DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Damiaatjes. Een laatste woord. Telegrammen. Ti.egtj.ng .Tikgtang. BCinderhuiswest 30-33, Haarlem BUITEN LAN D. BINNENLAND. INSDAG 14 JANUARI 1908. 32*** Jaargang. No. 6785 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Voor de stemming van mor- ten (verkiezing van drie ledan 'An den Gemeenteraad) bevelen Nj dringend aan de Candidaten '*r Christelijke partijen Mr. W. N. J. M. SMIT (vacature-BIJVOET.) M, VAN OMMEREN (vacature-RASCH.) t Lijkt wel, of de temperatuur fan buiten iets medegedeeld heeft an de stemming van de kiezers, Q opzichte van de verkiezing van orgen. Ligt het aan ons, of hebben we tet mis, als we meenen dat er niet eel animo schijnt te zijn?.... Hu ia dat altijd een beetje ver- Aderlijk. We hebben het beleefd, At juist bij zulke „stille" verkie- tegen heel wat méér kiezers ter 'embus gingen dan bij die waar meest-mogelijke spektakel was smaakt. En van de zijde onzer 'iiristelijke partijen men weet et arbeidt men het liefst in 'ilte. Zonder uitbundig marktge- chreeuw, zonder onnoodig aanstoot e geven, zonder te koop te loopen het onze wenschen en verlangens, tellen wij het principe voorop, hengen we de beginselkwestie aller gist in het geding en stellen we het licht dat persoonlijke over- egingen, personeele voorkeur, lof- lijke eigenschappen of familie- ordeelen bij een raadsverkiezing, Aar het toch op beginselen moet Ankomen, niet ter zake dienende Ün. Maar ook van dien kant, die an- «rs nog al eens de groote trom teegt te roeren, hoort men weinig, 'e socialistische partij heeft drie tndidaten in het vuur gebracht, s zelfs op een vergadering laten (ptreden, maar verder heeft zij geen Merlijke teekenen van werkzaam- leid gegeven. jEn ook de liberale envrijzinnig- «mocratische elementen hielden 'ch ditmaal opmerkelijk stil. We oordetien, dat deze stilte vóór An storm voor onze Katholieke en ftiristelijke kiezers niet onopge merkt mag blijven! Men kan er zeker van zijn: dat maar schijn. I En door de tegenpartij wordt hard «Werkt, te harder naar mate men t naar buiten minder van be- terkt. Door de liberalen wordt daarbij ta argument aangehaald, dat wij tet onweersproken mogen laten.Ons team ter oore, dat onze beschul- Sging van hebberigheid, van het 'palmen van wylen mr. Bijvoet's Hel, beantwoord wordt door de (huerking van liberale zijde, dat a Katholieken indertijd (bij mr. hijssen's verkiezing) een zetel op liberalen veroverd hebben, dus At er van een, naar recht en tra- ftie den Katholieken toekomenden teenden Roomschen Raadszetel, ten sprake kan zijn. Hiermede stellende ij veraars der liberalen hun volgelingen gerust, die dan toch wel bezwaren hebben, om de Katholieken een van de weinige plaatsen, die ze hebben in den gemeenteraad, te ontfutselen. Wat de opmerking betreft, ze is juist. Mr. Thijssen is indertijd werkelijk gekozen in een vacature, door een liberaal opengelaten. Maar.... Wat die heeren liberalen er niet bij vertellen is, dat ongeveer ter zelfder tijd een Roomsche zetel aan de linkerzijde verviel: Mr. Thiel heeft de plaats ingenomen, door wijlen den heer Beijnes indertijd vervuld, waarvoor door Katholieken toen de heer J. A. W. Beynes was gesteld, die echter op dezelfde klein zielige wijze als nü geschiedt, van liberalen kant werd bestreden. De verkiezing van Mr. Thijssen indertijd was dus niet anders dan een terugwinner van de verloren zevende Katholieke plaats in den Raad, diezelfde plaats die men ons nu weer poogt te ontnemen. De Liberale Unie dient, als ze het eene meldt, het andere niet te verzwijgen 1 En door het voor te stellen, alsof de zetel van wijlen Mr. Bijvoet eigenlijk den liberalen van oudsher toekomt (gesteld dat dit al een argument zou kunnen worden ge noemd 1) maken de handige goed- pleiters van liberale hebberigheid zich schuldig aan een gedrag, dat we hier nu maar niet verder willen qualificeeren. Het blijft zooals we zeiden: de billijkheid vordert de verkiezing van den Katholieken candidaat in de vacature Bijvoet. Daar gaat niets van afl En we kunnen gerust zeggen, dat met die vervulling van de vacature in denzelfden geest, de Christelijke partij nog alles behalve zóó is vertegenwoordigd als wel behoorlijk en geëvenredigd if. Het wordt tijd dat ook dit lang zaam aan verandere. Haarlem wordt in den lande zoo vaak .voorgesteld als een burcht van de vrijzinnigheid van diverse kleur en schakeering, waar de rechterzijde niets heeft in te brok ken. Die voorstelling is onjuist, zooals ieder van ons weet. Maar wèl juist is het, dat de Christelijke partijen veel minder hebben in te brengen, dan met hun kracht, getalsterkte, beteekenis en gewicht is overeen te brengen. Wèl juist is, dat door de overheerschen- de fracties van links, met name de Katholieken en in het algemeen alle geloovigen van Christelijke huize en bagatelle worden be handeld, in officiëele en particuliere lichamenworden achtergesteld, neêr- gezet, en als eenigzins minderwaar dig beschouwd. Doch..... dit is niet het minst de schuld dier Christelijken-zelf. Ze hielden zich schuchter, ze kwamen niet uit voor hun beginsel, ze speelden mooi weêr met de hee ren der overzijde, ze hielden zich „neutraal". 't Verfoeilijke „neutraal", dat nog zoo diep geworteld zit insom- miger hart en dat nog maar al te dikwijls zijn invloed tdoet gelden. En zoo is hel allesbehalve iets- te-veel eischen, wanneer we buiten en behalve den zetel van wijlen mr. Bijvoet, die ons als zevenden raads zetel op de 33 toch buiten kijf toe komt, nog een plaats vragen voor een Christelijk man! Integendeelhet is onze dure plicht, de Christelijke partij door de verkiezing zoo mogelijk van een Christelijk man, te doen toenemen in ons Raadscollege. Al deze overwegingen leiden van zelf tot de conclusie, die we al hebben aangegeven, en die nu, als ons laatste woord op den vooravond der verkiezing, nog eens wordt her haald: Katholieke en Christelijke man nen van District II, komt morgen allen ter stembus en stemt dan als één man op de candidaten der verbonden Christelijke partijen, de heeren Mr. W. N. J. M. Smit, en M. van Ommeren. Algemeen Overzicht Marokko is natuurlijk 'weer het trekpunt van de buitenlandsche dingen. We vinden in de „Kölnische," om te beginnen, eenige bijzonder heden, die licht verspreiden over de onmiddellijke aanleiding tot de uitroeping in Fez van Meelei Ha- fid tot Sultan. Het Keulsche blad deelt mee, dat door Frankrijk met den Sultan een verdrag was gesloten, waarbij gedurende 13 jaar overal in het Sultanaat de stedelijke inkomsten door Frankrijk zouden worden be heerd. Toen nu een vertegenwoordiger van den Sultan te Fez verscheen om daar de Oelema's over te halen het verdrag goed te keuren en het te helpen uitvoeren, omstond onder de plaatselijke bevolking groote opgewondenheid. In de hoofdmoskee der stad ver- eenigden zich de voornaamste auto riteiten en de aanzienlijkste burgers. Ook 4000 man troepen waren ter plaatse. Men liet de Oelema's roepen en dezen moesten een eed afleggen dat zij het verdrag niet zouden be- drachtigen. Ook werd het besluit genomen, Sulthan Abd-ul-Azis af te zetten en in zijn plaats Moelei Hafid uit te roepen. Een met gouden letters verluchte oorkonde zalMoelai Hafid worden aangeboden. De opgewonden bevolking van Fez eischt, dat de Akte van Al- gesiras zal worden nietig verklaard, dat voorts de oude grenzen des rijks zullen worden hersteld en dat met den Sultan van Turkije een verbond van vriendschap zal worden aangegaan. De vijandige houding der ver schillende stamhoofden tegen|Abd-ul- Azis schijnt voornamelijk grond te vinden in het verwijt, dat deze zich laat leiden door de Christenen, die hem aan een leening hielpendat hij dezen aan het hoofd van het leger plaatste en aan Frankrijk steden afstond,die aan het keizerrijk behooren; en dat hij het instellen eener politie niet tegenwerkte. Alleen de Schorias (priesters) heb ben geen deel genomen aan de groote vergadering te Fez, waarin tot afzetting van Abd-ul-Azis be sloten werd. Zy werden echter onder bedrei ging ten slotte gedwongen, het be richt aan Moelay Hafid van zijn verheffing, mede te onderteekenen. Frankryk houdt zich natuurlyk druk met het geval bezig. Zondagavond nog heeft minister Clemenceau den Franschen gezant te Tanger, den heer Regnault, ontvangen, evenals generaal Bail- loud, ter bespreking van den toestand in Marokko. In Duitschland gaat men intus- schen al Frankryk te veldde. De „Vossische Zeitung" bespreekt in een hoofdartikel de verheffing van Moelay Hafid on tracht de verantwoordelijkheid van dezen toestand geheel op de Fransche diplomatie te schuiven I Moelay Hafid, zegt het blad, heeft altijd bewijzen gegeven van zijn groote gematigheid en is zoo lang hij kon aan zijn broeder trouw gebleven. Thans ziet hij zich uitgeroep n tot Sultan, zoowel in het Zuiden als in het Noorden. Dit is inder daad een zeer ernstige verandering in den geheelen toestand. Het betreft niet meer een strijd tusschen Noord en Zuid, maar thans staat gehéél Marokko, opgezweept door godsdienstig fanatisme, tegenover Abd-al-Azis en Frankrijk. „Wat zal dit laatste doen en wat wordt er nu van de Acte van Algeciras Men voelt hier de kneep Uit Engelsche bron komt uit Tanger het bericht, dat 3000 man Fransche troepen gisteren van Casa blanca naar Rabat zijn gezonden ter ondersteuning van Abd-ul-Azis. Een later telegram uit Parijs meldt het volgende: De regeering is van meening, dat de gebeurtenissen der laatste dagen in Marokko, niet tengevolge moeten hebben, dat de gedragslijn, welke zij vanaf het begin der Ma- rokkaansche crisis heeft gevolgd, wordt gewijzigd. De regeering wenscht, evenals in het verleden, binnen de door de acte van Algeciras aangegeven grenzen te blijven en haar tusschen- komst in Marokko, die nimmer het karakter van een expeditie mag aannemen, zal bestaan in de hand having der orde en de bescherming der Europeanen in de havens, waar aan Frankryk, ingevolge de acte van Algeciras, door de mogendheden is opgedragen de politie in te rich ten. Allo beslissingen der regeering worden geleid door de zorg, om nauwgezet de acte van Algeciras te eerbiedigen. In dezen zin zal de regeering zich voor de Kamer verklaren, als zij over de jonste gebeurtenissen in Marokko mocht worden geïnter pelleerd. Tot dusver heeft de regeering nog geen bericht ontvangen, dat er een verzoek tot het doen van een interpellatie in dezen geest, werd ingediend. In dit verband mag even gemeld de aankomst te Parijs van generaal Drude, die terstond zijn opwachting is gaan maken bij minister Pic- quart. Samen zijn ze vervolgens naar het ministerie van Binnenlandsche zaken gegaan. Hier werden ze da- lijk door den heer Clemenceau ontvangen, met wien zij ongeveer een uur spraken. De afgetreden opperbevelhebber der Fransche strijdmacht in Marok ko schijnt zich tot volkomen vol doening zijner chefs te hebben kun nen rechtvaardigen. Het officieele telegram, dat hem gelastte te wachten met de expedi tie tegen de Kasbah derMediouna tot de komst van generaal d'Amade, kreeg hij 5 dagen te laat in han den. Hij verklaarde den tocht onder nomen te hebben, daar de omstan digheden uiterst gunstig waren op dat oogenblik, zóó zeer zelfs, dat al had hij het telegram bijtijds ontvangen, hy op eigen initiatief het toch zoude gedaan hebben. De generaal is nog steeds lijdende aan koortsen en zal nu een wel verdiende rust nemen. Nu we het antwoord der Bel gische regeering op de vragen van den heer Schollaert inzake den Congo onder de oogen krijgen welk antwoord, curieus genoeg, gepubliceerd werddoor den heer Schollaert zelf, inmiddels mi nister president geworden, nu lijkt het ons toch tamelijk onwaarschijn lijk, dat de heer Schollaert van den koning noemenswaardige concessiet heeft weten te verkrijgen en dat hij aan de Kamer bevredigende in lichtingen zal kunnen geven. Men moet echter zijn verklaring afwachten, voordat men een beslist oordeel over den toestand kan uit spreken. Wanneer het blijkt, dat het den heer Schollaert niet gelukt is den koning tot bevredigende concessies te bewegen, dan lijkt werkelijk daardoor fiet kabinet-Schollaert on mogelijk gemaakt, want dan zal de Kamer het overname-ontwerp niet aannemen. Wanneer de koning niet toegeeft voor of nadat de Kamermeerderheid het ontwerp in den tegenwoordi- gen vorm verworpen heeft, ontstaan er zeer zeker in de Belgische bin nenlandsche politiek moeilijkheden, die van zeer verre strekking kunnen worden De a.s. presidentsverkiezing in Amerika houd alvast vele gemoe deren in beweging. Roosevelt moet zijn vrienden de verzekering hebben gegeven, dat Taft aangewezen zal worden als republikeinsch candidaat voor het presidentschap en dit reeds bij de eerste door de republikeinsche con ventie te Chicago te houden stem ming. Vele goedingelichte lieden in Wallstreet beweren echter, volgens een telegram aan „The Financial News", dat Roosevelt, ondanks zijn verzekering, zelf een benoeming zal aannemen. Zij gelooven, dat hij daartoe slechts wacht op een ondubbelzin nige manifestatie van de zyde van het Amerikaansche volk, en wel een zoodanige, dat hij kan beweren, den drang niet meer te willen weer staan. Bovengenoemd blad verzekert verder, dat Hughes, de gouverneur van New-York, vele aanhangers blijkt te hebben en, naar men be weert, gesteund wordt door de Stan dard Oil partij. TANGER, 13 Jan. Berichten uit Fez wijzen op een beweging tegen de Europeanen, zich uitend in de weigering om de politie en de hervormingen te aanvaarden, in verzet tegen de toepassing van de Acte van Algeciras, in hst verbod aan de Europeanen om de steden in h6t binnenland te bewonen en in de verplichting voor hen, die in de havensteden verblijf houden, om in de Jodenwijken te wonen. Hofberichten. Z. K. H. de Prins is gisterochtend tot morgenavond naar het Loo ver trokken. De ministerieele Crisis. Over het gisteren door ons mee gedeelde stuk van de „N. Ct," in zake de crisis, schrijft „het Cen trum", na met instemming het eerste deel te hebben besproken: „Wat ons minder waarschijnlijk voorkomt, is, dat een eventueel ministerie-Heemskerk wel geen cabinet d'affaires zou wezen, maar toch zou trachten zich op de lijn van zulk een Kabinet te bewegen, althans tot 1909. Veel aannemelijker schijnt, dat treedt inderdaad een ministerie uit de Rechterzijde op dat on middellijk zijn program zal ontvou wen, opdat de Kamer en de kiezers weten, wat men aan de nituweregee- ring heeft. Dat in de achttien maanden, welke ons nog van de verkiezingen in 1909 scheiden, niet veel door een thans optredend Kabinet zon kun nen worden afgedaan, spreekt van zelf. Maar in elk geval is te verwach ten dat de Rechterzijde, eenmaal het b swind aanvaardend, haar eigen weg zal gaan en een Kabinet, uit haar midden voortgekomen rechts- streeks nog zijdelings de rol van een kleurloos Kabinet zou willen spelen." ABONNEMBNTSPRIJÏ: Ter 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regelsf0.6Q (centant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. »n XI. [Woedend bracht Damiettc mij de „N. arl. Courant" van 4 Januari en liet het XXII Zaterdagavond praatje lezen; «t den vinger wees ze mij aan waar 't kir om te doen was: «want zij (de vrouw van den kruidenier- Zaterdagavond praatjesman) houdt het Ler voor dat Damiette 'n hobbezak „draagt en kort-afgeknipt haar en een i,blauwe bril." Ut draag geen hobbeza,k, man, verde ed e zij zich tegen mij, die van den prins en kwaad wist; ik draag kleeren met 'aak; niet zooals dat kruijenierswijf een hkere bloes op een licht-beigen rok ie drtógt nou donker op licht, zwdfir 'minder gewicht houdend; dat wyf kleedt 'h zonder te begrijpen dat een rok de tos moot steunen, en dus donker, zwaar h kleur zijn moet, »m de lichtere bo- hkleeding te dragen; en mijn haar, tomes, is niet kort-afgeknipt, maar ft, weet jij ook wel, over rnjjn rug, en h dat wijf.... ik wed dat haar Haar, als 't losmaakt, over d'r rug.... óp den ondvalt.... En 'n blauwe bril... fdat haar neus 'n vuist is en zjj geen «net dragen kan, scheldt zij natuurlijk, jij Dammes moest wijzer wezen.... Haar vrouwlief, ik heb dat toch niet Jij bent 't er mee eens, man, want die kruijenier noemt jou „Collega"..,. Kan ik toch niet helpen.... Stuur dan 'n Ingezonden stuk naar de krantdat doet tegenwoordig ieder fat soenlijk mensoh; als je ruzie hebt met, of beleedigd bent door een ander, dan schrijf je naar mijnheer den Redakteur, daar is toch een krant voor; moet jij je vrouw door zoo'n sago-en-stijfsel-en-mee- len-en - rijst-en- gort -en-krenten-en- zeepen-en-boonen-en-erwtenman laten be- leedigen, zonder dat je een vinger ver roert 1... Als ooit de vrouwen Dammes, wat te zeggen zullen krijgen, dan zal het voor het grootste gedeelte de schuld we zen van jullie mannen zeiven; jullie zijn te lui dat je je ergens bezorgd voor maakt; eerst als de vrouwen jullie con currenten dreigen te worden, dan komen de heeren uit hun luie stoelen en steken de koppen bij mekaar en besluiten dat de vrouw zich niet moet laten hooren; maai' dat verzeker ik je Dammes, dat als eenmaal de vrouwen recht van meespre ken zullen hebben, zij de baar toever trouwde zaken beter 'zullen behartigen dan de mannen. Nee, val me nou niet in de rede, laat me nou uitpratenwaar om misgunnen jullie aan de vrouw het recht wat zij voor zich opeischt, het recht Dammes, om haar eigen belangen te verdedigen, haar stem uit te brengen en baar eisoh te handhaven niet meer in de Burgerlijke Wet met kinderen en idio ten op één lijn te worden gesteld? Waar om omdat j ullie heel goed weten dat overal, waar de vrouw als concurrent van den man optreedt, haar over winning verzekerd is; omdat jullie voe len dat je tegen een vrouw wérken moet om te behouden watje hebt; omdat jullie overtuigd zijn, dat van allej,uitvindingen der laatste eeuwen de ontdekking van de vrouw de voornaamste geweest isomdat jullie weten, dat als de vrouw eenmaal advokaat doktores lid van den Raad lid van de Tweede Kamer.... toe maar Dammes, lach nou maar met je even dommen collegialenkruijenier-).... jij wilt natuurlijk in die toekomst van de vrouw niet gelooven: goed zoo; maar weet je wel, dat, jullie conservatieve mannen, zelf dien kant insturen?Laat me nou uitpraten Dammes; ik weet zelve ook wel, dat de Liberale Unie aan de vrouw nog niot eens het recht om te kiezen heeft durven toekennen, dus veel minder het recht om gekozen te kannen worden en dat van de Rechterzijde-Commissie, die het kiesrechtvraagstuk onlangs be studeerd heeft, slechts één lid zich, naar ik meen, voor kiesbevoegdheid van de vrouw heeft verklaard dat weet ik allemaal heel goed en toch zeg ik dat Uit minachting voor dien winkelier legt Damiette expres een geweldigen na druk op de „j."-— j ullie, conservatieve meheeren, zei ven de schuld zullen wezen dat de vrouw en niet zulke ontwikkelden als ik, maar on geschoolde wijven als van jouw kruijenier- collega, eenmaal stem hebben zal in 's Lands regeeringszaken want door jullie lakschheid; door jullie-laat-de-po- litiek- maar-waaien- zaken-behandelende- slordigheid; door jullieje-hoofd-niet-over verkiezingen - en - candidaten - brekende- voortslapendheiddoor jullie de-besturen van-kiesvereenigingen-maar-alleen-zorgen latende-onverschilligheid Dammes laat me nou uitpraten; 'k weet wel dat jij lid van de kiesvereeniging bent, maar als jij éen gulden betaalt voor je lidmaat schap, dan doe je voor de goeie zaak geen rooie cent; kiesvereenigingen vra gen jouw persoon op de vergadering, je stem niet voor het stembureau maar voor debat in de vergadering; door jullie je- met-niks-dan-kegelen-kaarten-concert- en opera-bemoeiende bedrijvigheid, zijn jij Dammes en jouw mannen de schuld dat bij verkiezingen de tegenpartij, die nu nog Liberaal neet, maar over eenige jaren uit niets anders bestaan zal dan Socialen en Socialisten en hoe dat rooie goed nog meer heet dat telkens die tegenpartij haar candidaat triompheeren ziet, ook zelfs als haar kansen minder zij n dan de onze; ja Dammes, zeker! of is het geen schande voor de mannen van de rechter zijde uit Haarlem, dat laatst bij de staten verkiezing, toen de kansen voor Dr, van den Berg voor onze partij zoo voordeelig mogelijk waren, zóóóóveel en zóóóóveel mannen weer thuis gebleven zijn val me nou niet in de rede en door die zelfde Gods-water-over-Gods-politiek-ak- kertje-loopen-latende-onhebbelijkheidvan weer zóóóóveel mannen, zal je zien, dat a.s. Woensdag 15 Januari de candidaten der tegenpartijen gekozen uit de bus zul len kernen welnu Dammes, door die alle-aktie-onmogelijk-makende-kat-uit-de boom-kijkerij van honderden Katholieke mannen in Haarlem, is elke zetel dien wij verliezen, winst voor de liberale partij in naam, maar voor de socia len in der daad; en zij huldigen natuurlijk als ze eenmaal de baas zijn medezeggingschap van de vrouw in alle zaken neen Dammes, je hoeft nou geen gezicht te trekken alsof ik, die voor de rechten van de vrouw opkom en toeh de hulp der Sociale partij versmaad, met mijzelve in tegenspraak benwant je moet me uit laten praten Dammes ik wil niet, zooals de Sociale partij in regeeringsbeleid medezeggingschap van iedereen, volstrekt Diet van iedere vrouw bijv. die vrouw van jouw collaga-kruije- nier, die in de socialistische wetgeving misschien stem in 't kapittel zou kunnen krijgen, zou dat recht van spreken van rnn nooit erlangen; ik maak wel degelijk onderscheid tusschen vrouw en vrouw; geen onontwikkelde, geenmaar ik houd geen rede over vrouwenkiesrecht; ik wil jou en je consorten alleen beduiden, dat jullie mannen, zoolang je zeiven niet meer belang in 't publieke leven stelt dan tot nog toe, geen recht hebt ons vrouwen aanspraak-op-kiesrecht te be twisten ik wil je toe hou je mond en laat mij nou aan't woord; als je wilt praten, hadt dan je vrouw tegen dien kruijenier verdedigd ik wil je alleen maar zeggen dat als a.s. Woensdag de candidaat van de rechterztjde 't weer bij dién van de heeren Liberalen moet af leggen, 't hier en hier alleen vandaan komt, dat jullie mannen in jullie zorg voor de staatsbelangen nog niet opge klommen zijt tot de nog gedwongen-werk- looze belangstelling van ons vrouwen; dat jullie, katholieke mannen, kiezers van Haarlem, 't Woensdag in jullie man nenmacht hebt a.s. Woensdag den oan- didaat van je eigen partij te laten vallen of zegevieren; dat jullie...." Gelukkig kwam Doortje binnen en riej» Damiette voor 't eten naar de keuken. Toch wensch ik eiken kiezer in Haar lem een Damiette toe, die in staat is haar man naar de stembus te drijven. TlXGTANG-TlNGTANa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1