Van Overal, Sport en Wedstrijden. Van een Roomschen Huisgenoot. De navolging Ckrüti van Thomas a Kempis uit het Latijn door Sir. Frans Eren». Uitgave van S. L. v. Looy en C. L. v. Langenhuysen te Amsterdam, 't Kan mij tamelijk weinig schelen, wat de geleerden over den schrij ver van de «Navolging van Ch-istus« beweren; dertig namen weten zij te noemen, waarvan de een meer, de ander minder als den auteur van het gulden boekje zou aanduiden toch schijnen van dezen er zeven en twintig geen ernstige candidaten te zijn; alleen Gessen, Gersoh en Thomas a Kempis komen serieus in aanmer king; best mogelijk dat een nieuwe geleerde nog zal weten te bewijzen dat Gessen en Gerson twee namen voor eenzelfden persoon zijnook zal er nog wel eens een „onbekend auteur" op den voorgrond geplaatst Wordenmaar voorloopig aanvaarden wij en aanvaardt iedereen geen an der, dan den monnik van Kempen, die in de Rijnprovincie op den Ag netenberg honderde jaren geleden, in de stilte en in de eenzaamheid heeft gebeden en overwogen; voor slechts weinigen kloosterlingen heelt geschreven, en die, buiten zijn eigen verwachting om, populair is geworden en huisgenoot van al wat Roomsch heet en Roomsch leeft en van niet Katholieken. En toch, zijn boekje is heel een voudig: meerdere auteurs hebben even eenvoudig, even diep-gevoeld, even aantrekkelijk hun gedachten over God en onze verstandhouding met Hem neergeschreven velen hebben Thomas overtroffen maar hij heeft allen overleefd, grootendeels ook door de gunst van het noodlot, dat het bestaan ook van boekjes en boeken beheerscht. In Thomas' dagen heeft het gewemeld van fraai ge schreven, en kunstig versierde: Levens van Jezus, van Heiligen, spiegels der Volkomenheid, tractaten, ser moenen, dagboeken en liederen „schrijven" zat dengenen, die zich van de wereld hadden afgezonderd, in het bloed; een fraaie schrijfhand te bezitten was in die dagen een niet hoog genoeg te schatten talent; de handschriften, die van Thomas zijn overgebleven bewijzen, dat hij daar van niet was misdeelden Thomas schreef gaarne; onder de rustige vervulling zijner regelmatige klooster werkzaamheden nam het schrijven, het vergulden van hoofdletters, het aanbrengen van kunstige versiering een voorname plaats inin navolging van zijn ordesgenooten die met na schrijven hun tijdgenooten de zege ningen van onze hedendaagsche pers hebben gebracht, schreef ook hij viermaal den Bijbel over; maar ook eigen Werken en eigen Tractaten, en toch zou zijn naam met die van zoovele vruchtbare penvoerders on bekend zijn gebleven, als niet toeval lige omstandigheden, de fata libelli zooals de Latijnen zeggen: het noodlot, dat over boeken en schrijve! s regeert, onzen goeden Thomas in bescherming genomen had. Over den schrijver, genoegnu lets over het boekje. Meer dan eens kan men in perfo dieken of op Congressen hooren en lezen over de Mystiek van Thomas a Kempiodat woord „mystiek" heeft voor eiken redenaar en eiken schrijver altijd iets aantrekkelijks de lezer of toehoorder wordt dadelijk gesuggereerd tot een bewonderend ontzag voor den spreker of schrijver die zich zeiven door dit woord met een waas van geleerdheid, vooral vun kennis van bovennatuurlijke ver borgenheden omhulthel grappigste nu van dergelijke hoogopgevoerde woordenreeksen over den alle hoog vliegendheid ontvluchtenden Thomas is wel dit, dat de Navolging van Christus niets te maken heeft met mystiek; indien men tenminste dit woord opvat in den zin, dien het van roomschen huize uit, altijd ge had heeft en niet in den verminkten zin, waardoor litteratoren enthou- aiastisch gestemde naturen mystieken plegen te noemen, of in den valschen zin, waardoor diegenen gebrandmerkt worden die, om een woord van Theresia te gebruiken meenen geen overweging, geen mondgebeden meer noodig te hebben, maar alles van God en van bovennatuurlijke dingen in een tableau vivant wanen te zienkortzichtigen, die vergetend dat mystieke zielstoestand louter gave van God is, hoog vliegen willen, zonder van God de gave der vleuge len te hebben ontvangen. Dat de Navolging van Christus met deze verwaterde mystieken niets gemeen heeft, begrijpt een ieder: maar ook met den genaderijk bevoorrechten zielstoestand van een door God langs mystieke wegen geleide 'ziel bemoeit dit boekje zich niet; het veronder stelt geen gewaarwording van Gods oabyheid, zooals de mystieke mensch God voelt, zonder Hem te zien, evenals wij met gesloten oogen de aanwezigheid van ons lichaam gewaar blijvennergens, ook niet in het tweede boek van „Vermaningen tot innerlijk leven" wordt rekening gehouden, noch met de vier graden van den weg, waarlangs de mystieken tot God opklimmen; noch met de extatische envisionnaire verrukkingen, waarmede Hij hoogst enkelen heeft willen bevoorrechten Thomas a Kempis heeft geen boekje geschre ven van mystieken maar van asce tischen aard; het verschil tusschen beiden is dit: de mystiek leert wat God, zonder medewerking van den mensch, Hij als Koning alleen, in sommige zielen voor wonderbaarlijks uitwerkt; de ascese: wat een ziel, met Gods genade, zélve doen moet om tot God te gerakende ascetische navolging waarschuwt voor zonden, leert opstaan, wekt vertrouwen, wijst kracht en sterkte aan om niet meer te vallen, en, alsof de schrij - er be vreesd is geweest voor de overdrij ving n en buitensporigheden, waartoe mysticisme velen gebracht heeft, eindigt hij in de laatste verzen van zijn laatste hoofdstuk met de waar schuwing, Gods ondoorgrondelijke dingen niet te willen doorvorschen. Nog iets over den lezer. Eigentlijk is „lezer" een slecht gekozen woordiemand heeft gezegd, dat Thomas schrijft zonder lezers en spreekt zonder hoorders hij denkt voor zich zeiven, schrijft en spreekt stil voor zich heen en toch laat hij u geen oogenblik vrij; hij geeft van den overvloed van 't geen hij, diep in zijn binnenst eerst zelf door- en overwogen heeft, en zal alleen dan gewaardeerd worden, wanneei ge, zonder een vluchtige lezer te zijn, met hem weet te óver wégenmaar dan is de vraag naar den leeftijd van den lezer, de vraag of wij niet op te jeugdigen leeftijd met dit boekje vertrouwd zijn geiaakt, een gewettigde; want veel geloof sla ik niet aan de verzekering van velen, die beweren, Thomas a Kempis heel mooi te vindenmenigeen, meer dan het durven bekennen, hebben zich met de lezing er van, verveeldhet is een boek voor groote menschen niet voor hen die nog bidden om een levensstaat, maar voor hen, die na hun keuze, op den weg der te leurstellingen niet meer terug kunnen; voor bedrukten; voor die in droef heid, zorgen en ellende verkeeren en heeft nu niet menige volwassene dezen Thomas den rug toegekeerd, omdat hij in jaren van illusies en luchtkasteelen den langzaam-adnstap- penden,den kruisdragenden, zwaar- belasten, moeilijk voortgaanden mon nik: droog, eentonig, vervelend ge- vouden heeft? Ellendig zijt gij waar gij ook «zijtniemand is er op deze wereld „zonder eenige kwelling of kommer, „al ware hij koning of paus... Vele „zeggen: Zie wat een goed leven „heeft die mensch lHet geluk des „menschen bestaat niet in den „overvloed, maar de middelmaat is „voldoende Het is een ellende te leven op aarde Zoo spreken alleen groote menschen tegen elkan der; jongeren vinden zulk gesprek onuitstaanbaar. Neemt dan, volwas senen, opnieuw uw Thomas a Kern pis ter hand 1 Ten slotte nog iets over den ver taler. Mr. Frans Erens heeft dezer dagen de Navolging van Christus vertaald uit het Latijn, en getracht zooveel mogelijk een rythmische vertolking te geven. Na de ontdekking van Karl Hirsche, die in 1873 aange toond heeft, dat de Navolging inder daad metrisch geschreven is, hebben vertalers, na dien datum, rekening met die bevinding gehouden en getracht het vers-vloeiende in hun vertaling te leggen. Ook zoo de heer Erens; in zijn voorrede vei klaart hij uitdruk kelijk daarom een nieuwe uitgave der Navolging van Christus te hebben bewerkt, wijl er, naar zijn overwe ging, in onze taal geen vertolking bestond, -die aan het rythme genoeg zaam recht liet wedervaren. De heer Mr. Frans Erens is als litterator geen onbekende, de metrische volking van Thomas' Imitatie komt uit vertrouw bare handen. Alleen één opmerking zoo die den schrijver of uitgever bereiken mag; waarom niet een goedkooper, een kleiner, een volksformaat, opdat Thomas a Kempis moge blijven wat hij altijd geweest iseen Roomsche huisgenoot van iedereen? beiders, de fabriekai beiders en de dokwerkers ontwikkeld; in menige gemeente is de invloed der z.g. onafhankelijke vakbonden totaal ge broken. w-;. Gedurende 1907 werden opvolgend christelijke vakvereenigingen voor bouwvakarbeiders gesticht te Deurne, Merxem, Schooten, Aartselaar, Kes- sel, Duffel, Wijneghem, Mortsel, Eeckeren, Herenthals, Contich, Sta- broeck en Ranst. Niet alleen sloten de gestichte vakvereenigingen zich bij hunne wederzijdsche landelijke federatiën aan, maar ze stichtten onder hen een arrondissementscomi té, om nog engere b trekkingen tusschen hen te vormen. Dit arron dissementscomité komt alle drie maanden bijeen. Voor de fabrieksarbeiders werden christelijke vakvereenigingen gesticht te Hemixem, Hoboken, Merxem, Schooten en Deuseld; deze groe peerden zich ook in een gewestelijk verbond, hetwelk reeds rond de 500 leden telt. Eindelijk werden vereenigingen voor dok werk ers opgericht te Merxem, Eeckeren, Deurne, Lier, Nieuwkerke, Capellen, Haasdonck, Beveren, Hoe venen, St. Gillis-Waas, Vlaamsch- Hoofd, St. Nicolaas, Zwijndrecht, Hob'>ken, Heytt-op-den-Berg, Beriaar, Heykant, Burcht, Prasschaat, Bercele en Linth. Al deze vereenigngen met den Antvverpschen Dokwerkers- bond erbij, brachten de Federatie van den Christen Dokwerkersbond tot stand. Buiten de versterking der vakor ganisatie tusschen de bouwvakarbei ders, de dokwerkers en de fabriek arbeiders mag met zelfvoldoening het oprichten der Antwerpsche Vrouwen organisatie gemeld worden. In alle parochiën werden tijdens het verloopen jaar vrouwengilden gevormd, vjplke voor doel hadden, de vrouwen in ziekenkassen en vak- vereeniging samen te brengen. Die nieuwe organisatie vermeerderde het ledental der bestaande vakvereeni gingen voor vrouwen. Thans hebben de waschsters, de strijksters, de kleermaaksters en de fabriekarbeid- sters hunne vakvereeniging. Deze deden onderzoekens nopens den toestand hunner leden en brachten schreeuwende misstanden aan het licht voornamelijk wat den werk- toestand der linnenwerksters en strijksters aangaat. Daar valt voor onze Roomsche organisatie nog heel wat te leeren i Spaarnc. P. Raeskin, Pr. Katholieke vakorganisatie in België. „Ons Volk", het orgaan van het Verbond dei Vereenigingen, deelt bizonderheden mee over den groei der vakvereenigingen, in België. Voornamelijk heeft de vereeni- gingsgeest zich bij de bouwvakar- Aan den WelEdel Gestrengen Heer M. L. VAN GEMERT, Ridder in de orde van Oranje Nassau te Haarlem. f858, f Jas». 1908. et vreugde, Jubilaris! moogt Gij Uw blik doen gaan: angdurig toch, en schoon was Uwe levensbaan 1 an harte toegewijd aan 't onder wijs der jeugd, an kennis, haar ingeprent èn chris telijke deugd, auwkeurig zocht ge steeds te doen, wat nuttig was, elijk een vader zorgt voor 't welzijn van zijn ras. n, bij het nad'rend eind van Uwen levensplicht, et glorie overstelpt in beeld, in woord en dicht, erbiedig U gebracht door velen in den lande, echtmatig ook beloond door den Vorstinne handen, ooi nog U jaren lang, een kroon door vriendschaps banden P. J. SMIT. BINNENLAND. Nederlandsche bekeerlingen. De R'imein-chc correspondent van de Residentiebode schrijft dato 6 Januari (Driekoningendag) het vol gende uit Rome: Dezen morgen werden in de huis kapel der Eerw. Zusters Reparatrio-s religieuze Congregatie der altijd durende aanbidding van het Aller heiligste Sacrament des Altaars plechtig in de heilige roomsch katho lieke kerk opgenomen een Neder- landsch cavalerie-officier en eene dame. Ongevraagd de namen dier, dunkt mij, verloofden, en de beweeg redenen van hun geloofsdaad over te brieven aan het publiek, zou onbe scheiden wezen. Laat mij dus alleen melden, dat de ritmeester in klein tenue en ae dame in wit kanten toilet, den indruk gaven, zich bewust te wezen van het gewicht hunner daad en tevens van niet te verhelen zieleblijdschap. Heel de plechtigheid werd geleid door den ZEerw. ZGel. heer Dr. Gisbert Brom, in wiens handen de geloofsbelijdenis werd afgelegd endie den H. Doop toediende zooals de Liturgie der heilige Roomsche Kerk <iie voorschrijft. Als Peter trad op de ZEerw, Zeergel. Heer Dr, Era» en al» Meter, vertegenwoordigd door eene j Schermerhorn. Dé spelenden deden mij niet bij naam bekende dame, mevr. WaszklewiezVan Schilfgaarde. Na den H. Doop celebreerde Dr. Brom de H. Mis, waaronder de gelukkige aannemelingen tot hun eerste H. Com munie werden toegelaten. Slechts een twaalftal belangstellen den waren getuigen van deze heilige handelingen, zóó indrukwekkend, zóó aangrijpend, dat zelfs onze bekende landgenoot de Z.Eerw. P. Magister Theologiae Suermondt, die reeds 28 jaren in Rome heel wat op godsdiens tig gebied heeft meegemaakt en bijge woond, in verrukking was over het innig devote van deze, als in 't ver borgen gevierde kerkplechtigheid. Maar geschiedde aie plechtigheid als in het verborgen: openlijk traden de nieuwgedoopten en aan den H. Communie disch nieuw aangenomenen op, belijdenis doende van hun geloof in de eene, heilige, Roomsch Katho lieke Kerk, toen zij al spoedig, ten 10 uur, in de Vaticaansche basiliek van St, Pieter het voorrecht hadden het H. Sacrament des Vormsels te ontvbngen van Z Em. kardinaal Ram- polla. En ten heerlijk slot van dezen heerlijken dag voor de gelukkige aan nemelingen in de Moederkerk is zeker, dat zij in den namiddag werden toe gelaten bij Z. H. den Paus, die onze nu katholieke landgenooten wilde ontvangen in particuliere audiëntie. Le Barbier... d'Amsterdsm. We dienen wel aan te nemen, zegt de Telegraaf dat de „Figaro", het il- lustre van Parijsche olad, de traditie, aan haar ouden naam verbonden, ge trouw bleef, ten nadeele van den modernen journalistieken eisch, de waarheid, en niets dan de waarheid, te dienen. Het kan n.l. niet anders ot als tegenwoordiger van het blad loopt in onze straten rond een of ander zij het niet direct, dan toch indirect, afstammeling van den grootsten leu teraar, die ooit het levenslicht aan schouwde... tenzij hij zelf deze groot ste is. De man teekent zich G. de Kema, en heeft den moed, in het jongste nummer van zijn blad over de „situation financière enHollande" de volgende zinnen neer te schrijven. Vooraf maakt hij melding van den terugslag van de Amerikaansche crisis in ons land en vertelt dan van de diamantbewerkers en andere werk- loozen als volgt: „20,000 diamantbewerkers zijn op de straatsteenen gegooid, waarbij nog komen 40,000 werkloozen uit de bouw vakken. Bij troepen loopen ze door Amsterdam, zingende schreeuwende, en voor hun vrouwen en kinderen brood eischend. De toestand is on rustbarend, want de ellende is groot. Hongersnood staat voor de deur. Door deze staat van zaken getroffen, heeft men een inschrijving geopend.Ongeluk- kig brucht deze u aar 20U,00Ü francs op. Wat beteekent dat bedrag, waar mil- lioenen noodig zijn? Voeg daarbij, dat de winter buitengewoon streng is. De kanalen liggen dicht, de rivieren zijn overdeki met ijs, zoodat de scheep vaart het voornaamste transport middel in deze landen gestaakt is. Dat oorzaakt een groote stagnatie." We zouden het recht niet hebben, te beweren, dat de heer G. de Kama delireert, indien hij zijn correspon dentie niet besloot met de volgende stupiditeit. „Als slot een detail, dat meer dan vele woorden den toestand schetst Men vertelt, dat in Den Haag de hon den bij duizenden worden doodgesla gen, om de uitgehongerde bevolking tot voedsel te strekken, Gemengde Berichten. Een verrassing! Men schrift uit Dinxterlo aan het Vad. De agent W. ten Boom, werkzaam voor een Utrechtscbe verzekeriug- maatscbappij, bezocht wekelijksch de in de Pruisische grensplaatsen wonende leden, zonder in het bezit te zijn van een Gewerbeschein. Daarover was hij reeds vroeger ge waarschuwd. Toen hij nu deze week in het grensplaatsje Auhalt kwam, werd hij door de politie gevangen genomen en vandaar naar Bocholt getransporteerd. Na het doen stel len eener hooge cautie liet men hem vrij. De Pruisische autoriteiten verlangen, dat slechts een Duitscher, in Pruissen wonende, als verze keringsagent werkzaam is. Buiten omloop gesteld. Bij besluit van 14 December jl. ygn de Suriuaamsche frankeerzegels van 1, 2, 2i/2 80 cent> *n h®5, midden voorzien van het waarde cijfer, uitgegeven in 1890 en 1892, buiten omloop gesteld. Het besluit treed in werking op 1 Februari a.e. Prettig! Een bewoner van de Rapenburgerstraat te-Amsterdam had voor een of ander doel, een deel van zijn huisraad opgeslagen op een zolder in de Vroiikstraat aldaar. Toen hg een dezer dagen op dien zolder kwam, om iets na te zien, bemerkte hg, dat alles ver dwenen was. De politie stelt een onderzoek in! Tooueel en werkelijk heid. Het gebenrde op een dorpje in West-Friesland. De rederij keiekamer geeft ten uitvoering iu de kolfbaan vau Jiet dorpscafé. Opgövosrd wordt „Offer»vand« hun best. Hevige emoties werden gewekt. Diep ontroerd zaten d8 eerst zoo lachende en vroolgk kou tende boeren en boerinnetjes. Het was allen te machtig en de tranen moesten den vrijen loop hebben. Snikken werd niet meer onderdrukt, Het werd een der spelenden ech ter te machtig. Ilen allen zoo te zien snikken en weenen! Dat was te erg. Het was immer3 maar co mediespul? Begrepen ze dat dan niet? En om de toehoorders weer tot de werkelijkheid terug te brengen, om hen de overtuiging te geveq dat die groote droefheid toch te erg was, rukte hij zich den baard van het aangezicht en de pruik vau het hoofd, onder den uitroep: Ik vertik het, ik speel niet langer, de meuschen moeten veel te v grienen I En.... zij, die weenden en zoo snikten, ze moesten eindelijk weer lachen. Lachen om hem, die hen weer had teruggeplaatst met hun gedachten naar de plaats waar ze waren: naar de kolfbaan van het kléine dorpje in West Friesland. Koning Leopold. Uit Parijs wordt aau de „Germania" gemeld dat men aldaar zeer ontstemd is tegen koning Leopold. I)e Koning bezit n.l, een prachtige automobiel, waarmede hg door Parijs tuft en die onlangs gebruikt werd door de vrouw met wie hij kort geleden morganatisch gehuwd is, barones Vaugkan. De chauffeur, een on voor zich tig man, overreed een armen loopjongen, Bordt geheeten, en die thans kreupel is. Deze heeft nu tegen den Koning een eisch van schadevergoeding ingesteld. Doch Fransche rechters staan tegenover vreemde staatshoofden en gezanten machteloos en de Belgische recht banken zijn het tegenover den land- vorst eveneens. De Koning weigert intus9chen den armen kreupele een schadevergoeding uit te betalen. Met wien zou Z. M. op het einde zijner dagen nog in vrede leven Een monument voor Na poleon op Elba. De bewoners van Elba willen het verblijf van Napoleon op hun eiland, thans bijna honderd jaar geleden, plechtig herdeuken door het oplichten van een indrukwekkend standbeeld. Signor Sindoni te Rome heeft het beeld vervaardigd. Het is ongeveer drio meter hoog en stelt den groo- ten Keizer voor in de bekende houding: de armen gekruist over de borst, den langen jas en degen aan, en den veldkijker in de hand. Der dritte im Bunde. In de Belgische provincies Luik en Luxemburg zijn ongeveer 30,000 inwoners, die alleen Duitscb spreken. De afgevaardigde van Verviers, Borboux, heeft daarom een wets ontwerp bij de Kamer ingediend, strekkende om aan dezen dezelfde voorrechten toe te staan, ala op den grond van de talenwet van 1889 aan de Vlamingen zijn toegekend, n.l. om in strafzaken in hun eigen taal gehoord esp. gevonnisd te worden. Een noodzakelijk gevolg daarvan zal natuurlijk zijn dat de rechters in de strafkamers van de betreffende distneten de Duitsche taal machtig moeten zijn. Zoo is Belgie op weg een drietalig land te worden. All u minium munten. Voor 't eerBt heeft de Eugelsche Munt het afgeloopen jaar allumi- nium gebruikt. Zij sloeg 32.872.134 muntstukken van dit metaal voor het gebruik in Oeganda en Nigeiië. Ze zijn alle van de waarde van een halve cent en, omdat er zooveel noodig zijn, van dit lichte metaal vervaardigd. De inboorlingen rijgen ze aan een draad, zooale dat van oudsher geschiedde. - Levend begraven. De drie Amerikaansche mijnwerkers Biiley, Brown en Macdoaaid, die. hun Kerstmis duizend voet ouder den grond vierden, zitten nog altijd in de Alphamijn in den staat Nevada opgesloten. En de opruiming der vele ingestorte aarde moet uiterst omzichtig geschieden, teneide te voorkomen, dat zij door een nieuwe instorting levend worden begraven. Hun werd dientengevolge medege deeld, dat ze nog een week of vier onder den grond moet on big ven. Zg dragen welgemoed hun onaan gename positie, ontvangen iederen dag door een speciale luchtpijp wgu,. sigaren, vruchten eu maaltijden benevens muziek en gesprekken langs den telefoondraad, en wisselen met hunne bevrijders gedurig grappige opmerkingen. Ergerlijk. Amerikaansche dames geven nog al eens aanleiding tot spot en ergernis door dwaze vereering en vertroeteling van bonden. Zij hebben nu „honden diners" in de mode gebracht. Mevrouw Ida Sheehan, een rgke weduwe te Brooklyn, gaf eeu'ge dagen geleden zulk een feestmaal ter eere van hare twee schoothondjes. Er waren twaalf bonden gemodigd, die plaats namen rondom een zeer lage tafel en die daar, onder toezicht hunner meesteressen, onthaald werden op verscheidene fijne ge rechten, waaraan zij alle eer bewezen. En dat terwijl er zooveel arme menschen en kinderen honger lijden Een der hondjes van mevr. Shee han heeft een gouden schedel. Hij werd eenigen tijd geleden door een kar overreden en ernstig gewond, waarna een voorname New Yorksche heelkundige hem trepaneerde en een gedeelte van den schedel door een gouden plaat verving. Othello op reis. Als een wat vroege grap van het naderende Karnaval, zoo klinkt het jongste avontuur van den Italiaanschen tenor van onze opora, den gewel dige van stem, heer Lunardi, aldus het „Nieuwe Pester i agblad." Een paar dagen geleden gasteerde hij aan hoftheater te Boekarest. Op den laatsten avond werd Othello" opgevoerd en de voorstelling duurde zoo lang, dat Lunardi begon te vreezen, den nachttrein te zullen missen, die hem naar Boedapest moest terug brengen, waar lig den volgenden avond Samson" moest zingen. Om tijd te spareu, besloot hij in zijn costuum naar zgn hotel te rgden, en zich daar voor de reis te verkleeden. Met dit doel liep hij dan ook met een koolzwart gezicht en in zjjn Venetiaansch costuum de straat op, om in zijn rgtuig te klimmen. Maar nauwelgks had d 1 koetsier den zwarten duivel goed gezien, of hij legde, door angst aangegrepen, de zweep over zgn paarden en reed spoorslags weg. Met een tweede rijtuig gebeurde hetzelfde. De ongelukkige Othello, bang, dat hij toch nog den trein zou missen, nam een kloek besluit en ging te voet naar zgn hotel, achtervolgd door een compacte menschen massa. Maar nu bleek, dat er slechts een paar minuten overbleven, al vorens de trein vertrok, zoodat van verkleeden geen sprake was. Lunardi joeg dus in een hotelomuibus naar bet station en kon nog juist even in den trein springen, die reeds in beweging was. Al zgu bagage was in de banden van zgn impresario achtergebleven, en zoo bleef de befaamde zanger den geheelen nacht door Othello. Tot overmaat van ellende kwacn de trein op klaarlichten dag t© Boedapest aan, waar nu een gewel dig ged.ang ontstond, daar ieder den oosterschen gast wilde zien. Maar nn was een rgtuig spoedig opgezocht, en in galop ging 't nacr het hotel, waar Lunardi steeds lo geert. Nieuwe verrassing. Het geheele hotelpersoneel, met den directeur aan het hoofd, en in gala gestoken wachtte hem bg den iugang op. Een grappenmaker had den fatalen toestand namelijk hu moristisch willen benutten door uit Boekarest het volgende telegram aan den hoteleigenaar te zenden „De sultan van Zanzibar komt morgenmiddag om 4 uur aan en zal in nw hotel zgn intrek nemen." Lunardi werd echter onmiddellgk herkend, want het eenige, dat hg na al deze strubbelingen kon doen om zich te „outmooren", was. dat hg zich waschte. VOETBAL. Zondag worden voor den N. V. B. de volgende wedstrijden gespeeld Bekerocnpetitie Haarlem H. F. C. II—V. O. C. (scheidsrechter J. v. Zant.) Competitiewedstrijden West. Is klasseDordrecht: D. F. C.Haarlem. Haarlem H. F. C. Quick (Scheidsrechter F. Stempel.) West. 3e klasseHaarlem Haar lem IIL>. O. S. B. (Scheidsrechter F. Stempel.) Rechtszaken. Fallissementen. Uitgesp roken: J. Goedgeluk, bagger man, te Vreeswijk; C. Geerts, koop 1 an, te Euimen; A. Koepers, herbergier, te Steenbergen. Geëindigd; J. C. W. F. B-mbied, voorheen te Amsterdam; R. J. Z It, te Amsterdam; W. F. Smits, handelende on der den naam Smits v. d. Wall Fernë. winkelier te Haarlem. Surséance van betaling: Dcor de rechtbank te Am-terdam is aan J. Frank, koopman te Hilvevsum, op «ijn verzoek, definitieve surséance vac be taling verleend voor den tijd van tien maaadoa tot aan I October XW)>. NIEUWE NAARLEttSCHE COURANT TXÏÏERÏJL4P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 5