooals de redactie nu luidt, draagt een voor de ingezetenen a 1 te te protectionistisch karakter, en zeker voor een moderne gemeente als Bloe- mendaal. Zoo mogen verder de leden van 't Secretariepersoneel rooken, Bi- garen of tabak. Doch als een dier leden zich er tegen verklaart, dan moet het rooken onmiddellijk gestaakt worden. Van dit artikel kan men nog ge noegen beleven, zoodra een of andere dwarsdrijver of plagerige grappen maker een knuppel in het hoender hok wil werpen. Enfin, de praktijk zal hier moeten leeren. De raadsleden keurden allen de instructie goed. De Benjamin van den Raad, de heer Tideman, vond het weer noodig zich te beklagen over al te luidruch tig spreken door den verslaggever van „een dagblad." Wie nu eigenlijk de zondenbok was, daar konden we niet achter komen. De Burgemeester zei het niet gehoord te hebben, d ich verzocht, dat van des heeren lidemans klacht nota zal genomen worden. Dat gezegde WoS al te vermakelijk en teekenend. De heer Tideman klaagt over al te luidruchtig spreken door 't publiek en de Burgemeester zegt het niet gehoord te hebben. Dat „luidruchtige" is dan ook alleen vol gens het „kleinheids" begrip van den beer Tideman. Na de vergadering ver namen we, dat „meester" Tideman in 't vervolg eiken prater 100 strafregels zal opleggen. Er mag niet gesproken worden, anders komen Benjamin's woorden niet tot hun recht. In elk geval, van collegialiteit is bij den heer Tideman nog niet veel te bespeuren. Het 2e suppet kohier der bonden belasting, dienst 1907, f26,50, werd vastgesteld. Het voorstel-Tideman betreffende de salarisregeling der onderwijzers werd op voorstel van B. eri W. aan gehouden met 'toog op het salaris wetje. Vastgesteld werd evenwel 't model voor de te plaatsen wegwijzers. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer jhr. A. Bii s Backer. Over den aankoop van grond voor het te bouwen raadhuis werd in be sloten zitting beraadslaagd. En hiermee was alles afgeloopeu. Een mager zittinktje inderdaad. Eu zoo kwam het, dat we meteen half uurtje weer op straat in de sneeuw stonden. BLOEMENDAAL. „M e e r e n- berg". Het gesticht „Meerenberg", die model-inrichting voor de arme krankzinnigen mag zich verheugen in de goede zorgen van onze Pro vinciale Staten en van Gedeputeerde Staten in het bijzonder. Thans is men weer van plan de plaats aanmerkelijk te vergrooten en in verband hiermede den Mee- renbergsóhen weg te verleggen. De voor deze vergrooting benoo- digde boschgrond is door de Staten thans aangekocht en wel van de Maatschappij „Duinlust". HEEMSTEDE. Besmettelijke ziekte. 1 geval van typhus en 1 geval van febris typhoidea zijn hier van 17 Januari voorgekomen. Een heerlijk idée. Dat was het van de leden der vroegere commissie voor volksvermaken iets voor de arme werkloozen en be deelden te doen. Met inteeken- lijsten hebben ze aangeklopt bij de buizen onzer weldadige ingezetenen. En met succes! Er werd flink ingeteekeni. Eu wel zóó, dat heden middag reeds te 3 uur in onze openbare school een flinke bedeeling kon plaats hebben. Wat waren de arme stumperds gelukkig, die eten en warmte iu hun noodlijdende gezinnen konden brengen. f Deze gedachte is voor de leden, die zich zoo kranig hebben ingespannen, zeker wel de heerlijkste voldoening. O, o, die drank! Op de Manpadslaan werd een beschon ken persoon, die midden op den weg lag, bijna overreden, indien niet de koetsier, die met zijn rijtuig die laan over moest, intijds merkte dat er een hindernis op zjjn weg lag. De deugd van sparen! Door de leerlingen van de R. K. Par. Jongensschool werd iu 't vorige jaar door middel van den school- spaarbank ruim 185 gulden op de Rijkspostspaarbank ingelegd. Personalia. In het vor deringsdistrict 54 is de heer A. H. van Wickevoort Crominelin, alhier, benoemd tot vordericgs-commissaris Een pluimveetentoon stelling. Het is goed, dat ver- eeuigiugen als de Pluimvee- en Konijnen vereenig. „De Eendracht" alhier, nu en dan onderlinge ten toonstellingen organiseeren. Dat strekt tot bevordering van 't doel der vereeniging en ze houden er den lust bij de leden in. Tentoonstel lingen zijn bovendien ook zeer leerzaam. Eerstdaags zal De Een dracht weer zoo'n tentoonstelling organiseeren. Niet alleen zal zij uit pluimvee en konijnen bestaan, doch ook uit granen en zaden, enz. Nu reeds zijn prachtige exem plaren voor deze tentoonstelling ingeschreven. Samenspraak tusschen jan en Arie. Arie. Zalig Nieuwjaar Janl Jan. 'k Dankje Arie, insgelijks hoor I Ben je weer thuis? A. Zooals je ziet mijn vrind 1 Ik ben voor 'n goeie 14 dagen naar mijn Oom te Sassuin geweest te logeeren! J. Ik dacht ook al, ik zie Arie niet, waar mag hij toch zitten, want ik zou hem wel eens willen spreken A. Hebt je me dan iets buiten gewoons of gewichtgs te vertellen of te vragen Jan? J. Buitengewoons of gewittigs, zoo als je het noemen wil; kijk eens ik had je al reeds eerder willen spreken over die vergadering op 22 December. Je waart zoo gauw naar huis na afloop, dat ik je niet meer gezien heb. A. O jal die vergadering op Zon dagavond. waarin Pater Hazebroek gesproken heeltl J. Precies Arie. Hoe is het je dien avond bevallen? A. Uitstekend hoor! Ik had vol strekt geen spijt dat ik er heengegaan was. En wat was er'n volkl De Eerw. Spreker heeft een degelijke en pret tige lezing gehouden. Eerlijk gezegd, heb ik een heel andere kijk op som mige dingen gekregen. Ja wil je wel gelooven Jan, dat ik omgekeerd ben als een blad van een boom. J. Dat doet my warempel geuoa- I gen amice, doch ik vooï mij was er tevoren zeker van dat het je zou bevallen, en wie weet, zei ik tegen je, als je je nog herinneren kunt tot welk besluit je nog komt. A. Ik ben ook werkelijk tot 'n be sluit gekomen, en heb vast besloten mij bij de lste de beste vergadering als lid van het kruisverbond op te geven. J. Proficiat Ariel doch zorg datje woord houdt en het niet laat sla bakken. Maar zeg eens wat zei je tamte er wel van! A. Tante, o die was in de wolken 1 Wat is me dat meegevallen zei ze tegen me, wat is dat een aardige en nuttige avond gweest! J. En heeft zij zich nog opgegeven na afloop der vergadering? A. Ja zeker! Heb je haar niet zien stappen naar 't podium. Zij was een van de eersten, die zich lieten opschrij ven. Ze is lid geworden van de Maria Vereeniging, niet geheel-onthoudster, dat wou ze niet, want ze houdt zoo van 'n glaasje madera; maar ze is toch afschafster geworden. J. Zoo dat wist ik niet. Wel heb ik gehoord dat er op 't oogenblik al een veertig leden zijn; doch dat je tante er ook onder was, hoor ik nu voor 't eerst. Enfinik vind het opper best, want je tante is nogal bij de üand en goed ter spraak. Dus.... A. Je praat daar van een 40 leden. Nou dat is een mooi begin. Er zou den r„og heel wat meer moeders hebben kunnen toetreden, want er waren d'r nogalmaar wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgtniks. J. Je hebt gelijk Arie, maar alle begin is moeilijk, 't Is een klein zaadje, maar de leden der Maria- en Anna- vereeniging zullen door haar ijveren wel zorgen, dat het Zaadje ontkiemt en hechten wortel schiet. En geloof maar vrij, dat er onder die 400 men- schen nog wel meerderen zijn, die in de naaste toekomst zich als lid zullen opgeven. A. Best mogelijk Jan. Zeg wat ik aardig vond, dat behalve de Heeren Geestelijken, ook de Burgemeester, on der de aanwezigen was. J. Ja dat vond ik heel belangstel lend en wat mij genoegen deed was dat van de gegoeden er nog al gezien werden. Wei een bewijs, dat de drank bestrijding toch langzamerhand niet meer als -n belachelijke of dwaze zaak beschouwd gaat worden. A. Die vrouwen en meisjes, die op dien avond lid geworden zijn van de Maria of Auna-Vereeniging, hadden die hiér geen bestuur moeten kiezen J./Eigenlijk wel Arie, maar dat ging toen 's avonds niet zoo goed meer; het begon wat laat te worden, maar in deze maand of in 't begin der volgende zal dat nu gebeuren. A. Nou ze hebben nog al keuze; ik weet wel niet precies, wie er alle maal lid geworden zijn, maar dat heb ik wel gezien, dat er onder zijn, die gerust erg best aan de Bestuurstafe kunnen zitten; b.v. die twee die dicht bij me zaten 1 J. Zoo en wie waren dat A. Hoor eèns Jan, laat ik nou hier geen namen noemen. Als het bestuur gekozen is, zal ik wel zeggen of ik gedacht heb. J. Daar is wat voor te zeggen Arie, Eén ding hoop ik maar, dat allen, die zich hebben opgegeven de zaak goed zullen behartigen. Dat zij door woord en voorbeeld wijselijk en ge matigd haren goeden invloed zullen doen gelden ieder in de haar eigene omgeving. ABen je daar dan bang voor Jan J. Neen Arie dat niet, tenminste als de leden maar niet vergeten, dat zij zoodanig handelen uit bovenna tuurlijke beginselen, n.l. ter liefde Gods en tot welzijn van den even- uiensch. A. Dat is natuurlijk, want als dat niet gebeurt dan is 't larie en gaat ze toch op de flerchl Misschien wordt dat wel wat te veel uit 't oog ver loren iü de Kruis verbonden 1 Maar voor ik het vergeet: zijn je zusters ook nog lid geworden? J. Niet allen drie Ariel Jans en Mina wel, maar Trui nog niet, die had nog eenig bezwaar; zij houdt zoo van anisette en dat mag ze dan niet meer hebben: maar ik geloof dat ze wel gauw denzelfden weg van Jans en Mina op zal gaan. A. 't Is te hopen I Maar krijgen ze ook nog een insigne? J. Ja zeker naar gelang de leden der Maria-Vereeniging geheel-onthoud ster of afschafster worden. Die insig nes zijn wat mooi. Kom Zondagavond eens een poosje praten, ik heb er juist thuis nog van beide soorten één. A. Top, dat doe ik: ik hebeigen- lijk nog wat te zeggen, maar ik moet naar huis, want Tante wou nog vijf honderden I Geef me dus.de vijf. Dag Janl J. Dag Arie, de groeten thuis! A. Dito, ajusiesl VELSEN. Sparen is garen. Aan on9 postkantoor en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1907 ingelegd f 10,005,90, terugbe taald f 10,366,82. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het no. 2213. Besmettelijke ziekte. Hier heeft zich van 17 Januari 1 geval van roodvonk voorgedaan. Een 40-jarige jubileum. Het zal voor onze Gemeente op 4 Februari e.k. een gewichtige dag zijn. Dan herdenkt n.l. de heer P. Vermeulen, Hoofd der Bijzondere School alhier, den dag, waarop hij 40 jaren aan het hoofd dezer school zal hebben gestaan Of dit jubileum feestelijk zal her dacht worden? De vraag behoeft nauwelijks bevestigd, t/o Heer Vermeulen igeniet de achting van iedereen. Zijn werkkracht en be kwaamheden worden op hoogen prijs gesteld. Eén bewijs biervoor bevat zijn lidmaatschap der Provin ciale Staten. Er heeft zich reeds ter eere van dit jubileum een feestcommissie ge vormd. Dat in deze co uissie veel oud-leerlingen hebben zitting geno men, is duidelijk. Zij vooral hebben reden tot groote dankbaarheid, doch zij ook kunnen thans het best van allen de bekwaamheden van den Heer \ermeulen als onderwijzer waardeeren. Wij vernemen, dat den jubilaris een geschenk zal worden aange boden, terwijl ook voor ziju leer liugen een feestje wordt georgani seerd BEVERWIJK. Ook hier. Zoo lang er opkotpers zullen blijven, zoolang zijn er ook looddieven. Beide ongelukkige categoriën mug men in een adem gerust noemen. In de omstreken van Haarlem, onze lezers hebben het in onze krant kunnen lezen, zijn massaas lood gestolen. Heele villaas werden ge plunderd. Ook hier thans. Niet van villaas, doch van de bollenschuur der firma Schiff aan de Groeuelaan zijn een paar zinken 'pijpen enz. ontvreemd. De politie weet er reeds van. We hopen, dat ze't zink bij den een of anderen schacheraar in de buurt zal opduiken. 260 verbaaltjes in één jaar. In het afgeloopeu jaar wer den door de politie alhier opgemaakt 260 processen-verbaal wegens over tredingen, nl. 88 wegens openbare dronkenschap, 67 overtredingen politie verordening, 67 motor- en rijwielwet, 15 strafwetboek, 4 pro vinciaal wegen-reglement, 5 woning wet, 7 maten en gewichten, 2 ar beidswet, 1 militiewet, 1 wapenwet, 1 jachtwet en 1 spoorwegwet, en 60 verschillende misdrijven. EG MOND AAN ZEE. 92 jaar. De oudste inwoonster onzer gemeente Marie Heere vierde gisteren haar 92en verjaardag. Natuurlijk onder veel blijken van belangstelling. HEEMSKERK. Schaken. Alhier is Woensdagavond opgericht de schaakclub „Oefening en Uitspan ning". Elke week zal er een ver plichte speelavond worden gehouden in 't café van den heer Jb. Koedijk. De vereeniging telt dertien leden (geen gelukkig getal volgens hij" geloovigenHet bestuur, president secretaris en penningmeester wordt gevormd door de heeren Jb". Ferra, A. van Woesik en L. Diemeer. HILLEGOM. Risico van den arbeid is, wanneer men gaat houthakken en men loopt gevaar zich in zijn beenen te bakken. Dat gevaar liep H. v. d. Werff uit de Bethlehemslaan niet alleen, doch hij' hakte er werkelijk in ook. Een ge vaarlijke wonde ontstond en de man moest 't werk neerleggen. Een tweede geval van ar beidsrisico bij de firma J. Schilp. zand en Zonen, waar de werklieden aan het grondkarren waren. Een hunner stak zijn kameraad met een vork in 't gezicht. Bijna in 't oog. Dokter Klein verbond spoedig de wouden. „Katholiek of neutraal?" Over dit onderwerp sprak Woens dagavond de heer A. H. J. Engels, Ambtenaar van 't Bureau der K. S. A. in de R. K. Bloemistwerklie den vereeniging „Eensgezindheid" alhier. De heer Engels besprak in den aanvang zijner voordracht de his torische ontwikkeling der vakbewe ging. T)ie ontwikkeling gaf door de verschillende wereldbeschouwingen het eenzijn aan de Christelijke en de neutrale organisaties. Voor socialisten was de neutrale vakorganisatie h e tymipagandamid- del. Thans hebben deze soort orga nisaties evenwel afgedaan, ook bij de socialisten. De katholieken behooren thans in katholieke vakorganisaties. Daar in moeten zij werken, daarin moeten zijn de belangen van patroon en werklieden beide tot hun recht laten komen. De vakorganisatie moet haar aan dacht schenken aan verschillende onderwerpen: aan 't arbeidscontract, het leerlingstelsel, aan de arbeids verhoudingen en arbeidsvoorwaar den, aan de wetsontwerpen. Nu de wetgeving in het gesternte der so ciale wetten staat, ook scheidsge rechten behooren op 't program der vakorganisatie. Dat neutraliteit verderfelijk is, blijkt ook uit deze dingen, want zij voeren uit de katholieke richting. Ook van Hillegom blijkt dit. Juist het nummer der Nieuwe Haarlemsch Courant van hedenavond bevat een artikel der Hillegomsche Alledagjes, waarin het verloop de geschiedenis van de vakorganisatie duidelijk geteekend, en van Hillegom ook I,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2